Ostatnia aktualizacja: 14 listopada 2018
Historia aktualizacji
14 lis 2018Pierwsza publikacja

Bezprzewodowe odkurzacze akumulatorowe są bardzo praktyczne i wygodne w użytkowaniu, dzięki czemu szybko zyskują popularność. Ale przez to, że są sprzętem bardziej skomplikowanym i droższym od typowych odkurzaczy przewodowych, to kupienie dobrego odkurzacza akumulatorowego jest zdecydowanie trudniejsze. Czym powinien się charakteryzować dobry odkurzacz bezprzewodowy i na co zwrócić uwagę, by dokonać właściwego zakupu?

Sprawdź nasze oparte na testach rekomendacje:

Zalety i wady odkurzaczy bezprzewodowych

Największy plus odkurzaczy bezprzewodowych kryje się już w samej ich nazwie, czyli w braku przewodu zasilającego, który plącze się pod nogami i ma ograniczoną długość. Często zdarza się sytuacja, w której podłączając odkurzacz w jednym pomieszczeniu nie udaje się posprzątać drugiego, bo producenci montują w odkurzaczach przewody o długości 3-4 m. To stanowczo za mało, by swobodnie posprzątać 50-metrowe mieszkanie. W przypadku odkurzaczy bezprzewodowych zasięg ograniczony jest jedynie pojemnością i żywotnością akumulatora. Dodatkowo, odkurzacz akumulatorowy jest zawsze gotowy do działania – nie trzeba z niego wyciągać przewodu, szukać gniazdka, podłączać do niego rur itp. Jest to niesamowicie wygodne w sytuacji, gdy chce się szybko sprzątnąć jakąś małą przestrzeń, na przykład po rozsypaniu czegoś w kuchni. Krótko mówiąc, odkurzacze bezprzewodowe po prostu są niesamowicie wygodne.

Odkurzacz bezprzewodowy 1

Główną wadą odkurzacza bezprzewodowego jest... jego największa zaleta, czyli wspomniany wcześniej brak przewodu zasilającego. Ponieważ tego typu sprzęty są zasilane akumulatorowo, jesteśmy uzależnieni od ilości energii zgromadzonej w ogniwie – w odkurzaczach dobrej klasy energii wystarcza na ok. 45-60 minut sprzątania w trybie standardowym i kilka minut odkurzania w trybie turbo. Jeżeli odkurzacz się rozładuje w trakcie sprzątania, to trzeba ponownie naładować akumulator, co zazwyczaj trwa kilka godzin. To sprawia, że odkurzacze tego typu nie są najlepszym wyborem dla osób mieszkających w dużych domach i mieszkaniach z dużą powierzchnią dywanów.

Kolejna cecha odkurzaczy bezprzewodowych także może być traktowana dwojako – jako plus lub minus (w zależności od punktu widzenia). Odkurzacze bezprzewodowe to w większości urządzenia bezworkowe, co znaczy, że kurz i brud są gromadzone w specjalnym pojemniku, który trzeba regularnie opróżniać. Z jednej strony nie wymaga to kupowania worków i nie generuje dodatkowych kosztów, z drugiej jednak może okazać się niehigieniczne. Pojemniki należy regularnie myć, co przysparza pewnych problemów. Summa summarum, zmiana worka na nowy w odkurzaczu workowym wydaje się dużo mniej czasochłonna niż obsługa odkurzaczy bezworkowych.

Kolejna różnica między odkurzaczami bezprzewodowymi i przewodowymi dotyczy ich mocy. Urządzenia bezprzewodowe siłą rzeczy dysponują mniejszą mocą od tych przewodowych. Cała energia niezbędna do ich zasilania jest zgromadzona w akumulatorach i jest ograniczona, a w przypadku odkurzaczy przewodowych moc jest pobierana bezpośrednio z gniazdka sieci elektrycznej, przez co może być większa. Oznacza to, że odkurzacze bezprzewodowe nie nadają się do sprzątania wyjątkowo zabrudzonych powierzchni i nie zawsze poradzą sobie z gęstym dywanem. Chyba, że w mocno limitowanym trybie turbo (o którym więcej w dalszych częściach tekstu).

Tryb turbo – przydatny, ale z ograniczeniami

Tryb turbo to dodatkowy tryb pracy odkurzacza bezprzewodowego, który umożliwia odkurzanie z większą mocą ssącą. Praktycznie wszystkie odkurzacze bezprzewodowe wyższej klasy takowym dysponują i jest to jedna z największych przewag droższych modeli nad tańszymi. Zwiększenie mocy ssącej jest zauważalne (żaden producent nie opisuje tych wartości liczbowo), podobnie jak emitowany przez urządzenie hałas. Z powodu dużego poboru mocy, odkurzacz jest w stanie pracować w trybie turbo zaledwie kilka do kilkunastu minut, dlatego zaleca się używać go jedynie w naprawdę wymagających sytuacjach, takich jak mocno zabrudzone powierzchnie, gęste dywany i wykładziny, czy zbieranie sierści pupila z kanapy. W przeciwnym razie akumulator wyładuje się błyskawicznie i energii może nie wystarczyć na sprzątnięcie całego mieszkania.

Odkurzacz na panelach
Odkurzanie paneli nie wymaga dużej mocy ssącej, więc odkurzaczem bezprzewodowym można odkurzyć naprawdę sporą ich powierzchnię. Z dywanami, wykładzinami i tapicerkami jest już trochę gorzej.

Jak duże mieszkanie można sprzątnąć odkurzaczem bezprzewodowym?

To zależy od pojemności akumulatora, stopnia zabrudzenia i rodzaju sprzątanych powierzchni. Jeśli odkurzacz bezprzewodowy jest w stanie pracować w trybie standardowym nawet 30 minut, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysprzątać nim nawet 100-metrowe mieszkanie – o ile podłogi nie są mocno zabrudzone i są głównie pokryte panelami i innego rodzaju powierzchniami twardymi. Natomiast tryb turbo odkurzacza akumulatorowego dobrej klasy wystarcza na porządne wysprzątanie 30-40 metrowego mieszkania. Urządzenia tego typu nie nadają się do sprzątania dużych hal i powierzchni wielometrażowych, ale praktycznie żadne mieszkanie nie jest im straszne.

Na jakich powierzchniach można używać odkurzacza bezprzewodowego?

Dobrej klasy odkurzacz bezprzewodowy można używać na wszystkich powierzchniach. Poradzi on sobie zarówno z mąką wysypaną na panele (choć instrukcja wielu z nich odradza odkurzanie wszelkiego rodzaju pyłów, takich jak mąka), jak i kłakami zaplątanymi w dywan. Wszystko zależy od mocy samego urządzenia, a gdy takowej brakuje, to tryb turbo powinien być wystarczający. Producenci też wręcz zachęcają, by za pomocą odkurzaczy bezprzewodowych czyścić sufity i inne trudno dostępne powierzchnie, bo takie urządzenia świetnie sprawdzają się w ściąganiu pajęczyn z kątów pokoi. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by za pomocą odkurzacza bezprzewodowego sprzątnąć kurz z mebli czy ze stołu. Najbardziej problematycznymi miejscami do odkurzania są dywany o grubym włosiu, w które brud dosłownie się zakopuje. Z tym problemy będzie miał praktycznie każdy odkurzacz, zarówno bezprzewodowy, jak i przewodowy, a tani odkurzacz bezprzewodowy o niskiej mocy zupełnie sobie z tym nie poradzi.

Odkurzacz bezprzewodowy 2

Odkurzacze 2-w-1, dodatkowe końcówki – co powinien mieć odkurzacz akumulatorowy

Odkurzacze bezprzewodowe, ze względu na swoją modułową konstrukcję, przeważnie są spotykane w formie urządzeń 2-w-1. Oznacza to, że segment główny zawierający silnik i pojemnik na nieczystości jest jednocześnie przenośnym odkurzaczem samochodowym, którym posprzątamy trudno dostępne miejsca i tapicerkę. W niektórych modelach do tego segmentu jest dołączana długa rura pozwalająca dotrzeć do szczelin za meblami czy sufitu. Urządzenie 2-w-1 to bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawdza się w praktyce, ale niesie za sobą pewne kompromisy. Urządzenia tego typu często mają mniejszą moc, mniejszy pojemnik na nieczystości i mniejszy akumulator od wyższej klasy odkurzaczy bezprzewodowych „1-w-1”, więc osoby szukające najlepszej możliwej skuteczności sprzątania i jak najdłuższego czasu pracy powinny przeanalizować jak często będą korzystały z tej funkcji.

Niektóre sprzedawane odkurzacze mają specjalne nakładki do mycia podłogi, choć ja osobiście wolę nazywać je nakładkami wycierającymi podłogę na mokro. Philips PowerPro Aqua ma specjalną szmatkę doczepianą na rzepy do szczotki, która zawiera pojemnik na wodę. Płyn jest sączony do szmatki przez specjalne kanaliki, dzięki czemu uzyskujemy efekt sprzątania na mokro. Nakładka do wycierania podłogi to dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy zetrzeć niewielką powierzchnię, ale na pewno nie posłuży do dokładnego posprzątania mieszkania. A to dlatego, że brud, który powinien być najpierw wessany przez odkurzacz, lubi przyczepiać się do wilgotnej szmatki i ślizga się po sprzątanej powierzchni. Dużo dokładniej (choć zapewne wolniej) zmyjemy podłogę przy użyciu zwykłego mopa.

Odkurzacze bezprzewodowe są dostępne z wieloma końcówkami, zazwyczaj jest ich więcej niż w przypadku tradycyjnych odkurzaczy przewodowych. Wynika to z większej uniwersalności odkurzaczy bezprzewodowych. Zazwyczaj w standardzie dostaniemy elektroszczotkę, której będziemy używać najczęściej, krótką szczotkę zakończoną włosiem i długą, wąską szczotkę do odkurzania w trudno dostępnych miejscach. Taki arsenał wystarczy do większości codziennych sytuacji.

Odkurzacze bezprzewodowe – co z ich żywotnością?

Akumulatory w odkurzaczach bezprzewodowych, jak we wszystkich urządzeniach z wbudowanymi ogniwami, z czasem się zużywają. Wynika to z praw fizyki i nie da się nic z tym zrobić. Wymiana zużytego akumulatora w odkurzaczu bezprzewodowym to czynność nieuchronna i zazwyczaj kosztowna, chociaż trudno określić po jakim czasie będzie konieczna. Z pewnością szybciej to nastąpi w tańszym urządzeniu z ogniwami niklowo-wodorkowymi niż w droższym z ogniwami litowo-jonowymi, przez co to głównie ich zakup polecamy, ale i w nich żywotność akumulatora najprawdopodobniej zmieści się w widełkach od 2 do 5 lat. Prywatnie używany przeze mnie odkurzacz ma już dwa lata i nie zauważyłem jakichkolwiek oznak zużycia akumulatora, choć w odkurzaczu innego członka redakcji ogniwa wymagały wymiany po mniej niż 2 latach. Osoby szczególnie wyczulone na tym punkcie powinny sięgnąć po urządzenie z łatwo wymiennymi, zewnętrznymi akumulatorami, jak odkurzacze Bosch serii Unlimited. W zestawie otrzymuje się dwa akumulatory (czyli jeden można ładować w trakcie używania drugiego), a dodatkowy akumulator to wydatek rzędu 300-400 złotych. Takich rozwiązań powinno być na rynku jeszcze więcej w najbliższych latach.

Bosch Unlimited
Odkurzacze Bosch Unlimited umożliwiają łatwą wymianę akumulatora – szkoda, że konkurencja na razie nie oferuje podobnego rozwiązania przedłużającego żywotność sprzętu.

Ile wydać na odkurzacz bezprzewodowy?

Najtrudniejsze pytanie w tym FAQ zostawiłem na koniec. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, bo to tak, jakby zapytać „ile wydać na samochód”. Niektórym wystarczy używana KIA, a inni będą robić wszystko, by kupić BMW z salonu. Identycznie jest ze smartfonami – niektóre osoby będą zadowolone z Xiaomi za 500 zł, a inne w dniu premiery sięgną po Huawei Mate 20 Pro.

Odkurzacz bezprzewodowy kupimy już za 200 zł, ale ceny niektórych przekraczają 2000 zł. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i doradzanie najtańszego czy najdroższego urządzenia w swojej klasie byłoby niewłaściwe z naszej strony. Warto jednak pamiętać, że tanie odkurzacze mają małą moc ssącą (która często jest niewystarczająca do sprzątnięcia powierzchni innej od paneli podłogowych), bardzo krótko pracują na baterii (zaledwie kilka minut), mają mało żywotne akumulatory niklowo-wodorkowe i są kiepsko wykonane. Trzeba zatem liczyć się z tym, że po kilku miesiącach użytkowania akumulator wyzionie ducha, a pojemnik na brud popęka. Nie ma żadnej gwarancji, że w odkurzaczu za 2000 zł czegoś takiego nie doświadczymy, ale jednak ryzyko jest statystycznie mniejsze. Warto zatem kierować się zasobnością portfela i zdrowym rozsądkiem, ale bardziej wymagająca osoba raczej powinna się nastawić na wydatek bliższy 1000 (lub nawet powyżej 1000) niż 100 złotych.

Podsumowując, na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz akumulatorowy?

Podsumowując, jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza bezprzewodowego.

  • Najważniejszy z nich to długość czasu pracy na jednym ładowaniu. Warto pamiętać, że producenci w specyfikacji zazwyczaj podają jedynie czas pracy w najbardziej energooszczędnym trybie. W trybie turbo czas ten skraca się nawet czterokrotnie. Średnia długość pracy odkurzacza bezprzewodowego nie powinna być mniejsza niż 30 minut (w trybie standardowym). To wystarczy na około 3- lub 4-krotne odkurzenie mieszkania o powierzchni 50-60 m2 i gwarantuje kilka minut odkurzania w trybie mocniejszego ssania.
  • Innym ważnym elementem, na który powinno się zwrócić uwagę, jest moc silnika, którą wyraża się w Watach (W). Im jest ona większa, tym odkurzacz będzie lepiej pochłaniał brud. Jeśli producent nie podaje mocy silnika w Watach, to można się posiłkować podanym napięciem akumulatora. Nie należy porównywać ze sobą napięcia akumulatorów w odkurzaczach różnych producentów, ale w ramach oferty jednej marki większe napięcie akumulatora zazwyczaj przekłada się na większą moc silnika i zdolność do czyszczenia. Powinny zwrócić na to uwagę osoby, które mają zwierzęta zostawiające po sobie sierść, np. psy lub koty. Zebranie kociej sierści z dywanu to prawdziwy egzamin dojrzałości dla każdego odkurzacza, zwłaszcza bezprzewodowego, z którym tańsze i słabsze modele sobie nie poradzą.
  • Warto zwrócić uwagę nie tylko na napięcie, ale też rodzaj zamontowanych ogniw. Akumulatory litowo-jonowe nie bez powodu są stosowane właściwie we wszystkich odkurzaczach wyższej klasy – są trwalsze, lepiej znoszą doładowywanie i można je szybciej ładować.Każdy dobrze wyposażony odkurzacz – w tym bezprzewodowy – powinien mieć w zestawie kilka różnych wymiennych końcówek, które pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków lub pozwolą zatroszczyć się o nietypowe powierzchnie.
  • Trzeba pamiętać, że podczas sprzątania odkurzacz bezprzewodowy cały czas trzeba nosić ze sobą. To może okazać się problematyczne choćby dla osób starszych, które powinny unikać dźwigania ciężarów. Odkurzacz bezprzewodowy swoje waży (ok. 4 kg) i po sesji odkurzania czuć to w rękach, zwłaszcza że nosimy ze sobą całe urządzenie, a nie ciągniemy je za sobą.
  • Zawsze warto też zwrócić uwagę na nasz artykuł o polecanych odkurzaczach bezprzewodowych, w którym nasze rekomendacje wynikają z długotrwałych testów sprzętu.

Sprawdź nasze oparte na testach rekomendacje: