Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2020
Historia aktualizacji
10 mar 2020Pierwsza publikacja

Szukając nowego ekspresu do kawy łatwo skusić się na ekspres na kapsułki. Wszak jest to najtańszy rodzaj ekspresów, który też wydaje się być najbardziej bezproblemowy. Ale czy rzeczywiście ekspres na kapsułki jest dobrym wyborem dla Ciebie? A jeśli tak, to który model kupić?

Zalety ekspresów na kapsułki

Pierwszą zaletą ekspresów na kapsułki jest ich stosunkowo niska cena. Nawet topowy model to wydatek do 1000 zł, a podstawowe kosztują mniej niż 200 zł. To niewiele, aby móc cieszyć się kawą „jak z kawiarni”. Oczywiście określenie to jest pewnym nadużyciem, ale dla wielu osób smak i aromat kawy z kapsułki będzie w pełni satysfakcjonujący.

Drugą zaletą ekspresów na kapsułki jest prostota działania. Nie musimy się martwić o mielenie kawy, o czyszczenie młynka, usuwanie skroplin. Wystarczy wrzucić kapsułkę, dolać wodę i wcisnąć przycisk. Sporą ich zaletą jest też duży wybór produktów kawowych (i nie tylko), które można w nich przyrządzać. W zależności od producenta, dostajemy szeroki wybór gatunków kawy, czekolad pitnych, herbat itp. Wszystko w bardzo wygodny sposób.

Kapsułka z kawą
Główną zaletą ekspresów na kapsułki jest banalnie prosta obsługa.

Wady ekspresów na kapsułki

Podstawową wadą ekspresów na kapsułki jest „uzależnienie się” od jednego producenta kapsułek. Decydując się na ekspres na kapsułki już na początku musimy zdecydować, który system kapsułkowy będzie nam najbardziej odpowiadał. W dodatku koszt pojedynczego napoju nie jest mały, w porównaniu do kosztu jednego kg kawy używanego w innych rodzajach ekspresów. Podstawowe modele nie są też wyposażone w zintegrowany spieniacz mleka, choć w części systemów mamy możliwość zakupu kapsułek z gotowymi mlecznymi napojami z mlekiem w proszku. Moc ekspresów tego typu też nie zawsze jest najwyższa.

Na co zwracać uwagę kupując ekspres na kapsułki

Przede wszystkim, na wstępie trzeba się dobrze zastanowić nad doborem systemu kapsułek. Dobrze jest wybrać jeden z popularniejszych – czyli Nespresso, Dolce Gusto, Tassimo lub Cafissimo – ewentualnie rozwiązanie kompatybilne z którymś z nich. Te systemy są popularne na całym świecie i łatwo zakupić do nich kapsułki, więc nie trzeba się obawiać, że w pewnej chwili w pełni sprawny ekspres stanie się bezużyteczny.

Zastanówmy się też, czy chcemy korzystać z mleka w proszku, czy też wolimy ekspres z systemem mlecznym i zintegrowanym spieniaczem. Możemy z mleka korzystać też niezależnie, ale jest to zdecydowanie mniej wygodne. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak często pije się kawę z mlekiem.

Różne kapsułki do ekspresu.
Ekspres na kapsułki przygotuje nie tylko różne rodzaje kawy, ale też gorącą czekoladę lub nawet herbatę.

W teorii powinno się szukać ekspresów na kapsułki wytwarzających ciśnienie wody przekraczające 15 barów. Im większe ciśnienie, tym bardziej aromatyczna będzie kawa i zostanie szybciej przyrządzona. I zdecydowanie większość ekspresów tego typu spełnia to założenie. Na koniec pozostaje już tylko kwestia designu i oczywiście cena.

Ile kosztuje kawa z ekspresu na kapsułki?

Zakup ekspresu na kapsułki to nie koniec wydatków. Trzeba też pamiętać o kosztach jego eksploatacji, czyli przede wszystkim o cenie przygotowania kawy. Ile kosztują kapsułki do poszczególnych ekspresów?

  • W przypadku systemu Dolce Gusto, 16 kapsułek czarnej kawy z oficjalnego sklepu to koszt 20,98 zł, czyli 1 kawa to 1,31 zł.
  • W przypadku Tchibo Cafissimo, 30 kapsułek to koszt 39,99 zł, czyli 1,33 zł za kawę.
  • W systemie Tassimo,16 kapsułek to 19,99 zł, czyli 1,25 zł za kawę.
  • W systemie Nespresso od razu można kupować pojedyncze kawy w cenie od 1,70 zł.

Oczywiście są to ceny bez jakichkolwiek promocji, z oficjalnych sklepów producenta lub z głównej dystrybucji. Często większe opakowania mogą być tańsze i bardziej ekonomiczne. W systemach z mlekiem w proszku przygotowanie jednej kawy mlecznej to zwykle dwie kapsułki.

Zapas kapsułek z kawą
Zrobienie zapasu kapsułek z kawą to niestety spory wydatek.

Z systemami ekspresów na kapsułki jest podobnie jak z drukarkami – możemy kupować stosunkowo drogie oryginalne kapsułki, albo też szukać tańszych alternatyw. Uszkodzenia ekspresu raczej nie powinniśmy się obawiać, przynajmniej w większości przypadków. Pozostaje kwestia smaku, a to już często rzecz indywidualna. Zamienniki pojawiają się już także w dużych sieciach handlowych, więc jest to sposób na tańszą eksploatację ekspresu. Istnieje też możliwość przygotowywania własnych kapsułek. Warto też zajrzeć na niemiecki Amazon, by poszukać większej liczby rodzajów kapsułek, na przykład z kawą bezkofeinową lub dodatkowych rodzajów napojów nie będących kawą.

Polecane ekspresy na kapsułki

Czas przyjrzeć się najciekawszym ekspresom na kapsułki na rynku. Wybraliśmy najtańsze modele z każdego z popularnych systemów, a także atrakcyjne modele ekspresów na kapsułki z nieco wyższej półki.

  • Krups Nespresso Inissia XN1001Nespresso kojarzy się przede wszystkim z reklamami z George’m Clooney’em. Ten podstawowy ekspres z systemu ma minimalistyczny wygląd i jest dobrym pomysłem dla fanów małej czarnej.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Krups Nespresso Inissia XN1001
od 199 zł
  • Bosch Tassimo Suny TAS 3203 – system Tassimo cieszy się najmniejszą popularnością w Polsce, przez co trudniej dostać do niego kapsułki, ale wciąż nie jest to szczególnie utrudnione. Ekspresy są też bardzo klasyczne w konstrukcji. Warto samemu wypróbować smak tej kawy.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Tchibo Cafissimo Easy – podstawowy model z oferty Tchibo, kapsułki do niego to różne mieszanki kaw czarnych. Ekspres nie ma systemu mlecznego. Główna dystrybucja kapsułek odbywa się przez sklepy Tchibo.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Tchibo Cafissimo Latte – zaawansowany ekspres na kapsułki Cafissimo z systemem mlecznym, jednak wciąż atrakcyjny cenowo. Dobry wybór dla tych, którzy piją zarówno espresso, jak i latte. Jest to też model automatyczny, w którym można wybrać wielkość kawy.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • De'Longhi Nespresso Lattissima Touch – ekspres na kapsułki bardzo przypominający ekspres automatyczny. Ma on zintegrowany system mleczny, a jego duża moc jest w stanie lepiej wydobyć aromat z kawy. Propozycja dla smakoszy kawy, którzy jednak z jakiegoś powodu preferują kapsułki.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
De'Longhi Nespresso Lattissima Touch
od 929 zł

Inne rodzaje ekspresów do kawy: