Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca 2020
Historia aktualizacji
17 cze 2020

Aktualizacja listy polecanych szczoteczek elektrycznych dla dzieci.

11 maja 2018Pierwsza publikacja

Szczoteczki elektryczne to nie jest sprzęt zarezerwowany tylko dla dorosłych. Dobra szczoteczka rotacyjna lub soniczna pomoże zadbać również o higienę jamy ustnej najmłodszych, więc nie dziwi coraz większa liczba modeli szczoteczek elektrycznych dla dzieci. Ale czym tak właściwie charakteryzują się szczoteczki elektryczne dla dzieci i które z nich są warte zakupu?

Czy szczoteczka elektryczna dla dzieci to dobry pomysł?

Zanim przejdziemy do odpowiadania na to pytanie musimy nadmienić, że szczoteczki elektryczne dla dzieci dzielą się na dwie główne grupy: szczoteczki dla noworodków i dzieci do lat 3 oraz szczoteczki dla starszych dzieci. W tym artykule skupiamy się na tym drugim rodzaju urządzeń i gdy piszemy tu o szczoteczkach elektrycznych dla dzieci, to mamy na myśli właśnie modele dla pociech powyżej 3 roku życia.

Szczoteczki elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Zwłaszcza, że podstawowe modele kosztują już tylko kilkadziesiąt złotych. I nic w tym dziwnego. Korzystanie ze szczoteczek elektrycznych – zarówno tych sonicznych, jak i pulsacyjno-rotacyjnych – przynosi, także u najmłodszych, sporo korzyści dla higieny zębów i jamy ustnej. Po pierwsze dlatego, że zęby są myte dokładniej.

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare for Kids w łazience

Po drugie, u dzieci często ciężko nam zapanować nad porządnym szorowaniem zębów przez odpowiedni czas, a wiele szczoteczek elektrycznych ma przynajmniej podstawowe timery sprawiające, że dziecku łatwiej jest myć zęby przez co najmniej 2 minuty i zmieniać szczotkowaną część jamy ustnej w odpowiednim momencie.

Już te dwa czynniki sprawiają, że szczoteczka elektryczna dla dziecka to dobry pomysł. Zwłaszcza w przypadku dzieci nieco starszych, w wieku szkolnym, czy późno przedszkolnym, którym można łatwiej wytłumaczyć zasady szczotkowania i higieny. Tym bardziej, że do 7-8 roku życia to rodzice powinni myć zęby swojemu dziecku, a przynajmniej dopilnować, aby dbało o higienę jamy ustnej w sposób prawidłowy.

Warto jednak pamiętać, że na zakupie szczoteczki elektrycznej historia wydatków na higienę jamy ustnej się nie kończy. Później trzeba też kupować wymienne końcówki. Jeśli więc planujemy zakup szczoteczki elektrycznej na prezent, na przykład na prezent komunijny, to warto mieć pewność, że rodzice obdarowanego dziecka będą później kupować końcówki, a szczoteczka nie zostanie porzucona wraz z zakończeniem życia przez końcówkę dostępną w zestawie. Przy zakupie szczoteczki elektrycznej należy więc zwrócić uwagę na koszty i dostępność końcówek – niektóre mogą być dostępne tylko w specjalistycznych sklepach, na zamówienie przez internet lub mogą być po prostu drogie.

Czym szczoteczka elektryczna dla dzieci różni się od szczoteczki dla dorosłych?

Wśród szczoteczek elektrycznych dla dzieci, tak jak w przypadku urządzeń dla dorosłych, znajdziemy zarówno klasyczne modele pulsacyjno-rotacyjne, jak i bardziej zaawansowane modele soniczne. Od razu trzeba zaznaczyć, że szczoteczki elektryczne dla dzieci pod względem technologii nie różnią się tak naprawdę niczym od ich „dorosłych” wersji. Różnica w konstrukcji szczoteczki często ogranicza się do designu – w niektórych modelach ta różnica to po prostu naklejka z bohaterem z ulubionej bajki. Inne modele są nieco inaczej wyprofilowane lub mniejsze – aby lepiej leżały w małych dłoniach dziecka. Modyfikowane bywają też końcówki, które mają delikatniejsze włosie lepiej dostosowane do uzębienia najmłodszych.

Szczoteczka elektryczna z Bluetooth
W droższych szczoteczkach elektrycznych, także tych dla dzieci, popularnym dodatkiem jest moduł Bluetooth, jednak przydatność tego dodatku w praktyce bardzo zależy od dziecka.

Droższe modele szczoteczek elektrycznych dla dzieci mogą być wyposażone w moduł Bluetooth, dzięki któremu urządzenie może się połączyć z zainstalowaną na smartfonie aplikacją zmieniającą codzienne poranne i wieczorne mycie zębów w grę i zabawę. Dzięki temu u niektórych dzieci łatwiej jest wprowadzić dobre nawyki związane z higieną jamy ustnej, ale w przypadku innych dodatek ten może być całkowicie zbędny.

Co powinna mieć dobra szczoteczka elektryczna dla dzieci?

Tak naprawdę najważniejszy element dobrej szczoteczki elektrycznej dla dzieci to wbudowany timer. Najmłodsi, którzy często nie mają wykształconego poczucia czasu, nie są w stanie stwierdzić „na oko”, czy wystarczająco długo szczotkują daną ćwiartkę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów dzieci przy pomocy manualnych szczoteczek zazwyczaj ogranicza się do machnięcia kilka razy w prawo, kilka w lewo i wypłukania ust. Rzadko kiedy taki proces przekracza 30 sekund. Korzystanie ze szczoteczki elektrycznej z timerem niejako „wymusza” prawidłowe jej użytkowanie. Odpowiedni sygnał dźwiękowy da znać dziecku, że należy zabrać się za szczotkowanie innego rejonu ust i/lub kiedy zakończyć mycie (niektóre modele nawet się automatycznie wyłączają po 2 minutach). Po kilku dniach monitoringu nie będziecie już musieli pilnować dziecka podczas szczotkowania. To ogromne ułatwienie dla rodziców podczas porannych i wieczornych czynności higienicznych.

Złącza ładowania szczoteczek elektrycznych
Zdecydowanie warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną zasilaną wbudowanym akumulatorem.

Warto zainwestować także w model z wbudowanym akumulatorem, bo takowy posłuży dziecku znacznie dłużej niż urządzenie „na baterie”. Nie będzie przy tym generował dodatkowych kosztów, a przecież regularne wydawanie po 10 zł na baterie AAA nikomu nie jest na rękę. Urządzenia z wbudowanym akumulatorem to zazwyczaj także szczoteczki z wyższej półki, a co za tym idzie – lepiej wykonane.

Polecane szczoteczki elektryczne dla dzieci

Poniżej przedstawiamy wybór najciekawszych szczoteczek elektrycznych dla dzieci w różnych przedziałach cenowych. Postaraliśmy się wybrać zróżnicowane urządzenia, które będą drogowskazem przed podjęciem ostatecznych wyborów, który w przypadku sprzętu tego typu zawsze powinien być indywidualny. Skupiliśmy się na zasilanych akumulatorowo szczoteczkach z timerem, do których łatwo dokupić końcówki.

  • Oral-B D100 – podstawowa szczoteczka rotacyjna (bez ruchów pulsacyjnych) Oral–B dla dzieci, występująca w różnych wariantach powiązanych z motywami tematycznymi – to bohaterowie filmów Disney’a, Gwiezdnych Wojen, czy SpiderMana. Ma dwuminutowy timer, a jej akumulator wystarcza na około tydzień codziennego szczotkowania.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Oral-B Junior Smart – szczoteczka pulsacyjno-rotacyjna skierowana głównie do trochę większych dzieci. Jej sporo większa cena wynika z obecnościu ruchów pulsacyjnych, pojemniejszego akumulatora (do 2 tygodni pracy na jednym ładowaniu), integracji z dodatkową aplikacją smartfonową i obecności czujnika nacisku, który chroni dziąsła.
  • Philips Sonicare for Kids – jeśli ktoś szuka szczoteczki sonicznej dla dzieci Philipsa (bo na przykład chce, aby szczoteczka była cichsza lub dziecku bardziej odpowiada klasyczny wygląd główki szczoteczki zamiast okrągłego), to w sklepach znajdzie trzy różne modele: najnowszy HX6352/42, HX6322/04 i najstarszy HX6311/07. Wszystkie trzy czyszczą zęby tak samo, bo ich końcówki drgają z częstotliwością 62000 ruchów na minutę. Wszystkie mają też timer i litowo-jonowy akumulator wytrzymujący do 3 tygodni. Natomiast model HX6311/07 nie ma modułu Bluetooth i nie jest sprzedawany w zestawie z końcówką stworzoną z myślą o dzieciach w wieku 3-7 lat.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.