Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2017
Historia aktualizacji
22 sie 2017

Dodanie informacji o kartach AMD Radeon RX Vega.

27 lip 2017Pierwsza publikacja

Masz telewizor lub monitor 4K i zastanawiasz się, która karta graficzna umożliwia podziwianie najnowszych gier w pełnej glorii Ultra HD? Wzięliśmy ten temat na warsztat w naszym laboratorium i po testach w najbardziej wymagających grach, wybraliśmy karty, które najlepiej radzą sobie w tak wymagających warunkach. Jaka karta do 4K? W tej chwili jedynie GeForce'y GTX 1080 Ti, GTX 1080 i GTX 1070 i Radeony RX Vega pozwalają na myślenie o uruchamianiu najbardziej wymagających tytułów w rozdzielczości 4K. A my wiemy, które modele są najlepsze.

(Niemal) bezkompromisowe 4K w 60 kl./sek – Zotac GTX 1080 Ti AMP Extreme Core Edition

Jeśli marzysz o graniu w nowe tytuły w rozdzielczości 4K i przy tym nie tolerujesz innych ustawień graficznych niż Ultra, a 30 kl./sek. kuje cię w oczy, musisz zainwestować w GeForce'a GTX 1080 Ti, bo tylko te układy graficzne będą w stanie dostarczyć moc obliczeniową zaspokajające twoje potrzeby. Spośród przetestowanych przez nas kart tej klasy najbardziej wyróżnił się Zotac GTX 1080 Ti AMP Extreme Core Edition. Jest to karta, która po wyjęciu z pudełka oferuje największą wydajność spośród wszystkich propozycji z układem GTX 1080 Ti.

Zotac GTX 1080 Ti AMP Extreme
Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Pascal
Jednostki cieniujące
3584
ROP
88
Jednostki teksturujące
224
Taktowanie rdzenia
1607 MHz
Taktowanie w grach
1949 MHz
Ilość pamięci
11 GB
Rodzaj pamięci
GDDR5X
Taktowanie pamięci
1400 MHz
Wyjścia obrazu
DVI-DHDMI 2.03 × Display Port

Jak sama nazwa wskazuje, Zotac GTX 1080 Ti AMP Extreme Core Edition jest kartą ekstremalnie podkręconą. Tak bardzo, że w naszych testach żadna konkurencyjna konstrukcja nie zbliża się do jej wydajności, a szybsza od niej jest tylko inna karta Zotac – GTX 1080 Ti AMP Extreme bez Core Edition w nazwie, która jest tą samą kartą, ale podkręconą o dodatkowe kilkadziesiąt megaherców i droższą o kilkaset złotych.

Ale to nie wszystkie zalety Zotaca GTX 1080 Ti AMP Extreme Core Edition. Dzięki zastosowaniu wyjątkowo wydajnego układu chłodzenia Ice Storm, karta ta jest swojego rodzaju wzorem temperatur. 67 stopni Celsjusza to najniższa wartość, jaką zmierzyliśmy pod pełnym obciążeniem w jakiejkolwiek karcie z układem GTX 1080 Ti. Dodatkowo, tak dobre efekty udało się osiągnąć bez generowania nadmiernego hałasu, a w spoczynku Zotac GTX 1080 Ti AMP Extreme Core Edition jest całkowicie bezgłośny, bo jest kartą półpasywną (włącza wentylatory tylko w czasie grania). Jest to więc całkowicie bezkompromisowa karta, idealna dla graczy oczekujących bezkompromisowych osiągów.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Zotac GTX 1080 Ti AMP ECE
od 3901 zł
3901 zł*
Idź do sklepu
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Zotac GTX 1080 Ti AMP Extreme 2

4K w 30 kl./sek. – Asus ROG Strix GTX 1080 11Gbps

Karty graficzne oparte na GeForsach GTX 1080 są zauważalnie tańsze od najmocniejszych konstrukcji z układem GTX 1080 Ti, ale w wielu najnowszych grach nie są w stanie zagwarantować bezkompromisowego 4K. Zmuszają do pogodzenia się z 30 kl./sek., i/lub obniżania detali obrazu. Spośród kart tego typu w tej chwili najlepszy jest Asus ROG Strix GTX 1080 11Gbps. Wydajność idzie tu w parze z wysoką kulturą pracy układu chłodzenia.

Asus ROG GTX 1080 11gbit
Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Pascal
Jednostki cieniujące
2560
ROP
64
Jednostki teksturujące
160
Taktowanie rdzenia
1696 MHz
Taktowanie w grach
1935 MHz
Ilość pamięci
8 GB
Rodzaj pamięci
GDDR5X
Taktowanie pamięci
1406 MHz
Wyjścia obrazu
DVI-D
2 × HDMI 2.0
2 × Display Port

Dopisek 11Gbps oznacza, że karta ta jest wyposażona w szybsze pamięci GDDR5X, dzięki którym jest ona wydajniejsza od standardowych GTX'ów 1080. Poza tym, układ chłodzenia i płytę PCB karta odziedziczyła po mocniejszej wersji „Ti”, więc można założyć, że chłodzenie będzie satysfakcjonujące, a zasilanie karty – bardzo stabilne. I tak jest w rzeczywistości. Karta ta jest najchłodniejsza w swojej kategorii. Nie ma drugiego GeForce'a GTX 1080, który byłby równocześnie tak samo wydajny, chłodny i cichy. Co prawda karta ta jest trochę droższa od innych GTX'ów 1080, ale różnica w cenie jest tu uzasadniona.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Asus ROG GTX 1080 11gbit 2

4K z wyrzeczeniami – MSI GTX 1070 Gaming X

Ostatnia karta, którą możemy polecić do grania w 4K, jest wyposażona w najsłabszy układ graficzny w tym zestawieniu, czyli GeForce GTX 1070. Wybierając kartę wyposażoną w ten GPU niestety trzeba pogodzić się z tym, że aby zachować odpowiednią płynność rozgrywki (60 kl./s), konieczne jest obniżanie jakości oprawy graficznej. Nadal będzie ona bardzo dobra, ponieważ sama rozdzielczość 4K powoduje, że prawie nie potrzeba stosować technik wygładzania krawędzi, ale nie będzie to już taki poziom, jaki możemy osiągnąć na kartach wyposażonych w mocniejszy układ graficzny.

MSI GTX 1070 Gaming X
Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Pascal
Jednostki cieniujące
1920
ROP
64
Jednostki teksturujące
120
Taktowanie rdzenia
1607 MHz
Taktowanie w grach
1924 MHz
Ilość pamięci
8 GB
Rodzaj pamięci
GDDR5
Taktowanie pamięci
2027 MHz
Wyjścia obrazu
DVI-D
HDMI 2.0
3 × Display Port

Rekomendowany przez nas MSI GTX 1070 Gaming X jest modelem fabrycznie podkręconym. Pamięci oraz rdzeń tej karty pracują z dużo wyższymi taktowaniami niż modele referencyjne, dzięki czemu jest ona od nich zauważalnie wyższa. Dzięki jednemu z najlepszych układów chłodzenia nie przegrzewa się, a kultura jej pracy stoi na bardzo wysokim poziomie. Krótko mówiąc, model ten ma naprawdę świetny stosunek ceny do jakości i serwisy branżowe oraz rzesza zadowolonych użytkowników są zgodni co do tego, że jest to jedna z najbardziej opłacalnych i najlepszych kart tego typu.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
MSI GTX 1070 Gaming X

Co z multi-GPU (SLI i CrossFire)?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, na ten moment, na płynne granie w najbardziej wymagające graficznie tytuł w rozdzielczości 4K (dla przypomnienia – 3840 × 2160 pikseli) mogą sobie pozwolić jedynie posiadacze najmocniejszych kart graficznych. Teoretycznie, alternatywą oferującą podobną, a czasem nawet większą, wydajność, jest konfiguracja składająca się z dwóch kart (SLI u Nvidi-i, CrossFire u AMD). Zestaw SLI składający się z dwóch kart graficznych GeForce GTX 1080 często będzie dużo wydajniejszy od pojedynczej karty GeForce GTX 1080 Ti, ale niesie on ze sobą pewne problemy. Idąc w stronę tego typu rozwiązań trzeba liczyć się z tym, że nowa gra zaraz po premierze może nie wspierać konfiguracji multi-GPU lub wsparcie to może być kiepskie, przez co wzrost wydajności wynikający z dołożenia drugiej karty graficznej może być dużo słabszy od oczekiwanego. A niektóre gry w ogóle nigdy nie działały w pełni poprawnie i nie będą działać z rozwiązaniami tego typu.

CrossFire
Konfiguracje z dwiema kartami mają moc wystarczającą do 4K, ale wiążą się z nimi dodatkowe problemy

Wynika z tego, że jeśli jesteś graczem, który lubi grać w gry komputerowe w dniu ich premiery, konfiguracje wielokartowe nie są dla Ciebie idealnymi rozwiązaniami. Oprócz tego, w czasie korzystania z nich mogą pojawić się różnego rodzaju problemy z czasem wyświetlania klatek animacji (frametime), przycięciami animacji (microstuttering) lub błędami w wyświetlaniu obrazu. Konfiguracje jednokartowe są po prostu bardziej bezproblemowe i dlatego zalecamy jedną mocną kartę graficzną, zamiast kilku słabszych.

Co z kartami AMD Radeon?

We wstępie wspomnieliśmy o tym, że karty Radeon RX Vega – czyli RX Vega 56 i RX Vega 64 – umożliwiają komfortową rozgrywkę w rozdzielczości 4K, ale powyżej nie znajdziecie ich wśród naszych rekomendacji. Dlaczego?

W przypadku kart Radeon RX Vega 64 powodem jest to, że choć oferują one wydajność zbliżoną do standardowych GeForce'ów GTX 1080, to robią to zużywając znacznie więcej energii elektrycznej. Ile więcej? Z naszych testów karty Radeon RX Vega 64 wynika, że o około 140 Watów, a to nie tylko przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną, ale też zmusza do zakupu droższego zasilacza i większej dbałości o prawidłowe wentylowanie obudowy (co także kosztuje). Poza tym, w tej chwili karty Radeon RX Vega 64 są dostępne jedynie w wersji z dość głośnym i mało efektywnym referencyjnym układem chłodzenia. Krótko mówiąc, z naszych testów wynika, że jeśli chce się kupić kartę graficzną o wydajności zbliżonej do GeForce'a GTX 1080, to najlepiej kupić... GeForce'a GTX 1080.

AMD Radeon RX Vega

Z kartami RX Vega 56 problem jest inny. Z testów wynika, że jest to karta zauważalnie wydajniejsza od GeForce'a GTX 1070, z którym teoretycznie ma konkurować cenowo. I choć również zużywa więcej energii od konkurencyjnych produktów z GPU Nvidi-i, to różnica nie jest aż tak duża, jak w przypadku Radeona RX Vega 64 i GeForce'a GTX 1080. Dlaczego więc ich nie polecamy? Po pierwsze, z powodu ceny. Ich cena sklepowa jest zdecydowanie wyższa od rekomendowanej przez producenta, co bardzo negatywnie wpływa na współczynnik ceny do wydajności Vegi 56. Po drugie dlatego, że Radeon RX Vega 56 początkowo również będzie dostępny jedynie z dość głośnym referencyjnym układem chłodzenia. Na razie należy poczekać na rozwój sytuacji, poprawę dostępności, ustabilizowanie się cen i pojawienie się modeli z niereferencyjnymi układami chłodzenia. Gdy już to nastąpi, jeszcze raz przeanalizujemy, czy Radeony RX Vega 56 są warte polecenia.

O czym jeszcze pamiętać w czasie zakupów karty graficznej do 4K?

 • Kupując kartę do 4K trzeba wziąć pod uwagę w jakie złącza jest wyposażony ekran, do którego chcesz podłączyć swój komputer. Jeśli będzie to monitor ze złączem Display Port (DP), to nie ma problemu. Sygnał wysyłany poprzez DP ma odpowiednią szerokość i w rozdzielczości 4K pozwala na odświeżanie ekranu z szybkością 60 Hz. Jeśli jako wyświetlacz będzie Ci służył telewizor 4K, to problem jest trochę większy. Dlaczego? Większość telewizorów wyposażona jest w złącze HDMI i tylko wersja 2.0 tego złącza zapewnia w rozdzielczości 4K odświeżanie ekranu z częstotliwością 60 Hz. W przypadku kart Nvidi-i, w złącze tego typu są wyposażane karty serii 900 i nowsze. Natomiast karty AMD otrzymały HDMI 2.0 dopiero w serii RX 400 –starsze modele nie wspierają tego standardu i wyświetlają obraz o rozdzielczości 4K tylko w 30 Hz.
 • Bardzo istotna jest ilość pamięci, w którą wyposażono daną kartę graficzną. W dzisiejszych czasach 4 GB VRAM to już trochę mało, szczególnie gdy chce się grać w wysokich rozdzielczościach. Dlatego nie możemy polecić z czystym sumieniem kart graficznych z rodziny AMD Fury X, które choć wydajne, w niektórych grach nie są w stanie zapewnić zadowalającej płynności – właśnie ze względu na zbyt małą ilość pamięci.
 • Kupując kartę z najwyższej półki z myślą o 4K, należy pomyśleć o jej zasilaniu. Na rynku są dostępne zasilacze o mocy nawet 1600 W, jednak do zasilenia jednej mocnej karty graficznej w zupełności wystarczy dobry zasilacz o mocy około 500-600 W. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzi, aby użyć dużo mocniejszy zasilacz, lecz nie jest to konieczne.
 • Wybierając produkt jednego z wielu producentów kart graficznych zwróć uwagę, czy dana konstrukcja jest już fabrycznie podkręcona. To stąd biorą się różnice cenowe między poszczególnymi modelami kart graficznych, teoretycznie opartych na tych samych układach. Przy okazji, karty fabrycznie podkręcone prawie zawsze są wyposażane w dużo wydajniejszy układ chłodzenia, lepsze sekcje zasilające i z reguły są najlepiej wyposażone, na przykład w bardzo modne ostatnio oświetlenie RGB LED.

Czy da się taniej? Czyli słowo o konsolach i 4K

Wszystkie opisane powyżej karty graficzne kosztują więcej niż PlayStation 4 Pro, czyli konsola reklamowana jako sprzęt do grania w 4K. Jak to możliwe, że konsolowe 4K jest tak tanie w porównaniu z pecetowym?

PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro

Wynika to z tego, że najmocniejszy sprzęt Sony w zdecydowanej większości gier tak naprawdę nie renderuje gier w pełnej rozdzielczości 4K, tak jak to robią komputery osobiste. Twórcy gier zoptymalizowanych do działania na PlayStation 4 Pro używają różnych dodatkowych technik, dzięki którym mogą uzyskać jakość obrazu zbliżoną do „prawdziwego” 4K, ale na dużo słabszym sprzęcie. Jakie?

 • Rekonstrukcja temporalna. Można w dużym uproszczeniu powiedzieć, że zamiast generować wszystkie piksele w czasie renderowania jednej klatki, generuje się tylko część; w następnej klatce – też tylko część, ale inną. Ze złożenia tych dwóch części powstaje cały obraz. Rozwiązanie to przynosi świetne rezultaty, gdy wyświetlane są statyczne sceny, natomiast w ruchu powoduje powstawanie różnego rodzaju charakterystycznych przekłamań obrazu.
 • Checkerboarding. Jest to jeden z rodzajów rekonstrukcji temporalnej. Polega na generowaniu co drugiego piksela w każdej klatce, oczywiście przy naprzemiennej zmianie wzoru szachownicy. Możemy sobie wyobrazić, że w parzystych klatkach są generowane białe pola, a w nieparzystych – czarne.
 • Skalowanie rozdzielczości. Wiele gier oryginalnie jest renderowanych w mniejszej rozdzielczości niż 4K, na przykład w 1600 × 1800, po czym wykorzystywany jest checkerboarding, aby zwiększyć ich rozdzielczość do 3200 × 1800. Na koniec wynikowy obraz jest rozciągany do 3840 × 2160 (4K). Innym przykładem może być generowanie obrazu 1920 × 1080 i podwojenie rozdzielczości do 4K ze śledzeniem geometrii. Niektóre gry wykorzystują też mechanizmy dynamicznej zmiany rozdzielczości zależnie od obciążenia GPU.

W niektórych grach, takich jak Horizon: Zero Dawn i Ratchet & Clank, rozwiązania te dają rewelacyjne rezultaty i czasem trudno się dopatrzeć, że konsola w pełni renderuje tylko połowę (albo i mniej) pikseli ostatecznie trafiających na ekran telewizora 4K. W innych przypadkach, a szczególnie w grach multiplatformowych, już nie jest tak dobrze i na jaw wychodzi, że konsole na razie są zbyt słabe, aby w pełni zadowolić fanów obrazu ostrego jak żyleta.

Osoby głodne wiedzy zachęcamy do przeczytania recenzji PlayStation 4 Pro opublikowanej na portalu PCLab.pl, w której jeszcze szerzej opisujemy wymienione przed chwilą techniki i ich wpływ na jakość obrazu.

Inne karty warte rozważenia

Oprócz naszych głównych rekomendacji, o których mogliście przeczytać na początku artykułu, na rynku jest jeszcze kilka kart graficznych z GPU nadającymi się do 4K, które w pewnych specyficznych sytuacjach warto wziąć pod uwagę.

 • Gigabyte GeForce GTX 1080 G1 Gaming ma najlepszy, spośród kart wymienionych w tym tekście, stosunek wydajności do ceny. Dodatkowo, jej układ chłodzenia jest półpasywny, a cała karta jest rozmiarów modelu referencyjnego Founders Edition, więc zmieszczenie jej w typowej obudowie jest trochę łatwiejsze.
 • Zakup Asusa 1080 Ti Strix powinieneś wziąć pod uwagę, gdy chcesz złożyć mniejszy komputer w obudowie micro-ATX, bo karta ta jako jedna z nielicznych GTX-ów 1080 Ti faktycznie zajmuje 2,5 slota. A nie tylko w teorii, jak to często bywa w przypadku konkurencji. Asus ROG Strix GTX 1080 Ti Gaming również jest konstrukcją półpasywną i do osiągnięcia przez GPU temperatury 55 stopni Celsjusza pozostaje bezgłośna.
 • Aorus 1080 Ti Xtreme Edition 11G to karta trochę wolniejsza od rekomendowanego Zotaca, ale nadrabiająca to wyglądem i efektownym podświetleniem RGB LED. W wydajnym komputerze do gier często bardzo ważna jest estetyka całego zestawu i w takiej sytuacji Aorus jest bardzo dobrym wyborem.
 • Zotac GeForce GTX 1080 Mini jest jedną z najbardziej unikatowych kart na rynku. Jest to jedna z niewielu kart tego typu stworzona z myślą o komputerach mini-ITX. Zotac Mini w tej kategorii nie ma sobie równego. Pomimo bardzo małych rozmiarów, karta ta gwarantuje bardzo dobrą wydajność. Jej układ chłodzenia został tak zaprojektowany, żeby radzić sobie w małych obudowach ITX, więc jest bardzo wydajny, ale odrobinę głośniejszy niż w dużych pełnowymiarowych kartach.

Karty, które odradzamy

Przede wszystkim, modele GeForce'ów GTX 1080 Ti, GTX 1080 i GTX 1070 z wentylatorami typu turbinowego. Są to konstrukcje bardzo zbliżone do modelu referencyjnego i prezentują podstawową wydajność tej karty. Prawie wszyscy producenci mają takie karty w swojej ofercie, takie jak: Asus Turbo GeForce GTX 1080 Ti, Zotac GeForce GTX 1080 Ti Blower, Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti Turbo. Wszystkie te karty obarczone są typowymi wadami charakteryzującymi układy chłodzenia z wentylatorami turbinowymi, czyli są dużo głośniejsze, gorętsze i nie pozwalają na tak mocne przetaktowywanie, jak konstrukcje niereferencyjne.