Ostatnia aktualizacja: 22 maja 2020
Historia aktualizacji
22 maja 2020

Aktualizacja listy najciekawszych szczoteczek elektrycznych premium.

17 lis 2017Pierwsza publikacja

Klasyczne elektryczne szczoteczki do zębów cieszą się dużą popularnością, a i coraz więcej osób decyduje się na zakup szczoteczki sonicznej. Wszystko przez to, że ceny podstawowych modeli są naprawdę przystępne i zaczynają się od zaledwie kilkudziesięciu złotych, a nawet najtańsza szczoteczka elektryczna umyje zęby lepiej od szczoteczki manualnej. Jednak istnieją modele szczoteczek elektrycznych wyceniane nawet powyżej 1000 zł. Czy warto zainteresować się tak drogimi szczoteczkami elektrycznymi? Za co właściwie się w nich płaci – za zdrowsze zęby czy za coś innego?

Czym właściwie jest „premium” w szczoteczkach elektrycznych?

Słowo premium, podobnie jak wiele innych określeń, jest mocno nadużywane i zdewaluowane w naszej codzienności, często właśnie przez marketing. Dziś wszystko może być „premium”, łącznie z papierem toaletowym, co jednak nie zawsze przekłada się na jakiekolwiek wartości dodane, a jedynie uszczupla portfel. Dlatego też warto podchodzić do tego roztropnie. W przypadku klasycznych szczoteczek elektrycznych i szczoteczek sonicznych, podobnie jak w przypadku wielu innych produktów małego AGD, za określeniem premium idzie przede wszystkim design, drobne dodatki oraz cała „wizualno-marketingowa” otoczka. Oczywiście z założenia są to topowe urządzenia od danego producenta, ale często ich funkcje i możliwości w praktyce nie różnią się od produktów tańszych nawet o kilkaset złotych, bo na przykład z kilkunastu dostępnych trybów szczotkowania i tak wykorzystuje się tylko jeden lub dwa.

Szczoteczka soniczna Philips DiamondClean z etui i ładowarką wyglądającą jak szklanka
W przypadku drogich szczoteczek elektrycznych płaci się głównie za dodatkowe akcesoria, takie jak eleganckie etui i ładowarka wyglądająca jak szklanka.

Czy warto dać kilkaset złotych za szczoteczkę elektryczną lub soniczną?

Za co warto zapłacić więcej w przypadku szczoteczki elektrycznej? Przede wszystkim za odpowiednio wysokie parametry techniczne, takie jak dłuższy czas pracy na akumulatorze i odpowiedni rodzaj baterii (litowo-jonowe, a nie niklowo-wodorkowe). Więcej z pewnością zapłacimy za markową szczoteczkę soniczną niż za elektryczną szczoteczkę rotacyjne. I wiele osób uważa szczoteczki soniczne za skuteczniejsze (a na pewno są one cichsze). Warto przejrzeć też dostępne programy czyszczenia, czy opcje ustawienia intensywności – szczególnie, gdy ma się wrażliwe dziąsła. Nie warto jednak przesadzać, bo mnogość tych funkcji zwiększa cenę, a w praktyce może się okazać, że z większości z nich się nie korzysta. Wyższa cena za szczoteczkę elektryczną znanej marki to też często pewność gwarancji i łatwiejszy dostęp akcesoriów, w tym różnych rodzajów wymiennych końcówek – a dobrze dobrana końcówka z łosiem wysokiej jakości ma często większe znaczenie niż zaawansowanie techniczne szczoteczki. Natomiast od 400 zł za szczoteczkę rotacyjną i około 600 zł za szczoteczkę soniczną płacimy już za wygląd, dodatkowe akcesoria, takie jak etui podróżne z powerbankiem, czy elegancką szklankę z indukcyjną ładowarką, a nie za skuteczność czyszczenia.

Szczoteczka elektryczna połączona przez Bluetooth ze smartfonem
Najdroższe szczoteczki elektryczne mogą się łączyć przez Bluetooth ze smartfonem i niektóre z nich są nawet sprzedawane z łazienkowym uchwytem na telefon. Każdy musi zdecydować sam, czy będzie korzystał z funkcji smart na tyle często, że dopłacenie do nich będzie miało sens.

To, że więcej zapłacimy za szczoteczkę elektryczną, nie sprawi, że szybciej będziemy mieć bielsze i ładniejsze zęby. Tu wciąż wszystko zależy przede wszystkim od naszej ogólnej higieny jamy ustnej i dokładnego mycia zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Natomiast jeśli mamy budżet i zależy nam na designie i specjalnych dodatkach, będących nieodłącznym elementem najdroższych szczoteczek, to oczywiście możemy pomyśleć o zakupie szczoteczek elektrycznych premium. Choć nawet w takiej sytuacji warto zastanowić się, czy zamiast dopłacać do wyższego modelu szczoteczki elektrycznej, nie lepiej zainwestować w irygator wodny oraz zapas końcówek. Irygator to dodatkowe narzędzie, które pozwala jeszcze skuteczniej zadbać o higienę jamy ustnej. Natomiast same końcówki do szczoteczek nie należą do tanich i często okazuje się, że po zakupie szczoteczki wkrótce szukamy zamienników końcówek zamiast zakupu oryginalnych.

Dla kogo droga szczoteczka elektryczna premium?

Zestaw eleganckich szczoteczek elektrycznych może być ładnym prezentem – na nowe mieszkanie, na ślub, na rocznicę ślubu. Oczywiście jeśli znamy osoby obdarowywane i wiemy, że docenią taki prezent, a nie zrozumieją go opacznie. Szczoteczka elektryczna premium z ładnym etui może być też świetnym zakupem dla osób, które dużo podróżują. Niektóre szczoteczki elektryczne mają takie etui, że spokojnie można je przechowywać w damskiej torebce – to świetne rozwiązanie dla pań, które cenią nienaganny wygląd pod każdym aspektem. Natomiast szczoteczki elektryczne z ładowarką indukcyjną wyglądającą jak szklanka ładnie komponują się z nowoczesną łazienką, co dla niektórych może mieć duże znaczenie. Dla gadżeciarzy, ale też osób mających problemy z domywaniem konkretnych zębów, istotna będzie też aplikacja i smart funkcje szczoteczki, choć oczywiście nic nie zastąpi regularności szczotkowania i wizyty u stomatologa.

Najlepsze i najdroższe szczoteczki elektryczne i soniczne „premium”

W poniższym zestawieniu prezentujemy kilka interesujących modeli szczoteczek elektrycznych klasy premium. Przy czym jest to tylko garść modeli dostępnych na rynku. Większość producentów oferuje kilka niemal identycznych urządzeń, które różnią się jedynie zawartością opakowania (akcesoriami), czy też wariantem kolorystycznym. Wciąż jednak to są urządzenia o takich samych możliwościach.

  • Philips Sonicare ProtectiveClean 6100 – trochę bardziej rozsądny wybór, gdy komuś zależy przede wszystkim na skuteczności czyszczenia (do 62 tysięcy ruchów szczotkujących na minute, jak w najwyższych modelach szczoteczek sonicznych Philipsa), schludnym wyglądzie i etui. Niższa cena wynika z braku dodatkowych trybów czyszczenia, inteligentych czujników oraz łączności ze smartfonem.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Philips Sonicare ProtectiveClean HX6871/47
od 649 zł
  • Philips Sonicare DiamondClean HX9352/04 – szczoteczka soniczna Philipsa z eleganckim etu i szklanką/ładowarką indukcyjną. Pozbawiona jednak czujników dostępnych w wyższych modelach. Ma kilka programów mających na celu między innymi usuwanie przebariwień, czy polerowanie zębów.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Philips Sonicare DiamondClean HX9352/04
od 695 zł
  • Philips Sonicare DiamondClean HX9954/57 – flagowy model w ofercie Philipisa – z etui, szklanką, dodatkowymi końcówkami oraz łącznością Bluetooth. Szczoteczka ma kilka dodatkowych programów, w tym czyszczenie języka. Dzięki czujnikom i aplikacji wskazuje kłopotliwe obszary w jamie ustnej, śledzi i poprawia dokładność szczotkowania. Ikona na szczoteczce przypomina o wymianie końcówki.
  • Oral-B Genius 10100S Black – najważniejszym dodatkiem w przypadku tej szczoteczki jest etui podróżne z USB, które może służyć także jako powerbank dla telefonu. Od modelu Genius X 2000 różni się głównie stylistyką.  W zestawie znajdziemy też uchwyt do smartfona, ułatwiający korzystanie z aplikacji podczas mycia zębów.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Oral-B Genius X 20000 – w tej szczoteczce sztuczna inteligencja ma rozpoznawać nasz styl szczotkowania i zapewniać najlepsze efekty. Model ten wyróżnia się jednak przede wszystkim wyglądem – zarówno samej szczoteczki z detalami w różowym złocie, jak i kolorowym etui podróżnym. Tu również znajdziemy kilka trybów szczotkowania oraz łączność z dedykowaną aplikacją.