Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2020
Historia aktualizacji
11 maja 2020Pierwsza publikacja

Pralka to jedno z wielu potrzebnych dziś urządzeń gospodarstwa domowego i co jakiś czas niemal każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie „jaką pralkę kupić”. Jednak duży wybór modeli, zróżnicowana funkcjonalność dostępnych urządzeń i szeroki zakres cen sprawiają, że wybór nowej pralki nie jest taki oczywisty. W naszym poradniku wskazujemy na co zwrócić szczególną uwagę kupując pralkę, a także podpowiadamy kilka modeli, które naszym zdaniem są godne polecenia.

Jaka pralka to dobra pralka?

Pierwszą, zasadniczą kwestią związaną z wyborem pralki nie jest absolutnie to, jakiego producenta urządzenie wybrać, czy jaką funkcjonalność pralka ma oferować. Zacząć musimy od naszych własnych ograniczeń, czyli po prostu miejsca jakim dysponujemy. Zależnie od tego, jak głęboką przestrzenią dysponujesz, poszukiwania możesz zawęzić do określonej grupy produktów. Jeżeli w łazience lub kuchni masz tylko miejsce o głębokości poniżej 40 cm, to w taką przestrzeń wejdzie tylko pralka typu slim. Jeżeli głębokość dostępnej przestrzeni jest większa niż 50 cm, wtedy zmieści się standardowych rozmiarów pralka automatyczna.

Pralka w zabudowie kuchennej
Jaka pralka? Przede wszystkim taka, która zmieści się w przeznaczone dla niej miejsce.

Wybór pralki o konkretnej pojemności bębna powinien wynikać z faktycznych potrzeb użytkownika. Jeżeli w twoim domu tygodniowa ilość prania jest tak duża, że wymaga włączania pralki o standardowej, 5-kilogramowej pojemności częściej niż 4 razy w tygodniu, dobrze jest pomyśleć o wyborze nowego modelu o większym bębnie – mieszczącym co najmniej 7 kg odzieży. Na rynku są również pralki o pojemności przekraczającej nawet 10 kg, ale to już urządzenia dla wielodzietnych rodzin. Jeżeli jesteś singlem, lub mieszkacie we dwoje, zakup takiej pralki nie ma sensu.

Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę rozważając zakup nowej pralki, to prędkość wirowania. Im jest ona większa, tym krótszy będzie okres suszenia upranej odzieży. Z drugiej jednak strony, ekstremalne prędkości wirowania, po pierwsze, zwiększają cenę pralki, a po drugie, nie służą delikatniejszym tkaninom. Jeżeli masz w swojej garderobie dużo delikatnych ubrań, to i tak nie wykorzystasz potencjału szybkiego wirowania – w takiej sytuacji szkoda płacić za coś, z czego się w pełni nie wykorzysta. 

Odpowiadając zatem na postawione wyżej pytanie, jaka pralka jest najlepsza, uczciwa odpowiedź brzmi: dopasowana do twoich potrzeb. Ponieważ o gabarytach, pojemności bębna oraz prędkości wirowania już wspomniano, czas zając się innymi funkcjami współczesnych pralek w kontekście kosztu samego urządzenia.

Jaka pralka – tańsza czy droższa?

Pralka Indesit IWSC 51252 C ECO PL
Pralka Indesit IWSC 51252 C ECO PL – jeden z najtańszych modeli dostępnych na polskim rynku. Też pierze.

Generalnie każda pralka automatyczna, którą możemy znaleźć w polskich sklepach, spełnia swoje zasadnicze zadanie: pierze. Niezależnie od ceny. Warto jednak znać odpowiedź na pytanie, dlaczego jedna pralka kosztuje 750 zł (za tyle kupimy tę ze zdjęcia powyżej), a za inne trzeba zapłacić nawet... 11500 zł (np. model Miele WWV980 WPS Passion). Z czego wynika tak wielka różnica? Pominiemy tu aspekty związane z wartością marki (co też może wpływać na cenę produktu), skupimy się jedynie na kwestiach związanych z funkcjonalnością urządzeń.

  • Pojemność pralki to pierwszy element, który ma wpływ na jej cenę. Wynika to po prostu z ilości materiałów użytych do konstrukcji urządzenia. Logiczne, że bęben pralki o pojemności 5 kg jest mniejszy niż bęben pralki o pojemności 9 kg. Większe zużycie materiałów, a także rozwiązanie kwestii większej odporności wewnętrznych mechanizmów na większe obciążenie bębna (np. podczas wirowania), przekłada się na to, że pralki pojemniejsze są droższe. O ile najtańsza pralka automatyczna o pojemności 5 kg kosztuje ok. 750 zł, to za model mieszczący 9 kg wsadu zapłacimy od 1350 zł wzwyż.
  • Prędkość i klasa skuteczności wirowania. Najtańsze na rynku są pralki oferujące prędkość wirowania rzędu 1000-1200 obr./min. Za modele wirujące szybciej trzeba trochę dopłacić. Największą grupą są obecnie pralki zdolne do odwirowywania ubrań z prędkością 1400 obr./min., ale są również modele oferujące prędkość 1600 obr./min. – z tym, że w tym przypadku łączy się to najczęściej z większą pojemnością bębna. Najszybciej wirujące pralki kupimy za kwotę od nieco poniżej 2000 zł. Zwracajmy także uwagę na tzw. klasę skuteczności wirowania (znajduje się ona na etykiecie energetycznej każdej pralki) oznaczoną literkami od A (największa efektywność wirowania) do teoretycznie G, ale takich pralek nie ma już w sklepach.
  • Klasa energetyczna, czyli oszczędność energii i wody. Pralki o wyższej efektywności energetycznej, czyli zużywające mniejszą ilość wody na taką samą ilość pranej odzieży, są droższe z tej prostej przyczyny, że w ich konstrukcji zastosowano nowoczesne rozwiązania, których opracowanie kosztuje. Każdą osobę wybierającą pralkę zachęcam do badania etykiet energetycznych. Na etykiecie znajdziemy m.in. zestandaryzowany pomiar szacowanego zużycia prądu i wody w trakcie rocznej eksploatacji. Pomiar, którego wyniki są umieszczane na etykietach energetycznych, jest narzucony ścisłymi przepisami UE, a wynik jest niezależny od producenta pralki. Etykieta jest zatem informacją bezstronną i w tym kontekście cenniejszą od najbardziej ambitnych przekazów marketingowych producentów.
  • Napęd pralki, czyli silnik napędzający bęben. Pralki wyposażone w nowoczesne silniki inwerterowe będą droższe od pralek napędzanych klasycznymi (przestarzałymi) silnikami komutatorowymi (silnik elektryczny ze szczotkami). Silniki inwerterowe są cichsze, trwalsze i zużywają mniej energii. Jedyna „zaleta” silników szczotkowych jest taka, że są tańsze – naszym zdaniem to zbyt mało, aby decydować się na zakup wyposażonych w nie pralek.
  • Programy parowe. Każda pralka ma programy prania, ale tylko niektóre dysponują również programami parowymi, czyli funkcjami pozwalającymi np. zdezynfekować odzież parą w bębnie pralki czy zredukować zagniecenia (polecam, np. w przypadku prania pościeli). Niestety, dodatkowa funkcjonalność kosztuje – pralki z programami parowymi z oczywistych względów są droższe niż te bez nich.
  • Technologiczne „bajery”. Niektóre pralki wyposażane są przez producentów w bezprzewodowy interfejs komunikacyjny (WiFi, NFC), zdolność łączenia się smartfonem i oprogramowaniem mobilnym producenta, albo wręcz z innymi urządzeniami smart home zainstalowanymi w domu. Naturalnie za te dodatkowe funkcje trzeba dopłacić. Jestem zdania, że pralka ma przede wszystkim dobrze prać. Technologiczne ciekawostki umożliwiające podłączenie pralki do internetu może i fajnie wyglądają, ale dopóki nikt za nas nie włoży prania do bębna, dopóty proces prania nie będzie bezobsługowy.

Jaka pralka? Podsumowując, to zależy...

Pralnia
Dobra pralka dla wielu osób będzie oznaczać coś innego – przydatność urządzenia definiują nasze potrzeby

Zgodnie z wcześniej przekazanymi informacjami, pralkę powinniśmy dobierać pod kątem naszych potrzeb, a te będą różne w przypadku rzadko piorącego singla, czy w przypadku intensywnie korzystającej z pralki wielodzietnej rodziny. O wyborze pralki, czy przynajmniej zawężeniu tego wyboru do specyficznej grupy urządzeń, powinny decydować: wymiar pomieszczenia na pralkę i ilość przeznaczonego na nią miejsca, częstotliwość prania i ilość odzieży jaką pierzemy, a także np. to, ile mamy miejsca na suszenie odzieży (bo jeżeli mamy go dużo, może nie warto nadpłacać za pralkę z bardzo dużą prędkością wirowania).

O wyborze pralki mogą też decydować czynniki nie mające pozornie nic wspólnego z praniem. Np. jeżeli macie taką sytuację lokalową, że pralka może być umieszczona w kuchni połączonej z salonem położonym obok pokoju, w którym śpi małe dziecko, wielu z was z pewnością będzie szukać cichej pralki (ponownie zwracam uwagę na silnik inwerterowy). Inny przykład: kłopoty z alergią. W takim przypadku pomocne mogą okazać się programy parowe, które pozwalają zdezynfekować odzież, czy pościel bez udziału detergentów – wyłącznie za pomocą pary, co jest w kontekście alergii najzdrowszym sposobem.

Jaką pralkę wybrać? Polecane modele

Nawet najtańsza pralka upierze ubranie, jednak poniżej wybraliśmy modele wyróżniające się praktycznością i funkcjonalnością. Poszczególne modele różnią się pojemnością i gabarytami, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

  • Sharp ES-HFB712AW3-PL – to polecana przez nas pralka ładowana od frontu o standardowych wymiarach (głębokość 52,7 cm, szerokość 60 cm, wysokość 84,5 cm) i bardzo przystępnej cenie. Model ten wyposażony jest w cichy i trwały silnik inwerterowy (10 lat gwarancji). Ma automatykę wagową, co oznacza wykrywanie stopnia załadowania bębna i optymalny dobór energii i wody do załadunku. Pralka umożliwia wstrzymanie bieżącego programu, oferuje 15 różnych programów do wyboru, w tym również program AllergySmart pomagający uporać się z bakteriami i alergenami w odzieży czy pościeli. Dostępny jest również szybki 15-minutowy program odświeżający. Czegoś brakuje? Programów parowych, ale to nie ta klasa cenowa. Stosunek funkcjonalności do ceny sprawia, że pralka Sharp to bardzo dobry wybór. Pojemność bębna to 7 kg wsadu, a maksymalna prędkość wirowania to 1200 obr./min. Klasa energetyczna A+++.
  • Electrolux EW6SME326X – jest to pralka typu slim (głębokość 38 cm) ładowana od frontu. Mimo mniejszych od standardowej pralki gabarytów, jej bęben mieści 6 kg wsadu. Model ten wyposażony jest w nowoczesny, trwały i cichy silnik inwerterowy (10 lat gwarancji). Wśród sporego zestawu programów znajdziemy m.in. programy parowe (przydatne dla alergików, ale również niwelujące zagniecenia, co ułatwia późniejsze prasowanie), czy program prania szybkiego (14 minut) przydatny do odświeżenia odzieży. Młodzi rodzice z pewnością docenią specjalny program do prania dziecięcych ubranek. Automatyka wagowa i program SensiCare dobierze optymalną ilość wody, energii i czas prania do każdej sytuacji, zależnie od ilości umieszczonych w bębnie ubrań. Maksymalna prędkość wirowania to 1200 obr./min. Klasa energetyczna A+++.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • AEG LTX7C562P – zdecydowaliśmy się polecić również jeden model pralki ładowanej od góry, głównie z tego powodu, że w wielu łazienkach jest to najbardziej ergonomiczne rozwiązanie. Co prawda pralka ładowana od góry wcale nie musi być mniejsza od pralki typu slim ładowanej od frontu, ale różnicę stanowi sposób otwierania bębna – nawet pralki slim, potrzebują przestrzeni na otwarcie drzwiczek. Wracając do polecanego modelu, pralka marki AEG, mimo niewielkich gabarytów, mieści 6 kg wsadu, a pod względem funkcjonalności nic jej nie brakuje: ma bogaty zestaw programów, w tym szybki (20-minutowy), antyalergiczny, czy różne programy parowe. Pralkę napędza cichy, bezszczotkowy silnik inwerterowy. Jest to jedna z najbardziej energooszczędnych i najmniej zużywających wodę pralek na rynku. Oczywiście nie zabrakło też sensorów automatyki wagowej wsadu, optymalizacji doboru energii, wody i czasu prania, a szybkie wirowanie (aż 1500 obr./min.) oznacza, że pranie wyjmujemy praktycznie suche.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.