Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2018
Historia aktualizacji
11 maja 2018Pierwsza publikacja

Szczoteczki elektryczne są dzisiaj nie tylko sprzętem do czyszczenia zębów dorosłych, ale i dzieci. Modeli dla młodszych jest na rynku prawdopodobnie jeszcze więcej niż szczoteczek dla dorosłych, a to dlatego, że wystarczy naklejka z bohaterem z kreskówki lub komiksu, by móc wypuścić do sprzedaży nowy produkt. Jak w tym gąszczu odnaleźć najlepszą szczoteczkę elektryczną dla dzieci? Po szczegółowej weryfikacji i testach najpopularniejszych szczoteczek elektrycznych dla dzieci wybraliśmy te, które naprawdę są warte polecenia. Osobom z większym budżetem rekomendujemy szczoteczkę soniczną Philips Sonicare For Kids, natomiast osobom szukającym czegoś tańszego polecamy model Oral-B Stages Kids.

Jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci? Nasza główna rekomendacja: Philips Sonicare For Kids HX6311/07 – skuteczność przede wszystkim

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Typ
soniczna
Regulacja prędkości
1
Sygnalizator czasu
Tak
Funkcje smart
Tak

Philips Sonicare For Kids HX6311/07 to zdecydowanie najlepsza szczoteczka elektryczna dla dzieci. Z naszych testów wynika, że jest dobrze wykonana, bardzo cicha i długo pracuje na jednym ładowaniu baterii. Philips Sonicare For Kids HX6311/07 to szczoteczka soniczna, czyli taka, w której nie rusza się cała główka wykonująca ruchy pulsacyjno-rotacyjne, a jedynie włosie wprawiane w drgania przez specjalny generator dźwięków. Drgania te rozchodzą się w płynach (wodzie i ślinie) tworząc pianę mikrobąbelków, które skutecznie penetrują wszystkie zakamarki jamy ustne, dzięki czemu szczoteczki soniczne są skuteczniejsze w zwalczaniu płytki nazębnej od standardowych szczoteczek elektrycznych.

Philips Sonicare For Kids

Szczoteczka Philips Sonicare For Kids HX6311/07 wykonuje do 62 000 ruchów na minutę – tyle samo, ile model Sonicare dla dorosłych. Technologia wykorzystana w szczoteczce dla dzieci jest identyczna, co w wersji dla dorosłych, a kluczową różnicą jest ograniczenie się do dwóch trybów pracy (zamiast 5). Jakość wykonania szczoteczki Philips jest na najwyższym poziomie. Trzonek szczoteczki został pokryty gumowanym materiałem, dzięki czemu nie powinien wyślizgnąć się z dłoni nawet podczas zabaw w wannie. Szczoteczka jest dobrze wyważona, chociaż dla niektórych dzieci może być trochę za ciężka. Szczoteczka soniczna Philips dla dzieci rozmiarowo ustępuje szczoteczce sonicznej Philips dla dorosłych jedynie długością główki. Stosunek długości trzonka do końcówki jest niewłaściwy, przez co operowanie szczoteczką przez wyjątkowo małe dłonie może być utrudnione. To dlatego z tego modelu swobodnie powinny korzystać co najmniej 6-letnie dzieci, chociaż nie ma przeciwwskazań medycznych, by używały ich już pociechy o rok młodsze.

Główka Philips Sonicare For Kids

Szczoteczka soniczna dla dzieci Philips jest zaskakująco cicha – podczas prac „bzyczy” znacznie ciszej niż odpowiednik dla dorosłych i jest jedną z najcichszych szczoteczek na rynku.  Wbudowany akumulator pozwoli na maksymalnie 3 tygodnie użytkowania bez konieczności ładowania. Podczas testów (szczotkowanie 2 razy dziennie po 2 minuty) szczoteczka rozładowała się dokładnie po 18 dniach. Jest to świetny wynik, do którego daleko konkurencyjnym szczoteczkom akumulatorowym. Do pełnego naładowania urządzenia trzeba od 8 do 12 godzin. Podsumowując, pod względem jakości wykonania, skuteczności mycia, głośności pracy i czasu działania na jednym ładowaniu Philips Sonicare For Kids HX6311/07 jest po prostu lepsza od rynkowej konkurencji i to właśnie dlatego model ten uważamy za najlepszą szczoteczkę elektryczną dla dzieci.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Szczoteczka elektryczna dla dzieci, alternatywa: Oral-B Stages Kids D12 – dla osób z bardziej ograniczonym budżetem

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Typ
rotacyjna
Regulacja prędkości
1
Sygnalizator czasu
Tak
Funkcje smart
Tak

Tańszą alternatywą dla szczoteczki sonicznej Philips jest model Oral-B Stages Kids. Na rynku jest dostępnych kilka różnych wersji kolorystycznych, ale nam przypadł do testu wariant niebiesko-różowy z bohaterami filmu „Kraina Lodu”.  Szczoteczka Oral-B Stages wydaje się być lepiej wyważona i poręczniejsza od szczoteczki sonicznej dla dzieci Philipsa. Jest jednak zauważalnie głośniejsza, co najlepiej obrazuje częstość powtarzania przez dziecko pytania „Co?” podczas mycia zębów. Urządzenie jest dobrze wykonane, z gumowanym materiałem pokrywającym tworzywo sztuczne w strategicznych miejscach. Szczoteczka elektryczna dla dzieci Oral-B ma także wyjątkowo miękkie włosie, dzięki czemu dzieci mogą jej używać już od 3. roku życia.

Oral-B Stages Kids

Podobnie jak szczoteczkę soniczną Philipsa, także model Oral-B dla dzieci można sparować z aplikacją mobilną. W tym modelu także jest obecny timer, który klarownie wskazuje czas szczotkowania poszczególnych sektorów jamy ustnej. Sporym minusem szczoteczki Oral-B jest niezbyt pojemny akumulator – w praktyce szczoteczkę trzeba ładować raz na tydzień, zwłaszcza gdy jest sparowana ze smartfonem. Włosie w końcówkach zużywa się powoli i należy je wymieniać średnio co 3-4 miesiące. Pakiet dwóch końcówek można kupić za mniej niż 30 zł, więc jest to jedyny koszt, który będzie trzeba regularnie ponosić co pół roku. Krótko mówiąc, szczoteczka Oral-B Stages Kids nie jest tak skuteczna, cicha i nie działa aż tak długo na jednym ładowaniu, jak nasza główna rekomendacja, ale nadal jest to szczoteczka, która ma wszystko to, co niezbędne, a przy tym jest tańsza – zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji.

Główka Oral-B Stages Kids
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Oral-B Stages Kids
od 69 zł

Jaka powinna być szczoteczka elektryczna dla dzieci?

Szczoteczki elektryczne dla dzieci pod względem technologii nie różnią się tak naprawdę niczym od ich „dorosłych” wersji. Często jedyną zmianą jest kolorystyka – bardziej przyjazna dzieciom – i ograniczenie liczby dodatkowych funkcji, często nieprzydatnych dla dzieci. Dla przykładu, nasza główna rekomendacja, czyli Philips Sonicare For Kids HX6311/07, wykonuje do 62 000 ruchów na minutę – tyle samo, co wariant Sonicare dla dorosłych. Za to ograniczono w niej liczbę dostępnych trybów pracy. Jest to krok rozsądny, bo przecież u dziecka nie ma potrzeby korzystania z trybu wybielania czy masażu dziąseł.

Z kolei w drugiej z naszych rekomendacji, Oral-B Stages Kids Kraina Lodu, główka wykonuje 7600 ruchów na minutę, czyli o 1200 na minutę mniej od testowanego przez nas modelu dla dorosłych Oral-B Genius 9000. Mniej ruchów główki oznacza mniej potencjalnych podrażnień dla dziąseł, o które powinno się dbać szczególnie w młodym wieku. Jak widać, różnice są nieznaczne i dziecko równie dobrze może korzystać z „dorosłej” szczoteczki z zamontowaną dziecięcą końcówką, o ile szczoteczka ta ma niezbędne funkcje, takie jak timer i akumulator (o których więcej za chwilę). To głównie kolorystyka i przyjazna aplikacja mobilna mają przyciągać najmłodszych użytkowników.

Skoro jesteśmy przy kwestii łączności ze smartfonem – aplikacja mobilna nie jest koniecznością, a jedynie dodatkiem, który nie musi zaważyć na wyborze szczoteczki dla dzieci. Nie jestem fanem takiego rozwiązania, bo w moim odczuciu niepotrzebnie dekoncentruje dziecko, zupełnie jakby szczotkowanie zębów było jakimś męczącym i nieprzyjemnym wydarzeniem. Każdy kilkulatek powinien bez problemu wytrzymać 2 minuty przy łazienkowym zlewie. Przyda się dla dzieci, które mają trudności z koncentracją i motywacją na 2-minutowe mycie zębów. Aplikacje mobilne zawierają tak naprawdę zestaw prostych gier i zabaw, które pomogą przejść przez proces czyszczenia zębów. Ale pamiętajcie, że kiedyś trzeba będzie oduczyć dziecko korzystania z nich, tak jak to się robi ze smoczkiem czy nocnikiem.

Tak naprawdę najważniejszy element dobrej szczoteczki elektrycznej dla dzieci, to wbudowany timer. Najmłodsi, którzy często nie mają wykształconego poczucia czasu, nie są w stanie stwierdzić „na oko”, czy wystarczająco długo szczotkują daną ćwiartkę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów dzieci przy pomocy manualnych szczoteczek zazwyczaj ogranicza się do machnięcia kilka razy w prawo, kilka w lewo i wypłukania ust. Rzadko kiedy taki proces przekracza 30 sekund. Korzystanie ze szczoteczki elektrycznej z timerem niejako „wymusza” prawidłowe jej użytkowanie. Odpowiedni sygnał dźwiękowy da znać dziecku, że należy zabrać się za szczotkowanie innego rejonu ust i/lub kiedy zakończyć mycie (niektóre modele nawet się automatycznie wyłączają po 2 minutach). Po kilku dniach monitoringu nie będziecie już musieli pilnować dziecka podczas szczotkowania. To ogromne ułatwienie dla rodziców podczas porannych i wieczornych czynności higienicznych.

Timer
Timer to jedna z najważniejszych cech porządnej szczoteczki elektrycznej dla dzieci

Warto zainwestować także w model z wbudowanym akumulatorem, bo takowy posłuży dziecku znacznie dłużej niż urządzenie „na baterie”. Nie będzie przy tym generował dodatkowych kosztów, a przecież regularne wydawanie po 10 zł na baterie AAA nikomu nie jest na rękę. Urządzenia z wbudowanym akumulatorem to zazwyczaj także szczoteczki z wyższej półki, a co za tym idzie – lepiej wykonane.

Złącza ładowania
Zdecydowanie warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną zasilaną wbudowanym akumulatorem

Przygotowując to zestawienie braliśmy więc pod uwagę głównie szczoteczki elektryczne dla dzieci, które wyposażono w timer i zasilanie akumulatorowe, ponieważ naszym zdaniem są to bardzo przydatne dodatki, w które warto zainwestować i to głównie one czynią szczoteczkę elektryczną dla dzieci dobrą. Zaznaczamy też tutaj, że artykuł ten skupia się na szczoteczkach dla dzieci mających przynajmniej 5-6 lat (choć szczoteczka Oral-B Stages Kids może być używana także przez młodsze pociechy), a nie na szczoteczkach dla niemowląt i dzieci do 3 lat, bo to jest zupełnie inna grupa produktów.

Jak testowaliśmy szczoteczki elektryczne dla dzieci?

Każda z opisanych tu szczoteczek elektrycznych była przez dwa tygodnie testowana przez prawie 6-letnią ochotniczkę z kompletem zębów mlecznych – bez pojedynczych ubytków i wad zgryzu. Zęby były szczotkowane regularnie, dwa razy dziennie po minimum 2 minuty. W czasie testowanie szczoteczek elektrycznych bez timera konieczne było użycie zewnętrznego timera, natomiast podczas używania szczoteczek Philips i Oral-B wystarczającym rozwiązaniem były wbudowane timery. Szczoteczki nie były myte i wycierane po każdym użyciu, by jak najlepiej odtworzyć warunki panujące u większości polskich rodzin.

Trzy szczoteczki

Czy szczoteczki soniczne są bezpieczne dla dzieci?

Konsultacji udzielił dr Aleks Charniuk, stomatolog z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu

Na rynku występują szczoteczki soniczne skierowane dla dorosłych, jak i wersje przeznaczone dla maluchów, mające specjalne udogodnienia. Takie szczoteczki soniczne są jak najbardziej bezpieczne dla dzieci. Najlepiej ich używać od 3. roku życia, nie wcześniej. Co prawda, dostępne są szczoteczki soniczne dla jeszcze młodszych dzieci, jednak z uwagi na formujący się dopiero zgryz oraz wrażliwe dziąsła, nie powinny być one stosowane u niemowląt i dzieci poniżej 3. roku życia. Najpierw maluch powinien opanować umiejętność prawidłowego mycia zębów i trzymania szczoteczki klasycznej, później możemy wprowadzać jej bardziej nowoczesne wersje.

Szczoteczki soniczne bazują na innowacyjnej technologii, ruchach tzw. wymiatająco-pulsacyjnych. Dzięki temu skutecznie i precyzyjnie usuwają zanieczyszczenia i bakterie z powierzchni zębów, oczyszczają przestrzenie międzyzębowe, a przy tym są delikatne i łagodne dla dziąseł oraz szkliwa, ponieważ usuwają płytkę nazębną nawet z odległości 3 mm od końcówek włosia. Pozostałe szczoteczki czyszczą tylko te powierzchnie, z którymi stykają się bezpośrednio.

Ruchy szczoteczki sonicznej mogą zastąpić niedoskonałą technikę szczotkowania u dziecka, nie wymagają bowiem takiej wprawy, płynności i sprawności ruchów, siły, kontroli nacisku, jak szczoteczka tradycyjna. Wykluczają również mocne dociskanie, więc dziecko nie zrobi sobie nimi krzywdy i nie zafunduje podrażnień. Wersja soniczna może stanowić znaczne ułatwienie w codziennej higienie jamy ustnej, dzięki czemu umyjemy zęby sprawniej i szybciej, co jest ważne, ponieważ dzieci mają tendencję do szybkiego nudzenia się, krótkiego i niedokładnego mycia ząbków.

Niezależnie, jakiej szczoteczki będzie używać dziecko, zaleca się nadzorowanie jego higieny jamy ustnej aż do ukończenia ok. 7 lat.

Trójkąt ze szczoteczek

Inne popularne szczoteczki elektryczne dla dzieci

Na rynku znajduje się wiele szczoteczek elektrycznych dla dzieci (w tym tańsze odmiany naszych rekomendacji zasilane bateriami), jednak z naszej analizy i testów wynika, że są one gorszym wyborem od polecanych wyżej modeli. Dlaczego?

  • Colgate Motion Barbie – jeżeli zastanawiacie się, czy szczoteczka elektryczna przypadnie do gustu Waszemu dziecku, kupcie mu najprostszy model, taki jak wspomniana tu szczoteczka Colgate. Colgate Motion Barbie to szczoteczka pozbawiona wielu przydatnych funkcji (brak wymiennych końcówek, brak timera) i zasilana bateryjnie, ale przyzwoicie spełniająca swoją podstawową rolę. Szczoteczka kosztuje około 30-35 zł i jest w stanie dostarczyć Wam bezcennych informacji, czy szczoteczka elektryczna będzie dobrym rozwiązaniem dla Waszego dziecka. Szczoteczka Colgate jest zasilana dwiema bateriami AAA, które trzeba wymieniać raz na miesiąc. Ale po trzech, maksymalnie czterech miesiącach, Colgate Motion Barbie i tak jest do wyrzucenia, bo nie ma wymiennych końcówek. Trzeba pamiętać, że korzystanie ze szczoteczki elektrycznej z końcówką ze zużytym włosiem może nie tylko niewłaściwie czyścić zęby, ale wręcz im szkodzić. Colgate Motion Barbie jest więc niezłą pierwszą szczoteczką, ale po jej zużyciu warto zainwestować w coś bardziej funkcjonalnego.
  • JACK N-JILL Buzzy Brush, to grająca szczoteczka elektryczna z kolorowymi naklejkami dla dzieci od 3. roku życia. Szczoteczki te mają wymienne końcówki, wbudowany timer i grają wesołe melodie, ale są trudno dostępne w naszym kraju (także jeżeli chodzi o zakup końcówek), zasilane zwykłymi bateriami i trochę mniej solidne, dlatego nie znalazły się wśród naszych rekomendacji.
  • Fresh Hello Kitty, to z kolei szczoteczka elektryczna podobna do wymienionej wcześniej szczoteczki Colgate. Nie ma wbudowanego akumulatora ani timera, więc nie zalecamy jej używania przez dłuższy czas.
  • Foreo Issa mini, to bardzo dobra szczoteczka soniczka, z której mogą korzystać dorośli, jak i dzieci w wieku 5+. Jest świetnie wykonana, a ponadto ma funkcję kontrolną zwaną „Pomocne Smiley's”: „Śmieszek” pojawi się, jeżeli zęby były myte przez 2 minuty, a „Smutek”, gdy od ostatniego mycia minęło więcej niż 12 godzin. Minusem szczoteczki jest trudna dostępność w naszym kraju i bardzo wysoka cena. Zdobycie wymiennych końcówek (zalecana zmiana raz do roku) graniczy z cudem.