Ostatnia aktualizacja: 21 lutego 2019
Historia aktualizacji
21 lut 2019Pierwsza publikacja

Cherry MX to bezapelacyjnie najpopularniejsze przełączniki mechaniczne montowane w klawiaturach. Ze względu na dużą wytrzymałość oraz niebywałą wygodę użytkowania, pokochali je zarówno gracze, jak i osoby, dla których duże znaczenie ma komfort pracy z komputerem. Ale świat klawiatur mechanicznych nie kończy się na Cherry MX i przeglądając oferty sklepów z akcesoriami można się pogubić w mnogości marek i rodzajów przełączników. Czym one różnią się od siebie? Które z nich są najlepsze? Czy Cherry MX to jedyny słuszny wybór? To właśnie odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule opisującym różne rodzaje przełączników mechanicznych.

Zanim zaczniemy opisywać różne rodzaje przełączników Cherry MX i ich konkurencję, warto omówić, czym właściwie są przełączniki mechaniczne. W gruncie rzeczy są miniaturowymi mechanizmami składającymi się z kilku metalowych i plastikowych części. Po częściowym wciśnięciu klawisza, w tak zwanym punkcie aktywacji następuje połączenie ze sobą dwóch metalowych drucików, które zamykają obwód elektryczny i wysyłają do komputera informację, że przycisk został wciśnięty. Za stawianie oporu i powrót przełącznika do punktu startowego zazwyczaj odpowiada metalowa sprężyna. To, że każdy przycisk klawiatury mechanicznej składa się z zestawu współpracujących ze sobą dźwigni i sprężyn odróżnia je od tanich i bardzo popularnych klawiatur gumkowych/membranowych. W takich klawiaturach nasadki klawiszy są umieszczone na gumowych kopułkach, które po dociśnięciu do płytki drukowanej zamykają obwód elektryczny i jednocześnie odpowiadają za powrót klawisza to pozycji wyjściowej.

Przełączniki

Choć zasada działania przełączników mechanicznych – niezależnie od tego, czy są to przełączniki Cherry MX, czy innej marki – zazwyczaj jest niemal identyczna, ukryte w ich wnętrzu elementy odpowiadają za poszczególne właściwości klawisza: sprężyna za odbicie, tłoczek za stabilizację, a stalowy drucik za aktywację. Z tego powodu nie wszystkie przełączniki mechaniczne są sobie równe i możliwe jest tworzenie przełączników różniących się od siebie siłą nacisku (siłą, z jaką trzeba przycisnąć klawisz, aby komputer zarejestrował znak), progiem aktywacji (głębokością, na jaką trzeba wcisnąć klawisz, aby go aktywować) oraz charakterystyką pracy. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczyć należy przełączniki działające w sposób liniowy (wciskają się gładko i są bardzo ciche, a w trakcie ich klikania nie napotyka się na opór – np. Cherry MX RED) oraz nieliniowe (stawiają wyczuwalny opór w trakcie wciskania i moment zadziałania klawisza można z łatwością wyczuć – np Cherry MX Blue).

Cherry MX Blue
Przełącznik Cherry MX Blue w działaniu. Źródło: cherrymx.de

Jak widać, pojedynczy klawisz klawiatury mechanicznej jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, niż by się mogło wydawać. Dlatego poszczególne rodzaje i marki przełączników mogą się mocno od siebie różnić swoją jakością i ceną. Uznane, markowe przełączniki zazwyczaj są wytrzymalsze i działają płynniej, co bezpośrednio przekłada się na ostateczny komfort użytkownika. Ich producenci dbają też o ścisłą kontrolę jakości, dzięki czemu można mieć pewność, że każdy klawisz ma niemal identyczny próg i siłę aktywacji.

Co prawda najbardziej znane są przełączniki Cherry MX, ale świat klawiatur mechanicznych nie kończy się na nich. Poniżej znajdziecie więc spis, który ułatwi Wam wybór zarówno producenta, jak i typu przełącznika. W poniższym artykule znalazły się najpopularniejsze przełączniki, które można spotkać najczęściej w klawiaturach mechanicznych dostępnych na polskim rynku.

Przełączniki mechaniczne Cherry MX

Cherry MX

Zestawienie przełączników, w które wyposaża się klawiatury mechaniczne, warto zacząć od produktów najpopularniejszego producenta, czyli Cherry Electrical Products. Jeśli poszukujecie idealnej klawiatury mechanicznej, to prawie na pewno obiła się Wam o uszy nazwa Cherry MX. Przełączniki te uznawane są za najlepiej wykonane i montuje się je jedynie w droższych klawiaturach mechanicznych. Wśród przełączników Cherry MX wyróżnić możemy kilka podstawowych rodzajów. Każdy z nich różni się charakterystyką działania, siłą nacisku wymaganą do zarejestrowania, głębokością wciśnięcia, a nawet wydawanym dźwiękiem. Poniżej przedstawiamy specyfikację wszystkich przełączników Cherry MX dostępnych w Polsce.

Cherry MX

Cherry MX

Cherry MX Red

To najpopularniejszy i najczęściej spotykany rodzaj przełączników w klawiaturach mechanicznych z wyższej półki. Warto zapamiętać, że charakteryzują się liniowym działaniem oraz niewielką siłą nacisku wymaganą do aktywacji, która wynosi 45 gramów. Warto pamiętać, że w przypadku Cherry MX próg aktywacji położony jest bardzo płytko, a rejestracja znaku następuje po wciśnięciu na zaledwie 2 milimetry. Podobnie jak inne przełączniki mechaniczne Cherry MX, tak i wersja czerwona wyróżnia się trwałością szacowaną na 50 milionów kliknięć. Ze względu na bardzo dynamiczny powrót do pozycji początkowej oraz szybkość rejestrowania kliknięcia polecane są przede wszystkim wymagającym graczom. Znacznie gorzej sprawdzą się na biurku osób tworzących duże ilości tekstu oraz w trakcie codziennego użytkowania.

Cherry MX Black

W gruncie rzeczy są to przełączniki Cherry MX Red, do których aktywacji potrzebna jest większa siła nacisku. W przypadku Cherry MX Black wynosi ona 60 gramów, przez co przełączniki pracują znacznie ciężej. Wielu użytkowników ceni je za dynamikę powrotu do pozycji początkowej oraz niskie prawdopodobieństwo przypadkowej aktywacji. Podobnie jak Cherry MX Red, tak i one sprawdzą się głównie wśród graczy, jednak warto pamiętać, że długie sesje mogą początkowo powodować zmęczenie oraz ból palców. Wystarczy jednak kilka dni, aby w pełni się do nich przyzwyczaić.

Cherry MX Blue

Równie popularne przełączniki mechaniczne, które od wyżej wymienionych różnią się przede wszystkim charakterystyką działania. Są to przełączniki nieliniowe, co oznacza, że aktywacja w ich przypadku jest bardzo łatwo wyczuwalna, ze względu na opór w trakcie wciskania oraz wyraźnie słyszalny, charakterystyczny „klik”. Ze względu na swoje działanie doskonale sprawdzają się w trakcie pisania oraz codziennego użytkowania. Funkcjonowanie klawiatury wyposażonej w te przełączniki do złudzenia przypomina pracę maszyny do pisania. Warto nadmienić, że przełączniki te są też idealne do nauki poprawnego korzystania z klawiatur mechanicznych (szybkie pisanie bez dociskania klawiszy do końca, a jedynie do punktu aktywacji). Mają również swoje wady. Jedną z nich jest generowany przez nie dźwięk. Są to bez dwóch zdań najgłośniejsze przełączniki na rynku. Należy wspomnieć, że ich praca może nie przypaść do gustu graczom, ze względu na charakterystyczne „haczenie”, gdy ten sam klawisz chce się szybko wcisnąć kilka razy.

Cherry MX Brown

Uchodzą za najbardziej uniwersalny rodzaj przełączników. Świetnie spiszą się zarówno w czasie grania, jak i pracy oraz codziennego użytkowania. Charakterystyka ich działania zbliżona jest do Cherry MX Blue. Są więc przełącznikami o nieliniowym sposobie pracy, jednak do ich aktywacji potrzebna jest nieco mniejsza siła nacisku, która w tym wypadku wynosi 45 gramów. Co więcej, podobnie jak Cherry MX Blue, tak i je charakteryzuje bardzo dobrze wyczuwalny opór w trakcie wciskania, jednak, w odróżnieniu od niebieskich odpowiedników, w trakcie aktywacji nie pojawia się tak głośny sygnał dźwiękowy. Dzięki temu są znacznie cichsze, co dla wielu jest ogromną zaletą.

Cherry MX Speed (Silver)

Kolejny przedstawiciel przełączników o liniowej charakterystyce działania. Na ten moment są to jedne z najszybszych przełączników Cherry MX dostępnych na rynku. Wyróżnia je bardzo niska siła nacisku potrzebna do aktywacji (zaledwie 45 gramów), a przede wszystkim punkt aktywacji, który spośród innych przełączników producenta położony jest najpłycej (aktywacja następuje po przyciśnięciu ich na około 1,2 mm). Doskonała dynamika oraz bardzo płynna praca czynią z nich niezawodny oręż każdego gracza. Ze względu na bardzo łatwe aktywowanie przełącznika nie są polecane do codziennego użytkowania oraz wprowadzania długich tekstów, bo w ich przypadku nie trudno o przypadkowe wciśnięcie klawiszy.

Cherry MX Silent (Red)

Przełączniki MX Silent nie nazywają się tak bez powodu. To najcichsze dostępne na rynku przełączniki mechaniczne, w które zazwyczaj wyposaża się bardzo drogie modele. Ich działanie ma liniowy charakter. Pod względem aktywacji wypadają minimalnie lepiej od pozostałych przełączników liniowych (z wyjątkiem Cherry MX Speed oraz Cherry MX Speed Low Profile). Następuje ona po przyciśnięciu na około 1,9 mm przy sile nacisku odpowiadającej masie 45 gramów. Doskonale sprawdzają się w klawiaturach mechanicznych dla graczy, jednak ze względu na bardzo cichą pracę rekomendujemy je również wszystkim użytkownikom, którzy nie są graczami, ale nie mogą sobie pozwolić na hałas nierozerwalnie związany z użytkowaniem klawiatur mechanicznych z innymi przełącznikami.

Cherry MX Low Profile

Cherry MX Low Profile

Warto wspomnieć, że oprócz standardowych przełączników Cherry MX, na rynku zaczęły pojawiać się również ich niskoprofilowe odpowiedniki. Swoim wyglądem oraz pracą nawiązują do laptopowych klawiatur wyspowych, które dla wielu osób są wygodniejsze od popularnych, wysokoprofilowych klawiatur. W portfolio Cherry Electrical Product znaleźć możemy póki co ich dwa rodzaje.

Cherry MX Low Profile Red

Cherry MX Red w wersji niskoprofilowej. Od swoich standardowych odpowiedników różnią się przede wszystkim płytszym punktem aktywacji. Ze względu na nieco inną budowę, ich aktywacja następuje po przyciśnięciu na zaledwie 1,2 mm. Aby przycisk zarejestrował wciśnięcie, niezbędne jest użycie siły nacisku odpowiadającej masie 45 gramów. Warto zaznaczyć, że są nieco cichsze od swoich wysokoprofilowych odpowiedników. Przed zakupem klawiatury wyposażonej w przełączniki niskoprofilowe należy się jednak upewnić, że się je polubi. Pomimo podobnej charakterystyki pracy do klasycznych, czerwonych przełączników, ich czucie oraz działanie dostarcza zupełnie innych wrażeń.

Cherry MX Low Profile Speed

Są odpowiednikiem klasycznych przełączników Cherry MX Speed. Na ten moment są najszybszymi przełącznikami mechanicznymi na rynku. Są aktywowane po wciśnięciu na zaledwie milimetr. Niezbędna jest do tego siła nacisku wynosząca 45 gramów. Jeżeli szukacie absolutnie bezkompromisowych przełączników pod względem szybkości pracy, a na dodatek cenicie klawisze o niskim profilu, to na ten moment nie znajdziecie niczego lepszego.

Przełączniki mechaniczne Kailh

Kailh

Przełączniki Kailh w gruncie rzeczy są niczym innym, jak chińskimi zamiennikami przełączników Cherry MX. Jeszcze do niedawna uchodziły za znacznie gorsze i mniej wytrzymałe od swoich pierwowzorów. Dziś jednak niektóre ich rodzaje okazują się nawet tak samo dobre, jak Cherry MX. Istotny jest również fakt, że klawiatury mechaniczne wyposażone w przełączniki Kailh są zazwyczaj tańsze od modeli z mechanizmami niemieckiego producenta. W klawiaturach dostępnych na polskim rynku najczęściej spotykane są ich cztery rodzaje.

Kailh

Kailh

Kailh Red

To odpowiedniki oryginalnych przełączników Cherry MX Red. Podobnie jak i one, wyróżniają się liniową pracą. Punkt ich aktywacji jest praktycznie niewyczuwalny. Następuje ona po około 2 mm. Do zarejestrowania kliknięcia wymagana jest siła nacisku odpowiadająca masie 50 gramów. To o 5 gramów więcej od przełączników Cherry MX Red, co w trakcie użytkowania może być wyczuwalne. Warto też dodać, że są nieco mniej dynamiczne od swoich oryginalnych odpowiedników, co bezpośrednio przekłada się na szybkość powrotu przycisku do pozycji początkowej. Podobnie jak Cherry MX Red, sprawdzą się głównie w klawiaturach dla graczy.

Kailh Blue

Przełączniki o nieliniowym sposobie działania. Ich aktywacja następuje po dociśnięciu klawisza na 2 mm przy użyciu siły nacisku odpowiadającej masie 50 gramów. Znacząco różnią się od oryginalnych przełączników Cherry MX Blue. Wszystko ze względu na mniej płynne działanie, wolniejszy powrót do pozycji początkowej oraz znacznie ostrzejszy dźwięk, który z pewnością nie spodoba się miłośnikom nocnego grania. Polecamy je przede wszystkim osobom szukającym przełączników do pracy i codziennego użytkowania, jednak odradzamy graczom, którzy ze względu na nieliniową i mało dynamiczną pracę mogą odczuwać dyskomfort.

Kailh Brown

Na ten moment to najlepsze przełączniki Kailh. Wszystko ze względu na ich łudzące podobieństwo do Cherry MX Brown. Co prawda różnice są zauważalne, bo przełączniki Kailh Brown charakteryzują się nieznacznie gorszą dynamiką odbicia oraz słabiej wyczuwalnym momentem aktywacji, jednak są one naprawdę niewielkie. Aktywacja następuje po przyciśnięciu klawisza na 2 mm przy sile nacisku rzędu 55 gramów. Podobnie jak Cherry MX Brown, tak i Kailh Brown są najbardziej uniwersalnymi przełącznikami w ofercie producenta i rekomendujemy je osobom poszukującym względnie cichych przełączników do grania, codziennego użytkowania oraz pracy.

Kailh Silver Speed

To jedne z najnowszych przełączników w ofercie producenta. Są bezpośrednią odpowiedzią na przełączniki Cherry MX Speed (Silver), które jeszcze do niedawna były najszybszymi wysokoprofilowymi przełącznikami na rynku. Kailh Silver Speed są od nich nieco szybsze. Aktywacja przełącznika następuje po przyciśnięciu na zaledwie 1,1 milimetra przy sile nacisku rzędu 40 gramów. To najlżej wciskające się przełączniki na rynku. Co więcej, ich wytrzymałość szacowana jest na 70 milionów przyciśnięć, czyli są trwalsze nawet od przełączników Cherry MX. Liniowa charakterystyka pracy oraz doskonała płynność sprawiają, że są świetnym wyborem dla graczy.

Kailh Low Profile

Kailh Low Profile

Podobnie jak Cherry Electrical Product, tak i Kaihua pochwalić może się dwoma rodzajami przełączników niskoprofilowych. Są to jedne z najnowszych przełączników na rynku. W Polsce dostępne są już modele, które korzystają z tego typu mechanizmów.

Kailh Red Low Profile

Podobnie jak w przypadku Cherry MX Low Profile Red, tak i tutaj spotykamy się z niskoprofilowymi odpowiednikami klasycznych czerwonych przełączników producenta. Warto jednak podkreślić, że Kailhowi w swoich niskoprofilowych czerwonych przełącznikach nie udało się osiągnąć aż tak płytkiego punktu aktywacji. Względem klasycznych przełączników Kailh Red zmieniła się również siła nacisku. Przycisk zakomunikuje aktywację przy sile nacisku rzędu 45 gramów. Podobnie, jak niskoprofilowe przełączniki Cherry MX, polecamy je przede wszystkim graczom. Co więcej, nie generują one takiego hałasu, jak klasyczne odpowiedniki, przez co dobrze sprawdzą się wśród osób korzystających z komputera w nocy.

Kailh Blue Low Profile

Niskoprofilowe zamienniki Kailh Blue, które wyróżniają się wyczuwalnym i wyraźnie słyszalnym punktem aktywacji oraz nieco stłumionym dźwiękiem. Charakterystykę ich pracy określić możemy jako nieliniową, jednak warto podkreślić, że opór stawiany przez niebieskie przełączniki Kailh nie jest tak dobrze wyczuwalny. Pracują one za to nieco dynamiczniej od swoich wysokoprofilowych odpowiedników. Ich aktywacja następuje po przyciśnięciu na około 1,5 mm przy sile nacisku odpowiadającej masie 55 gramów. Świetne do pisania, jednak nie polecamy ich wymagającym graczom.

Przełączniki mechaniczne Outemu

Outemu

Jak mechanizmy Kailh, tak i Outemu są chińskimi zamiennikami Cherry MX. Warto jednak dodać, że są zauważalnie gorsze zarówno od oryginałów, jak i przełączników Kailh. Zazwyczaj można je spotkać w klawiaturach mechanicznych do 200 złotych. Nie są najlepszej jakości, jednak w przypadku zakupu budżetowej klawiatury mechanicznej dla początkujących mogą okazać się rozsądnym wyborem. Wymagający użytkownicy powinni jednak zwrócić uwagę na inne przełączniki.

Outemu

Outemu

Outemu Red

Liniowe przełączniki, które z powodzeniem sprawdzą się w tanich klawiaturach mechanicznych dla graczy. Pomimo liniowej charakterystyki działania, daleko im do dynamiki, płynności oraz lekkości przełączników Cherry MX. Ich aktywacja następuje po przyciśnięciu na około 2 mm przy sile nacisku rzędu 50 gramów. Mimo swoich wad, są to jedne z lepszych przełączników producenta.

Outemu Black

Najlepsze liniowe przełączniki w ofercie producenta, które płynnością i dynamiką swojej pracy nie odbiegają znacząco od oryginalnych Cherry MX. Wyróżnia je duża siła nacisku niezbędna do aktywacji (około 65 gramów) oraz próg aktywacji na poziomie 2,5 mm. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim w trakcie grania, jednak ze względu na świetną pracę polecamy je wszystkim użytkownikom decydującym się na zakup taniej klawiatury mechanicznej.

Outemu Blue

Odpowiednik niebieskich przełączników Cherry MX Blue, który wyróżnia się nieliniową charakterystyką pracy, wyczuwalnym progiem aktywacji na poziomie 2 mm przy sile nacisku rzędu 60 gramów. Z założenia mają one przypominać Cherry MX Blue, jednak w praktyce daleko im nawet do niebieskich przełączników Kailh. Są bardzo sztywne i twarde, a ich pracę trudno nazwać płynną. Mimo wszystko znajdą swoich zwolenników wśród mało wymagających użytkowników, którzy klawiatury mechanicznej używają do pracy oraz rutynowego korzystania z komputera.

Outemu Brown

Jedne z ciekawszych przełączników producenta, stanowiących dobre połączenie liniowych przełączników w wersji Red wraz z doskonale wyczuwalnym punktem aktywacji. Wyróżnia je gładka i lekka praca oraz przyzwoita dynamika powrotu do pozycji początkowej. Spośród przełączników producenta, Outemu Brown są drugimi najlepszymi przełącznikami w jego ofercie.

Przełączniki Razer Mechanical Switches

Razer Mechanical Switches

Wśród wielu popularnych rodzajów przełączników możemy znaleźć również te, które skonstruowane zostały bezpośrednio przez konkretnego producenta klawiatur dla graczy. Do jednych z nich zaliczyć należy przełączniki popularnej marki Razer. W klawiaturach producenta montuje się aż cztery rodzaje przełączników, których nie spotkamy w urządzeniach żadnej innej firmy.

Przełączniki Razer

Razer

Razer Green Switch

Najpopularniejsze przełączniki producenta, które charakterystyką swojej pracy przywodzą na myśl przełączniki Cherry MX Blue. Podobnie jak przełączniki niemieckiego producenta, tak i one do aktywacji wymagają siły nacisku rzędu 50 gramów. Próg aktywacji zielonych przełączników położony jest jednak płycej, bo reagują po przyciśnięciu na około 1,9 mm. Ich działanie jest bardzo dynamiczne i ostre. Punkt aktywacji jest doskonale wyczuwalny. To jedne z najlepszych przełączników, jakie można znaleźć na rynku. Doskonale sprawdzą się w trakcie pisania oraz pracy, jednak ze względu na bardzo dobrą dynamikę docenią je również gracze. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od prywatnych preferencji użytkownika.

Razer Orange Switch

Pomarańczowe przełączniki Razera są dobrymi zamiennikami brązowych przełączników Cherry MX. Są równie dynamiczne, jednak próg ich aktywacji jest nieco lepiej wyczuwalny. Pracują bardzo płynnie i trzeba przyznać, że pod względem działania są bardzo dobrze zbalansowane. Nie pracują zbyt miękko, jednak ich działania nie można też określić jako sztywnego. Bardzo uniwersalne przełączniki, które rekomendujemy zarówno graczom, jak i osobom pracującym przy komputerze przez wiele godzin.

Razer Yellow Switch

Żółte przełączniki to ostatnie ze standardowych przełączników dostępnych w klawiaturach mechanicznych marki Razer. To nic innego, jak liniowe przełączniki, które wyróżniają się płytko położonym punktem aktywacji (1,2 mm) oraz siłą nacisku wynoszącą 45 gramów. To najbardziej dynamiczne przełączniki w ofercie producenta, które spełnią wymagania zaawansowanych graczy. Ze względu na charakterystykę pracy oraz wyjątkowo łatwą i słabo wyczuwalną aktywację nie polecamy ich osobom skupiającym się głównie na pracy.

Razer Opto-Mechanical

Jak sama nazwa wskazuje, są to przełączniki mechaniczne, jednak aktywacja w nich następuje dzięki odblokowaniu przepływu wiązki światła podczerwonego. To zupełnie nowe przełączniki, które dzięki ograniczeniu liczby ruchomych części są w stanie wytrzymać nawet 100 milionów kliknięć. Na ten moment to najwytrzymalsze przełączniki na rynku, montowane w najdroższych klawiaturach producenta. Charakteryzują się nieliniowym działaniem (podobnym do Razer Green), aktywacją po przyciśnięciu na 1,5 mm oraz siłą nacisku na poziomie 45 gramów. Trzeba przyznać, że pod wieloma względami odbiegają od konkurentów, jednak zadowolą  nawet najbardziej wymagających, będąc przy tym wyjątkowo uniwersalnymi.

Przełączniki mechaniczne Logitech Rommer-G

Rommer-G

Podobnie jak Razer, tak i Logitech stworzył autorskie przełączniki, które montuje w swoich klawiaturach. Nazywają się Rommer-G. Kuszą nie tylko dużą wytrzymałością, ale również płytkim progiem aktywacji. Należy rozróżnić ich trzy rodzaje.

Logitech Rommer-G

Rommer-G

Standardowe przełączniki Rommer-G są bardzo charakterystyczne. Teoretycznie są to przełączniki liniowe, jednak ich działanie różni się od pozostałych mechanizmów tego typu. Wielu użytkowników zwraca uwagę na ich szorstką i mało dynamiczną pracę. Niezbyt dobrze wyczuwalny jest również punkt aktywacji. Sposób mocowania nakładek do przełącznika jest też zdecydowanie bardziej delikatny niż w innych przełącznikach mechanicznych. Szybka aktywacja mechanizmu sprawia, że są to przełączniki przeznaczone dla graczy, jednak przed zakupem warto najpierw upewnić się, że ich charakterystyka przypadnie Tobie do gustu.

Sprężyste przełączniki Rommer-G

Nieco zmodyfikowane standardowe przełączniki Rommer-G, które w praktyce okazują się odpowiednikami Cherry MX Brown. W ich przypadku próg aktywacji przełącznika jest bardzo dobrze wyczuwalny, jednak przełącznik w dalszym ciągu nie jest tak dynamiczny, jak u konkurencji. To uniwersalne i sprawdzone mechanizmy, jednak zanim je wybierzecie, upewnijcie się, że odpowiada Wam ich klik.

GX Blue

Ostatni rodzaj przełączników, które możemy znaleźć w urządzeniach Logitecha. Ten typ przełącznika wyróżnia się nieliniową charakterystyką pracy, a jego działanie bez dwóch zdań przypomina pracę Cherry MX Blue. Warto jednak wspomnieć, że oprócz dynamicznego powrotu do pozycji początkowej, płynność jego pracy nie może równać się z oryginalnymi przełącznikami niemieckiego producenta. Ze względu na specyficzny charakter pracy, szybkie wciskanie przełącznika nie zapewnia takiego komfortu, jak konstrukcje konkurencji. Przełączniki te polecamy przede wszystkim do codziennej pracy przy komputerze. Co prawda nadają się one również do grania, jednak w tym aspekcie wiele przełączników radzi sobie lepiej.

Cherry MX, Kailh, a może przełączniki autorskie? Które z nich wybrać?

Wyżej wymienione przełączniki to najpopularniejsze mechanizmy, z którymi spotkacie się w trakcie poszukiwań wymarzonej klawiatury mechanicznej. Jak sami jednak widzicie, przełączniki każdego z producentów różnią się od siebie i nawet pomimo wielu podobieństw dostarczać będą różnych wrażeń w trakcie użytkowania. Którego producenta wybrać i jakie przełączniki okażą się dla Was najlepsze?

Przełączniki

Nie da się ukryć, że do najlepszych przełączników w dalszym ciągu zaliczyć możemy oryginalne Cherry MX. Trzeba przyznać, że jakość ich wykonania oraz dbałość o nawet najmniejsze szczegóły bezpośrednio przekłada się na komfort pracy. Co prawda ostateczne odczucia w trakcie użytkowania ściśle zależą od rodzaju wybranego przełącznika, jednak każdy z nich z całą pewnością wart jest polecenia i jeśli zależy Wam na bezkompromisowym działaniu, to trudno je czymkolwiek zastąpić. Liniowe przełączniki, takie jak Cherry MX Red, Cherry MX Black oraz Cherry MX Speed (Silver), to aktualnie najlepsze przełączniki dla graczy. Ich praca jest wyjątkowo płynna i zapewni doskonałe wrażenia w trakcie rozrywki. Świetnie wypadają też pozostałe rodzaje (Cherry MX Brown, Cherry MX Blue). Szczególną uwagę warto zwrócić na mechanizmy brązowe. Są bardzo uniwersalne i wyjątkowo ciche, przez co doskonale łączą nieliniową charakterystykę działania z dynamiką znaną z liniowych przełączników.

Warto wspomnieć, że bardzo dobrym zakupem mogą okazać się również klawiatury wyposażone w przełączniki marki Kailh. W gruncie rzeczy, takie modele dla wielu osób będą też najbardziej opłacalnym wyborem. Dlaczego? Większość konstrukcji wyposażonych w przełączniki Kailh to przystępne cenowo urządzenia, którym w gruncie rzeczy nie można nic zarzucić. Z ich pracy zadowoleni będą nawet bardziej wymagający użytkownicy, ponieważ jakością swojego wykonania nie różnią się mocno od oryginalnych Cherry MX. Co prawda mechanizmy Kailh są trochę mniej dynamiczne, jednak dla niektórych nie musi być to wada i z całą pewnością nie wynika ona z zastosowania gorszej jakości materiałów. Są równie wytrzymałe i wśród wielu użytkowników na świecie mają swoich zwolenników, którzy wybierają je zamiast produktów Cherry MX. Można więc powiedzieć, że to bardzo dobry wybór dla osób wyczulonych na punkcie współczynnika ceny do jakości.

Bardzo dobrze wypadają również autorskie przełączniki poszczególnych producentów. Doskonałym tego przykładem mogą być mechanizmy marki Razer. Bardzo dobra jakość wykonania oraz montażu przekłada się na wysoką wytrzymałość oraz  charakterystyczną pracę. Większość z nich nada się zarówno do gry, jak i codziennego użytkowania. Przed zakupem klawiatury wyposażonej w autorskie przełączniki należy jednak dokładnie sprawdzić dane dotyczące siły nacisku potrzebnej do aktywacji, sposobu działania oraz progu aktywacji. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest też wybrać się do najbliższego sklepu i wypróbować je w praktyce. O ile ich wykonanie oraz ogólna jakość nie będą odbiegały od najlepszych przełączników na rynku, o tyle ich praca może zauważalnie różnić się od dotychczas znanych mechanizmów.

Do najgorszych przełączników należy zaliczyć mechanizmy Outemu. Wyposażone w nie klawiatury są na ten moment najtańszymi urządzeniami na rynku. Ich praca zauważalnie różni się od działania przełączników Cherry MX, Kailh, czy wielu autorskich konstrukcji. Są mało dynamiczne, brakuje im płynności, a ich jakość wykonania zauważalnie odbiega od pozostałych wymienionych przełączników. Jeśli mielibyśmy je polecić, to tylko i wyłącznie osobom, które chcą sprawdzić z czym wiąże się praca na klawiaturze mechanicznej, jednak nie mają zamiaru ryzykować wydawania kilkuset złotych na znacznie lepsze modele. Do codziennego użytkowania są one wystarczające, jednak granie na nich nie można nazwać przyjemnym. Jeżeli jednak myślicie o zakupie klawiatury mechanicznej wyposażonej właśnie w te przełączniki, to szczególną uwagę powinniście zwrócić na ich czarną wersję. To bez dwóch zdań najlepsze przełączniki w ofercie producenta, które całkiem dobrze sprawdzą się nawet w trakcie grania.

Sprawdź nasze oparte na testach rekomendacje: