Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2020
Historia aktualizacji
14 maja 2020Pierwsza publikacja

Lodówka jest jednym z naprawdę niewielu urządzeń, bez których we współczesnej cywilizacji nie sposób się obejść. To również jedno z niewielu urządzeń, które działa w naszych domach non-stop: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dlatego wybór nowej lodówki nie powinien być bagatelizowany. Im bardziej przemyślany on będzie, tym większą korzyść odniesiemy z użytkowania nowego sprzętu. Nasz poradnik podpowie wam, jaka lodówka jest najlepiej dopasowana do Waszych potrzeb.

Jaka lodówka? Przede wszystkim dopasowana do potrzeb

Lodówka, czyli chłodziarko-zamrażarka (pomijamy w artykule kwestie odrębnych chłodziarek i odrębnych zamrażalników), to sprzęt, który kupujemy rzadko. Zwykle w przypadku, gdy urządzamy nowe mieszkanie lub po prostu, gdy poprzednia się zużyje czy zepsuje na tyle poważnie, że naprawa stanie się nieopłacalna. Dlatego zakup nowej lodówki warto dobrze przemyśleć. Tym bardziej, że podaż tego typu urządzeń na rynku jest duża, a w sklepach nie zawsze możemy liczyć na fachową pomoc. Dlatego przejdźmy do meritum, czyli odpowiedzi na pytanie, jaka lodówka jest warta zakupu. Krótko mówiąc: dopasowana.

Lodówka w nowoczesnej kuchni
Lodówka przede wszystkim powinna być dostosowana do miejsca, w którym będzie stać, a także do potrzeb rodziny, która będzie z niej korzystać. Dopiero potem należy przejmować się kwestiami technicznymi.

Zarówno sprzedawca w sklepie stacjonarnym, jak i informacje opisowe w sklepach online, bez problemu pozwolą Ci zdobyć wiedzę na temat parametrów konkretnego urządzenia. Jednak kwestie doboru optymalnej wielkości, pojemności, kształtu, kolorystyki, czy różnic w wyposażeniu wnętrza lodówki i układzie poszczególnych elementów komory chłodziarki i zamrażarki zwykle są już poza możliwościami informacyjnymi sprzedawców i sklepów online. Dlatego te zagadnienia rozwiążemy wspólnie.

W przypadku zakupu lodówki konieczne jest zawężeniu wyboru do tych modeli, które spełniają nasze własne, lokalowe ograniczenia. Mówiąc wprost – nie kupimy lodówki zajmującej więcej miejsca, niż mamy w mieszkaniu przeznaczone na to urządzenie. Niezależnie od tego czy chcesz stylową lodówkę wolnostojącą, czy funkcjonalny sprzęt pracujący w zabudowie kuchennej, musisz mieć świadomość jakim dokładnie miejscem na lodówkę dysponujesz.

Ponadto wielkość lodówki powinna być dopasowana nie tylko do przestrzeni w kuchni, ale również do naszych potrzeb i naszego stylu życia. Singlowi stołującemu się głównie poza domem, bądź zamawiającemu gotowe potrawy online, w zupełności wystarczy nawet niewielka lodówka, tzw. „hotelowa”. Zupełnie inne potrzeby i oczekiwania względem lodówki będzie mieć wielodzietna rodzina. Generalnie na wielkość lodówki powinniśmy patrzeć przez pryzmat liczby domowników, tego czy są w domu dzieci (potrzebne wtedy miejsce na wszelkiego rodzaju soczki, serki, jogurciki, mleczne kanapki i inne produkty dla dzieci, które muszą być przechowywane w lodówce), a także tego, jak często robimy zakupy (im rzadziej, tym potrzebna pojemniejsza lodówka).

Pamiętajmy, że lodówka to sprzęt na lata, dlatego jej wybór powinien uwzględniać planowane w naszym życiu zmiany (np. pojawienie się dzieci w rodzinie). Jeżeli np. lubimy gotować i często to robimy, lodówka powinna mieć odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie komponentów posiłków (duża chłodziarka). Jeżeli natomiast często korzystamy z gotowych, mrożonych posiłków, wtedy lepszym wyborem będzie sprzęt z większą komorą zamrażarki. Znaczenie mają też nasze upodobania kulinarne. Jeżeli np. kupujemy dużo owoców i warzyw, to przy zakupie lodówki warto zwrócić szczególną uwagę na to, by była ona wyposażona w pojemną, specjalną szufladę na roślinną żywność. Z kolei miłośnik lodów z całą pewnością będzie potrzebować sporych rozmiarów zamrażalnika.

Jaka lodówka – różnice między tańszymi i droższymi modelami

Lodówka MPM 46-CJ-01/H
Jedna z najtańszych małych lodówek na rynku polskim. Oferuje wyłącznie podstawowe funkcje dla mało wymagających użytkowników.

Każda dziś kupiona lodówka realizuje podstawowe zadanie stawiane przed tego typu urządzeniami: chłodzi i mrozi. Już najtańszy model chłodziarko-zamrażarki dostępny w polskich sklepach (powyżej zdjęcie tego urządzenia), kosztujący niecałe 350 zł, zapewnia możliwość schłodzenia potrawy, czy napoju, mrożenie porcji na później oraz pudełka lodów i... niewiele więcej. Warto zatem przyjrzeć się bliżej cechom lodówek mającym wpływ na ich cenę i funkcjonalność.

 • Zamrażarka, czy tylko komora niskich temperatur? Jeżeli szukamy niewielkiej, taniej chłodziarko-zamrażarki, warto upewnić się, czy ma ona zamrażalnik. W najtańszych urządzeniach (jak model pokazany na powyższej fotografii) nie ma faktycznego zamrażalnika, lecz jest jedynie niewielka tzw. komora niskich temperatur, która co prawda osiąga temperatury ujemne, ale są one zbyt małe (w tym sensie: zbyt bliskie zeru stopni C), by produkty wymagające mrożenia mogłyby być w nich długo przechowywane. To rozwiązanie tymczasowe, wystarczy na przetrzymanie np. lodów przez dzień i dwa, ale nie nadaje się do przechowania np. mrożonej dziczyzny przez rok (a to potrafią lodówki wyposażone w najwyższej klasy zamrażarki).
 • Zakres temperatur. Każda lodówka (chłodziarko-zamrażarka) powinna być zdolna utrzymać w komorze chłodzenia temperaturę ok. 4 stopni C, a w zamrażarce – poniżej 0 stopni C. Jednak w przypadku urządzeń wyższej klasy, a zatem droższych, zakres regulacji temperatury w obu komorach lodówki jest nie tylko większy, ale można temperatury ustawiać niezależnie w chłodziarce i zamrażarce (a nie tylko np. w chłodziarce). Co więcej, w nowoczesnych lodówkach dostępne są też rozwiązania różnicujące temperaturę w ramach jednej komory. Najczęściej dotyczy to chłodziarki, ma to postać np. szuflady, w której temperatura chłodzenia jest nieco niższa niż w pozostałej części chłodziarki. W przypadku zamrażarki zasada jest prostsza – im niższą temperaturę jest w stanie osiągnąć zamrażarka, tym z lepszym modelem mamy do czynienia. Najlepsze zamrażarki są w stanie uzyskać temperatury dochodzące do -28 st. C.
 • Czas utrzymania temperatury. Kolejnym czynnikiem różnicującym tanie lodówki od tych droższych jest to, że zapłacimy więcej zwykle za lodówkę wyróżniającą się dłuższym czasem utrzymania warunków chłodniczy w przypadku braku zasilania. W chłodziarkach czas ten waha się od ok. 10 do nawet 36 godzin, natomiast jeżeli chodzi o zamrażarki, to potrafią one utrzymać mróz od ok. 12 godzin do nawet ponad 100 godzin.
 • Zdolność zamrażania. Istotny parametr pokazujący przewagę jednej lodówki nad inną, przy tych samych rozmiarach (pojemności) zamrażarki. Zdolność zamrażania określana jest w kilogramach na dobę (np. 10 kg/doba), co oznacza jaką ilość żywności zamrażarka danej lodówki jest w stanie w ciągu doby skutecznie zamrozić. Zdolność zamrażania jest podawana w specyfikacjach publikowanych przez producentów lodówek, co pozwala łatwo porównać ze sobą wiele modeli. Dlaczego to ma znaczenie? Im szybciej żywność zostanie zamrożona, tym dłużej może być przechowywana.
 • Liczba agregatów. Tańsze modele lodówek wyposażone są w jeden agregat, droższe mają dwa. W tym drugim przypadku umożliwia to najczęściej niezależne sterowanie obydwiema komorami urządzenia (chłodziarką i zamrażarką), co jest o tyle przydatne, że pozwala np. całkowicie wyłączyć nieużywaną w danym momencie komorę, a to oznacza oszczędność prądu.
 • Klasa energetyczna. \w przypadku lodówek ma kluczowe znaczenie, bo jest to sprzęt non-stop podłączony do prądu. Im wyższa klasa energetyczna lodówki, tym niższy rachunek za prąd przy tej samej pojemności, ale też najczęściej wyższa cena zakupu lodówki.
 • Głośność pracy i typ sprężarki. Wiele domów ma kuchnie połączone z innym pomieszczeniem. W takim przypadku zdecydowanie warto zwrócić uwagę na głośność pracy lodówki (jest ona wymagana przepisami unijnymi i umieszczana na etykiecie energetycznej każdego sprzedawanego modelu). Generalnie cichsze są lodówki wyposażone w inwerterowy silnik elektryczny kompresora układu chłodniczego. W stosunku do klasycznych sprężarek pracuje on znacznie ciszej. Lodówki z inwerterowymi sprężarkami są również trwalsze, co wynika z konstrukcji tego typu silnika.
 • Systemy automatycznego odszraniania. Tanie lodówki nie mają systemu automatycznego odszraniania, a to oznacza, że co jakiś czas trzeba będzie taką lodówkę rozmrozić ręcznie. Systemy odszraniania podnoszą cenę zakupu, ale znacznie ułatwiają konserwację lodówki.
 • Technologiczne bajery. Wiele drogich lodówek jest wyposażanych w technologiczne nowinki, takie jak np. możliwość połączenia bezprzewodowo lodówki z internetem i pozostałymi urządzeniami znajdującymi się w domu, wbudowany dotykowy ekran pozwalający np. „zajrzeć” (za pośrednictwem systemu kamer) do wnętrza lodówki bez jej otwierania itp. To ciekawe funkcje, ale w kontekście efektywności przechowywania żywności i utrzymania jej jakości jak najdłużej – co jest podstawowym zadaniem lodówki – pozostają wyłącznie ciekawostkami. Dodajmy – kosztownymi.

Dobra lodówka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Lodówka w kuchni
Lodówka to nieodzowny dziś element każdej kuchni, który powinniśmy dobierać przede wszystkim pod kątem naszych potrzeb.

Jak wcześniej wspomniano, lodówkę należy dobierać pod kątem naszych aktualnych i przewidywanych przyszłych potrzeb (pamiętajmy, to urządzenie kupowane na lata). Te będą różne w przypadku urządzenia dla singla, dużej lodówki dla licznej rodziny, czy sprzętu kupowanego na cele „inwestycyjne”, np. do mieszkania, które zamierzamy wynajmować (możliwie uniwersalny zakres zastosowań i – zwykle – możliwie niska cena).

Pamiętajmy przede wszystkim o naszych nawykach i umiejętnościach. Jeżeli uwielbiamy gotować nie tylko dla siebie, ale i dla całej rodziny, olbrzymia lodówka dwudrzwiowa typu french-door – o ile tylko zmieści się w lokum – wcale nie musi być złym pomysłem. Owszem, w zakupie będzie droga, ale dzięki dużej pojemności komór możemy kupować więcej produktów żywnościowych w niższych cenach i przechowywać dłużej więcej gotowych potraw przyrządzonych w domu, a to oznacza oszczędności w kosztach żywności jako takiej. Niewielka, niedoszacowana pojemnościowo lodówka może i wystarczy, gdy jemy głównie poza domem, będzie też tańsza w zakupie, ale wtedy sama żywność będzie zauważalnie droższa. Dlatego jeszcze raz podkreślamy – zacznijmy od sprecyzowania własnych potrzeb, a dopiero później poszukujemy modelu lodówki dopasowanej do nich.

Jaką lodówkę wybrać? Polecane modele

Nawet najtańsza i najmniejsza lodówka chłodzi i mrozi żywność, jednak poniżej wybraliśmy modele wyróżniające się cechami praktycznymi, użytecznością i parametrami pozwalającymi maksymalnie długo przechowywać żywność, by pozostała ona świeża i nie traciła walorów odżywczych. Ze względu na ogólny charakter niniejszego poradnika, nie skupiamy się w naszych propozycjach wyłącznie na jednym typie lodówek.

 • Samsung RS68N8242SL – duża lodówka dla licznej rodziny o znakomitej energooszczędności i bardzo dużej pojemności względem zewnętrznych gabarytów. Całkowita pojemność obu komór tej lodówki to aż 617 litrów. Większość lodówek side-by-side o podobnych gabarytach nie osiąga 600 litrów pojemności. Model ten jest wyposażony w nowoczesny, cichy i trwały silnik inwerterowy, co przekłada się na cichą pracę. Wyposażony jest w dwa całkowicie niezależne obiegi powietrza dla obu komór. Funkcje szybkiego chłodzenia i szybkiego mrożenia pozwalają szybko obniżyć temperaturę włożonej świeżo żywności, a wbudowana automatyczna kostkarka z wbudowanym dystrybutorem lodu i wody jest miłym dodatkiem. Dzięki elastycznej prędkości pracy kompresora, wahania temperatury w całej komorze chłodziarki nie przekraczają ±0,5 st. C. Lodówka ta rocznie zużywa zaledwie 260 kWh, co przy tych gabarytach i pojemności jest znakomitym wynikiem. Oznacza to, że rocznie za zasilający ją prąd zapłacimy ok. 160 zł – tyle samo, co za trzykrotnie mniejszą lodówkę klasy A. Owszem, można znaleźć na rynku nieco lepsze parametrycznie lodówki (np. Liebherr z serii SBSes BLUPerformance), ale kosztują one ponad dwa razy więcej niż polecany przez nas model. Opisywana lodówka, choć nie jest tania, jest optymalnym wyborem zarówno pod kątem kosztów zakupu, jak i efektywności w trakcie długotrwałej eksploatacji. Jeżeli tylko mamy odpowiednią ilość miejsca, robimy duże zapasy żywności i potrawy przyrządzamy głównie w domu dla całej, licznej rodziny – ten model będzie optymalnym wyborem.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Lodówka do zabudowy Whirlpool ART 890/A++/NF – ten sprzęt oferuje wyważony stosunek wydajności do ceny. Łączna pojemność obu komór tej lodówki to 264 litry, z czego 201 litrów to pojemność chłodziarki. Lodówka ma możliwość łatwej zamiany kierunku otwierania drzwi, co pozwala łatwo dostosować ją do zabudowy kuchni. Jest to sprzęt z bezszronowo działającą zamrażarką. W tej cenie zaskakująco wydajny jest zamrażalnik, bo zdolność zamrażania wynosi tu aż 9 kg/dobę - wiele podobnie wycenionych modeli do zabudowy oferuje jedynie 3-4 kg/dobę. Klasa energetyczna tej lodówki to „tylko” A++ - czemu nie A+++? Bo najbardziej energooszczędne lodówki do zabudowy są znacząco droższe, przy relatywnie niewiele mniejszym zużyciu (w wartościach bezwzględnych) energii. W tym modelu rocznie za prąd zapłacimy ok. 140 zł (roczne zużycie to 234 kWh). Dla 2-3 osobowej rodziny poszukujące modelu do zabudowy to będzie dobry wybór.
 • Liebherr CP 4813 Comfort – całkowita pojemność komór tego modelu to 342 litry, z czego 243 litry to pojemność chłodziarki, a 99 litrów – pojemność zamrażarki. Zdolność zamrażania tej lodówki to aż 12 kg/dobę, przy czym jednocześnie jest to najtańszy model ze wszystkich tu proponowanych. Lodówka wyposażona jest w funkcję szybkiego mrożenia, możliwa jest również łatwa zamiana kierunku otwierania drzwi. Zamrażarka zainstalowana w tym modelu jest najwyższej klasy – mrozi do -28 st. C.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.