Ostatnia aktualizacja: 4 czerwca 2020
Historia aktualizacji
4 cze 2020Pierwsza publikacja

Pralki automatyczne ładowane od góry to najmniejsza grupa pralek automatycznych dostępnych w polskich sklepach. Niemniej i tej klasy urządzenia mają swoich zwolenników, bo wyróżniają się specyficznymi zaletami. Pomiędzy modelami występują również pewne różnice, o których warto pamiętać dokonując wyboru tego typu sprzętu. W naszym poradniku wskazujemy na co zwrócić uwagę kupując pralkę ładowaną od góry, a także podpowiadamy kilka modeli, które naszym zdaniem są godne polecenia.

Pralka ładowana od góry – podstawowe zalety

Pralki automatyczne ładowane od góry, z otwieranym bębnem ustawionym pionowo (celowo precyzuję, o jaki sprzęt chodzi, by uniknąć nieporozumień, że zajmujemy się tu również tanimi pralkami wirnikowymi, które również są ładowane od góry, ale nie są de facto pralkami automatycznymi) to sprzęt, który w pewnych sytuacjach może okazać się wręcz niezastąpiony.

Urządzenia te, ze względu na swoją smukłość (ok. 40 cm szerokości), często wybierane są przez osoby, które dysponują małą przestrzenią na tego typu sprzęt. Pod tym względem pralki ładowane od góry mają nawet przewagę nad najszczuplejszymi pralkami typu slim ładowanymi od frontu. Co prawda na rynku można znaleźć pralki slim o głębokości mniejszej niż 35 cm, ale pamiętajmy, że oprócz powierzchni wymaganej na samo ustawienie urządzenia, trzeba jeszcze uwzględnić miejsce na otwieranie drzwiczek. Jeżeli w łazience jest ciasno, może się okazać, że właśnie modele ładowane od góry są jedyną użytecznie uzasadnioną opcją w konkretnej sytuacji.

Jest jeszcze jedna cecha skłaniająca część użytkowników do wyboru pralki ładowanej od góry. Spotkałam się z opinią osoby, która zakupiła pralkę tego typu, że po prostu łatwiej wkładać i wyjmować z niej pranie niż z jakiejkolwiek pralki ładowanej od frontu. Cóż, jeżeli to jakiekolwiek fizyczne ograniczenia stoją za wyborem urządzenia o większej dla nas użyteczności, to trudno z tym argumentem dyskutować.

Bęben pralki ładowanej od góry

Wreszcie pamiętajmy, że na każde, ale to absolutnie każde urządzenie AGD (zresztą, nie tylko AGD), jakie zamierzamy wybrać, powinniśmy patrzeć przez pryzmat użyteczności danego sprzętu w naszych warunkach – tak, aby kupowane urządzenie najpełniej realizowało nasze własne potrzeby. Potrzeby konsumentów są różne. Inne będzie miała rodzina z małymi dziećmi, a inne singiel/singielka z wytworną garderobą. Jednego możemy być pewni: pralki potrzebuje każdy, a przynajmniej dostępu do pralki. A ponieważ w Polsce usługi prania (publicznie dostępne pralnie) nie są tak powszechne jak np. w Stanach Zjednoczonych, w rzeczywistości sprowadza się to do konieczności zakupu takiego sprzętu na własne potrzeby. Jeżeli interesują was pralki ładowane od góry, bo tylko takie wam np. wejdą do łazienki, to przynajmniej mamy zawężony wybór do tej klasy urządzeń. Jednak w ramach tej klasy również da się dostrzec istotne różnice. Spójrzmy na nie przez pryzmat ceny.

Jaka pralka ładowana od góry – tania, czy droga?

Pralka ładowana od góry Indesit

Jak wcześniej wspomniałam, pralek automatycznych ładowanych od góry jest w sklepach zauważalnie mniej niż modeli ładowanych od frontu. Na przykład korzystając z popularnej porównywarki cen online – Skąpiec.pl – w tej pierwszej kategorii znajdziemy ok. 100 urządzeń (stan na koniec maja 2020), natomiast w tej drugiej prawie siedem razy więcej. Jakby tego było mało, w kategorii pralek ładowanych od góry umieszcza się również niewielkie urządzenia turystyczne i pralki wirnikowe (nieautomatyczne), czyli takie, jak popularna kiedyś pralka „Frania”. Faktem jest, że w tych urządzeniach pranie także wkładamy od góry, ale w naszym poradniku skupiamy się wyłącznie na pralkach automatycznych z takim sposobem umieszczania odzieży w bębnie.

Wśród wielu konsumentów można spotkać pogląd, że pralki ładowane od góry są droższe od znacznie częściej występujących pralek ładowanych od frontu, jak i modeli nazywanych pralkami typu slim (również ładowanych od frontu, tyle że szczuplejszych). W pewnym sensie jest to prawda, ale wyłącznie gdy porównujemy ze sobą najtańsze pralki w każdej z wymienionych podkategorii. Za widoczną na powyższej fotografii pralkę automatyczną ładowaną od góry, model Indesit BTWA51051PL, zapłacimy ok. 850 zł. To kwota o ok. 100 zł większa od najtańszych pralek ładowanych od frontu i ok. 50 zł większa od pralek typu slim (również ładowanych od frontu). Jak więc widać różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi typami pralek, choć faktycznie zauważalne, nie są duże. Z kolei za najdroższe pralki ładowane od góry zapłacimy nieco ponad 2500 zł. Wyjątkiem jest model Miele W 685 WCS kosztujący ok. 6000 zł, co jest kwotą ponad dwukrotnie wyższą od drugiej na liście najdroższych pralek ładowanych od góry – AEG LTX7C373E (2800 zł). Zobaczmy zatem jakie cechy pralek ładowanych od góry wpływają na cenę poszczególnych urządzeń.

  • Pojemność pralki. W interesującej nas tu kategorii pralek, najtańsze okazują się pralki wyposażone w bęben mieszczący do 5 kg ubrań. Jest to zarazem najmniejsza pojemność jaką spotkamy w dziś dostępnych pralkach ładowanych od góry (pomijam urządzenia typu wirnikowego). Zdecydowanie najczęściej (ponad połowa oferowanych modeli) spotkamy pralki o pojemności 6 kg – ich cena jest nieznacznie większa od wersji 5 kg i różnice wynikają raczej z dodatkowych funkcji niż samej pojemności bębna. Niemal wszystkie pralki automatyczne ładowane od góry mają takie same gabaryty zewnętrzne: 90 cm wysokości, 40 cm szerokości i 60 cm głębokości. Oznacza to, że siłą rzeczy nie znajdziemy tu tak szerokiego zakresu pojemności, jak w przypadku pralek ładowanych od frontu. Najbardziej pojemne modele pozwalają w jednym cyklu uprać do 8 kg ubrań. Tego typu sprzęt można kupić już od 1300 zł.
  • Prędkość i klasa skuteczności wirowania. Najtańsze na rynku pralki automatyczne ładowane od góry oferują maksymalną prędkość wirowania na poziomie 1000 obr./min. Tego typu urządzenia stanowią zresztą najliczniejszą grupę w tej klasie urządzeń. Najszybciej wirujące pralki tej klasy osiągają 1400 obr./min. Wyjątkiem jest jeden model 1500 obr./min. i nie jest to najdroższy model (choć jeden z najdroższych). Zwracajmy także uwagę na tzw. klasę skuteczności wirowania (znajduje się ona na etykiecie energetycznej każdej pralki) oznaczoną literkami od A (największa efektywność wirowania) do teoretycznie G, ale takich pralek nie ma już w sklepach. W uproszczeniu: im wyższa klasa wirowania, tym bardziej suche pranie będziemy wyciągać z pralki.
  • Klasa energetyczna, czyli oszczędność energii i wody. Im dany model ma wyższą klasę energetyczną, tym jest droższy. W przypadku pralek ładowanych od góry mamy jednak o tyle dobrą sytuację, że większość urządzeń należy do najwyższej klasy A+++. Dobra wiadomość jest też taka, że pułap cenowy najbardziej energooszczędnych pralek nie jest wysoki i modele klasy A+++ można znaleźć już w cenie poniżej 1000 zł. Tradycyjnie już zachęcam do uważnego przeglądania obowiązkowych etykiet energetycznych towarzyszących każdej pralce ładowanej od góry. To jedna z lepszych wskazówek dla konsumentów, którzy chcą porównać ze sobą urządzenia tej samej klasy, ale różnych marek i różne modele. Dane widoczne na etykietach energetycznych pralek są podawane wg tego samego, odgórnie ustalonego schematu i dotyczą 220 cykli prania w podstawowym programie „bawełna” w temp. 40-60 st. C.
  • Napęd pralki, czyli silnik napędzający bęben. W droższych pralkach ładowanych od góry znajdziemy silnik inwerterowy (zwany też falownikowym), zapewniający urządzeniu znacznie cichszą pracę. Tego typu elektryczne napędy pralek są również trwalsze od starszych rodzajów silników elektrycznych.
  • Programy parowe. Im większy zakres programów, tym droższa pralka – ta reguła sprawdza się również w przypadku pralek ładowanych od góry. Złą wiadomością dla użytkowników zainteresowanych obecnością w pralce programów parowych jest to, że takie rozwiązania dostępne są w nielicznych modelach i raczej tych z górnej półki cenowej w tej klasie urządzeń.
Ładowanie pralki od góry

Jaką pralkę ładowaną od góry wybrać? Polecane modele

Cechą charakterystyczną pralek ładowanych od góry jest to, że są one stosunkowo mało zróżnicowane funkcjonalnie, w porównaniu do pralek innych typów. Poniżej wskazujemy polecane przez nas modele pralek ładowanych od góry.

  • Candy CST G382D – polecana przez nas tym, którzy piorą dużo, a mają małą łazienkę. Pralka ta wyróżnia się w tej klasie produktów przede wszystkim pojemnością bębna. Jednorazowo pozwala uprać nawet 8 kg ubrań. Dzięki automatyce wagowej nie musimy jednak za każdym razem wypełniać jej do pełna, bo wbudowana waga dostosuje ilość zużywanej energii i wody do wielkości załadunku. Zaletą jest również spory zakres programów, w tym przydatny do szybkich przepierek 14-minutowy program szybki. Co więcej, pralka ma aż cztery programy o czasie trwania krótszym niż godzina. Ciekawostką techniczną jest współpraca tej pralki ze smartfonem, ale nie chodzi o bajer w postaci zdalnego sterowania, lecz o funkcje zwane tu „smart check-up”, czyli inteligentną diagnostykę, która pozwala wiele potencjalnych (najczęściej błahych) problemów z pralką rozwiązać samodzielnie, bez kosztownego wzywania serwisu. Jest to pralka energooszczędna (klasa A+++). Prędkość wirowania to 1200 obr./min.
  • Whirlpool TDLR70230 – pralka o nieco mniejszym załadunku (7 kg), ale za to oferująca zauważalnie cichszą pracę dzięki nowoczesnemu, inwerterowemu napędowi elektrycznemu (sam producent nazywa to rozwiązanie ZEN Technology – raczej nie polecamy medytacji przy pralce, ale nie zmienia to faktu, że to jedno z najcichszych urządzeń w swojej klasie). Oprócz tego mamy tu szeroki zakres programów do różnego typu ubrań, sterowanie elektroniczne, czy automatykę wagową dostosowującą zużycie energii i wody do wsadu. Również w tym przypadku mamy do czynienia z energooszczędnym modelem – klasa energetyczna A+++.
  • AEG LTX7C562P – pralka najdroższa spośród naszych propozycji, ale też jedyna (i jedna z niewielu spośród pralek ładowanych od góry), która oprócz szerokiego zakresu programów dostępnych we wcześniej wymienionych modelach (jest tu np. program szybki, 20-minutowy), oferuje również tzw. programy parowe, szczególnie przydatne dla osób, które mają kłopoty z alergią, czy po prostu nie cierpią prasować upranych ubrań. Programy parowe całkowicie nie wyeliminują prasowania, ale znacznie ograniczą konieczność wykonywania tej czynności. Model ten również wyposażony jest w cichy i energooszczędny silnik inwerterowy. Pojemność bębna w tym przypadku to 6 kg. Pralka wyposażona jest także nie tylko w automatykę wagową (oszczędność energii i wody poprzez dopasowanie do ilości wsadu), ale też w mechanizm samopozycjonowania bębna, co wpływa na redukcję drgań, trwałość urządzenia i mniejszy hałas podczas pracy. Klasa energetyczna: A+++.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.