Ostatnia aktualizacja: 3 czerwca 2020
Historia aktualizacji
3 cze 2020Pierwsza publikacja

O tym, że pralka jest dziś praktycznie niezbędnym urządzeniem w każdym gospodarstwie domowym, nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety, nie zawsze warunki lokalowe umożliwiają nam zakup dowolnej pralki i już na samym wstępie musimy ograniczyć się do urządzeń o zauważalnie mniejszych gabarytach. Doskonale wiedzą to również producenci pralek oferując tzw. pralki slim, czyli najczęściej w pełni funkcjonalne, ale zauważalnie mniejsze gabarytowo urządzenia. W naszym poradniku wskazujemy na co zwrócić szczególną uwagę wybierając pralkę slim, a także podpowiadamy kilka modeli, które naszym zdaniem są godne polecenia.

Pralka slim, czyli właściwie jaka?

Skoro rozglądasz się za pralką typu slim, to jedno wiemy już na pewno: nie masz miejsca w domu na zwykłą, klasyczną pralkę ładowaną od frontu o głębokości ok. 60 cm. W takim przypadku rozwiązaniem jest właśnie pralka slim, ale i tu mamy spore pole manewru. O ile w klasycznych pralkach gabaryty wielu modeli są do siebie dość zbliżone (szerokość i głębokość ok. 60 cm), to w przypadku pralek umieszczanych w kategorii slim mamy urządzenia o głębokości od ok. 50 cm, aż do bardzo szczupłych, 35-centymetrowych konstrukcji. I dobrze, bo to nam daje elastyczność w dopasowywaniu urządzenia do zbyt płytkiej – jak na klasyczną pralkę – wnęki w łazience lub innym pomieszczeniu.

Pralka (fot. Shutterstock / Bilanol
Płytka wnęka w łazience zbyt mała dla standardowej pralki? Dzięki pralkom slim można rozwiązać ten problem (fot. Bilanol / Shutterstock)

Ze stosunkowo szerokim zakresem rozmiarów pralek w kategorii slim wiąże się jeszcze jedna kwestia – pojemność. O ile kiedyś pralki automatyczne w większości charakteryzowały się bębnem mieszczącym do 5 kg pranej odzieży, o tyle dziś mamy bardzo szeroki wybór w tym zakresie. Co ważne – również w pralkach typu slim. Oczywiście nie mamy co liczyć na pralkę slim mieszczącą 10 kg ubrań (co jest jak najbardziej możliwe w przypadku pralek o standardowych gabarytach), ale już pralki slim mieszczące nawet 6 kg odzieży są dostępne na rynku. Dlaczego zwracam uwagę na pojemność? Bo wybór pralki slim, jak zresztą każdej innej pralki, powinniśmy uzależnić od częstotliwości prań, które robimy w naszym domu. Im więcej prania nam się zbiera, tym pojemniejsza – przy pasujących do naszych warunków lokalowych gabarytach – powinna być pralka.

Jeżeli chodzi o pozostałe parametry pralek slim, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to aktualne pozostają nasze zalecenia z ogólnego poradnika na temat wyboru odpowiedniej pralki. Zwracajmy uwagę na prędkość wirowania – im większa, tym szybciej wyschną nam ubrania, co ma niebagatelne znaczenie w sytuacji, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca na suszenie. Z drugiej strony, duże prędkości wirowania nie są obojętne dla szczególnie delikatnych tkanin, zatem jeżeli głównie z takich  materiałów składa się twoja garderoba, to inwestycja w szybsze wirowanie nie ma sensu – i tak z tej funkcji będziesz korzystać rzadko. Widzicie o co chodzi? Pralka powinna być nie tylko dobra sama w sobie, ale powinna też być dopasowana ściśle do potrzeb. A te są niekiedy bardzo różne, przez co nie ma uniwersalnej recepty na „najwspanialszą” pralkę.

Wybrać tanią pralkę slim, czy może dopłacić?

Pralka automatyczna typu slim, model: Sharp ES-HFA6103W3
Pralka Sharp ES-HFA6103W3 – jedna z najtańszych pralek slim na polskim rynku

Generalnie każda pralka automatyczna, którą możemy znaleźć w polskich sklepach, spełnia swoje zasadnicze zadanie: pierze. Niezależnie od ceny. Warto jednak znać odpowiedź na pytanie, dlaczego jedna pralka kosztuje 750 zł (za tyle kupimy tę ze zdjęcia powyżej), a za inne trzeba zapłacić nawet... 11500 zł (np. model Miele WWV980 WPS Passion). Z czego wynika tak wielka różnica? Pominiemy tu aspekty związane z wartością marki (co też może wpływać na cenę produktu), a skupimy się jedynie na kwestiach związanych z funkcjonalnością urządzeń.

  • Pojemność pralki to pierwszy element, który ma wpływ na jej cenę. Wynika to po prostu z ilości materiałów użytych do konstrukcji urządzenia. Logiczne, że bęben pralki o pojemności 5 kg jest mniejszy niż bęben pralki o pojemności 9 kg. Większe zużycie materiałów, a także rozwiązanie kwestii większej odporności wewnętrznych mechanizmów na większe obciążenie bębna (np. podczas wirowania), przekłada się na to, że pralki pojemniejsze są droższe. O ile najtańsza pralka automatyczna o pojemności 5 kg kosztuje ok. 750 zł, to za model mieszczący 9 kg wsadu zapłacimy od 1350 zł wzwyż.
  • Prędkość i klasa skuteczności wirowania. Najtańsze na rynku są pralki oferujące prędkość wirowania rzędu 1000-1200 obr./min. Za modele wirujące szybciej trzeba trochę dopłacić. Największą grupą są obecnie pralki zdolne do odwirowywania ubrań z prędkością 1400 obr./min., ale są również modele oferujące prędkość 1600 obr./min. – z tym, że w tym przypadku łączy się to najczęściej z większą pojemnością bębna. Najszybciej wirujące pralki kupimy za kwotę od nieco poniżej 2000 zł. Zwracajmy także uwagę na tzw. klasę skuteczności wirowania (znajduje się ona na etykiecie energetycznej każdej pralki) oznaczoną literkami od A (największa efektywność wirowania) do teoretycznie G, ale takich pralek nie ma już w sklepach.
  • Klasa energetyczna, czyli oszczędność energii i wody. Pralki o wyższej efektywności energetycznej, czyli zużywające mniejszą ilość wody na taką samą ilość pranej odzieży, są droższe z tej prostej przyczyny, że w ich konstrukcji zastosowano nowoczesne rozwiązania, których opracowanie kosztuje. Każdą osobę wybierającą pralkę zachęcam do badania etykiet energetycznych. Na etykiecie znajdziemy m.in. zestandaryzowany pomiar szacowanego zużycia prądu i wody w trakcie rocznej eksploatacji. Pomiar, którego wyniki są umieszczane na etykietach energetycznych, jest narzucony ścisłymi przepisami UE, a wynik jest niezależny od producenta pralki. Etykieta jest zatem informacją bezstronną i w tym kontekście cenniejszą od najbardziej ambitnych przekazów marketingowych producentów.
  • Napęd pralki, czyli silnik napędzający bęben. Pralki wyposażone w nowoczesne silniki inwerterowe będą droższe od pralek napędzanych klasycznymi (przestarzałymi) silnikami komutatorowymi (silnik elektryczny ze szczotkami). Silniki inwerterowe są cichsze, trwalsze i zużywają mniej energii. Jedyna „zaleta” silników szczotkowych jest taka, że są tańsze – naszym zdaniem to zbyt mało, aby decydować się na zakup wyposażonych w nie pralek.
  • Programy parowe. Każda pralka ma programy prania, ale tylko niektóre dysponują również programami parowymi, czyli funkcjami pozwalającymi np. zdezynfekować odzież parą w bębnie pralki czy zredukować zagniecenia (polecam, np. w przypadku prania pościeli). Niestety, dodatkowa funkcjonalność kosztuje – pralki z programami parowymi z oczywistych względów są droższe niż te bez nich.
  • Technologiczne „bajery”. Niektóre pralki wyposażane są przez producentów w bezprzewodowy interfejs komunikacyjny (WiFi, NFC), zdolność łączenia się smartfonem i oprogramowaniem mobilnym producenta, albo wręcz z innymi urządzeniami smart home zainstalowanymi w domu. Naturalnie za te dodatkowe funkcje trzeba dopłacić. Jestem zdania, że pralka ma przede wszystkim dobrze prać. Technologiczne ciekawostki umożliwiające podłączenie pralki do internetu może i fajnie wyglądają, ale dopóki nikt za nas nie włoży prania do bębna, dopóty proces prania nie będzie bezobsługowy.

Jaką pralkę slim wybrać? Polecane modele

Ponieważ każdy, kto poszukuje pralki slim, zwraca przede wszystkim uwagę na jej wymiary (w przeciwnym razie przecież lepiej się nie ograniczać i wybrać pełnogabarytowy model), dlatego nasze propozycje różnicujemy właśnie względem wymiarów. Oczywiście zwracamy też szczególną uwagę na funkcjonalność pralek i rozsądną ich wycenę względem oferowanych możliwości. Poniższe urządzenia to sprzęt, który nie powinien was zawieść w codziennym użytkowaniu.

  • Electrolux PerfectCare 600 EW6S404WP – model ten jest jedną z „najszczuplejszych” pralek slim na rynku. Głębokość tej pralki to zaledwie 34 cm. Jednak małe gabaryty to nie jedyna jej zaleta. Pojemność bębna to 4 kg, jest to pralka klasy A+. Wyposażona jest w automatykę wagową dostosowującą czas trwania programu oraz ilość zużytej energii i wody do ilości faktycznie umieszczonej w bębnie odzieży. Pralka ta jest również wyposażona w program parowy (w tym modelu nazywa się on „Antyalergiczny Plus”). Nie jest to rekordzista pod względem szybkości i skuteczności wirowania (1000 obr./min.), ale za mniej niż 1200 zł trudno znaleźć równie „szczupły” model o podobnej funkcjonalności.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Electrolux PerfectCare 600 EW6S404WP
od 1188 zł
  • Whirlpool EFWSG71283BVPL – jeżeli mamy nieco więcej miejsca, ale też potrzebujemy większej pojemności w rozsądnej cenie, to dobrym wyborem może być ten model. Przy głębokości urządzenia wynoszącej 43,5 cm w bębnie pralki upierzemy jednorazowo do 7 kg ubrań. Również w tym przypadku pralka jest wyposażona w automatykę wagową, co pozwala dopasować zużycie wody i energii do faktycznej wagi wsadu. Pralka ta wyposażona jest w cichy napęd inwerterowy, co też wpływa na zużycie energii (klasa A+++). Model ten oferuje też nieco większą prędkość wirowania: 1200 obr./min.
  • LG F2WV7S8P2T Vivace – pralka dla tych, którzy zmuszeni do wyboru pralki typu slim nie chcą iść na kompromisy w jakiejkolwiek innej kwestii. Od razu zaznaczę: model ten nie jest tani, ale też nie jest to najdroższa pralka slim, a jest jedną z najbardziej pojemnych. Jednorazowo pozwala na upranie nawet 8,5 kg odzieży. Na pokładzie mamy: oszczędny napęd inwerterowy (klasa energetyczna A+++), automatykę wagową z mechanizmami równoważenia prania (takie rozmieszczenie prania, by zminimalizować drgania, a tym samym i hałas podczas pracy), programy parowe, 14-minutowy program szybki, program automatycznego czyszczenia bębna, a do tego technologiczne gadżety (bezprzewodowa łączność, zdalne sterowanie, współpraca ze smartfonem, możliwość pobierania dodatkowych programów z internetu, obsługę inteligentnych asystentów głosowych – niestety ta ostatnia nie po polsku). Prędkość wirowania to 1200 obr./min. Głębokość tej pralki to 47 cm. Ta pralka slim funkcjonalnością przebija wiele modeli pełnowymiarowych.