Ostatnia aktualizacja: 1 grudnia 2017
Historia aktualizacji
1 gru 2017Pierwsza publikacja

Jaką kartę pamięci kupić? Większość osób po prostu kupuje tę najtańszą. Nie jest to jednak najlepsze podejście – szczególnie, gdy szuka się najlepszej karty mikro-SD do smartfona lub samochodowego wideorejestratora. Po przetestowaniu niemal wszystkich 32-gigabajtowych kart pamięci dostępnych na naszym rynku stwierdzam, że dla większości osób szukających przyzwoitej, niedrogiej i uniwersalnej karty mikro-SD najlepszym wyborem jest podstawowa karta Kingston Class 10. Natomiast osoby szukające większej wydajności i posiadaczy wideorejestratorów zachęcamy do przyjrzenia się opisanym niżej alternatywom, bo wybór odpowiedniej karty pamięci naprawdę ma znaczenie.

Nasza główna rekomendacja: Kingston Class 10 (z białymi napisami, SDC10G2) – tania i dobra niemal do wszystkiego

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Klasa połączenia
UHS-I
Klasy szybkości
Class 10
U1
Odczyt sekwencyjny
Do 100 MB/s
Zapis sekwencyjny
Do 30 MB/s
Kości pamięci
TLC
ECC
Nie
Gwarancja
Z wideorejestratorami

Najtańsza przetestowana przeze mnie karta Kingstona okazała się być największą pozytywną niespodzianką. Ta niepozorna karta w testach osiągnęła wyniki dużo lepsze od gwarantowanych przez producenta, a pod względem szybkości zapisu małych plików i liczby jednocześnie obsługiwanych operacji wejścia/wyjścia bije na głowę nawet dwa razy droższą konkurencję.

Kingston Class 10

Ta karta przede wszystkim jest bardzo uniwersalna, bo dzięki szybkiemu odczytowi sekwencyjnemu (duże pliki sczytują się z niej z szybkością 90 MB/s, czyli szybciej potrafią to robić jedynie karty UHS-II za około 200 złotych), przyzwoitym szybkościom zapisu (około 30 MB/s w przypadku zapisu dużych plików, takich jak filmy, około 20 MB/s w przypadku zapisu małych zdjęć – droższe karty robią to nawet dwa razy szybciej, ale dla większości osób taka szybkość jest wystarczająca, a inne karty z tego przedziału cenowego są wolniejsze) i bardzo dużej liczbie obsługiwanych operacji wejścia/wyjścia (najlepsza karta w teście, która swoją konkurencję cenową wyprzedza pod tym względem o... rząd wielkości) świetnie spisze się w smartfonie (i to nie tylko jako magazyn na zdjęcia i pliki, ale także dodatkowy nośnik do instalowania aplikacji), tablecie, prostym aparacie i kamerze akcji. Krótko mówiąc, produkt, który jest dobry nie tylko dlatego, że jest tani. Zdecydowana większość osób szukających dobrej karty pamięci nie musi kupować nic lepszego i droższego. Są jednak pewne wyjątki.

Kingston Class 10 2

Karta ta jest oparta na pamięciach TLC, więc nie zalecam jej do montowania w wideorejestratorach, kamerach IP i szeroko pojętych prostych systemach monitoringu. W takich zastosowaniach zdecydowanie lepiej spisze się polecana trochę niżej, kilkanaście razy bardziej żywotna karta oparta na pamięci MLC, bo ciągłe zapisywanie i kasowanie dużych ilości danych szybko wykończy tego taniego Kingstona, który nie został przystosowany do mierzenia się z takimi zadaniami.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Alternatywa: GoodRAM UHS-I U3 (M3AA) – rewelacyjna karta do wideorejestratorów i intensywnie używanych kamer akcji

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Klasa połączenia
UHS-I
Klasy szybkości
Class 10
U3
Odczyt sekwencyjny
do 97 MB/s
Zapis sekwencyjny
do 75 MB/s
Kości pamięci
MLC
ECC
Nie
Gwarancja
Z wideorejestratorami

Co czyni z te karty GoodRAM najlepszy (budżetowy) wybór do wideorejestratorów? Bardzo żywotna pamięć MLC, która wytrzymuje ciągłe zapisywanie na niej danych kilkanaście razy dłużej od zwykłych kart z pamięcią TLC (czyli ta karta wyzionie ducha z powodu zużycia komórek pamięci kilkanaście razy później niż większość konkurencyjnych kart) i gwarancja bez „zagwiazdkowanych” dopisków, że przestaje obowiązywać producenta, jeśli użytkownik zamontował kartę w wideorejestratorze samochodowym lub systemie monitoringu (więcej o tym piszę trochę dalej).

GoodRAM M3AA

Oprócz tego, karta ta odznacza się też przyzwoitymi szybkościami odczytu (około 90 MB/s) i sekwencyjnego zapisu danych (45-70 MB/s), więc nie ma problemu z rejestrowaniem na niej filmów 4K o dużej przepływności. No i karta ta jest relatywnie tania, jak na model o takich możliwościach i z gwarancją bez haczyków. Jedyna jej wada, to dość długi średni czas dostępu do danych i ogólna przeciętna wydajność w IOMeterze i zapisie małych plików (zdjęcia, dokumenty), przez co raczej nie jest to najlepszy wybór dla kogoś szukającego karty do smartfona. Ale przynajmniej jej producent jest uczciwy wobec nabywcy i od razu wyraźnie informuje o tym, że jest to przede wszystkim model stworzony z myślą o bardzo intensywnym zapisywaniu plików wideo i widać, że nie zrobił to bez powodu.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Zawodowi kierowcy, którym zależy na najwyższej możliwej trwałości karty pamięci i na tym, aby zapisane na niej materiały nie przepadły z powodu błędów zapisu, mogą się jeszcze zainteresować bardzo drogą i trudno dostępną w Polsce kartą Transcend High Endurance (można ją kupić właściwie tylko na Amazonie). Ona do pamięci MLC i uczciwej gwarancji obejmującej wideorejestratory dorzuca jeszcze odporność na bardzo wysokie temperatury (w kokpicie samochodu stojącym latem na postoju może się zrobić bardzo gorąco) i korektę błędów ECC. Jest to karta powszechnie polecana przez kierowców, którym zależy na bezpieczeństwie zapisywanych plików wideo, bo w tej chwili jest to właściwie najbezpieczniejsza karta mikro-SD a rynku, ale dodatkowe bezpieczeństwo ma swoją cenę.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Transcend High Endurance 32 GB
od 130 zł
130 zł*
Idź do sklepu
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

Alternatywa: SanDisk Extreme A1 – karta dla wymagających użytkowników smartfonów i tabletów wysokiej klasy

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Klasa połączenia
UHS-I
Klasy szybkości
Class 10
U3/V30
A1
Odczyt sekwencyjny
do 100 MB/s
Zapis sekwencyjny
do 70 MB/s
Kości pamięci
TLC
ECC
Nie
Gwarancja
Bez wideorejestratorów

Niektórzy z Was mogliby chcieć kupić kartę o podobnej charakterystyce, co główna rekomendacja, która jednak trochę lepiej radzi sobie z zapisywaniem dużych plików (na przykład jeśli ktoś lubi przed pracą/szkołą wrzucać na kartę pamięci nowe odcinki ulubionych seriali i ma przez to problemy z wyrobieniem się na autobus ;)). W takiej sytuacji alternatywnym wyborem może być zielono-czerwona karta SanDisk Extreme (koniecznie klasy A1!). Jest to karta o połowę droższa i troszkę gorsza pod względem obsługi dużej liczby operacji wejścia/wyjścia (ale i tak zdecydowanie lepsza od większości przetestowanych kart, więc to nie jest duży problem), ale za to dwa razy szybciej zapisująca pliki, co stawia ją pod tym względem w absolutnej czołówce kart o tej pojemności.

SanDisk Extreme A1 bez pudełka
SanDisk Extreme A1

To sprawia, że dobrze spisze się ona po włożeniu jej do flagowego smartfona (najlepiej z portem USB o szybkości USB 3.0, takim ja Samsung Galaxy S8), czy też tabletu z Windowsem lub Androidem. Nieźle też spisze się jako nośnik w Raspberry Pi lub podobnym minikomputerze. Do pełni szczęścia brakuje żywotniejszych kości pamięci MLC, ale i bez nich karta ta powinna przetrwać przerzucenie przez nią kilkunastu terabajtów danych, co w takich zastosowaniach powinno wystarczyć.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Alternatywa: GoodRAM IRDM Pro – najszybsza na naszym rynku karta o tej pojemności

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Klasa połączenia
UHS-II
Klasy szybkości
Class 10
U3/V90
Odczyt sekwencyjny
do 270 MB/s
Zapis sekwencyjny
do 230 MB/s
Kości pamięci
MLC
ECC
Nie
Gwarancja
Z wideorejestratorami

GoodRAM IRDM Pro jest kartą UHS-II. Co znaczy? Popularne karty UHS-I nie mogą przenosić danych z szybkością przekraczającą 100 MB/s, natomiast w kartach UHS-II ten limit szybkości został podniesiony do 300 MB/s. Jest to możliwe dzięki dodatkowemu rzędowi pól kontaktowych wykorzystywanych do transferu danych, więc aby karta UHS-II działała ze swoją pełną szybkością musi zostać włożona do urządzenia/czytnika kompatybilnego z tym standardem.

GoodRAM UHS-II
Karty UHS-II mają z tyłu drugi rząd pól kontaktowych, dzięki któremu są dużo szybsze od kart UHS-I

Karta GoodRAM IRDM Pro włożona do czytnika Lexar Professional Workflow SR2 pozwala na przenoszenie na nią dużych plików (na przykład filmów) z szybkością około 180 MB/s, a z niej – z szybkością około 240 MB/s. To czyni ją najszybszą kartą mikro-SD o tej pojemności, którą można kupić w polskich sklepach. Jeśli więc na przykład masz aparat obsługujący karty UHS-II i zależy Ci na jak najszybszym zapisywaniu zdjęć wykonywanych serią lub masz kamerę/aparat nagrywający filmy o bardzo wysokiej przepływności (rzędu kilkuset megabitów na sekundę), to oferta GoodRAM-a może Cię zainteresować.

GoodRAM UHS-II

Jest jednak kilka haczyków. Pierwszym jest cena, bo ta karta jest jakieś 3-4 razy droższa od najtańszych kart o tej pojemności i około dwa razy droższa od najszybszych kart UHS-I. Drugim jest wydajność zapisu małych plików i liczba obsługiwanych operacji wejścia/wyjścia. Karta ta nie jest zoptymalizowana pod tym względem, przez co w czasie kopiowania małych plików i w obsłudze zainstalowanych na niej aplikacji potrafi być gorsza od dużo tańszych kart. A trzeci haczyk... to pojemność. Ludzie potrzebujący aż takiej szybkości często potrzebują też dużej ilości wolnego miejsca, bo 32 GB to około 8 minut nagrywania wideo z przepływnością 500 Mb/s. Jeśli jednak uważasz, że 32 GB to wystarczająca ilość miejsca, a zależy Ci na jak największej szybkości, to droga wolna, bo szybszej karty mikro-SD o tej pojemności po prostu nie znajdziesz.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jak testujemy karty pamięci?

Powyższe rekomendacje powstały po przetestowaniu przeze mnie 21 modeli kart pamięci o pojemności 32 GB. Testy te zostały specjalnie przygotowane w taki sposób, aby sprawdzić, jak każda z kart spisuje się w różnych zastosowaniach.

Zestaw kart

Szybkość wszystkich kart pamięci sprawdzam za pomocą czytnika Lexar Professional Workflow SR2 – w tej chwili najszybszego konsumenckiego czytnika kart SD UHS-II. Dzięki temu wiem, że z każdej karty pamięci wyciskane jest maksimum jej potencjału. Czytnik ten jest podłączony do komputera z procesorem Intel Core i5-5675C (platforma AMD do niedawna miała trochę wolniejszy kontroler USB od platformy Intela) i nośnikiem SSD Samsung 950 Pro, którego szybkość gwarantowała, że w czasie kopiowania plików na i z karty pamięci nośnik komputera nie jest słabym ogniwem.

Lexar SR2

Do testów wykorzystałem popularną aplikację CrystalDiskMark 5.2.2, która pozwala poznać maksymalne teoretyczne możliwości karty, oraz IOMeter 1.1.0, skonfigurowaną w sposób bardzo podobny do tego, jak ustawiamy ją w czasie testów komputerowych nośników SSD. IOMeter pozwala sprawdzić jakość użytego w karcie pamięci kontrolera i tego, jak sobie radzi z dużą liczbą poleceń zapisu bardzo małych ilości danych, co pozwala zweryfikować jak dana karta będzie się zachowywać w smartfonach, gdy sformatuje się ją jako rozszerzenie pamięci wewnętrznej (funkcję tę udostępniają wybrane smartfony z Androidem 6.0 lub nowszym), lub w komputerach pokroju Raspberry Pi i tabletach z WIndowsem z małą ilością wbudowanej pamięci, w których trzeba się ratować kartą pamięci.

Oprócz tego, mierzę czas kopiowania dużego, 16,9-gigabajtowego pliku zip z i na kartę pamięci, a także czas kopiowania katalogu z 3402 zdjęciami o łącznym rozmiarze 5,95 GB. Dziki temu wiem, jak dana karta zachowuje się w najczęściej spotykanych sytuacjach.

Testy szybkości zapisu danych na kartę przeprowadzam w dwóch scenariuszach. Po pierwsze, świeżo po sformatowaniu karty za pomocą narzędzia SD Card Formatter zalecanego przez SD Association, które daje pewność, że karta pamięci jest faktycznie w 100% wyczyszczona i działa ze swoją pełną szybkością (a takiej pewności nie daje standardowe windowsowe narzędzie do formatowania dysków). Po drugie, po kilkukrotnym zapełnieniu karty danymi i zwykłym skasowaniu ich z niej, bez formatowania. Karty pamięci, jak każde nośniki oparte na półprzewodnikowej pamięci flash, zaczynają się zachowywać trochę inaczej, gdy ich komórki pamięci zapełni się danymi przynajmniej raz. Im gorszy kontroler, im gorsza jakość zastosowanej pamięci i im gorsze zaimplementowane mechanizmy „odśmiecania”, tym większy spadek szybkości zapisu danych na kartę – szczególnie małych plików, bo dość proste zapisy sekwencyjne dużych plików nie cierpią na tym aż tak bardzo. Większość przetestowanych kart pamięci radziła sobie z tym całkiem nieźle, ale były też takie, które po tym, jak się je trochę poużywało, potrafiły zwolnić o kilkadziesiąt procent. Co prawda dokładne formatowanie narzędziem SD Card Formatter przywracało ich wydajność do stanu fabrycznego, ale to słabe pocieszenie, bo ile osób regularnie formatuje swoje karty pamięci w ten sposób?

Kryteria doboru kart do testu i wyboru rekomendacji

Na potrzeby tego artykułu starałem się zebrać większość sprzedawanych w polskich sklepach kart pamięci popularnych producentów, ale od razu zrezygnowałem z testowania najwolniejszych z nich, czyli kart klasy mniejszej niż 10. Dlaczego? Przeważnie są one tylko kilka złotych tańsze, a dużo wolniejsze i montowane niemalże z odpadów produkcyjnych (czyli mają pamięci i kontrolery bardzo niskiej jakości). Inaczej mówiąc, po prostu warto dopłacić te kilka złotych, bo te dodatkowe złotówki pozwalają kupić zdecydowanie szybszy i potencjalnie bardziej niezawodny produkt.

W czasie oceniania karty pamięci brałem pod uwagę kilka jej cech:

 • cenę;
 • szybkość sekwencyjnego zapisu i odczytu danych;
 • szybkość losowego odczytu danych i liczbę obsługiwanych operacji wejścia/wyjścia (IOPS);
 • rodzaj zastosowanej pamięci (MLC, TLC);
 • obecność korekcji błędów (ECC);
 • a na koniec – warunki gwarancji.

Im szybciej karta zapisuje i odczytuje duże pliki, tym lepiej spisze się w szybkim aparacie fotograficznym wykonującym dużo zdjęć w czasie sekundy i w kamerach wideo nagrywających filmy o bardzo dużej przepływności. Smartfony nagrywają wideo 4K o przepływności około 50 Mb/s (trochę ponad 6 MB/s), czyli niemal każda karta pamięci temu podoła, jednak lepsze aparaty i kamery nagrywają pliki o przepływności nawet 500 Mb/s, a z tym radzą sobie już tylko najszybsze karty na rynku.

Duża szybkość losowego zapisu małych plików i duża liczba obsługiwanych operacji wejścia/wyjścia nie mają aż takiego znaczenia w czasie typowego użytkowania karty pamięci (przechowywanie zdjęć, filmów i dokumentów), ale mają duże znaczenie, gdy na karcie są instalowane jakiekolwiek aplikacje i jest ona bardzo intensywnie używana, bo znacznie przyspieszają szybkość ładowania i działania programów oraz pozwalają uniknąć niepożądanych spowolnień systemu operacyjnego telefonu/komputera/tabletu.

Rodzaj zastosowanych pamięci ma bardzo duży wpływ na żywotność karty. Karty z pamięciami MLC są nawet kilkanaście razy bardziej żywotne od kart z tańszymi pamięciami TLC, bo o ile typową, tanią kartę pamięci można w pełni zapisać około 500 razy, po czym poszczególne komórki pamięci przestają działać (choć pojedyncze komórki mogą zakończyć swój żywot dużo wcześniej, bo (szczególnie w tańszych kartach z kiepskimi kontrolerami) niektóre z nich mogą być zapisywane i kasowane częściej od innych, przez co karta nie starzeje się równomiernie), o tyle karty z pamięcią MLC przetrwają nawet kilkanaście tysięcy cykli zapisu. Ma to znaczenie w urządzeniach, w których karty są mocno eksploatowane, takich jak wideorejestratory samochodowe, systemy monitoringu i (w trochę mniejszym stopniu) minikomputery.

Adata MLC
Zapewnienia o dostosowaniu karty do użytku w wideorejestratorach nie biorą się znikąd, bo nie każda karta nadaje się do takich zastosowań.

Korekcja błędów przydaje się wszędzie, bo nikt nie lubi tracić danych, jednak jest szczególnie ważna w przypadku wideorejestratorów (nikt by nie chciał, aby po stłuczce okazało się, że nagrany plik jest uszkodzony) i komputerów/smartfonów, w których karta pamięci jest wykorzystywana do przechowywania aplikacji, bo wszelkie błędy zapisu wiążą się z utratą stabilności systemu.

No i na koniec: gwarancja. Wielu producentów kart udziela tak zwanej limitowanej wieczystej gwarancji. Co oznacza magiczne określenie „limitowana” gwarancja? Niektóry producenci, tacy jak Samsung i SanDisk, zastrzegają sobie, że jeśli karta była zamontowana na przykład w samochodowym wideorejestratorze i przestała działać, to... ich to nie obchodzi i trzeba sobie kupić nową kartę.

Podsumowując, idealna karta dla typowego użytkownika powinna mieć przyzwoitą szybkość w sekwencyjnym zapisie i odczycie danych, aby radzić sobie ze smartfonowymi zdjęciami i filmami, w miarę dobrze radzić sobie z małymi plikami, aby kopiowanie na nią dokumentów nie trwało wieki, i być w miarę tania.

Idealna karta do wideorejestratora samochodowego powinna mieć pamięci MLC i gwarancję „bez gwiazdek”, w mniejszym stopniu przyda się w niej odporność na bardzo wysokie temperatury i korekta błędów. Natomiast szybkość sekwencyjnego i losowego zapisu/odczytu danych ma tu bardzo niewielkie znaczenie.

A idealna karta do smartfona (z funkcją rozszerzenia pamięci wbudowanej) lub komputera klasy Raspberry Pi przede wszystkim powinna sobie radzić z szybkim odczytem i zapisem małych plików, bo nikt nie lubi przycinającego się systemu operacyjnego. Pamięć MLC i korekta błędów również byłyby mile widziane, ale w czasie testów szybko się okazało, że nie można mieć wszystkiego...

Uwaga na podróbki!

Pewne powiedzenie mówi, że jeśli coś wydaje się być zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, to najprawdopodobniej takie jest. Niestety, często dotyczy to kart pamięci. Produkty SanDiska i Samsunga są bardzo często podrabiane (jest to robione tak dobrze, że bardzo trudno odróżnić podróbkę od oryginału) i sprzedawane w niższej cenie. Osoba, która się skusi na taką okazję myśli, że zrobiła dobry interes, a często zamiast tego dostaje bubel o bardzo niskiej wydajności, kiepskiej żywotności, a czasem nawet jej faktyczna pojemność mocno różni się od deklarowanej na opakowaniu. Dlatego zalecam kupowanie kart pamięci w sklepach z dobrą renomą, aby oszczędzić sobie późniejszych frustracji związanych ze ślamazarną szybkością działania lub utratą danych.

Słowo o innych przetestowanych kartach pamięci i o tym dlaczego nie zostały polecone

 • Karty SanDisk Ultra – tanie, ale w ich cenie można znaleźć zdecydowanie lepsze karty, które szybciej zapisują duże pliki i znacznie lepiej radzą sobie z dużą liczbą operacji. Poza tym, sporo osób narzeka na ich zawodność.
 • SanDisk Extreme Pro – karta o kilka megabajtów szybsza od polecanego SanDiska Extreme, ale zauważalnie droższa i dużo, dużo gorzej radząca sobie z dużą ilością jednoczesnych operacji odczytu/zapisu. W sumie trudno powiedzieć, czy dopłacenie do niej względem SanDiska Extreme to upgrade, czy downgrade.
 • Karty pamięci Samsunga (Evo, Evo Plus i Pro Plus) – największy zawód testu. Podstawowy model Evo okazał się być jedną z najwolniejszy kart w teście, dwie karty Evo Plus przestały działać w czasie testów (okazało się, że uszkadza je oficjalne narzędzie SD Association do formatowania kart pamięci), ale póki jeszcze działały, to i tak nie brylowały w testach. A Pro Plus? Niezła szybkość zapisu danych, ale cena jest wysoka, a szybkość losowego zapisu małych plików i średni czas dostępu – jedne z najgorszych spośród wszystkich kart o tej pojemności.
 • Adata Premier Pro i XPG to bardzo fajne, rozsądnie wycenione karty z pamięcią MLC. Model Premier Pro prawie dostał rekomendację dla osób szukających karty do wideorejestratorów, jednak w testach okazało się, że rekomendowany GoodRAM trochę szybciej zapisuje pliki (choć jest gorszy w losowym zapisie małych plików, ale w tych zastosowaniach ma to niewielkie znaczenie). Jeśli znajdziesz je w jakiejś solidnej promocji, to warto je kupić.
 • Transcend Ultimate 633x – wyróżnia się korektą błędów ECC i pamięcią MLC, ale wysoka cena, kiepska dostępność i brak gwarancji „wideorejestratorowej” sprawiają, że trudno mi było znaleźć zastosowanie, w przypadku którego polecenie jej miałoby sens.
 • Kingston Industrial – zwiększona odporność na temperatury, pamięć MLC i gwarancja bez „wideorejestratorowych” gwiazdek teoretycznie czynią z tej karty alternatywę dla rekomendowanego GoodRAM-a, ale brak ECC i stosunkowo niskie szybkości zapisu sprawiają, że dopłacanie do niej względem „wideorejestratorowego” GoodRAM-a nie ma większego sensu.
 • Karty Kingstona z czerwonymi i złotymi napisami – solidne, ale nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle swojej konkurencji cenowej, a pod pewnymi względami są nawet gorsze od tańszego, rekomendowanego Kingstona.
 • Toshiba Exceria M302 i Exceria Pro M401 – tak jak powyższe Kingstony, solidne, ale niewyróżniające się. Excerię Pro M401 można rozważyć, jeśli znajdzie się ją w cenie niższej od polecanego SanDiska Extreme A1.
 • GoodRAM M1A0 A1 – karta, która dostałaby rekomendację, gdyby nie istniał rekomendowany Kingston, który jest po prostu trochę lepszy pod każdym względem.
 • GoodRAM UHS-I Class 10 (M1AA) – jedna z tańszych kart tej klasy na rynku i... jedna z najwolniejszych spośród przetestowanych przeze mnie. Jedynie najtańszy SanDisk Ultra wypadł słabiej. Moim zdaniem lepiej dorzucić 10 złotych i zyskać w ten sposób dużo większą wydajność we wszystkich możliwych zastosowaniach.
 • Karty Lexar – w czerwcu 2017 roku Micron, dotychczasowy właściciel marki Lexar, ogłosił, że nie jest zainteresowany dalszym jej rozwojem. W sierpniu 2017 marka Lexar została przejęta przez chińską firmę Longsys. W tej chwili wiadomo, że marka będzie dalej istnieć, ale nie do końca wiadomo co się stanie z dotychczasowymi liniami produktów. Które z nich będą kontynuowane? Jeśli będą kontynuowane, to czy będą tak samo dobre, jak były przed czerwcem 2017 roku? Czy nowe karty tworzone w nowych fabrykach będzie się dało odróżnić od starych kart z czasów Microna? Co z warunkami gwarancji? Pytań jest sporo i do polecania kart tej marki wrócimy, gdy jej sytuacja będzie bardziej stabilna.