Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2020
Historia aktualizacji
16 lip 2020

Zmiana układu artykułu. Weryfikacja aktualnej sytuacji rynkowej i oferty producentów szczoteczek elektrycznych.

17 kwi 2019

Dodanie wniosków i alternatyw po przetestowaniu szczoteczek Seysso Basic i Oral-B Pulsonic Slim 1000.

10 wrz 2018Pierwsza publikacja

Szczoteczki elektryczne, a ostatnio przede wszystkim szczoteczki soniczne, cały czas zyskują na popularności. Nic dziwnego, skoro są tak skuteczne i wygodne w użyciu. Na rynku jest mnóstwo szczoteczek sonicznych i innych szczoteczek elektrycznych – jedne droższe, inne tańsze. Jak wybrać właściwą? Okazuje się, że wcale nie trzeba brać pożyczki w banku, by kupić solidną szczoteczkę elektryczną. Taką dostaniemy już za mniej niż 200 zł i w tym artykule podpowiadamy, jaką szczoteczkę elektryczną kupić właśnie w tej kwocie.

Czego oczekiwać od szczoteczki elektrycznej za 200 zł?

Mając budżet na poziomie 200 złotych, możemy swobodnie wybierać w bardzo szerokiej gamie szczoteczek elektrycznych wysokiej klasy. Kwota ta nie pozwoli jedynie na zakup bardziej zaawansowanych modeli szczoteczek sonicznych z kilkoma trybami pracy, czy też szczoteczek rotacyjno-pulsacyjnych z dodatkowymi akcesoriami i możliwością łączenia się ze smartfonem. Trzeba jednak wiedzieć, że te dodatki, choć pozwalają czasem uzyskać jeszcze lepsze efekty mycia zębów i bardziej kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej (na przykład dzięki funkcji masażu dziąseł), to nie są niezbędne i szczoteczka elektryczna do 200 złotych swoją skutecznością nie odstaje mocno od najdroższych szczoteczek na rynku.

Trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw. Kupując szczoteczkę elektryczną powinniśmy zdecydować się na model z wbudowanym akumulatorem – najlepiej litowo-jonowym, a nie niklowo-wodorkowym. Szczoteczka powinna też mieć wbudowany timer, który bardzo pomaga pilnować, aby szczotkowanie trwało odpowiednią ilość czasu. Jeśli komuś na tym zależy, to w cenie tej spokojnie znajdziemy też szczoteczki z fajnym designem, czy nawet akcesoriami podróżnymi.

Szczoteczki elektryczne Xiaomi, Philips i Oral-B.

Szczoteczka elektryczna do 200 zł: soniczna czy oscylacyjno-rotacyjna?

Zarówno szczoteczki soniczne jak i oscylacyjno-rotacyjne są szczoteczkami elektrycznymi. Różnią się jednak zasadą działania. W szczoteczkach oscylacyjno-rotacyjnych końcówka jest okrągła i w szybki sposób mechanicznie się obraca wykonując kilka-kilkanaście tysięcy ruchów na minutę. Końcówka szczoteczki sonicznej przypomina bardziej tę tradycyjną, a jej włókna są wprawiane w ruch falami dźwiękowymi, dzięki którym wykonują nawet 62 tysiące ruchów wymiatająco-pulsacyjnych na minutę, w delikatny sposób usuwających przebarwienia i zabrudzenia.

To, którą technologię wybierzemy, zależy tak właściwie jedynie od naszych preferencji. Efekty mogą się różnić, ale też w znacznym stopniu zależą od naszego uzębienia i metod szczotkowania, więc trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie jest lepsze (można jedynie jednoznacznie wskazać, że szczoteczki soniczne są cichsze). W razie wątpliwości warto skonsultować się ze swoim stomatologiem, który z pewnością wie, jak zachowują się nasze zęby. Tym bardziej, że w przypadku niektórych rzadkich chorób zębów używanie szczoteczek sonicznych jest niezalecane.

Różne końcówki szczoteczek elektrycznych

Cenowo szczoteczki soniczne są nieco droższe, ale te różnice aktualnie nie są już tak drastyczne. Warto jednak porównać ceny wymiennych końcówek, bo szczególnie w przypadku większych rodzin różnice w kosztach eksploatacji mogą być znaczne.

Polecane szczoteczki elektryczne do 200 zł

W poniższym zestawieniu przedstawiamy wybór kilku modeli szczoteczek elektrycznych poniżej 200 złotych. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że podane szczoteczki występują na rynku w różnych wariantach, różniących się kolorystyką lub akcesoriami w pudełku.

  • Oral-B PRO 2 2000 – „wszystkomający” model szczoteczki rotacyjnej. Oprócz ruchów rotacyjnych wykonuje także ruchy pulsacyjne, ma czujnik nacisku, 2-minutowy timer i, przede wszystkim, akumulator litowo-jonowy, dzięki czemu nie tylko działa dłużej na baterii niż tańsze szczoteczki Oral-B z akumulatorami niklowo-wodorkowymi, ale też znacznie lepiej znosi ciągłe doładowywanie, co przekłada się na żywotność sprzętu.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • TEESA TSA8010 – jedna z najtańszych na rynku szczoteczek sonicznych. Wedle producenta może działać nawet do 6 tygodni na jednym ładowaniu, wykonuje 31 tysięcy ruchów, ma też wbudowany timer. To konstrukcja budżetowa od polskiej marki, nie zabrakło jednak 3 trybów pracy. Problemem może być szybkie znalezienie wymiennych końcówek, zwłaszcza w przyszłości.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Xiaomi Mi Electric – podobnie jak w przypadku innych urządzeń, także w szczoteczkach sonicznych Xiaomi oferuje atrakcyjny stosunek ceny do możliwości. Ta szczoteczka soniczna, choć kosztuje około 150 zł, ma 3 tryby czyszczenia, dodatkowe czujniki i nawet moduł Bluetooth, za który w przypadku szczoteczek Oral-B lub Philipsa trzeba zapłacić sporo więcej. Ładowarka zasilana jest z portu USB, a akumulator w szczoteczce wystarczy na 18 dni używania. Sprzęt ten jest też dobrze wykonany. Dzięki popularności Xiaomi dość łatwo o końcówki do niej w rozsądnych cenach, choć nie aż tak łatwo, jak w przypadku szczoteczek Oral-B i Philipsa. Jeśli jednak Tobie to nie przeszkadza, to nie będziesz zawiedziony z wyboru tej szczoteczki sonicznej.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Philips Sonicare EasyClean HX6511/50 – podstawowy model szczoteczki sonicznej Philipsa dla dorosłych. Jednak jego „podstawowość” nie odbija się na skuteczności czyszczenia zębów, a na dodatkach i funkcjonalności, bo wyposażono ją tylko w jeden program działania i timer, a w pudełku znajduje się jedynie szczoteczka, ładowarka i jedna końcówka. Jednak to wystarcza do zadbania o zdrowie zębów, a inwestując w sprzęt tej marki ma się pewność, że idąc do najbliższej drogerii zawsze znajdzie się w niej szeroki wybór końcówek różnego typu.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Oral–B Pulsonic Slim 1000 – Oral–B specjalizuje się w szczoteczkach rotacyjnych, ale ma też w ofercie szczoteczki soniczne. Szczoteczka Pulsonic Slim przede wszystkim wyróżnia się swoimi niewielkimi rozmiarami. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja szczoteczka była jak najmniejsza, a przy tym aby końcówki do niej dało się kupić niemal wszędzie, to warto wybrać właśnie ten model.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.