Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2019
Historia aktualizacji
13 lis 2019Pierwsza publikacja

Kamerkę internetową ma dziś niemal każdy w swoim telefonie lub laptopie. Czy jest więc jeszcze sens kupować oddzielną, zewnętrzną kamerkę internetową? Okazuje się, że tak, bo nowoczesne gadżety tego typu zapewniają znacznie lepszą jakość i płynność obrazu, z czego skorzystają głównie osoby prowadzący rozmowy wideo w po zmroku i strumieniujące swoją rozgrywkę. To właśnie dlatego tak wiele osób nadal decyduje się na zakup kamerki internetowej. Jak wybrać tę najlepszą? Podpowiadamy.

Dlaczego warto rozważyć zakup kamerki internetowej

W dobie wideo-komunikatorów, wykorzystywanych coraz częściej również do celów zawodowych, i popularyzacji Twitcha i jemu podobnych serwisów, kamerka internetowa jest dla wielu osób obowiązkowym akcesorium. Wielu osobom wystarcza jakość obrazu standardowej kamerki laptopowej lub przedniej kamerki smartfona, jednak bardziej wymagający użytkownicy wiedzą, że rozwiązania zintegrowane nie wystarczają, aby cieszyć się płynnym obrazem dobrej jakości (szczególnie w gorzej oświetlonym pomieszczeniu). Rozwiązaniem tego problemu może być zewnętrzna kamerka internetowa dobrej klasy.

Kamerka

Czy warto zdecydować się na jej zakup? Jeśli zależy Ci na dobrej jakości obrazu, to zdecydowanie tak. Szczególnie jeśli mówimy o modelach umożliwiających nagrywanie obrazu w jakości Full HD. Co ważne, dzięki dobrej kamerce obraz jest nie tylko ostrzejszy, ale też płynniejszy – zwłaszcza, gdy daje możliwość rejestrowania w 60 kl./sek. Nie bez znaczenia pozostają też duże możliwości konfiguracji ustawień nagrywania, a także automatyczna regulacja ostrości. Wszystko to sprawia, że zintegrowane kamerki internetowe nie mają większych szans z porządnymi kamerkami zewnętrznymi.

Ile wydać na kamerkę internetową?

Kamerki internetowe kosztują w sklepach od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wielu z Was może zastanawiać się, czym one się właściwie różnią i ile warto wydać, aby być zadowolonym z efektów. Diabeł tkwi w szczegółach. Tanie modele bywają wygodne w użytkowaniu (niekiedy są one całkiem dobrze wykonane, a ich sposoby montażu całkiem przemyślane), jednak nie są w stanie zapewnić tak dobrej jakości obrazu, szczególnie w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Wynika to bezpośrednio z zastosowania gorszej jakości optyki, a przede wszystkim montowanego wewnątrz sensora. W przypadku tanich modeli na próżno doszukiwać się też płynności wideo na poziomie 60 kl./sek. Najczęściej pozwalają one jedynie na rejestrowanie wideo w standardowych 24 kl./sek, co wielu osobom może nie wystarczyć (szczególnie fanom Twitcha i tym podobnych usług). Należy też pamiętać o tym, że nawet jeśli w specyfikacji kamerki widnieje informacja, że nagrywa ona wideo z jakąś płynnością, to często nie jest ona gwarantowana w każdej sytuacji i płynność obrazu rejestrowanego w słabym świetle jest jedną z podstawowych różnic pomiędzy tańszymi, a droższymi kamerkami. W tańszych kamerkach trudne warunki oświetleniowe mogą sprawić, że obraz będzie nagrywany z szybkością zaledwie kilku klatek na sekundę!

Kamerka 2

Jedną z najważniejszych cech droższych kamerek internetowych jest również automatyczne ustawianie ostrości. To właśnie dzięki tej funkcji możemy mieć pewność, że po zmianie pozycji bądź odległości od kamery obraz będzie nadal wyraźny. Należy pamiętać również o oprogramowaniu. Tanie modele mogą być wyposażone w narzędzia sterujące, jednak nie są one tak zaawansowane, jak aplikacje dedykowane droższym modelom. Pozwalają one na korekcję jasności materiału, temperatury barwowej, a nawet bezpośrednie przesyłanie wideo do serwisów społecznościowych. Mówiąc krótko: drogie kamery mają do zaoferowania znacznie więcej nie tylko pod względem jakości obrazu, ale również udostępniania go i zarządzania jego parametrami. Nie oznacza to oczywiście, że to, co drogie musi być lepsze. Wśród tanich kamerek internetowych wiele jest modeli, które oferują naprawdę świetny stosunek jakości do ceny. Trudno jest im jednak rywalizować z najlepszymi z kamer.

Razer Kiyo

Na droższe kamerki internetowe szczególną uwagę zwrócić powinni streamerzy. Dla osób przechwytujących swoją rozgrywkę nie ma nic ważniejszego od wyraźnego i płynnego obrazu, co sprawia, że wśród takich osób szczególną popularnością cieszą się modele pozwalające na strumieniowanie w rozdzielczości HD z przynajmniej 50 kl./sek. Co więcej, dla streamerów szczególnie istotne są też dodatki programowe. W narzędziach wielu producentów dostępne są na przykład funkcje pozwalające wyciąć tło i zastąpić je dowolnie stworzonym bądź też pobranym obrazem, a nawet filmem wideo. Najlepsze są naprawdę skuteczne, jednak w sprawdzone i w naprawdę dobrze działające funkcje tego typu wyposaża się jedynie najdroższe kamerki.

Na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą kamerkę internetową?

Trudno wybrać odpowiednią kamerkę internetową dla siebie, jeśli nie zwróci się uwagi na przynajmniej podstawowe aspekty jej działania. Poniższe wskazówki powinny rozwiać Wasze wątpliwości, a jednocześnie pomóc Wam zrozumieć, co tak naprawdę czyni kamerkę internetową dobrą.

  • Sposób montażu – przed zakupem upatrzonego modelu warto bliżej przyjrzeć się sposobie jego montażu. Powinien być on przede wszystkim stabilny, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia jakichkolwiek drgań (na przykład w trakcie jednoczesnej rozmowy oraz korzystania z laptopowej klawiatury). Zdecydujcie też, czy chcecie, aby była ona przymocowana do monitora, czy może wolicie, aby zamontowana była na specjalnej podstawce. Nie każdy model oferuje uniwersalny sposób montażu. Dobrze jest więc upewnić się, że będzie Wam on odpowiadał.
  • Rozdzielczość – to jeden z najważniejszych elementów bezpośrednio wpływających na ostateczną jakość obrazu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Niektóre z nich zdolne są rejestrować obraz nawet w rozdzielczości 4K. Zdecydowana większość pozwala natomiast na nagrywanie w rozdzielczości HD. Złotym środkiem zazwyczaj jest wybór kamerki internetowej Full HD. Gwarantuje ona wyraźny i szczegółowy obraz, który z pewnością docenią bardziej wymagający. Wybierając kamerę warto więc zadbać, aby była ona w stanie rejestrować obraz przynajmniej w rozdzielczości HD.
  • Liczba klatek na sekundę – istotna jest również płynność rejestrowanego wideo. W tym wypadku zasada jest wyjątkowo prosta. Im większa liczba klatek na sekundę, tym lepsza płynność materiału. Co prawda do komfortowego korzystania wystarczą już 24 kl./sek., ale bardziej wymagający użytkownicy powinni szukać modeli pozwalających na rejestrowanie wideo w przynajmniej 50 kl./sek. Tak płynne wideo z pewnością zadowoli przede wszystkim streamerów, bo dzięki temu obraz z kamerki synchronizuje się z obrazem z gry.
  • Sposób ustawiania ostrości – wbrew pozorom, stosunkowo niewiele kamerek internetowych może pochwalić się autofokusem i choć modele z nim nie należą do najtańszych, to zapewniają największą wygodę. Radzimy natomiast omijać modele, których nie wyposażono w jakąkolwiek regulację. Pewnym kompromisem są z kolei kamerki z jej ręcznym dopasowywaniem. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, jednak lepsze to niż nic.
  • Funkcje dodatkowe – co prawda funkcje dodatkowe nie są najważniejsze, jednak mogą zadecydować o wyborze konkretnego modelu. Do najbardziej użytecznych zaliczyć należy dodatkowe oprogramowanie pozwalające na zarządzenia ustawieniami wideo. Mowa nie tylko o rozdzielczości i liczbie kl./sek., ale również o możliwościach dostosowania nasycenia, kolorystyki, czy jasności. Co więcej, niektóre kamerki internetowe wyposaża się w funkcjonalne dodatki pozaprogramowe. Dobrym tego przykładem może być na przykład model Razer Kiyo, wyposażona we wbudowaną lampę pierścieniową.
Kamerka 3

Polecane kamerki internetowe

  • Microsoft LifeCam HD-3000 – jedna z najtańszych kamerek internetowych, która pozwoli na zarejestrowanie dobrej jakości wideo w rozdzielczości HD. Nie wyposażono jej co prawda w szereg zaawansowanych funkcji, jednak może pochwalić się za to wbudowanym mikrofonem wielokierunkowym z funkcją redukcji zakłóceń.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Logitech C920 HD Pro – jedna z najbardziej zaawansowanych kamerek internetowych Full HD na rynku. Wyposażono ją w niemal wszystko to, co najważniejsze. Znajdziemy tu nie tylko dodatkowe oprogramowanie sterujące, ale również autofokus, a nawet dwa mikrofony przechwytujące dźwięk stereo. Jeśli szukasz dobrej kamerki internetowej na lata i nie chcesz przepłacać, to jest to świetny wybór, który zaspokoi potrzeby niemal każdego.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Razer Kiyo – kamerka internetowa znanego producenta peryferiów dla graczy. Na tle innych kamerek wyróżnia się przede wszystkim pierścieniową lampą doświetlającą, która bardzo dobrze sprawdza się w ciemnych sceneriach. Ponadto model ten jest w stanie nagrywać wideo w rozdzielczości Full HD przy 30 kl./sek. Nie mogło też zabraknąć automatycznej regulacji ostrości, a także funkcji zastępowania tła, która szczególnie spodoba się streamerom.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Logitech Brio Webcam 4K – jedna z niewielu kamerek internetowych, która pozwala na przechwytywanie obrazu w rozdzielczości 4K, jak i Full HD 60 kl./sek. Do dyspozycji użytkownika oddano również 5-krotne powiększenie cyfrowe, a także zaawansowane opcje regulacji obrazu, pozwalające na uzyskanie świetnego obrazu nawet w ciemnych sceneriach. Trudno o bardziej zaawansowaną kamerkę internetową, która zapewni tak szczegółowy obraz.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.