Ostatnia aktualizacja: 13 marca 2020
Historia aktualizacji
13 mar 2020Pierwsza publikacja

Ekspresy automatyczne to najbardziej zaawansowane urządzenia pozwalające na wygodne przygotowanie pysznej kawy. Z tego powodu wybór odpowiedniego modelu jest trudniejszy niż w przypadku innych rodzajów ekspresów do kawy, bo ekspresy automatyczne mogą się bardzo różnić funkcjonalnością i ceną. Na co więc zwracać uwagę kupując ekspres automatyczny? Jaki ekspres automatyczny warto kupić? Sprawdzamy.

Zalety ekspresów automatycznych

Przewagą ekspresów automatycznych nad innymi rozwiązaniami jest prostota obsługi i mnogość opcji. Z ekspresu tego typu otrzymujemy kawę zbliżoną pod względem aromatu i smaku do tej pochodzącej z ekspresu kolbowego, ale bez komplikowania procesu obsługi urządzenia. W bardziej zaawansowanych modelach dotyczy to również kaw mlecznych. Przygotowanie jednej kawy jest też teoretycznie tańsze niż w ekspresie na kapsułki, bo z 1 kg kawy jesteśmy w stanie przygotować nawet 120 filiżanek espresso. Przyjmując, że koszt kilograma dobrej kawy to 70 zł, koszt filiżanki kawy z ekspresu automatycznego wynosi około 60 groszy, czyli jest on o ponad połowę niższy niż w ekspresach na kapsułki.

Ekspres automatyczny przygotowujący dwie kawy
Największą zaletą ekspresów automatycznych jest łatwość przyrządzania kawy dobrej jakości.

Wady ekspresów automatycznych

Przede wszystkim o ekspres automatyczny należy odpowiednio dbać, poświęcając czas na jego systematyczną konserwację. W innym przypadku szybko ulegnie awarii – i to kosztownej. W tańszych modelach kawę mleczną trzeba przygotować przy użyciu spieniacza, więc proces nie jest w pełni automatyczny. Aromat i smak kawy przyrządzonej za pomocą ekspresu automatycznego nie jest tak perfekcyjny, jak po przygotowaniu jej przez baristę w ekspresie kolbowym. Mimo prostoty działania, obsługa ekspresu wymaga krótkiej nauki, aby móc z niego w pełni korzystać i go nie uszkodzić, na przykład zalewając młynek. Największą wadą, w stosunku do innych rozwiązań, wydaje się być jednak cena urządzenia – proste ekspresy automatyczne bez systemu mlecznego to wydatek rzędu przynajmniej 1000 zł, a topowe modele kosztują kilka tysięcy.

Na co zwrócić uwagę kupując ekspres automatyczny

Szukając ekspresu dla siebie musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką kawę będziemy pijać. Jeśli jest to często także napój z mlekiem, to powinniśmy postawić na droższy ekspres ze zintegrowanym systemem mlecznym. Rodzaje takich systemów są różne, mniej lub bardziej zautomatyzowane. Warto zainteresować się takim, który jest w pełni zintegrowany i ma mechanizmy automatycznego czyszczenia.

Wśród smakoszy kawy toczą się liczne dyskusje, czy kawa z ekspresu automatycznego może konkurować z tą z ekspresu kolbowego. To, jak smaczną kawę uzyskamy z ekspresu tego typu, zależy w rzeczywistości również od doboru odpowiedniej kawy. W ekspresach automatycznych świetnie wypadają mieszanki Arabica i Robusta, a nie jedynie 100% Arabica, więc ekspres automatyczny będzie dobrym wyborem dla osób w nich gustujących.

Ogólnie warto też wybrać ekspres, który będzie nam przypominał o konieczności czyszczenia, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek związanych z konserwacją i naprawami urządzenia.

Naprawa ekspresu automatycznego
Zaniedbanie regularnej konserwacji ekspresu automatycznego może się skończyć kosztowną usterką.

Ile warto wydać na ekspres automatyczny i dlaczego?

Ekspresy automatyczne kosztują od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Skąd biorą się różnice w cenie pomiędzy poszczególnymi modelami i ile faktycznie warto wydać na ekspres automatyczny?

Chodzi przede wszystkim o dodatkowe funkcje, łatwość obsługi i czyszczenia. Dobry ekspres powinien mieć automatyczny system płukania, przypomnienia o konieczności odkamieniania i czyszczenia oraz zintegrowany system przyrządzania napojów mlecznych. Ten ostatni punkt jest związany z tym, że jeśli kupujemy ekspres automatyczny, to zwykle zależy nam nie tylko na kawach czarnych, ale też napojach z mlekiem. Wynika to z tego, że przy typowych czarnych kawach ekspres kolbowy lub przelewowy sprawdzi się lepiej, a jest sporo tańszy.

Powyższe wymagania wskazują, że chcąc kupić dobry ciśnieniowy ekspres automatyczny powinniśmy mieć w portfelu nieco ponad 2000 zł, jeśli rzeczywiście w pełni i na długo chcemy cieszyć się smakiem dobrej kawy. Zakup tańszego urządzenia sprawi, że jego obsługa będzie trudniejsza. Tym bardziej warto odrzucić zakup tańszych ekspresów, gdy mają być używane w biurze – właśnie przez mniej intuicyjną obsługę i brak systemów czyszczących.

Ekspres do kawy może być smart

Ekspresy automatyczne mogą mieć dodatkowe funkcje związane z internetem rzeczy i smart home. Część modeli wyposażonych jest w Bluetooth lub Wi-Fi. Możemy dzięki temu wygodnie personalizować przepisy kawowe, mieć wgląd w statystyki urządzenia, ale też zdalnie uruchamiać ekspres, czy przygotować sobie listę kaw, gdy są goście i później szybko ją odtworzyć. Możliwe jest także sterowanie przy wykorzystaniu asystentów głosowych Google czy Alexa. Funkcje różnią się w zależności od producenta. Należy to jednak traktować jako miły (i dość kosztowny) gadżet, a nie funkcję „must have”.

Kawa przyrządzana przez ekspres automatyczny

Jakie są koszty eksploatacji ekspresu automatycznego?

Sam ekspres automatyczny to spory wydatek, ale myśląc o jego zakupie trzeba jeszcze pamiętać o środkach do pielęgnacji ekspresu. Są to tanie proszki odkamieniające ekspres, a często także dodatkowe tabletki czyszczące. W sumie składa się to na kilkadziesiąt złotych w skali roku.

Pozostałym, wciąż sporym kosztem jest zakup odpowiedniej kawy do naszego ekspresu. Kilogram kawy kosztuje od około 50 PLN do 150 PLN. Zwykle jednak za 70-100 PLN nabędziemy wartościowe ziarna do naszego nowego ekspresu. Koszty eksploatacji są więc znacząco niższe niż w przypadku ekspresu na kapsułki, jednak samo urządzenie jest droższe, więc inwestycja ta będzie się dłużej „amortyzować”.

Polecane ekspresy automatyczne

Poniżej znajdziecie listę polecanych ekspresów automatycznych – głównie tych z rozsądnym stosunkiem ceny do jakości. Nie zabrakło jednak także modeli topowych. Wybrane zostały urządzenia, które czymś wyróżniają się na tle swojej konkurencji. Zestawienie jest też ułożone od najtańszych urządzeń do najdroższych – tak, aby wskazać co wnosi dołożenie kolejnych kilkuset złotych. Dzięki temu można łatwiej zdecydować się na jakim pułapie cenowym pozostać. Na rynku dostępnych są dziesiątki innych modeli o podobnych parametrach. Modele z tej listy uznajmy za referencje, do których warto je porównywać.

  • Melitta Caffe Solo – podstawowy ekspres automatyczny z młynkiem. Nie ma jakiegokolwiek systemu mlecznego, jest jednak w stanie przygotować dwie czarne kawy jednocześnie. Estetyczny i prosty w obsłudze. Atutem jest też niska cena.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Melitta Solo E950-222
od 1299 zł
  • Krups Roma EA8108 – jeden z tańszych ekspresów na rynku, który ma wbudowany spieniacz do mleka. Nie oferuje dużych możliwości personalizacji kawy, nie ma wyświetlacza, ale jest dobrym rozwiązaniem dla mniej wymagających osób szukających budżetowego ekspresu ze spieniaczem.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Philips EP224/10 – estetyczny i wciąż tani automatyczny ekspres ciśnieniowy z ręcznym spieniaczem do mleka i bardzo czytelnym interfejsem..
  • Philips LatteGo EP2235/40 – ekspres automatyczny z ciekawym i prostym system mlecznym. Dla tych, którzy nie potrafią żyć bez latte, a jednocześnie chcą ją mieć możliwie jak najtaniej i najwygodniej.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • De'Longhi Dinamica ECAM 350.55SB – estetyczny ekspres do kawy z opcją robienia kaw mlecznych z użyciem niezależnego systemu do spieniania mleka, dzięki czemu czyszczenie go jest dość wygodne.
  • Nivona CafeRomantica 759 – ekspres z w pełni zintegrowanym system mlecznym, wygodnym kolorowym wyświetlaczem, a nawet Bluetooth. Oferuje dużo możliwości w relatywnie atrakcyjnej cenie.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Nivona CafeRomatica 970 – najbardziej zaawansowany ekspres w ofercie Nivona. Ekspres ten z powodzeniem znajdzie zastosowanie już nie tylko w domu, ale w małym biurze. Potrafi przyrządzać różne kawy na wiele sposobów, dzięki czemu zaspokoi kawowe potrzeby niemal każdego.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Nivona CafeRomatica 970
od 5999 zł
  • Bosch CTL636ES6 – automatyczny ekspres ciśnieniowy do zabudowy, więc można go wkomponować w układ mebli kuchennych. Dodatkowo jest wyposażony w Wi-Fi i może przygotować dwie kawy jednocześnie (w tym mleczne). Dużo opcji personalizacji i szeroki wybór napojów kawowych.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Siemens EQ.9 – bliźniaczy model do ekspresu Bosch, przy czym dostępny jako sprzęt wolnostojący. Duże możliwości i łatwa obsługa oraz eksploatacja.
  • Jura Z6 Aluminium – bardzo zaawansowany ekspres do kawy. Producent podkreśla zastosowanie profesjonalnego młynka, czy nawet „sztucznej inteligencji” ułatwiającej  pielęgnację ekspresu. Zdecydowanie jest to jeden z topowych modeli.

Inne rodzaje ekspresów do kawy: