Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2017
Historia aktualizacji
25 lip 2017Pierwsza publikacja

Pionowe odkurzacze bezprzewodowe to sprzęt stosunkowo mało popularny w Polsce, zwłaszcza w porównaniu do klasycznych odkurzaczy workowych i bezworkowych. Mimo to znaleźliśmy na naszym rynku ponad 50 modeli. Po skrupulatnej weryfikacji wszystkich parametrów tych produktów oraz selekcji opartej na przyjętych przez nas kryteriach, wybrane modele dokładnie przetestowaliśmy. Spośród nich na naszą rekomendację zasłużyły sobie odkurzacze Electrolux Ultrapower.

Jaki pionowy odkurzacz bezprzewodowy/akumulatorowy, główna rekomendacja: Electrolux Ultrapower

Odkurzacze Electrolux Ultrapower mają wszystkie najważniejsze cechy, których należy oczekiwać od dobrego i rozsądnie wycenionego pionowego odkurzacza bezprzewodowego. Przede wszystkim, urządzenia te wyposażono w pojemny akumulator, zapewniający energię wystarczającą do skutecznego sprzątnięcia lokum o powierzchni 50 m2. Jest to znacznie lepszy wynik od innych podobnie wycenionych i przetestowanych przez nas modeli odkurzaczy pionowych zasilanych akumulatorowo. Czas sprzątania wynosi – w zależności od wybranego jednego z trzech trybów pracy – od 17 minut do godziny. Jak na odkurzacz bezprzewodowy, rezultat bardzo dobry, przy czym warto pamiętać, że tryb maksymalnej mocy w zasadzie należy włączać tylko na trudnych powierzchniach (dywany itp.). Na wykładziny spokojnie wystarczy średni tryb pracy, a nawet z minimalną mocą sprzęt poradzi sobie z podłogami twardymi. To ważna wiadomość, ponieważ w sytuacjach, gdy inne odkurzacze muszą pracować z pełną mocą, która szybko zużywa energię akumulatora, Electroluksy Ultrapower, dzięki bardzo mocnemu silnikowi i ssaniu, mogą pracować na niższych obrotach, co znacznie wydłuża ich efektywny czas pracy.

Electrolux ZB5022 Ultrapower
Wszystkie odkurzacze pionowe Electrolux Ultrapower wyróżniają się swoją skutecznością, choć jest ona okupiona tym, że nie są to odkurzacze 2 w 1.

Odkurzacz Electrolux serii Ultrapower będzie najlepszym wyborem przy zakupie odkurzacza bezprzewodowego i zdecydowanie go polecamy. Jedyne do czego możemy się przyczepić, to natężenie dźwięku generowanego w trakcie pracy w trybie maksymalnej mocy. Głośność przekracza wtedy 80 dB (chodzi o ciśnienie akustyczne zmierzone przez nas z odległości 1 metra). Na szczęście w innych trybach jest już nieco ciszej. Producenta można skarcić także za brak innych ssawek, czy niemożność odkurzania na mokro. No i trzeba pamiętać, że nie są to odkurzacze 2 w 1, więc nie sprzątnie się nimi trudniej dostępnych miejsc lub samochodu. Niemniej, użyteczny odkurzacz bezprzewodowy powinien być przede wszystkim skuteczny oraz oferować na tyle długą pracę na zasilaniu akumulatorowym, by nabywca mógł spokojnie sprzątnąć swoje M-3. Sprzęt marki Electrolux spełnia oba warunki, a jego skuteczność w sprzątaniu, dzięki mocnemu silnikowi, okazała się zauważalnie lepsza niż skuteczność innych testowanych modeli z tego przedziału cenowego. Nawet tej samej marki (np. Electrolux Ergorapido).

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Odkurzacz bezprzewodowy do 1000 zł, alternatywa: Philips PowerPro Aqua – na sucho i na mokro

Philips PowerPro Aqua to sprzęt, który wyróżnia się głównie tym, że nie tylko odkurza, ale również mopuje – myje podłogi na mokro. W zestawie razem z odkurzaczem otrzymujemy specjalną przystawkę podczepianą magnetycznie do standardowej ssawki ActivePro Turbo. Do przystawki należy dołączyć specjalną ściereczkę z mikrofibry (2 szt. dołączono do zestawu sprzedażowego), wlać w nią 200 ml wody i już można myć podłogi. Model ten zapewnia również stosunkowo długi czas pracy – do 40 minut. Nie jest to co prawda tak dobry wynik, jak w przypadku rekomendowanego Electroluksa, ale wyróżniający się wśród modeli dostępnych na rynku.

Philips PowerPro Aqua FC6401/01

Za pomocą odkurzacza Philips PowerPro Aqua odkurzymy bezproblemowo mieszkanie o powierzchni ok. 50 metrów kwadratowych. Jednak w przypadku mycia należy się spodziewać trochę gorszych wyników. Co prawda producent deklaruje, że odkurzaczem tym można umyć powierzchnię 50 metrów, ale mocniejsze zabrudzenia mogą sprawiać opór, co wymaga powtórnego mopowania niektórych fragmentów podłogi. W rezultacie efektywna powierzchnia, którą można skutecznie mopować, to ok. 30 metrów kwadratowych. Niemniej jeżeli nie mamy w domu zbyt dużo miejsca, a chcemy mieć odkurzone i umyte podłogi, wybór tego modelu jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że odkurzacz ten nie jest tak skuteczny, jak Electroluksy Ultrapower. Przez braki w ssaniu czasem zdarza się, że brud w czasie mopowania jest zbijany w grudy i zostaje na podłodze, zamiast zostać wciągniętym. Dlatego Odkurzacze z tej serii spiszą się jedynie przy bardzo regularnym i częstym sprzątaniu, a na naprawdę skuteczny odkurzacz myjący podłogi trzeba niestety wydać prawie 2000 złotych.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kryteria doboru odkurzaczy bezprzewodowych do porównania

Próbując znaleźć najlepszy kolumnowy (pionowy) odkurzacz zasilany akumulatorowo, który można kupić na polskim rynku za mniej niż 1000 złotych, przeanalizowaliśmy blisko 60 modeli, a bezpośrednio przetestowaliśmy kilkanaście z nich. Najważniejszą cechą warunkującą jakąkolwiek użyteczność tego typu sprzętu jest odpowiedni akumulator. Odkurzacz z kiepskim akumulatorem zawsze będzie kiepskim wyborem – bez względu na oferowane bogactwo funkcji i akcesoriów. Między innymi dlatego wśród naszych rekomendacji nie znajdziecie relatywnie tanich odkurzaczy kolumnowych z akumulatorami Ni-MH (niklowo-wodorkowymi), bo działają one po prostu zbyt krótko i są zbyt mało skuteczne.

Jak testujemy odkurzacze akumulatorowe

Wybrane odkurzacze bezprzewodowe zostały przetestowane w laboratorium testowym serwisu AGDLab.pl, przy czym należy podkreślić, iż testy te mają na celu maksymalne odwzorowanie rzeczywistych warunków pracy. Choć nie byliśmy w stanie przetestować każdego odkurzacza pionowego dostępnego na polskim rynku, to nasza rekomendacja i towarzyszące jej alternatywy są wynikiem długotrwałych kompleksowych testów tych urządzeń.

  • Producenci promując konkretny model odkurzacza zwykle epatują maksymalnym czasem działania na zasilaniu z akumulatora, ale zwykle podają go dla odkurzacza pracującego z minimalną mocą.  My testujemy urządzenia sprawdzając czas działania w każdym dostępnym trybie i oceniając faktyczną skuteczność na konkretnej powierzchni.
  • Mierzymy również zużycie energii. W przypadku odkurzaczy akumulatorowych chodzi o to, ile energii zużywa naładowanie akumulatora do pełna. Do pomiarów wykorzystujemy miernik Voltcraft Energy Logger 4000F. Oprócz sumarycznej energii wymaganej do naładowania, mierzymy również maksymalną pobieraną moc w trakcie ładowania. Oczywiście nie zapominamy o czasie potrzebnym do naładowania akumulatora danego odkurzacza.
  • Oceniamy ilość i jakość dołączonych akcesoriów, ich praktyczną użyteczność, a także łatwość montażu i demontażu akcesoriów i samego urządzenia – jeżeli trzeba je samodzielnie złożyć po wyjęciu z opakowania.
  • Badamy łatwość eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem wygody wymiany wybranych elementów (np. filtrów) i opróżniania pojemnika na kurz.
  • Zwracamy również uwagę na ergonomię, komfort użytkowania i łatwość manewrowania odkurzaczem bez odrywania szczotki od sprzątanych powierzchni.
  • Sprawdzamy maksymalny hałas generowany przez pracujące urządzenie dokonując z odległości 1 metra pomiarów za pomocą profesjonalnego, całkującego miernika akustycznego Sonopan SON-50. Sonopan SON-50 spełnia normy elektroakustyczne PN-EN 61672-1:2005, PN-EN 61672-2:2005 i należy do pierwszej klasy dokładności. Testy przeprowadzamy w jednym z pomieszczeń redakcyjnych. Szum tła (charakterystyczna biurowa akustyka, szum klimatyzacji itp.) jest względnie stały i wynosi ok. 45-46,5 dB.

Dlaczego polecamy odkurzacze Electrolux Ultrapower?

Electroluksy Ultrapower to odkurzacze, które przede wszystkim są skuteczne. Odkurzacze te zaskakująco dobrze radzą sobie z wszelkiego typu zabrudzeniami. Nie tylko dobrze usuwają kurz z podłóg twardych każdego typu (panel, drewno, ceramika itp.), ale pozwalają również skutecznie oczyścić wykładziny i dywany. Szczególnie na dywanach sprzęt ten radzi sobie nadspodziewanie dobrze – lepiej niż inne produkty tej samej marki (np. Electrolux Ergorapido), czy produkty Philipsa z tego samego przedziału cenowego.

Elektroszczotka wbudowana w ssawkę rekomendowanego odkurzacza pomaga pozbyć się włosów, sierści zwierząt i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo, funkcja mechanicznego czyszczenia elektroszczotki (producent nazywa to rozwiązanie BrushRollClean) uwalnia użytkownika od konieczności ręcznego pozbywania się nawiniętego na nią włosia czy podszerstka. Odpowiednio zaprojektowana kolumna oraz połączenie kolumny ze ssawką zapewniją bardzo dużą manewrowość. Nie będzie problemu z wjechaniem tym odkurzaczem pod kanapę, czy pod meble. Ważne jest też, że w parze ze skutecznością idzie odpowiednio długi czas pracy, przy jednocześnie niezbyt długim czasie ładowania akumulatora.

Electrolux ZB5022 Ultrapower
Ssawka odkurzacza wyposażona jest w cztery diody LED doświetlające podłogę przed nią

Kolumna Electroluksów Ultrapower jest tak zaprojektowana, że gdy trzeba na chwilę przerwać sprzątanie, nie trzeba szukać mebli, o które można by było oprzeć dokurzacz. Wystarczy ustawić kolumnę pionowo i zostanie ona zablokowana w takim położeniu. Dzięki temu, że są to odkurzacze jednofunkcyjne, Electroluksy Ultrapower wyposażono w pojemny – jak na tego typu sprzęt – zbiornik na kurz. Mieści on 0,8 litra zanieczyszczeń. Oznacza to, że pojemnik ten jest zauważalnie większy niż w wielu konkurencyjnych odkurzaczach dwufunkcyjnych: czyli takich, gdzie z kolumny odkurzacza pionowego możemy wyjąć odkurzacz ręczny (np. modele z serii Philips PowerPro Duo, w których pojemnik ma 0,6 litra). Stacja dokująca została połączona z zasilaczem ładującym akumulator, dzięki czemu w zasadzie nie ma potrzeby myśleć o ładowaniu ogniw odkurzacza. Po zakończonych porządkach po prostu wystarczy opróżnić pojemnik i pionowo „zaparkować” odkurzacz w stacji. Prąd się nie marnuje, bo gdy akumulator jest już w pełni naładowany, kontroler ładowania odcina zasilanie.

Electrolux ZB5022 Ultrapower
Opróżnianie pojemnika na kurz jest bardzo łatwe: jeden przycisk i już można go wyciągnąć. Przy okazji można oczyścić także filtr powietrza zamontowany w tym pojemniku.

Electroluksy Ultrapower to bardzo udane akumulatorowe odkurzacze kolumnowe, ale mają też pewne wady. Po pierwsze, są głośne – w najmocniejszym trybie pracy generują hałas przekraczający 80 dB. Producent nie dodaje w zestawie sprzedażowym żadnych dodatkowych akcesoriów. Poza tym, odkurzacze te dziedziczą wszystkie ograniczenia jednofunkcyjnych odkurzaczy kolumnowych: nie da się nimi sprzątnąć każdego zakamarka, ani samochodu. Niemniej osoby poszukujące bezprzewodowego odkurzacza kolumnowego, który nie tylko wygląda, ale przede wszystkim pomaga doprowadzić dom do ładu, będą zadowolone. Trzeba się jednak spieszyć z zakupami, bo firma Electrolux zrezygnowała z rozwijania tej serii produktów, przez co znalezienie ich w sklepach jest coraz trudniejsze. A szkoda, bo znalezienie równie skutecznego pionowego odkurzacza akumulatorowego kosztującego mniej niż 1000 złotych będzie bardzo trudne.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Inne modele akumulatorowych odkurzaczy kolumnowych

Na koniec wypadałoby wymienić przetestowane przez nas modele odkurzaczy, które również przypadły nam do gustu, ale czegoś im zabrakło, byśmy mogli je zarekomendować, a także takie, które odrzuciliśmy na samym wstępie. Taka lista będzie stanowić dodatkowe, merytoryczne uzasadnienie naszego wyboru.

  • Electrolux Ergorapido. Przyzwoity akumulatorowy odkurzacz kolumnowy. Jest to model dwufunkcyjny, czyli taki, którym można odkurzać zarówno w trybie pionowym, jak i wyjąć z jego kolumny moduł odkurzacza ręcznego. Choć funkcjonalność ta wygląda kusząco, to w praktyce wiąże się z pewnymi kompromisami. Model ten jest zauważalnie słabszy od rekomendowanego przez nas produktu, jak również krócej pracuje na zasilaniu akumulatorowym (choć wciąż znacznie dłużej od wielu modeli z akumulatorami Ni-MH).
  • Philips PowerPro Duo. Odkurzacz pionowy, dwufunkcyjny (2 w 1). Model przyzwoity, ale także słabszy od naszej rekomendacji. Zresztą w tym przypadku sam producent promuje go jako produkt stanowiący uzupełnienie klasycznego odkurzacza zasilanego z sieci energetycznej.
  • Wszystkie odkurzacze zasilane akumulatorami Ni-MH. To produkty, których stanowczo nie polecamy. Nawet jeżeli kuszą one ceną. Niektóre są faktycznie tanie w porównaniu z naszymi propozycjami, np. model Tristar SZ-1917 można kupić za ok. 200 zł. Jednak co z tego, skoro jest on kilkukrotnie słabszy (sic!) od naszych propozycji i działa maks. 10 minut? Jeżeli widzicie, że dany model ma akumulator Ni-MH, to – bez względu na ładny wygląd czy bogactwo akcesoriów – omijajcie go z daleka.