Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca 2018
Historia aktualizacji
29 cze 2018Pierwsza publikacja

Mysz komputerowa to nieodzowny element zarówno zaawansowanego zestawu dla gracza, jak i komputera do pracy biurowej. Jednak wybór odpowiedniej myszy to niełatwe zadanie, które dodatkowo utrudnia duża liczba dostępnych na rynku modeli. Również liczba elementów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie myszy, jest wyjątkowo długa. Jak sobie poradzić z tym zadaniem?

W tym artykule znajdziecie wszystkie informacje na temat tego, która mysz dla gracza jest najlepsza, który model idealnie sprawdza się w roli kompana komputera przenośnego, a także czym musi wyróżniać się uniwersalna mysz do pracy i typowego użytkowania. Co więcej, nawet najbardziej zaawansowani użytkownicy dowiedzą się na czym polegają różnice między sensorami laserowymi i optycznymi, a nawet jak różne niepożądane zjawiska występujące w czasie pracy z myszą z kiepskim sensorem mogą wpłynąć na całokształt użytkowania. Nie zabraknie również odpowiedzi na pytania dotyczące myszy bezprzewodowych i porad dotyczących dobierania myszy do dłoni nawet bez wyjścia z domu.

Jaka mysz dla wymagającego gracza?

Myszki dla graczy to obecnie najliczniejszy „gatunek” urządzeń wskazujących. Warto jednak podkreślić, że nie każda z nich faktycznie sprawdzi się w grach na tyle dobrze, aby zadowolić najbardziej wymagających graczy, bo duży napis Gaming  na pudełku to zbyt mało. Co zrobić, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto? Mysz dla wymagającego gracza przede wszystkim powinna być precyzyjna. Decydujący wpływ na to ma czujnik myszy (szczegółowe informacje na temat najpopularniejszych i najlepszych sensorów w myszkach dla graczy znajdują się w dalszej części artykułu), bo czujnik wysokiej klasy gwarantuje brak niepożądanych zjawisk negatywnie wpływających na kontrolę nad kursorem. Owe zjawiska są częstą bolączką tanich modeli dla graczy, a sprawiają one, że bez względu na nasze umiejętności nie pozwalają na precyzyjne odwzorowanie ruchu dłoni na ekranie. Dla wielu graczy dobrą informacją okaże się jednak fakt, że jedne z najlepszych sensorów coraz częściej możemy znaleźć już w modelach z przedziału 150-200 złotych.

Mysz

Warto również pamiętać, że nawet najbardziej precyzyjna mysz, którą wyposażono w najlepszy na rynku czujnik, może okazać się zakupową wpadką, jeśli podczas rozgrywki będzie ona niewygodna. To drugi najważniejszy element, którym należy kierować się w trakcie zakupów. Podobnie, jak nasze dłonie, tak i poszczególne modele różnią się od siebie wymiarami, rozmieszczeniem dodatkowych elementów i unikalnym wyprofilowaniem, przez co jeśli dla jednej osoby któryś model jest wyjątkowo komfortowy, to dla drugiej wcale nie musi taki być. Duży wpływ mają na to nasze upodobania oraz sposób, w jaki chwyta się mysz. Każdy z trzech podstawowych chwytów myszy (palm grip, claw grip, fingertip grip, o których piszemy więcej na końcu artykułu) różni się od siebie i „współgra” z zupełnie innym kształtem i rozmiarem myszy. To właśnie dlatego tak ważne jest zweryfikowanie, czy dane urządzenie przypadnie Tobie do gustu. 

Mysz laserowa czy optyczna?

Skoro wiecie już, że podczas zakupu myszy szczególną uwagę należy zwrócić na sensor, nie bez znaczenia pozostaje również znajomość różnic, jakie występują pomiędzy ich dwoma podstawowymi typami, a mianowicie sensorami laserowymi oraz optycznymi. Wbrew pozorom, myszy laserowe i optyczne mają dokładnie taki sam mechanizm działania. Aby widoczny na ekranie kursor mógł się przemieścić, oba rodzaje myszy oświetlają podłoże za pomocą wiązki światła. Odbite od powierzchni światło wraca do myszy, dostarczając kluczowych informacji o położeniu, kierunku oraz prędkości przesuwania. Po ich odpowiednim przetworzeniu trafiają one do komputera, dzięki czemu wskaźnik urządzenia przemieszcza się zgodnie z ruchem dłoni. Na czym więc polega różnica? Jest nią źródło światła oświetlającego powierzchnię. Myszy laserowe wykorzystują do tego celu laser, z kolei myszy optyczne – diodę LED. Co to oznacza w praktyce i jak przekłada się na użytkowanie? Myszy z sensorami laserowymi, ze względu na to, że kierują bardziej skupioną wiązkę światła niż tradycyjne diody LED, mogą dokładniej analizować fakturę powierzchni, na której się znajdują. To właśnie dzięki temu są one w stanie poprawnie działać na bardzo różnorodnych powierzchniach. Ze względu na to, że są one bezpośrednimi następcami tradycyjnych myszy optycznych, teoretycznie powinny być od nich zauważalnie lepsze niemal w każdym aspekcie działania. Warto jednak zaznaczyć, że nadal nie zdołały one wyprzeć z rynku tradycyjnych sensorów optycznych. Dlaczego? Od najnowszych sensorów optycznych wypadają zauważalnie gorzej pod względem wielu parametrów (odznaczają się na przykład niższą prędkością maksymalną i wysoką wartością LOD). W przeciwieństwie do nich, sensory laserowe często przejawiają również negatywne zjawiska, takie jak choćby akceleracja. Właśnie dlatego najlepsze i najdroższe myszy dla graczy to głównie myszy optyczne. I to właśnie na nie powinni zwrócić uwagę najbardziej wymagający gracze.

Typy sensorów
Działanie obu sensorów doskonale obrazuje powyższy przykład. Warto zwrócić uwagę na to, jak obie myszy rejestrują powierzchnię oraz na odbijającą się od niej wiązkę światła (fot. Logitech).

Czym są wady sensorów myszy i na które z nich szczególnie uważać?

Wady sensorów myszy to niepożądane zjawiska, które mogą zauważalnie utrudnić, a – w skrajnych przypadkach – nawet uniemożliwić prowadzenie rozgrywki na najwyższym poziomie. Wielu graczy spotyka się z nimi w najtańszych myszkach, do których najczęściej montuje się słabej jakości czujniki. Warto wspomnieć, że niektóre negatywne zjawiska wynikają nie tyle z wad technicznych sensora, co z przekroczenia jego kluczowych parametrów (na przykład prędkość maksymalna). Dane techniczne określają, w jakich warunkach wybrany sensor powinien działać bez zarzutu, jednak nie gwarantują poprawnego działania po ich przekroczeniu. Ograniczenia najtańszych sensorów są jednak tak duże, że nawet średnio zaawansowani gracze są w stanie zauważalnie wyjść poza ich granice. To właśnie dlatego profesjonaliści znani ze sceny e-sportowej korzystają z modeli wyposażonych w najlepsze sensory. Oprócz tego, że zapewniają one wysoką precyzję, ich parametry są na tyle wysokie, że bez problemu znoszą ekstremalne sytuacje, gwarantując tym samym, że porażka lub wygrana zależy jedynie od umiejętności.

Pamiętajmy, że nawet najmniejsza wada sensora może zauważalnie utrudnić rozgrywkę i na żadną z nich nie powinniśmy przymykać oka. Do najczęściej występujących niepożądanych zjawisk w myszkach dla graczy zaliczyć należy:

 • Akceleracja pozytywna. Polega na braku jednolitości ruchów podczas korzystania z myszy i nie pozwala na ich dokładne odwzorowanie, co w praktyce uniemożliwia ćwiczenie pamięci mięśniowej (szczególnie ważnej wśród miłośników gier FPS). Dla lepszego zobrazowania tego zjawiska posłużmy się przykładem. Przyjmijmy, że podczas rozgrywki celownik ustawiony jest na wybranym punkcie. Po przesunięciu myszy o wybraną odległość kursor przesuwa się w inne miejsce. Jeśli mysz przesunęlibyśmy z powrotem do miejsca startowego po dokładnie takim samym torze, celownik powinien powrócić do punktu, w którym początkowo się znajdował. Myszy wolne od zjawiska akceleracji pozwolą na pokonanie dokładnie tej samej drogi i umożliwią przesunięcie kursora o zawsze taki sam kąt. Jeśli jednak czujnik przejawia oznaki akceleracji, to kąt przesunięcia wskaźnika będzie za każdym razem inny (większy od pierwotnego), przez co nie wróci on dokładnie w to samo miejsce.
Akceleracja pozytywna
Czerwona kropka to punkt, który oznacza pierwotne położenia wskaźnika. Po przesunięciu myszy o 15 cm w prawo oraz powtórnym przesunięciu myszy do miejsca początkowego celownik nie zawsze wracał idealnie w to samo miejsce. Tego typu rezultat wskazuje na obecność akceleracji pozytywnej.
 • Akceleracja negatywna. Druga, lecz równie poważna odmiana akceleracji, która w zauważalny sposób odbija się na rozgrywce. Jest ona przeciwieństwem akceleracji pozytywnej. Podobnie, jak w jej przypadku, tak i akceleracja negatywna objawia się niejednolitością ruchów, jednak tym razem kąt powrotnego przesunięcia kursora będzie za każdym razem mniejszy od kąta pierwotnego. Spowodowane jest to przede wszystkim gubieniem pojedynczych pikseli podczas przesunięć myszy, co objawia się zauważalnymi spowolnieniami wskaźnika. 
Akceleracja negatywna
Zjawisko akceleracji negatywnej doskonale obrazuje powyższy przykład. Ze względu na gubienie pikseli, celownik nie zawsze wracał do miejsca początkowego.
 • Predykcja. Bardzo często nazywana jest również asystentem rysowania linii prostych, bowiem podczas wykonywania ruchów myszką przyciąga ona wskaźnik do osi pionowej lub poziomej. Nietrudno się jednak domyślić, że w grach, w których liczą się najdokładniejsze ruchy, tego typu korekta może okazać się zgubna, uniemożliwiając wykonywanie zaplanowanych manewrów. Warto wspomnieć, że w wielu urządzeniach dla graczy predykcja występuje jako dodatkowa funkcja, którą w dowolnej chwili możemy wyłączyć. Sytuacja staje się dużo bardziej skomplikowana, jeśli sensor przejawia oznaki predykcji bez względu na to, czy jest ona aktywna, czy też nie. W takich przypadkach staje się ona poważną wadą wpływającą na precyzję.
Predykcja
Korekcja ruchów wywołana przez predykcję jest tak silna, że nie pozwala ona na wykonywanie precyzyjnych ruchów. Doskonale obrazuje to powyższy przykład. Brak predykcji umożliwił idealne odwzorowanie ruchów dłoni (na górze), z kolei aktywna predykcja nie pozwoliła na kreślenie nawet prostych okręgów (na dole).
 • Smoothing. Jest jednym z często występujących negatywnych zjawisk, na które duży wpływ ma częstotliwość próbkowania – jeden z najważniejszych parametrów myszy. Objawia się przede wszystkim opóźnieniami kursora podczas wykonywania jakichkolwiek ruchów. To jedna z najpoważniejszych wad wskaźnika, która w wielu przypadkach może nawet uniemożliwić rozgrywkę.
 • Wysoki poziom współczynnika LOD (Lift Off Distance), To problem, który szczególnie daje się we znaki miłośnikom niskich ustawień dpi (ze względu na częste unoszenie myszy). To nic innego, jak odległość, na którą trzeba unieść mysz, aby sensor przestał rejestrować jakikolwiek ruch. Im jest ona wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że w momencie uniesienia myszy (kiedy sensor nie powinien rejestrować ruchu) odczytywanie powierzchni będzie kontynuowane, a wskaźnik nieoczekiwanie przesunie się w losowe miejsce na ekranie. Być może zjawisko to nie brzmi groźnie, jednak zbyt duża wartość LOD może być przyczyną wielu przegranych pojedynków w sieciowych grach FPS, bowiem wtedy, kiedy mysz znajdzie się w powietrzu, nie kontrolujemy tego, co dzieje się na ekranie. Warto wspomnieć, że LOD w każdej myszy będzie inny. Za dobrą przyjmuje się wartość wynoszącą 1,2 mm. Warto jednak wspomnieć, że im jest ona niższa, tym lepiej.

Na które sensory warto zwrócić uwagę, a które lepiej omijać?

Wiecie już czym różni się dobry sensor od kiepskiego, więc teraz czas zadać pytanie, które modele czujników warto wybrać, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Ze względu na niewielką liczbę sensorów laserowych oraz ich niezbyt dobrą jakość, do najlepszych obecnie sensorów zaliczamy przede wszystkim czujniki optyczne. W najlepsze z nich wyposażono wszystkie polecane przez nas modele, które znalazły się w artykule o najlepszych myszkach dla graczy. Należą do nich:

 • TrueMove3+/TrueMove3/PixArt PMW3360/3366/3389/3361/3367 zaliczane są do najlepszych dostępnych na rynku sensorów dla graczy. Wyróżniają się wysoką prędkością maksymalną i przyspieszeniem, doskonałą responsywnością (błyskawiczną reakcją na ruch dłoni) oraz brakiem jakichkolwiek negatywnych zjawisk mogących wpłynąć na rozgrywkę. To absolutna czołówka, którą jeszcze do niedawna znaleźć można było jedynie w najdroższych urządzeniach na rynku (powyżej 300 złotych). Ze względu na ich popularność oraz doskonałe osiągi, niektórzy producenci coraz częściej montują je także w urządzeniach z przedziału 150-200 złotych.
 • Mercury/PixArt PMW3330/3310/Avago S3988/TrueMove1 to nie najlepsze, jednak wciąż bardzo dobre sensory zapewniające wszystko to, co potrzebne jest do rywalizacji na najwyższym poziomie. Od najlepszych sensorów na rynku różnią się jedynie niektórymi parametrami (prędkość maksymalna, przyspieszenie), jednak różnice te widoczne są jedynie w bardzo dokładnych testach syntetycznych. Podczas rozgrywki nawet najbardziej doświadczeni gracze nie będą w stanie ich zauważyć. To wciąż doskonały wybór, tym bardziej, że wiele konstrukcji wyposażonych w tego typu czujniki mieści się w przedziale cenowym 120-170 złotych, stanowiąc tym samym świetną okazję.
 • S3668/PixArt PMW3325/3320/A3095/A3090 to ostatnia grupa sensorów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Pomimo tego, że zaliczamy je do przyzwoitych sensorów, to warto odnotować, że oferują „jedynie” dobre osiągi w przystępnej cenie, przez co są świetnym wyborem dla mniej zaawansowanych graczy. Dla najbardziej wymagających mogą jednak okazać się niewystarczające.
Sensor

Wśród wielu modeli myszy łatwo jest również natknąć się na urządzenia wyposażone w czujniki, na które ze względu na niski poziom precyzji lub występowanie negatywnych zjawisk nie warto zwracać uwagi. Coraz rzadsze, ale wciąż dostępne na rynku są również sensory, których czasy świetności przeminęły dawno temu. O ile ich zdecydowana większość nie przejawia negatywnych zjawisk uniemożliwiających rozgrywkę, to wyróżniające je parametry techniczne nie pozwolą na rywalizację w większości nowych gier. Warto też wspomnieć, że wiele z nich zastąpiono znacznie nowszymi odmianami czujników. Sprawiły one, że wybór starszych rozwiązań stał się zwyczajnie nieopłacalny. Wśród nich znaleźć możemy:

 • Sensory optyczne A3080/3060/3055/3050 to doskonały przykład czujników, które ze względu na niskie parametry zapewnią zadowalającą wydajność jedynie w codziennych zastosowaniach oraz najprostszych, niewymagających dynamicznych ruchów grach. Zarówno zaawansowani gracze, jak i początkujący miłośnicy gier, którzy dopiero chcą rozpocząć przygodę z tą formą rozrywki, powinni omijać je szerokim łukiem.
 • Sensory laserowe A9500/9800/9808 zaliczane są do grupy czujników, które ze względu na niskie parametry oraz wiele negatywnych zjawisk nie sprawdzą się w myszkach dla graczy. Podobnie, jak większość sensorów optycznych przedstawionych powyżej, mogą one sprawdzić się jedynie w codziennym użytkowaniu oraz prostych grach.
 • Sensory laserowe Philips Twin-Eye są często spotykane w wielu modelach myszy dla graczy. O ile ich najnowsze wersje nie odbiegają zanadto od dobrych sensorów optycznych, o tyle z najlepszymi z nich przegrywają pod względem niektórych parametrów. Należy jednak szczególnie uważać na ich starsze wersje. W większości przypadków wyróżniają się niską prędkością maksymalną, negatywnym zjawiskiem akceleracji oraz przeciętną responsywnością. 

Czy gracz powinien wybrać mysz bezprzewodową?

Bezprzewodowe myszki dla graczy to wyjątkowo kontrowersyjny temat, bowiem jeszcze do niedawna charakteryzowały się one niską precyzją oraz wysokimi opóźnieniami wynikającymi ze sposobu łączności z komputerem. Nawet dziś wielu graczy uważa, że bezprzewodowe gryzonie nie są w stanie konkurować z najlepszymi myszkami przewodowymi. Czy tak faktycznie jest? Bezprzewodowe myszy dla graczy to grupa urządzeń, która na rynku peryferiów dla graczy cieszy się rosnącą popularnością. Wśród nich znaleźć możemy zarówno drogie modele, jak i znacznie tańsze, i na te drugie należy uważać. W większości przypadków wyposażono je w słabej jakości sensory oraz najtańsze rozwiązania bezprzewodowe, które w praktyce uniemożliwią szybką rozgrywkę. Należy jednak podkreślić, że o ile tanie urządzenia pozbawione przewodu faktycznie nie sprawdzą się podczas rozgrywki, o tyle najlepsze dostępne dziś modele bezprzewodowe bez trudu rywalizują z najlepszymi myszkami przewodowymi, a nierzadko oferują one nawet lepsze osiągi. Dokładnie takie urządzenia znalazły się w naszym zestawieniu najlepszych myszek bezprzewodowych dla graczy. Ich doskonała wydajność, to bez dwóch zdań efekt postępu technologicznego oraz rozwoju technik bezprzewodowych, w który producenci sprzętu dla graczy coraz chętniej inwestują. Stosują oni w swoich urządzeniach najlepsze sensory, dopracowują techniki radiowe, co w praktyce przekłada się na bezkompromisowe działanie bez opóźnień. Warto jednak pamiętać, że najlepsze myszy bezprzewodowe są również najdroższymi modelami na rynku. W większości przypadków przyjdzie nam za nie zapłacić nawet kilkaset złotych. Czy więc zaawansowany gracz powinien wybrać mysz bezprzewodową? Jeśli nie ogranicza go budżet, to zdecydowanie tak. W przeciwnym wypadku znacznie lepszym wyborem okaże się zakup dobrej myszy przewodowej.

Myszy bezprzewodowe

Ze względu na to, że modele bezprzewodowe różnią się pod wieloma względami od tradycyjnych myszy z ogonkiem, przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów. Oprócz podstawowych aspektów, takich jak precyzja, wygoda oraz przyciski główne, dla gracza istotne okażą się również szczegóły, takie jak:

 • Sposób zasilania. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem spotykanym w drogich modelach dla graczy, jest wbudowany na stałe akumulator. To zdecydowanie najlepszy wybór, bowiem takie urządzenie możemy w prosty i szybki sposób naładować. Zdecydowanie rzadziej spotyka się modele zasilane wymiennymi bateriami. Ze względu na duże zapotrzebowanie na energię większości urządzeń dla graczy, zaawansowani gracze musieliby wymieniać baterie średnio co 20-30 godzin. Okazałoby się to nie tylko męczące, ale też zauważalnie nadwyrężyłyby portfel. 
 • Szacowany czas działania na jednym ładowaniu. Większość najlepszych modeli wyposażonych we wbudowane na stałe akumulatory pozwala na pracę przez około 30 godzin. Pamiętajmy jednak, że każdy model myszy różni się od siebie, a na czas pracy urządzenia będą mieć wpływ takie elementy, jak dodatkowe podświetlenie.
 • Waga urządzenia. Jest elementem istotnym zarówno w modelu bezprzewodowym, jak i przewodowym, jednak szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na nią podczas zakupu myszy pozbawionej ogonka. Wszystko ze względu na dodatkowe źródło zasilania, które sprawia, że tego typu myszy są zazwyczaj znacznie cięższe od tradycyjnych modeli. To ważne, ponieważ masa myszy bezpośrednio wpływa na wygodę użytkowania, a jeśli dotychczas korzystaliście z wyjątkowo lekkich konstrukcji, nawet kilkanaście gramów więcej może sprawić, że odczuwać będziecie dyskomfort.

Czy przy wyborze myszy znaczenie ma ulubiony gatunek gier?

Krótko mówiąc, tak. Wszystko ze względu na to, że producenci myszek coraz częściej wprowadzają na rynek produkty wyposażone w funkcje, które są tworzone z myślą o konkretnych tytułach. Doskonałym tego przykładem są rekomendowane przez nas myszki dla graczy FPS oraz modele, które znalazły się w naszym zestawieniu zaawansowanych konstrukcji dla graczy MMO oraz MOBA. Mysz dla gracza szybkich gier akcji powinna być przede wszystkim precyzyjna, prosta (nadmiar funkcji może odbić się na wygodzie) oraz lekka. Powinna też doskonale leżeć w dłoni, aby podczas najszybszych przesunięć zachowana była pełną stabilność. Zupełnie inne funkcje pożądane są jednak przez graczy MMO oraz MOBA. Myszy przeznaczone do tego typu tytułów są wygodne, mają dużą liczbę przycisków oraz wiele zaawansowanych funkcji, które pozwolą przypisać do przycisków nawet najbardziej skomplikowane kombinacje klawiszy. Ze względu na to, że w grach, takich jak League of Legends, nie wykonuje się wyjątkowo szybkich przesunięć, mniejszą wagę przywiązuje się w nich do sensorów. W dalszym ciągu muszą być one precyzyjne i pozbawione negatywnych zjawisk, jednak ich parametry nie muszą być absolutnie najlepsze. Nie oznacza to jednak, że do każdego z tytułów zakupić mamy inny model myszy. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele uniwersalnych konstrukcji, które świetnie sprawdzą się zarówno w dynamicznych strzelankach, jak i rozbudowanych grach MMO. Starajcie się jednak określić własne potrzeby oraz wybierać jedynie te modele, które spełnią wasze oczekiwania.

Scimitar Pro

Na co jeszcze zwrócić przy zakupie myszki dla gracza?

Wybór myszy dla gracza nie musi być trudnym zadaniem. Należy jednak wiedzieć, na które elementy zwracać szczególną uwagę. Ustaliliśmy już, że precyzja oraz odpowiedni kształt zapewniający wygodę, to absolutnie kluczowe elementy dobrego gryzonia dla graczy. Trzeba jednak pamiętać, że mysz to nie tylko sensor oraz wyprofilowania. Nie bez znaczenia pozostają również takie elementy, jak użyte do jej budowy materiały oraz jakość spasowania poszczególnych elementów. To ważne aspekty urządzenia, które również w zauważalny sposób wpływają na wygodę. Chyba żaden gracz nie chciałby, aby źle spasowane elementy myszy tworzyły ostre krawędzie powodujące dyskomfort. Nie zapominajmy też, że materiał, z którego wykonano urządzenie, wpływa na jego wytrzymałość. Większość modeli wykonano z dobrej jakości plastiku, bowiem idealnie nadaje się on do tego typu konstrukcji. Jest wytrzymały, ale przede wszystkim lekki, dzięki czemu większość myszy zachowuje niską wagę. Najdroższe myszy wyposaża się również w wiele elementów metalowych. To najwytrzymalszy materiał, jednak nie zapominajmy, że jest on znacznie cięższy od plastiku, przez co może zauważalnie wpłynąć na masę oraz wyważenie myszy.

Myszy dla graczy

Pamiętajmy również o tym, aby zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje myszy. Nie każdy gracz będzie potrzebował zaawansowanych opcji nagrywania kombinacji makro, tworzenia wielu profili, które przypisać można do poszczególnych aplikacji, lub dodatkowych przycisków. Wielu graczy korzysta jednak z tego typu udogodnień, bowiem w niektórych sytuacjach mogą one zapewnić wyraźną przewagę nad przeciwnikiem. Nie każdy model myszy dla graczy wyposażono jednak w tego typu funkcje. Jeśli jesteś graczem, który chętnie korzysta z takich rozwiązań, przed zakupem myszy dokładnie sprawdź, czy pod tym względem spełni ona Twoje oczekiwania.

Funkcje dodatkowe

Ile wydać na mysz dla gracza?

Wielu miłośników gier w dalszym ciągu wychodzi z założenia, że wyższa cena myszy idzie w parze z lepszą jakością oraz wydajnością. Co prawda w wielu przypadkach nie bierze się ona znikąd, a różnice między tanimi modelami, a najdroższymi myszkami dla graczy są zauważalne, jednak od tej reguły da się znaleźć wiele wyjątków, czego doskonałym przykładem są modele wyróżnione przez nas w zestawieniu najlepszych myszek dla graczy za około 100 złotych. Ile więc wydać na mysz i jak bardzo mogą różnić się od siebie poszczególne modele? Wiele naszych testów wyraźnie wskazuje na to, że bardzo dobrą mysz da się kupić już za około 150 złotych. Są to modele wyposażone w bardzo dobre czujniki, dzięki czemu zapewniają niemal bezkompromisowe osiągi. Są też bardzo dobrze wykonane oraz często wysoce funkcjonalne. Czym więc różnią się od najlepszych i najdroższych myszek dla graczy? Główną różnicą w dalszym ciągu pozostaje sensor oraz materiał, z którego wykonano poszczególne elementy. Pomimo tego, że zapewniają bezkompromisową wydajność, nieczęsto widuje się w nich najlepsze dostępne na rynku sensory. W wielu przypadkach również spasowanie niektórych elementów może odbiegać od tego, które zobaczymy w najdroższych myszkach dla graczy. Mimo wszystko stanowią one złoty środek na rynku myszek dla graczy, bowiem zapewniają niemal to samo, co modele powyżej 300 złotych, zachowując przy tym akceptowalną cenę. Równie dobre myszy dla graczy da się znaleźć nawet w okolicach 100 złotych, jednak przed ich zakupem należy dokładnie sprawdzić, czy wyposażono je we wszystkie funkcje, na których Tobie szczególnie zależy. W wielu przypadkach tego typu urządzenia to proste, ale wyjątkowo skuteczne narzędzia, które pozbawiono dodatkowego oprogramowania bądź unikalnych funkcjonalności mechanicznych. Jeśli jednak nie są one Tobie potrzebne, tego typu modele mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Najbardziej wymagający graczy powinni jednak unikać modeli za mniej niż 100 złotych. Takie urządzenia, pomimo, że nieźle wykonane, w znacznej większości wyposażone zostały w słabej jakości sensory oraz mikroprzełączniki o niskiej żywotności. To właśnie dlatego nie zapewnią osiągów, które pozwolą na rywalizację na najwyższym poziomie w sieciowych grach FPS. Niektóre z ich elementów mogą okazać się również mniej wytrzymałe od tych, które montuje się w zauważalnie droższych modelach. W ten sposób narażają one właściciela na dodatkowe koszty (naprawa, zakup nowej myszy).

Logitech G203 Prodigy

Jaka uniwersalna mysz do typowego użytkowania komputera?

Na rynku peryferiów komputerowych coraz częściej spotykamy się z wyraźnym dzieleniem sprzętu ze względu na zastosowania. Tym oto sposobem znaleźć możemy myszy dla graczy FPS, MMO oraz MOBA, proste urządzenia wskazujące do laptopów, a nawet zaawansowane myszki bezprzewodowe, które świetnie sprawdzą się w pracy. To właśnie ze względu na to poszukiwania klasycznej i uniwersalnej myszy stają się coraz trudniejsze. Uniwersalna mysz powinna być złotym środkiem między funkcjonalnością i jakością znaną z najdroższych myszy dla graczy, a prostotą obsługi, który przy okazji nie nadwyręża portfela. Powinna być też wygodna i gwarantować przyzwoite osiągi. W rzeczywistości brzmi to bardzo znajomo, bo jest niczym innym, jak mieszanką najlepszych i najważniejszych funkcji najlepszych dostępnych na rynku modeli.

Pamiętajmy jednak, że jeśli zależy nam na niewygórowanej cenie, będziemy musieli pójść na pewne kompromisy, a znalezienie myszy łączącej zalety wszystkich dostępnych na rynku urządzeń w praktyce może okazać się niemożliwe. To właśnie dlatego istotne jest wytypowanie najważniejszych według nas elementów, oraz poszukiwanie urządzenia gwarantującego możliwie wiele istotnych dla nas funkcji. W wyborze dobrej i uniwersalnej myszy może pomóc Wam jednak nasze zestawienie najlepszych myszek do 150 złotych.

Logitech G203 Prodigy (2)

Czy wybierając uniwersalną mysz powinniśmy zwrócić uwagę na myszy dla graczy, nawet jeśli nimi nie jesteśmy?

Wybór uniwersalnego modelu, który doskonale sprawdzi się w roli myszy do typowego użytkowania, pracy oraz sporadycznego grania może okazać się niełatwym zadaniem. Warto jednak podkreślić, że w tej roli najlepiej sprawdzą się przewodowe myszy konstruowane z myślą o graczach. Nawet jeśli granie nie jest naszą ulubioną formą spędzania czasu wolnego, nie oznacza to, że przy zakupie myszy powinniśmy rezygnować z urządzeń przeznaczonych właśnie dla graczy. Ze względu na to, że wielu z nich ma wysokie wymagania wobec tego typu sprzętu, jego producenci starają się przywiązywać dużą wagę do niemal każdego elementu swoich urządzeń. Są one nie tylko zdecydowanie bardziej komfortowe, ale nierzadko wykonane z lepszej jakości materiałów, co w ostateczności ma niemały wpływ na wytrzymałość. Nie można pominąć też zauważalnie lepszych czujników, gwarantujących stabilne osiągi bez względu na zastosowanie. A przecież niektóre wady sensorów mogą przeszkadzać nawet w czasie pracy w programie graficznym.

Krypton 500

To, co odróżnia myszy dla graczy, od wielu typowych modeli, to ilość funkcji dodatkowych. Najczęściej odpowiada za nie dodatkowe oprogramowanie urządzenia zapewniające możliwość rejestrowania specjalnych kombinacji klawiszy i akcji, a także zapisywania spersonalizowanych profili, które wykorzystać możemy zarówno w pracy, jak i codziennym użytkowaniu. Co więcej,  możliwość tworzenia skrótów zdecydowanie przyspiesza pracę w pakietach biurowych oraz usprawnia kontrolę odtwarzania multimediów. 

Jaka myszka do laptopa?

Z pewnością wielu użytkowników komputerów przenośnych zgodzi się z twierdzeniem, że praca na notebooku z użyciem gładzika nierzadko jest męcząca i czasochłonna. Wybór odpowiedniej myszy może jednak sprawić, że stanie się ona wyjątkowo przyjemna. Idealna mysz do laptopa powinna zmieścić się w niemal każdej kieszeni. Rekomendowane przez nas najlepsze myszy do laptopa są również funkcjonalne, świetnie wykonane i, w porównaniu z myszami z ogonkiem, zapewniają większą swobodę działania. Warto tez podkreślić, że ze względu na sposób połączenia z komputerem mogą być one gotowe do pracy od razu po wyciągnięciu z torby. Brak plączących się przewodów oraz możliwość łatwego transportu to zdecydowanie największe zalety myszy bezprzewodowej.

Bezprzewodowa

Użytkownicy laptopów powinni zwrócić uwagę na to, na jakich powierzchniach działa sensor wybranego przez siebie modelu. Nie każda mysz pozwoli na bezproblemową pracę w kawiarni, pociągu czy nawet na zwyczajnym stole. To właśnie dlatego posiadacze notebooków powinni wziąć pod uwagę modele wyposażone w sensory laserowe bądź też autorskie techniki, takie jak Blue Track. Co prawda nie są one tak precyzyjne, jak najlepsze sensory optyczne, jednak w przypadku pracy i typowego korzystania z komputera precyzja czujnika nie jest tak istotna, jak w myszkach dla graczy. To właśnie dlatego sensory laserowe okażą się w tym wypadku bardziej praktyczne. Zapewnią one działanie na zdecydowanie większej ilości powierzchni, wliczając w to szkło.

Bezprzewodowa mysz na szkle

Pamiętajmy też, aby przed zakupem myszy bezprzewodowej poszukać dokładnych informacji na temat czasu pracy na baterii. Ze względu na niewielkie wymiary bezprzewodowych myszy do laptopa, źródłem zasilania niemal każdej z nich są standardowe baterie. Ważne jest jednak, aby wybierać takie modele, w których baterie zmieniać trzeba jak najrzadziej. Ich częsta wymiana to prawdziwe utrapienie (szczególnie podczas działania w terenie), które może również negatywnie wpłynąć na stan portfela.

Jeśli mysz bezprzewodowa, to z radioodbiornikiem czy z Bluetooth?

Wśród wielu myszy bezprzewodowych, które znaleźć możemy na polskim rynku, szczególną uwagę zwrócą konstrukcje łączące się z komputerem dzięki Bluetooth. W odróżnieniu od klasycznych myszy bezprzewodowych, do ich działania nie jest wymagany dodatkowy nadajnik USB. Rozwiązanie to jest szczególnie wygodne dla użytkowników laptopów, bowiem nie muszą zajmować na stałe portu USB dodatkowym elementem myszy. Nie muszą też martwić się jego zagubieniem. Przed zakupem tego typu myszy warto jednak sprawdzić, czy komputer przenośny, z którym ma ona współpracować, wyposażono we wbudowany moduł Bluetooth, który pozwoli na bezproblemowe sparowanie obu urządzeń. W nowszych laptopach wbudowany odbiornik Bluetooth jest już niemal standardem, ale w przypadku dużo starszych maszyn może go brakować. Co prawda problem ten można rozwiązać w prosty sposób, czyli kupując dodatkowy moduł Bluetooth, jednak takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty, gwarantując przy tym zerowy zysk z posiadania myszy Bluetooth, bowiem dodatkowy odbiornik w dalszym ciągu zajmował będzie jeden z portów USB. Warto też zaznaczyć, że w praktyce myszy Bluetooth są często zauważalnie droższe od zbliżonej klasy myszy bezprzewodowych z tradycyjnym radioodbiornikiem. Nierzadko są też od nich mniej wydajne.

Bluetooth

Ile wydać na mysz do laptopa?

Mogłoby się wydawać, że za bezprzewodową mysz do laptopa, która służyć ma jedynie do typowego użytkowania komputera oraz pracy, nie warto przepłacać. Przecież w przeciwieństwie do myszek dla graczy nie musi być ona nadzwyczaj precyzyjna, mieć wielu funkcji oraz zapewniać najwyższego poziomu komfortu. Ma ona po prostu działać i pozwolić na wykonywanie najprostszych czynności. Z takiego założenia wychodzi większość posiadaczy komputerów przenośnych. Faktem jest, że mysz do notebooka nie musi być tak zaawansowana technicznie, jak mysz dla graczy, jednak wybór taniego urządzenia może zauważalnie odbić się na wygodzie użytkowania. Na szczęście dobre i tanie modele myszek bezprzewodowych, które zostały przez nas wyróżnione, można kupić już za mniej niż 100 złotych. Na jakie kompromisy musi zgodzić się jednak osoba wybierająca tani model myszy bezprzewodowej? Pierwszym, a zarazem podstawowym z nich, jest jakość wykonania. W przypadku najtańszych urządzeń nie warto liczyć na dodatki w postaci gumy przeciwpoślizgowej pokrywającej boki, a nawet przyjemny w dotyku plastik zapewniający stabilny chwyt. Podobnie, jak w przypadku wielu innych urządzeń, cena nie zawsze musi iść w parze z jakością, jednak w przeważającej części zauważalnie odbija się ona na elementach wewnętrznych, takich, jak na przykład sensor. Co prawda zgodnie stwierdziliśmy, że do prostych prac najwyższa jakość sensora nie jest potrzebna, jednak pamiętajmy, że wybór modeli wyposażonych w najtańsze czujniki może sprawić, że wykonywanie nawet najprostszych operacji będzie utrudnione, na przykład przez przeskakujący na ekranie kursor. 

Myszy bezprzewodowe

Oszczędności poczynione na czujniku urządzenia negatywnie odbiją się również na skuteczności działania na różnych powierzchniach. W tanich modelach nie znajdziemy również wielu dodatkowych funkcji, które zauważalnie przyspieszają pracę oraz proste czynności. Co prawda dla wielu osób elementy te mogą okazać się zbędne, a klasyczna i nieskomplikowana konstrukcja będzie dla nich strzałem w dziesiątkę, jednak jeśli zależy Ci na tego typu dodatkach, to bez dwóch zdań powinieneś wybrać droższy model. 

Jak dobrać mysz do dłoni?

Bez względu na to, który model myszy wybierzecie, podczas zakupu nie możecie zapomnieć, że wygoda to praktycznie najważniejszy element zarówno myszy dla graczy, jak i tanich bezprzewodowych modeli do laptopa. Wielu użytkowników zgodnie twierdzi, że nawet najmniejszy drobiazg, taki jak ulokowanie przycisków dodatkowych w niewłaściwym miejscu, może zauważalnie odbić się na komforcie użytkowania. Jak więc dobrać mysz do swojej dłoni? Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest przetestowanie wybranego modelu w najbliższym sklepie, w którym jest on dostępny. Pamiętajmy również, aby zachować dystans do wszelkich opinii, które znaleźć można w internecie. W praktyce większość z nich ma niewiele wspólnego z rzetelną i obiektywną oceną wygody i jest jedynie opisem wrażeń towarzyszących użytkowaniu. Może się więc okazać, że to, co dla kogoś jest komfortowe, dla nas okaże się zupełnym przeciwieństwem komfortu. W końcu każdy ma inne dłonie.

Wiemy jednak, że przetestowanie interesującego nas modelu w wybranym sklepie nie zawsze jest możliwe. Na szczęście istnieje nieco inny sposób, aby z dużą dokładnością określić, czy upatrzona mysz wpasuje się w dłoń. Polega ona na zmierzeniu odległości dzielącej podstawę kciuka od czubka środkowego palca. Wynik, który otrzymamy, wystarczy zestawić z używanym przez siebie chwytem.

 • Kiedy Twój chwyt to palm grip (mysz idealnie wpasowuje się w śródręcze, a cała dłoń spoczywa na jej grzbiecie – patrz obrazek poniżej), wynik pomiaru odpowiadał będzie długości myszy, którą powinieneś wybrać. Dobrze sprawdza się również myszy nieco większe oraz modele o wyraźnych wyprofilowaniach. To właśnie one zapewnią wysoki komfort podczas użytkowania myszy całą dłonią. 
palm grip
 • Kiedy Twój chwyt to claw grip (kiedy mysz idealnie wpasowuje się w śródręcze, cała dłoń spoczywa na jej powierzchni, jednak wszystkie palce układają się w charakterystyczny szpon – patrz obrazek poniżej), idealną myszką okaże się ta, która będzie krótsza od uzyskanego pomiaru.
claw grip
 • Kiedy Twój chwyt to fingertip grip (wyraźnie wycofany palm grip, w którym do obsługi myszy wykorzystuje się jedynie palce), najlepszym modelem okaże się ten, którego długość plasuje się między myszką do klasycznego chwytu palm oraz claw.
fingertip grip