Ostatnia aktualizacja: 4 czerwca 2019
Historia aktualizacji
4 cze 2019

Zmiana rekomendowanej klawiatury dla wielbicieli ciszy na model Corsair K70 RGB MK.2.

14 sty 2019

Dodanie do rekomendowanych klawiatur modeli Razer Huntsman Elite i Corsair Strafe RGB.

28 maja 2018

Zmiana rekomendacji w kategorii cena/jakość na HyperX Alloy FPS.

13 wrz 2017Pierwsza publikacja

Klawiatury mechaniczne to sprzęt dla graczy, którzy nie mogą pozwolić sobie na kompromisy. Pomimo tego, że większość z nich jest bardzo wytrzymała i funkcjonalna, to nie wszystkie są godne polecenia. Po wielu godzinach testów i analizy  komentarzy użytkowników wybraliśmy najlepszą klawiaturę mechaniczną do gier dla osób, dla których cena nie gra roli. Jest nią Corsair Gaming K95 RGB Platinum. Polecamy ją z ręką na sercu, ale w tekście nie zabraknie ciekawych alternatyw dla graczy ze specjalnymi wymaganiami.

Interesuje Cię konkretny przedział cenowy?

Najlepsza klawiatura mechaniczna do gier: Corsair Gaming K95 RGB Platinum

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Rodzaj przełączników
Cherry MX Speed, Cherry MX Brown
Wymiary (sz × w × g)
465 × 171 × 36
Waga
1,3 kg
Długość przewodu
2 m
Anti-ghosting
Pełny
Próbkowanie
1000 Hz

Corsair Gaming K95 RGB Platinum to najbardziej funkcjonalna klawiatura mechaniczna do gier na rynku. Nie ma tu ani śladu nawet najmniejszych niedociągnięć, a każdy detal jest przemyślany. Mogłoby się wydawać, że tej klasie sprzętu doskonałe wykonanie powinno być normą, jednak nawet w niej znajduje się wiele urządzeń, w których pozostawia ono wiele do życzenia. Jednak nie w K95 Platinum. Wierzchnią część klawiatury tworzy metalowa płyta, którą umieszczono na plastikowej ramie. Nie jest to jednak tani plastik znany z większości produktów. Jest on bardzo dobrej jakości, a dzięki połączeniu go z metalowym wierzchem klawiatura ta nie ugina się pod mocnym naciskiem, co często występuje nawet w najdroższych modelach konkurencji. Aby użytkowanie klawiatury było jeszcze przyjemniejsze, do zestawu dołączono podkładkę pod nadgarstki.

Corsair Gaming K95 RGB Platinum

Niewątpliwie największym atutem K95 Platinum są jednak jej przełączniki. Tę klawiaturę mechaniczną do gier kupić można zarówno z uniwersalnymi mikroprzełącznikami Cherry MX Brown, jak i bardzo szybkimi Cherry MX Speed. To właśnie te drugie sprawiają, że K95 Platinum jest prawdziwą gratką dla graczy i dla tego modelu trudno znaleźć równą konkurencję. Z testów wynika, że Cherry MX Speed to jedne z najszybszych przełączników mechanicznych, czym gwarantują błyskawiczną reakcję na polecenia gracza. Co ważne, przełączniki te występują jedynie w klawiaturach marki Corsair.

Corsair Gaming K95 RGB Platinum (2)

Pomimo tego, że klawiatura Corsair Gaming K95 RGB Platinum to niemal idealna klawiatura mechaniczna do gier, trzeba zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszym z nich są wymiary urządzenia. Ze względu na dodatkowe przyciski i podkładkę, klawiatura ta zajmuje dużo miejsca na biurku. Dla większości użytkowników nie będzie to pewnie problem, jednak gracze spędzający czas przy mniejszym stanowisku powinni wybrać inną klawiaturę. Drugim aspektem jest cena. Corsair Gaming K95 RGB Platinum to bez wątpienia klawiaturowa klasa premium, ale za przyjemność płynącą z korzystania z niej trzeba zapłacić naprawdę sporo.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Najlepsza klawiatura mechaniczna do gier, alternatywa: Razer Huntsman Elite – gdy liczy się wygoda

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Rodzaj przełączników
Razer Opto-Mechanical (optyczno-mechaniczne)
Wymiary (sz × w × g)
445 × 137 × 37
Waga
1,1 kg
Długość przewodu
1,8 m
Anti-ghosting
Tak (Obsługa do 10 jednocześnie wciśniętych klawiszy)
Próbkowanie
1000 Hz
Razer Huntsman Elite

Razer Huntsman Elite to również bardzo funkcjonalna i dobrze wykonana klawiatura mechaniczna do gier, której jedną z największych zalet są przełączniki mechaniczno-optyczne. Oznacza to, że w rzeczywistości są one przełącznikami mechanicznymi, jednak w odróżnieniu od nich aktywacja następuje nie dzięki stykowi dwóch elementów wewnątrz mechanizmu, a odblokowaniu przepływu wiązki światła podczerwonego. Takie rozwiązanie zapewnia błyskawiczną reakcję na każde działanie. Na ten moment są to najbardziej wytrzymałe przełączniki na rynku, bowiem ich trwałość szacowana jest na aż 100 milionów kliknięć. Kolejnym wartym uwagi elementem jest dodatkowa podkładka pod nadgarstki. Wykonano ją z miękkiego, skóropodobnego materiału, co bez dwóch zdań wyróżnia ją na tle popularnych plastikowych podkładek. Trzeba przyznać, że w połączeniu ze świetnie wyprofilowanymi klawiszami zapewnia najwyższy poziom komfortu, czyniąc model Razer Huntsman Elite najwygodniejszą klawiaturą mechaniczną.

Opto-Mechanical

Nawet najdroższe klawiatury mechaniczne do gier nie są pozbawione wad. Jednym z minusów Razera Huntsman Elite jest sztywność konstrukcji. O ile wierzchnia płyta klawiatury wykonana została z metalu, o tyle brak dodatkowego usztywnienia wewnątrz ramy sprawia, że w trakcie dynamicznego użytkowania delikatnie ugina się pod naciskiem. Co prawda nie utrudnia to użytkowania, jednak jest wyraźnie widoczne i w tej kwocie nie powinno mieć miejsca. Niewielkim minusem jest też hałas, jaki generują przełączniki optyczno-mechaniczne. Wynika to bezpośrednio ze specyfiki ich budowy, przez co konstrukcja ta z pewnością nie sprawdzi się na biurku osób ceniących ciszę.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Najlepsza klawiatura mechaniczna do gier, alternatywa: Corsair K70 RGB MK.2 – najlepsza klawiatura mechaniczna dla osób ceniących ciszę

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Rodzaj przełączników
Cherry MX Blue
Cherry MX Red
Cherry MX Brown 
Cherry MX Silent
Wymiary (sz × w × g)
438 × 169 × 39
Waga
1,25 kg
Długość przewodu
1,8 m
Anti-ghosting
Pełny
Próbkowanie
1000 Hz

Na model Corsair K70 RGB MK.2 powinny zwrócić uwagę wszystkie osoby, które poszukują klawiatury mechanicznej do gier, lecz nie mogą sobie pozwolić na hałas generowany przez większość z nich. Wszystko za sprawą świetnych przełączników Cherry MX Silent. Dzięki tym liniowym przełącznikom, Corsair K70 RGB MK.2 łączy w sobie najlepsze cechy klawiatur mechanicznych, takie jak wysoka trwałość i świetne wykonanie, z dużą zaletą klasycznych klawiatur membranowych oraz nożycowych, jaką jest ciche działanie. K70 RGB MK.2 wyposażona w przełączniki Cherry MX Silent to obecnie najcichsza klawiatura mechaniczna do gier na rynku. Nie bez znaczenia pozostaje również świetne oprogramowanie dodatkowe, pozwalające dostosować urządzenie do własnych potrzeb, oraz – jak w przypadku K95 Platinum – szereg bonusów, takich jak podkładka pod nadgarstki i pełne podświetlenie.

Corsair MK.2

Corsair K70 RGB MK.2 to również odświeżona i jeszcze bardziej udoskonalona rama, która pod względem jakości wykonania nie różni się praktycznie niczym od naszej głównej rekomendacji. Co więcej, w stosunku do podstawowej wersji Corsair K70, nowszy model otrzymał trzy dodatkowe klawisze funkcyjne, które, w połączeniu z czterema odświeżonymi klawiszami multimedialnymi, zapewniają dużą kontrolę zarówno w trakcie rozgrywki, jak i pracy. Nie można też zapomnieć o bardzo rozbudowanym oprogramowaniu, które zadowoli nawet najbardziej wymagających graczy. Jeśli więc poszukujecie klawiatury mechanicznej z wyjątkowo cichymi przełącznikami, która pod wieloma względami okazuje się równie dobra, co nasza główna rekomendacja, to K70 RGB MK.2 jest strzałem w dziesiątkę.

Corsair MK.2 (2)
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jak wybieramy najlepsze klawiatury mechaniczne do gier?

Najlepszym sposobem na znalezienie idealnej klawiatury mechanicznej do gier byłoby przetestowanie wszystkich klawiatur tego typu. Niestety, nie jest to możliwe, bo jest ich za dużo. Poza tym, pewnych modeli nie ma sensu testować, ponieważ są bardzo źle oceniane przez użytkowników i recenzentów, co ma dla nas duże znaczenie. Dlatego pod uwagę bierzemy jedynie te modele klawiatur, które są znane ze swojej nienagannej jakości wykonania i osiągów. Najlepiej oceniane klawiatury mechaniczne sprawdzamy w laboratorium testowym serwisów PCLab.pl i KomputerSwiat.pl. Testy przebiegają według określonego schematu. To właśnie dzięki niemu możliwe jest bezpośrednie porównanie ze sobą różnych urządzeń i wyłonienie najlepszego z nich. W czasie testów sprawdzamy:

 • Jakość wykonania (w tym użyte do budowy materiały, spasowanie poszczególnych elementów, ich jakość) oraz kwestie związane z ergonomią, takie jak waga, wyprofilowanie oraz wszelkie inne detale mogące wpłynąć na komfort użytkowania.
 • Rodzaj przełączników oraz ich praca. To bez wątpienia najistotniejszy aspekt każdej klawiatury mechanicznej. Od niego w głównej mierze zależy komfort użytkowania urządzenia. Na tym etapie szczególną uwagę zwracamy na sposób ich działania, siłę, jaką trzeba przyłożyć, aby aktywować przełącznik, skok, deklarowaną przez producenta wytrzymałość oraz jakość ich osadzenia w urządzeniu. Nie pomijamy również oceny budowy nasadek. Zwracamy uwagę na ich wyprofilowanie, jakość tworzywa, czcionkę oraz właściwości przeciwpoślizgowe.
 • Użytkowanie urządzenia. To kolejny istotny etap testów, który dostarcza nam informacji o tym, jak urządzenie spisuje się w codziennym życiu. W tej części szczególną uwagę zwracamy na to, czy jest ono stabilne i nie ślizga się po powierzchni, czy dostęp do przycisków dodatkowych jest intuicyjny i szybki, oraz jak sprawują się dodatki, takie jak podkładka pod nadgarstki. 
 • Funkcjonalność programowa. Na sam koniec ocenie poddajemy zastosowane przez producenta techniki programowe, takie jak programowalne klawisze, nagrywanie makr, tworzenie profili, anti-ghosting, integracja podświetlenia z grami.

Oprócz własnego doświadczenia i testów, na wybór rekomendacji mają wpływ opinie polskich i zagranicznych serwisów zajmujących się testami sprzętu, na przykład Tom's Hardware i TweakTown. Nierzadko sięgamy też po wiedzę, którą znaleźć można na forach Geekhack i Deskthority. Wszystko po to, aby mieć pewność, że rekomendowane przez nas konstrukcje są naprawdę godne polecenia.

Czym różni się klawiatura mechaniczna od pozostałych klawiatur i dlaczego jest lepsza?

Klawiatury mechaniczne, od najpopularniejszych i najtańszych klawiatur, jakimi bez wątpienia są klawiatury membranowe, przede wszystkim różnią się sposobem działania. Klawiatury membranowe wykorzystują gumowe kopułki, które znajdują się bezpośrednio pod klawiszami. Przyciśnięcie klawisza sprawia, że gumka dociskana jest do membrany, tworząc w ten sposób sygnał, który trafia do komputera. W przypadku klawiatur mechanicznych działa to zupełnie inaczej. W takim urządzeniu każdy klawisz posiada własny mechanizm aktywacji zwany przełącznikiem. W zależności od ich rodzaju, różne są doznania płynące z ich użytkowania, bowiem każdy rodzaj przełącznika odznacza się inną siłą nacisku potrzebną do aktywacji oraz charakterystyką pracy. Ze względu na jakość użytych materiałów oraz wysoką trwałość, klawiatury mechaniczne są znacznie droższe od tradycyjnych „gumek”. Przełączniki mechaniczne, dzięki swojej konstrukcji, mogą wytrzymać nawet 60 milionów przyciśnięć, natomiast standardowe gumki wyrabiają się nawet kilka razy szybciej. Oprócz niewątpliwych zalet związanych z trwałością, aktywacja przełączników mechanicznych często następuje szybciej niż w klawiaturach membranowych. Wszystko za sprawą tego, że próg ich aktywacji położony jest płycej, a nie tak jak w klawiaturach membranowych – na samym dole (czyli nie trzeba dociskać klawiszy do końca, aby zadziałały). To właśnie dlatego klawiatury mechaniczne cieszą się szczególną popularnością wśród graczy.

Klawiatura mechaniczna

Rodzaje przełączników w klawiaturach mechanicznych

Przed zakupem klawiatury mechanicznej warto zwrócić uwagę na to, w jaki rodzaj przełączników została ona wyposażona. Najpopularniejsze są przełączniki firmy Cherry Electrical Products, znane jako Cherry MX. Można je znaleźć w droższych, dobrze wykonanych urządzeniach. Poniżej przedstawiamy specyfikację wszystkich przełączników Cherry dostępnych na polskim rynku.

 • Cherry MX Red – są najczęściej spotykanym rodzajem przełączników. Charakteryzują się liniowym działaniem (brak wyczuwalnego oporu podczas wciskania) oraz niewielką siłą nacisku wymaganą do aktywacji, wynoszącą 45 gramów. Punkt aktywacji położony jest płytko, a rejestracja kliknięcia następuje po wciśnięciu na głębokość 2 milimetrów.
 • Cherry MX Black – podobnie jak Cherry MX Red działają w sposób liniowy, ale trzeba je naciskać z większą siłą. W przypadku Cherry MX Black wynosi ona 60 gramów, przez co przełączniki pracują ciężej.
 • Cherry MX Blue – w porównaniu do wcześniej omawianych rodzajów różnią się sposobem działania. Nie jest on liniowy. Aktywacja jest tutaj łatwo wyczuwalna (ze względu na wyraźny opór podczas wciskania) oraz słyszalna (charakterystyczny „klik”). Pod względem siły nacisku wymaganej do aktywacji są bardzo dobrze wyważone, bowiem wynosi ona 50 gramów. Warto zaznaczyć, że są to najgłośniejsze przełączniki tego producenta.
 • Cherry MX Brown – przełączniki te uznawane są za najbardziej uniwersalne. Sprawdzą się zarówno w pracy, pisaniu, jak i graniu. Charakterystyka ich działania jest nieco zbliżona do Cherry MX Blue. Podobnie jak one, Cherry MX Brown wyróżnia wyczuwalny moment aktywacji, lecz nie towarzyszy jej wyraźny sygnał dźwiękowy. W ich przypadku siła nacisku wymagana do aktywacji wynosi 45 gramów.
 • Cherry MX Speed (Silver) – przełączniki charakteryzujące się liniowym działaniem. Podobnie jak w MX Red oraz MX Brown, do ich aktywacji potrzebna jest niewielka siła nacisku wynosząca zaledwie 45 gramów. Są to przełączniki, których punkt aktywacji położony jest najpłycej. Aby nastąpiła aktywacja, wystarczy wcisnąć je na 1,2 milimetra.
 • Cherry MX Silent (Red) – przełączniki, których charakterystyka działania jest prawie identyczna, jak w przypadku standardowych MX Red. Wyróżniają się jednak minimalnie niższym skokiem oraz znacznie cichszą pracą.

Oprócz wyżej wymienionych przełączników, w ofercie producenta znajdziemy również przełączniki MX Silent Black, Cherry MX Green, Cherry MX Clear, Cherry MX White. Klawiatury wyposażone w te rodzaje przełączników są jednak niedostępne w Polsce. Oprócz przełączników Cherry MX, w klawiaturach mechanicznych dostępnych na polskim rynku znajdziemy również przełączniki takich firm, jak Kailh, Outemu, Gateron oraz autorskie przełączniki wybranych producentów peryferiów, takich jak Rommer G (Logitech), Razer Mechanical Switches (Razer), QS1, QS2 (SteelSeries). Każdy z nich jest mniej lub bardziej zbliżony do specyfiki działania wybranego przełącznika Cherry MX, jednak mogą one różnić się od siebie siłą nacisku wymaganą do aktywacji, skokiem oraz sposobem działania. Przed zakupem klawiatury mechanicznej z wybranym rodzajem przełączników dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy odpowiada Tobie ich mechanika i dźwięk, który generują.

Przełączniki Kailh

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru klawiatury mechanicznej dla graczy?

Klawiatura mechaniczna to urządzenie, które dzięki dodatkowej funkcjonalności może znacząco uprzyjemnić rozgrywkę. Do najpopularniejszych dodatków należy programowanie klawiszy, nagrywanie makr, blokada przycisków Windows i skrótów mogących przeszkodzić w rozgrywce (na przykład Alt+F4), anti-ghosting (pozwala na jednoczesne wciśnięcie wielu przycisków bez blokowania działania klawiatury) oraz tworzenie i zapisywanie profili dla wybranych aplikacji.

Oprócz oczywistych elementów, takich jak rodzaj przełączników, bezpośrednio przed zakupem warto sprawdzić z jakich materiałów wykonane zostało urządzenie oraz jakie są jego wymiary. Nawet najlepsza klawiatura mechaniczna nie zda egzaminu, kiedy stanowisko, na którym ma być ustawiona, jest za małe.

Nie bez znaczenia są również dodatki ułatwiające codzienne, rutynowe czynności. Mowa tu o wszelkich klawiszach multimedialnych, pozwalających na kontrolowanie aplikacji, oraz dodatkach w postaci podkładki pod nadgarstki i wymiennych nasadek o różnej fakturze. Wszystko to podczas użytkowania będzie miało duże znaczenie i może znacząco wpłynąć na jego komfort.

Istotnym elementem jest również układ klawiszy. Wyróżniamy ich dwa rodzaje: układ angielski, zwany też europejskim, oraz układ amerykański. Gracze powinni wybrać układ angielski, ze względu na podłużną konstrukcję lewego klawisza Shift i klawisz backslash umieszczony pod Enterem. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne wciskanie często używanego w grach Shifta bez obawy, że spoczywający na nim palec ześlizgnie się na klawisz sąsiedni, lub w ogóle się w niego nie trafi. Układ amerykański wyróżnia się natomiast małym Shiftem, przyciskiem ze znakiem specjalnym znajdującym się bezpośrednio przed nim oraz dużym Enterem. Co prawda do tego rozwiązania da się przyzwyczaić, ale początkowo łatwo o pomylenie guzików.

Dlaczego właśnie Corsair Gaming K95 RGB Platinum jest najlepszą klawiaturą mechaniczną dla graczy?

Przyznanie produktowi firmy Corsair głównej rekomendacji spowodowane było wieloma czynnikami. Najważniejszym, szczególnie z punktu widzenia gracza, są montowane w urządzeniu przełączniki Cherry MX Speed. Doskonale wiemy, że gracze, których nie ogranicza budżet, szukają urządzeń o nienagannych osiągach i nie muszą godzić się na kompromisy. Trzeba powiedzieć jasno, że na chwilę obecną przełączniki Cherry MX Speed są po prostu najszybsze. Oprócz tego, że wyróżniają się liniowym działaniem oraz niewielką siłą nacisku potrzebną do aktywacji, charakteryzują się również najpłycej położonym punktem aktywacji, co sprawia, że rejestrują akcję po wciśnięciu klawisza na głębokość zaledwie 1,2 milimetra. Jest to cecha, która bez wątpienia deklasuje inne klawiatury mechaniczne dla graczy. Co prawda przełączniki Cherry MX Speed znajdują się również w innych klawiaturach mechanicznych Corsair, takich jak K70 RGB MK.2 Rapidfire i K65 RGB Rapidfire, które są przy tym tańsze. Należy jednak podkreślić, że Corsair K70 RGB MK.2 Rapidfire to klawiatura mniej funkcjonalna ze względu na brak sześciu klawiszy dodatkowych, a model K65 to urządzenie kompaktowe, pozbawione bloku numerycznego. Nie bez znaczenia pozostają również dodatki w postaci dołączonego kompletu wybranych klawiszy o innej – niż oryginalne – powierzchni, dwustronnej podkładki pod nadgarstki oraz  przydatnych funkcji, takich jak rozbudowane oprogramowanie i klawisze multimedialne. Wszystko to, w połączeniu z bardzo dobrym wykonaniem, sprawia, że Corsair Gaming K95 RGB Platinum spisuje się po prostu rewelacyjnie zarówno w czasie rekreacyjnej rozgrywki, jak i w meczu na najwyższym poziomie.

Corsair Gaming K95 RGB Platinum (3)

Trzeba jednak pamiętać o tym, że Corsair Gaming K95 RGB Platinum nie jest klawiaturą dla każdego. Nie przypadnie ona do gustu osobom, które szukają bardziej kompaktowych konstrukcji, bądź klawiatur, które z łatwością można przewieźć w inne miejsce. Wielu osobom nie spodoba się również cena urządzenia. Jednak za bezkompromisowe rozwiązania trzeba słono zapłacić.

Inne warte uwagi klawiatury mechaniczne dla graczy

 • Logitech G Pro Gaming Keyboard – klawiatura mechaniczna TKL (bez bloku numerycznego), którą producent wyposażył w bardzo szybkie przełączniki Romer-G. Punkt ich aktywacji został położony nieco głębiej (1,5 milimetra) niż w Cherry MX Speed. Podobnie jak CM MasterKeys Pro S RGB, tak i Logitech pochwalić może się nieskomplikowaną budową oraz odpinanym kablem, co sprawia, że może być dobrą alternatywą dla modelu CoolerMastera. Dla niektórych wadą może być jednak jej prostota. Nie znajdzie się tu żadnych dodatkowych przycisków multimedialnych, a wszelkie makra przypisać trzeba do klawiszy funkcyjnych.
 • CMStorm MasterKeys Pro L – to nic innego, jak rozbudowany o bloku klawiszy numerycznych MasterKeys Pro S RGB. Klawiatura ta jest bardzo dobrze wykonana i dobrze sprawdzi się w rozgrywce. Podobnie jak w mniejszej wersji, tak i tutaj wielu osobom może nie przypaść do gustu dość surowy wygląd urządzenia.
 • SteelSeries Apex M800 – warto zwrócić na nią uwagę ze względu na niski profil, który w klawiaturach mechanicznych jest rzadko spotykany. Wyposażona została w autorskie przełączniki QS1, których próg aktywacji położony jest niżej (podobnie jak w Romer-G) niż w większości przełączników Cherry MX. Jest również stosunkowo cicha. Pewnym mankamentem jest średnia jakość plastików, z których została zbudowana, oraz to, że przełączniki QS1 nie zapewniają takiej płynności i gładkości podczas wciśnięcia, jak przełączniki Cherry MX.
 • Razer BlackWidow Chroma V2 – ulepszona wersja popularnego modelu BlackWidow. Wykonana została z bardzo dobrej jakości materiałów, a samo spasowanie elementów stoi na najwyższym poziomie. Producent zastosował w niej własne przełączniki. Pomimo tego, że jest to urządzenie bardzo funkcjonalne i świetnie sprawdzi się w rozgrywce, niektórym użytkownikom nie spodoba się umieszczenie dodatkowego złącza USB oraz audio na prawym boku klawiatury. Podłączone do nich urządzenia oraz biegnące z tej strony kable ograniczają powierzchnię na użytkowanie myszki.
 • Asus ROG Claymore – bardzo dobrze wykonana klawiatura mechaniczna, której wygląd może przypaść do gustu wielu użytkownikom. W konstrukcji tej producent zastosował ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu bloku klawiszy numerycznych można odpiąć od reszty urządzenia. Świetne wykonanie, odpinany blok numeryczny oraz możliwość zakupu produktu wyposażonego w jeden z czterech rodzajów przełączników Cherry MX sprawiają, że klawiatura ta jest dobrą alternatywą dla wyróżnionych urządzeń. Największą wadą pozostaje jednak jej cena – jest ona znacznie droższa nawet od polecanego w teście K95 RGB Platinum.
 • Corsair K70 RGB Rapidfire – starsza wersja polecanej przez nas klawiatury Corsair K70 RGB MK.2. To bez dwóch zdań jedna z najlepszych klawiatur mechanicznych za ponad 600 złotych, jednak od naszej głównej rekomendacji wypada gorzej pod względem jakości montażu przełączników oraz funkcjonalności. Podobnie jak i najnowsza wersja, tak i starszy model pozbawiony jest dodatkowych sześciu klawiszy występujących w K95 Platinum. Choć dla wielu będą one jedynie zbędnym dodatkiem, to najbardziej wymagający gracze mogą wyraźnie odczuć ich brak.