Ostatnia aktualizacja: 21 lipca 2020
Historia aktualizacji
21 lip 2020Pierwsza publikacja

Dlaczego w ogóle ktokolwiek może być zainteresowany kupnem małej lodówki? Pierwszy scenariusz jest oczywisty – singiel w kawalerce zwykle nie ma wygórowanych wymagań, a mała lodówka dla osoby samotnie mieszkającej będzie na pewno lepszym rozwiązaniem niż brak lodówki. Ale tego typu sprzęt może być poszukiwany przez wiele osób. Wszak małą lodówkę możemy zainstalować np. w domku letniskowym, na działce, a jeżeli mamy pensjonat z pokojami dla turystów, zainstalowanie w każdym z pokoi małej lodówki znacząco zwiększa standard wypoczynku. Na pewno warto wiedzieć na co zwrócić uwagę rozważając zakup małej lodówki. Jeżeli również zadajesz sobie to pytanie, to ten poradnik jest dla Ciebie.

Mała lodówka = małe wymagania? Niekoniecznie

Na pozór może się wydawać, że mała lodówka to sprzęt gospodarstwa domowego dla mało wymagającego konsumenta. Ot niewielkie urządzenie, które zapewni warunki chłodnicze skromnej ilości żywności, a jednocześnie nie zużywa dużo energii. Choć akurat w tej ostatniej kwestii – energooszczędności – może być różnie, zależnie od tego jaką klasę sprzętu mamy na myśli mówiąc „mała lodówka”.

Nasz poradnik dotyczy małych lodówek, ale stacjonarnych, a nie turystycznych. Te ostatnie przecież również mają niewielkie gabaryty, a ich „turystyczność” polega najczęściej na tym, że są to proste konstrukcje, które mogą być podłączone np. do gniazdka elektrycznego w samochodzie (pot. gniazdko „zapalniczki”). Lodówki turystyczne oparte na ogniwie Peltiera trudno nazwać energooszczędnymi i nie nadają się do zastosowania w domach. Tutaj zupełnie ignorujemy konstrukcje turystyczne i skupiamy się wyłącznie na małych lodówkach, ale opartych na podobnych technologiach jak pełnowymiarowe modele, czyli wyposażone w czynnik chłodniczy w obiegu zamkniętym wymuszonym pracą sprężarki. Lodówki o jakich tu mowa to sprzęt o małych gabarytach, ale zdecydowanie stacjonarny.

Mała lodówka hotelowa
Małe lodówko często kojarzą się z hotelami i pensjonatami, ale mogą być też dobrym wyborem dla singla.

W ramach takiej umownej kategorii o nazwie „mała lodówka stacjonarna” możemy wyróżnić kilka podtypów urządzeń. Formalnie określeniem „lodówka” powinniśmy nazywać urządzenia wyposażone w dwie komory: chłodziarkę i zamrażarkę. Jednak – i jest to widoczne szczególnie właśnie w klasie małych urządzeń chłodniczych – wiele sprzętów nazywanych przez nas „małymi lodówkami” to w istocie wyłącznie chłodziarki, pozbawione jakiejkolwiek przestrzeni, w której możemy zamrozić porcję żywności. Czy brak zamrażarki dyskwalifikuje urządzenie? Zdecydowanie nie. Wszystko kwestią naszych potrzeb. Jeżeli potrzebujemy małej lodówki do kawalerki, w której samotnie mieszkamy, obecność choćby najmniejszego zamrażalnika jest bardzo pożądana. Jeżeli jednak poszukujemy sprzętu do domku letniskowego, czy na działkę, wtedy zamrażarka nie jest już tak niezbędna, dlatego też – wyjątkowo – tym razem w naszym poradniku bierzemy pod uwagę również małe chłodziarki.

  • Małe lodówki (i chłodziarki) wolnostojące. Zasadniczą cechą tego typu małych lodówek jest to, że ich obudowa jest kompletna. Możemy ustawić je gdziekolwiek, gdzie mamy na nie miejsce – nie muszą one wkomponowywać się w zabudowę meblową niewielkiej kuchni. Nie są to też modele do zabudowy, czy tzw. podblatówki. To zwykłe stacjonarne lodówki, które od standardowych modeli odróżnia w zasadzie jedno: mniejsze rozmiary.
  • Małe lodówki do zabudowy. W tej grupie możemy umieścić wszystkie małe lodówki, które w jakiś sposób są konstrukcyjnie dopasowane do zabudowy kuchennej. Mogą to być zarówno małe lodówki podblatowe o wysokości ok. 80 cm, co odpowiada mniej więcej wysokości blatu kuchennego. W tej samej grupie mieszczą się małe lodówki tzw. szafkowe, zwykle o jeszcze mniejszych gabarytach niż „podblatówki” (wysokość już od ok. 40 cm). Obecność dedykowanej komory zamrażarki w tych mniejszych modelach jest rzadkością. Jeżeli już, to zazwyczaj w tym przypadku mamy do czynienia z odrębną szufladą mrożącą umieszczoną wewnątrz komory chłodziarki.

Generalnie wyboru polecanych Wam małych lodówek dokonywaliśmy spośród dostępnych na rynku urządzeń o wysokości nie przekraczającej jednego metra. Dlaczego przyjęliśmy takie rozgraniczenie? Głównie dlatego, że jeżeli jednometrowa mała lodówka jest dla ciebie za mała, to znaczy, że optymalnym wyborem będzie po prostu zakup zwykłej, standardowej lodówki. Pamiętajmy o najważniejszej zasadzie: wielkość lodówki powinna być dopasowana nie tylko do przestrzeni w kuchni, ale również do potrzeb i stylu życia. Singlowi stołującemu się głównie poza domem, bądź zamawiającemu online gotowe dania, wystarczy nawet niespełna półmetrowa lodówka „hotelowa” bez zamrażarki. Jeżeli jednak czasem lubimy coś upitrasić, dobrze byłoby zdecydować się na nieco większy i nieco bardziej funkcjonalny model.

Mała lodówka – tańsza, czy droższa? Różnice

Mała lodówka Germin Berlinger

Chyba nikogo specjalnie nie dziwi, że małe lodówki są najtańszymi lodówkami dostępnymi na rynku. Pokazany na powyższej fotografii model Germin Berlinger MAX-52L to nie tylko najtańsza mała lodówka, lecz najtańsza lodówka stacjonarna w ogóle. Modele turystyczne (jeszcze tańsze), jak już wcześniej wyjaśniłam, w naszym poradniku pomijamy. Wiemy już, że małe lodówki mogą być bardzo tanie, nawet od ok. 320 zł, bo tyle właśnie kosztuje pokazany na powyższym zdjęciu model. Z drugiej strony na rynku spotkamy też designerskie modele marki Smeg za absurdalną kwotę przekraczającą 30 tys. zł! Tego typu modele całkowicie pomijamy w naszym poradniku. Poniżej wypunktowane cechy małych lodówek, które mogą mieć wpływ na cenę urządzenia

  • Zamrażarka – jej obecność i lokalizacja. Wiele bardzo małych lodówek to de facto wyłącznie chłodziarki. Jeżeli szukamy modelu z jakąkolwiek komorą mrożenia, automatycznie oznacza to zwiększenie ceny (wciąż jednak niskiej w stosunku do klasycznych lodówek). Wyodrębniona komora zamrażarki w małej lodówce to rzadko spotykane rozwiązanie, ale i takie modele można znaleźć. W tego typu lodówkach niewielki zamrażalnik umieszczony jest w górnej części urządzenia.
  • Pojemność. W kategorii najmniejszych urządzeń chłodniczych rozrzut pomiędzy pojemnością oferowaną przez poszczególne modele jest spory. Najmniejsze lodówki są najczęściej najtańsze, a ich pojemność oscyluje wokół 50 l. Większe, ale wciąż małe, mierzące co najwyżej metr wysokości lodówki oferują dwukrotnie większą pojemność. Za pojemniejszą małą lodówkę zawsze zapłacimy więcej.
  • Klasa energetyczna. Parametr o tyle istotny w przypadku lodówek, że zazwyczaj jest to sprzęt, który musi być podłączony do sieci energetycznej non-stop. Jednak gdy bierzemy pod uwagę małą lodówkę, to nie musimy bardzo skupiać się na energooszczędności. Bezwzględnie mała lodówka nawet gorszej klasy energetycznej i tak zużyje co najwyżej tyle prądu, co energooszczędny model o standardowych gabarytach.  Zasada jest prosta – im wyższa klasa energetyczna lodówki, tym niższy rachunek za prąd przy tej samej pojemności, ale też najczęściej wyższa cena zakupu lodówki.

W standardowych lodówkach o cenie decyduje jeszcze wiele innych czynników, takich jak np. obecność specjalnych komór na warzywa, ryby lub mięso, niezależne obiegi powietrza dla komory chłodziarki i zamrażarki i wiele innych rozwiązań. W małych lodówkach można to pominąć, bo takich rozwiązań po prostu nie ma. Małe lodówki to bardzo proste urządzenia o ograniczonej funkcjonalności – mają przede wszystkim chłodzić, a w przypadku niektórych: zamrozić jedną, góra dwie porcje obiadowe i pudełko lodów. Na więcej, z racji ograniczonej przestrzeni oferowanej przez tej klasy sprzęt, nie mamy co liczyć.

Otwarta mała lodówka

Jaką małą lodówkę wybrać? Polecane modele

Nasze typy wymienione poniżej to lodówki, które oprócz niewielkich gabarytów oferują przynajmniej przyzwoitą funkcjonalność. Nie są to modele najmniejsze – jeżeli zależy wam przede wszystkim na minimalnych gabarytach, to bez trudu znajdziecie odpowiedni sprzęt bez jakiegokolwiek poradnika. My chcemy natomiast zwrócić waszą uwagę na modele, które przy niewielkich rozmiarach oferują coś jeszcze. Oto nasze typy:

  • Amica FM136.3AAA – model ten jest w pełni funkcjonalną lodówką w małej skali. Jest to sprzęt wolnostojący o wysokości 84,5 cm. Jej całkowita pojemność to 115 litrów (jest to zatem jedna z największych małych lodówek), czyli w sam raz dla osoby mieszkającej samotnie. Rozkład balkoników i półek pozwala na przechowywanie różnych rodzajów pożywienia (niektóre z najmniejszych lodówek nadają się tylko do przechowywania napojów – takie modele do codziennego funkcjonowania odradzamy). Jest też niewielka komora zamrażarki (12 litrów), w której w ciągu doby skutecznie zamrozimy 2 kg żywności. Ponadto lodówka polskiej marki Amica to model klasy A+++, zużywający rocznie zaledwie 89 kWh energii. W razie awarii lodówka powinna utrzymać chłodnicze warunki przez 12 godzin, co jest bardzo dobrym rezultatem w tej klasie urządzeń.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Beko BK 07725 – jeżeli priorytetem są jak najmniejsze rozmiary, a jednocześnie chcielibyśmy przechowywać w lodówce coś więcej niż tylko napoje i mieć możliwość bezpiecznego przechowania np. pudełka lodów, to ten model „hotelowy” powinien być dobrym wyborem. To jedna z najmniejszych lodówek na rynku (50 cm wysokości, 47 cm szerokości) oferująca w zasadzie wszystko, czego oczekujemy od lodówki, tyle że w skali „mikro”. Mamy chłodziarkę o pojemności 40 l. Jest też mała zamrażarka (5 litrów). Klasa energetyczna to A+, ale i tak dzięki minimalistycznym gabarytom ta lodóweczka rocznie zużyje 105 kWh, co jest wartością i tak mniejszą od każdej pełnowymiarowej, klasycznej lodówki. Jednocześnie jest to jedna z najtańszych lodówek na rynku.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Electrolux ERT1502FOW3 – to propozycja podobna do wcześniej wymienionej lodówki marki Amica. Jest to również sprzęt wolnostojący o przemyślanie rozplanowanej przestrzeni wnętrza. Wewnątrz komory chłodziarki (o pojemności 115 litrów) jest nawet dedykowana szuflada na warzywa i owoce. Niewielki zamrażalnik o pojemności 17 litrów chłodzi do -18 st. C. Wysokość tej lodówki to 85 cm. Roczne zużycie energii wynosi 145 kWh, klasa A++. Amica jest bardziej energooszczędna, ale produkt Electroluksa jest minimalnie bardziej funkcjonalny – naszym zdaniem to także doskonała propozycja dla singla.