Ostatnia aktualizacja: 22 lipca 2020
Historia aktualizacji
22 lip 2020Pierwsza publikacja

Lodówka jest niezbędnym wyposażeniem współczesnego domu. W przypadku, gdy rodzina jest liczna – większa od standardowego modelu 2+1 lub 2+2, będziemy potrzebować przede wszystkim dużej, dwudrzwiowej lodówki. W polskich sklepach znajdziemy dziś szeroki wybór tego typu urządzeń, co nie ułatwia wyboru odpowiedniego modelu. Nasz poradnik podpowie wam, jaka dwudrzwiowa lodówka będzie optymalnym wyborem w zależności od konkretnych potrzeb.

Jaka dwudrzwiowa lodówka? Odpowiadająca potrzebom i gustom

Lodówka to sprzęt, który kupujemy i zmieniamy relatywnie rzadko – raz na kilka, niekiedy nawet kilkanaście lat. Argumentem przemawiającym za kupnem nowej, dużej lodówki może być nie tylko awaria starszego sprzętu, na tyle poważna, że wykluczająca opłacalność naprawy, ale wiele innych czynników: powiększenie się rodziny, zmiana dotychczasowego lokum na większe, przeprowadzka z mieszkania do domu itp.  Jak wybrać dobrze?

Zacznijmy od tego, jakiego typu sprzęt potocznie nazywamy lodówką dwudrzwiową, mając na myśli największe urządzenia chłodnicze przeznaczone dla zwykłych konsumentów. Określenie „dwudrzwiowe” jest o tyle nieprecyzyjne, że lodówki typu combo o raczej standardowych gabarytach również mają dwoje drzwi. Zwykle pierwsze prowadzą do komory chłodniczej w górnej części urządzenia, podczas gdy dolne zakrywają komorę zamrażalnika umieszczoną w dolnej części urządzenia. Dlatego, zanim zaczniemy rozpatrywać wady i zalety dużych lodówek, warto zdefiniować, jaki sprzęt nas tutaj interesuje.

Lodówka typu french door w nowoczesnej kuchni
Kostkarka do lodu i wbudowany dozownik chłodnej wody to funkcje często spotykane w dużych lodówkach dwudrzwiowych.

W kontekście niniejszego poradnika terminem „lodówka dwudrzwiowa” będziemy określać wyłącznie duże i bardzo duże lodówki typu side-by-side oraz french door. Co dokładnie oznaczają te określenia?

 • Lodówki typu side-by-side to urządzenia dwudrzwiowe, w których drzwi są umieszczone obok siebie, a nie jedne nad drugimi. Drzwi w lodówkach side-by-side ciągną się na całą wysokość urządzenia. Jedne prowadzą do komory chłodziarki (niemal zawsze umieszczonej po prawej stronie, patrząc od frontu takiego urządzenia), drugie – do zamrażarki. Taki układ oznacza, że lodówki side-by-side są zawsze szersze od standardowych lodówek, co przekłada się naturalnie również na ich pojemność. Częstą cechą lodówek side-by-side jest zauważalna asymetria rozmiarów poszczególnych drzwi – te kryjące komorę chłodziarki są najczęściej zauważalnie większe od tych, za którymi znajduje się komora zamrażalnika. Ma to znaczenie o tyle, że komora zamrażalnika, choć pod względem pojemności z całą pewnością będzie większa, w przypadku przynajmniej niektórych modeli side-by-side może być węższa od zamrażarki w lodówce standardowej z dolnym zamrażalnikiem. Jeżeli zamierzamy przechowywać w warunkach chłodniczych naprawdę duże porcje jedzenia, wtedy może nas zainteresować drugi typ największych lodówek
 • Lodówki typu french door to urządzenia najczęściej o bardzo dużych gabarytach, niekiedy nawet większych od lodówek side-by-side. W tym przypadku dwoje drzwi widoczne w górnej części urządzenia dają dostęp do bardzo szerokiej komory chłodziarki. Natomiast w dolnej części urządzenia znajduje się również bardzo szeroka komora zamrażarki, do której dostęp możemy uzyskiwać za pomocą albo kolejnej pary drzwi, albo bardzo szerokich szuflad – oba rozwiązania są spotykane w tej klasie urządzeń.

Lodówka dwudrzwiowa – tańsza czy droższa? Różnice

Lodówka dwudrzwiowa Haier HRF-521DM6
Haier HRF-521DM6 – najtańsza na polskim rynku lodówka typu side-by-side jaką udało nam się znaleźć w czasie przygotowywania tego poradnika.

W przypadku lodówek każdego typu na cenę urządzenia wpływa oczywiście rozmiar i pojemność konkretnego modelu. Zakres cenowy w przypadku interesującej nas tu klasy urządzeń to widełki zaczynające się od kwoty ok. 2200-2300 (za tyle kupimy model widoczny na powyższej fotografii) i dotyczy to zarówno modeli side-by-side, jak i french door. Najdroższy sprzęt interesującej nas tu kategorii może kosztować kilkanaście razy więcej, np. za pełną technologicznych bajerów lodówkę LG Signature LSR100 z serii InstaView Door-in-Door zapłacimy 35 tys. zł. Jednak jest to cena dla większości z nas po prostu absurdalna. Funkcjonalny i spełniający większość wymagań dużej rodziny sprzęt możemy kupić za znacznie niższą kwotę. Przyjrzyjmy się jakie funkcje dużych lodówek dwudrzwiowych mają wpływ na ostateczną cenę urządzenia.

 • Zakres temperatur. Każda lodówka (chłodziarko-zamrażarka) powinna być zdolna utrzymać w komorze chłodzenia temperaturę ok. 4 stopni C, a w zamrażarce – poniżej 0 stopni C. Wpływ na cenę danego modelu może jednak mieć zarówno zakres nastawów temperatur w obu komorach lodówki, jak też dokładność ustawień (czyli co jaki skok możemy ustawić temperaturę w chłodziarce i zamrażarce). W nowoczesnych, dużych lodówkach możliwe jest również różnicowanie temperatury przechowywania żywności w ramach jednej komory chłodziarki. Inną temperaturę i wilgotność mogą mieć np. warzywa umieszczone w przeznaczonej dla nich szufladzie, inną surowe ryby czy mięsa przeznaczone do rychłego przyrządzenia, a jeszcze inną pozostałe produkty (wędliny, sery, napoje mleczne itp.). Natomiast w przypadku zamrażarek zasada jest prostsza – im niższą temperaturę może uzyskać zamrażarka, z tym lepszym urządzeniem (i droższym) mamy do czynienia. Najlepsze zamrażarki są w stanie uzyskać temperatury rzędu -28 st. C, a czasem nawet jeszcze niższe.
 • Czas utrzymania temperatury. W przypadku bardzo pojemnych lodówek jest to parametr bardzo istotny, bo decyduje o utrzymaniu jak najdłuższego okresu świeżości przechowywanych – zwykle dużych (w końcu o dużych lodówkach tu mówimy) – zapasów żywności. Za sprzęt wyróżniający się dłuższym czasem utrzymania warunków chłodniczych w przypadku braku zasilania zapłacimy zwykle więcej. Informacja o czasie utrzymania warunków chłodniczych w danym modelu lodówki powinna być podawana przez producenta konkretnego sprzętu. Warto to sprawdzić, bo rozpiętość potrafi być duża. Np. rzeczy w zamrażarce odłączonej od prądu w jednej lodówce „popłyną” już po kilku godzinach, a w innej będą miały wciąż ujemną temperaturę nawet po kilkudziesięciu godzinach.
 • Zdolność zamrażania. Kolejny bardzo ważny parametr w przypadku dużych lodówek, w których przechowujemy dużo żywności. Zdolność zamrażania to wskaźnik informujący nas o tym, jaką ilość żywności w ciągu doby lodówka jest w stanie skutecznie zamrozić. Dlaczego ma to znaczenie? W przypadku dużej lodówki przechowujemy w zamrażarce dużo żywności. Zatem im szybciej zostanie ona zamrożona, tym dłużej może być przechowywana. W zwykłych „pionowych” lodówkach zdolność zamrażania zaczyna się od mniej więcej 3 kg/dobę. W przypadku dużych modeli dwudrzwiowych nie powinniśmy interesować się lodówkami i zdolności zamrażania poniżej 10 kg/dobę.
 • Liczba agregatów. Tańsze modele lodówek wyposażone są w jeden agregat, droższe mają dwa. W tym drugim przypadku umożliwia to najczęściej niezależne sterowanie obydwiema komorami urządzenia (chłodziarką i zamrażarką). Pozwala to np. wyłączyć całkowicie nieużywaną komorę lodówki np. przed dłuższym wyjazdem.
 • Klasa energetyczna. Bardzo ważny parametr szczególnie w przypadku lodówek – jedynego powszechnie wykorzystywanego sprzętu, który musi być podłączony do sieci energetycznej non-stop. Zasada jest prosta – im wyższa klasa energetyczna lodówki, tym niższy rachunek za prąd przy tej samej pojemności, ale też najczęściej wyższa cena zakupu lodówki. W przypadku bardzo dużych lodówek wybór modelu o wyższej klasie energetycznej może przełożyć się na znaczne (w jak najbardziej wymiernym finansowo sensie) oszczędności prądu.
 • Głośność pracy i typ sprężarki. Wiele domów ma kuchnie połączone z innym pomieszczeniem. W takim przypadku zdecydowanie warto zwrócić uwagę na głośność pracy lodówki (jest ona wymagana przepisami unijnymi i umieszczana na etykiecie energetycznej każdego sprzedawanego modelu). Cichsze są urządzenia wyposażone w inwerterowy kompresor układu chłodniczego. Lodówki z inwerterowymi sprężarkami są również trwalsze, co wynika z konstrukcji tego typu silnika.
 • Dodatkowe funkcje. Podstawowym zadaniem każdej lodówki – również tej większej, dwudrzwiowej – jest zapewnienie przechowywanej żywności odpowiednich warunków chłodniczych. Jednak w największych lodówkach często otrzymujemy również dodatkowe elementy zwiększające ich funkcjonalność, takie jak np. dozownik chłodnej wody, automatyczną kostkarkę do lodu z podajnikiem, a nawet – w wybranych modelach – ekrany ciekłokrystaliczne lub przezierne drzwi pozwalające zajrzeć do wnętrza lodówki bez jej otwierania (co w przypadku dużych lodówek oznacza znaczną oszczędność energii poprzez ograniczenie wymiany termicznej pomiędzy wnętrzem komory chłodziarki, a otoczeniem). Natomiast jeżeli chodzi o systemy automatycznego odszraniania (NoFrost), to w tego typu lodówkach są one standardem, dostępnym nawet w najtańszych modelach.
Dwudrzwiowa lodówka side-by-side w nowoczesnej kuchni
Duże lodówki dwudrzwiowe side-by-side często charakteryzują się nowoczesnym designem, dzięki czemu dobrze wpasowują się w wystrój nowoczesnej kuchni.

Jaką lodówkę dwudrzwiową wybrać? Polecane modele

Duża dwudrzwiowa lodówka to sprzęt, który po prostu rzuca się w oczy. Dlatego dobrze, by oprócz funkcjonalności zapewnianych przez konkretny model, lodówka dobrze się prezentowała. Na szczęście praktycznie wszystkie modele lodówek dwudrzwiowych to produkty, w których twórcy dbają o design. Nie znajdziemy tu klasycznych białych konstrukcji, a raczej sprzęt w metalizowanych barwach pasujących do praktycznie każdej kuchni. Jak w przypadku wielu innych urządzeń, także w lodówkach dwudrzwiowych można znaleźć produkty lepsze i gorsze. Specjalnie dla Was wybraliśmy modele szczególnie godne Waszej uwagi. Oto nasze typy:

 • Beko GN 163120 – dwudrzwiowa duża lodówka typu side-by-side o całkowitej pojemności netto wynoszącej 543 litry, z czego pojemność chłodziarki to 353 l, a zamrażarki 190 l. Jest to jedna z tańszych lodówek side-by-side, ale mimo to nie ustępuje możliwościami i funkcjonalnością modelom droższym. Wyposażona jest w system automatycznego odszraniania z wentylacją, działający w obu komorach lodówki. Nie ma tu automatycznej kostkarki na drzwiach, ale jest moduł do kostek lodu wewnątrz komory zamrażarki. Ciekawostką jest wbudowany jonizator niwelujący patogeny i usuwający nieprzyjemny zapach z lodówki. Zdolność zamrażania tej lodówki to 13 kg/dobę, w razie awarii prądu żywność w warunkach chłodniczych może być przechowywana przez 21 godzin. Sterowanie w całości elektroniczne, głośność pracy na przyzwoitym poziomie 43 dB. Nie zabrakło również miejsca na specjalną komorę 0 st. C (na świeże mięso lub ryby, które chcemy szybko przyrządzić i nie będziemy ich mrozić). Zamrażarka jest wyposażona w komorę szybkiego mrożenia. Roczne zużycie energii to 485 kWh, klasa energetyczna A+.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Samsung RS68N8241S9 Prestige Collection – model lodówki side-by-side droższy od powyższego produktu Beko, ale mający kilka istotnych przewag, do których z całą pewnością można zaliczyć bardzo dużą pojemność. Całkowita (netto) to aż 617 litrów, przy podobnych gabarytach do lodówek side-by-side o pojemności nieco ponad 500 litrów. Komora chłodziarki ma pojemność 407 l, zamrażarka: 210 litrów. Lodówka ma dwa zupełnie niezależne systemy chłodzenia. Wyposażona jest w inwerterowy kompresor, co sprawia, że jest to jeden z najciszej pracujących modeli w swojej klasie (39 dB). Technika Precise Chef Cooling dba o to, by wahania temperatury w komorze chłodziarki nie przekraczały +/-0,5 st. C. Na drzwiach zamrażarki znajduje się dyspenser chłodnej wody oraz lodu (w kostkach lub kruszonego). Zdolność zamrażania to 12kg/dobę, roczne zużycie energii (klasa A++) to 389 kWh.
 • Liebherr SBSesf 7212 Comfort – lodówka typu side-by-side wyróżniająca się przede wszystkim bardzo dobrą zdolnością zamrażania, wynoszącą w tym przypadku aż 20 kg/dobę, co jest jednym z najwyższych wskaźników na rynku. To model najdroższy z tu wymienionych, ale wciąż kilkukrotnie tańszy od najdroższych modeli dużych lodówek dostępnych na polskim rynku. Pojemność 640 litrów, z czego 383 l to chłodziarka, a 257 l – zamrażalnik. Szybkie mrożenie, automatyczne odszranianie obu komór, dwa niezależne obiegi chłodnicze, każdy odrębnie kontrolowany. Roczne zużycie energii to 460 kWh, klasa energetyczna A+. W razie awarii zasilania, lodówka ta bezpiecznie przechowa żywność przez imponujące 43 godziny.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.