Ostatnia aktualizacja: 4 marca 2019
Historia aktualizacji
4 mar 2019

Zmiana rekomendowanych modeli do 100 i 150 zł.

9 lut 2018Pierwsza publikacja

Strzelanki pierwszoosobowe to jeden z najpopularniejszych gatunków gier. Niesłabnącą popularnością cieszą się też ich tryby multiplayer, w których każdy chciałby być jak najlepszy. Jak to zrobić? Nic nie zastąpi praktyki i umiejętności, ale każdy miłośnik gier FPS dobrze wie, jak duży wpływ na wyniki w grach, takich jak Counter-Strike, ma dobór odpowiedniej myszki. Na rynku znaleźć można wiele modeli. Każdy z nich różni się od siebie nie tylko parametrami i kształtem, ale przede wszystkim ceną. Jaką mysz do CS:GO i innych gier FPS powinniście kupić mając do wydania 100, 150, 200 zł lub więcej? To właśnie na te pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. 

Myszka do CS:GO i gier FPS do 100 złotych: Modecom Volcano GMX4 Plus – świetne osiągi w przystępnej cenie

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
74 × 126 × 42
Waga
103 g
Sensor
Optyczny PMW3330
Rozdzielczość sensora
7200 dpi
Liczba przycisków
7 (łącznie z rolką)
Bezprzewodowa
Nie
Dla leworęcznych
Nie
Modecom Volcano GMX4 Plus

Do 100 złotych trudno jest znaleźć mysz idealną. Jak się jednak okazuje, nie jest to niemożliwe. Doskonałym tego przykładem jest Modecom Volcano GMX4 Plus. To wygodna, dobrze wykonana i bardzo precyzyjna mysz, która do 100 złotych nie ma sobie równych. Jej charakterystyczny kształt oraz wyprofilowania sprawiają, że do 100 złotych trudno jest znaleźć wygodniejszą mysz. Warto podkreślić, że GMX4 Plus to jedna z niewielu myszek na rynku, w której przyciski rozmieszczono na tyle dobrze, że bez trudu wykorzystać możemy ją nawet w najbardziej dynamicznych strzelankach, bez obaw o przypadkową aktywację któregokolwiek z nich. Nie można też zapominać o sercu urządzenia, a mianowicie czujniku PixArt PMW3330. W tym modelu sensor jest doskonale skalibrowany, co sprawia, że różnic między nim, a najlepszymi czujnikami na świecie, nie wyczują nawet profesjonalni gracze. Co więcej, model Modecom GMX4 Plus możemy z łatwością dostosować do swoich potrzeb, co w myszkach dla graczy do 100 złotych jest naprawdę rzadkim widokiem. Oprogramowanie producenta jest bardzo zaawansowane i wyjątkowo przejrzyste, co sprawia, że odnajdą się w nim zarówno początkujący, jak i doświadczeni miłośnicy personalizacji.

GMX4 Plus

Modecom Volcano GMX4 Plus to w kwocie do 100 złotych mysz niemal idealna. Mimo wszystko nie ustrzegła się ona jednej, konkretnej wady. Mowa o materiałach, z których została wykonana. Nie mamy co prawda najmniejszych zastrzeżeń do spasowania poszczególnych elementów oraz ich montażu. Trzeba przyznać, że pod tym względem mysz dorównuje wielu znacznie droższym konstrukcjom, jednak użycie połyskującego plastiku na bokach urządzenia sprawia, że model ten szybko traci swój urok. Materiał zbiera bowiem wszystkie zanieczyszczenia oraz odciski palców. Co więcej, na jego powierzchni całkiem szybko pojawiają się także zarysowania. O ile nie wpływa to na komfort użytkowania, o tyle dla wielu graczy może mieć to niemałe znaczenie.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Myszka do CS:GO i gier FPS do 150 złotych: Dream Machines DM2 Comfy S – niebywale wygodna mysz dla osób z większymi dłońmi

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
84 × 131 × 39
Waga
94 g
Sensor
Optyczny PMW3360
Rozdzielczość sensora
12 000 dpi
Liczba przycisków
7 (łącznie z rolką)
Bezprzewodowa
Nie
Dla leworęcznych
Nie
Dream Machines DM2 Comfy S

Jeśli na mysz do CS:GO macie do wydania około 150 złotych, szczególną uwagę powinniście zwrócić na Dream Machines DM2 Comfy S. Mysz tę wyposażono w świetny sensor optyczny PMW3360, który zaliczany jest do najlepszych czujników w myszkach dla graczy. W wielu testach wypada on nieznacznie gorzej od optyki najdroższej i najlepszej myszki w tym zestawieniu, czyli SteelSeries Rival 600. W tej kwocie jest to bardzo rzadko spotykany widok, ponieważ takie czujniki znajdują się zazwyczaj w myszkach kosztujących nawet trzy razy więcej. Oprócz samego czujnika, na duży plus policzyć należy wymiary bryły oraz jej wyprofilowanie. Nie da się ukryć, że widok myszy wyposażonej w dodatkową półkę na palec serdeczny to rzadkość, szczególnie w przypadku myszek do gier FPS. Trzeba jednak podkreślić, że to właśnie dlatego Dream Machines DM2 Comfy S okazuje się najwygodniejszą myszką do 150 złotych. Odświeżoną wersję modelu DM2 Comfy należy również pochwalić za wykończenie. Jej plastikowa powierzchnia pokryta została cienką warstwą gumy przeciwpoślizgowej, która jest nie tylko przyjemna w dotyku, ale sprawia też, że mysz nie wyślizguje się z dłoni w trakcie unoszenia (szczególne ważne dla graczy lubiących niskie czułości myszy). Pomaga w tym również jej niewielka masa. Jeśli więc szukacie lekkiej, dobrze wykonanej, a przy tym wygodnej i precyzyjnej myszy do gier, to do 150 złotych nie znajdziecie niczego lepszego.

Logitech G Pro - bok

Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to mysz dla osób, które preferują znacznie mniejsze, symetryczne konstrukcje. Trzeba też przyznać, że o ile wielu graczy FPS docenia prostotę konstrukcji, o tyle brak choćby najprostszego oprogramowania w myszy za około 150 złotych może zniechęcić wielu miłośników grania, bo co bardziej zaawansowani gracze wykorzystują już niektóre z najprostszych udogodnień programowych, w celu zapewnienia sobie przewagi nad konkurentami.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Myszka do CS:GO i gier FPS do 200 złotych: SteelSeries Rival 310 – jedna z najlepszych myszy ze śledzeniem 1 : 1

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
70,1 × 127,6 × 41,98
Waga
88,3 g
Sensor
Optyczny TrueMove3
Rozdzielczość sensora
12 000 dpi
Liczba przycisków
6 (łącznie z rolką)
Bezprzewodowa
Nie
Dla leworęcznych
Nie
SteelSeries Rival 310

Rival 310 to w tej chwili jedna z najbardziej uniwersalnych i precyzyjnych myszek dla graczy. Swoją uniwersalność zawdzięcza nieskomplikowanej bryle. To właśnie ona sprawia, że mysz zapewnia niebywałą wygodę w każdym z trzech podstawowych chwytów i ich różnych kombinacjach, zachowując przy tym dużą stabilność w dłoni. Możemy ją polecić „w ciemno” niemal każdemu, bo trudno znaleźć osobę, która uznałaby tę myszkę za niekomfortową. Jednym z najbardziej charakterystycznych i najważniejszych elementów Rivala 310 jest sensor TrueMove3. Powstał on we współpracy z firmą PixArt, a wydajność tego czujnika, to w tej chwili absolutna czołówka. Jest on znacznie „ostrzejszy” od sensorów montowanych w tańszych lub konkurencyjnych myszkach, dzięki czemu pod względem precyzji (niemal) nie ma sobie równych. To właśnie osiągi czujnika sprawiają, że Rivala 310 uważamy za najlepszą myszkę do gier FPS do 200 złotych. Oczywiście, model ten wypada świetnie również pod względem jakości zastosowanych materiałów i ogólnej jakości wykonania.

Rival 310 - bok

SteelSeries Rival 310 to naprawdę udany model, jednak nawet on nie jest pozbawiony pewnych mankamentów, które jednak nie wpływają na sensowność jego zakupu przez miłośników CS:GO i innych gier FPS. O ile gumowy przewód urządzenia jest naprawdę dobrej jakości, o tyle producent mógł pokusić się o dodatkowy oplot. Podczas testów guma dawała się nam we znaki poprzez częste zawadzanie o kant biurka. Warto też wspomnieć o silikonowych bokach tego modelu. Widać, że producent szczególną uwagę przywiązał do ich jakości i trwałości, jednak po długich godzinach gry, kiedy dłoń robi się wilgotna, silikonowe boki stają się śliskie. A to z kolei może powodować wysuwanie się myszy z dłoni w czasie jej unoszenia. Podczas naszych testów zdarzyło się to tylko raz, jednak u osób o nadmiernej potliwości dłoni zjawisko to może być znacznie częstsze. Co więcej, w niektórych egzemplarzach długie i intensywne użytkowanie myszy powoduje odklejanie silikonowych uchwytów. Nie jest to problem, przez który powinniśmy zrezygnować z zakupu tego modelu, bowiem problem odklejania rozwiążemy mocnym klejem w zaledwie kilka minut, jednak warto mieć go na uwadze i nie mamy wątpliwości, że w tej kwocie nie powinien występować. 

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Najlepsza myszka do CS:GO i gier FPS za więcej niż 200 złotych: SteelSeries Rival 600 – udana ewolucja doskonałego gryzonia dla graczy

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
69 × 131 × 43
Waga
96 g (możliwość dociążenia myszy do 126 g)
Sensor
TrueMove3+
Rozdzielczość sensora
12 000 dpi
Liczba przycisków
7 (łącznie z rolką)
Bezprzewodowa
Nie
Dla leworęcznych
Nie
SteelSeries Rival 600

Mając do wydania ponad 200 złotych na mysz dla gracza możemy nabyć praktycznie każdy flagowy model najpopularniejszych producentów. Jeszcze do niedawna najlepszą myszką do gier był SteelSeries Rival 310, jednak musiał on ustąpić miejsca swojemu młodszemu bratu – modelowi SteelSeries Rival 600. To obecnie najlepsza mysz dla graczy na rynku. Ma nowoczesny wygląd, świetnie rozmieszczone przyciski główne (nawet podczas najszybszych ruchów nie następuje ich przypadkowa aktywacja) oraz bardzo przemyślany kształt. Największą różnicą w stosunku do modelu Rival 310 jest jednak sensor. W SteelSeries Rival 600 znajdziemy podwójny sensor TrueMove3+, który oprócz wzorowej precyzji wyróżnia się jeszcze niższym poziomem LOD. To obecnie najlepszy sensor na rynku, który wypada nieco lepiej od dotychczasowych liderów, takich jak PMW3360 i PMW3366. Rivala 600 na tle innych drogich myszek wyróżnia też system regulacji wagi. Co prawda znajdziemy go w wielu innych modelach, jednak ten tutaj jest najbardziej przemyślany. Oprócz wyraźnego dociążenia myszy, pozwala na doskonałe rozłożenie masy, dzięki czemu zachowuje ona wręcz wzorowy balans. Dla graczy FPS ważne są również przyciski. Te, w które wyposażono „sześćsetkę” to obecnie najlepsze przyciski, które można spotkać w myszce dla graczy. Są wyjątkowo sprężyste, nadzwyczaj dynamiczne, a ich aktywacja jest bardzo wyraźnie wyczuwalna. Model ten możecie też w pełni spersonalizować dzięki dodatkowemu oprogramowaniu. Jeśli więc szukacie najlepszej uniwersalnej myszki, która świetnie sprawdzi się w szybkich tytułach FPS, SteelSeries Rival 600 to „gryzoń” właśnie dla Was.

Rival 600 obrót

W przypadku myszy SteelSeries Rival 600 przyczepić możemy się tylko do jednego elementu. Podobnie jak Rivala 310, tak i ten model wyposażono w gumowe maty na bokach. Oprócz zmniejszonych rozmiarów, naszego zaufania nie wzbudza też ich grubość. Bez dwóch zdań są znacznie cieńsze od silikonów występujących w „trzystadziesiątce”. Warto mieć na uwadze to, że po wielu miesiącach intensywnego użytkowania mogą one ulec przetarciu.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kryteria doboru myszek do zestawienia

Wyłonienie najlepszych myszy do dynamicznych gier akcji to niełatwe zadanie, bo na rynku można znaleźć ponad 600 modeli elektronicznych gryzoni. Dokładne przetestowanie wszystkich z nich w krótkim czasie byłoby niemożliwe i to właśnie dlatego wymagane było zastosowanie pewnych filtrów, które umożliwiły nam wyłonienie kandydatów do miana najlepszej myszki do CS:GO i innych gier FPS. Najważniejszym z nich było ograniczenie się jedynie do tych modeli, które można znaleźć na polskim rynku akcesoriów dla graczy. Warto podkreślić, że pod uwagę wzięliśmy jedynie produkty nowe, bowiem rynek wtórny rządzi się własnymi prawami, a te z kolei uniemożliwiają obiektywne porównanie produktów – nie tylko pod względem ceny, ale również jakości wykonania. Jednak tych kryteriów doboru myszy do zestawienia i mających decydujący wpływ na ich ocenę jest więcej.

myszy dla graczy

Wybierając najlepsze myszki do CS GO braliśmy pod uwagę:

 • Myszy, które wyposażone zostały w sensor Pixart PMW3310 lub inny, o co najmniej zbliżonych osiągach. Sensor PMW3310 to absolutne minimum dla najbardziej wymagających graczy. Wybór urządzenia wyposażonego w ten albo lepszy czujnik gwarantuje, że zwycięstwo lub porażka zależą jedynie od naszych umiejętności.
 • Myszy o budowie zapewniającej komfort oraz wygodę w możliwie największej liczbie chwytów. Uniwersalna budowa to jeden z najważniejszych elementów. Tego typu urządzenia zapewniają maksymalną wygodę bez względu na typ chwytu.
 • Myszy wyposażone w maksymalnie siedem przycisków dodatkowych (nie więcej niż trzy na każdy bok). Kontrola rozbudowanych myszy z dużą liczbą przycisków dodatkowych często jest problematyczna. Takie myszy są również cięższe oraz znacznie mniej wygodne niż urządzenia o klasycznej konstrukcji.
 • Urządzenia o prostej, nieskomplikowanej konstrukcji zapewniającej stabilny chwyt oraz doskonałą kontrolę. Dynamiczne gry akcji często zmuszają nas do bardzo szybkich przesunięć. W takich sytuacjach nawet najmniejsze przekrzywienie lub wyślizgnięcie się urządzenia z dłoni może sprawić, że nie będziemy w stanie wystarczająco szybko zareagować.

Na czym polegały testy myszek do CS:GO?

Wszystkie urządzenia wskazujące testujemy według naszej ściśle określonej procedury. Przeprowadzane przez nas testy dokładnie obrazują to, na co w rzeczywistości stać urządzenie.

 • Jakość wykonania – to kluczowy element niemal każdego urządzenia. Szczególnie ważny jest w przypadku sprzętu dla graczy, bowiem właśnie od niego zależy wygoda użytkowania myszki i jej wytrzymałość. 
 • Precyzja i działanie – testy myszek (również tych bezprzewodowych) przeprowadzamy za pomocą specjalnych programów takich jak: Enotus Mouse Test, Mouse Tester i Mouse Rate Checker. Pozwalają one na dokładne sprawdzenie urządzenia nie tylko pod względem precyzji, ale również negatywnych zjawisk mogących wpłynąć na rozgrywkę. Testy urządzeń wskazujących przeprowadzamy zawsze w ten sam sposób. Dzięki przyjętej przez nas metodyce oraz dużej powtarzalności testu mamy pewność, że otrzymane wyniki przedstawiają realne osiągi urządzenia.
 • Funkcje przydatne w grach – w odróżnieniu od standardowych myszek, urządzenia dla graczy najczęściej wyposażone są w dodatkowe opcje, mające na celu poprawę komfortu rozgrywki, czasem nawet przez jej znaczne ułatwienie (zaawansowane makra). Wszystkie dostępne opcje dla graczy testujemy w środowisku, dla którego zostały przeznaczone, czyli w grach.

Pomimo dużej wiedzy i doświadczenia, nie bez znaczenia są dla nas testy oraz opinie znanych zagranicznych portali, takich jak TweakTownTechradarTom's Hardware i Rocket Jump Ninja. Cenimy również wszelkie komentarze oraz wypowiedzi użytkowników testowanych przez nas modeli, które znaleźć można na wielu forach komputerowych. 

Czym powinna wyróżniać się myszka do CS:GO?

Mysz dla miłośników dynamicznych, pierwszoosobowych strzelanek, podobnie jak każda inna mysz dla graczy, przede wszystkim powinna być precyzyjna. O ile w przypadku gier MMO, MOBA, czy też wolniejszych gier strategicznych najwyższe osiągi sensora nie są wymagane, o tyle w szybkich grach FPS jakość sensora (jego precyzja i brak negatywnych zjawisk) gra pierwsze skrzypce. Wiele osób do dziś sądzi, że utalentowany gracz nie potrzebuje drogiego sprzętu, aby wygrać wirtualne starcie. Nie jest to jednak prawda. Myszy dla graczy wyposażone w tanie sensory przejawiają wiele zjawisk, które uniemożliwią precyzyjne odwzorowanie ruchu ręki na ekranie, co utrudnia pełne wykorzystanie swoich umiejętności. Doskonałym przykładem tego typu zjawiska jest akceleracja, która sprawia, że ruchy kursora są niejednolite, przez co znacznie trudniej wyćwiczyć pamięć mięśniową.

Sensor

Wybierając mysz dla zapalonego gracza pamiętajcie również o tym, aby nie sugerować się (często nadmiernie eksponowaną) wartością dpi. Liczba dpi nie jest wyznacznikiem tego, jak precyzyjny jest sensor. Doskonałym tego przykładem jest choćby Avago ADNS S3310 montowany w myszce Zowie ZA13, którego maksymalne dpi wynosi jedynie 3200. Mimo dość niskiej wartości dpi, czujnik ten jest znacznie lepszy i dokładniejszy niż sensor PMW3320 pozwalający ustawić nawet 6000 dpi. Przed wyborem odpowiedniej myszy warto też pamiętać, że do najlepszych obecnie sensorów zaliczamy PMW3389, Pixart PMW3360 oraz sensory, które na nim bazują – TrueMove3, PMW3366/3361/3367. Niewiele gorsze są również czujniki S988, Mercury, PMW3330 oraz PMW3310.

Jak dobrać mysz do dłoni?

Idealna myszka dla gracza musi być wygodna. Nawet najlepszy sensor nie pomoże, jeśli mysz nie będzie dopasowana do Twojej dłoni oraz używanego przez Ciebie chwytu. Komfort użytkowania zależy jednak od wielu rzeczy. Są nimi na przykład wyprofilowania, a nawet takie elementy, jak grubość przycisków dodatkowych i ich umiejscowienie. W celu zweryfikowania, czy dane urządzenie przypadnie Ci do gustu, najlepiej udać się do najbliższego sklepu i sprawdzić je w praktyce. Należy również zachować dystans do opinii, które można znaleźć w internecie. Nasze dłonie różnią się od siebie wielkością oraz długością palców i to właśnie z tego powodu to, co dla kogoś będzie komfortowe, dla innych może okazać się zupełnym przeciwieństwem komfortu.

Jeśli nie masz możliwości przetestowania konkretnego modelu w praktyce, istnieje nieco inny sposób, aby sprawdzić, czy upatrzony model idealnie wpasuje się w Twoją dłoń. Metoda ta polega na zmierzeniu odległości od podstawy kciuka do czubka palca środkowego. Otrzymany wynik wystarczy użyć korzystając z poniższych wskazówek. 

 • Jeśli Twój chwyt to palm grip (cała dłoń wraz ze śródręczem bezpośrednio łączy się z urządzeniem), wynik wykonanego pomiaru odpowiadał będzie długości odpowiedniej dla Ciebie myszki. W przypadku tego chwytu szczególną uwagę warto zwrócić na urządzenia o licznych wyprofilowaniach. To właśnie one zapewniają najwyższy komfort podczas korzystania z myszy klasycznym chwytem palm.
palm grip
Klasyczny chwyt palm
 • Jeśli Twój chwyt to fingertip grip (ułożenie dłoni zbliżone do chwytu palm, jednak cofnięte na tyle, aby śródręcze nie miało kontaktu z urządzeniem), szczególną uwagę powinieneś zwrócić na myszy krótsze od otrzymanego wyniku. Nie powinny być one jednak zbyt krótkie. W przypadku tego chwytu warto więc wybrać urządzenia o regularnym kształcie.
fingertip grip
Klasyczny chwyt fingertip
 • Jeśli Twój chwyt to claw grip (cała dłoń, łącznie ze śródręczem, spoczywa na myszy, lecz wszystkie palce ułożone są w charakterystyczny szpon), najlepszym wyborem okaże się mysz krótsza niż otrzymany pomiar.
Claw grip
Klasyczny chwyt claw

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru myszy do CS:GO?

Skoro wiecie już, że mysz przeznaczona do CS:GO i innych gier FPS powinna zapewniać możliwie najwyższą precyzję oraz wygodę, warto skupić się na nieco mniej ważnym elemencie, którego jednak nie sposób pominąć. Mowa tu o prostocie konstrukcji. Wielu producentów wyposaża swoje produkty w skomplikowane funkcje mające pomóc w rozgrywce, jednocześnie czyniąc mysz bardziej funkcjonalną. W większości przypadków są to opcje programowe pozwalające nagrywać rozbudowane kombinacje klawiszy, tworzyć wybrane profile, czy informować nas o stanie zdrowia wirtualnego bohatera za pomocą wbudowanego oświetlenia. Część z nich może okazać się przydatna, jednak pamiętajmy, że w dynamicznych strzelankach większości z nich i tak nie wykorzystamy. Doskonałym tego przykładem może być zakup myszy Corsair Scimitar Pro z aż siedemnastoma przyciskami i funkcją nagrywania makr rozbudowaną do tego stopnia, że z jej pomocą nagramy nawet ruch kursora. W przypadku gier typu World of Warcraft takie konstrukcje z pewnością okażą się użyteczne, jednak do dynamicznych rozgrywek w Counter-Strike: Global Offensive zdecydowanie lepiej wybrać prostą mysz o klasycznej bryle z maksymalnie dwoma przyciskami dodatkowymi. Takie urządzenie zapewni nam nie tylko większą wygodę, ale sprawi, że mysz będzie znacznie stabilniejsza podczas najszybszych przesunięć, a szansa przypadkowej aktywacji przycisku będzie znacznie mniejsza.

SteelSeries Rival 310 - bok
SteelSeries Rival 310 to mysz wyposażona w jedynie dwa przyciski dodatkowe, umieszczone po wewnętrznej stronie urządzenia. Warto zwrócić uwagę na to, że nie zajmują one zbyt wiele miejsca, pozwalając tym samym wygodnie ułożyć kciuk. Przekłada się to na stabilny i pewny chwyt nawet podczas najbardziej dynamicznych przesunięć.

Inne warte uwagi myszki dla miłośników gier FPS

Nasze wyróżnienia to efekt niezliczonej ilości testów, dzięki którym mamy pewność, że są one najlepszym wyborem w swoich kategoriach cenowych. Na rynku akcesoriów dla graczy znaleźć możemy jednak wiele konstrukcji mogących stać się dobrą alternatywą dla wyżej wymienionych urządzeń skierowanych do graczy CS:GO i innych gier FPS. Są nimi:

 • Razer DeathAdder Elite – najnowsza wersja legendarnego modelu DeathAdder. Od swojego poprzednika różni się sensorem oraz przyciskiem umożliwiającym zmianę dpi w locie. To świetna mysz dla miłośników chwytu palm, jednak jej bryła nie jest tak uniwersalna, jak w modelu Rival 310. 
 • SteelSeries Rival 300  Rival 300 to poprzednik naszej głównej rekomendacji. Podobnie jak nowy model, tak i Rival 300 wypada świetnie pod względem kształtu. To uniwersalna konstrukcja, którą wyposażono w ceniony sensor PMW3310. Od modelu Rival 310 wypada gorzej pod względem precyzji oraz jakości wykonania. Warto jednak zauważyć, że jest przy tym znacznie tańsza, przez co dla mniej wymagających użytkowników może okazać się strzałem w dziesiątkę. 
 • HyperX PulseFire FPS – model ten idealnie wpasowuje się w grupę urządzeń dla miłośników szybkich gier akcji. To prosta konstrukcja pozbawiona co bardziej skomplikowanych dodatków. Podobnie jak Rival 300, tak i HyperX PulseFire FPS wyposażono w zapewniający dużą precyzję sensor PMW3310. Warto wspomnieć, że model ten ma świetne przyciski główne, jednak wielu osobom przeszkadzać może to, że są one jednymi z najgłośniejszych w myszkach dla graczy. Niektórym nie spodoba się również fakt, że myszy nie wyposażono w choćby najprostsze oprogramowanie. 
 • Logitech G403 Prodigy – ze względu na optyczny sensor PMW3366 oraz uniwersalną bryłę, w dalszym ciągu pozostaje jedną z najlepszych myszek dla graczy. Wyposażono go również w jedne z najlepszych przycisków w myszkach dla graczy, dzięki czemu urządzenie świetnie spisze się w dynamicznych strzelankach, zapewniając doskonałą kontrolę ognia. Od SteelSeries Rival 310 wypada jednak gorzej w dwóch aspektach. Pierwszym z nich jest spasowanie elementów, a konkretnie rolki urządzenia. W niektórych modelach może być zwyczajnie za luźna. Drugim elementem jest sensor. Pomimo tego, że jest naprawdę precyzyjny i należy do ścisłej czołówki sensorów dla graczy, jest on nieco mniej wyrazisty od TrueMove3.
 • Logitech G203 Prodigy – świetna i nieprzekombinowana konstrukcja, która w praktyce może okazać się dobrą alternatywą dla modelu Dream Machines DM3 Mini. Wyposażona jest w wydajny sensor Mercury, który jednak wypada nieco gorzej od czujników takich jak PMW3360. Ze względu na bardzo surowy i charakterystyczny kształt nie wszystkim przypadnie do gustu. Szczególnie powinni się nią zainteresować miłośnicy klasycznego chwytu fingertip oraz Ci, którzy nie potrafią obyć się bez dodatkowego oprogramowania oraz możliwości zaawansowanej personalizacji. Warto też wspomnieć, że w wielu egzemplarzach problemem może okazać się też rolka. Jakość jej spasowania odbiega od porównywalnych cenowo modeli, co niejednokrotnie potwierdziło wiele testów.
 • Zowie ZA13 – to wciąż dobry i polecany przez wielu model. Wielu użytkowników ceni jego prostą budowę, przemyślaną bryłę oraz wzorowe wykonanie. Dobrze wypada również jego precyzja, bowiem wyposażono go w wydajny sensor PMW3310. Jego głównym problemem jest jednak cena. W kwocie tego modelu kupić możemy myszy takie jak SteelSeries Rival 310, Logitech G403 Prodigy czy Razer DeathAdder Elite. Są to modele znacznie nowsze i po prostu lepsze. Jeśli jednak zależy wam na absolutnie wzorowym wykonaniu i prostej bryle, zakup model Zowie ZA13 może okazać się strzałem w dziesiątkę.