Ostatnia aktualizacja: 9 stycznia 2019
Historia aktualizacji
9 sty 2019

Zmiana Logitecha G903 Lightspeed na Logitecha G Pro Wireless i Corsaira Dark Core SE na SteelSeries Rival 650.

19 paź 2018

Zmiana układu artykułu. Dodanie opisu Logitecha G305.

29 maja 2018

Dodano nową alternatywę: Corsair Dark Core RGB SE.

17 sty 2018Pierwsza publikacja

Wybranie odpowiedniej myszki dla graczy nie jest łatwe. A jeśli ma to być bezprzewodowa myszka dla graczy, zadanie staje się jeszcze trudniejsze. Po dokładnym przetestowaniu wielu modeli myszek bezprzewodowych doszliśmy do wniosku, że w tej chwili Logitech G Pro Wireless jest najlepszą bezprzewodową myszką dla graczy. Oprócz świetnej precyzji i długiego działania na baterii, na tle konkurencji wyróżnia się też niewielką masą. W artykule nie zabrakło jednak alternatyw dla osób ceniących mniejsze myszki idealne do gamingowego notebooka, wysoką funkcjonalność oraz tych, którzy mają bardziej ograniczony budżet.

Jaka myszka bezprzewodowa dla graczy? Logitech G603 Lightspeed – najlepszy stosunek jakości do ceny

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
68 × 124 × 43
Waga
89 g (136 g z dwoma bateriami AA)
Sensor
Optyczny (Hero)
Rozdzielczość sensora
12 000 dpi
Liczba przycisków
6
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Nie
Logitech G603 Lightspeed

Logitech G603 to naszym zdaniem najbardziej opłacalna bezprzewodowa myszka dla graczy, ponieważ łączy ze sobą świetne osiągi, długi czas pracy, uniwersalną bryłę i rozsądną cenę. Logitech G603 to prawdziwy ewenement w aspekcie czasu działania na baterii. Zapewnia do 500 godzin grania przy użyciu jedynie dwóch standardowych baterii AA. Sprawia to, że na tę chwilę jest to najdłużej działająca myszka bezprzewodowa dla graczy. Co ciekawe, jej czas działania można znacznie wydłużyć przełączając ją w tryb niskiego zużycia energii, który w tym przypadku nie przekłada się na pogorszenie precyzji. Natomiast w trybie najwyższej wydajności mysz prezentuje osiągi zbliżone do najlepszych i dużo droższych myszek bezprzewodowych, takich jak Logitech G903 LightspeedWarto też pochwalić budowę Logitecha G603. Jest świetnie wykonany, a dzięki charakterystycznej bryle zapewnia bardzo dobrą kontrolę – i to niezależnie od chwytu, co czyni ja bardzo uniwersalną. Oprócz typowej komunikacji radiowej wykorzystującej odbiornik wpinany do portu USB komputera, mysz wyposażono również w moduł Bluetooth, co jest rzadko spotykane w myszkach dla graczy.

Spód G603

Wady? Logitech G603 ma jedynie 6 przycisków, więc sprawdzi się doskonale w szybki grach akcji, jednak granie w znacznie bardziej zaawansowane tytuły, takie jak na przykład World of Warcraft, może okazać się problematyczne. Nie jest to też model dla wielbicieli lekkich myszek. Pomimo tego, że jej budowa nie jest zbyt skomplikowana, a wewnątrz nie znajdziemy wbudowanego na stałe akumulatora, mysz w połączeniu z dwiema bateriami AA waży 136 gramów. To o 26 gramów więcej od znacznie bardziej skomplikowanej pod względem budowy Logitecha G903 Lightspeed. 

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaka myszka bezprzewodowa dla graczy? Logitech G305 Lightspeed – mysz dla fanów mobilnego grania

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
62,15 × 116,6 × 38,2
Waga
99 g
Sensor
Optyczny (Hero)
Rozdzielczość sensora
12 000 dpi
Liczba przycisków
6
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Tak
G305

Jeśli Logitech G603 jest dla Ciebie za duży i/lub za ciężki, to najlepszą bezprzewodową myszką do gier będzie dla Ciebie Logitech G305 Lightspeed. Charakterystyczny kształt to największa zaleta Logitecha G305 Lightspeed, ponieważ zapewnia nie tylko stabilność i bardzo dużą wygodę, ale sprawia, że mysz jest też wyjątkowo kompaktowa, przez co doskonale sprawdzi się wśród sympatyków grania na laptopie. Zmieści się niemal do każdej kieszeni, czego nie może zaoferować żadna mysz bezprzewodowa dla graczy. Warto podkreślić, że jest to też jedna z najlżejszych myszek bezprzewodowych, która z pojedynczą baterią AA waży jedynie 99 gramów. Godny uwagi jest również czujnik myszy. To jedna z najbardziej precyzyjnych myszy na rynku, ze względu na optyczny czujnik Hero – dokładnie ten sam, który wyróżnia naszą główną rekomendację. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że model ten zasilany jest tylko jedną baterią AA, na której jest w stanie pracować nawet 250 godzin. Oznacza to, że to jedna z najwydajniejszych, a zarazem najbardziej energooszczędnych myszy dla graczy na rynku. Jeśli do tego wszystkiego doliczymy cenę, nie mamy wątpliwości, że to jeden z najlepiej wycenionych gryzoni dla graczy, który sprawdzi się również w podróży.

Stacja dokująca

Od naszej głównej rekomendacji wypada trochę gorzej pod względem wyważenia. Co prawda to najlżejsza mysz bezprzewodowa dla wymagających graczy, jednak ze względu na nieco bardziej dociążony tył niektórym graczom może ona nie przypaść do gustu. Na tle konkurencji nieco gorzej wypadają też przyciski główne. Są bardzo miękkie i wciskają się wyjątkowo lekko, jednak mogłoby być nieco bardziej dynamiczne. Nie są to jednak rażące wady. Szczególnie po wzięciu pod uwagę jej ceny.

G305 Lightspeed
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaka myszka bezprzewodowa dla graczy? SteelSeries Rival 650 – kiedy liczy się funkcjonalność i szybkie ładowanie

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
131 × 62 × 43
Waga
121 g (możliwość dociążenia myszy do 126 g)
Sensor
Optyczny (TrueMove3+)
Rozdzielczość sensora
12 000 dpi
Liczba przycisków
7 (łącznie z rolką)
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Nie
Rival 650

SteelSeries Rival 650 to bezprzewodowa myszka dla graczy zauważalnie droższa od powyższych, ale jest to świetny wybór dla osoby potrzebującej dużej liczby przycisków. Myszka ta ma aż 7 w pełni programowalnych klawiszy (łącznie z rolką), co przekłada się na bardzo dużą funkcjonalność. Co więcej, to pierwsza mysz bezprzewodowa dla wymagających graczy, w której znaleźć możemy funkcję szybkiego ładowania. Wystarczy zaledwie 15 minut, aby naładować mysz do poziomu 37%, co zapewni około 10 godzin grania (z wyłączonym podświetleniem). Nie da się ukryć, że na ten moment jest to najszybciej ładująca się mysz bezprzewodowa dla graczy. Najnowszy model docenić należy również za kształt. Względem przewodowego odpowiednika (czyli Rivala 600) nie zmieniło się tu za wiele, ale po co zmieniać coś, co sprawdza się świetnie? Doskonałe wyprofilowanie, nowoczesny wygląd i mistrzowskie wpasowanie w śródręcze czynią ten model jednym z najbardziej uniwersalnych i najwygodniejszych urządzeń dla graczy praworęcznych. Brak większych zmian względem przewodowego modelu oznacza również, że spotkamy się tutaj z dokładnie tymi samymi, wyjątkowo dynamicznymi przyciskami oraz jednym z najbardziej zaawansowanych sensorów na rynku, czyli TrueMove3+. Oba te elementy gwarantują najwyższe osiągi bez względu na to, czy jesteś fanem bardzo szybkich i wymagających strzelanek, czy miłośnikiem gier MMO.

Rival 650

Model Rival 650 zrobiłby na nas jeszcze większe wrażenie, gdyby nie dwie istotne wady. Pierwszą wadą jest duża masa urządzenia. Zamontowany wewnątrz akumulator sprawia, że wynosi ona aż 121 gramów bez dodatkowych odważników. I o ile do masy urządzenia da się przyzwyczaić, to z jej rozłożeniem jest już gorzej. W trakcie użytkowania czuć, że tył wyraźnie opada. Drugi wada, to niedokładne spasowanie przycisków bocznych. W trakcie naszych testów były one wyraźnie luźne, jednak nie wykluczamy, że mogła to być jedynie przypadłość naszego egzemplarza. W tej kwocie nie powinno mieć to jednak miejsca.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaka myszka bezprzewodowa dla graczy? Logitech G Pro Wireless – najlepszy wybór, jeśli cena nie gra roli

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
125 × 63 × 40
Waga
80 g
Sensor
Optyczny (Hero)
Rozdzielczość sensora
16 000 dpi
Liczba przycisków
7
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Tak
G Pro

Logitech G Pro Wireless to myszka stworzona z myślą o tych, którzy nie chcą słyszeć o żadnych kompromisach. Pierwsze, co niemal od razu rzuca się w oczy, to wyjątkowo prosta i symetryczna konstrukcja, z której bez problemu korzystać mogą również gracze leworęczni. Wszystko ze względu na dodatkowe przyciski, które zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie urządzenia są w pełni demontowalne. Warto odnotować, że to jedna z niewielu myszy bezprzewodowych na rynku, która pochwalić może się pełną symetrią. Dużą zaletą tej myszki jest jeden z najbardziej precyzyjnych czujników na rynku. Co więcej, na ten moment jest on najbardziej energooszczędnym sensorem stworzonym z myślą o bezprzewodowych myszkach dla graczy, co bezpośrednio przekłada się na czas pracy na akumulatorze. Przy wyłączonym podświetleniu mysz jest w stanie wytrzymać ponad 65 godzin. Sprawia to, że jest to najwolniej rozładowująca się zaawansowana mysz dla graczy z wbudowanym akumulatorem. Kolejna zaleta tego modelu, to jego niewielka masa. Większość bezprzewodowych myszek dla graczy jest nie tylko ciężka, ale również źle wyważona. Za to  Logitech G Pro Wireless waży zaledwie 80 gramów. To najlżejsza myszka bezprzewodowa dla zaawansowanych graczy na rynku, co w połączeniu z doskonałym wyważeniem przekłada się to na pełną kontrolę w trakcie nawet najbardziej dynamicznych starć. Wszystkie te cechy, w połączeniu ze wzorową jakością wykonania i kompatybilnością z nowoczesnym systemem ładowania PowerPlay sprawiają, że model okazuje się wyjątkowo skuteczną bronią w trakcie wirtualnych starć.

Wymienne przyciski boczne

Jedną z najciekawszych funkcji i najważniejszych zalet modelu G Pro Wireless jest kompatybilność ze wspomnianym przed chwilą system ładowania PowerPlay. System PowerPlay to moduł oraz specjalna podkładka, dzięki którym myszka jest zasilana indukcyjnie. Wystarczy, że dodatkowy moduł umieści się na spodzie urządzenia, w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, a podkładkę podłączy się do komputera. Użytkowanie myszy na dedykowanej podkładce sprawia, że jest ona nieustannie zasilana, a regularne podpinanie kabla nie jest już konieczne.

System PowerPlay

UWAGA!

System PowerPlay (podkładka oraz moduł) nie jest częścią zestawu myszy Logitech G Pro Wireless. Element ten należy dokupić osobno. Nie jest on jednak wymagany do poprawnego działania myszy, ponieważ Logitech G Pro Wireless można też ładować przewodowo.

Nie da się ukryć, że Logitech G Pro Wireless jest prawie idealną myszką bezprzewodową dla wymagających graczy. Co więcej, w jej konstrukcji nie doszukaliśmy się praktycznie żadnych niedociągnięć związanych z wykonaniem, czy spasowaniem. Jest jednak jedna rzecz, która może nie spodobać się wielu graczom. To niewielki przycisk do zmiany dpi w locie, który umieszczono nie na wierzchu myszy, a na jej spodzie. Dla części graczy z pewnością nie będzie to poważna wada, jednak większość osób wykorzystujących w trakcie rozgrywki wiele kombinacji czułości z pewnością nie będzie zadowolona. No i pozostaje jeszcze kwestia ceny. Za jakość trzeba w tym przypadku bardzo słono zapłacić.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kryteria doboru myszek bezprzewodowych do zestawienia

Ze względu na to, że artykuł ten traktuje o najlepszych myszkach bezprzewodowych dla graczy, nie określaliśmy z góry konkretnego limitu cenowego. Doskonale wiemy, że nawet za najlepsze myszki przewodowe trzeba czasem zapłacić kilkaset złotych. Jeśli chce się, aby mysz była bezprzewodowa i we wszystkich aspektach była co najmniej tak samo dobra, jak myszki przewodowe, trzeba liczyć się z naprawdę dużym wydatkiem. Oprócz tego, zależy nam również na tym, aby każdy z testowanych przez nas modeli dostępny był w większości znanych i renomowanych sklepów w Polsce. Naszą uwagę skupiamy jedynie na produktach fabrycznie nowych, pomijając wszelkie oferty, które znaleźć można na rynku wtórnym. Pomimo tego, że niektóre z nich mogą wydawać się atrakcyjne, obiektywne porównanie takich produktów ze sprzętem nowym jest niemożliwe.

Mysz bezprzewodowa

Warto podkreślić, że oprócz niezliczonej ilości testów oraz własnego doświadczenia, wyłonienie potencjalnie najlepszych urządzeń nie byłoby możliwe, gdyby nie opinie i komentarze czytelników. Oprócz tego, liczymy się również ze zdaniem specjalistycznych witryn poświęconych testom sprzętu. Są nimi na przykład TweakTown, Techradar czy choćby Tom's Hardware. Wszystko po to, aby mieć pewność, że rekomendowane przez nas produkty są absolutnie najlepsze. 

Na czym polegają testy myszek bezprzewodowych dla graczy

Wszystkie urządzenia wskazujące testujemy według naszej ściśle określonej procedury. Przeprowadzane przez nas testy dokładnie obrazują to, na co w rzeczywistości stać urządzenie.

 • Jakość wykonania – to kluczowy element niemal każdego urządzenia. Szczególnie ważny jest w przypadku sprzętu dla graczy, bowiem właśnie od niego zależy wygoda użytkowania myszki i jej wytrzymałość. 
 • Precyzja i działanie – testy myszek (również tych bezprzewodowych) przeprowadzamy za pomocą specjalnych programów takich jak: Enotus Mouse Test, Mouse Tester i Mouse Rate Checker. Pozwalają one na dokładne sprawdzenie urządzenia nie tylko pod względem precyzji, ale również negatywnych zjawisk mogących wpłynąć na rozgrywkę. Testy urządzeń wskazujących przeprowadzamy zawsze w ten sam sposób. Dzięki przyjętej przez nas metodyce oraz dużej powtarzalności testu mamy pewność, że otrzymane wyniki przedstawiają realne osiągi urządzenia.
 • Funkcje przydatne w grach – w odróżnieniu od standardowych myszek, urządzenia dla graczy najczęściej wyposażone są w dodatkowe opcje, mające na celu poprawę komfortu rozgrywki, czasem nawet przez jej znaczne ułatwienie (zaawansowane makra). Wszystkie dostępne opcje dla graczy testujemy w środowisku, dla którego zostały przeznaczone, czyli w grach.

Ze względu na to, że gryzonie bezprzewodowe różnią się od myszek przewodowych, w czasie ich testów szczególną uwagę zwracamy na kilka dodatkowych elementów. Są nimi:

 • Zasięg urządzenia – choć myszek bezprzewodowych nie ogranicza kabel, to zasięg ich łączności z komputerem jest ograniczony i jeśli byłby zbyt krótki, to mógłby być kłopotliwy. Większość najdroższych myszek dla graczy nie ma z nim najmniejszego problemu, a dzięki zastosowanym technikom łączą się one z komputerem często z nawet kilkunastu metrów. W większości przypadków mysz i nadajnik dzieli mała odległość, jednak dla niektórych osób aspekt ten może mieć niemałe znaczenie. 
 • Czas działania na baterii – to bez wątpienia najważniejszy aspekt każdej myszy bezprzewodowej. W przypadku bezprzewodowych myszek dla graczy zwracamy na niego szczególną uwagę. Nikt z graczy nie chciałby przerywać rozgrywki ze względu na rozładowaną mysz. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, dobrze byłoby, gdyby z myszy dało się  korzystać podczas ładowania. Zupełnie inaczej jest w przypadku myszy wyposażonych w zwykłe baterie. W takim wypadku ich wymiana powinna być szybka i prosta.  Oprócz dokładnych testów czasu działania zwracamy również uwagę na techniki powiadamiania o stanie baterii i czas oraz sposób ładowania.
 • Jakość działania bezprzewodowego – wbrew pozorom jakość działania bezprzewodowego nie oznacza jedynie precyzji urządzenia, zasięgu komunikacji i czasu działania na baterii. Bezprzewodowe myszy działają na dokładnie takiej samej zasadzie, jak i tradycyjne myszki. Oznacza to, że ważna w nich jest nie tylko częstotliwości transmisji bezprzewodowej, ale też raportowanie USB, czyli przekazywanie informacji o położeniu oraz akcjach. Jeśli jest ono niespójne, to bez względu na to, jak dobry jest sensor, będziemy odczuwać jego opóźnienia oraz mało płynne działanie. Tyczy się to wszystkich rodzajów myszy, lecz szczególnie istotne jest właśnie podczas testów sprzętu bezprzewodowego.

Czy warto kupić myszkę bezprzewodową dla graczy?

Myszki bezprzewodowe, to w środowisku graczy bardzo kontrowersyjny temat. Wielu graczy do dziś uważa, że bezprzewodowe gryzonie zapewniają znacznie gorszy poziom precyzji i nie są w stanie konkurować z najlepszymi myszkami z ogonkiem. Nie jest to jednak prawda. O ile tanie urządzenia pozbawione kabla faktycznie nie sprawdzą się podczas rozgrywki, o tyle najlepsze dostępne dziś myszki bezprzewodowe są w stanie konkurować z najlepszymi myszkami przewodowymi, oferując co najmniej zbliżone, a nierzadko nawet lepsze, osiągi. Bezprzewodowa rewolucja trwa w najlepsze, a producenci peryferiów dla graczy stosują w swoich urządzeniach zaawansowane sensory oraz dopracowują techniki radiowe odpowiedzialne za spójny przesył informacji bez najmniejszych opóźnień. To właśnie te elementy są gwarantem wysokich osiągów, prezentowanych przez produkty z najwyższej półki. Warto zauważyć, że za takie urządzenia przyjdzie nam jednak zapłacić nawet kilkaset złotych. Czy warto więc kupić bezprzewodową myszkę dla graczy? Jeśli nie ogranicza Was budżet, to zdecydowanie tak. W przeciwnym wypadku znacznie lepszym wyborem okaże się mysz przewodowa, która w tej samej cenie często zapewni lepsze osiągi od bezprzewodowej konkurencji. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze myszki bezprzewodowej dla graczy?

Przewód - mysz

Pomimo tego, że myszki bezprzewodowe różnią się od swoich przewodowych odpowiedników, przy ich wyborze na początku trzeba zwrócić uwagę na te same rzeczy. W końcu to nadal urządzenia dla graczy, więc powinny charakteryzować się odpowiednią wydajnością oraz precyzją. Zwróćmy więc uwagę na zamontowany w urządzeniu sensor oraz jego dokładne parametry, takie jak: prędkość maksymalna, raportowanie USB itp. Ważna jest również jakość wykonania oraz wszelkie elementy związane z wygodą użytkowania. Nawet najlepsza mysz nie sprawdzi się podczas rozgrywki, jeśli będzie źle dopasowana do Twojej dłoni. Wybierając mysz bezprzewodową należy również zwrócić uwagę na sposób jej zasilania. Najbardziej powszechny wśród drogich urządzeń dla graczy jest wbudowany na stałe akumulator. Znacznie rzadziej spotyka się zaawansowane myszy dla graczy zasilane wymiennymi bateriami. Wynika to zazwyczaj z prostego faktu, jakim jest wysokie zużycie energii przez sensor. Aby ten mógł zapewnić maksimum swoich możliwości, potrzebuje sporej dawki energii. Wpływ na czas pracy nierzadko ma też dodatkowe podświetlanie. Jeśli taka mysz byłaby wyposażona w baterie, trzeba by było je wymieniać średnio co 20-30 godzin, a to nie tylko byłoby męczące, ale również nadwyrężyłoby portfel. Wyjątkiem jest tutaj Logitech G603, który swoje długie działanie zawdzięcza świetnej optymalizacji zużycia energii. Wraz z zasilaniem wiąże się inna, ale równie ważna rzecz, a mianowicie czas działania na baterii. Przed zakupem wybranej myszy poszukajmy dokładniejszych informacji na temat szacowanego czasu działania na jednym ładowaniu. Chyba nikt z nas nie chciałby znaleźć się w sytuacji, kiedy w kluczowym momencie rozgrywki urządzenie rozładuje się. Ostatnim elementem, który powinien przykuć naszą uwagę, jest waga urządzenia. To aspekt istotny we wszystkich myszkach, nawet tych przewodowych, jednak w przypadku myszy bez przewodu trzeba pamiętać o tym, że ze względu na zamontowane w nich dodatkowe źródło zasilania zazwyczaj są cięższe od tradycyjnych myszy. To właśnie ten element sprawia, że zwolennicy myszek o mniejszej wadze mogą odczuwać dyskomfort. Szczególnie wtedy, kiedy dotychczas używany przez Ciebie model był bardzo lekki. 

Czy tania myszka bezprzewodowa również poradzi sobie w grach?

Ze względu na to, że w tanich myszkach bezprzewodowych stosuje się niskiej jakości sensory, w grze znacznie lepiej spisują się podobnie wycenione myszki przewodowe. Wynika to również z kilku dodatkowych czynników, takich jak gorsza jakość wykonania i brak dodatkowego oprogramowania, a co za tym idzie – niski komfort użytkowania i kiepska funkcjonalność. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że wszystko zależy od preferencji, umiejętności oraz gier, w które ma się zamiar grać. O ile do najszybszych gier akcji zalecane są jedynie najwydajniejsze myszy bezprzewodowe (lub ich przewodowe odpowiedniki), o tyle w najprostszych grach przeglądarkowych poradzi sobie niemal każda mysz pozbawiona przewodu. Nie oznacza to, że nawet najtańsza mysz przewodowa wyposażona jest w znacznie lepszy sensor niż ten, który znajduje się wewnątrz taniego gryzonia bez ogonka. Warto natomiast uzmysłowić sobie fakt, że przewodową mysz o bardzo dobrych osiągach można kupić już za około 120 złotych. Równie wydajny model bezprzewodowy może być nawet trzy razy droższy. 

GXT130
Trust GXT 130 to jedna z tańszych myszek bezprzewodowych dla graczy. Ze względu na znacznie słabszy niż w najlepszych myszkach bezprzewodowych sensor, nie sprawdzi się ona w dłoni najbardziej wymagających graczy. Znacznie lepszym wyborem będzie jeden z porównywalnych cenowo, ale przewodowych modeli.

Czym różnią się od siebie poszczególne myszy bezprzewodowe?

Oprócz wyglądu, funkcjonalności i innych podstawowych rzeczy, które umieszczono w ich wnętrzu, myszy bezprzewodowe różnią się od siebie jeszcze jednym ważnym elementem: jakością łączności bezprzewodowej. Mogłoby się wydawać, że każda mysz łącząca się z komputerem bezprzewodowo robi to tak samo dobrze, a za drogie bezprzewodowe gryzonie dla graczy płaci się więcej ze względu na masę dodatków. Gdyby było tak w rzeczywistości, każda tania, ale wyposażona w najnowszy sensor, mysz bezprzewodowa działałaby tak szybko i precyzyjnie, jak modele znacznie droższe. A praktyka wyraźnie pokazuje, że z jakiegoś powodu tak się nie dzieje i droższe, bardziej zaawansowane myszy bezprzewodowe działają zdecydowanie lepiej od tańszych. Wszystko ze względu na techniki mające na celu usprawnienie bezprzewodowej komunikacji. Każdy z producentów stosuje swoje własne rozwiązania, aby przesył informacji z myszy do komputera był możliwie najszybszy. Wymaga to wzmacniania sygnału (aby uniknąć zakłóceń) i przyspieszania przetwarzania go (aby uniknąć dodatkowych opóźnień), a to z kolei wymaga stosowania lepszych jakościowo i szybszych komponentów. Dzięki nim połączenie bezprzewodowe zachowuje też dużą spójność i stabilność. Dlaczego to właśnie spójność jest tak ważna? To dość proste. Kiedy brakuje spójności (czyli ilość raportów o wykonywanych przez nas akcjach jest za każdym razem inna), sensor myszy może przejawiać wiele niepożądanych zjawisk. Jednym z nich jest na przykład zjawisko smoothingu, czyli wyczuwalnego opóźnienia kursora. Brak spójności raportowania może powodować też przyciąganie kursora do osi X oraz Y, co znane jest jako predykcja. Oznacza to, że nasze naturalne ruchy będą sztucznie wygładzane, w efekcie czego kursor nie będzie w stanie dokładnie ich odwzorować. Te dwa zjawiska mają znaczący wpływ na precyzję, a ta z kolei jest dla graczy bardzo ważna. Jeszcze nie tak dawno temu bezprzewodowe myszy nie mogły konkurować z myszkami przewodowymi – właśnie ze względu na to, że nie były w stanie wystarczająco często, szybko i niezawodnie przesyłać informacje do komputera. Przesył danych między urządzeniem a radioodbiornikiem następował szybko, ale w dalszym ciągu znacznie wolniej niż w myszkach przewodowych. Dziś najlepsze myszki bezprzewodowe mogą bez problemu rywalizować z gryzoniami z kabelkiem, a technologia, jaką wykorzystują, umożliwia rozgrywkę na najwyższym poziomie nawet profesjonalistom.

Inne popularne myszki bezprzewodowe dla graczy

Nasze rekomendacje to efekt niezliczonej ilości testów, podczas których przez nasze dłonie przetoczyło się wiele modeli myszek. Niektórym z nich zabrakło naprawdę niewiele, aby otrzymać naszą rekomendację. 

 • Logitech G903 Lightspeed. Były lider naszego zestawienia, którego w dalszym ciągu należy zaliczyć do grupy najlepszych bezprzewodowych myszek na rynku. Pełna symetria, bardzo dobry sensor oraz aż 12 przycisków dodatkowych to niewątpliwe zalety tego modelu. Logitech G903 Lightspeed jest też kompatybilny z indukcyjnym systemem ładowania PowerPlay. Naszej głównej rekomendacji ustępuje jednak pod względem czasu działania na baterii i jest od niej zdecydowanie cięższy.
 • Corsair Dark Core RGB SE. Wyjątkowo funkcjonalna i bardzo dobrze wykonana mysz bezprzewodowa, która może okazać się alternatywą dla wyróżnionego przez nas SteelSeries Rival 650. Ma aż 9 dodatkowych przycisków, kompatybilność z systemem ładowania indukcyjnego oraz jeden z lepszych optycznych sensorów. Od SteelSeries Rival 650 wypada jednak gorzej pod względem jakości zamontowanych przycisków oraz precyzji, która mimo wszystko, jest nieco niższa. Warto jednak podkreślić, że w stosunku do wielu innych myszek bezprzewodowych jest ona bardzo dobrze wyceniona.
 • Asus ROG Spatha. Jedna z najbardziej futurystycznych oraz skomplikowanych myszy bezprzewodowych. Podobnie jak nasza główna rekomendacja, może działać przewodowo i bezprzewodowo. Do zestawu producent dołącza bazę ładującą oraz szereg dodatków. Najciekawsza wydaje się jednak możliwość wymiany mikroprzełączników, które również zostały dodane do zestawu. Od G Pro Wireless wypada gorzej pod względem działania bezprzewodowego. Nie została wyposażona w tak precyzyjne sensor, a podczas jej użytkowania da się wyczuć zauważalne spadki częstotliwości raportowania. Nie jest więc dobrym wyborem dla osób wymagających bezkompromisowego działania. 
 • Razer Mamba Tournament Edition. Bezprzewodowy gryzoń jednej z najpopularniejszych firm produkujących peryferia dla graczy. Najmocniejsze strony tego modelu, to doskonała jakość użytych materiałów oraz jedne z najlepszych przycisków głównych, z jakimi mieliśmy do czynienia w myszkach dla graczy. Wielu osobom może nie przypaść do gustu jej laserowy sensor, który nie charakteryzuje się tak ostrym, jak sensory optyczne, czuciem. Duży niesmak pozostawiają również problemy z rolką oraz przeciwpoślizgowe maty na bokach urządzenia, które nie do końca spełniają swoje zadanie. 
 • SteelSeries Sensei Wireless. Produkty z rodziny Sensei są bardzo popularne wśród graczy. Charakteryzują się klasyczną, nieprzekombinowaną budową oraz dobrymi osiągami. Nie inaczej jest w tym wypadku. Bezprzewodowy Sensei to mysz o uniwersalnym kształcie, która świetnie sprawdzi się we wszystkich chwytach. Na tle swoich rywali wyróżnia się też bardzo dobrym działaniem bezprzewodowym oraz prostym, ale bardzo funkcjonalnym oprogramowaniem. Jak większość urządzeń, ma jednak pewne wady. Największą z nich jest jakość spasowania niektórych elementów. Dotyczy to przede wszystkim przycisków głównych. Wielu osobom nie spodobają się również wstawki z błyszczącego plastiku, negatywnie wpływające na wygląd urządzenia.