Ostatnia aktualizacja: 17 listopada 2017
Historia aktualizacji
17 lis 2017Pierwsza publikacja

Coraz więcej Polaków w kąt rzuca tradycyjne szczoteczki do zębów, zastępując je szczoteczkami elektrycznymi. Tych na naszym rynku jest bardzo dużo, a ciekawą ich odmianą są szczoteczki soniczne. Ofert jest tak wiele, że nie byliśmy w stanie przetestować wszystkich dostępnych modeli, ale po wielu godzinach analiz i ustaleniu jasnych kryteriów wyboru, znacznie zawęziliśmy grono pretendentów, których następnie sprawdziliśmy w działaniu. Na razie tylko w wyższym przedziale cenowym, ale dzięki temu udało nam się wskazać najlepszą szczoteczkę elektryczną klasy premium. Na to miano zasługuje Philips Sonicare DiamondClean, szczoteczka soniczna, która świetnie zadba o zdrowy uśmiech, ma pojemny akumulator, a nad ranem nie postawi na nogi wszystkich domowników. Pomyśleliśmy także o osobach, które nie mogą używać szczoteczek sonicznych. Najlepszym wyborem będzie tu Oral-B Genius 9000 – wyjątkowo kompletna szczoteczka z funkcjami smart.

Jaka szczoteczka elektryczna? Nasza główna rekomendacja: Philips Sonicare DiamondClean – wysoka jakość wykonania i świetne akcesoria

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Typ
soniczna
Regulacja prędkości
1
Sygnalizator czasu
Tak
Funkcje smart
Nie

Philips Sonicare DiamondClean ma wszystkie cechy, których nie powinno zabraknąć w dobrej szczoteczce elektrycznej. Przede wszystkim, Philips Sonicare DiamondClean to szczoteczka soniczna, czyli typ szczoteczki elektrycznej, który jest uznawany za specjalistów i stomatologów za skuteczniejszy w zwalczaniu płytki nazębnej oraz bakterii. Nie ma tu główki wykonującej ruchy pulsacyjno-rotacyjne, ale jest specjalny generator emitujący ultradźwięki wprawiający w drgania włosia szczoteczki. Drgania rozchodzą się w płynach – wodzie, ślinie – powodując powstanie piany mikrobąbelków, które skutecznie docierają do wszystkich zakamarków jamy ustnej, także tych niedostępnych dla włókien klasycznej szczoteczki.

Philips Sonicare DiamondClean real

Zaletą i unikalną cechą szczoteczki sonicznej Philips jest to, że drgająca główka wykonuje aż 62000 ruchów na minutę. Umożliwia to dokładne spenetrowanie przestrzeni międzyzębowych, usunięcie płytki nazębnej i osadu z powierzchni zębów. Nie jest to jedyne działanie szczoteczki – wzbudzona drganiami mieszanina płynu składająca się ze śliny, wody i pasty do zębów jest wtłaczana w przestrzenie międzyzębowe oraz wzdłuż linii dziąseł. Już po pierwszym użyciu szczoteczki sonicznej czuć jakby zęby były czystsze i gładsze.

Szczoteczka elektryczna Philips Sonicare DiamondClean jest wyposażona w pojemny akumulator zapewniający energię wystarczającą do ciągłego szczotkowania zębów przez 56 minut (w podstawowym trybie pracy). To oznacza, że w pełni naładowany akumulator pozwoli na 14 dni funkcjonowania (przy myciu zębów dwa razy dziennie przez zalecane 2 minuty), co jest wynikiem zauważalnie lepszym (o kilkadziesiąt procent) od czołowych szczoteczek pulsacyjno-rotacyjnych. Szczoteczka ma wbudowany zegar odmierzający 30-sekundowe okresy informujące użytkownika o tym, że zakończono mycie jednej części jamy ustnej i należy rozpocząć mycie kolejnej. Gdy urządzenie się rozładuje wystarczy włożyć je do dołączonej do zestawu szklanki, która może służyć zarówno do płukania jamy ustnej, jak i indukcyjnego ładowania akumulatora. Czas niezbędny do pełnego naładowania szczoteczki to 720 minut. Nic nie stoi na przeszkodzie, by HX9352/04 zabrać ze sobą w podróż, bo do zestawu załączono również etui podróżne, które można podłączyć do komputera przez złącze USB lub do gniazdka elektrycznego. Etui jest bardzo dobrze wykonane i zmieści szczoteczkę wraz z dwiema końcówkami.

Philips DiamondClean set

Za Philips Sonicare DiamondClean HX9352/04 przemawia również wysoka jakość wykonania. To bezsprzecznie najlepiej wykonana szczoteczka elektryczna dostępna na rynku. Spasowanie elementów jest wzorowe, a brud nie osadza się ani na trzonku, ani samej główce. Jedynym miejscem, które wymaga regularnego czyszczenia, jest trzpień łączący trzonek szczoteczki z wymienną główką. Warto od czasu do czasu przemyć go wodą, bo lubi gromadzić się tu zaschnięta pasta. Po pół roku regularnego użytkowania szczoteczka wygląda niemal jak nowa.

Szczoteczka soniczna Philips jest stosunkowo cicha – deklarowany przez producenta poziom hałasu nie przekracza 50-60 dB. To poziom hałasu charakterystycznego dla biurowego szumu, co w praktyce oznacza, że szczoteczka ta jest cichsza od szczoteczek pulsacyjno-rotacyjnych. Nie ma większych problemów z usłyszeniem słów wypowiadanych przez stojącą obok osobę, pomimo charakterystycznego dla urządzenia „bzyczenia”. Użytkownik może skorzystać z 5 trybów pracy urządzenia – standardowego (zalecanego do codziennego szczotkowania), delikatnego, wybielającego (nie zalecanego do codziennego szczotkowania), usuwającego przebarwienia i masażu dziąseł. Każdy powinien przetestować na własnych zębach wszystkie z wymienionych programów. Czy szczoteczka jest skuteczna? Przez kilka miesięcy używaliśmy zarówno szczoteczki sonicznej, jak i pulsacyjno-rotacyjnej, a podczas wizyt u stomatologa odnotowaliśmy zmniejszone tempo powstawania osadów i kamienia w przypadku szczoteczki sonicznej.

Philips końcówka

W szczoteczce sonicznej, jak w każdej szczoteczce elektrycznej, co ok. 3 miesiące trzeba wymieniać końcówkę. Główki do naszej głównej rekomendacji są powszechnie dostępne, nawet w popularnych drogeriach. Za zestaw 4 końcówek Philips trzeba zapłacić 100-120 zł, co daje 25-30 zł za końcówkę. W przypadku szczoteczek pulsacyjno-rotacyjnych jest trochę taniej, bo końcówki do szczoteczek Oral-B są sprzedawane w różnych zestawach, a pakiet dwóch końcówek kosztuje 30 zł (po 15 zł za sztukę). Szczoteczki Philips są więc trochę droższe w eksploatacji.

Philips Sonicare DiamondClean HX9352/04 to świetnie wykonana, wygodna, bogato wyposażona, skuteczna i oferująca długi czas pracy na baterii szczoteczka soniczna. Jest to produkt w pełni kompletny i dlatego jest to nasza główna rekomendacja dla osób, których nie przeraża wydanie kilkuset złotych na szczoteczkę. Ale nie każdy może używać szczoteczki sonicznej, dlatego poniżej umieściliśmy jeszcze jedną rekomendację.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Philips Sonicare DiamondClean
od 812 zł

Alternatywna szczoteczka elektryczna: Oral-B Genius 9000 – gdy ultradźwięki mogą szkodzić

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Typ
rotacyjna
Regulacja prędkości
6
Sygnalizator czasu
Tak
Funkcje smart
Tak

Osoby, które nie mogą używać szczoteczki sonicznej, swój wzrok powinny skierować ku szczoteczce elektrycznej Oral-B Genius 9000. Jest to najwyższy i najskuteczniejszy model w portfolio Oral-B, który przy okazji powinien zadowolić fanów „smartfunkcji”, gdyż można sparować go ze smartfonem.

Oral-B 9000 zestaw

Oral-B Genius 9000 to klasyczna szczoteczka pulsacyjno-rotacyjna, której okrągła główka wykonuje 8800 ruchów na minutę. Nie jest to pułap porównywalny ze szczoteczkami sonicznymi, ale w klasie szczoteczek pulsacyjno-rotacyjnych jest jednym z lepszych wyników, przez co jest to dobry wybór dla kogoś, kto chce dbać o higienę jamy ustnej, a nie może używać szczoteczek sonicznych – są to osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi i takie, które chorowały lub są narażone na paradontozę.

Oral-B pierścień

Dużą zaletą Oral-B Genius 9000 jest 6 trybów pracy i świecący pierścień SmartRing (jego kolor można zmienić z poziomu aplikacji). Pierścień SmartRing to bardzo praktyczne rozwiązanie – zapala się, gdy się zbyt mocno dociska szczoteczkę do zębów. Jest to o tyle istotne, że przy zbyt mocnym dociskaniu szczoteczki pulsacyjno-rotacyjnej jesteśmy bardziej narażeni na abrazję (ścieranie) szkliwa. A słabsze szkliwo to idealna zachęta do rozwoju bakterii. W zestawie znajdują się 4 dodatkowe końcówki (przeznaczone do różnych trybów pracy), etui ochronne i ładowarka indukcyjna.

Oral-B Philips porównanie

Minusem szczoteczki jest jakość wykonania. Dominującym elementem jest tu plastik i guma, które łatwo brudzą się podczas użytkowania (w porównaniu do szczoteczki Philipsa). Podsumowując, nie jest to tak skuteczna szczoteczka, jak rekomendowany Philips, ale swoje braki na tym polu nadrabia funkcjonalnością i tym, że mogą jej używać osoby, dla których szczoteczki soniczne są niewskazane.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Oral-B Genius 9000
od 499 zł

Szczoteczka soniczna czy pulsacyjno-rotacyjna? Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać

Wiele osób wykazuje tendencję do szorowania zębów, niezależnie od stosowanej szczoteczki. Często sięgamy po szczoteczkę manualną dysponującą twardym włosiem, w nadziei, że dzięki niej skuteczniej pozbędziemy się nieczystości i bakterii. Niestety, szkliwo zębów traktowane szczoteczką o nieodpowiedniej twardości szybciej się ściera. Na powierzchni zęba powstają charakterystyczne ubytki abrazyjne w postaci rowków. Zęby zbyt mocno czyszczone często stają się nadwrażliwe, a mocno drażnione dziąsła ulegają recesji. Dlatego właśnie zarówno szczoteczka pulsacyjno-rotacyjna, jak i soniczna, jest lepszym rozwiązaniem od tradycyjnej szczoteczki manualnej. Podczas badania mającego na celu ocenę siły nacisku na ząb u osób dorosłych dowiedziono, że przy szczoteczkach ręcznych badani stosowali prawie dwa razy większy nacisk niż przy szczoteczce sonicznej.

Badania przeprowadzone przez zespół P. Colgana na próbkach szkliwa wykazały prawie 2 razy mniejsze ścieranie szkliwa przez szczoteczki soniczne od szczoteczek manualnych. Z kolei A. Wiegand wykazał, że pacjenci ze znacznym starciem zębów, obnażoną zębiną i ubytkami erozyjnym, wręcz powinni używać szczoteczek sonicznych.

Szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać 200-300 ruchów na minutę, elektryczna wykonuje ponad 8000, natomiast soniczna, to 30-60000 ruchów na minutę. Wybierając szczoteczkę elektryczną lub soniczną wyczyścimy zęby dużo dokładniej i szybciej. Szczoteczki soniczne są delikatniejsze od pulsacyjno-rotacyjnych, więc nie wyrządzimy sobie nimi krzywdy (przy prawidłowym użytkowaniu). Używając szczoteczki manualnej wymagane są ruchy okrężne (nie zwykłe szorowanie), podczas gdy w przypadku szczoteczki pulsacyjno-rotacyjnej lub sonicznej technika jest znacznie prostsza. Wystarczy przyłożyć urządzenie do zęba i kolejno przesuwać równolegle do linii dziąseł.

Szczoteczki soniczne dbają także o nasze dziąsła – emitowane przez nie ultradźwięki pobudzają krążenie i sprawiają, że dziąsła są lepiej odżywione. Badania kliniczne wskazują, że szczoteczki soniczne zapewniają 2 razy lepszy efekt wybielania zębów od tradycyjnych rozwiązań. Efekty są zauważalne już po tygodniu stosowania szczoteczki sonicznej, a regularne szczotkowanie zmniejsza tempo powstawania osadów z kawy i herbaty.

Pomimo niepodważalnych zalet, nie każdy może używać szczoteczki sonicznej. Nie są one zalecane dla osób mających odsłonięte szyjki zębowe i cierpiących na paradontozę. Ultradźwięki mogą doprowadzić do jeszcze większego odsłonięcia zęba, a nawet jego wypadnięcia. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań w stosowaniu szczoteczek sonicznych przez osoby z implantami, mostami, koronkami czy wypełnieniami światłoutwardzalnymi. Przecież każdy z nas ma chociaż jedną plombę (wyjątki potwierdzają regułę), więc głupotą byłoby sprzedawanie urządzeń, których nie może używać większość ludzkości. Przed zakupem szczoteczki sonicznej najlepiej skonsultować się z własnym stomatologiem. Szczoteczki elektryczne pulsacyjno-rotacyjne są natomiast bezpieczniejsze dla przyzębia, dlatego mogą je stosować osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi.

Inne modele szczoteczek elektrycznych

Na koniec wymieniamy inne przetestowane przez nas modele szczoteczek elektrycznych, które przypadły nam do gustu, ale czegoś im zabrakło, by można je polecić.

  • Philips Sonicare DiamondClean Smart to najbardziej zaawansowana szczoteczka soniczna na rynku. To model DiamondClean, który dodatkowo można sparować z aplikacją mobilną. Poza tym, szczoteczka ta ma identyczne funkcje co nasza główna rekomendacja, a kosztuje prawie 500 zł więcej, co czyni ją produktem tylko dla wielkich fanów funkcji smart.
  • Panasonic EW1031S845 – szczoteczka soniczna, która może skusić wiele osób ceną (ok. 200 zł), ale tak naprawdę oferuje znacznie mniej niż nasza główna rekomendacja. Nie jest tak dobrze wykonana, ma tylko jeden tryb pracy i drga z częstotliwością 26 000 ruchów na minutę.
  • Seysso Professional – szczoteczki Seysso są polecane przez wielu stomatologów i dysponują trzema programami czyszczenia (Clean, Soft i Whitening), które w zupełności wystarczą podczas codziennego użytkowania. Z doniesień użytkowników wynika, że szczoteczka Seysso ma spore problemy z właściwym usuwaniem płytki nazębnej, a sama rączka jest dosyć nieporęczna.
  • Oral-B Vitality Cross Action D12 to jedna z najbardziej podstawowych szczoteczek elektrycznych, dostępna praktycznie we wszystkich drogeriach w Polsce. W zestawie dostaje się tylko jedną końcówkę i praktycznie żadnych zaawansowanych technologii. Po intensywnym roku użytkowania szczoteczkę należy wymienić na nową. Zaletą produktu jest jednak cena, bo można ją mieć za mniej niż 100 zł.