Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2020
Historia aktualizacji
12 cze 2020Pierwsza publikacja

Wielu z nas poszukując nowej pralki rozgląda się za sprzętem, który jest przede wszystkim mały. Funkcjonalność, oszczędzanie energii i wody, duża liczba programów – to wszystko jest oczywiście istotne, ale limitu dostępnej przestrzeni na pralkę nie przeskoczymy, dlatego to właśnie jak najmniejsze gabaryty są często kluczowym kryterium wyboru. W naszym poradniku podpowiadamy na co zwrócić uwagę, gdy już znajdziemy małą pralkę o odpowiadających nam rozmiarach. Wskażemy też kilka modeli małych pralek, które naszym zdaniem są godne polecenia.

Mała pralka – podstawowe zalety

Najważniejsza zaleta małej pralki jest w zasadzie oczywista: niewielkie rozmiary. Zacznijmy zatem właśnie od gabarytów. Jakie wymiary mają najmniejsze automatyczne pralki dostępne na polskim rynku? Rozpatrujemy tutaj dwie kategorie urządzeń: ładowane od frontu pralki typu slim oraz pralki ładowane od góry. Od razu zaznaczam, że nie uwzględniamy w naszym poradniku pralek wirnikowych (typu „Frania”), lecz tylko pralki automatyczne.

Już pod względem wymiarów oba typy pralek – ładowane od frontu typu slim oraz ładowane od góry – mają swoje zalety, ale też i ograniczenia, o których należy pamiętać. W przypadku „najszczuplejszych” pralek slim ładowanych od frontu możemy otrzymać urządzenie o głębokości zaledwie 34 cm, ale jego wysokość i szerokość będą raczej standardowe: około 85 i około 60 cm. Pamiętajmy też, że planując rozmieszczenie małej pralki w niewielkiej łazience (czy też innym pomieszczeniu, do którego ma trafić pralka) musimy uwzględnić przestrzeń niezbędną do tego, by było możliwe otwarcie drzwiczek i w miarę wygodny dostęp do bębna.

Mała łazienka z pralką slim
Wybierając rodzaj małej pralki trzeba pamiętać o dodatkowym miejscu potrzebnym na otwarcie jej drzwiczek.

Takiego problemu nie będziemy mieć w przypadku pralki automatycznej z bębnem ustawionym pionowo, z dostępem do niego od góry. Pralki tego typu są minimalnie „grubsze” od „najszczuplejszych” frontowych pralek slim. Szerokość pralki ładowanej od góry to 40 cm, wysokość ok. 90 cm, a głębokość: ok. 60 cm. 40 cm to więcej niż 34 cm, ale dzięki temu, że w tym przypadku nie musimy rezerwować dodatkowej przestrzeni na otwarcie frontowych drzwiczek, pralki ładowane od góry będą najlepszym rozwiązaniem do ciasnych wnęk łazienkowych, ale – uwaga! – niczym nie zablokowanych z góry!

Pokrywa bębna pralek ładowanych od góry jest dość długa, zatem chcąc mieć komfortowy dostęp do bębna tego typu pralki, nad nią nie może znajdować się jakakolwiek półka, szafka, czy cokolwiek innego – przynajmniej na wysokości mniejszej niż ok. 50 cm od zamkniętej pokrywy.

Jak widać, ostateczny wybór rodzaju małej pralki jest uwarunkowany sytuacją w mieszkaniu i dostępną przestrzenią. A co z funkcjonalnością małych pralek? Czy jest ona ograniczona w stosunku do pełnowymiarowych modeli? Czy warto dopłacić za droższe modele małych pralek? Czas odpowiedzieć na te pytania.

Jaka mała pralka – tańsza, czy droższa?

Mała pralka Indesit BWUA51051XWPL
Pralka Indesit BWUA51051XWPL to jedna z najtańszych pralek typu slim o głębokości poniżej 35 cm (ma 348 mm głębokości).

Od jakiej kwoty możemy w ogóle zacząć myśleć o małej pralce automatycznej? W przypadku modeli ładowanych od góry ceny zaczynają się od ok. 850 zł (nie licząc okazjonalnych promocji organizowanych co jakiś czas przez sklepy ze sprzętem AGD). Nieco gorzej jest z „najszczuplejszymi” pralkami typu slim ładowanymi od frontu.

Przy założeniu, ze interesują nas urządzenia o maksymalnej głębokości 35 cm, nie znajdziemy w polskich sklepach pralki slim tańszej niż ok. 1050 zł – za tyle udało mi się znaleźć zaprezentowany na powyższej fotografii model marki Indesit o głębokości 34,8 cm. W porównaniu z pełnowymiarowymi pralkami ładowanymi od frontu jest to zauważalna różnica, bo najtańsze pralki ładowane od frontu o standardowych gabarytach da się kupić w cenie poniżej 800 zł. Wiadomo jednak, że w tym przypadku najważniejszym kryterium jest rozmiar urządzenia, a nie cena. Co z tego, że na rynku dostępne są tańsze pralki od tu omawianych, jak nie zmieszczą się one do naszej łazienki?

Pralka slim na tle pralki klasycznych rozmiarów
Różnica pomiędzy rozmiarami pralki standardowej a „najszczuplejszymi” modelami typu slim jest trudna do przeoczenia. (fot. Electrolux)

Skoro ze względu na wymogi związane z wymiarami musimy pójść na pewien kompromis związany z ceną, czy oznacza to również ustępstwa np. w zakresie funkcjonalności? Na szczęście niekoniecznie. Owszem, z racji mniejszych rozmiarów nie znajdziemy małej pralki zdolnej w jednym cyklu uprać np. 10 kg odzieży (co w pełnowymiarowych modelach jest możliwe), ale jeżeli chodzi o możliwości, funkcje czy zakres dostępnych programów, mamy w czym wybierać. Które z wybranych cech małych pralek mają wpływ na cenę? Zobaczmy:

  • Pojemność pralki w przypadku każdego typu ma wpływ na cenę, ale w rozpatrywanej tu kategorii zwiększenie pojemności stanowi dodatkowe wyzwanie dla projektantów. Jeżeli zależy nam na maksymalnie szczupłej pralce (przyjęliśmy założenie, że jej głębokość nie może przekroczyć 35 cm), to na rynku znajdziemy w tym rozmiarze modele o pojemności od 4 kg do 6 kg. Oczywiście te pojemniejsze będą droższe, ale nie absurdalnie drogie. W lepszej sytuacji – jeżeli chodzi o zakres dostępnych pojemności – są osoby, którym bardziej pasować będzie pralka ładowana od góry. W tym przypadku mamy do wyboru modele o pojemności od 5 kg do aż 8 kg wsadu w jednym cyklu prania. Jednocześnie wybór największej pojemności niekoniecznie oznacza najdroższe modele pralek ładowanych od góry. 8-kilogramowe pralki tego typu można kupić już od kwoty ok. 1300 zł.
  • Prędkość i klasa skuteczności wirowania. Najtańsze na rynku pralki automatyczne ładowane od góry oferują maksymalną prędkość wirowania na poziomie 1000 obr./min. To najliczniejsza grupa w tej klasie sprzętu. Najszybciej wirujące pralki ładowane od góry osiągają 1400 obr./min. Wyjątkiem jest jeden model 1500 obr./min. – jeden z najdroższych na rynku. W przypadku pralek o głębokości nie większej niż 35 cm, zakres prędkości obrotowych wirowania jest niewielki: od 1000 do 1200 obr./min. Wynika to po części z bardzo niewielkiej podaży tak „szczupłych” pralek slim. Trzeba przy tym pamiętać o tym, żeby zwracać uwagę na klasę wirowania, zależną nie tylko od liczby obrotów na minut. Im ona wyższa (najlepsza klasa to A), tym bardziej suche pranie wyjmiemy z pralki.
  • Klasa energetyczna. W dobie walki ze zmianami klimatycznymi powinniśmy zwracać uwagę na to ile energii i wody zużywają kupowane przez nas sprzęty. Sprawę ułatwia narzucony unijnymi przepisami wymóg dostarczania pralek razem z etykietami energetycznymi. Informacje publikowane na etykiecie energetycznej pralek są pozyskiwane na podstawie ujednoliconych testów, niezależnych od producenta. Na przykład roczne zużycie energii i wody obliczane jest przy założeniu wykonania przez dany model pralki prania w programie „bawełna” w temperaturze 40-60 st. C. Takie podejście pozwala nam porównać ze sobą energooszczędność i zużycie wody różnych modeli pralek. Dobra wiadomość jest taka, że nie przekraczając kwoty 1500 zł znajdziemy mnóstwo modeli klasy A+++ ładowanych od góry, a i w przypadku pralek „ultraslim” jest w czym wybierać.
  • Napęd pralki. Na cenę pralki – zarówno slim, jak i ładowanej od góry – ma rodzaj zastosowanego napędu pralki. Droższe będą modele wyposażone w silnik inwerterowy, ale zalecamy ich wybór ze względu na wiele korzyści w stosunku do klasycznych napędów – m.in. większą trwałość silnika, mniejsze zużycie energii i cichszą pracę.
  • Wiele programów, w tym programy parowe. Pralkę kupuje się po to, by prać. I choć teoretycznie do wyprania odzieży wystarczy jeden program, to znacznie lepsze rezultaty uzyskamy dopasowując odpowiedni program do różnego typu odzieży. Z jednej strony pozwoli to efektywniej wykorzystać możliwości urządzenia, a z drugiej najczęściej oznacza wydłużenie żywotności samych ubrań poddawanych regularnie odpowiedniej pielęgnacji. Dla coraz większej liczby osób (szczególnie alergików, czy rodzin z małymi dziećmi) znaczenie ma obecność w danej pralce programów parowych. Znajdziemy takie pralki w obu rozpatrywanych tu grupach małych pralek. Oczywiście bogatszy zakres programów zawsze oznacza nieco wyższą cenę urządzenia.

Jaką małą pralkę wybrać? Polecane modele

Poniżej wskazujemy polecane przez nas modele małych pralek. Celowo wybraliśmy dwa modele pralek typu slim o głębokości poniżej 35 cm i tylko jedną pralkę ładowaną od góry. Wynika to z tego, że w naszym serwisie dostępny jest poradnik poświęcony wyłącznie pralkom ładowanym od góry. Czytelników zainteresowanych większą liczbą polecanych modeli tej klasy urządzeń zachęcam do zapoznania się z właśnie z tym materiałem. Tymczasem oto nasze typy:

  • Candy GVS34 126DC3 – jedna z najbardziej funkcjonalnych pralek o głębokości zaledwie 34 cm. Jednorazowo może wyprać do 6 kg odzieży. Dzięki automatyce wagowej ilość wody i energii zostanie optymalnie dobrana do wielkości załadunku. Pralka oferuje szeroki zakres programów pozwalających wyprać zarówno różne rodzaje odzieży, jak też wybrać czas prania. Dostępny jest szybki program odświeżający trwający zaledwie 14 minut. Oprócz tego model ten oferuje specjalny program do delikatnej odzieży wełnianej (wtedy wielkość załadunku nie może przekroczyć 2 kg odzieży wełnianej) certyfikowany przez Woolmark. Pralka ta ma również technologiczne bajery – dzięki łączności ze smartfonem za pośrednictwem zbliżeniowego interfejsu NFC możemy urządzenie wzbogacić o dodatkowe programy pobrane z serwisu producenta (za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej) lub otrzymać szczegółowe informacje i porady dotyczące efektywnego użytkowania urządzenia. Dostępna prędkość wirowania to 1200 obr./min., co jest najwyższą wartością dostępną w klasie „najszczuplejszych” pralek slim. Klasa energetyczna A+++.
  • AEG LTX7C562P – jedna z droższych pralek z bębnem ładowanym od góry, ale za to imponuje szerokim zakresem funkcji. Maksymalna waga wsadu to 6 kg. Oczywiście jest to model wyposażony w automatykę wagową optymalnie dobierającą ilość wody i pobieranej energii zależnie od ilości włożonej odzieży. Pralka ta jest również polecana przez nas osobom mającym kłopoty z alergią, a także tych, którzy chcą ograniczyć prasowanie. Wbudowane w ten model programy parowe dezynfekują odzież usuwając alergeny, a także zmiękczają i wygładzają tkaniny, co pozwala w wielu przypadkach uniknąć prasowania. Klasa energetyczna A+++, klasa prania: A, maksymalna prędkość wirowania to aż 1500 obr./min, co oznacza że uprana i odwirowana odzież jest niemal sucha.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Electrolux EW6S504WP – pojemność bębna tej pralki wynosi zaledwie 4 kg, co jednak powinno w zupełności wystarczyć osobom piorącym mniej i rzadziej. Klasa energetyczna A+, prędkość wirowania 1000 obr./min. Szeroki zakres programów (w tym program szybki trwający 20 minut). Brak programów parowych, ale ten model jest najtańszą z proponowanych tu pralek, zatem jest to coś dla osób, które dysponują nie tylko małą przestrzenią na urządzenie, ale też niewielkim budżetem.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.