Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia 2019
Historia aktualizacji
17 sty 2019Pierwsza publikacja

Klawiatury mechaniczne do 350 złotych cieszą się dużą popularnością, bo właśnie tyle trzeba zapłacić za klawiaturę do gier z oryginalnymi przełącznikami Cherry MX. Drobiazgowe testy i analiza opinii użytkowników pozwoliła wybrać nam najlepszą klawiaturę do gier do 350 zł. A jest nią Corsair K63 LED – najbardziej funkcjonalna klawiatura tej klasy z oryginalnymi przełącznikami Cherry MX Red. W tekście nie zabraknie też alternatyw dla osób poszukujących dobrze wykonanych, pełnowymiarowych konstrukcji oraz dla tych, którzy oczekują od przełączników płynności i dynamiki działania, jednak Cherry MX nie przypadły im do gustu.

Interesuje Cię inny przedział cenowy?

Jeśli interesuje Cię inny przedział cenowy, to zapraszamy do jednego z poniższych artykułów:

Klawiatura mechaniczna do gier do 350 zł. Główna rekomendacja: Corsair K63 Compact

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Rodzaj przełączników
Cherry MX Red
Wymiary (sz × w × g)
365 × 171 × 41
Waga
1120 g
Długość przewodu
2 m
Anti-ghosting
Pełny
Próbkowanie
1000 Hz
K63 Compact

Klawiatura Corsair K63 Compact to najbardziej funkcjonalna klawiatura mechaniczna do gier 350 złotych, a wszystko to dzięki dodatkowemu oprogramowaniu, które nie różni się praktycznie niczym od najbardziej zaawansowanych narzędzi dołączanych do nawet trzy razy droższych modeli. Równie dużym plusem jest zastosowanie oryginalnych przełączników Cherry MX Red wyposażonych w diody pozwalające na aktywację jednolitego, czerwonego podświetlenia. Nie da się ukryć, że model ten pozbawiono bloku klawiszy numerycznych, przez co nie jest to sprzęt dla wszystkich, jednak dla wielu graczy jest to wielka zaleta. Dodatkowe miejsce po prawej stronie przyda się w trakcie szybkich i dynamicznych potyczek, umożliwiając swobodne manewrowanie myszką. No i dzięki temu klawiatura bez trudu zmieści się na mniejszych stanowiskach. Poza tym, to jedna z najlepiej wykonanych klawiatur mechanicznych do gier do 350 złotych. W trakcie użytkowania nie ugina się pod silnym naciskiem. Jeśli doliczymy do tego dodatkowe klawisze multimedialne oraz szerokie możliwości personalizacji, to otrzymamy model, który okazuje się lepszy nawet od dużo droższych konkurentów.

K63 Compact

Model K63 Compact nie ustrzegł się jednak kilku wad. Pierwsza z nich, to jakość materiałów, z których zbudowano urządzenie. W większości klawiatur mechanicznych do gier za około 300-350 złotych spotkamy się z dużą ilością plastiku, jednak rama urządzenia niemal zawsze wykonana jest z metalu. W Corsair K63 Compact nawet ten element konstrukcji wykonano z plastiku. Co prawda jest on bardzo twardy, a wierzch został naprawdę dobrze spasowany z pozostałą częścią klawiatury, jednak w tej kwocie metalowa rama powinna być już standardem. Zastosowanie oryginalnych przełączników Cherry MX oraz ogólne dopracowanie konstrukcji ma więc swoją cenę. Poza tym brakuje tu niektórych użytecznych dodatków, takich jak choćby pełne podświetlenie RGB i podkładka pod nadgarstki. K63 Compact to bardzo wygodna konstrukcja, jednak gracze przyzwyczajeni do tego typu udogodnień mogą czuć się zawiedzeni.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Klawiatura mechaniczna do gier do 350 zł, alternatywa: HyperX Alloy FPS – gdy potrzebny jest blok numeryczny

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Rodzaj przełączników
Cherry MX Red
Cherry MX Blue
Cherry MX Brown
Wymiary (sz × w × g)
441,7 × 129,4 × 335,6
Waga
1049 g
Długość przewodu
1,8 m
Anti-ghosting
Pełny
Próbkowanie
1000 Hz
Alloy FPS

Dobrą alternatywą dla Corsair K63 Compact, głównie gdy komuś przeszkadza brak bloku numerycznego, jest klawiatura HyperX Alloy FPS. Ta klawiatura mechaniczna do gier zasłużyła sobie na naszą rekomendację świetną jakością wykonania oraz przełącznikami Cherry MX. Jedna z największych zalet modelu Alloy FPS, która niemal od razu rzuca się w oczy, to gruba metalowa rama na wierzchu urządzenia. Ma ona szczególne znaczenie nie tylko dla wytrzymałości konstrukcji, ale również jakości przełączników. Zamontowane zostały one bardzo precyzyjnie, a to bardzo ważne, bowiem ich złe mocowanie zauważalnie przekłada się na komfort. W tym modelu nie mogło zabraknąć również kilku dodatkowych funkcji. Wśród nich znajdziemy na przykład pełny anty-ghosting (możliwość wciśnięcia wszystkich klawiszy naraz) i jednolite podświetlenie. Co prawda klawiatura HyperX Alloy FPS nie jest tak funkcjonalna, jak nasza główna rekomendacja (uboższe oprogramowanie, brak klawiszy multimedialnych), jednak gracze ceniący proste, ale sprawdzone rozwiązania z blokiem klawiszy numerycznych będą z niej bardzo zadowoleni.

Alloy FPS 2

HyperX Alloy FPS to naprawdę świetne urządzenie. Wybierając ten model warto jednak wiedzieć, dlaczego nie otrzymał naszej głównej rekomendacji. Miały wpływ na to przede wszystkim dwie rzeczy. Pierwsza z nich to wcześniej wspomniana ograniczona funkcjonalność. To wyjątkowo prosty model klawiatury mechanicznej do gier, wyposażony w jedynie najbardziej podstawowe funkcje. Są one bardzo użyteczne, jednak na tle dodatkowego oprogramowania Corsair K63 Compact wypadają słabo. Drugi element to sztywność konstrukcji w trakcie dynamicznego użytkowania. Wierzchnia część tej klawiatury zbudowana została z metalu, jednak nie wątpimy, że dodatkowe usztywnienie wewnętrznej ramy pozytywnie wpłynęłoby na przyjemność użytkowania. Jego brak sprawia, że podczas mocniejszego uderzania w klawisze całość delikatnie się ugina. Element ten nie powoduje trwałego odkształcania się konstrukcji, ale warto go odnotować, ponieważ dla niektórych może stanowić pewien problem.

Klawiatura mechaniczna do gier do 350 złotych, alternatywa: Roccat Suora – kiedy najwyższa uniwersalność to podstawa

Roccat Suora

Przełączniki Cherry MX to w klawiaturach mechanicznych do gier obiekt pożądania wielu graczy. Jednak nie wszystkim osobom (a szczególnie tym, które komputer wykorzystują do czegoś więcej niż gry) odpowiada charakterystyka ich działania. Dla osób poszukujących bardziej uniwersalnej klawiatury idealnym rozwiązaniem może okazać się zakup modelu Roccat Suora, w którym zamontowano rzadko używane przełączniki TTC w wersji Brown. Są to jedne z najlepszych zamienników Cherry MX, które na dodatek pracują od nich płynniej i odbijają się równie dynamicznie, co oryginalny produkt Cherry. Okażą się więc najlepszym wyborem nie tylko do grania, ale również codziennego użytkowania oraz pracy. Pomaga w tym również bardzo dobrze wyczuwalny punkt aktywacji. Są więc idealną mieszanką przełączników liniowych z klasycznymi, „klikającymi” mechanizmami, wygrywając w tym aspekcie z naszą główną rekomendacją. Roccat Suora, podobnie jak Corsair K63 Compact, wyposażono w zaawansowane oprogramowanie dodatkowe, umożliwiające tworzenie profili, programowanie klawiszy, a nawet nagrywanie makr. Mogłoby się wydawać, że w kwocie do 350 złotych dodatkowe narzędzia to standard, jednak w praktyce okazuje się zupełnie inaczej. Tym bardziej warto docenić dodatkowe rozwiązania, dzięki którym model ten jest jedną z najbardziej funkcjonalnych klawiatur na rynku.

Roccat Suora 2

Roccat Suora pod kilkoma względami wypada gorzej od naszej głównej rekomendacji. Mowa tu przede wszystkim o jakości wykonania i spasowaniu niektórych elementów. W przeciwieństwie do Corsair K63 Compact, w tym modelu wierzchnia płyta wykonana została z metalu, jednak mimo to nie znajdziemy tu tak dokładnego spasowania ze spodem, jak w naszej głównej rekomendacji. Co więcej, spore ilości plastiku na spodzie obudowy nie przekonały nas do siebie, a to ze względu na średnią jakość użytego tworzywa. Warto też wspomnieć o oprogramowaniu. Co prawda jest bardzo zaawansowane, jednak oprogramowania nie możemy nazwać intuicyjnym i przyjaznym dla początkującego użytkownika. Warto też zaznaczyć, że urządzenie nie przypadnie do gustu zagorzałym fanom liniowej pracy przełącznika i nie pomoże w tym nawet świetna płynność pracy mechanizmów TTC. Jeśli więc cenisz sobie liniową charakterystykę działania i jesteś wyjątkowo wymagającym graczem, to powinieneś wybrać naszą główną rekomendację.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jak wybieramy najlepsze klawiatury mechaniczne do gier do 350 zł?

Klawiatury mechaniczne do gier cieszą się rosnącą popularnością. Jeszcze do niedawna za choćby najprostsze modele trzeba było zapłacić kilkaset złotych. Dziś nawet za około 200 złotych możemy kupić całkiem funkcjonalny i bardzo dobrze wykonany sprzęt, co doskonale obrazuje przygotowane przez nas zestawienie najlepszych klawiatur mechanicznych do gier do 200 zł. A co daje nam zwiększenie budżetu o 150 złotych? Mając 350 zł możemy zacząć myśleć o zakupie klawiatury z oryginalnymi przełącznikami Cherry MX. To głównie je braliśmy pod uwagę wybierając powyższe rekomendacje, ponieważ jakość przełączników jest najważniejsza w każdej klawiaturze mechanicznej, a przełączniki Cherry MX gwarantują, że będzie ona na wysokim poziomie.

Roccat Suora

Najlepszym sposobem na znalezienie idealnej klawiatury mechanicznej do gier do 350 złotych byłoby przetestowanie wszystkich klawiatur tego typu. Niestety, nie jest to możliwe, bo jest ich za dużo. Poza tym, pewnych modeli nie ma sensu testować, ponieważ są bardzo źle oceniane przez użytkowników i recenzentów, co ma dla nas duże znaczenie. Dlatego pod uwagę bierzemy jedynie te modele klawiatur, które są znane ze swojej nienagannej jakości wykonania i osiągów. Najlepiej oceniane klawiatury mechaniczne sprawdzamy w laboratorium testowym serwisów PCLab.pl i KomputerSwiat.pl. Testy przebiegają według określonego schematu. To właśnie dzięki niemu możliwe jest bezpośrednie porównanie ze sobą różnych urządzeń i wyłonienie najlepszego z nich. W czasie testów sprawdzamy:

  • Jakość wykonania (w tym użyte do budowy materiały, spasowanie poszczególnych elementów, ich jakość) oraz kwestie związane z ergonomią, takie jak waga, wyprofilowanie i inne detale mogące wpłynąć na komfort użytkowania.
  • Rodzaj przełączników oraz ich praca. To bez wątpienia najistotniejszy aspekt każdej klawiatury mechanicznej. Od niego w głównej mierze zależy komfort użytkowania urządzenia. Na tym etapie szczególną uwagę zwracamy na sposób ich działania, siłę, jaką trzeba przyłożyć, aby aktywować przełącznik, skok, deklarowaną przez producenta wytrzymałość oraz jakość ich osadzenia w urządzeniu. Nie pomijamy również oceny budowy nasadek. Zwracamy uwagę na ich wyprofilowanie, jakość tworzywa, czcionkę oraz właściwości przeciwpoślizgowe.
  • Użytkowanie urządzenia. To kolejny istotny etap testów, który dostarcza nam informacji o tym, jak urządzenie spisuje się w codziennym życiu. W tej części szczególną uwagę zwracamy na to, czy jest ono stabilne i nie ślizga się po powierzchni, czy dostęp do przycisków dodatkowych jest intuicyjny i szybki, a także jak sprawują się dodatki, takie jak podkładka pod nadgarstki.
  • Funkcjonalność programowa. Na sam koniec ocenie poddajemy zastosowane przez producenta techniki programowe, takie jak programowalne klawisze, nagrywanie makr, tworzenie profili, anti-ghosting, integracja podświetlenia z grami.

Oprócz własnego doświadczenia i testów, na wybór rekomendacji mają wpływ opinie polskich i zagranicznych serwisów zajmujących się testami sprzętu, na przykład Tom's Hardware i TweakTown. Nierzadko sięgamy też po wiedzę, którą znaleźć można na forach Geekhack i Deskthority. Wszystko po to, aby mieć pewność, że rekomendowane przez nas konstrukcje są naprawdę godne polecenia.

Czym różnią się klawiatury mechaniczne do gier do 350 złotych od zauważalnie droższych modeli?

Wybierając klawiaturę mechaniczną do gier do 350 złotych większość użytkowników musi odpowiedzieć sobie na wiele niełatwych pytań. Jedno z nich niemal zawsze dotyczy różnic pomiędzy najlepszymi, a zauważalnie tańszymi modelami i tego, czy klawiatura za około 350 złotych w praktyce okaże się od nich gorsza. Już na wstępie warto podkreślić, że na rynku klawiatur mechanicznych wiele się zmieniło i nawet najtańsze klawiatury mechaniczne nie mają się czego wstydzić na tle dużo droższych urządzeń. Podobnie jest z klawiaturami mechanicznymi za około 350 złotych. Na ten moment to jedne z najlepiej wycenionych konstrukcji, które są złotym środkiem pomiędzy jakością a ceną. Dobrym tego przykładem jest nasza główna rekomendacja, która podobnie jak najdroższe modele klawiatur mechanicznych, wyposażona jest w bardzo zaawansowane oprogramowanie i oryginalne przełączniki Cherry MX. Nawet spasowanie poszczególnych elementów nie ustępuje na krok modelom za ponad 500 złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zamiast metalowej ramy znajdziemy tu tylko plastik. W oczy rzuca się również brak bloku numerycznego (co dla niektórych może okazać się problemem) oraz użytecznej podkładki pod nadgarstki. To właśnie dlatego w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy, bowiem w tej kwocie nie można mieć wszystkiego i jest to podstawowa różnica w stosunku do znacznie droższych klawiatur. Jeżeli zależy Wam na dodatkowym oprogramowaniu, wybór modelu wyposażonego w specjalne narzędzie będzie rozsądnym posunięciem, ale funkcjonalność może być okupiona brakiem innych dodatków. Jeśli z kolei zależy Wam na dodatkowej podkładce pod nadgarstki, wyposażony w nią model może okazać się nieco gorzej wykonany i pozbawiony najbardziej zaawansowanych funkcji.

Cherry MX

Czy warto wybrać klawiaturę mechaniczną do gier za 350 złotych, skoro dobre konstrukcje można kupić znacznie taniej?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nawet wśród tanich klawiatur mechanicznych możemy znaleźć modele godne polecenia. Dla wielu osób mogą one okazać się dobrym wyborem, jednak pod wieloma względami wypadają zauważalnie gorzej od polecanych w tym artykule klawiatur do gier. Jedną z najważniejszych różnic jest nie tyle jakość wykonania, a nawet zastosowane materiały, ile funkcjonalność. Dodatkowe oprogramowanie w klawiaturach mechanicznych za około 200 złotych to rzadkość, a nawet jeśli tani model wyposażony został w dodatkowe narzędzie, to zazwyczaj należy ono do najprostszych i nie pozwala na pełną personalizację urządzenia. Większość modeli za około 350 złotych pochwalić może się zaawansowanymi funkcjami zarówno programowymi, jak i sprzętowymi. Dodatkowe przyciski multimedialne nie są w nich co prawda standardem, ale znalezienie wyposażonego w nie modelu nie jest niemożliwe.

Alloy FPS

Największą różnicę stanowią jednak przełączniki. Do najlepszych i najpopularniejszych na rynku zaliczyć należy Cherry MX, które wyróżniają się najlepszą jakością zarówno działania, jak i wykonania. W klawiaturach mechanicznych do gier za mniej niż 300 zł na próżno szukać oryginalnych przełączników Cherry MX. Takie modele jeszcze do niedawna wyposażane były w chińskie zamienniki, które spełniały oczekiwania jedynie początkujących i mniej doświadczonych graczy. Co prawda teraz za około 200 złotych da się kupić modele wyposażone w dużo lepsze przełączniki Kailh, ale w większości przypadków nie zapewniają tak dobrej płynności i dynamiki powrotu do pozycji początkowej, co produkt Cherry. Za kwotę około 300 złotych można też znaleźć klawiatury do gier z bardzo dobrymi przełącznikami TTC. Są one rzadko spotykane, jednak to właśnie na nie zdecydował się producent jednej z naszych alternatyw. Zarówno przełączniki TTC, jak i Cherry MX polecane są najbardziej wymagającym graczom, którym szczególnie zależy na jakości kliku. Jeśli pozwala na to budżet, konstrukcje w nie wyposażone okażą się najlepszym wyborem.

Inne klawiatury mechaniczne do gier do 350 zł

Wybrane przez nas modele to bez dwóch zdań najlepsze klawiatury mechaniczne do 350 złotych. Na rynku nie brakuje jednak konstrukcji, które także mogą okazać się dobrym wyborem. Niektórym z nich zabrakło naprawdę niewiele, aby otrzymać rekomendację. Są nimi:

  • Logitech G413 – jedna z najlepiej wykonanych klawiatur do 350 złotych. Wyróżnia się nie tylko funkcjonalnością, ale również wygodą. Producent wyposażył ją w rozbudowane oprogramowanie. Co więcej, model ten wyposażono w autorskie przełączniki producenta o nazwie Romer-G. Wyróżniają się płytko położonym progiem aktywacji i należą do jednych z najszybszych przełączników na rynku. Warto jednak podkreślić, że nie są one tak płynne i lekkie w użytkowaniu, jak Cherry MX i przełączniki TTC, przez co nie przypadną do gustu najbardziej wymagającym użytkownikom.
  • Cooler Master MasterKeys Pro L GeForce GTX Edition – unikalna wersja klawiatury MasterKeys Pro L wyposażona w zielone podświetlenie oraz oryginalne przełączniki Cherry MX. To bardzo dobrze wykonany model, do którego w praktyce nie można się przyczepić. Warto jednak podkreślić, że sprawdzi się w rękach tych graczy, którzy nie oczekują wymyślnych dodatków oraz specjalnych funkcji. To wyjątkowo proste urządzenie i w aspekcie funkcjonalności daleko mu do wyróżnionych przez nas rekomendacji.
  • SPC Gear GK550 Omnis – jedna z najlepiej wyposażonych klawiatur do 350 złotych. Wszystko ze względu na dodatkową, demontowalną podpórkę pod nadgarstki, która doskonale sprawdza się w trakcie użytkowania. Co więcej, model ten również wyposażono w dodatkowe narzędzie pozwalające tworzyć makra oraz programować klawisze. Jest to więc klawiatura niemal idealna, jednak wyposażono ją w przełączniki Kailh. W praktyce sprawdzają się nieco gorzej od oryginalnych Cherry MX.