Ostatnia aktualizacja: 9 lutego 2018
Historia aktualizacji
9 lut 2018Pierwsza publikacja

Strzelanki pierwszoosobowe to jeden z najpopularniejszych gatunków gier. Niesłabnącą popularnością cieszą się też ich tryby multiplayer, w których każdy chciałby być jak najlepszy. Jak to zrobić? Nic nie zastąpi praktyki i umiejętności, ale każdy miłośnik gier FPS dobrze wie, jak duży wpływ na wyniki w grach, takich jak Counter-Strike, ma dobór odpowiedniej myszki. Dokładne testy wielu modeli pozwoliły nam stwierdzić, że to SteelSeries Rival 310 jest na tę chwilę najlepszą myszką do CS:GO i gier FPS. To prosta i uniwersalna konstrukcja, która zapewni ogromną precyzję i wygodę podczas najszybszych akcji. W artykule nie zabraknie jednak alternatyw dla ludzi o różnym kształcie i rozmiarze dłoni.

Najlepsza myszka do CS:GO i gier FPS: SteelSeries Rival 310 – lider precyzji

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
70,1 × 127,6 × 41,98
Waga
88,3 g
Sensor
Optyczny TrueMove3
Rozdzielczość sensora
12 000 dpi
Liczba przycisków
6
Bezprzewodowa
Nie
Dla leworęcznych
Nie
SteelSeries Rival 310

SteelSeries Rival 310 to świetny wybór dla:

 • kogoś, kto szuka myszy o możliwie najwyższych osiągach;
 • tych, którzy szczególną uwagę zwracają na wykonanie urządzenia;
 • osób poszukujących prostej, nieskomplikowanej myszy bez zbędnych dodatków;
 • użytkowników ceniących dość uniwersalny kształt urządzenia, który szczególnie dobrze sprawdzi się w chwycie palm.

SteelSeries Rival 310 to nie jest dobry wybór dla:

 • osób mających bardzo małe dłonie;
 • tych, którzy poszukują myszy wyposażonej w znacznie więcej przycisków i dodatkowych funkcji.

SteelSeries Rival 310 to myszka łącząca w sobie wszystko to, co najważniejsze dla każdego fana pierwszoosobowych gier akcji: precyzję, wygodę oraz prostotę. Zamontowany wewnątrz sensor TrueMove3 to na tę chwilę najlepszy sensor optyczny na rynku. Pomimo tego, że jest to zmodyfikowany czujnik PMW3360, TrueMove3 wypada od niego zauważalnie lepiej pod względem dokładności skanowania powierzchni, co bezpośrednio przekłada się na doskonałe odwzorowanie ruchu oraz precyzję. Rival 310 to też dość uniwersalna mysz, która sprawdzi się w niemal każdej dłoni. Podczas naszych testów chwytaliśmy ją nie tylko palm, claw czy fingertip gripem (wyjaśnienie tych określeń znajdziecie w dalszej części artykułu), ale również różnymi ich połączeniami. Pomimo tego, że najwygodniejszym ułożeniem dłoni okazał się chwyt palm, cała reszta również zapewniała nie tylko stabilność, ale przede wszystkim bardzo dobre prowadzenie oraz kontrolę. To duża zaleta tego modelu, bowiem stabilność myszy w dłoni jest kluczowa dla miłośników gier FPS. Poza tym, Rival 310 to proste urządzenie wyposażone w jedynie najbardziej użyteczne funkcje dodatkowe. Dwa przyciski boczne oraz możliwość zmiany dpi w locie nie są już dzisiaj niczym rewolucyjnym, jednak należy podkreślić, że w myszce dla gracza FPS nadmiar dodatków może wręcz przeszkadzać. 

Rival 310 (2)

SteelSeries Rival 310 to naprawdę udany model, jednak nawet on nie jest pozbawiony pewnych mankamentów, które dla części graczy mogą okazać się problematyczne. O ile gumowy przewód urządzenia jest naprawdę dobrej jakości, o tyle producent mógł pokusić się o dodatkowy oplot. Podczas testów guma ta dawała się nam we znaki poprzez częste zawadzanie o kant biurka, ograniczające swobodę ruchów. Warto też wspomnieć o silikonowych bokach tego modelu. Widać, że producent szczególną uwagę przywiązał do ich jakości i trwałości, jednak po długich godzinach gry, kiedy dłoń robi się wilgotna, silikonowe boki stają się śliskie. A to z kolei może powodować zsuwanie się myszy w czasie jej unoszenia. Podczas naszych testów zdarzyło się to tylko raz, jednak u osób o nadmiernej potliwości dłoni zjawisko to może być znacznie częstsze. 

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Myszka do CS:GO i gier FPS dla miłośników chwytu fingertip: Logitech G Pro – niewielka mysz o wielkich możliwościach

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
62,15 × 116,6 × 38,2
Waga
83 g
Sensor
Optyczny PMW3366
Rozdzielczość sensora
12 000 dpi
Liczba przycisków
6
Bezprzewodowa
Nie
Dla leworęcznych
Tak
Logitech G Pro

Logitech G Pro to świetny wybór dla:

 • kogoś, kto szuka myszy zapewniającej bardzo dobre osiągi;
 • osoby, która poszukuje niewielkiej i prostej konstrukcji do chwytu fingertip;
 • użytkowników ceniących prostą budowę i klasyczny kształt urządzenia.

Logitech G Pro to nie jest dobry wybór dla:

 • osób mających duże dłonie;
 • kogoś, kto potrzebuje więcej niż dwóch przycisków dodatkowych;
 • użytkowników, którzy szczególną uwagę zwracają na szybkość odbicia i dynamikę przycisków głównych;
 • osoby poszukującej urządzenia o mniej surowym wyglądzie.

Mogłoby się wydawać, że niewielka konstrukcja nie sprawdzi się w dynamicznych grach FPS, takich jak CS:GO, a wygoda jej użytkowania będzie znacznie gorsza niż w przypadku większych modeli. Nic bardziej mylnego. Choć faktycznie nie jest to mysz dla każdego, to Logitech G Pro powinien zainteresować przede wszystkim osoby z mniejszymi dłońmi, bo nie dość, że jest to jedna z mniejszych myszy dla graczy, to dodatkowo ma ona bardzo klasyczny, prosty kształt. To niewątpliwa jej zaleta, bowiem świetna jakość wykonania oraz spora ilość miejsca na kciuk po wewnętrznej stronie obudowy zapewniają niebywałą kontrolę. Jak przystało na jedną z najlepszych myszek dla graczy, model ten świetnie wypada również pod względem precyzji. Wyposażono go w zmodyfikowaną wersję sensora PMW3360, a mianowicie PMW3366. Sensor ten (pomimo tego, że nieco mniej wyrazisty od montowanego w naszej głównej rekomendacji TrueMove3) sprawdza się doskonale i należy zaliczyć go do najlepszych czujników optycznychDodatkową zaletą modelu G Pro jest symetryczna bryła. Dzięki niej i funkcjonalności oprogramowania Logitech G Pro może być używany przez osoby leworęczne. Należy jednak pamiętać, że przyciski dodatkowe umieszczone są tylko po jednej stronie obudowy. Oznacza to, że o ile używanie myszy lewą ręką jest możliwe, o tyle korzystanie z bocznych przycisków jest wtedy wyjątkowo niewygodne.

Logitech G Pro - bok

Dla graczy dynamicznych gier FPS nie bez znaczenia pozostają również przyciski główne. Te, w które wyposażono Logitech G Pro, są po prostu dobre. Wciskają się lekko, a ich aktywacja jest bardzo dobrze wyczuwalna, jednak pod względem szybkości powrotu do pozycji początkowej oraz dynamiki odbicia znaleźć możemy zauważalnie lepsze konstrukcje. Gorzej od przycisków głównych wypada rolka. Pomimo tego, że podczas jej klikania nie dochodzi do niechcianego przekręcenia, to wciska się ona zbyt płytko, a jej odbicie jest znacznie mniej dynamiczne niż w większości konkurencyjnych urządzeń. Nie jest to więc gryzoń idealny, ale wielbiciele mniejszych myszek dla graczy nie znajdą niczego lepszego.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Myszka do CS:GO i gier FPS dla miłośników chwytu claw: Zowie ZA13 – prosta mysz dla wymagających graczy

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
62 × 120 × 38
Waga
80 g
Sensor
Optyczny PMW3310
Rozdzielczość sensora
3200 dpi
Liczba przycisków
7
Bezprzewodowa
Nie
Dla leworęcznych
Tak
Zowie ZA13

Zowie ZA13 to świetny wybór dla:

 • kogoś, kto szuka myszy zapewniającej bardzo dobre osiągi;
 • osób poszukujących myszy o kształcie dopasowanym do chwytu claw;
 • osób poszukujących prostej, nieskomplikowanej myszy bez zbędnych dodatków;
 • tych, którzy szczególną uwagę zwracają na wykonanie urządzenia;
 • użytkowników leworęcznych, którzy nie chcą godzić się na kompromisy w postaci braku dodatkowych przycisków.

Zowie ZA13 to nie jest dobry wybór dla:

 • tych, którzy poszukują myszy wyposażonej w znacznie więcej przycisków i dodatkowych funkcji;
 • osób wymagających obecności choćby najprostszego oprogramowania.

Zowie doskonale rozumie jaka powinna być mysz dla graczy FPS, a model ZA13 to najlepszy wybór dla tych z nich, którzy urządzenie chwytają klasycznym „szponem”. Początkowo może wydawać się dość nietypowy. Wszystko ze względu na wyraźnie cofnięty i uniesiony garb. Jednak należy podkreślić, że to właśnie on zapewnia wygodę i stabilność urządzenia w dłoni osób trzymających mysz „szponem”. Zowie ZA13 wyposażono w optyczny sensor Avago ADNS 3310. Pomimo tego, że sensory TrueMove3, PMW3366, czy choćby PMW3360 spisują się od niego lepiej, to wciąż należy on do czołówki czujników w myszkach dla graczy, zapewniając tym samym wysokie prędkości maksymalne i brak negatywnych zjawisk mogących wpłynąć na wirtualną walkę. Ostatni element, na który zwróciliśmy uwagę, to budowa urządzenia. Podobnie, jak w przypadku Logitecha G Pro, tak i tutaj mamy do czynienia z urządzeniem o symetrycznej bryle. Jednak w Zowie ZA13 dodatkowe przyciski znaleźć można po obu stronach myszy. To właśnie dlatego jest ona bardzo dobrym wyborem dla graczy leworęcznych, którzy nie chcą się godzić na ograniczoną funkcjonalność. Musimy też przyznać, że Zowie ZA13 to jeden z najlepiej wykonanych gryzoni dla graczy.

Zowie ZA13 - bok

Zowie ZA13 to mysz mająca tylko jedną, za to bardzo poważną wadę. Brak zbędnych dodatków to bez wątpienia zaleta dla graczy często nieskomplikowanych, ale szybkich gier akcji, jednak decydując się na zakup modelu ZA13 należy pamiętać, że mysz ta pozbawiona jest choćby najprostszego oprogramowania. Oznacza to, że oprócz wbudowanych trybów dpi oraz zmiennego raportowania USB, użytkownik nie może dostosować do swoich potrzeb dosłownie niczego. Dla wielu osób może być to jedyny (ale wystarczający) powód przemawiający na niekorzyść ZA13. 

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kryteria doboru myszek do zestawienia

Wyłonienie najlepszych myszy do dynamicznych gier akcji to niełatwe zadanie, bo na rynku można znaleźć ponad 600 modeli elektronicznych gryzoni. Dokładne przetestowanie wszystkich z nich w krótkim czasie byłoby niemożliwe i to właśnie dlatego wymagane było zastosowanie pewnych filtrów, które umożliwiły nam wyłonienie kandydatów do miana najlepszej myszki do CS:GO i innych gier FPS. Najważniejszym z nich było ograniczenie się jedynie do tych modeli, które można znaleźć na polskim rynku akcesoriów dla graczy. Warto podkreślić, że pod uwagę wzięliśmy jedynie produkty nowe, bowiem rynek wtórny rządzi się własnymi prawami, a te z kolei uniemożliwiają obiektywne porównanie produktów – nie tylko pod względem ceny, ale również jakości wykonania. Jednak tych kryteriów doboru myszy do zestawienia i mających decydujący wpływ na ich ocenę jest więcej.

myszy dla graczy

Wybierając najlepsze myszki do CS GO braliśmy pod uwagę:

 • Myszy, które wyposażone zostały w sensor Pixart PMW3310 lub inny, o co najmniej zbliżonych osiągach. Sensor PMW3310 to absolutne minimum dla najbardziej wymagających graczy. Wybór urządzenia wyposażonego w ten albo lepszy czujnik gwarantuje, że zwycięstwo lub porażka zależą jedynie od naszych umiejętności.
 • Myszy o budowie zapewniającej komfort oraz wygodę w możliwie największej liczbie chwytów. Uniwersalna budowa to jeden z najważniejszych elementów. Tego typu urządzenia zapewniają maksymalną wygodę bez względu na typ chwytu.
 • Myszy wyposażone w maksymalnie sześć przycisków dodatkowych (nie więcej niż dwa na każdy bok). Kontrola rozbudowanych myszy z dużą liczbą przycisków dodatkowych często jest problematyczna. Takie myszy są również cięższe oraz znacznie mniej wygodne niż urządzenia o klasycznej konstrukcji.
 • Urządzenia o prostej, nieskomplikowanej konstrukcji zapewniającej stabilny chwyt oraz doskonałą kontrolę. Dynamiczne gry akcji często zmuszają nas do bardzo szybkich przesunięć. W takich sytuacjach nawet najmniejsze przekrzywienie lub wyślizgnięcie się urządzenia z dłoni może sprawić, że nie będziemy w stanie wystarczająco szybko zareagować.

Na czym polegały testy myszek do CS:GO?

Wszystkie urządzenia wskazujące testujemy według naszej ściśle określonej procedury. Przeprowadzane przez nas testy dokładnie obrazują to, na co w rzeczywistości stać urządzenie.

 • Jakość wykonania – to kluczowy element niemal każdego urządzenia. Szczególnie ważny jest w przypadku sprzętu dla graczy, bowiem właśnie od niego zależy wygoda użytkowania myszki i jej wytrzymałość. 
 • Precyzja i działanie – testy myszek (również tych bezprzewodowych) przeprowadzamy za pomocą specjalnych programów takich jak: Enotus Mouse Test, Mouse Tester i Mouse Rate Checker. Pozwalają one na dokładne sprawdzenie urządzenia nie tylko pod względem precyzji, ale również negatywnych zjawisk mogących wpłynąć na rozgrywkę. Testy urządzeń wskazujących przeprowadzamy zawsze w ten sam sposób. Dzięki przyjętej przez nas metodyce oraz dużej powtarzalności testu mamy pewność, że otrzymane wyniki przedstawiają realne osiągi urządzenia.
 • Funkcje przydatne w grach – w odróżnieniu od standardowych myszek, urządzenia dla graczy najczęściej wyposażone są w dodatkowe opcje, mające na celu poprawę komfortu rozgrywki, czasem nawet przez jej znaczne ułatwienie (zaawansowane makra). Wszystkie dostępne opcje dla graczy testujemy w środowisku, dla którego zostały przeznaczone, czyli w grach.

Pomimo dużej wiedzy i doświadczenia, nie bez znaczenia są dla nas testy oraz opinie znanych zagranicznych portali, takich jak TweakTownTechradarTom's Hardware i Rocket Jump Ninja. Cenimy również wszelkie komentarze oraz wypowiedzi użytkowników testowanych przez nas modeli, które znaleźć można na wielu forach komputerowych. 

Czym powinna wyróżniać się myszka do CS:GO?

Mysz dla miłośników dynamicznych, pierwszoosobowych strzelanek, podobnie jak każda inna mysz dla graczy, przede wszystkim powinna być precyzyjna. O ile w przypadku gier MMO, MOBA, czy też wolniejszych gier strategicznych najwyższe osiągi sensora nie są wymagane, o tyle w szybkich grach FPS jakość sensora (jego precyzja i brak negatywnych zjawisk) gra pierwsze skrzypce. Wiele osób do dziś sądzi, że utalentowany gracz nie potrzebuje drogiego sprzętu, aby wygrać wirtualne starcie. Nie jest to jednak prawda. Myszy dla graczy wyposażone w tanie sensory przejawiają wiele zjawisk, które uniemożliwią precyzyjne odwzorowanie ruchu ręki na ekranie, co utrudnia pełne wykorzystanie swoich umiejętności. Doskonałym przykładem tego typu zjawiska jest akceleracja, która sprawia, że ruchy kursora są niejednolite, przez co znacznie trudniej wyćwiczyć pamięć mięśniową.

Sensor

Wybierając mysz dla zapalonego gracza pamiętajcie również o tym, aby nie sugerować się (często nadmiernie eksponowaną) wartością dpi. Liczba dpi nie jest wyznacznikiem tego, jak precyzyjny jest sensor. Doskonałym tego przykładem jest choćby Avago ADNS S3310 montowany w myszce Zowie ZA13, którego maksymalne dpi wynosi jedynie 3200. Mimo dość niskiej wartości dpi, czujnik ten jest znacznie lepszy i dokładniejszy niż sensor PMW3320 pozwalający ustawić nawet 6000 dpi. Przed wyborem odpowiedniej myszy warto też pamiętać, że do najlepszych obecnie sensorów zaliczamy PMW3389, Pixart PMW3360 oraz sensory, które na nim bazują – TrueMove3, PMW3366/3361/3367. Niewiele gorsze są również czujniki S988, Mercury, PMW3330 oraz PMW3310.

Jak dobrać mysz do dłoni?

Idealna myszka dla gracza musi być wygodna. Nawet najlepszy sensor nie pomoże, jeśli mysz nie będzie dopasowana do Twojej dłoni oraz używanego przez Ciebie chwytu. Komfort użytkowania zależy jednak od wielu rzeczy. Są nimi na przykład wyprofilowania, a nawet takie elementy, jak grubość przycisków dodatkowych i ich umiejscowienie. W celu zweryfikowania, czy dane urządzenie przypadnie Ci do gustu, najlepiej udać się do najbliższego sklepu i sprawdzić je w praktyce. Należy również zachować dystans do opinii, które można znaleźć w internecie. Nasze dłonie różnią się od siebie wielkością oraz długością palców i to właśnie z tego powodu to, co dla kogoś będzie komfortowe, dla innych może okazać się zupełnym przeciwieństwem komfortu.

Jeśli nie masz możliwości przetestowania konkretnego modelu w praktyce, istnieje nieco inny sposób, aby sprawdzić, czy upatrzony model idealnie wpasuje się w Twoją dłoń. Metoda ta polega na zmierzeniu odległości od podstawy kciuka do czubka palca środkowego. Otrzymany wynik wystarczy użyć korzystając z poniższych wskazówek. 

 • Jeśli Twój chwyt to palm grip (cała dłoń wraz ze śródręczem bezpośrednio łączy się z urządzeniem), wynik wykonanego pomiaru odpowiadał będzie długości odpowiedniej dla Ciebie myszki. W przypadku tego chwytu szczególną uwagę warto zwrócić na urządzenia o licznych wyprofilowaniach. To właśnie one zapewniają najwyższy komfort podczas korzystania z myszy klasycznym chwytem palm.
palm grip
Klasyczny chwyt palm
 • Jeśli Twój chwyt to fingertip grip (ułożenie dłoni zbliżone do chwytu palm, jednak cofnięte na tyle, aby śródręcze nie miało kontaktu z urządzeniem), szczególną uwagę powinieneś zwrócić na myszy krótsze od otrzymanego wyniku. Nie powinny być one jednak zbyt krótkie. W przypadku tego chwytu warto więc wybrać urządzenia o regularnym kształcie.
fingertip grip
Klasyczny chwyt fingertip
 • Jeśli Twój chwyt to claw grip (cała dłoń, łącznie ze śródręczem, spoczywa na myszy, lecz wszystkie palce ułożone są w charakterystyczny szpon), najlepszym wyborem okaże się mysz krótsza niż otrzymany pomiar.
Claw grip
Klasyczny chwyt claw

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru myszy do CS:GO?

Skoro wiecie już, że mysz przeznaczona do CS:GO i innych gier FPS powinna zapewniać możliwie najwyższą precyzję oraz wygodę, warto skupić się na nieco mniej ważnym elemencie, którego jednak nie sposób pominąć. Mowa tu o prostocie konstrukcji. Wielu producentów wyposaża swoje produkty w skomplikowane funkcje mające pomóc w rozgrywce, jednocześnie czyniąc mysz bardziej funkcjonalną. W większości przypadków są to opcje programowe pozwalające nagrywać rozbudowane kombinacje klawiszy, tworzyć wybrane profile, czy informować nas o stanie zdrowia wirtualnego bohatera za pomocą wbudowanego oświetlenia. Część z nich może okazać się przydatna, jednak pamiętajmy, że w dynamicznych strzelankach większości z nich i tak nie wykorzystamy. Doskonałym tego przykładem może być zakup myszy Corsair Scimitar Pro z aż siedemnastoma przyciskami i funkcją nagrywania makr rozbudowaną do tego stopnia, że z jej pomocą nagramy nawet ruch kursora. W przypadku gier typu World of Warcraft takie konstrukcje z pewnością okażą się użyteczne, jednak do dynamicznych rozgrywek w Counter-Strike: Global Offensive zdecydowanie lepiej wybrać prostą mysz o klasycznej bryle z maksymalnie dwoma przyciskami dodatkowymi. Takie urządzenie zapewni nam nie tylko większą wygodę, ale sprawi, że mysz będzie znacznie stabilniejsza podczas najszybszych przesunięć, a szansa przypadkowej aktywacji przycisku będzie znacznie mniejsza.

SteelSeries Rival 310 - bok
SteelSeries Rival 310 to mysz wyposażona w jedynie dwa przyciski dodatkowe, umieszczone po wewnętrznej stronie urządzenia. Warto zwrócić uwagę na to, że nie zajmują one zbyt wiele miejsca, pozwalając tym samym wygodnie ułożyć kciuk. Przekłada się to na stabilny i pewny chwyt nawet podczas najbardziej dynamicznych przesunięć.

Dlaczego właśnie SteelSeries Rival 310 jest najlepsza myszką do CS:GO i innych gier FPS

Na przyznanie głównej rekomendacji myszy SteelSeries Rival 310 wpływ miało naprawdę wiele czynników. Naszym zdaniem najważniejszym z nich jest konstrukcja urządzenia. Kiedy ujrzeliśmy ją po raz pierwszy, początkowo wydawało się nam, że zmiany widoczne w nowym modelu to jedynie kosmetyka względem Rivala 300. Model Rival 310 nieco go przypomina, ale im dłużej się mu przyglądaliśmy, tym więcej zmian dostrzegliśmy. Jedną z najbardziej widocznych są z pewnością przyciski główne. W odróżnieniu od poprzednika, nowy model wyposażono w oddzielne przyciski Split-Trigger. Musimy przyznać, że to jedne z najlepszych przycisków głównych, jakie mieliśmy okazję testować. Niemal od razu dało się wyczuć ich bardzo dobrą dynamikę oraz wyraźny próg aktywacji. Oprócz przycisków, godny pochwały jest również sensor. Na tę chwilę jest to czołówka sensorów w myszkach dla graczy. SteelSeries chwali się, że montowany w Rival 310 TrueMove3 rejestruje ruchy w proporcjach 1 : 1. Dokładniejsze testy, które przeprowadziliśmy po dłuższym czasie użytkowania myszy, pozwoliły nam stwierdzić, że nawet najszybsze akcje odwzorowywane były bez najmniejszych opóźnień, zapewniając przy tym wyraziste i ostre „czucie”. Ponadto nie zaobserwowaliśmy żadnych negatywnych zjawisk. Wszystko to w połączeniu z rekordowymi prędkościami maksymalnymi sprawia, że TrueMove3 jest na tę chwilę najlepszym wyborem dla graczy szukających najlepszej myszki do CS:GO.

Rival 310 (1)

SteelSeries Rival 310 to mysz o naprawdę wielu zaletach. Patrząc na jej osiągi, wzorową jakość wykonania oraz dobrze wyprofilowaną bryłę, wszelkie mankamenty wydają się nie mieć zbyt dużego znaczenia. Nie możemy jednak udawać, że nie istnieją. W dalszym ciągu należy pamiętać o gumowym przewodzie oraz silikonowych bokach, mogących przysporzyć kłopotu niektórym użytkownikom

Inne warte uwagi myszki dla miłośników gier FPS

Nasze wyróżnienia to efekt niezliczonej ilości testów, dzięki którym mamy pewność, że są one najlepszym wyborem w swoich kategoriach. Na rynku akcesoriów dla graczy znaleźć możemy jednak wiele konstrukcji mogących stać się dobrą alternatywą dla wyżej wymienionych urządzeń skierowanych do graczy CS:GO i innych gier FPS. Są nimi:

 • Razer DeathAdder Elite – najnowsza wersja legendarnego modelu DeathAdder. Od swojego poprzednika różni się sensorem oraz przyciskiem umożliwiającym zmianę dpi w locie. To świetna mysz dla miłośników chwytu palm, jednak jej bryła nie jest tak uniwersalna, jak w modelu Rival 310. 
 • SteelSeries Rival 300  Rival 300 to poprzednik naszej głównej rekomendacji. Podobnie jak nowy model, tak i Rival 300 wypada świetnie pod względem kształtu. To uniwersalna konstrukcja, którą wyposażono w ceniony sensor PMW3310. Od modelu Rival 310 wypada gorzej pod względem precyzji oraz jakości wykonania. Warto jednak zauważyć, że jest przy tym znacznie tańsza, przez co dla mniej wymagających użytkowników może okazać się strzałem w dziesiątkę. 
 • HyperX PulseFire FPS – model ten idealnie wpasowuje się w grupę urządzeń dla miłośników szybkich gier akcji. To prosta konstrukcja pozbawiona co bardziej skomplikowanych dodatków. Podobnie jak Rival 300, tak i HyperX PulseFire FPS wyposażono w zapewniający dużą precyzję sensor PMW3310. Warto wspomnieć, że model ten ma świetne przyciski główne, jednak wielu osobom przeszkadzać może to, że są one jednymi z najgłośniejszych w myszkach dla graczy. Niektórym nie spodoba się również fakt, że myszy nie wyposażono w choćby najprostsze oprogramowanie. 
 • Logitech G403 Prodigy – ten model, to największy konkurent naszej głównej rekomendacji. Ze względu na optyczny sensor PMW3366 oraz uniwersalną bryłę, w dalszym ciągu pozostaje jedną z najlepszych myszek dla graczy. Wyposażono go również w jedne z najlepszych przycisków w myszkach dla graczy, dzięki czemu urządzenie świetnie spisze się w dynamicznych strzelankach, zapewniając doskonałą kontrolę ognia. Od SteelSeries Rival 310 wypada jednak gorzej w dwóch aspektach. Pierwszym z nich jest spasowanie elementów, a konkretnie rolki urządzenia. W niektórych modelach może być zwyczajnie za luźna. Drugim elementem jest sensor. Pomimo tego, że jest naprawdę precyzyjny i należy do ścisłej czołówki sensorów dla graczy, jest on nieco mniej wyrazisty od TrueMove3.
 • Dream Machines DM1 Pro – prosta i niepozorna mysz o dość surowym wyglądzie. Jej bryła jest jednak bardzo uniwersalna i zapewnia wygodę we wszystkich trzech rodzajach chwytów. Na plus policzyć należy również niską wagę zapewniającą wysoką kontrolę oraz niezły sensor PMW3310. Podobnie jak w przypadku myszek Zowie czy choćby HyperX PulseFire FPS, wielu graczom może przeszkadzać brak choćby podstawowych funkcji, które mogłoby dostarczyć dodatkowe oprogramowanie.