Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2020
Historia aktualizacji
22 sty 2019Pierwsza publikacja

Pionowe odkurzacze bezprzewodowe są łatwe w obsłudze i wyjątkowo praktyczne, bo często łączą w sobie różne, na pozór odrębne funkcje. Wciąż są jednak dużo droższe od klasycznych odkurzaczy przewodowych, przez co przed zakupem odkurzacza akumulatorowego warto poszukać informacji o upatrzonym modelu, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Aby ułatwić Wam wybór, przetestowaliśmy najlepsze odkurzacze bezprzewodowe na rynku kosztujące około 2000 złotych i uznaliśmy, że najlepszym odkurzaczem akumulatorowym jest Philips SpeedPro Max Aqua.

Pionowy odkurzacz bezprzewodowy/akumulatorowy do 2000 zł. Główna rekomendacja: Philips SpeedPro Max Aqua

Philips SpeedPro Max Aqua to świetny odkurzacz pionowy wyposażony w mocny silnik i duży, łatwy w opróżnianiu pojemnik na nieczystości. Dużym atutem i unikatową cechą Philipsa SpeedPro Max Aqua jest możliwość mycia podłóg w czasie odkurzania. Tym razem, dzięki dużo mocniejszemu silnikowi, bardzo skutecznego.

Pionowy odkurzacz akumulatorowy Philips SpeedPro Max Aqua
Odkurzacz akumulatorowy przede wszystkim powinien być skuteczny i Philips SpeedPro Max Aqua radzi sobie z odkurzaniem na każdej powierzchni.

W poprzedniku, modelu PowerPro Aqua, po zamontowaniu końcówki do ścierania podłogi brud był zbijany w grudy, przez co pozostawał na podłodze, a nie trafiał do pojemnika. W przypadku SpeedPro Max Aqua Philips odrobił pracę domową i serwuje nam naprawdę dopracowany odkurzacz. Dzięki temu drugie imię tego odkurzacza pionowego brzmi „uniwersalność”, której może mu pozazdrościć konkurencja.

Silnik odkurzacza pionowego Philips SpeedPro Max Aqua

Na dużą pochwałę zasługuje też elektroszczotka z wbudowanymi diodami LED, które pozwalają precyzyjnie namierzyć wszelkie drobiny brudu i kurzu. Diody świecą tak intensywnie, że bez problemu można odkurzać po ciemku. To prosty patent, który jednak wyjątkowo ułatwia sprzątanie, szczególnie w trudno dostępnych miejscach – aż dziwne, że żaden z producentów odkurzaczy nie wpadł na to wcześniej. Teoretycznie diody montuje w swoich odkurzaczach także Electrolux, ale nie doświetlają one podłogi aż tak dobrze, jak diody elektroszczotki Philipsa.

Diody LED w elektroszczotce odkurzacza akumulatorowego Philips SpeedPro Max Aqua
Każdy dobry odkurzacz bezprzewodowy powinien mieć diody w elektroszczotce, bo to bardzo pomocny dodatek.

Producent zapewnia, że w pełni naładowany SpeedPro Max Aqua może pracować nawet przez 75 minut w trybie standardowym. W praktyce należy jednak liczyć się z krótszym czasem pracy, bo sprzęt ma dwa dodatkowe stopnie mocy, które błyskawicznie pożerają wszelki brud i nieczystości, ale także i zgromadzoną w ogniwie energię. Korzystanie z odkurzacza w standardowym trybie jest możliwe, ale sprzątanie przebiega o wiele szybciej, gdy przełączymy się na wyższy tryb. W takich okolicznościach odkurzacz rozładuje się po 50-60 minutach odkurzania.

Philips SpeedPro Max Aqua na krótko
Jak każdy porządny odkurzacz akumulatorowy, Philips SpeedPro Max Aqua jest odkurzaczem typu 2 w 1.

W trybie Turbo urządzenie nie pracuje znacznie skuteczniej, ale bateria rozładuje się już po 15-20 minutach odkurzania – zaleca się używania go sporadycznie. Do wciągnięcia nieczystości z podłogi czy nawet dywanu z grubym włosiem w zupełności wystarczy drugi stopień mocy, nie ma sensu używać trybu Turbo. W praktyce oznacza to, że pod względem efektywnego, realnego czasu pracy jest to absolutna rynkowa czołówka. Trzeba także pamiętać, że nowy odkurzacz Philipsa jest dość głośny, więc nocne sprzątanie przy innych śpiących domownikach nie jest wskazane.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Pionowy odkurzacz bezprzewodowy/akumulatorowy do 2000 zł, alternatywa: Bosch Unlimited BCS1 – „nieograniczony” czas pracy i żywotność

Bosch Unlimited BCS1 to jedyny w swoim rodzaju odkurzacz bezprzewodowy sprzedawany z dwoma wymiennymi akumulatorami w zestawie. Ma przy tym mocny silnik, jest zgrabny, lekki i nie jest uciążliwie głośny. Jest zasilany wymiennym ogniwem z linii zielonej w klasie napięcia 18 V, które pasują do wszystkich urządzeń domowych marki Bosch – wiertarek i elektronarzędzi ogrodowych. Czas pracy na jednym akumulatorze wynosi około 60 minut (w trybie standardowym), ale ponieważ w zestawie są dwa akumulatory, w praktyce czas pracy (i w związku z tym powierzchnia, którą można sprzątnąć bez przerw) jest niemal „nieograniczony”. Gdy jedno ogniwo zasila odkurzacz, drugie się ładuje – i tak na zmianę. Warto zauważyć, że dołączona ładowarka pozwala na napełnienie tylko jednej baterii na raz, ale robi to w zaledwie 60 minut. Prawdopodobnie nie ma drugiego takiego odkurzacza przenośnego na rynku.

Pionowy odkurzacz akumulatorowy Bosch Unlimited BCS1

W zestawie z odkurzaczem znajdziemy kilka końcówek, m.in. standardową elektroszczotkę, krótką nakładkę do tapicerki, końcówkę do zakamarków i prawdopodobnie najciekawszą: długą, smukłą, giętką końcówkę do wsysania zanieczyszczeń z trudno dostępnych szczelin. Przyda się, gdy chce się odkurzyć za lodówką lub pralką. Sprzątanie Boschem BCS1 to czysta przyjemność. Konstrukcyjnie odkurzacz ten jest zbliżony do Philipsa SpeedPro Max Aqua i pod względem jakości wykonania to najwyższa półka. Ale brak podświetlenia na szczotce i funkcji mycia podłóg sprawia, że nie jest to sprzęt aż tak uniwersalny. Moc silnika odkurzacza Bosch jest porównywalna do opisywanego Philipsa, podobnie zresztą jak jego zwrotność – brakuje jednak podświetlenia w elektroszczotce. Jeżeli raz z niego skorzystacie, nie będziecie chcieli używać innego odkurzacza.

Wymiana akumulatora w odkurzaczu bezprzewodowym Bosch Unlimited BCS1
Wymienny akumulator jest bardzo przydatny, gdy ma się do odkurzenia dużą powierzchnię lub chce się kupić odkurzacz bezprzewodowy na lata.

Dlatego odkurzacz Bosch Unlimited BCS1 polecamy głównie osobom mającym do sprzątnięcia bardzo duże powierzchnie i obawiającym się kosztów i problemów związanych z wymianą starych, zużytych akumulatorów, które prędzej czy później dotykają każdy bezprzewodowy odkurzacz akumulatorowy.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Pionowy odkurzacz bezprzewodowy/akumulatorowy do 2000 zł, alternatywa: Electrolux Pure F9 – dla alergików i innych „czyściochów”

Electrolux Pure F9 to odkurzacz pionowy dla prawdziwych purystów i alergików. Ma zestaw filtrów antyalergicznych, które dokładnie posprzątają każde mieszkanie. Plusem są liczne końcówki sprzątające dołączone do zestawu i elektroszczotka z podświetleniem LED, która pomaga namierzyć nieczystości. To wszystko sprawia, że odkurzaczem tym bardzo łatwo utrzymać idealną czystość.

Odkurzacz bezprzewodowy Electrolux Pure F9
Odkurzacz pionowy Electrolux Pure F9 ma bardzo unikalną budowę, która ma sporo zalet, ale ma też wady, przez które nie jest to sprzęt dla każdego.

Electrolux Pure F9 powinien przypaść do gustu osobom z problemami z kręgosłupem, bo dzięki regulowanej teleskopowej rurze łatwo dopasować go do wzrostu. Ciekawym elementem jest też wbudowany, wyciągany wąż, pozwalający na dotarcie do trudno dostępnych miejsc (jak w klasycznym odkurzaczu). Niestety, Pure F9 wydaje się być urządzeniem, w którym producent chciał zmieścić za dużo rozwiązań, a z pewnymi po prostu przeszarżował, przez co pomimo niepodważalnych zalet sprawia wrażenie niedopracowanego.

Wyciągnięta rura odkurzacza bezprzewodowego Electrolux Pure F9
Wyciągana, elastyczna rura to najbardziej charakterystyczna cecha odkurzacza akumulatorowego Electrolux Pure F9, dzięki której można nim posprzątać właściwie wszędzie, ale przez stosunkowo dużą masę jednostki centralnej trudno operować nią w pojedynkę.

Urządzenie jest mało zgrabne, a przez specyficzne rozłożenie ciężaru (jednostka centralna nie znajduje się tuż przy rączce) sprawia wrażenie masywnego, szczególnie w zestawieniu z Philipsem. Ładowanie jest dość problematyczne, bo nie wystarczy podpiąć odkurzacza do źródła zasilania, ale trzeba umieścić go na specjalnej nakładce ładującej. Z jednej strony to ułatwienie, bo sprzęt można ładować zawsze w tym samym miejscu, ale z drugiej – trzeba na to wygospodarować odpowiedni kącik. Wspomniany wcześniej wąż jest dobrym pomysłem, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia – operowanie rurą jedną ręką jest mało komfortowe, a jeżeli odkurzacz odłożymy, to błyskawicznie się przewróci. Liczą się jednak chęci Electroluksa, bo żaden z testowanych odkurzaczy nie miał podobnej funkcji. No i moc silnika jest co najwyżej poprawna na tle powyżej opisanych konstrukcji. Wszystko to powoduje, że Electrulux Pure F9 to jedynie wyspecjalizowana alternatywa, a nie odkurzacz dla każdego, którym próbuje być.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jak testujemy odkurzacze akumulatorowe

Każdy z wymienionych odkurzaczy był przez nas używany przez co najmniej tydzień jako główny odkurzacz. Przez ten czas odbyło się co najmniej 10 kilku- lub kilkunastominutowych sesji odkurzania. Odkurzacze były sprawdzane w różnych codziennych wyzwaniach, nie poddawaliśmy ich dodatkowym, ekstremalnym obciążeniom. Każdy z testowanych odkurzaczy miał opróżniany pojemnik na brud dopiero po tygodniu, a co oczywiste, wszystkie z nich były pełne. Podczas okresu testowego w mieszkaniu nie był stosowany żaden dodatkowy odkurzacz przewodowy ani robot sprzątający. Na co głównie zwracamy uwagę?

  • Producenci promując konkretny model odkurzacza zwykle epatują maksymalnym czasem działania na zasilaniu z akumulatora, ale zwykle podają go dla odkurzacza pracującego z minimalną mocą. My testujemy urządzenia sprawdzając czas działania w każdym dostępnym trybie i oceniając faktyczną skuteczność na konkretnej powierzchni.
  • Oceniamy ilość i jakość dołączonych akcesoriów, ich praktyczną użyteczność, a także łatwość montażu i demontażu akcesoriów i samego urządzenia – jeżeli trzeba je samodzielnie złożyć po wyjęciu z opakowania.
  • Badamy łatwość eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem wygody wymiany wybranych elementów (np. filtrów) i opróżniania pojemnika na kurz.
  • Zwracamy również uwagę na ergonomię, komfort użytkowania i łatwość manewrowania odkurzaczem bez odrywania szczotki od sprzątanych powierzchni.
Elektroszczotki odkurzaczy pionowych Electrolux F9 i Philips SpeedPro

Philips SpeedPro Max Aqua: co jeszcze należy wiedzieć o najlepszym odkurzaczu bezprzewodowym/akumulatorowym do 2000 zł

Philips SpeedPro Max Aqua to kolejne, po modelu PowerPro Aqua, urządzenie 3w1 w ofercie Philipsa. Największym mankamentem tamtego odkurzacza bezprzewodowego, wciąż sprzedawanego w niektórych sklepach, był fakt, że po zamontowaniu końcówki do ścierania połogi brud był zbijany w grudy i zostawiany na podłodze, a nie wciągany. Za głównego winowajcę tego mankamentu, jak i innych nietrafionych rozwiązań technicznych w PowerPro Aqua, obarczam silnik o zbyt małej mocy. W przypadku SpeedPro Max Aqua udało się uniknąć zdecydowanej większości problemów poprzednika, dzięki czemu jest to sprzęt o wiele bardziej dopracowany i uniwersalny.

SpeedPro Max Aqua to odkurzacz akumulatorowy 3w1 o modułowej konstrukcji. Jego bazę stanowi zgrabny odkurzacz przenośny z silnikiem cyfrowym (podobnym do tych używanych przez firmę Dyson) i łatwym w obsłudze pojemnikiem na kurz. Segment ten jest dość masywny, ale nie można zarzucić mu braku poręczności. Gdy do odkurzacza dołączymy metalową rurę, otrzymamy klasyczną konstrukcję do sprzątania nieczystości z podłogi.

Philips jednostka centralna

Akcesoriów w zestawie jest znacznie więcej. Na szczególną uwagę zasługuje klasyczna elektroszczotka z wbudowanymi diodami LED, które pozwalają precyzyjnie namierzyć wszelki brud. Diody świecą tak intensywnie, że bez problemu można odkurzać po ciemku. To ogromny atut, bo do tej pory z odkurzaczy pionowych starałem się korzystać tylko w świetle dziennym, bo wtedy widać było wszystkie nieczystości. Z SpeedPro Max Aqua ten problem znika.

Diody elektroszczotki odkurzacza akumulatorowego Philips SpeedPro Max Aqua
Dzięki bardzo jasnym i sprytnie umieszczonym diodom, w czasie odkurzania Philipsem SpeedPro Max Aqua nie przeoczy się żadnych zabrudzeń.

W zestawie znajdziemy także drugą szczotkę (bez podświetlenia) łączącą się ze specjalną nakładką z pojemnikiem na wodę. Ma on pojemność 0,6 l, co w zupełności wystarcza na umycie podłóg w 60-metrowym mieszkaniu. Ciekawym dodatkiem jest zamontowany na pojemniku pedał AquaBoost, który po naciśnięciu zapewnia dodatkowy wyrzut wody. Producent dołączył do zestawu dwie ściereczki na rzepy, które należy zamontować na wspomnianą wcześniej końcówkę. Niestety, zużywają się one dość szybko, a ponieważ nie powinno się ich prać, trzeba być przygotowanym na dodatkowy zakup za kilka miesięcy. Funkcja myjąca podłogi w odkurzaczu Philipsa sprawdza się bardzo dobrze, nie doświadczymy tu sytuacji znanych z modelu PowerPro Aqua.

Pojemnik na wodę odkurzacza pionowego Philips SpeedPro Max Aqua
Dzięki dopinanemu pojemnikowi na wodę, odkurzaczem pionowym Philipsa można od razu wymopować podłogę.

Widać, że konstrukcja odkurzacza SpeedPro Max Aqua została porządnie przemyślana przez inżynierów Philipsa. Dominującymi materiałami są to plastik i metal, a wszelkie uszczelki i zatrzaski tak zaprojektowano, że powinny przetrwać próbę czasu (nie jak we wspominanym tu wielokrotnie poprzedniku). Pojemnik na nieczystości jest prosty w budowie i wystarczy opróżniać go raz na tydzień, by zapewnić urządzeniu odpowiednią efektywność działania.

W pełni naładowany Philips SpeedPro Max Aqua teoretycznie może pracować nawet przez 75 minut, ale w praktyce (jak już wspomniałem wcześniej) raczej należy się spodziewać czasu pracy rzędu 50-60 minut, co i tak jest świetnym wynikiem, jak na bezprzewodowy odkurzacz pionowy dużej mocy. Cyfrowy wyświetlacz co prawda cały czas informuje nas o procencie pozostałej energii, ale łatwo o tym zapomnieć. Szkoda, że odkurzacz nie emituje żadnych sygnałów dźwiękowych, gdy zbliżamy się do całkowitego wyczerpania baterii. Pełne naładowanie akumulatora trwa ok. 5 godzin, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by podładować go pół godziny i dokończyć sprzątanie.

Podsumowując, za co lubimy ten odkurzacz bezprzewodowy i czym on sobie zapracował na naszą główną rekomendację? Za podświetlenie wbudowane w szczotkę. Dzięki temu rozwiązaniu mamy pewność, że mieszkanie będzie posprzątane tak dokładnie, jak nigdy wcześniej, bo brud i kurz jest podświetlany i wystawiany jak na tacy. Poza tym, jest to odkurzacz bardzo uniwersalny (funkcja mycia podłóg tym razem faktycznie działa!), długo pracuje na jednym ładowaniu i jest bardzo poręczny. Krótko mówiąc, ma wszystko to, czego oczekuje się od sprzętu tego typu i daje poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy.