Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2020
Historia aktualizacji
25 mar 2020

Aktualizacja listy polecanych myszek.

4 mar 2019

Zmiana rekomendowanych modeli do 100 i 150 zł.

9 lut 2018Pierwsza publikacja

Strzelanki pierwszoosobowe to jeden z najpopularniejszych gatunków gier. Niesłabnącą popularnością cieszą się też ich tryby multiplayer, w których każdy chciałby być jak najlepszy. Jak to zrobić? Nic nie zastąpi praktyki i umiejętności, ale każdy miłośnik gier FPS dobrze wie, jak duży wpływ na wyniki w grach, takich jak Counter-Strike, ma dobór odpowiedniej myszki. Jaką mysz do CS:GO i innych gier FPS warto kupić?

Myszka do CS:GO i innych gier FPS, czyli jaka?

Jaka powinna być więc najlepsza mysz dla gracza CS:GO oraz innych gier FPS?

  • Powinna być wyposażona w jeden z czujników marki PixArt (PMW3330, 3360, 3366, 3389), czujnik HERO, bądź jeden z czujników TrueMove3.
  • Powinna wyróżniać się możliwie najniższą masą, najlepiej nie większą niż 100 gramów.
  • Powinna mieć prostą konstrukcję z niewielką liczbą przycisków oraz bryłą gwarantującą wygodny i pewny chwyt.

Dlaczego najlepsza mysz dla fana FPS-ów musi być wyposażona w jeden z wymienionych czujników? Z testów wynika, że na ten moment są to najlepsze sensory optyczne na rynku i nie cierpią one na żadne negatywne zjawiska, które mogłyby utrudnić rozgrywkę. Co więcej, gwarantują maksymalną precyzję nawet przy najszybszych przesunięciach, a takie w grach FPS zdarzają się bardzo często.

W sieciowych grach FPS, takich jak CS:GO, lekka myszka jest wyjątkowo ważna, ponieważ wysoka masa urządzenia przekłada się na nieco wolniejsze ruchy. Co więcej, wielu graczy FPS korzysta z niskich ustawień dpi, co wiąże się też z regularnym unoszeniem myszy, a lżejsza myszka jest mniej chętna do wyślizgiwania się z dłoni.

Natomiast brak zbędnych przycisków pozytywnie wpływa na pewność chwytu oraz sprawia, że nawet w trakcie najszybszych przesunięć myszki nie aktywujecie ich przypadkowo. Prosta konstrukcja ma też duży wpływ na wygodę. Szczególnie dobrze spisują się w praktyce modele w pełni symetryczne. Są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się niemalże w każdej dłoni, bez względu na chwyt i ułożenie palców.

SPC Gear
Najlepsza myszka do gier FPS to myszka precyzyjna, prosta i lekka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając mysz do CS:GO i innych gier FPS

Skoro wiecie już, że mysz przeznaczona do CS:GO i innych gier FPS powinna zapewniać możliwie najwyższą precyzję oraz wygodę, warto skupić się na nieco mniej ważnym elemencie, którego jednak nie sposób pominąć. Mowa tu o dodatkowej funkcjonalności. W większości przypadków są to opcje programowe pozwalające nagrywać rozbudowane kombinacje klawiszy, tworzyć profile, czy informować nas o stanie zdrowia wirtualnego bohatera za pomocą wbudowanego oświetlenia. Część z nich może okazać się przydatna, jednak pamiętajcie, że w dynamicznych strzelankach większości z nich i tak nie wykorzystacie. Doskonałym tego przykładem może być zakup myszy Corsair Scimitar Pro z aż siedemnastoma przyciskami i funkcją nagrywania makr rozbudowaną do tego stopnia, że z jej pomocą nagracie nawet ruch kursora. W przypadku gier typu World of Warcraft takie konstrukcje z pewnością okażą się użyteczne, jednak do dynamicznych rozgrywek w Counter-Strike: Global Offensive zdecydowanie lepiej wybrać prostsze (a dzięki temu często też tańsze) urządzenie.

Logitech G Pro - bok

Bardzo ważne są również przyciski główne myszy. Co prawda nie muszą być one aż takiej jakości, jak te, które montuje się w modelach dedykowanych graczom MOBA i RTS, ale i tutaj odgrywają istotną rolę. W przypadku myszy do CS:GO i innych gier FPS szczególne znaczenie mają ich dwa aspekty. Pierwszy to dynamiczne działanie i szybki powrót do pozycji początkowej. Z kolei drugi to nic innego, jak „czucie” aktywacji (moment, w którym następuje rejestrowany przez komputer „klik”). Duża dynamika guzików w połączeniu z wyraźnym czuciem aktywacji pozwoli na szybkie wystrzeliwanie pojedynczych pocisków, a to w przypadku gier FPS jest szczególnie istotne

Czy dobra myszka do CS:GO i innych FPS-ów musi być droga?

SteelSeries Rival 310

W przypadku myszek do FPS-ów często okazuj się, że dopłata do droższego modelu nie ma żadnego sensu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najlepsza myszka do CS:GO i innych gier FPS powinna być przede wszystkim precyzyjna, wygodna, i prosta. Oznacza to, że zazwyczaj im mniej zbędnych dodatków, tym lepiej. W praktyce bardzo dobrą myszkę do CS:GO można kupić już za około 150 złotych.

Czy to znaczy, że fani CS:GO i innych sieciowych FPS-ów w ogóle nie powinni interesować się droższymi myszkami? To zależy. Niektóre droższe myszy są nieco lepiej wykonane, a przez to wytrzymalsze. Jeśli więc komuś z Was szczególnie zależy na jakości wykonania i trwałości, to dopłata może okazać się zasadna. Podobnie wygląda to w przypadku wygody. Jeśli wiecie, że określony kształt myszy jest dla Was idealny, jednak mysz z tego typu bryłą jest droższa, to mimo wszystko nie warto z niej rezygnować.

Najlepsze myszki do CS:GO i innych gier FPS

Na rynku znaleźć można dziesiątki myszek dla graczy. Tak naprawdę tylko część sprawdzi się w roli myszek dla fana gier FPS. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę? Najciekawsze z nich wskazaliśmy poniżej.

  • Modecom Volcano GMX4 Plus – to jedna z najtańszych myszy na rynku, którą wyposażono w sensor optyczny marki PixArt. Jest to więc jedna z najtańszych myszek do gier, do której precyzji właściwie nie można się przyczepić. Co więcej, jako jeden z niewielu modeli w tej kwocie pozwala na pełną personalizację. Jest też jedną z najwygodniejszych myszy w swojej kategorii cenowej.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • SPC Gear LIX+ – to bez dwóch zdań jedna z najlepszych myszy dla wymagających graczy CS:GO. Jest niemalże w pełni symetryczna i świetnie wykonana. Co więcej, ma bardzo dobre przyciski główne i precyzyjny czujnik PixArt PMW3360. Jednak jej największą zaletą jest masa, która wynosi jedynie 59 gramów. Trudno o lepszy i bardziej uniwersalny model – i to niezależnie od ceny.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Cooler Master MM710 – jeśli podobają się Wam lekkie i proste myszy, jednak macie małą dłoń, to idealny może okazać się wybór modelu CoolerMaster MM710. To jedna z najmniejszych, a zarazem najlżejszych myszy na rynku (jej masa to zaledwie 53 gramy). Co więcej, można ją dowolnie spersonalizować. Czy potrzeba czegoś więcej?
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • SteelSeries Rival 600 – najlepsza i najbardziej kompletna myszek dla fanów gier FPS. Wszystko ze względu na fakt, że wyposażono ją w najbardziej zaawansowany sensor optyczny na rynku (TrueMove3+). Ponadto jest jedną z niewielu myszy z aż tak dobrymi przyciskami głównymi. Model ten oferuje też możliwość pełnej personalizacji – i to nie tylko tej programowej, bo do zestawu dołączono ciężarki, które umożliwią rozłożenie oraz precyzyjną regulację masy. 
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.