Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2019
Historia aktualizacji
14 mar 2019Pierwsza publikacja

Przyzwoita klawiatura mechaniczna do gier nie musi być droga, bo już za 200 zł można kupić dopracowany model z chińskimi przełącznikami, a  najtańsze klawiatury z oryginalnymi przełącznikami Cherry MX kosztują około 350 zł. Jednak dopiero zwiększenie budżetu do około 500 złotych pozwala na pożegnanie się z kompromisami i zakup klawiatur mechanicznych do gier, której niczego nie brakuje. Która klawiatura mechaniczna do 500 zł jest najlepsza? Z naszych testów wynika, że w tej chwili najlepszą klawiaturą mechaniczną do gier do 500 złotych jest Corsair K70 Rapidfire. W tekście nie zabraknie jednak alternatyw dla osób stawiających na maksymalną szybkość działania przełączników, a także tych graczy, którzy cenią miejsce na biurku, jednak nie chcą rezygnować z wygody.

Interesuje Cię inny przedział cenowy?

Jeśli interesuje Cię inny przedział cenowy, bądź szukasz informacji na temat przełączników mechanicznych, to zapraszamy do jednego z poniższych artykułów:

Klawiatura mechaniczna do gier do 500 zł. Główna rekomendacja: Corsair K70 Rapidfire

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Rodzaj przełączników
Cherry MX Speed
Wymiary (sz × w × g)
436 × 165 × 38
Waga
1200 g
Długość przewodu
2 m
Anti-ghosting
Pełny
Próbkowanie
1000 Hz
Corsair K70 Rapidfire

Corsair K70 Rapidfire to prawdziwe „Ferrari” wśród klawiatur mechanicznych do gier. Użycie stali oraz bardzo twardego plastiku gwarantuje nie tylko komfort użytkowania, ale przede wszystkim stabilność i wytrzymałość. To właśnie dlatego model ten jest przez wielu uważany za najlepiej wykonaną klawiaturę mechaniczną do 500 złotych. Poza tym, Corsaira K70 Rapidfire wyposażono w przełączniki Cherry MX Speed (w dużym uproszczeniu można o nich myśleć jak o poprawionych Cherry MX Red), które jeszcze do niedawna były najszybszymi przełącznikami mechanicznymi na rynku. Ich próg aktywacji to zaledwie 1,2 mm, pracują stosunkowo cicho oraz bardzo płynnie. Nie mamy wątpliwości, że w dalszym ciągu są jednymi z najlepszych przełączników mechanicznych. Ta klawiatura mechaniczna do gier wyróżnia się także funkcjonalnością. Oprócz bardzo rozbudowanego oprogramowania, model ten wyposażono w dodatkowe przyciski multimedialne, a nawet demontowalną podkładkę pod nadgarstki. Elementy te, w połączeniu ze świetnymi przełącznikami oraz nienagannym wykonaniem, sprawiają, że znalezienie tak dobrze wyposażonej i równie uniwersalnej klawiatury do 500 złotych jest praktycznie niemożliwe.

K70 Rapidfire

Corsair K70 Rapidfire to jedna z nielicznych klawiatur, w której tak naprawdę trudno doszukać się jakichkolwiek wad. Trzeba jednak pamiętać, że jest to klawiatura pełnowymiarowa, która z zamontowaną podkładką pod nadgarstki zajmuje naprawdę sporą ilość miejsca na biurku. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy aby na pewno masz wystarczającą ilość wolnej przestrzeni. Niektórzy mogą również zwrócić uwagę na charakterystyczne czerwone podświetlenie. Co prawda świetnie sprawdza się w praktyce, jednak osobom, którym szczególnie zależy na oświetleniu RGB, z pewnością nie spodoba się brak tego dodatku. Tym bardziej, że w wielu klawiaturach za około 500 złotych jest ono niemal standardem.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Klawiatura mechaniczna do gier do 500 złotych, alternatywa: HyperX Alloy FPS RGB – gdy liczy się szybkość

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Rodzaj przełączników
Kailh Silver Speed
Wymiary (sz × w × g)
442 × 130 × 36
Waga
1100 g
Długość przewodu
1,8 m
Anti-ghosting
Pełny
Próbkowanie
1000 Hz
HyperX Alloy FPS RGB

Klawiatura HyperX Alloy FPS RGB swoją nazwą sugeruje, że od modelu HyperX Alloy FPS, który polecamy w artykule o klawiaturach do gier do 350 zł, różni się jedynie podświetleniem RGB. W praktyce różnic jest więcej i obejmują one obsługę dodatkowego oprogramowania i przełączniki. HyperX Alloy FPS RGB wyposażono bowiem w przełączniki Kailh Silver Speed, które są najszybszymi przełącznikami wysokoprofilowymi na rynku. Ich aktywacja następuje po wciśnięciu na zaledwie 1,1 mm, przy sile nacisku wynoszącej 40 gramów. Wynik ten daje im przewagę nad najlepszymi dotychczas przełącznikami Cherry MX Speed. Co więcej, przełączniki Kailh działają wyjątkowo płynnie i są w stanie wytrzymać nawet 70 milionów przyciśnięć, czyli więcej niż przełączniki Cherry MX. Jeśli zależy Wam przede wszystkim na szybkości aktywacji, to w tym budżecie nie znajdziecie drugiej takiej klawiatury. Model ten zasłużył na naszą rekomendację również wysoką jakość wykonania. Niemal od razu w oczy rzuca się gruba metalowa rama oraz doskonałe spasowanie elementów, które bez dwóch zdań wpływa na komfort użytkowania. Warto też wspomnieć o rozbudowanym oprogramowaniu dodatkowym, które pozwala dostosować urządzenie do własnych preferencji.

HyperX Alloy FPS RGB

Jak już wspomnieliśmy, HyperX Alloy FPS RGB to jedna z najciekawszych klawiatur mechanicznych do gier do 500 zł. Dlaczego więc nie otrzymała głównej rekomendacji?  W praktyce nie jest tak uniwersalna, jak Corsair K70 Rapidfire. Producent wyposażył ją co prawda w dodatkowe oprogramowanie, jednak pod względem funkcjonalności nie może ono równać się z oprogramowaniem modelu K70. HyperX Alloy FPS RGB to też wyjątkowo prosta klawiatura, co dla niektórych może być jej zaletą, ale nie da się ukryć, że dodatkowe klawisze multimedialne oraz podkładka pod nadgarstki dają Corsair K70 Rapidfire sporą przewagę – zarówno w trakcie grania, jak i w codziennym użytkowaniu.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jak wybieramy najlepsze klawiatury mechaniczne do gier do 500 zł?

Najlepszym sposobem na znalezienie idealnej klawiatury mechanicznej do gier do 500 złotych byłoby przetestowanie wszystkich klawiatur tego typu. Niestety, nie jest to możliwe, bo jest ich za dużo. Poza tym, pewnych modeli nie ma sensu testować, ponieważ są bardzo źle oceniane przez użytkowników i recenzentów, co ma dla nas duże znaczenie. Dlatego pod uwagę bierzemy jedynie te modele klawiatur, które są znane ze swojej nienagannej jakości wykonania i osiągów. Najlepiej oceniane klawiatury mechaniczne sprawdzamy w laboratorium testowym serwisów PCLab.pl i KomputerSwiat.pl. Testy przebiegają według określonego schematu. To właśnie dzięki niemu możliwe jest bezpośrednie porównanie ze sobą różnych urządzeń i wyłonienie najlepszego z nich. W czasie testów sprawdzamy:

  • Jakość wykonania (w tym użyte do budowy materiały, spasowanie poszczególnych elementów, ich jakość) oraz kwestie związane z ergonomią, takie jak waga, wyprofilowanie oraz wszelkie inne detale mogące wpłynąć na komfort użytkowania.
  • Rodzaj przełączników oraz ich praca. To bez wątpienia najistotniejszy aspekt każdej klawiatury mechanicznej. Od niego w głównej mierze zależy komfort użytkowania urządzenia. Na tym etapie szczególną uwagę zwracamy na sposób ich działania, siłę, jaką trzeba przyłożyć, aby aktywować przełącznik, skok, deklarowaną przez producenta wytrzymałość oraz jakość ich osadzenia w urządzeniu. Nie pomijamy również oceny budowy nasadek. Zwracamy uwagę na ich wyprofilowanie, jakość tworzywa, czcionkę oraz właściwości przeciwpoślizgowe.
  • Użytkowanie urządzenia. To kolejny istotny etap testów, który dostarcza nam informacji o tym, jak urządzenie spisuje się w codziennym życiu. W tej części szczególną uwagę zwracamy na to, czy jest ono stabilne i nie ślizga się po powierzchni, czy dostęp do przycisków dodatkowych jest intuicyjny i szybki, oraz jak sprawują się dodatki, takie jak podkładka pod nadgarstki. 
  • Funkcjonalność programowa. Na sam koniec ocenie poddajemy zastosowane przez producenta techniki programowe, takie jak programowalne klawisze, nagrywanie makr, tworzenie profili, anti-ghosting, integracja podświetlenia z grami.

Oprócz własnego doświadczenia i testów, na wybór rekomendacji mają wpływ opinie polskich i zagranicznych serwisów zajmujących się testami sprzętu, na przykład Tom's Hardware i TweakTown. Nierzadko sięgamy też po wiedzę, którą znaleźć można na forach Geekhack i Deskthority. Wszystko po to, aby mieć pewność, że rekomendowane przez nas konstrukcje są naprawdę godne polecenia.

Co mają klawiatury mechaniczne za 500 zł, czego nie mają tańsze?

Nie da się ukryć, że zakup klawiatury mechanicznej do gier za 500 złotych to spory wydatek. Z pewnością wielu graczy zastanawia się, czy wybór tak drogiej konstrukcji ma sens. Tym bardziej, że dobrze wyposażone klawiatury mechaniczne da się kupić już za około 350 złotych. Należy jednak podkreślić, że o ile wśród tańszych modeli faktycznie da się znaleźć bardzo solidny sprzęt z przełącznikami wysokiej klasy, o tyle często jest on pozbawiony najbardziej zaawansowanych narzędzi personalizacji i innych przydatnych dodatków, takich jak klawisze multimedialne i podkładka pod nadgarstki. Mówiąc prościej – nawet w klawiaturach za około 300 złotych trzeba zaakceptować pewne braki, a zakup bezkompromisowego modelu jest w tej kwocie praktycznie niemożliwy. Trzeba też pamiętać, że choć w klawiaturach mechanicznych za około 300 złotych znajdziemy oryginalne mechanizmy Cherry MX, jednak ich najlepsze rodzaje, takie jak Cherry MX Speed, są zarezerwowane dla droższych modeli. Jeśli więc szukacie kompletnej i dobrze wyposażonej klawiatury z najlepszymi przełącznikami, to wydatek rzędu 500 złotych jest w pełni uzasadniony

razer

Czy Cherry MX to jedyny słuszny wybór w klawiaturze do gier do 500 zł?

Przełączniki to bez dwóch zdań najważniejsze elementy klawiatury mechanicznej. Nic więc dziwnego, że większość użytkowników wybiera modele wyposażone w mechanizmy najpopularniejszych producentów. Produkcją najbardziej znanych i pożądanych przełączników zajmuje się Cherry Electrical Products. Dynamika ich działania oraz wytrzymałość zachwyca zarówno początkujących, jak i najbardziej doświadczonych graczy. Warto jednak nadmienić, że o ile w tanich klawiaturach mechanicznych wybór przełączników jest mocno ograniczony, o tyle w klawiaturach za około 500 złotych możemy liczyć na naprawdę dużą swobodę. Czy wybierając klawiaturę mechaniczną do gier do 500 złotych lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania Cherry MX, czy poszukać alternatyw? Nie da się ukryć, że na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi, a ostateczny wybór zależy tylko i wyłącznie od preferencji użytkownika. Warto natomiast podkreślić, że o ile przełączniki Cherry MX jeszcze do niedawna można było nazwać bezkonkurencyjnymi, o tyle ostatnio jakość przełączników innych producentów zauważalnie się poprawiła, przez co niektóre przełączniki Kailh czy Razer są nierzadko tak dobre, jak oryginalne „wisienki”. Doskonałym tego przykładem jest choćby polecana przez nas klawiatura HyperX Alloy FPS RGB, wyposażona w przełączniki Kailh Silver Speed. W praktyce sprawdzają się one lepiej od cenionych mechanizmów Cherry MX Speed, przez co dla wielu mogą okazać się lepszym wyborem. Jeśli szukasz dokładniejszych informacji na temat przełączników klawiatur, to zajrzyj do naszego artykułu o rodzajach przełączników Cherry MX i ich konkurencji.

Kailh

Inne warte uwagi klawiatury mechaniczne do gier do 500 zł

  • Corsair K68 RGB – to jedna z ciekawszych klawiatur mechanicznych do 600 złotych. A wszystko ze względu na fakt, że jest ona w pełni odporna na kurz oraz zalanie. Pod względem komfortu użytkowania oraz funkcjonalności nie różni się praktycznie niczym od naszej głównej rekomendacji, jednak jest nieco gorzej wykonana (brak stalowej ramy urządzenia) i wyposażona w nieco wolniejsze przełączniki Cherry MX Red, bądź Cherry MX Blue.
  • HyperX Alloy Elite RGB – bardziej zaawansowana i funkcjonalna wersja rekomendowanej przez nas HyperX Alloy FPS RGB. Wyposażono ją w dodatkowe przyciski multimedialne, a nawet podkładkę pod nadgarstki. Pod wieloma względami dorównuje naszej głównej rekomendacji, jednak w odróżnieniu od rekomendowanej przez nas wersji Alloy FPS RGB wyposażono ją w trzy najpopularniejsze rodzaje przełączników Cherry MX (MX Blue, MX Brown, MX Red), przez co okazuje się też znacznie wolniejsza od Corsair K70 Rapidfire. Warto nadmienić, że podobnie jak w przypadku HyperX Alloy FPS RGB, jej oprogramowanie nie należy do najbardziej zaawansowanych.
  • Logitech G910 Orion Spectrum RGB – bardzo zaawansowana klawiatura, która pod względem jakości wykonania oraz funkcjonalności dorównuje nawet najdroższym modelom na rynku. Producent wyposażył ją w autorskie przełączniki Rommer-G, które wyróżniają się płytko położonym progiem aktywacji i należą do jednych z najszybszych przełączników na rynku. Warto jednak podkreślić, że nie są one tak płynne i lekkie w użytkowaniu, jak przełączniki Cherry MX lub Kailh, przez co nie przypadną do gustu najbardziej wymagającym użytkownikom.
  • CMStorm MasterKeys Pro L – to nic innego, jak rozbudowany o bloku klawiszy numerycznych MasterKeys Pro S RGB. Klawiatura ta jest bardzo dobrze wykonana i dobrze sprawdzi się w rozgrywce. Wyposażono ją w oryginalne przełączniki Cherry MX i nie da się ukryć, że jest jednym z najlepszych wyborów dla miłośników nieskomplikowanej budowy. Jej oprogramowanie pozwala jedynie na podstawową konfigurację, a brak dodatkowych przycisków multimedialnych będzie rozczarowaniem dla wielu osób.