Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2018
Historia aktualizacji
12 mar 2018Pierwsza publikacja

Każdy miłośnik gier komputerowych z pewnością choć raz słyszał o League of Legends i DotA 2, najpopularniejszych przedstawicielach gier typu MOBA. W takich tytułach kluczem do sukcesu jest przede wszystkim strategiczne myślenie, ale na najwyższym poziomie współzawodnictwa znaczenia nabiera używany sprzęt. Dobra mysz nie pokona za nas przeciwnika, ale ze względu na swoje dodatkowe funkcje może znacznie to ułatwić. Dokładna analiza rynku i testy wielu komputerowych „gryzoni” pozwalają nam stwierdzić, że najlepszą myszką do League of Legends i innych gier MOBA jest Razer DeathAdder Elite, którą możecie kupić już za 229 zł. W dalszej części artykułu znajdziecie jednak ciekawe alternatywy, na przykład z dużą liczbą dodatkowych przycisków.

Najlepsza myszka do League of Legends i innych gier MOBA: Razer DeathAdder Elite – gdy liczy się wygoda i funkcjonalność

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
70 × 127 × 44
Waga
105 g
Sensor
Optyczny 5G (PMW3389-T3QU)
Rozdzielczość sensora
16 000 dpi
Liczba przycisków
7
Bezprzewodowa
Nie
Dla leworęcznych
Nie
Razer DeathAdder Elite

Razer DeathAdder Elite to świetny wybór dla:

 • osób oczekujących nienagannych osiągów i jakości wykonania;
 • zwolenników chwytu palm oraz claw;
 • tych, którzy szczególną uwagę zwracają na jakość przycisków głównych.

Razer DeathAdder Elite to nie jest dobry wybór dla:

 • osób mających bardzo małe dłonie;
 • kogoś szukającego myszy wyposażonej w wiele przycisków;
 • tych, którzy szukają urządzenia o ponadprzeciętnej trwałości.

Mogłoby się wydawać, że Razer DeathAdder Elite to zbyt prosty „gryzoń”, aby mógł walczyć o miano najlepszej myszki do League of Legends czy DotA 2. Jednak w praktyce szybko okazuje się, że sprawdza się w nich wyśmienicie. Głównie jest to zasługa największej zalety tego modelu, czyli jego przycisków głównych. Ich charakterystyczne wyprofilowanie oraz przełączniki marki Omron sprawiają, że to bezapelacyjnie jedne z najlepszych i najszybszych przycisków w myszkach dla graczy. A to właśnie ich jakość uważamy za kluczową w myszce do League of Legends i innych gier MOBA. Kolejną zaletą DeathAddera Elite jest jego sensor. Co prawda w myszce do League of Legends precyzja nie jest aż tak istotna, jak w w myszce do CS:GO, ale to nie znaczy, że nie ma ona znaczenia. A umieszczony wewnątrz Elite'a optyczny sensor 5G zaliczany jest do ścisłej czołówki. Rywalizuje on z najbardziej renomowanymi sensorami, takimi jak TrueMove3, PMW3366 czy PMW3360, które montuje się tylko w najlepszych gryzoniach dla graczy. Jeśli dodamy do tego wzorowe wykonanie oraz niebywałą wygodę dla użytkowników chwytu palm oraz claw, to otrzymujemy niemal idealną mysz o League of Legends. I to pomimo tego, że ma ona tylko dwa przyciski umieszczone po wewnętrznej stronie urządzenia. Należy jednak pamiętać o przycisku rolki oraz dwóch w pełni programowalnych przyciskach na grzbiecie, które w połączeniu z dodatkowym oprogramowaniem dają niemal nieograniczone możliwości personalizacji. Taka liczba klawiszy wystarczy zdecydowanej większości wielbicieli gier MOBA. Inaczej mówiąc, jakość przycisków jest dla nas ważniejsza od ich liczby.

Razer DeathAdder Elite (2)

Do ideału brakuje niewiele, jednak dwa elementy urządzenia mogą sprawić, że niektórzy gracze wybiorą inną mysz. Pierwszy z nich to trwałość przycisków głównych. Co prawda są one jednymi z najlepszych na rynku, ale mogą okazać się nieco mniej wytrzymałe niż przyciski w wielu topowych modelach innych producentów. Pomimo tego, że zamontowano w nich markowe przełączniki Omron o szacowanej żywotności 50 milionów przyciśnięć, w niektórych egzemplarzach ich eksploatacja w czasie może powodować problem w postaci tzw. dwukliku (dwukrotna aktywacja podczas pojedynczego przyciśnięcia dowolnego przycisku głównego). Trzeba nadmienić, że w większości przypadków są one w stanie zapewnić bezproblemowe działanie przez okres porównywalny do wielu topowych myszek dla graczy, a z tym negatywnym zjawiskiem spotkać możemy się również w urządzeniach innych producentów. Warto jednak mieć ten element na uwadze decydując się na zakup omawianego modelu. Oprócz tego, urządzenie nie przypadnie ona również do gustu przeciwnikom gumowych mat na bokach urządzenia. Pomimo tego, że spełniają one swoje zadanie, to z czasem mogą ulec przetarciu. Nie mamy wątpliwości, że zdecydowanie lepiej spisałyby się tu boki w całości wykonane z matowego plastiku.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Najlepsza myszka do League of Legends i innych gier MOBA, alternatywa: Logitech G502 Proteus Spectrum – kiedy najważniejsza pozostaje wytrzymałość przycisków głównych

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
75 × 132 × 40
Waga
121 g
Sensor
Optyczny (PMW3366)
Rozdzielczość sensora
16 000 dpi
Liczba przycisków
11
Bezprzewodowa
Dla leworęcznych
Nie
G502 Proteus Spectrum

Logitech G502 Proteus Spectrum to świetny wybór dla:

 • osób wymagających od myszy nienagannych osiągów oraz najwyższej funkcjonalności;
 • kogoś, kto szczególną uwagę zwraca na trwałość urządzenia i chce, aby jego poszczególne elementy wytrzymały jak najdłużej;
 • zwolenników chwytu palm ;
 • graczy, dla których waga urządzenia ma drugorzędne znaczenie.

Logitech G502 Proteus Spectrum to nie jest dobry wybór dla

 • osób oczekujących bezkompromisowego wykonania oraz spasowania poszczególnych elementów;
 • tych, którzy poszukują myszy z absolutnie najszybszymi przyciskami głównymi;
 • graczy, którzy nie lubią ciężkich myszek;
 • osób mających bardzo małe dłonie.

Logitech G502 Proteus Spectrum to jedna z najlepszych myszek przewodowych na świecie. Tego gryzonia producent wyposażył w ceniony przez wielu sensor PMW3366 oraz 11 w pełni programowalnych przycisków dodatkowych. To właśnie one sprawiają, że urządzenie jest jedną z najbardziej funkcjonalnych myszek dla graczy na rynku. Duże znaczenie ma również ich doskonałe rozmieszczenie, dzięki któremu podczas użytkowania nie da się ich ze sobą pomylić, a to niemała zaleta. Nie sposób pominąć również przycisków głównych urządzenia. Pod względem wytrzymałości wypadają lepiej niż przyciski w naszej głównej rekomendacji. Są również dość dynamiczne i dla osób ceniących trwałość będą bezapelacyjnie najlepszym wyborem. Trzeba przyznać, że model ten zaliczyć możemy do czołówki najwygodniejszych myszy dla użytkowników chwytu palm, jednak ze względu na nieco inne niż w Razer DeathAdder Elite wyprofilowanie, G502 Proteus Spectrum pod tym względem wypada od niego trochę gorzej. Jeśli jednak do tego wszystkiego doliczymy oferujące szereg opcji oprogramowanie producenta oraz możliwość regulacji wagi, otrzymamy mysz nie tylko uniwersalną, ale świetnie sprawdzającą się w grach MOBA.

G502 (2)

Logitech G502 Proteus Spectrum to największy konkurent naszej głównej rekomendacji, jednak wypada od niej gorzej w trzech aspektach. Pierwszym z nich jest waga. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, model ten wyposażono w możliwość jej regulacji, ale nawet bez dodatkowych ciężarków wyraźnie ciąży on w dłoni, co wielu użytkownikom może nie przypaść do gustu. Drugim aspektem jest niższa jakość wykonania poszczególnych elementów, takich jak na przykład na oplot przewodu. O ile dość dobrze zabezpiecza go przed uszkodzeniami, o tyle szybko się strzępi, co nie wpływa pozytywnie na estetykę urządzenia. Ostatni element, to przyciski główne. Są bez wątpienia wytrzymalsze, jednak mimo tego, że są też dość szybkie, to nie zapewniają tak dynamicznego oraz błyskawicznego powrotu do pozycji początkowej, co przyciski w Razer DeathAdder Elite.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Myszka do League of Legends i innych gier MOBA, alternatywa: Corsair Scimitar Pro RGB – gdy dwa przyciski dodatkowe to za mało

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
77 × 119,4 × 42,4
Waga
147 g
Sensor
Optyczny PMW3367
Rozdzielczość sensora
16 000 dpi
Liczba przycisków
17
Bezprzewodowa
Nie
Dla leworęcznych
Nie
Corsair Scimitar Pro RGB

Corsair Scimitar Pro RGB to świetny wybór dla:

 • graczy poszukujących myszy z dużą liczbą przycisków dodatkowych;
 • osób ceniących myszy o wysokich osiągach oraz wzorowej jakości wykonania;
 • tych, którzy oczekują od myszy możliwe najwyższej funkcjonalności.

Corsair Scimitar Pro RGB to nie jest dobry wybór dla:

 • osób mających bardzo duże dłonie;
 • graczy, którzy nie lubią ciężkich myszek.

Corsair Scimitar Pro RGB to ulepszona wersja tradycyjnego modelu Scimitar. Mysz ta szczególnie dobrze sprawdzi się w grach MMO, jednak równie dobrze wypada w typowych grach z gatunku MOBA. Największą zaletą tego modelu jest w pełni przesuwany panel 12 klawiszy bocznych, który zamocowano na metalowej szynie. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie stosowane w myszkach z wieloma przyciskami na boku, bowiem ich położenie można dopasować do swojego gustu i długości kciuka, przesuwając całość w tył lub przód. Nie sposób pominąć też najbardziej zaawansowanego edytora makr, z jakim mieliśmy do czynienia. Zapewnia on niezliczone możliwości personalizacji, włącznie z nagrywaniem przesunięć wskaźnika, co nawet wśród myszek do gier MMO jest bardzo rzadko spotykane. Kolejna duża zaleta tej myszy, to jej sensor. Wewnątrz urządzenia znajduje się optyczny czujnik PMW3367, który bazuje na niezawodnym sensorze PMW3360. Dzięki temu gwarantuje on wysoką precyzję bez występowania jakichkolwiek negatywnych zjawisk. To właśnie te elementy sprawiają, że Scimitar Pro może okazać się groźną bronią w ręku doświadczonych graczy i jest świetną myszką do League of Legends, DotA 2 i innych gier MOBA.

Scimitar Pro RGB - panel boczny

Przesuwany panel 12 klawiszy bocznych to niewątpliwa zaleta, jednak może on okazać się jednocześnie największym przekleństwem. W grach MOBA, w przeciwieństwie do gier MMO, taka liczba przycisków dodatkowych nie jest elementem niezbędnym. O ile w standardowych myszkach wyczucie różniących się między sobą trzech, a nawet czterech przycisków nie stanowi kłopotu, o tyle w Corsair Scimitar Pro RGB jest to często problematyczne. To właśnie z tego powodu ich szybkie rozróżnienie bywa trudne. Poza tym, łatwo się domyślić, że metalowa rama oraz niewielkie wymiary negatywnie przełożą się na wagę urządzenia i jego wyważenie. Dla niektórych graczy nie będzie to miało znaczenia, jednak osoby, które nie lubią ciężkich myszek, mogą ją skreślić ze względu na to, jak jej masa wpływa na kontrolę. Podsumowując, jeśli szukasz myszy z bardzo dużą liczbą przycisków, to nie znajdziesz niczego lepszego. Jednak przed zakupem jej upewnij się, że faktycznie potrzebujesz aż tyle przycisków, bo niewykorzystywane bardziej przeszkadzają niż pomagają.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Myszka do League of Legends i innych gier MOBA, alternatywa: Razer Naga Hex V2 – między funkcjonalnością a precyzją

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
75 × 119 × 43
Waga
109 g
Sensor
Laserowy Philips PLN 2034
Rozdzielczość sensora
16 000 dpi
Liczba przycisków
14
Bezprzewodowa
Nie
Dla leworęcznych
Nie
Naga Hex V2

Razer Naga Hex V2 to świetny wybór dla:

 • osób ceniących wzorową jakość wykonania;
 • graczy poszukujących myszy z dużą liczbą przycisków;
 • osób lubiących lekkie myszki.

Razer Naga Hex V2 to nie jest dobry wybór dla:

 • tych, którzy od myszki oczekują bezkompromisowego działania sensora;
 • osób mających bardzo małe dłonie.

Już na pierwszy rzut oka widać, że Razer Naga Hex V2 to model, który stworzono specjalnie dla fanów gier MOBA. Wszystko za sprawą siedmiu dodatkowych przycisków, które producent umieścił po wewnętrznej stronie urządzenia. Ich charakterystyczne ułożenie sprawia, że trudno tu o pomyłkę i wciśnięcie niewłaściwego guzika, co nie zawsze jest oczywiste w przypadku myszki Corsair Scimitar. Kolejnym ciekawym elementem tego modelu jest rolka, którą można przechylać na boki. Dzięki temu jest ona nadzwyczaj funkcjonalna (dodatkowe dwa programowalne przyciski) i pozwala w prosty sposób zaoszczędzić przestrzeń. Poza tym, Razer Naga Hex V2 to jedna z najlżejszych myszek do League of Legends i innych gier MOBA. Niska waga to efekt zastosowania dobrej jakości plastiku oraz braku jakichkolwiek elementów metalowych, a to pozytywnie wpływa na łatwość kontrolowania jej. Podobnie jak w przypadku Razer DeathAdder Elite, tak i tutaj producent pozwala na stworzenie i konfigurację niezliczonej ilości profili. Wszystko to w połączeniu z zaawansowanym menedżerem makr oraz dopasowanym do większości dłoni kształtem obudowy ułatwia i uprzyjemnia rozgrywkę na wysokim poziomie. 

Naga Hex V2 (2)

Trzeba jednak wiedzieć, że myszka Razer Naga Hex V2 ma jedną, ale poważną wadę. Zamontowany wewnątrz laserowy czujnik Philips PLN 2034 nie cieszy się uznaniem najbardziej wymagających graczy. Charakteryzuje się wysokim parametrem LOD (wskaźnik może się przesunąć po uniesieniu myszy) oraz negatywnym efektem akceleracji. Co prawda w grach MOBA precyzja oraz bezkompromisowe osiągi czujnika nie są najważniejsze, jednak należy podkreślić, że dla niektórych użytkowników mogą one przysłonić nawet największe zalety tej konstrukcji. Jeśli jednak ponad osiągi myszki stawiasz funkcjonalność i wygodę użytkowania, to Razer Naga Hex V2 będzie dla Ciebie najlepszą myszką do League of Legends, DotA 2 i innych gier MOBA.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kryteria doboru myszek do zestawienia

Kluczem do wyłonienia odpowiednich kandydatów do miana najlepszej myszki do League of Legends, DotA 2 i innych gier MOBA było zastosowanie określonych filtrów uwzględniających konkretne potrzeby osób grających w tytuły tego typu, o których więcej piszemy w następnym akapicie. Co ważne, pod uwagę braliśmy jedynie produkty nowe, bowiem rynek wtórny rządzi się swoimi własnymi prawami, które uniemożliwiają porównanie jakości oraz ceny poszczególnych modeli. Nie bez znaczenia była również dostępność w większości znanych i sprawdzonych sklepów na terenie naszego kraju.

myszki

Wybierając najlepsze myszki do League of Legends braliśmy pod uwagę:

 • Myszy o budowie zapewniającej komfort podczas długich sesji. Dobrze wiemy, jak wymagające i długie potrafią być mecze w grach takich jak League of Legends czy Dota 2. Podczas rozgrywek najważniejsza jest więc wygoda, bowiem to właśnie od niej zależy, czy dłonie będą obolałe, a korzystanie z dodatkowych funkcjonalności – szybkie i intuicyjne. 
 • Myszy wyposażone w przynajmniej pięć programowalnych przycisków (oprócz przycisków głównych, łącznie z rolką). O ile w grach FPS duża liczba przycisków może wręcz przeszkadzać, o tyle w grach MOBA pozwalają one na korzystanie z wielu użytecznych skrótów oraz przyspieszają wykonywanie niektórych akcji. W praktyce nierzadko daje to przewagę nad przeciwnikiem. 
 • Myszy z bogatym zestawem przydatnych dodatkowych funkcji. Podświetlenie RGB, wibracje, a nawet wymienne uchwyty to często niepraktyczne dodatki, na których producenci sprzętu dla graczy skupiają się aż za bardzo, często kosztem rzeczy, które faktycznie mają znaczenie. To właśnie dlatego szczególną uwagę zwróciliśmy na praktyczne funkcje, takie jak zaawansowany menedżer makr i profili, dzięki którym rozgrywka staje się łatwiejsza.

Na czym polegały testy myszek do League of Legends oraz innych gier MOBA?

Wszystkie urządzenia wskazujące testujemy według naszej ściśle określonej procedury. Przeprowadzane przez nas testy dokładnie obrazują to, na co w rzeczywistości stać urządzenie. Co jest oceniane przez nas w czasie testów?

 • Jakość wykonania – to kluczowy element niemal każdego urządzenia. Szczególnie ważny jest w przypadku sprzętu dla graczy, bowiem właśnie od niego zależy wygoda użytkowania myszki i jej wytrzymałość. 
 • Precyzja i działanie – testy myszek (również tych bezprzewodowych) przeprowadzamy za pomocą specjalnych programów takich jak: Enotus Mouse TestMouse Tester i Mouse Rate Checker. Pozwalają one na dokładne sprawdzenie urządzenia nie tylko pod względem precyzji, ale również negatywnych zjawisk mogących wpłynąć na rozgrywkę. Testy urządzeń wskazujących przeprowadzamy zawsze w ten sam sposób. Dzięki przyjętej przez nas metodyce oraz dużej powtarzalności testu mamy pewność, że otrzymane wyniki przedstawiają realne osiągi urządzenia.
 • Funkcje przydatne w grach – w odróżnieniu od standardowych myszek, urządzenia dla graczy najczęściej wyposażone są w dodatkowe opcje, mające na celu poprawę komfortu rozgrywki, czasem nawet przez jej znaczne ułatwienie (zaawansowane makra). Wszystkie dostępne opcje dla graczy testujemy w środowisku, dla którego zostały przeznaczone, czyli w grach.

Pomimo dużej wiedzy i doświadczenia, nie bez znaczenia są dla nas testy oraz opinie znanych zagranicznych portali, takich jak TweakTownTechradarTom's Hardware i Rocket Jump Ninja. Cenimy również wszelkie komentarze oraz wypowiedzi użytkowników testowanych przez nas modeli, które znaleźć można na wielu forach komputerowych. 

Czy mysz dla miłośnika gier MOBA to specjalny, osobny rodzaj myszy?

Na rynku urządzeń dla graczy nierzadko spotykamy się z wieloma podziałami, które w dość jasny sposób sugerują nam, dla jakiego gracza dany produkt został stworzony. Tak jest choćby w przypadku myszek do gier FPS. Najczęściej są to proste modele wyposażone w możliwie najlepszy czujnik, mające zapewnić najwyższy poziom komfortu podczas użytkowania. Bardzo łatwo rozpoznać też myszy dla fanów gier MMO, takich jak World of Warcraft, bowiem są to niewielkie, dość ciężkie, ale wyposażone w bardzo dużą liczbę przycisków dodatkowych produkty, będące jednocześnie kopalnią skomplikowanych funkcji. Zdecydowanie ciężej jest jednak znaleźć urządzenia, które budowane są tylko i wyłącznie z myślą o sympatykach gier pokroju League of Legends. Co prawda istnieją wyjątki, takie jak Razer Naga Hex V2 i pojedyncze modele innych producentów, jednak wiele osób z pewnością zastanawia się, czy rozbudowana mysz do gier MMO lub bardziej skomplikowany gryzoń do gier FPS poradzi sobie w tym zastosowaniu równie dobrze.

Razer

Tak naprawdę nie ma większych przeciwwskazań, aby do grania w gry MOBA wykorzystywać zaawansowaną myszy do gier FPS lub bardzo rozbudowany model dla miłośników MMO. W przypadku gier FPS najważniejszy jest sensor, w przypadku gier MMO najważniejsza jest duża liczba przycisków dodatkowych, natomiast gry MOBA wymagają bezapelacyjnie najlepszych i najbardziej dynamicznych przycisków głównych, a takie można znaleźć zarówno w wybranych myszkach do gier FPS, jak i w myszkach do gier MMO.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając myszkę do League of Legends i innych gier MOBA?

Wielu graczy stwierdzi, że podobnie jak w przypadku myszek do innych gier komputerowych, tak i w modelach do gier MOBA najważniejszy pozostaje czujnik. Co prawda jest to jeden z aspektów, na który powinno się zwrócić uwagę, jednak w grach MOBA wcale nie jest on najważniejszy. W League of Legends i DotA 2 gracz nie potrzebuje myszy z sensorem zapewniającym nadzwyczajną precyzję i dużą prędkość maksymalną. Wszystko ze względu na to, że gry tego typu są zauważalnie wolniejsze niż na przykład popularny Counter-Strike: Global Offensive. Dlatego w czasie wybierania naszych rekomendacji jakość sensora nie odgrywała aż tak dużej roli, jak zwykle. Pamiętajmy jednak, że wybór myszy z najtańszym sensorem to poważny błąd. O ile w tym aspekcie można godzić się na pewne kompromisy, o tyle należy pamiętać o negatywnych zjawiskach, które w najtańszych sensorach mogą nawet całkowicie uniemożliwić rozgrywkę. W przypadku wyboru myszy do gier MOBA zdecydowanie ważniejsze od sensora okazują się przyciski główne, z których korzysta się w nich częściej niż w innych gatunkach gier. Są one nieodłącznym, ale często bagatelizowanym elementem myszy dla graczy, a to właśnie one zapewniają wysoką jakość rozgrywki w tytułach tego typu. W myszce stworzonej dla miłośnika na przykład League of Legends powinny być one przede wszystkim dynamiczne: liczy się niski skok przycisku, szybki powrót do pozycji wyjściowej i możliwość jak najszybszej  ponownej aktywacji. To między innymi dlatego główna rekomendacja przyznana została Razerowi DeathAdder Elite, którego przyciski uznawane są za najlepsze na rynku. 

Sensor

Bez względu na to, w jakie gry gramy, komfort użytkowania to niesamowicie ważny aspekt każdego gryzonia, bowiem bezpośrednio wpływa on na wyniki. W rozgrywce nie pomoże nam nawet największa liczba przycisków dodatkowych, jeśli dostęp do nich jest nieintuicyjny, mysz źle wyprofilowana, a my podczas grania odczuwamy dyskomfort. Warto więc wybierać tylko te urządzenia, które w dłoni spoczywają pewnie i pozwalają na stabilne ich prowadzenie. Takimi myszkami najczęściej są modele pozbawione wszelkich przycisków dodatkowych, ale w przypadku myszek do gier MOBA wybór takiego gryzonia nie jest najlepszym pomysłem. Wygoda to ważny, ale nie jedyny element pozwalający na osiągnięcie sukcesu podczas rozgrywki. Na dalszy tor nie należy spychać również elementów, takich jak na przykład dodatkowe przyciski. W dynamicznych grach FPS ich duża liczba może w wielu przypadkach wręcz przeszkadzać, ale w przypadku gier MOBA są one jednak niezbędne, a ich umiejętne użycie zapewnia niemałą przewagę nad przeciwnikiem. Pamiętajmy też, że do gier MOBA wystarczy zazwyczaj pięć dodatkowych przycisków. Znacznie ważniejsze od ilości jest przede wszystkim ich rozmieszczenie. Zakup myszy z 12 dodatkowymi przyciskami umieszczonymi na jednym boku urządzenia może okazać się trafny, jednak w przypadku takich konstrukcji błyskawiczna i bezbłędna aktywacja wybranego z nich może sprawiać niemałe problemy. Urządzenia te są często cięższe, a ich charakterystyczne kształty nie zawsze zapewnią pożądaną wygodę, dlatego przy ich zakupie należy zachować szczególną ostrożność. 

Czy oprócz wygody, przycisków głównych oraz przycisków dodatkowych liczy się coś jeszcze?

Wymienione wyżej elementy to esencja najlepszej myszki do gier MOBA oraz to, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Nie zapominajmy jednak, że na całokształt urządzenia wpływ ma też wiele mniejszych i, mogłoby się wydawać, mniej istotnych elementów. Jednym z nich jest jakość wykonania, bowiem wpływa ono nie tylko na wygodę, ale również na wytrzymałość sprzętu. Podczas przeglądania recenzji czy też oględzin wybranego modelu w sklepach stacjonarnych, warto sprawdzić rodzaj materiału, który wykorzystano do budowy myszki. W przypadku myszek do gier MOBA modele wykonane z dobrej jakości plastiku mogą okazać się znacznie rozsądniejszym wyborem niż metalowe konstrukcje. Co prawda metal okaże się znacznie wytrzymalszy, jednak ze względu na skomplikowaną budowę oraz liczbę dodatkowych elementów takiego urządzenia może on sprawić, że mysz okaże się zbyt ciężka, a korzystanie z niej okaże się zwyczajnie niekomfortowe.

przyciski dodatkowe

Decydując się na wybór takiego urządzenia pamiętajmy, aby sprawdzić, czy mysz wyposażono w dodatkowe oprogramowanie oraz funkcje, które uważamy za przydatne. Większość dostępnych na rynku urządzeń ma dodatkowe oprogramowanie producenta. To właśnie dzięki niemu bez większych problemów skonfigurujemy oraz dostosujemy wybrany model do własnych potrzeb. Nie zapominajmy, że część myszek dla graczy pozbawiono dodatkowych opcji personalizacji. Pomimo tego, że są to dobre konstrukcje, zakup takiej myszy do gier MOBA dla wielu graczy może okazać się wielkim rozczarowaniem, bowiem można w nich zapomnieć o dodatkowych makrach, profilach oraz przypisywaniu akcji, które w wielu sytuacjach okażą się bardzo pomocne.

Dlaczego właśnie Razer DeathAdder jest najlepszą myszką do League of Legends i innych gier MOBA?

Na przyznanie głównej rekomendacji właśnie temu modelowi miało wpływ naprawdę wiele czynników. Oprócz świetnego sensora oraz nieograniczonych możliwości personalizacji, Razer DeathAdder Elite rewelacyjnie wypadł pod względem komfortu. To spora mysz, która ze względu na swoje charakterystyczne wyprofilowania sprawdzi się szczególnie dobrze w dłoniach osób korzystający z chwytu palm. Równie dobrze spisuje się tu tradycyjny chwyt claw, a to ze względu na wyraźny garb, który idealnie wpasowuje się w śródręcze. Mimo wszystko, nam znacznie lepiej korzystało się z urządzenia po położeniu na nim całej dłoni, bo taki chwyt zapewnia doskonałą kontrolę oraz stabilność. Musimy przyznać, że Razer DeathAdder Elite to bezapelacyjnie jedna z najwygodniejszych myszy do palm gripa.

Większość osób z pewnością zastanawia się dlaczego głównej rekomendacji nie otrzymał model z dużą liczbą przycisków dodatkowych. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – liczba programowalnych klawiszy to naszym zdaniem nie jest najważniejsza rzecz w myszy do gier, takich jak League of Legends. Zdecydowanie większą uwagę przywiązujemy do ich rozmieszczenia oraz jakości. Do przycisków dodatkowych w Razer DeathAdder Elite bez trudu przypiszemy najpotrzebniejsze akcje, zachowując przy tym doskonałą kontrolę nad urządzeniem. Nadmiar przycisków dodatkowych mógłby negatywnie odbić się na chwycie, w efekcie czego pogorszyć mogłaby się nie tylko kontrola, ale również komfort użytkowania. Nie bez znaczenia pozostaje również jakość przycisków głównych. Gry MOBA to tytuły, w których z głównych przycisków myszy korzysta się bardzo często. To właśnie z tego względu powinny być one jak najlepszej jakości. Pod tym względem Razer DeathAdder Elite to prawdziwa czołówka, która praktycznie nie ma sobie równych. Charakterystyczne wyprofilowanie przycisków oraz oryginalne przełączniki Omron sprawiają, że przyciśnięcie jest doskonale wyczuwalne oraz miękkie. Po każdym przyciśnięciu dynamicznie powracają one do pozycji początkowej, pozwalając na błyskawiczną aktywację powtórną.

przyciski Razer

Doskonała jakość przycisków głównych w tym wypadku nie idzie w parze z ich wytrzymałością. Z tego problemu szczególnie znany był poprzednik Razer DeathAdder Elite, czyli Razer DeathAdder Chroma. Pomimo tego, że w najnowszej wersji zamontowano znacznie wytrzymalsze przełączniki, z pewnością nie będą one w stanie zagwarantować działania szacowanego na 50 milionów przyciśnięć, co może zniechęcić wielu potencjalnych klientów. Trzeba jednak podkreślić, że z problemem dwukliku zetknąć możemy się też w innych topowych modelach myszek dla graczy, które równie często nie są w stanie osiągnąć wskazanej przez producenta żywotności. Pod dużym znakiem zapytania stoi również wytrzymałość dodatkowych gumy na bokach urządzenia. Są one dość cienkie i nie ukrywamy, że dłuższe użytkowanie tego modelu może sprawić, że zaczną się one przecierać. Gracze szukający myszy na długie lata lub grający każdego dnia po kilka godzin mogą więc uznać ten sprzęt za niewarty swojej cenie, ale jeśli jesteś w stanie pogodzić się z tymi niedociągnięciami DeathAddera Elite, to bez wątpienia go docenisz i szybko przyznasz nam rację, że model ten spisuje się w League of Legends i innych grach MOBA naprawdę rewelacyjnie.

razer maty

Inne warte uwagi myszki dla miłośników gier MOBA

Wyróżnione przez nas modele to urządzenia, które świetnie sprawdzą się w grach z gatunku MOBA, zapewniając przy tym wysoki komfort oraz dużą funkcjonalność. Na rynku istnieje jednak kilka modeli, którym często brakowało naprawdę niewiele, abyśmy z ręką na sercu mogli je polecić. Na niektóre z nich warto zwrócić uwagę, bowiem mogą okazać się dobrą alternatywą dla wyżej wymienionych liderów. 

 • Roccat Nyth – jedna z najciekawszych myszek dla miłośników gier MOBA oraz MMO. Wszystko ze względu na dodatkowe przyciski, które bez większego problemu można wymieniać, tworząc tym samym własne, spersonalizowane kombinacje. Użytkownicy mają również możliwość wymiany zewnętrznego panelu na jeden z dołączonych do zestawu. Piętą achillesową pozostaje jednak sensor, który, tak jak w przypadku Razer Naga Hex V2, nie zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. Należy mieć też na uwadze, że mysz ta wypada nieco gorzej od naszej głównej rekomendacji również pod względem dynamiki przycisków głównych. 
 • SteelSeries Rival 500 – mysz ta wyróżnia się jednym z najlepszych czujników optycznych, PMW3360, który pod względem precyzji dorównuje czujnikowi w Razer DeathAdder Elite. Na dodatek wyposażono ją w aż 15 dobrze rozmieszczonych przycisków dodatkowych. Dlaczego więc nie otrzymała naszej rekomendacji? Wszystko ze względu na utrudniony dostęp do najdalej wysuniętych przycisków dodatkowych, które umieszczono na boku urządzenia. Wielu osobom nie przypadnie ona również do gustu ze względu na wagę. To bez wątpienia jeden z cięższych gryzoni.
 • Roccat Tyon – to bez wątpienia faworyt wśród osób, które w myszkach dla graczy cenią sobie przede wszystkim innowacyjne rozwiązania. Właśnie tych w Roccat Tyon nie brakuje, bowiem producent postanowił wyposażyć mysz w unikalny przełącznik płetwowy oraz jednoosiowy przełącznik analogowy X-Celerator, co przekłada się na dużą funkcjonalność. Mysz ta ma również wiele świetnie rozmieszczonych przycisków dodatkowych, a wygoda, jaką zapewnia użytkownikom chwytu palm, nie odbiega zanadto od komfortu oferowanego przez Razer DeathAdder Elite. Piętą achillesową tego modelu jest jednak rolka. Podczas użytkowania może ona nieprzyjemnie piszczeć. Znacznie gorzej wypada również uniwersalność bryły urządzenia. To model o specyficznych wyprofilowaniach, który sprawdzi się w dłoni nielicznych osób.