Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2020
Historia aktualizacji
22 kwi 2020

Aktualizacja listy polecanych klawiatur mechanicznych do 350 zł.

17 sty 2019Pierwsza publikacja

Klawiatury mechaniczne do 350 złotych cieszą się dużą popularnością, bo właśnie co najmniej tyle trzeba zapłacić za dobrą klawiaturę mechaniczną z oryginalnymi przełącznikami Cherry MX. Przełączniki to jednak nie wszystko. Pozostaje jeszcze kwestia wykonania, funkcjonalności oraz dodatków pozaprogramowych, a nie każda klawiatura mechaniczna do gier do 350 złotych może się nimi pochwalić. Które modele są faktycznie warte uwagi? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Jaka powinna być klawiatura mechaniczna do 350 złotych?

Najlepsza klawiatura mechaniczna do gier do 350 złotych powinna być przede wszystkim solidna, czyli wykonana z bardzo dobre jakości materiałów. Oznacza to, że jej nieodzownym elementem powinna być metalowa płyta usztywniającą całość, gruby przewód poprowadzony w oplocie, oraz twardy i sztywny plastik. Wszystko powinno być ze sobą dobrze spasowane. To właśnie dzięki temu będzie ona w stanie służyć przez lata. 

Drugi istotny element to przełączniki. W najlepszej klawiaturze mechanicznej do gier do 350 złotych powinny znaleźć się dowolne przełączniki Cherry MX bądź Kailh Silver Speed. Dlaczego akurat te? Bo spośród wielu innych przełączników są one wykonane najlepiej, co bezpośrednio przekłada się na ich wytrzymałość oraz działanie.

Klawiatura mechaniczna do gier HyperX
Metal to często spotykany materiał w najlepszych klawiaturach mechanicznych do  350 złotych. Najczęściej wykonana jest z niego wierzchnia rama urządzenia, która jednocześnie usztywnia konstrukcję.

Trzeci aspekt to funkcjonalność. Klawiatury mechaniczne do 350 złotych są zazwyczaj dużo bardziej funkcjonalne od swoich tańszych odpowiedników. Najlepsza klawiatura za około 350 złotych powinna więc mieć bardzo zaawansowane oprogramowanie sterujące, umożliwiające personalizację przycisków, nagrywanie kombinacji makro, tworzenie profili oraz ich automatyczne przełączanie w momencie uruchomienia wybranej aplikacji. Tylko takie klawiatury spełnią oczekiwania nawet bardzo wymagających graczy.

Warto też zwrócić uwagę na funkcjonalne dodatki. Wiele z nich wyróżnia klawiatury mechaniczne do 350 złotych od tańszych modeli. Ich wybór powinien zależeć jednak jedynie od Waszych preferencji. O jakich dodatkach mowa? O dodatkowej podkładce pod nadgarstki, o funkcjonalnych klawiszach multimedialnych, oświetleniu, a nawet odpinanym przewodzie.

Czy warto wybrać klawiaturę mechaniczną za 350 zł?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nawet wśród tanich klawiatur mechanicznych możemy znaleźć modele godne polecenia. Dla wielu osób mogą one okazać się dobrym wyborem, jednak pod wieloma względami wypadają gorzej od modeli za około 350 złotych. Jedną z najważniejszych różnic jest nie tyle jakość wykonania, ile funkcjonalność. Zaawansowane oprogramowanie dodatkowe w klawiaturach mechanicznych za około 250 złotych to rzadkość, a nawet jeśli tani model wyposażony został w dodatkowe narzędzie, to zazwyczaj należy ono do najprostszych i nie pozwala na pełną personalizację urządzenia. Większość modeli za około 350 złotych pochwalić może się z kolei zaawansowanymi funkcjami zarówno programowymi, jak i sprzętowymi. Dodatkowe przyciski multimedialne nie są w nich co prawda standardem, ale znalezienie wyposażonego w nie modelu nie jest niemożliwe.

Klawiatura mechaniczna HyperX Alloy FPS
HyperX Alloy FPS to jedna z najlepszych, a zarazem najprostszych klawiatur mechanicznych do gier do 350 złotych.

Największą różnicę stanowią jednak przełączniki. Do najlepszych i najpopularniejszych na rynku zaliczyć należy Cherry MX, które wyróżniają się najlepszą jakością zarówno działania, jak i wykonania. W klawiaturach mechanicznych do gier za mniej niż 300 zł na próżno szukać oryginalnych przełączników Cherry MX. Takie modele jeszcze do niedawna wyposażane były w chińskie zamienniki, które spełniały oczekiwania jedynie początkujących i mniej doświadczonych graczy. Co prawda teraz za około 250 złotych da się kupić modele wyposażone w dużo lepsze przełączniki Kailh, ale w większości przypadków nie zapewniają tak dobrej płynności i dynamiki powrotu do pozycji początkowej, co produkt Cherry.

Czy przełączniki Cherry MX to jedyne, na jakie warto zwrócić uwagę w klawiaturze mechanicznej za 350 zł?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przełączników. Oprócz Cherry MX wyróżnić można przełączniki producentów takich jak: Gateron, Kailh, TTC, Outemu oraz autorskie przełączniki producentów sprzętu (na przykład Rommer-G, Razer Switch). Dlaczego więc w klawiaturze mechanicznej do gier do 350 złotych powinny znaleźć się oryginalne Cherry MX? Bo przełączniki Cherry MX są bez dwóch zdań jednymi z najlepszych, jakie można znaleźć w klawiaturach, a wpływa na to nie tylko ich działanie, ale również najwyższa jakość materiałów, z których zostały wykonane. Drugim powodem jest też fakt, że są najbardziej standardowymi i uniwersalnymi przełącznikami na rynku. Co prawda wiele zależy od tego, który przełącznik wybierzemy, ale każdy z nich zachowuje przynajmniej dobry balans pomiędzy dynamiką, płynnym działaniem, wysokością skoku oraz siłą nacisku, czego nie można powiedzieć o wielu ich konkurentach i naśladowcach.

Klawiatura mechaniczna z przełącznikami Kailh Speed Silver
HyperX Alloy FPS RGB to jedna z nielicznych klawiatur wyposażonych w przełączniki Kailh Silver Speed, które w praktyce okazują się trochę lepsze od jednych z najszybszych przełączników Cherry, a konkretnie Cherry MX Speed.

Nie oznacza to jednak, że na inne mechanizmy nie warto zwrócić uwagi. Istnieje jednak duże ryzyko, że specyfika ich działania (jako że różni się ona od Cherry MX) zwyczajnie nie przypadnie Wam do gustu. Mówiąc prościej: na przełączniki innych firm warto zwrócić uwagę szczególnie wtedy, kiedy z dużą dokładnością jest się w stanie określić to, jak mają one pracować i czego się od nich oczekuje, czyli zazwyczaj gdy kupuje się jedną z kolejnych, a nie pierwszą klawiaturę mechaniczną. W przeciwnym wypadku warto postawić na najbardziej uniwersalne i uznane Cherry MX.

Jaka klawiatura mechaniczna do gier do 350 zł? Polecane modele

Uzbrojeni w tę wiedzę możecie przystąpić do wyboru swojej nowej klawiatury mechanicznej. Ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna, nie da się wskazać jednego modelu klawiatury, który będzie najlepszy dla wszystkich, ale swoje poszukiwania warto zacząć od poniższych urządzeń, które na podstawie naszych testów i doświadczenia z klawiaturami mechanicznymi uważamy za  najbardziej opłacalne spośród klawiatur mechanicznych do 350 zł.

  • SPC Gear GK530 Tournament Cherry MX Red – model ten stanowi wyjątek w ofercie producenta. Jest bowiem jedyną klawiaturą tej marki dostępną nie tylko z przełącznikami Kailh, ale również z Cherry MX Red. To bez dwóch zdań najtańszy godny polecenia „mechanik” w tej kwocie. Jednak niska cena nie jest jego jedyną zaletą, bo wyróżnia go też dodatkowe oprogramowanie, kompaktowe wymiary i wzorowa jakość wykonania. Czego chcieć więcej?
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
SPC Gear GK530 Tournament Cherry MX Red
od 299 zł
  • HyperX Alloy FPS RGB – jedyna klawiatura mechaniczna do gier do 350 złotych z przełącznikami Kailh, którą warto polecić. Dlaczego? Bo zamontowane w niej przełączniki Kailh Silver Speed to jedne z najszybszych mechanizmów na rynku. Niektórzy profesjonalni gracze twierdzą nawet, że są one lepsze od dotychczas najszybszych przełączników Cherry MX Speed. Model ten polecamy więc osobom, dla których w trakcie rozgrywki cenny jest każdy ułamek sekundy. 
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Corsair K63 Compact – bardzo zaawansowana klawiatura, którą polecamy fanom niewielkich, ale kompletnych konstrukcji. W modelu Corsair K63 Compact znaleźć można wszystko to, co w nawet dwa razy droższych modelach. Oferuje więc ona doskonałe przełączniki Cherry MX, wzorowe wykonanie i pozaprogramowe dodatki (na przykład podświetlenie), które z pewnością okażą się użyteczne. Czym więc różni się od wcześniej polecanego modelu SPC Gear GK530 Tournament? Przede wszystkim tym, że ma znacznie bardziej zaawansowane oprogramowanie oraz dziewięć dodatkowych przycisków multimedialnych. To jeden z niewielu „wszystkomających”, a zarazem tak niewielkich modeli w tej kwocie.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Klawiatury mechaniczne z innych przedziałów cenowych: