Ostatnia aktualizacja: 8 maja 2020
Historia aktualizacji
8 maja 2020

Aktualizacja listy polecanych bezprzewodowych myszek gamingowych.

9 sty 2019

Zmiana Logitecha G903 Lightspeed na Logitecha G Pro Wireless i Corsaira Dark Core SE na SteelSeries Rival 650.

19 paź 2018

Zmiana układu artykułu. Dodanie opisu Logitecha G305.

29 maja 2018

Dodano nową alternatywę: Corsair Dark Core RGB SE.

17 sty 2018Pierwsza publikacja

Wybranie odpowiedniej myszki gamingowej nie jest łatwe. A jeśli ma to być bezprzewodowa myszka gamingowa, to zadanie staje się jeszcze trudniejsze, bo oprócz precyzji musi się ona wyróżniać długim czasem działania na baterii, stabilnym połączeniem radiowym oraz możliwie niską masą, której osiągnięcie utrudnia przecież obecność akumulatora. Na które bezprzewodowe myszki gamingowe szczególnie warto zwrócić uwagę? Odpowiedź znajdziecie w tym materiale.

Jaka powinna być bezprzewodowa myszka gamingowa?

Bezprzewodowe myszki gamingowe, poza sposobem komunikacji z komputerem, nie różnią się zbyt wiele od swoich przewodowych odpowiedników. To właśnie dlatego przy ich wyborze w pierwszej kolejności uwagę powinno zwracać się na dokładnie te same aspekty ich działania.

Podstawowym z nich jest precyzja, nierozerwalnie związana z czujnikiem zamontowanym wewnątrz. Do najlepszych na rynku czujników w bezprzewodowych myszkach gamingowych zaliczyć należy: Pixart PMW3389 oraz wszelkie jego odmianyRazer Focus+Hero, TrueMove 3+ oraz Pixart PMW3361To właśnie w jeden z tych czujników powinna być wyposażona dobra bezprzewodowa myszka gamingowa. Gwarantują one idealne odwzorowanie ruchu nawet w trakcie najszybszych przesunięć oraz możliwość dostosowania do swoich potrzeb poszczególnych aspektów pracy sensora.

Drugi najważniejszy aspekt to technika łączności. Na rynku znaleźć można myszki komunikujące się z wykorzystaniem techniki Bluetooth. Najlepiej sprawdzą się jednak modele wyposażone w specjalnie dostrojone nadajniki USB. Zapewniają one znacznie lepszy przesył danych od połączenia Bluetooth i to właśnie na nie powinni postawić najbardziej wymagający gracze. Nie można też zapomnieć o czasie pracy na baterii. Najlepsze bezprzewodowe myszy gamingowe potrafią działać około 60 godzin na jednym ładowaniu.

Bezprzewodowa myszka gamingowa
Zakup bezprzewodowej myszy gamingowej wysokiej klasy pozwala uwolnić się od ciążącego w trakcie rozgrywki kabla i obecnie nie wiąże się z kompromisami w dziedzinie precyzji.

Oprócz tego, modele bezprzewodowe – zupełnie jak ich przewodowe odpowiedniki – powinny być jak najbardziej uniwersalne i świetnie wykonane. Oznacza to, że ich bryła powinna być skonstruowana tak, aby możliwy był wygodny i pewny chwyt myszy, bez względu na ułożenie palców i śródręcza. Istotne są również funkcjonalne dodatki w postaci przycisków umieszczonych na bokach (dobra mysz powinna mieć przynajmniej dwa w pełni personalizowane przyciski) oraz bardzo zaawansowane oprogramowanie. Na co z kolei wpływa jakość wykonania? Przede wszystkim na wytrzymałość urządzenia. Trzeszczące oraz skrzypiące plastiki nie zwiastują niczego dobrego, za to dobrze spasowane elementy gwarantują długie i bezproblemowe działanie.

Na końcu warto też wspomnieć o funkcjach pozaprogramowych, w które producenci wyposażają swoje najlepsze bezprzewodowe myszki gamingowe. Zaliczyć należy do nich na przykład wymienne boki, odchylane rolki, system regulacji masy, a nawet możliwość szybkiej wymiany przełącznika znajdującego się pod przyciskiem. Co prawda najlepsza bezprzewodowa myszka gamingowa nie musi wyróżniać się którąkolwiek z nich, bo ich przydatność mocno zależy od Waszych prywatnych preferencji, jednak dobrze jest wiedzieć, że tylko najlepsze i najdroższe myszki na rynku mogą pochwalić się dodatkami tego typu.

Z wbudowanym akumulatorem czy wymienną baterią? Którą bezprzewodowa myszkę gamingową wybrać?

Jednym z najważniejszych elementów bezprzewodowych myszek gamingowych jest źródło ich zasilania. Zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku ma wbudowany na stałe akumulator. Wśród nich da się jednak znaleźć i modele, które zasilane są wymiennymi bateriami bądź akumulatorkami. Które z nich wybrać? Jeśli wahacie się pomiędzy modelem z wbudowanym akumulatorkiem, a modelem zasilanym przez wymienne źródło energii, to zdecydowanie lepiej jest wybrać ten drugi. Trzeba mieć świadomość, że myszki gamingowe zasilane bateriami to obecnie najbardziej zaawansowane urządzenia, które są w stanie wytrzymać nawet kilka miesięcy na jednym zestawie „paluszków”. Oznacza to brak podłączania myszy do ładowania w najmniej oczekiwanym momencie. Co więcej, masę takich modeli można łatwo zredukować. W jaki sposób? Standardowe baterie wystarczy wymienić na możliwie najlżejsze dostępne na rynku akumulatorki. Te dwie zalety zauważalnie wpływają na komfort użytkowania myszy bezprzewodowej.

Bezprzewodowa myszka gamingowa Roccat.
Roccat Leadr RGB to jedna z najbardziej funkcjonalnych bezprzewodowych myszek gamingowych na rynku.

Czym różnią się od siebie gamingowe myszki bezprzewodowe?

Oprócz wyglądu, funkcjonalności i innych podstawowych rzeczy, które umieszczono w ich wnętrzu, gamingowe myszki bezprzewodowe różnią się od siebie jeszcze jednym ważnym elementem: jakością łączności bezprzewodowej. Mogłoby się wydawać, że każda myszka łącząca się z komputerem bezprzewodowo robi to tak samo dobrze, a za drogie bezprzewodowe gryzonie dla graczy płaci się więcej ze względu na masę dodatków. Gdyby było tak w rzeczywistości, każda tania, ale wyposażona w najnowszy sensor, myszka bezprzewodowa działałaby tak szybko i precyzyjnie, jak modele znacznie droższe. A praktyka wyraźnie pokazuje, że z jakiegoś powodu tak się nie dzieje i droższe, bardziej zaawansowane gamingowe myszki bezprzewodowe działają zdecydowanie lepiej od tańszych. Wszystko ze względu na techniki mające na celu usprawnienie bezprzewodowej komunikacji. Każdy z producentów stosuje swoje własne rozwiązania, aby przesył informacji z myszki do komputera był możliwie najszybszy. Wymaga to wzmacniania sygnału (aby uniknąć zakłóceń) i przyspieszania przetwarzania go (aby uniknąć dodatkowych opóźnień), a to z kolei wymaga stosowania lepszych jakościowo i szybszych komponentów. Dzięki nim połączenie bezprzewodowe zachowuje też dużą spójność i stabilność. Dlaczego to właśnie spójność jest tak ważna? To dość proste. Kiedy brakuje spójności (czyli ilość raportów o wykonywanych przez nas akcjach jest za każdym razem inna), sensor myszki może przejawiać wiele niepożądanych zjawisk. Jednym z nich jest na przykład zjawisko smoothingu, czyli wyczuwalnego opóźnienia kursora. Brak spójności raportowania może powodować też przyciąganie kursora do osi X oraz Y, co znane jest jako predykcja. Oznacza to, że nasze naturalne ruchy będą sztucznie wygładzane, w efekcie czego kursor nie będzie w stanie dokładnie ich odwzorować. Te dwa zjawiska mają znaczący wpływ na precyzję, a ta z kolei jest dla graczy bardzo ważna. Jeszcze nie tak dawno temu bezprzewodowe myszki nie mogły konkurować z myszkami przewodowymi – właśnie ze względu na to, że nie były w stanie wystarczająco często, szybko i niezawodnie przesyłać informacje do komputera. Przesył danych między urządzeniem a radioodbiornikiem następował szybko, ale w dalszym ciągu znacznie wolniej niż w myszkach przewodowych. Dziś najlepsze myszki bezprzewodowe mogą bez problemu rywalizować z gryzoniami z kabelkiem, a technologia, jaką wykorzystują, umożliwia rozgrywkę na najwyższym poziomie nawet profesjonalistom.

Wymiana Przycisków bocznych w bezprzewodowej myszce gamingowej Logitech.
Wymienne przyciski boczne są przydatnym dodatkiem. Nie każda bezprzewodowa myszka gamingowa może się nim pochwalić.

Najlepsze bezprzewodowe myszki gamingowe

Jeszcze nie tak dawno temu na rynku można było znaleźć jedynie kilka godnych uwagi gamingowych modeli bezprzewodowych. Obecnie dostępne są ich dziesiątki, co sprawia, że wybór naprawdę nie jest prosty. Aby Wam go ułatwić, stworzyliśmy listę, na której znajdziecie jedynie najlepsze bezprzewodowe myszki gamingowe na rynku.

  • Logitech G305 Lightspeed – bez dwóch zdań jedna z najtańszych, a zarazem najlepszych gamingowych myszek bezprzewodowych. Polecamy ją przede wszystkim mającym niewielkie dłonie fanom symetrycznych, prostych konstrukcji, którzy oczekują bezkompromisowych osiągów i rekordowych czasów pracy na baterii. Jedynym minusem jest jej funkcjonalność. Ze względu na jedynie dwa dodatkowe przyciski umieszczone po wewnętrznej stronie nie sprawdzi się w bardzo zaawansowanych grach MMO i MOBA.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Logitech G Pro Gaming Wireless – najlepsza bezprzewodowa myszka gamingowa dla osób, które poszukują modelu o bardzo prostym kształcie, jednak wyróżniającego się większą funkcjonalnością od znacznie tańszej G305 Lightspeed. Wszystko ze względu na możliwość umieszczenia dwóch dodatkowych przycisków na każdym z boków. Co więcej, są one w pełni demontowalne. Warto zaznaczyć, że na ten moment to również jedna z najlżejszych bezprzewodowych myszek gamingowych na rynku. Jej masa wynosi zaledwie 80 gramów!
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • SteelSeries Rival 650 – model ten okaże się najlepszym wyborem dla tych osób, które mają dość długiego ładowania swoich myszy. Rivala 650 wyposażono bowiem w funkcję szybkiego ładowania, dzięki której zaledwie 15 minut ładowania wystarcza na aż 10 godzin ciągłej pracy (pod warunkiem, że wyłączymy podświetlenie). Ponadto jest to model, który może pochwalić się najlepszymi przyciskami głównymi na rynku.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Roccat Leadr RGB – najbardziej zaawansowana i naszpikowana funkcjami dodatkowymi myszka na rynku. Co prawda jej czujnik nie należy do najnowszych, jednak w dalszym ciągu jest jednym z najlepszych optycznych sensorów. Co więcej, model ten jest najwygodniejszą myszką dla osób z dużymi dłońmi, które cenią profilowane konstrukcje.
  • Razer Viper Ultimate – najlepszy wybór dla osób oczekujących absolutnie bezkompromisowego działania przycisków. I nie chodzi tu jedynie o ich dynamikę, a o trwałość. Przełączniki znajdujące się pod przyciskami głównymi Razer Viper Ultimate to mechanizmy optyczne. Oznacza to, że w praktyce okażą się znacznie trwalsze od jakichkolwiek innych przełączników w myszkach dla graczy. Co więcej, model ten jest na ten moment najlżejszą gamingową myszką dla najbardziej wymagających na rynku. Jego masa wynosi 74 gramy.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.