Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2018
Historia aktualizacji
29 maja 2018

Dodano nową alternatywę: Corsair Dark Core RGB SE.

17 sty 2018Pierwsza publikacja

Wybranie odpowiedniej myszy do gier samo w sobie nie jest łatwe, a znalezienie bezprzewodowej myszy, która zadowoli najbardziej wymagającego gracza, jest jeszcze trudniejsze, bowiem przy jej zakupie należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych rzeczy. Po dokładnym przetestowaniu wielu modeli bezprzewodowych oraz analizie niezliczonej ilości komentarzy i opinii okazuje się, że w tej chwili to Logitech G903 Lightspeed jest najbliższy ideałowi. Oprócz bezkompromisowego działania i ogromnej funkcjonalności, na tle konkurencji wyróżnia się obsługą nowoczesnej techniki ładowania PowerPlay. W artykule nie zabrakło jednak alternatyw dla osób ceniących bardzo dużą wygodę oraz tych, którzy szukają urządzenia o możliwe długim działaniu na baterii. 

Jaka myszka bezprzewodowa dla graczy? Nasza główna rekomendacja: Logitech G903 Lightspeed – mysz bez ogonka zdolna konkurować z najlepszymi modelami przewodowymi

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
66,5 × 130,3 × 40,4
Waga
110  g, możliwość zmiany wagi (1 ciężarek 10 g)
Sensor
Optyczny (PMW3366)
Rozdzielczość sensora
12 000 dpi
Liczba przycisków
12
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Tak
Logitech G903 Lightspeed

Dlaczego akurat ten model otrzymał naszą główną rekomendację? To proste – Logitech G903 Lightspeed to absolutnie najlepsza myszka bezprzewodowa dla tych, którzy nie chcą słyszeć o jakichkolwiek kompromisach. Zastosowany w urządzeniu sensor, to na tę chwilę ścisła czołówka sensorów optycznych, zazwyczaj montowany tylko w najlepszych myszkach przewodowych. Nie bez znaczenia jest również ogromna uniwersalność tej myszy. Logitech G903 to jedna z najbardziej uniwersalnych myszek bezprzewodowych na rynku. Wszystko za sprawą aż 12 przycisków, które znajdą zastosowanie nie tylko podczas grania, ale też w czasie pracy. Warto dodać, że dodatkowe przyciski umieszczone na bokach urządzenia można bez trudu zdemontować, a puste miejsca zasłonić specjalną maskownicą, więc każdy może ją dostosować do swoich potrzeb (także osoby leworęczne). Ostatni element, o którym warto wspomnieć, to czas działania na jednym ładowaniu. Przy wyłączonym podświetleniu mysz jest w stanie wytrzymać nawet 32 godziny. Owszem, na rynku da się znaleźć konstrukcje, które w tym aspekcie wypadną lepiej, jednak należy podkreślić, że z pewnością nie będą one tak wydajne i precyzyjne, jak nasza główna rekomendacja. Wszystkie te cechy, w połączeniu z bardzo dobrą jakością wykonania, kompatybilnością z systemem PowerPlay oraz jedną z najlepszych i najbardziej funkcjonalnych rolek, sprawiają, że model ten okazuje się lepszy od wielu nawet najdroższych myszek przewodowych. 

Wymienne przyciski boczne

Jedną z najciekawszych funkcji i najważniejszych zalet modelu G903 Lightspeed jest kompatybilność ze wspomnianym przed chwilą nowym system ładowania o nazwie PowerPlay. Większość myszy bezprzewodowych dla graczy ładuje się za pomocą przewodu USB. Jest to lepsze rozwiązanie od specjalnej stacji dokującej, bo pozwala na korzystanie z myszy w czasie uzupełniania energii, ale kabel ogranicza swobodę i sprawia, że myszka bezprzewodowa nie jest w pełni bezprzewodowa. System PowerPlay to moduł oraz specjalna podkładka, dzięki którym myszka jest zasilana indukcyjnie. Wystarczy, że dodatkowy moduł umieści się na spodzie urządzenia, w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, a podkładkę podłączy się do komputera. Efekt takiego zabiegu jest zaskakujący, bowiem użytkowanie myszy na dedykowanej podkładce sprawia, że jest ona nieustannie zasilana, a regularne podpinanie kabla nie jest już konieczne.

System PowerPlay

UWAGA!

System PowerPlay (podkładka oraz moduł) nie jest częścią zestawu myszy Logitech G903 Lightspeed. Element ten należy dokupić osobno. Nie jest on jednak wymagany do poprawnego działania myszy, ponieważ Logitech G903 Lightspeed można też ładować przewodowo.

Pomimo tego, że Logitech G903 Lightspeed jest niemal idealną myszką bezprzewodową, to nie wszystkim przypadnie do gustu. Jej duża uniwersalność odnosi się przede wszystkim do różnego rodzaju zastosowań, a nie wygody. Co prawda jest to konstrukcja symetryczna, dla prawo i leworęcznych graczy, ale pod względem wygody sprawdzi się jedynie w dłoniach miłośników chwytu palm (czyli osób, które kładą całą dłoń na myszce). Warto też zwrócić uwagę na przyciski główne. Są bardzo charakterystyczne i naprawdę komfortowe w użytkowaniu, ale do najlepszych przycisków na rynku trochę im brakuje. Odbijają bardzo szybko, a próg ich aktywacji położony jest nisko, jednak od niemal idealnej myszy bezprzewodowej oczekuje się nieco więcej. Ostatni element to kompatybilność z systemem PowerPlay, który dokupić należy osobno. Sprawia to, że jedna z najciekawszych, a zarazem najwygodniejszych funkcji, staje się jedynie drogim dodatkiem, z którego część użytkowników nawet nie skorzysta. No i pozostaje jeszcze kwestia ceny. Za jakość trzeba w tym przypadku bardzo słono zapłacić.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Myszka bezprzewodowa dla graczy, alternatywa: Corsair Dark Core RGB SE – nowoczesność i wygoda w przystępnej cenie

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
89 ×129 × 43
Waga
128 g
Sensor
Optyczny (PMW3367)
Rozdzielczość sensora
16 000 dpi
Liczba przycisków
9
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Nie
Corsair Dark Core RGB SE

Corsair Dark Core RGB SE to najnowsza mysz w ofercie amerykańskiego producenta, która na pierwszy rzut oka wydaje się nieco podobna do legendarnej myszy Logitech G602. Musimy przyznać, że model Dark Core SE to wyjątkowa konstrukcja z co najmniej dwóch powodów. Pierwszym z nich są przyciski dodatkowe. Mogłoby się wydawać, że nie są one nowością na rynku, bowiem znaleźć możemy je w nawet najtańszych myszkach do typowej pracy. Jednak w przypadku Dark Core RGB SE ich rozmieszczenie jest właściwie mistrzowskie. To bez wątpienia pierwsza mysz bezprzewodowa, w której przyciski dodatkowe połączono ze sprawdzoną konstrukcją w tak sprawny sposób. Ma to swoje odzwierciedlenie w praktyce, bowiem mysz jest niebywale wygodna, co bezpośrednio wpływa na kontrolę oraz stabilność w dłoni. Drugą unikalną cechą jest również możliwość wymiany zewnętrznego boku urządzenia na taki, który pozwoli na jeszcze lepszy i pewniejszy chwyt.

Na tym zalety tego modelu jednak się nie kończą. Czujnik montowany w urządzeniu to nic innego, jak dobrze znana odmiana popularnego PMW3360, czyli PMW3367. Na tę chwilę zaliczany jest do najlepszych sensorów optycznych, gwarantujących najwyższą precyzję. Jedną z największych zalet tego modelu jest jednak możliwość ładowania bez konieczności podłączania dodatkowego przewodu. Urządzenie korzysta bowiem z rozwiązania podobnego do tego, które widzieliśmy już w myszy Logitech G903 Lightspeed. Oznacza to, że jeśli użytkownik wyposaży się w specjalną podkładkę, nie musi podłączać kabla w celu uzupełnienia energii. Warto dodać, że pomimo licznych podobieństw do naszej głównej rekomendacji, model ten wypada od niej gorzej pod kilkoma względami. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy mniejszą funkcjonalność (brak zaawansowanej rolki), brak możliwości demontażu przycisków bocznych oraz konstrukcja, która nie pozwala na regulację wagi za pomocą dodatkowego odważnika. Mysz ta ma jednak bardzo dużą zaletę, bowiem jest ona zauważalnie tańsza od naszej głównej rekomendacji. To właśnie dlatego okaże się doskonałym wyborem dla osób, którym funkcja bezprzewodowego ładowania szczególnie przypadła do gustu, jednak cena naszej głównej rekomendacji z systemem ładowania PowerPlay jest dla nich za wysoka

Corsair Dark Core RGB SE (2)

Corsair Dark Core RGB SE to doskonały wybór, jednak decydując się na zakup tego urządzenia warto zwrócić uwagę na dwa elementy. Pierwszym z nich jest waga myszy, która dla wielu użytkowników może być zbyt duża. Co prawda nie wpływa ona negatywnie na unoszenie myszy, bowiem dba o to doskonale wyprofilowana konstrukcja, jednak ciężar myszy może negatywnie odbić się na ogólnym komforcie rozgrywki oraz sprawnie ograniczyć ruchy. Drugi element to nic innego, jak dodatkowa podkładka Corsair MM1000 Qi, która nie jest dołączona do zestawu. Oznacza to, że jedno z najciekawszych i najnowocześniejszych rozwiązań ostatnich miesięcy pozostaje jedynie dodatkiem, bowiem nawet jeśli weźmiemy pod uwagę to, że mysz oraz podkładka firmy Corsair są nieco tańsze niż zestaw Logitech, to zakup kompletu w dalszym ciągu okazuje się niemałym wydatkiem. 

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Myszka bezprzewodowa dla graczy, alternatywa: Logitech G603 Lightspeed – mysz dla wymagających z najdłuższym czasem działania

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
68 × 124 × 43
Waga
89 g (136 g z dwoma bateriami AA)
Sensor
Optyczny (Hero)
Rozdzielczość sensora
12 000 dpi
Liczba przycisków
6
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Nie
Logitech G603 Lightspeed

Model G603 Lightspeed to druga mysz marki Logitech, która znalazła się w naszym zestawieniu. Ten model polecany jest przede wszystkim graczom, dla których regularne doładowywanie urządzenia stało się już męczące, a Logitech G903 Lightspeed wraz z systemem ładowania PowerPlay jest stanowczo za drogi. Model G603 to prawdziwy ewenement w aspekcie czasu działania na baterii. Zapewnia do 500 godzin grania przy użyciu jedynie dwóch standardowych baterii AA. Sprawia to, że na tę chwilę jest to najdłużej działająca myszka bezprzewodowa dla graczy. Co ciekawe, długość działania można znacznie wydłużyć. Wszystko ze względu na system zarządzania energią umieszczony na spodzie myszy. Pozwala on na przełączanie między trybem najwyższej wydajności, a trybem niskiego zużycia energii. Najważniejsze jest jednak to, że niskie zużycie energii w tym przypadku nie przekłada się na pogorszenie precyzji. W trybie najwyższej wydajności mysz prezentuje osiągi zbliżone do naszej głównej rekomendacji. Warto zwrócić uwagę również na budowę Logitecha G603. Kształt tej myszy znamy już doskonale, bowiem jedynie minimalnie różni się ona od przewodowej myszy G403. Jest świetnie wykonana, a dzięki charakterystycznej bryle zapewnia bardzo dobrą kontrolę – i to niezależnie od chwytu, co czyni ja bardzo uniwersalną. Oprócz typowej komunikacji radiowej wykorzystującej odbiornik wpinany do portu USB komputera, mysz wyposażono również w moduł Bluetooth. Rozwiązanie to może szczególnie przypaść do gustu tym, którzy chcieliby pograć również poza domem, mając przy sobie jedynie laptop wyposażony w Bluetooth.

Spód G603

Pomimo tego, że model G603 Lightspeed zapewnia świetne osiągi oraz bezapelacyjnie najdłuższą pracę bez konieczności ładowania, to od naszej głównej rekomendacji wypada znacznie gorzej pod względem funkcjonalności. Jest urządzeniem wyposażonym w jedynie 6 przycisków, co nie każdemu przypadnie do gustu. Sprawdzi się doskonale w szybki grach akcji, jednak granie w znacznie bardziej zaawansowane tytuły, takie jak na przykład World of Warcraft, może okazać się problematyczne. Wiele osób rozczaruje również masa urządzenia. Pomimo tego, że jej budowa nie jest zbyt skomplikowana, a wewnątrz nie znajdziemy wbudowanego na stałe akumulatora, mysz w połączeniu z dwiema bateriami AA waży 136 gramów. To o 26 gramów więcej od znacznie bardziej skomplikowanej pod względem budowy G903 Lightspeed. 

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kryteria doboru myszek bezprzewodowych do zestawienia

Ze względu na to, że artykuł ten traktuje o najlepszych myszkach bezprzewodowych dla graczy, nie określaliśmy z góry konkretnego limitu cenowego. Doskonale wiemy, że nawet za najlepsze myszki przewodowe trzeba czasem zapłacić kilkaset złotych. Jeśli chce się, aby mysz była bezprzewodowa i we wszystkich aspektach była co najmniej tak samo dobra, jak myszki przewodowe, trzeba liczyć się z naprawdę dużym wydatkiem. Oprócz tego, zależy nam również na tym, aby każdy z testowanych przez nas modeli dostępny był w większości znanych i renomowanych sklepów w Polsce. Naszą uwagę skupiamy jedynie na produktach fabrycznie nowych, pomijając wszelkie oferty, które znaleźć można na rynku wtórnym. Pomimo tego, że niektóre z nich mogą wydawać się atrakcyjne, obiektywne porównanie takich produktów ze sprzętem nowym jest niemożliwe.

Mysz bezprzewodowa

Warto podkreślić, że oprócz niezliczonej ilości testów oraz własnego doświadczenia, wyłonienie potencjalnie najlepszych urządzeń nie byłoby możliwe, gdyby nie opinie i komentarze czytelników. Oprócz tego, liczymy się również ze zdaniem specjalistycznych witryn poświęconych testom sprzętu. Są nimi na przykład TweakTown, Techradar czy choćby Tom's Hardware. Wszystko po to, aby mieć pewność, że rekomendowane przez nas produkty są absolutnie najlepsze. 

Na czym polegają testy myszek bezprzewodowych dla graczy

Wszystkie urządzenia wskazujące testujemy według naszej ściśle określonej procedury. Przeprowadzane przez nas testy dokładnie obrazują to, na co w rzeczywistości stać urządzenie.

  • Jakość wykonania – to kluczowy element niemal każdego urządzenia. Szczególnie ważny jest w przypadku sprzętu dla graczy, bowiem właśnie od niego zależy wygoda użytkowania myszki i jej wytrzymałość. 
  • Precyzja i działanie – testy myszek (również tych bezprzewodowych) przeprowadzamy za pomocą specjalnych programów takich jak: Enotus Mouse Test, Mouse Tester i Mouse Rate Checker. Pozwalają one na dokładne sprawdzenie urządzenia nie tylko pod względem precyzji, ale również negatywnych zjawisk mogących wpłynąć na rozgrywkę. Testy urządzeń wskazujących przeprowadzamy zawsze w ten sam sposób. Dzięki przyjętej przez nas metodyce oraz dużej powtarzalności testu mamy pewność, że otrzymane wyniki przedstawiają realne osiągi urządzenia.
  • Funkcje przydatne w grach – w odróżnieniu od standardowych myszek, urządzenia dla graczy najczęściej wyposażone są w dodatkowe opcje, mające na celu poprawę komfortu rozgrywki, czasem nawet przez jej znaczne ułatwienie (zaawansowane makra). Wszystkie dostępne opcje dla graczy testujemy w środowisku, dla którego zostały przeznaczone, czyli w grach.

Ze względu na to, że gryzonie bezprzewodowe różnią się od myszek przewodowych, w czasie ich testów szczególną uwagę zwracamy na kilka dodatkowych elementów. Są nimi:

  • Zasięg urządzenia – choć myszek bezprzewodowych nie ogranicza kabel, to zasięg ich łączności z komputerem jest ograniczony i jeśli byłby zbyt krótki, to mógłby być kłopotliwy. Większość najdroższych myszek dla graczy nie ma z nim najmniejszego problemu, a dzięki zastosowanym technikom łączą się one z komputerem często z nawet kilkunastu metrów. W większości przypadków mysz i nadajnik dzieli mała odległość, jednak dla niektórych osób aspekt ten może mieć niemałe znaczenie. 
  • Czas działania na baterii – to bez wątpienia najważniejszy aspekt każdej myszy bezprzewodowej. W przypadku bezprzewodowych myszek dla graczy zwracamy na niego szczególną uwagę. Nikt z graczy nie chciałby przerywać rozgrywki ze względu na rozładowaną mysz. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, dobrze byłoby, gdyby z myszy dało się  korzystać podczas ładowania. Zupełnie inaczej jest w przypadku myszy wyposażonych w zwykłe baterie. W takim wypadku ich wymiana powinna być szybka i prosta.  Oprócz dokładnych testów czasu działania zwracamy również uwagę na techniki powiadamiania o stanie baterii i czas oraz sposób ładowania.
  • Jakość działania bezprzewodowego – wbrew pozorom jakość działania bezprzewodowego nie oznacza jedynie precyzji urządzenia, zasięgu komunikacji i czasu działania na baterii. Bezprzewodowe myszy działają na dokładnie takiej samej zasadzie, jak i tradycyjne myszki. Oznacza to, że ważna w nich jest nie tylko częstotliwości transmisji bezprzewodowej, ale też raportowanie USB, czyli przekazywanie informacji o położeniu oraz akcjach. Jeśli jest ono niespójne, to bez względu na to, jak dobry jest sensor, będziemy odczuwać jego opóźnienia oraz mało płynne działanie. Tyczy się to wszystkich rodzajów myszy, lecz szczególnie istotne jest właśnie podczas testów sprzętu bezprzewodowego.

Czy warto kupić myszkę bezprzewodową dla graczy?

Myszki bezprzewodowe, to w środowisku graczy bardzo kontrowersyjny temat. Wielu graczy do dziś uważa, że bezprzewodowe gryzonie zapewniają znacznie gorszy poziom precyzji i nie są w stanie konkurować z najlepszymi myszkami z ogonkiem. Nie jest to jednak prawda. O ile tanie urządzenia pozbawione kabla faktycznie nie sprawdzą się podczas rozgrywki, o tyle najlepsze dostępne dziś myszki bezprzewodowe są w stanie konkurować z najlepszymi myszkami przewodowymi, oferując co najmniej zbliżone, a nierzadko nawet lepsze, osiągi. Bezprzewodowa rewolucja trwa w najlepsze, a producenci peryferiów dla graczy stosują w swoich urządzeniach zaawansowane sensory oraz dopracowują techniki radiowe odpowiedzialne za spójny przesył informacji bez najmniejszych opóźnień. To właśnie te elementy są gwarantem wysokich osiągów, prezentowanych przez produkty z najwyższej półki. Warto zauważyć, że za takie urządzenia przyjdzie nam jednak zapłacić nawet kilkaset złotych. Czy warto więc kupić bezprzewodową myszkę dla graczy? Jeśli nie ogranicza Was budżet, to zdecydowanie tak. W przeciwnym wypadku znacznie lepszym wyborem okaże się mysz przewodowa, która w tej samej cenie często zapewni lepsze osiągi od bezprzewodowej konkurencji. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze myszki bezprzewodowej dla graczy?

Przewód - mysz

Pomimo tego, że myszki bezprzewodowe różnią się od swoich przewodowych odpowiedników, przy ich wyborze na początku trzeba zwrócić uwagę na te same rzeczy. W końcu to nadal urządzenia dla graczy, więc powinny charakteryzować się odpowiednią wydajnością oraz precyzją. Zwróćmy więc uwagę na zamontowany w urządzeniu sensor oraz jego dokładne parametry, takie jak: prędkość maksymalna, raportowanie USB itp. Ważna jest również jakość wykonania oraz wszelkie elementy związane z wygodą użytkowania. Nawet najlepsza mysz nie sprawdzi się podczas rozgrywki, jeśli będzie źle dopasowana do Twojej dłoni. Wybierając mysz bezprzewodową należy również zwrócić uwagę na sposób jej zasilania. Najbardziej powszechny wśród drogich urządzeń dla graczy jest wbudowany na stałe akumulator. Znacznie rzadziej spotyka się zaawansowane myszy dla graczy zasilane wymiennymi bateriami. Wynika to zazwyczaj z prostego faktu, jakim jest wysokie zużycie energii przez sensor. Aby ten mógł zapewnić maksimum swoich możliwości, potrzebuje sporej dawki energii. Wpływ na czas pracy nierzadko ma też dodatkowe podświetlanie. Jeśli taka mysz byłaby wyposażona w baterie, trzeba by było je wymieniać średnio co 20-30 godzin, a to nie tylko byłoby męczące, ale również nadwyrężyłoby portfel. Wyjątkiem jest tutaj Logitech G603, który swoje długie działanie zawdzięcza świetnej optymalizacji zużycia energii. Wraz z zasilaniem wiąże się inna, ale równie ważna rzecz, a mianowicie czas działania na baterii. Przed zakupem wybranej myszy poszukajmy dokładniejszych informacji na temat szacowanego czasu działania na jednym ładowaniu. Chyba nikt z nas nie chciałby znaleźć się w sytuacji, kiedy w kluczowym momencie rozgrywki urządzenie rozładuje się. Ostatnim elementem, który powinien przykuć naszą uwagę, jest waga urządzenia. To aspekt istotny we wszystkich myszkach, nawet tych przewodowych, jednak w przypadku myszy bez przewodu trzeba pamiętać o tym, że ze względu na zamontowane w nich dodatkowe źródło zasilania zazwyczaj są cięższe od tradycyjnych myszy. To właśnie ten element sprawia, że zwolennicy myszek o mniejszej wadze mogą odczuwać dyskomfort. Szczególnie wtedy, kiedy dotychczas używany przez Ciebie model był bardzo lekki. 

Czy tania myszka bezprzewodowa również poradzi sobie w grach?

Ze względu na to, że w tanich myszkach bezprzewodowych stosuje się niskiej jakości sensory, w grze znacznie lepiej spisują się podobnie wycenione myszki przewodowe. Wynika to również z kilku dodatkowych czynników, takich jak gorsza jakość wykonania i brak dodatkowego oprogramowania, a co za tym idzie – niski komfort użytkowania i kiepska funkcjonalność. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że wszystko zależy od preferencji, umiejętności oraz gier, w które ma się zamiar grać. O ile do najszybszych gier akcji zalecane są jedynie najwydajniejsze myszy bezprzewodowe (lub ich przewodowe odpowiedniki), o tyle w najprostszych grach przeglądarkowych poradzi sobie niemal każda mysz pozbawiona przewodu. Nie oznacza to, że nawet najtańsza mysz przewodowa wyposażona jest w znacznie lepszy sensor niż ten, który znajduje się wewnątrz taniego gryzonia bez ogonka. Warto natomiast uzmysłowić sobie fakt, że przewodową mysz o bardzo dobrych osiągach można kupić już za około 120 złotych. Równie wydajny model bezprzewodowy może być nawet trzy razy droższy. 

GXT130
Trust GXT 130 to jedna z tańszych myszek bezprzewodowych dla graczy. Ze względu na znacznie słabszy niż w najlepszych myszkach bezprzewodowych sensor, nie sprawdzi się ona w dłoni najbardziej wymagających graczy. Znacznie lepszym wyborem będzie jeden z porównywalnych cenowo, ale przewodowych modeli.

Czym różnią się od siebie poszczególne myszy bezprzewodowe?

Oprócz wyglądu, funkcjonalności i innych podstawowych rzeczy, które umieszczono w ich wnętrzu, myszy bezprzewodowe różnią się od siebie jeszcze jednym ważnym elementem: jakością łączności bezprzewodowej. Mogłoby się wydawać, że każda mysz łącząca się z komputerem bezprzewodowo robi to tak samo dobrze, a za drogie bezprzewodowe gryzonie dla graczy płaci się więcej ze względu na masę dodatków. Gdyby było tak w rzeczywistości, każda tania, ale wyposażona w najnowszy sensor, mysz bezprzewodowa działałaby tak szybko i precyzyjnie, jak modele znacznie droższe. A praktyka wyraźnie pokazuje, że z jakiegoś powodu tak się nie dzieje i droższe, bardziej zaawansowane myszy bezprzewodowe działają zdecydowanie lepiej od tańszych. Wszystko ze względu na techniki mające na celu usprawnienie bezprzewodowej komunikacji. Każdy z producentów stosuje swoje własne rozwiązania, aby przesył informacji z myszy do komputera był możliwie najszybszy. Wymaga to wzmacniania sygnału (aby uniknąć zakłóceń) i przyspieszania przetwarzania go (aby uniknąć dodatkowych opóźnień), a to z kolei wymaga stosowania lepszych jakościowo i szybszych komponentów. Dzięki nim połączenie bezprzewodowe zachowuje też dużą spójność i stabilność. Dlaczego to właśnie spójność jest tak ważna? To dość proste. Kiedy brakuje spójności (czyli ilość raportów o wykonywanych przez nas akcjach jest za każdym razem inna), sensor myszy może przejawiać wiele niepożądanych zjawisk. Jednym z nich jest na przykład zjawisko smoothingu, czyli wyczuwalnego opóźnienia kursora. Brak spójności raportowania może powodować też przyciąganie kursora do osi X oraz Y, co znane jest jako predykcja. Oznacza to, że nasze naturalne ruchy będą sztucznie wygładzane, w efekcie czego kursor nie będzie w stanie dokładnie ich odwzorować. Te dwa zjawiska mają znaczący wpływ na precyzję, a ta z kolei jest dla graczy bardzo ważna. Jeszcze nie tak dawno temu bezprzewodowe myszy nie mogły konkurować z myszkami przewodowymi – właśnie ze względu na to, że nie były w stanie wystarczająco często, szybko i niezawodnie przesyłać informacje do komputera. Przesył danych między urządzeniem a radioodbiornikiem następował szybko, ale w dalszym ciągu znacznie wolniej niż w myszkach przewodowych. Dziś najlepsze myszki bezprzewodowe mogą bez problemu rywalizować z gryzoniami z kabelkiem, a technologia, jaką wykorzystują, umożliwia rozgrywkę na najwyższym poziomie nawet profesjonalistom.

Dlaczego akurat Logitech G903 Lightspeed jest najlepszą myszką bezprzewodową dla graczy?

Logitech G903 Lightspeed zasługuje na miano najlepszej myszki bezprzewodowej z co najmniej kilku powodów. Najważniejszym z nich są bez wątpienia osiągi. Zastosowany w myszy optyczny sensor PMW3366 to zmodyfikowana wersja najlepszego dotychczas sensora PMW3360. Charakteryzuje się nie tylko ogromną precyzją, ale również wysokimi prędkościami maksymalnymi i minimalnym współczynnikiem LOD. Taka wydajność jest rzadko spotykana nawet wśród myszek przewodowych, co tym bardziej zasługuje na podziw. Mysz dla graczy powinna być również funkcjonalna. Podstawą każdej myszki dla graczy jest zazwyczaj oprogramowanie. To właśnie ono sprawia, że do poszczególnych przycisków można przypisać liczne kombinacje, które później wykorzystuje się w rozgrywce. Pod tym względem model G903 wypada doskonale. Połączenie zaawansowanego oprogramowania oraz wielu przycisków dodatkowych pozwala na pełną personalizację urządzenia pod każdy rodzaj gier. Warto nadmienić, że oprogramowanie to jest bardzo proste i przejrzyste, dzięki czemu dostosowanie myszy nie sprawi trudności nawet mniej zaawansowanym użytkownikom.

W myszy G903 zastosowano również rolkę, która zdaniem wielu jest najbardziej funkcjonalnym mechanizmem obrotowym w myszkach. Łączy ona w sobie dwa elementy. Jednym z nich jest możliwość przechylania rolki na boki, dzięki której zyskuje się dwa dodatkowe przyciski. Druga z kolei, to funkcja bezwładnościowa, która pozwala na rozkręcenie rolki w taki sposób, aby kręciła się nawet 30 sekund. Opcja bezwładności zazwyczaj nie przydaje się w grach, ale jest bardzo przydatna w czasie codziennej pracy i podczas rutynowych działań, takich jak przewijanie długich dokumentów i stron internetowych.

Projektując Logitech G903 Lightspeed producent pomyślał również o użytkownikach leworęcznych. Widać to już po pierwszych minutach użytkowania. Bryła myszy jest w pełni symetryczna. Oznacza to, że znajdujące się po jednej stronie przyciski można szybko i prosto zdemontować, a dodatkową parę przycisków zamontować po przeciwnej stronie. Dzięki temu leworęczni gracze nie muszą godzić się na ograniczenia, jakie często spotykają w symetrycznych myszkach z przyciskami tylko po jednej stronie. Wszystkie te elementy sprawiają, że Logitech G903 Lightspeed wyróżnia się spośród obecnie dostępnych myszek bezprzewodowych, a jej zakup dla wielu osób będzie strzałem w dziesiątkę. 

Sensor, funkcjonalność oraz wygoda to jednak nie wszystko. Na szczególną uwagę zasługuje technika Lightspeed, dzięki której mysz jest absolutnie najszybszym gryzoniem bezprzewodowym. Podczas nawet najbardziej dynamicznych przesunięć taktowanie USB pozostaje bardzo stabilne oraz spójne, a w trakcie naszych testów ani razu nie dało się wyczuć żadnych oznak opóźnienia. Potwierdziło to również podłączenie myszy do komputera za pomocą dołączonego do zestawu przewodu, bowiem nie spowodowało to choćby najmniejszych zmian w jej działaniu. Było ono dokładnie takie, jak w przypadku działania bezprzewodowego. 

Przyciski boczne

Logitech G903 Lightspeed to mysz, która ma naprawdę niewiele wad. Dla wielu potencjalnych nabywców jedną z nich okaże się cena. Mistrzowskie wykonanie, duża wygoda, ogromna funkcjonalność, a przede wszystkim bezkompromisowe działanie bezprzewodowe kosztują i należy mieć to na uwadze. O ile pod względem zastosowania jest to urządzenie bardzo uniwersalne (sprawdzi się doskonale w każdym rodzaju gier, pracy czy typowym użytkowaniu), o tyle w aspekcie wygody przypadnie ona do gustu jedynie miłośnikom chwytu palm. Ostatni element, to kompatybilność z systemem ładowania PowerPlay. Sama kompatybilność jest bez dwóch zdań zaletą, jednak aby wykorzystać ją również w praktyce, system PowerPlay trzeba dokupić osobno. Taki zabieg wielu osobom może się nie spodobać, a osoby, które nie zdecydują się na jego zakup, nie wykorzystają jednej z najbardziej praktycznych i funkcjonalnych technik w myszkach bezprzewodowych

Inne popularne myszki bezprzewodowe dla graczy

Nasze rekomendacje to efekt niezliczonej ilości testów, podczas których przez nasze dłonie przetoczyło się wiele modeli myszek. Niektórym z nich zabrakło naprawdę niewiele, aby otrzymać naszą rekomendację. 

  • Asus ROG Spatha. Jedna z najbardziej futurystycznych oraz skomplikowanych myszy bezprzewodowych. Podobnie jak nasza główna rekomendacja, może działać przewodowo i bezprzewodowo. Do zestawu producent dołącza bazę ładującą oraz szereg dodatków. Najciekawsza wydaje się jednak możliwość wymiany mikroprzełączników, które również zostały dodane do zestawu. Od Logitech G903 Lightspeed wypada gorzej pod względem działania bezprzewodowego. Nie została wyposażona w tak precyzyjne sensor, a podczas jej użytkowania da się wyczuć zauważalne spadki częstotliwości raportowania. Nie jest więc dobrym wyborem dla osób wymagających bezkompromisowego działania. 
  • Razer Mamba Tournament Edition. Bezprzewodowy gryzoń jednej z najpopularniejszych firm produkujących peryferia dla graczy. Najmocniejsze strony tego modelu, to doskonała jakość użytych materiałów oraz jedne z najlepszych przycisków głównych, z jakimi mieliśmy do czynienia w myszkach dla graczy. Wielu osobom może nie przypaść do gustu jej laserowy sensor, który nie charakteryzuje się tak ostrym, jak sensory optyczne, czuciem. Duży niesmak pozostawiają również problemy z rolką oraz przeciwpoślizgowe maty na bokach urządzenia, które nie do końca spełniają swoje zadanie. 
  • SteelSeries Sensei Wireless. Produkty z rodziny Sensei są bardzo popularne wśród graczy. Charakteryzują się klasyczną, nieprzekombinowaną budową oraz dobrymi osiągami. Nie inaczej jest w tym wypadku. Bezprzewodowy Sensei to mysz o uniwersalnym kształcie, która świetnie sprawdzi się we wszystkich chwytach. Na tle swoich rywali wyróżnia się też bardzo dobrym działaniem bezprzewodowym oraz prostym, ale bardzo funkcjonalnym oprogramowaniem. Jak większość urządzeń, ma jednak pewne wady. Największą z nich jest jakość spasowania niektórych elementów. Dotyczy to przede wszystkim przycisków głównych. Wielu osobom nie spodobają się również wstawki z błyszczącego plastiku, negatywnie wpływające na wygląd urządzenia.