Ostatnia aktualizacja: 9 kwietnia 2020
Historia aktualizacji
9 kwi 2020

Aktualizacja listy polecanych pionowych odkurzaczy bezprzewodowych do 1000 zł: dodanie modeli Bosch Unlimited serii 6.

16 maja 2019

Zmiana głównej rekomendacji na model Electrolux Ergorapido EER7ALLRGY.

25 lip 2017Pierwsza publikacja

Pionowe odkurzacze bezprzewodowe przeżywają prawdziwy boom na rynku, bo coraz więcej osób dostrzega i docenia wygodę zapewnianą przez dobry pionowy odkurzacz akumulatorowy. Porządny sprzęt tego typu można kupić już za niecały 1000 zł – choć nie każdy odkurzacz pionowy za mniej niż 1000 zł jest godny polecenia, bo nie każdy z nich wystarczająco dobrze robi to, co najważniejsze, czyli sprząta. Aby ułatwić Wam wybór i oszczędzić frustracji związanych z zakupem kiepskiego odkurzacza akumulatorowego, przygotowaliśmy dla Was listę polecanych odkurzaczy akumulatorowych do 1000 zł.

Jaki pionowy odkurzacz bezprzewodowy/akumulatorowy, główna rekomendacja: Electrolux Ergorapido EER7ALLRGY

Electrolux Ergorapido EER7ALLRGY to najlepszy odkurzacz bezprzewodowy za około 1000 zł. Jego główną zaletą jest przemyślana konstrukcja, ergonomiczne wykonanie i zaskakująco duża zwrotność. Odkurzacz jest świetnie wyważony, dzięki czemu bez problemu mogą go używać osoby starsze i kobiety w ciąży. Po włączeniu praktycznie prowadzi się sam. Elektroszczotka jest dobrze zaprojektowana, dzięki czemu bez problemu dotrze się nią do wszystkich zakamarków. Wszystko to sprawia, że w tej cenie nie ma drugiego odkurzacza, którym sprząta się tak wygodnie i szybko. Dodatkową zaletą jest specjalna końcówka z podświetleniem UV, stworzona z myślą o alergikach.

Odkurzacz pionowy Electrolux
Pionowy odkurzacz bezprzewodowy Electroluksa to naszym zdaniem najlepszy sprzęt tego typu do 1000 zł.

Jakość wykonania jest dużą zaletą odkurzacza Electroluksa i kolejną rzeczą, która mocno wpłynęła na przyznanie rekomendacji właśnie jemu. Spasowanie poszczególnych elementów jest wzorowe. Wszystkie z nich – od dużych struktur będących szkieletem odkurzacza, po najdrobniejsze zaciski – są wykonane perfekcyjnie, czego nie można powiedzieć na przykład o podobnie wycenionych modelach Philipsa. Tworzywo sztuczne, które jest tu dominującym materiałem, sprawia wrażenie dużo solidnejszego i trwalszego niż u konkurencji. Główna elektroszczotka, z której korzysta się najczęściej, jest bardzo dobrze zaprojektowana i zwrotna. Co ważne, ma wbudowane diody podświetlające, które ułatwiają dostrzeżenie brudu na podłodze. Niby drobiazg, ale w praktyce diody w elektroszczotce to świetny pomysł, bez którego my już nie wyobrażamy sobie dobrego odkurzacza akumulatorowego.

Diody w elektroszczotce odkurzacza pionowego Electrolux Ergorapido
Diody w elektroszczotce to dodatek, który powinien znajdować się w każdym dobrym odkurzaczu akumulatorowym.

Dodatkowo szczotkę tę można łatwo oczyścić z włosów i sierści za pomocą jednego przycisku. Przy okazji warto nadmienić, że podczas testów zauważyliśmy, że do szczotki przylega mniej włosów niż do rozwiązań konkurencji. Być może sekret tkwi w wyłożonym gumą trzonku wałka szczotki, który ogranicza przyciąganie nieczystości. Krótko mówiąc, odkurzacze Electrolux Ergorapido mają najlepiej zaprojektowaną główną elektroszczotkę spośród odkurzaczy z tego przedziału cenowego. Ciekawa jest również druga dołączona do zestawu szczotka. Dzięki wbudowanej lampie UV umożliwia dokładne usuwanie kurzu, roztoczy i bakterii. Jest to szczególnie przydatne w przypadku sprzątania łóżek. Odkurzacz Electrolux może pochwalić się certyfikatem BAF (Brytyjskiej Fundacji Antyalergicznej) i jest rekomendowany dla alergików. Raczej nie będziecie z niej korzystać na co dzień, ale warto potraktować ją jako ciekawy dodatek.

Electrolux Ergorapido – szczotka UV
Szczotka UV – to właśnie temu dodatkowi ten odkurzacz pionowy zawdzięcza swoją nazwę.

Czas na mniej pozytywne aspekty polecanego odkurzacza bezprzewodowego. Electrolux Ergorapido EER7ALLRGY został wyposażony w baterię litowo-jonową, która w standardowym trybie pracy pozwala na 36-38 minut odkurzania. Prawda jest jednak taka, że większość osób i tak będzie korzystać z drugiego trybu szybkości, bo tylko on w praktyce jest wystarczająco skuteczny. W tym trybie urządzenie rozładuje się po 15-18 minutach, co jest wynikiem przeciętnym. W praktyce oznacza to, że energii wystarczy na dokładniejsze posprzątanie jednego dużego pokoju lub pobieżne sprzątnięcie ok. 60-metrowego mieszkania. Gdy odkurzacz rozładuje się, trzeba go odstawić do specjalnej stacji dokującej. To praktyczne rozwiązanie, o ile oczywiście mamy w domu zakątek, w którym odkurzacz może być stale przechowywany. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o każdorazowym podłączaniu odkurzacza do gniazdka zasilania – wystarczy odstawić go do „bazy”. Szkoda jednak, że nie ma możliwości ładowania odkurzacza bez stacji dokującej, bo taka konstrukcja może zwrócić uwagę ciekawskich kotów lub małych dzieci.

Electrolux Ergorapido – odkurzacz ręczny
Odkurzacz Electrolux Ergorapido EER7ALLRGY oczywiście jest odkurzaczem akumulatorowym 2 w 1.

Podsumowując, Electroluksa Ergorapido EER7ALLRGY, ze względu na bardzo przemyślaną konstrukcję i dobrą jakość wykonania, uważamy za najlepszy bezprzewodowy odkurzacz akumulatorowy do 1000 zł, ale przed jego zakupem trzeba się zastanowić, czy kilkanaście minut pracy na akumulatorze wystarczy do posprzątania Twojego mieszkania i czy uda Ci się wygospodarować miejsce na stację ładującą.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jeśli nie potrzebujesz dodatkowej szczotki z lampą UV, to możesz zwrócić uwagę na modele EER77MBM i EER77SSM. Od modelu EER7ALLRGY różnią się jedynie kolorem, dołączonym zestawem akcesoriów i, co dla większości najważniejsze, ceną. Za to nie polecamy modeli z serii EER75. Choć mają one taką samą konstrukcję i silnik, to mają mniej pojemy akumulator, który rozładowuje się po około 10 minutach odkurzania w (jedynym słusznym) trybie maksymalnej wydajności. Niby wystarczy to do odkurzenia kawalerki, ale w kawalerce trudno o wolny kąt, który można na stałe zastawić stacją bazową.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Pionowy odkurzacz bezprzewodowy/akumulatorowy, alternatywa: Bosch BBH3ZOO25 – do większych mieszkań

Bosch Flexxo ProAnimal BBH3ZOO25 to teoretycznie odkurzacz bezprzewodowy stworzony z myślą o miłośnikach zwierząt. Jednak choć w testach wszystkich urządzeń towarzyszył nam kot, to nie odnotowaliśmy, by Bosch jakoś szczególnie lepiej radził sobie w materii usuwania sierści. Za to odnotowaliśmy, że w pełni naładowana bateria pozwalała na 25 minut odkurzania w trybie turbo. To najdłużej działający odkurzacz akumulatorowy 2 w 1 z tego przedziału cenowego, co sprawia, że jest to sprzęt dla osób, które mają do posprzątania naprawdę duże mieszkanie.

Pionowy odkurzacz akumulatorowy Bosch BBH
Pojemny akumulator o napięciu 25,2 V odkurzacza Bosch BBH3ZOO25 to gwarancja efektywnego sprzątania dużych powierzchni.

Ten odkurzacz bezprzewodowy może się też pochwalić bardzo sprawnym silnikiem, niską wagą i kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, takimi jak schowek na ssawkę szczelinową i ssawkę 2w1 umieszczony tuż pod rączką części głównej odkurzacza, czy też funkcją RobustAir System. To drugie rozwiązanie sprawia, że odkurzacz działa efektywnie nawet przy zapełnionym pojemniku na kurz. Sprawdziliśmy to. To świetne rozwiązanie dla zapominalskich, którzy chwycą za odkurzacz zanim sprawdzą czy pojemnik na kurz został opróżniony. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno tej funkcji nadużywać.

Odkurzacz bezprzewodowy Bosch BBH w dłoni
Odkurzacz bezprzewodowy Bosch BBH3ZOO25 pozwoli też bardzo skutecznie posprzątać każdy zakamarek sporego samochodu osobowego.

Niestety, dokładniejsze oględziny ujawnią, że przy składaniu kilku elementów producent obrał drogę na skróty. Jakość wykonania i spasowanie materiałów nie są tak dobre, jak w przypadku Electroluksa, choć nie przekłada się to negatywnie na samo sprzątanie. Za to przekłada się mniejsza zwrotność odkurzacza i brak podświetlenia w elektroszczotce, które jest dla nas bardzo ważne. Podsumowując, Bosch BBH3ZOO25 to najlepszy pionowy bezprzewodowy odkurzacz akumulatorowy do 1000 zł dla osób mających duże mieszkanie. Jeśli Twoje mieszkanie jest mniejsze (30-50 m2), lepszym wyborem jest polecany wyżej Electrolux.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Pionowy odkurzacz bezprzewodowy/akumulatorowy, alternatywa: Bosch Unlimited serii 6 – wymienny akumulator powinien być w każdym odkurzaczu

Ze względu na stosunkowo krótki czas pracy na akumulatorze (zaledwie 8 minut w trybie turbo!), mniejsze napięcie niż w modelu BBH3ZOO25 i brak diod w elektroszczotce, odkurzacze pionowe Bosch Unlimited serii 6 są „zaledwie” dobrymi pionowymi odkurzaczami bezprzewodowymi. Ale mają jedną bardzo ważną cechę, którą należy podkreślać i chwalić na każdym kroku – wymienny akumulator.

Odkurzacz pionowy Bosch Unlimited
Odkurzacze akumulatorowe serii Bosch Unlimited kiedyś zaczynały się od około 1500 zł, ale teraz najtańsze modele kosztują około 1000 zł.

Nie ma co ukrywać, że wraz z użytkowaniem odkurzacza bezprzewodowego, zasilające go ogniwo będzie się stopniowo zużywać, czego efektem jest coraz krótszy czas pracy. Kiedy zauważymy, że czas pracy Boscha Unlimited jest ekstremalnie krótki, nie trzeba wymieniać odkurzacza na nowy lub oddawać go do serwisu – wystarczy tylko kupić nowe ogniwo. Na dodatek istnieje spora szansa, że masz je w jakiejś szafce, bo model ten jest zasilany standardowymi czerwonymi akumulatorami Boscha, znanymi z zielonej linii elektronarzędzi tej marki.  Wymienny akumulator to świetne i, przede wszystkim, prokonsumenckie rozwiązanie, które znacznie wydłuża żywotność odkurzacza. Naszym zdaniem to powinien być standard w odkurzaczach bezprzewodowych i mamy nadzieję, że inne firmy pójdą śladem Boscha.

Bosch Unlimited – odkurzacz bezprzewodowy z wymiennym akumulatorem
Wszystkie pionowe odkurzacze bezprzewodowe Bosch Unlimited są zasilane akumulatorami znanymi z zielonej linii elektronarzędzi tej marki.

Szkoda, że najtańszy odkurzacz z rodziny Bosch Unlimited nie jest trochę bardziej dopracowanym odkurzaczem, bo z chęcią dalibyśmy mu główną rekomendację. Jeśli jednak żywotność sprzętu AGD ma dla Ciebie duże znaczenie, to Bosch Unlimited BCS6 jest dla Ciebie.

Odkurzacz ten występuje w kilku wersjach, które po BCS6 mają w nazwie różne liczby i litery. Różnią się one jedynie kolorem, zestawem dodatków i ceną.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kryteria doboru odkurzaczy bezprzewodowych do zestawienia

Na rynku jest mnóstwo odkurzaczy bezprzewodowych, jednak większość z nich nie jest warta zakupu. Najważniejszą cechą warunkującą jakąkolwiek użyteczność tego typu sprzętu jest odpowiedni akumulator. Odkurzacz z kiepskim akumulatorem zawsze będzie kiepskim wyborem – bez względu na oferowane bogactwo funkcji i akcesoriów. Między innymi dlatego wśród naszych rekomendacji nie znajdziecie relatywnie tanich odkurzaczy kolumnowych z akumulatorami Ni-MH (niklowo-wodorkowymi), bo działają one po prostu zbyt krótko i są zbyt mało skuteczne.

Oprócz typu akumulatora, pod uwagę bierzemy też jego pojemność i napięcie. Aby odkurzacz był wystarczająco skuteczny, jego akumulator powinien dawać napięcie przynajmniej na poziomie 18 V. Co prawda napięcie akumulatora to nie jedyny czynnik wpływający na efektywność odkurzacza bezprzewodowego, jednak z doświadczenia wiemy, że odkurzacze ze słabszym akumulatorem są po prostu za słabe, aby skutecznie posprzątać coś innego niż piach lub cukier rozsypany na twardej podłodze bez szczelin.

Jeśli chodzi o pojemność akumulatora, to producenci odkurzaczy pionowych zazwyczaj nie podają pojemności ogniw wyrażonej w mAh, ale za to podają maksymalny czas pracy. Uznaliśmy, że dobry odkurzacz bezprzewodowy do 1000 zł powinien mieć podaną przez producenta maksymalną długość pracy przekraczającą 40 minut. Bardzo ważne jest przy tym pamiętanie o tym, że producenci, podając maksymalny czas pracy, podają go dla odkurzacza pracującego na twardej podłodze w podstawowym trybie pracy. Trybie, który jest właściwie bezużyteczny. W praktyce właściwie zawsze korzysta się z różnego rodzaju trybów turbo, w których odkurzacz pracuje około 3 razy krócej, więc z 45 minut robi się około 15. A 15 minut czasu pracy jest potrzebne, jeśli chce się dokładnie posprzątać mieszkanie o powierzchni 30-50 m2.

Poza tym, pod uwagę braliśmy jedynie odkurzacze 2 w 1. Te lepsze stały się już wystarczająco skuteczne (z czym jeszcze niedawno miewały problemy), dzięki czemu można docenić ich uniwersalność i to, jak łatwo się nimi dostać w zakamarki mieszkania.

Trzy pionowe odkurzacze akumulatorowe za około 1000 zł

Bezprzewodowy odkurzacz pionowy za 1000 zł – a może oszczędzić lub... dopłacić?

Wiele osób zastanawia się ile wydać na odkurzacz bezprzewodowy i czy warto wyjąć z portfela 1000-2000 złotych, skoro podstawowe modele pionowych odkurzaczy akumulatorowych można kupić za kilkaset złotych. Krótko mówiąc, zależy to od powierzchni, którą chce się posprzątać i od tego, czy w domu są zwierzęta i dywany.

Moc silnika powinna być czynnikiem decydującym przy wyborze odkurzacza i ona jest bezpośrednio związana z ceną danego urządzenia (czyli im droższy odkurzacz, tym zazwyczaj mocniejszy ma silnik i pojemniejszy akumulator). Dlaczego jest to takie ważne? Przy pomocy odkurzacza o małej mocy nie posprzątamy mieszkania tak efektywnie, jak byśmy tego oczekiwali. To oznacza częstsze frustracje i dłuższy czas spędzony na sprzątaniu. Odkurzaczem bezprzewodowym o dużej mocy i z pojemnym akumulatorem mieszkanie o powierzchni ok. 60 m2 można dokładnie posprzątać podczas jednego cyklu pracy baterii. Tańszy odkurzacz z mniejszym akumulatorem nie podoła takiemu wyzwaniu, zwłaszcza gdy w domu są zwierzęta i małe dzieci.

Niestety, producenci odkurzaczy bezprzewodowych nie podają mocy zastosowanych silników. Wynika to z faktu, że sama moc podana w Watach nic nie powie w przypadku odkurzacza bezprzewodowego, bo praktycznie każdy producent ma swój „autorski” silnik. Niektóre z nich działają lepiej, inne gorzej. Dlatego porównywanie mocy na suchych liczbach jest niemiarodajne. Tego typu odkurzacze po prostu trzeba sprawdzić na „polu bitwy”. Z  naszego doświadczenia wynika, że odkurzacze opisane w tym artykule, czyli za około 1000 złotych, mają już dość efektywne silniki i wystarczają do sprzątnięcia mieszkania o powierzchni 30-50 m2. Jeśli masz większą powierzchnię do sprzątnięcia, to powinieneś zwrócić się ku odkurzaczom z przedziału 1000-2000 złotych, o których piszemy w artykule o polecanych odkurzaczach bezprzewodowych do 2000 zł. A co z tańszymi odkurzaczami? Zazwyczaj mają one albo zbyt słaby silnik, który poradzi sobie jedynie z piachem lub cukrem rozsypanym na twardej podłodze, albo tak mało pojemny akumulator, że w trybie turbo rozładowuje się w mniej niż 10 minut. Dlatego zdecydowanie odradzamy zakup najtańszych modeli odkurzaczy bezprzewodowych, bo pod względem funkcjonalności bardziej przypominają one elektroniczną zmiotkę niż pełnoprawny odkurzacz.

Reasumując: Jeżeli kupowany odkurzacz pionowy ma być jednym tego typu urządzeniem sprzątającym w domu, to lepiej dopłacić do droższego modelu. Jeżeli jednak poza odkurzaczem pionowym, w domu mamy klasyczny odkurzacz przewodowy lub robota sprzątającego i ma być on używany sporadycznie – lepiej wybrać tańszy model.

Co z odkurzaczami pionowymi akumulatorowymi, które od razu mopują podłogę?

Na rynku znajdują się też odkurzacze, które obiecują, że nie tylko wciągną kurz i piach, ale też od razu wymopują podłogę. Czy warto zwrócić na nie uwagę? Generalnie tak, ale tylko jeśli ma się większy budżet, bo dostępne modele do 1000 zł są zbyt słabe by efektywnie wywiązać się z postawionych przed nimi zadań.

Odkurzacz 3 w 1 Philips PowerPro Aqua odkurza i myje podłogę
Wizja jednoczesnego odkurzania i mycia podłóg brzmi kusząco, ale pionowe odkurzacze akumulatorowe do 1000 zł nie są w stanie zapewnić wystarczająco dobrych rezultatów takiego kompleksowego sprzątania.

Najbardziej znanym odkurzaczem pionowymi tego typu jest Philips PowerPro Aqua. Niestety odkurzacz ten cierpi na syndrom pierwszej generacji, czyli wiele zastosowanych tu rozwiązań jest niedopracowana i dopiero jego (drożsi) następcy z rodziny SpeedPro Max je właściwie rozwijają. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim kuleje jakość wykonania. O ile Philips PowerPro Aqua wygląda świetnie tuż po wyjęciu z pudełka, to po kilku tygodniach zaczyna niedomagać. Zatrzaski się wyrabiają, a paprochy i brud zamiast trafiać do dedykowanego pojemnika, owijają się wokół silnika odkurzacza. funkcja mycia podług w tym modelu naszym zdaniem nie nadaje się do tego zadania. Moc odkurzacza jest po prostu za mała, by efektywnie wciągać nieczystości i jednocześnie myć podłogę. Podobny mechanizm bardzo dobrze sprawdza się w modelu SpeedPro Max, ale tam dysponujemy mocniejszym motorem.