Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2020
Historia aktualizacji
11 maja 2020

Aktualizacja listy polecanych tabletów graficznych związana z problemami z dostępnością sprzętu marki Huion.

17 sty 2020Pierwsza publikacja

Wielu osobom trudno jest wyobrazić sobie pracę przy komputerze bez dobrej myszy, ale w pewnych sytuacjach nawet najlepsza myszka nie wystarcza i musi uznać wyższość tabletu graficznego, który w wielu zastosowaniach jest nie tylko znacznie bardziej precyzyjny, ale przede wszystkim wygodniejszy. Jaki tablet graficzny wybrać, aby przyspieszyć swoją pracę, a przy tym nie przepłacić? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym materiale.

Czy tablet graficzny to sprzęt dla mnie?

Tablet graficzny to wyspecjalizowane narzędzie, które sprawdzi się jedynie w przypadku określonych zadań. Zajmujecie się rysunkiem technicznym i projektowaniem? A może znacznie bliższa jest Wam grafika, obróbka zdjęć i obrazów? Jeśli na powyższe pytanie odpowiedzieliście twierdząco, to znak, że odpowiedni tablet graficzny okaże się dobrym wyborem. Dlaczego? Bo oprócz precyzji zagwarantuje także dużą wygodę pracy. Tablet graficzny i rysik są w końcu odpowiednikiem kartki oraz ołówka. Korzystanie z niego jest więc znacznie bardziej naturalne niż praca z myszką, trackballem lub gładzikiem. Co więcej, ze względu na dodatkowe przyciski oraz funkcje, takie jak przypisywanie skrótów klawiaturowych, praca na tablecie graficznym jest znacznie szybsza. Nie bez znacznie pozostają też ich unikalne właściwości, na przykład wykrywanie siły nacisku (umożliwia nadawanie liniom odpowiedniej grubości), czy też odczytywanie kąta nachylenia (pozwala zmienić nachylenie używanego narzędzia, wpływając tym samym na ostateczny wygląd linii). W skrócie: tablet graficzny to precyzja, wygoda, funkcjonalność i niemal nieograniczone możliwości działania, których mysz nie jest w stanie zapewnić.

Tablet graficzny na blacie
Tablet graficzny to nieoceniony sprzęt w pracy grafika.

Jaki tablet graficzny wybrać?

Wielu z Was zapewne zastanawia się, jaki tablet graficzny wybrać, aby być zadowolonym. W gruncie rzeczy nie jest to wcale takie łatwe, ponieważ dostępne na rynku modele zauważalnie różnią się od siebie pod wieloma względami. Już na wstępie warto wspomnieć, że tablet graficzny to dość ogólne pojęcie, pod którym kryją się dwa typy urządzeń.

Pierwszy z nich to klasyczny tablet graficzny z rysikiem, którego powierzchnia robocza przypomina plastikową podkładkę. Może być wyposażony w dodatkowe przyciski, jednak wcale nie musi. Drugi rodzaj urządzeń to tablet z dotykowym wyświetlaczem. W czasie rysowania gwarantuje ten sam poziom precyzji, a na dodatek zapewnia dotykową obsługę oraz podgląd wykonywanych działań.

Na który w szczególności powinniście zwrócić uwagę? Zdecydowanej większości wystarczy klasyczny tablet graficzny. Dlaczego? Bo modele te są nie tylko przystępne cenowo, ale wyposaża się je we wszystkie funkcjonalności, które umożliwią wygodną i sprawną pracę. Dla kogo są więc modele wyposażone w ekran? Przede wszystkim dla osób, które nie chcą patrzeć w ekran monitora, aby móc śledzić swoje działania. Co więcej, niektóre modele z ekranem nie wymagają podłączenia do komputerów, bo same pełnią funkcję samodzielnego komputera. To najbardziej zaawansowane sprzęty, które pozwolą na wygodną pracę nawet w podróży, ale spośród wszystkich innych tabletów są też najdroższe.

Tablet graficzny z monitorami
Dopasowanie wymiarów tabletu graficznego do wielkości monitora ma duże znaczenie.

Wyjątkowo istotny jest też rozmiar tabletu graficznego. Najczęściej odpowiada on konkretnym formatom arkusza papieru (od A6 do A3). Który z nich wybrać? To zależy od dwóch czynników. Pierwszy z nich to dopasowanie wymiarów do wielkości monitora. Im większa różnica między powierzchnią roboczą tabletu a monitorem, tym większy dyskomfort, ponieważ niewielki ruch na małym tablecie będzie znacznie większy na ekranie. Czyli im większy monitor, tym więcej sensu ma zainwestowanie w większy tablet graficzny.

Drugim czynnikiem jest rodzaj wykonywanej pracy. Potrzebujecie dużej przestrzeni roboczej, ponieważ istotne są dla Was długie i zamaszyste ruchy pędzlem? W takim wypadku lepszy okaże się tablet o dużej powierzchni roboczej, gwarantujący swobodę pracy. Na nieco mniejsze urządzenia mogą się z kolei zdecydować osoby zajmujące się na przykład retuszem. Mała powierzchnia nie będzie tu przeszkodą, bo w przypadku retuszu znacznie bardziej istotne są niewielkie, ale bardzo precyzyjne ruchy.

Tablet graficzny obok myszki i laptopa
Wybór tabletu graficznego nie jest łatwy, a to ze względu na fakt, że przy jego zakupie trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

Nie bez znaczenia pozostają też konkretne parametry tabletu. Najważniejszymi z punktu widzenia użytkownika wydają się cztery z nich. Pierwszy to dokładność rysika. Podaje się ją w dziesiętnych bądź setnych częściach milimetra. Przyzwoity tablet graficzny powinien wyróżniać się dokładnością wynosząca minimum 0,5 mm. Optymalną wartością będzie z kolei 0,25 mm. Drugi to liczba rozpoznawanych przez sprzęt poziomów nacisku rysika. Tu zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej. Za optymalną wartość uznaje się 2048 rozróżnianych poziomów nacisku. Wyjątkowo istotna jest też rozdzielczość, bo ma ona bezpośredni wpływ na odwzorowanie detali. Do wygodnej pracy rozdzielczość powinna wynosić przynajmniej 2000 lpi (linii na cal). Ostatnim elementem, którego również nie należy lekceważyć, jest próbkowanie. Za standard przyjmuje się 200 punktów na sekundę. Im jest ich więcej, tym lepiej. Wyższa wartość to bowiem lepsze odwzorowanie ruchów.

Tablet graficzny z rysikiem
Wpływ na korzystanie z tabletu graficznego ma nie tylko sam tablet. Istotne są też parametry rysika.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając tablet graficzny?

Wyżej wymienione aspekty to najważniejsze, na co powinniście zwrócić uwagę, wybierając tablet graficzny. Niemniej istotne okazuje się jednak kilka dodatkowych elementów, mających niemały wpływ na komfort użytkowania oraz pracę. Należą do nich:

  • Rodzaj rysika – niektóre z nich mogą wymagać ładowania, a obecność akumulatora lub baterii dodatkowo zwiększa masę piórka, co wpływa na komfort użytkowania.
  • Wysokość odczytu – wartość tego parametru wyraża się w milimetrach. Określa on odległość, na jaką musimy zbliżyć rysik do powierzchni roboczej, aby sprzęt odczytał działanie. W większości przypadków wynosi ona około 10 mm.
  • Rozpoznawanie kąta nachylenia piórka – co prawda nie wszystkie tablety mogą pochwalić się jego odczytywaniem, jednak nieco droższe modele to umożliwią. Zazwyczaj wynosi on 60 stopni. Przydaje się to szczególnie w trakcie cieniowania, czy delikatnego przechodzenia pomiędzy poszczególnymi kolorami. 
  • Dodatkowe funkcjonalności – jak już wspomnieliśmy, niektóre tablety graficzne mogą pochwalić się naprawdę dużą funkcjonalnością. Wyposaża się je nie tylko w przyciski dodatkowe, ale również w specjalne funkcje (na przykład obsługę gestów), które pozwalają na wygodne przybliżanie i oddalanie obrazu oraz intuicyjną nawigację po cyfrowym płótnie. Nie bez znaczenia są też przyciski umieszczone bezpośrednio na rysiku, a także odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli je zaprogramować zgodnie z własnymi preferencjami. Wszystko to ma wpływ na wygodę, ale również cenę tabletu.
Grafik z tabletem graficznym
Dodatkowe funkcjonalności sprawią, że korzystanie z tabletu graficznego będzie jeszcze przyjemniejsze.

Tylko Wacom, czy może jednak Huion? Co wybrać?

Rynek tabletów graficznych obecnie jest zdominowany przez dwie marki: Wacom oraz Huion. Jeszcze do niedawna tablety Huion były jednym z najbardziej opłacalnych modeli na rynku. Już za około 200 złotych możliwy był zakup przyzwoitego tabletu graficznego tej marki. Sytuacja związana z globalną pandemią sprawiła jednak, że na ten moment są one dużo droższe lub też zupełnie niedostępna na rynku. Jeśli więc szukacie taniego i przyzwoitego tabletu graficznego i nie chcecie wstrzymywać się z zakupem, to jedynym rozsądnym wyjściem okaże się wybór sprzętu marki Wacom.

Jaki tablet graficzny? Polecane modele

Jeśli w dalszym ciągu zastanawiacie się nad wyborem odpowiedniego tabletu graficznego dla siebie, to koniecznie zerknijcie na przygotowaną przez nas listę. Znajdziecie tu jedynie najlepsze na rynku modele. Należą do nich:

  • Wacom Intuos Pen S – Intuos Pen S to droższy model, który polecamy przede wszystkim osobom chcącym wyposażyć się w tani i niewielki tablet graficzny japońskiej marki. Ma on dokładnie to, czym powinien wyróżniać się dobry tablet graficzny. Rozdzielczość 2540 lpi, 4096 poziomów nacisku oraz piórko bez wbudowanej baterii, będące jego największą zaletą. Jedynym minusem może okazać się jednak niewielka powierzchnia robocza (około 7 cali).
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Huion Kamvas Pro 12 –  to jeden z najtańszych na rynku tabletów graficznych z kolorowym ekranem LCD o rozdzielczości Full HD, który polecamy osobom poszukującym taniego, ale „wszystkomającego” tabletu graficznego, będącego świetną alternatywą dla najdroższych sprzętów Wacom. Co więcej, to też jeden z najbardziej funkcjonalnych tabletów na rynku, a wszystko to ze względu na cztery klawisze dodatkowe oraz Touch Bar, który zauważalnie usprawnia pracę. Wiele osób ceni go też za składaną konstrukcję, której ułożenie z łatwością można dopasować do własnych potrzeb.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Wacom Intuos Pro M – zaawansowane narzędzie dla nieco bardziej wymagających i zdecydowanych artystów, którzy oczekują rozdzielczości na poziomie 5080 lpi, 8192 poziomów nacisku, a przede wszystkim obsługi gestów, pozwalających na swobodną nawigację. Model ten nie należy do tanich, jednak oferuje naprawdę wiele.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Wacom Cintiq 16 – to marzenie wielu artystów. Szczególnie, że to jeden z najlepszych modeli na rynku, który wyposażono we wbudowany, w pełni dotykowy ekran o rozdzielczości Full HD. Ma on wszystko to, czego potrzebuje każdy zaawansowany grafik. Duża powierzchnia robocza, dodatkowe, programowalne przyciski na powierzchni piórka, a przede wszystkim imponująca specyfikacja. Za wszystko to trzeba jednak słono zapłacić. Jest jednym z droższych modeli producenta.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.