Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2020
Historia aktualizacji
18 cze 2020Pierwsza publikacja

Lodówka to sprzęt AGD, który jest absolutnie niezbędny w naszym kręgu cywilizacyjnym i w pewnym momencie niemal każdy musi się zmierzyć z jej zakupem. Wiele osób decydując się na gruntowny remont, czy też urządzając zupełnie nowe lokum, decyduje się na lodówkę w wersji do zabudowy. Czy takie zawężenie wyboru ułatwia sprawę? Nie do końca, bo w polskich sklepach dostępnych jest kilkaset modeli chłodziarko-zamrażarek tego typu. Nasz poradnik podpowie wam, jaka lodówka do zabudowy będzie optymalna w zależności od potrzeb każdego z nas.

Jaka lodówka do zabudowy? Pasująca do wnętrza i odpowiadająca naszym potrzebom

Kategoria „lodówki do zabudowy” obejmuje bardzo szeroki zakres zróżnicowanych pod względem funkcji i gabarytów urządzeń chłodniczych. W tej klasie znajdziemy zarówno lodówki jednodrzwiowe, chłodziarki (bez zamrażalnika), chłodziarko-zamrażarki z komorą mrożenia w dolnej części, lodówki z górnym zamrażalnikiem, a także urządzenia podblatowe, czyli mniejsze lodówki do zabudowy pod blatem kuchennym. Jest w czym wybierać. Jak wybrać dobrze?

Otwarta lodówka do zabudowy
„Lodówka do zabudowy” to bardzo pojemne pojęcie mieszczące w sobie kilka różnych rodzajów urządzeń chłodzących.

Zacznijmy od tego, że skoro mówimy o urządzeniu do zabudowy, to miejsce na tego typu sprzęt musi być uwzględnione już w samym projekcie kuchni. To narzuca nam pewien rygor. Gdy zamawiamy gotowy projekt i wykonanie w firmie zajmującej się urządzaniem wnętrz, najprawdopodobniej to właśnie projektant/wykonawca zaproponuje nam konkretne model lodówki dopasowany rozmiarami do proponowanego nam projektu. Tym bardziej, że wiele biur projektowych współpracuje z konkretnymi producentami sprzętu AGD.

Oczywiście jeżeli nie korzystamy z kompleksowej oferty biura projektowego współpracującego z jakimś producentem sprzętu AGD, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wyboru odpowiedniego sprzętu dokonali samodzielnie – to znaczy, z naszą pomocą.

Zacznijmy od najważniejszej kwestii: lodówka do zabudowy to urządzenie o nieco odmiennej konstrukcji samego układu chłodzenia niż w przypadku lodówek wolnostojących. Oznacza to, że jeżeli ktoś wpadnie na pomysł zabudowania lodówki wolnostojącej, to nie należy tak robić. Lodówki wolnostojące mają system chłodzenia uwzględniający przestrzeń wokół lodówki zapewniającą odpowiednią cyrkulację powietrza i wymianę termiczną pomiędzy urządzeniem a otoczeniem. W efekcie amatorskie schowanie wolnostojącej lodówki w zbyt ciasną obudowę meblową może powodować problemy, począwszy od znacznie większego zużycia energii przez urządzenie chłodnicze, aż do ryzyka skrócenia żywotności sprzętu i jego awarii na skutek niewłaściwego obiegu powietrza. W przypadku lodówek wyprodukowanych z myślą o zabudowie nie ma tego problemu.

Siłą rzeczy typ i rozmiar lodówki do zabudowy jest uzależniony od tego, ile mamy na nią miejsca w zabudowie kuchennej:

 • Urządzenia podblatowe/szafkowe. W przypadku małych mieszkań zajmowanych przez singli wiele osób decyduje się na zakup lodówki podblatowej lub sprzętu o podobnych rozmiarach, ale zamocowanego w szafce kuchennej. Ten typ lodówek do zabudowy wyróżnia się przede wszystkim małymi gabarytami (szczególnie istotna jest wysokość: ok. 80 cm). W zasadzie w kontekście urządzeń podblatowych termin „lodówka” jest o tyle nieprecyzyjny, że wiele urządzeń klasyfikujących się do takiego typu zabudowy to wyłącznie chłodziarki.
 • Lodówki jednodrzwiowe. W tej grupie urządzeń do zabudowy również znajdziemy zarówno same chłodziarki, jak i chłodziarko-zamrażarki, przy czym – podobnie jak w podblatówkach – komora zamrażarki jest najczęściej czymś w rodzaju zamykanej półki czy szuflady umieszczonej wewnątrz komory chłodziarki (stąd jedne drzwi dające dostęp do całości wnętrza lodówki). Jednodrzwiowe są oczywiście również wspomniane wcześniej lodówki podblatowe/szafkowe, ale tutaj celowo wydzieliliśmy modele jednodrzwione o nieco większych gabarytach (wysokość od ok. 120 cm do ok. 170 cm). To niejako wskazuje, że takie urządzenie będzie przydatne dla mniejszej liczby użytkowników. To nie są lodówki dla dużych rodzin, ale singlom, parom czy rodzinom 2+1 mogą wystarczyć. Należy pamiętać o relatywnie niewielkich zamrażarkach w tym typie lodówek do zabudowy. Jeżeli lubimy robić duże zapasy żywności wymagającej mrożenia, to nie jest poszukiwany przez nas typ urządzeń.
 • Lodówki z górnym zamrażalnikiem. W tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniami o podobnych gabarytach co jednodrzwiowe lodówki do zabudowy (oczywiście z pominięciem podblatówek/szafkowych). Także w tym przypadku zamrażarka umieszczona jest w górnej części urządzenia, ale różnicą jest sposób dostępu do niej – nie jest to już komora/zamykana szuflada schowana wewnątrz komory chłodziarki, lecz wyizolowana komora, do której dostęp zapewniają odrębne drzwiczki w górnej części urządzenia. W tym przypadku zamrażarka może być nieznacznie większa niż w jednodrzwiowych lodówkach do zabudowy, ale i tak w lodówkach z górnym zamrażalnikiem część mrożąca jest mniejsza niż w podobnych gabarytowo lodówkach z dolnym zamrażalnikiem. Jeżeli więc zależy nam na względnie dużej zamrażarce, to interesujący dla nas będzie ostatni typ lodówek do zabudowy.
 • Lodówki z dolnym zamrażalnikiem. To najbardziej popularny typ lodówek w ogóle – niezależnie od tego, czy sprzęt ma znajdować się w zabudowie, czy jest to urządzenie wolnostojące. W tej grupie znajdziemy największe lodówki do zabudowy o wysokości do niemal 2 metrów i pojemności całkowitej oscylującej wokół 300 litrów. Tym samym liczniejsze rodziny planujące ukrycie lodówki w zabudowie kuchennej powinny rozważać zakup sprzętu tej kategorii.

Czy są większe lodówki do zabudowy? Owszem, ale są to bardzo drogie urządzenia kosztujące często grubo powyżej 10000 zł (najdroższe urządzenia o olbrzymiej pojemności rzędu 600-700 litrów kosztują nawet powyżej 50000 zł). Naszym zdaniem to zbyt wysoka cena za dużą lodówkę. Jeżeli naprawdę potrzebujemy bardzo dużej lodówki, to znacznie lepszym pomysłem jest wybór wolnostojącej lodówki typu side-by-side lub french-door. Będzie to na pewno znacznie tańsze rozwiązanie niż szukanie na siłę olbrzymiego sprzętu do zabudowy.

Lodówki do zabudowy – z czego wynikają różnice w cenie?

Lodówka do zabudowy Amica BM132.3
Amica BM132.3 – mała szafkowa lodówka do zabudowy i najtańsze urządzenie na polskim rynku wśród sprzętu chłodniczego przystosowanego do zabudowy.

W przypadku lodówek do zabudowy na cenę ma wpływ przede wszystkim rozmiar urządzenia. Najtańsze są oczywiście najmniejsze lodówki: podblatówki i lodówki szafkowe. Przykładem może być widoczna na powyższej fotografii lodówka marki Amica kosztująca ok. 800 zł. Jeżeli potrzebujemy nieco większego sprzętu z grupy niedużych lodówek jednodrzwiowych, to musimy liczyć się z wydatkiem ponad 1000 zł. Największą rozpiętością cenową charakteryzują się lodówki z dolnym zamrażalnikiem: od ok. 1700 zł do ponad 8000 zł (celowo pomijam absurdalnie drogie największe modele do zabudowy). Jakie jeszcze funkcje wpływają na cenę lodówek do zabudowy i jakie cechy są warte uwagi konsumenta?

 • Zamrażarka odrębna, czy w komorze chłodziarki. Jeżeli szukamy sprzętu, który ma zapewniać możliwie szybkie mrożenie sporej ilości żywności, to nawet nie powinniśmy patrzeć na lodówki do zabudowy, w których część mrożąca znajduje się wewnątrz komory chłodziarki. Znacznie lepszą efektywność oferują zamrażarki w odrębnych komorach lodówki. Oczywiście ma to wpływ na cenę – lodówki do zabudowy z wydzieloną komorą zamrażarki są droższe od tych, w których takiego rozwiązania brak.
 • Zakres temperatur. Każda lodówka (chłodziarko-zamrażarka) powinna być zdolna utrzymać w komorze chłodzenia temperaturę ok. 4 stopni C, a w zamrażarce – poniżej 0 stopni C. Wpływ na cenę danego modelu może jednak mieć zarówno zakres nastawów temperatur w obu komorach lodówki, jak też dokładność ustawień (czyli co jaki skok możemy ustawić temperaturę w chłodziarce i zamrażarce). W nowoczesnych lodówkach możliwe jest również różnicowanie temperatury przechowywania żywności w ramach jednej komory chłodziarki. Inną temperaturę i wilgotność mogą mieć np. warzywa umieszczone w przeznaczonej dla nich szufladzie, inną surowe ryby czy mięsa przeznaczone do rychłego przyrządzenia, a jeszcze inną pozostałe produkty (wędliny, sery, napoje mleczne itp.). Natomiast w przypadku zamrażarek zasada jest prostsza – im niższą temperaturę może uzyskać zamrażarka, z tym lepszym urządzeniem (i droższym) mamy do czynienia. Najlepsze zamrażarki są w stanie uzyskać temperatury rzędu -28 st. C, a nawet jeszcze niższe..
 • Czas utrzymania temperatury. Kolejnym czynnikiem różnicującym tanie lodówki od tych droższych jest to, że zapłacimy więcej zwykle za lodówkę wyróżniającą się dłuższym czasem utrzymania warunków chłodniczy w przypadku braku zasilania. Informacja o czasie utrzymania warunków chłodniczych w danym modelu lodówki do zabudowy powinna być podawana przez producenta konkretnego sprzętu. Warto to sprawdzić, bo rozpiętość potrafi być duża. Np. rzeczy w zamrażarce odłączonej od prądu w jednej lodówce „popłyną” już po kilku godzinach, a w innej będą miały wciąż ujemną temperaturę nawet po kilkudziesięciu godzinach.
 • Zdolność zamrażania. Istotny parametr pokazujący przewagę jednej lodówki nad inną, przy tych samych rozmiarach (pojemności) zamrażarki. Zdolność zamrażania określana jest w kilogramach na dobę (np. 10 kg/doba). Jest ona podawana w specyfikacjach publikowanych przez producentów lodówek, co pozwala łatwo porównać ze sobą wiele modeli. Parametr ten ma dlatego znaczenie, że istotnie wpływa na świeżość długo przechowywanej, mrożonej żywności. Po prostu im szybciej żywność zostanie zamrożona, tym dłużej może być przechowywana.
 • Liczba agregatów. Tańsze modele lodówek wyposażone są w jeden agregat, droższe mają dwa. W tym drugim przypadku umożliwia to najczęściej niezależne sterowanie obydwiema komorami urządzenia (chłodziarką i zamrażarką). Pozwala to np. wyłączyć całkowicie nieużywaną komorę lodówki np. przed wyjazdem na wakacje.
 • Klasa energetyczna. Bardzo ważny parametr, szczególnie w przypadku lodówek – jedynego powszechnie wykorzystywanego sprzętu, który musi być podłączony do sieci energetycznej non-stop. Zasada jest prosta: im wyższa klasa energetyczna lodówki, tym niższy rachunek za prąd przy tej samej pojemności, ale też najczęściej wyższa cena zakupu lodówki.
 • Głośność pracy i typ sprężarki. Wiele domów ma kuchnie połączone z innym pomieszczeniem. W takim przypadku zdecydowanie warto zwrócić uwagę na głośność pracy lodówki (podawanie jej jest wymagane przepisami unijnymi i jest ona umieszczana na etykiecie energetycznej każdego sprzedawanego modelu). Cichsze są urządzenia wyposażone w inwerterowy kompresor układu chłodniczego. Cichsze są również lodówki bez systemu No Frost, który potrafi czasem „trzaskać”, co jest normalnym objawem jego prawidłowego funkcjonowania. Warto pamiętać, że lodówki z inwerterowymi sprężarkami są również trwalsze, co wynika z konstrukcji tego typu silnika.
 • Systemy automatycznego odszraniania. Tanie lodówki nie mają systemu automatycznego odszraniania, a to oznacza, że co jakiś czas trzeba będzie taką lodówkę rozmrozić ręcznie. Systemy odszraniania podnoszą cenę zakupu, ale znacznie ułatwiają konserwację lodówki. Niestety, są też jednak głośniejsze (co jakiś czas z lodówek No Frost wydobywają się trzaski)
Lodówka w zabudowie kuchennej

Jaką lodówkę do zabudowy wybrać? Polecane modele

Lodówka do zabudowy to sprzęt, który swoim wyglądem nie popsuje nam wystroju kuchni, bo niejako sam stanowi wizualny element kuchennej zabudowy idealnie wtapiający się we wnętrze. Dla wielu osób taka przewaga lodówek do zabudowy nad klasycznym sprzętem wolnostojącym jest bardzo istotna. My jednak zwracamy uwagę także na funkcjonalność danego sprzętu, jak również i na to, by możliwości konkretnego sprzętu były rozsądnie wyceniane przez producenta. Oto nasze typy:

 • Polecany model podblatowy/szafkowy – Beko BU 1153. Lodówka szafkowa o wysokości 82 cm. Pojemność chłodziarki to 105 l, a zainstalowana wewnątrz chłodziarki zamykana półka zamrażalnika mieści 18 l. Lodówka jest urządzeniem cichym (głośność 38 dB, co w przypadku miasta jest wartością niższą od szumu tła), oszczędnym (klasa energetyczna A++), a przy tym rozsądnie wycenionym. Lodówki o jeszcze lepszej energooszczędności w tej grupie produktów co prawda istnieją, ale są niewspółmiernie drogie w stosunku do proponowanego tu modelu. Zdolność zamrażania wynosi 2 kg/dobę, co w przypadku sprzętu dla singla jest wartością wystarczającą.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Polecany model jednodrzwiowej lodówki do zabudowy – Bosch KIL42VF30. Lodówka jednodrzwiowa o całkowitej pojemności 195 l, z czego zamrażarka mieści 15 l. Jest to lodówka klasy energetycznej A++, w ciągu doby zużywa 0,471 kWh, a rocznie 172 kWh energii, co jest akceptowalną wartością w tej klasie urządzeń. Mimo niewielkich gabarytów znalazło się miejsce na dedykowaną szufladę MultiBox na warzywa i owoce. Sprzęt pracuje równie cicho co poprzednia propozycja (38 dB). Zdolność zamrażania w tym przypadku to 2,4 kg/na dobę.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Polecany model lodówki do zabudowy z odrębnym górnym zamrażalnikiem – Electrolux EJN2301AOW. Jedna z tańszych lodówek w tej grupie. Pojemność chłodziarki to 180 litrów, a zamrażalnika – 38 litrów. Sprzęt wyposażony jest w system odszraniający LowFrost (odszranianie chłodziarki). Klasa energetyczna A+, roczne zużycie energii 239 kWh.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Polecany model lodówki do zabudowy z dolnym zamrażalnikiem – Whirlpool ART 9811/A++ SF. Jest to najdroższy model wśród tutaj proponowanych (ale wciąż znacznie tańszy od najdroższych lodówek do zabudowy w ogóle), ale też najbardziej pojemny, najbardziej energooszczędny i najbardziej funkcjonalny. Pojemność chłodziarki i zamrażalnika dolnego to odpowiednio: 228 litrów i 79 litrów. Dostępna jest funkcja szybkiego mrożenia. Sprzęt pracuje cicho (głośność 35 dB). Klasa energetyczna to A++, a roczne zużycie energii to 246 kWh.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.