Ostatnia aktualizacja: 28 maja 2018
Historia aktualizacji
28 maja 2018

Zmiana rekomendacji w kategorii cena/jakość na HyperX Alloy FPS.

13 wrz 2017Pierwsza publikacja

Klawiatury mechaniczne to sprzęt dla graczy, którzy nie mogą pozwolić sobie na kompromisy. Pomimo tego, że większość tych urządzeń jest bardzo wytrzymała i funkcjonalna, to nie wszystkie są godne polecenia. Po przeanalizowaniu ofert rynkowych, komentarzy użytkowników oraz wielu testach wyłoniliśmy klawiaturę mechaniczną niemal idealną. Jest nią Corsair Gaming K95 RGB Platinum – genialna klawiatura łącząca w sobie wszystko to, co dla gracza najistotniejsze. Polecamy ją z ręką na sercu, ale w tekście nie zabraknie także alternatyw, które ze względu na jakość wykonania, cenę oraz dodatkowe funkcje także są dobrym wyborem.

Jaka klawiatura mechaniczna dla graczy? Nasza główna rekomendacja: Corsair Gaming K95 RGB Platinum

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Rodzaj przełączników
Cherry MX Speed, Cherry MX Brown
Wymiary (sz × w × g)
465 × 171 × 36
Waga
1,3 kg
Długość przewodu
2 m
Anti-ghosting
Pełny
Próbkowanie
1000 Hz
Corsair Gaming K95 RGB Platinum

Corsair Gaming K95 RGB Platinum to usprawniona wersja flagowego modelu K95. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest ona bardzo dobrze wykonana, a wszystkie jej elementy zostały precyzyjnie spasowane. Nie ma tu ani śladu nawet najmniejszych niedociągnięć, a każdy detal jest przemyślany. Mogłoby się wydawać, że tej klasie sprzętu doskonałe wykonanie powinno być normą, jednak nawet w niej znajduje się wiele urządzeń, których jakość wykonania i użyte materiały pozostawiają wiele do życzenia. Wierzchnią część urządzenia tworzy metalowa płyta, którą umieszczono na plastikowej ramie. Nie jest to jednak tani plastik znany z większości produktów. Jest on bardzo dobrej jakości, a dzięki połączeniu go z metalowym wierzchem klawiatura ta nie ugina się pod mocnym naciskiem, co często występuje nawet w najdroższych modelach konkurencji. Użyte materiały świetnie sprawdzają się w praktyce. Podczas korzystania z klawiatury nie uświadczy się żadnych skrzypnięć ani trzasków. Aby było ono jeszcze przyjemniejsze, do zestawu dołączono dodatkową podkładkę pod nadgarstki. Jest ona dwustronna, a dzięki mocowaniu na magnes jej montaż jest szybki i nie sprawia niepotrzebnych problemów. Niewątpliwie największym atutem K95 Platinum są jednak montowane w tej klawiaturze przełączniki. Urządzenie to kupić można zarówno z uniwersalnymi mikroprzełącznikami Cherry MX Brown, jak i bardzo szybkimi Cherry MX Speed. To właśnie te drugie sprawiają, że K95 Platinum jest prawdziwą gratką dla graczy. Z testów wynika, że są to najszybsze pod względem aktywacji przełączniki mechaniczne, czym gwarantują błyskawiczną reakcję na polecenia użytkownika. Co ważne, przełączniki te występują jedynie w klawiaturach marki Corsair.

Corsair Gaming K95 RGB Platinum (2)

Pomimo tego, że klawiatura Corsair Gaming K95 RGB Platinum to klawiatura mechaniczna niemal idealna, trzeba zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszym z nich są wymiary urządzenia. Ze względu na dodatkowe przyciski i podkładkę, klawiatura ta zajmuje dużo miejsca na biurku. Dla większości użytkowników nie będzie to pewnie problem, jednak dla osób spędzających czas przy mniejszym stanowisku jest to cecha mogąca wpłynąć na decyzję o zakupie. Drugim aspektem jest cena. Corsair Gaming K95 RGB Platinum to bez wątpienia klawiaturowa klasa premium, ale za przyjemność płynącą z korzystania z niej trzeba zapłacić naprawdę sporo.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Klawiatura mechaniczna dla graczy, alternatywa: HyperX Alloy FPS – najlepszy stosunek jakości do ceny

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Rodzaj przełączników
Cherry MX Red
Cherry MX Blue
Cherry MX Brown
Wymiary (sz × w × g)
441,7 × 129,4 × 335,6
Waga
1049 g
Długość przewodu
1,8 m
Anti-ghosting
Pełny
Próbkowanie
1000 Hz
HyperX Alloy FPS

HyperX Alloy FPS to pierwsza klawiatura marki HyperX, która pojawiła się na rynku. W momencie premiery nie był to najbardziej opłacalny zakup, bowiem w jej cenie dało się znaleźć kilka bardziej funkcjonalnych mechaników. Dziś jednak jej cena spadła do tego stopnia, że bez cienia wątpliwości należy zaliczyć ją do najlepiej wycenionych klawiatur mechanicznych na rynku. To proste i dobrze wykonane urządzenie, które szczególnie spodoba się fanom klasycznych i nieprzekombinowanych konstrukcji. Jednym z największych atutów tego modelu jest wytrzymałość. Wszystko ze względu na górną płytę, którą wykonano w całości z metalu, co w ostateczności wpływa również na doskonałą jakość montażu przełączników. To właśnie one są najważniejszym elementem każdej klawiatury mechanicznej. HyperX Alloy FPS dostępna jest z trzema rodzajami oryginalnych przełączników Cherry MX. My polecamy konstrukcję z czerwonymi przełącznikami, bowiem w klawiaturze HyperX Alloy FPS to właśnie one spisują się najlepiej. Charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i zapewniają największą gładkość ruchu, dzięki czemu są jednymi z najczęściej wybieranych przez graczy. Godnym uwagi elementem jest także wsparcie dla pełnego anty-ghostingu, który w praktyce pozwala na aktywację nawet wszystkich klawiszy jednocześnie. To niemała zaleta, bowiem z poprawnym działaniem anty-ghostingu mają problem nawet najdroższe konstrukcje. HyperX Alloy FPS wyróżnia się także specyficzną budową. Jako jedna z nielicznych klawiatur charakteryzuje się na tyle niskim profilem ramy, że nawet podczas najdłuższych rozgrywek nie zmęczy dłoni. Jeśli dodamy do tego możliwość demontażu przewodu oraz w pełni otwartą konstrukcję, która pozwoli na łatwe czyszczenie i błyskawiczną wymianę nasadek, otrzymamy klasyczną i ponadczasową konstrukcję, która z pewnością posłuży przez długie lata. 

HyperX Alloy FPS

HyperX Alloy FPS to urządzenie, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Należy jednak pamiętać, że model ten nie jest pozbawiony pewnych wad, z których jedna wiąże się bezpośrednio z wykonaniem urządzenia. Mowa tu o metalowej ramie urządzenia. Co prawda sprawia ona, że klawiatura jest wyjątkowo wytrzymała, jednak mocniejsze przyciśnięcie powoduje jej delikatne uginanie się. Element ten nie przeszkadza w użytkowaniu i nie powoduje trwałego odkształcania się konstrukcji, jednak ten aspekt może mieć szczególne znaczenie dla graczy, którzy wyjątkowo mocno uderzają w klawisze. Dla niektórych użytkowników poważną wadą będzie również brak dodatkowego oprogramowania. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, bowiem z klawiatury możemy korzystać od razu po podłączeniu do komputera, ale nie wątpimy, że brak zaawansowanych funkcji, takich jak programowanie klawiszy oraz tworzenie makr, będzie trudne do zaakceptowania dla najbardziej wymagających graczy. 

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Klawiatura mechaniczna dla graczy, alternatywa: CoolerMaster MasterKeys Pro S – klawiatura mechaniczna dla graczy z małym biurkiem

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Rodzaj przełączników
Cherry MX Red, Cherry MX Blue, Cherry MX Brown
Wymiary (sz × w × g)
359 × 130,8 × 39
Waga
930 g
Długość przewodu
1,5 m
Anti-ghosting
Pełny
Próbkowanie
1000 Hz

Dla osób podróżujących ze sprzętem najważniejsze są wymiary oraz waga klawiatury. Im klawiatura mniejsza, tym lepiej, ponieważ można ją łatwo przetransportować, a brak bloku numerycznego dodatkowo sprawia, że urządzenie jest lżejsze. Nie jest to jednak jedyna zaleta mniejszych klawiatur mechanicznych. Brak bloku numerycznego powoduje, że klawiatura nie zajmuje wiele miejsca na biurku, przez co zyskuje się dodatkową powierzchnię na ruchy wykonywane myszką. Ma to szczególne znaczenie wśród graczy low sense. Najlepszym wyborem w tej kategorii jest CoolerMaster MasterKeys Pro S RGB. Model ten wyróżnia się bardzo prostą budową oraz odpinanym kablem. Cechę tę warto wyszczególnić, bowiem wiele klawiatur dedykowanych podróżującym graczom nie umożliwia jego wypięcia. To bardzo dobre rozwiązanie, które dodatkowo zabezpiecza urządzenie przed uszkodzeniem podczas transportu. W „mechanikach" tego typu minimalizm jest szczególnie pożądany. Zbędne dodatki mogą znacznie utrudnić transport urządzenia, a CoolerMaster MasterKeys Pro S RGB to najprostsza konstrukcja zachowująca wszystkie cechy pełnowymiarowych klawiatur mechanicznych. Dodatkowym plusem CoolerMastera MasterKeys Pro S jest bardzo solidne wykonanie oraz możliwość dostosowania urządzenia do własnych potrzeb bez instalowania na komputerze dodatkowego oprogramowania. Wystarczy jedynie wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy, a wybrana funkcja zostanie błyskawicznie aktywowana. Wysoki profil klawiszy oraz świetnie wyprofilowane nasadki sprawiają, że z urządzenia korzysta się bardzo dobrze, a palce spoczywają na nich stabilnie. Przypadkowe wciśnięcie sąsiedniego klawisza jest wręcz niemożliwe. Kolejnym atutem jest dostępność modelu Pro S RGB z trzema różnymi rodzajami przełączników (MX Red, Brown, Blue).

CoolerMaster MasterKeys Pro S RGB

Pomimo niewątpliwych zalet związanych z kompaktowością tej klawiatury, wygląd urządzenia dla niektórych może być zbyt prosty i surowy. Co prawda istnieje możliwość ustawienia wybranego przez siebie koloru podświetlenia oraz zaprogramowania dodatkowych efektów świetlnych, ale i to może okazać się niewystarczające dla osób ceniących skomplikowane i niestandardowe konstrukcje.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Klawiatura mechaniczna dla graczy, alternatywa: Corsair Strafe RGB – najlepsza klawiatura mechaniczna dla osób ceniących ciszę

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Rodzaj przełączników
Cherry MX Silent, Cherry MX Red, Cherry MX Blue, Cherry MX Brown
Wymiary (sz × w × g)
448 × 170 × 40
Waga
1,27 kg
Długość przewodu
1,8 m
Anti-ghosting
Pełny
Próbkowanie
1000 Hz

Na model Corsair Strafe RGB powinny zwrócić uwagę wszystkie osoby, które poszukują klawiatury mechanicznej, lecz nie mogą sobie pozwolić na hałas, jaki generuje większość z nich. Wszystko za sprawą świetnych przełączników Cherry MX Silent. Działają one w sposób liniowy, co oznacza, że przy ich aktywacji nie wyczuwa się charakterystycznego oporu, towarzyszącego na przykład przełącznikom Cherry MX Blue i Brown. Dzięki nim Corsair Strafe RGB łączy w sobie najlepsze cechy klawiatur mechanicznych, takie jak wysoka trwałość i świetne wykonanie, z dużą zaletą klasycznych klawiatur membranowych oraz nożycowych, jaką jest ciche działanie. Strafe RGB wyposażona w przełączniki Cherry MX Silent to obecnie najcichsza klawiatura mechaniczna dla graczy na rynku. Nie bez znaczenia pozostaje również świetne oprogramowanie dodatkowe, pozwalające dostosować urządzenie do własnych potrzeb, oraz – tak jak w przypadku K95 Platinum – szereg bonusów, takich jak podkładka pod nadgarstki i pełne podświetlenie klawiszy.

Corsair Strafe RGB

Pomimo tego, że model ten należy do czołówki klawiatur mechanicznych, niektórym użytkownikom przeszkadzać może działanie przełączników MX Silent, bowiem pracują one mniej płynnie od Cherry MX Red. Uczucie to będzie towarzyszyło przede wszystkim osobom, które wcześniej korzystały z innych konstrukcji mechanicznych, opartych na czerwonych przełącznikach Cherry MX. Cechy tej jednak nie sposób nazwać wadą, bowiem ocena działania przełączników jest ściśle zależna od osobistych preferencji użytkownika. Corsair Strafe RGB nie jest też aż tak funkcjonalny, jak K95 RGB Platinum, ze względu na brak dodatkowych klawiszy multimedialnych i stworzonych z myślą o przypisywaniu do nich makr.

Corsair Strafe RGB (2)
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kryteria doboru klawiatur mechanicznych dla graczy do zestawienia

Klawiatury mechaniczne dla graczy to urządzenia, które, ze względu na swoją świetną jakość wykonania i długą szacowaną wytrzymałość, zdominowały segment drogich klawiatur, wypierając z niego dotychczas znane (i często równie drogie) klawiatury membranowe. Wybranie najlepszej z nich nie jest rzeczą łatwą i wymagało od nas zastosowania pewnych filtrów. Podstawowym z nich było upewnienie się, że wszystkie sprawdzane przez nas urządzenia są łatwo dostępne w większości znanych polskich sklepów. Pod uwagę bierzemy jedynie sprzęt nowy, dostępny na rynku pierwotnym. Szczególną uwagę zwróciliśmy na produkty chętnie wybierane i dobrze oceniane przez użytkowników, czyli graczy. Oprócz własnego doświadczenia i testów, w czasie wybierania rekomendacji sprawdzamy opinie wielu polskich i zagranicznych serwisów, takich jak na przykład Tom's Hardware, czy TweakTown. Prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat klawiatur są jednak fora Geekhack i Deskthority.

Wybierając najlepsze klawiatury mechaniczne braliśmy pod uwagę:

 • Rodzaj zastosowanych przełączników oraz cechy związane z ich użytkowaniem (sposób działania, siłę, jaką trzeba przyłożyć, aby aktywować przełącznik, skok);
 • Liczba oraz stopień przydatności oferowanych funkcji programowych (programowalne klawisze, nagrywanie mark, tworzenie profili, pełny anti-ghosting, integracja podświetlenia z grami);
 • Jakość wykonania i wykorzystanych materiałów;
 • czy istnieje możliwość personalizacji urządzenia bez instalowanego dodatkowego oprogramowania (szczególnie ważne w przypadku klawiatur „przenośnych”);
 • Możliwość demontażu poszczególnych elementów, takich jak podkładka pod nadgarstki, kabel (szczególnie ważne w przypadku klawiatur „przenośnych”).

Na czym polegają testy klawiatur mechanicznych

Wszystkie klawiatury mechaniczne testujemy wedle określonego schematu. Pozwala on na dokładną ocenę kluczowych aspektów każdej z nich, takich jak:

 • Jakość wykonania (w tym użyte do budowy materiały, spasowanie poszczególnych elementów, ich jakość) oraz kwestie związane z ergonomią, takie jak waga, wyprofilowanie oraz wszelkie inne detale mogące wpłynąć na komfort użytkowania.
 • Rodzaj przełączników oraz ich praca. To bez wątpienia najistotniejszy aspekt każdej klawiatury mechanicznej. Od niego w głównej mierze zależy komfort użytkowania urządzenia. Na tym etapie szczególną uwagę zwracamy na sposób ich działania, siłę, jaką trzeba przyłożyć, aby aktywować przełącznik, skok, deklarowaną przez producenta wytrzymałość oraz jakość ich osadzenia w urządzeniu. Nie pomijamy również oceny budowy nasadek. Zwracamy uwagę na ich wyprofilowanie, jakość tworzywa, czcionkę oraz właściwości przeciwpoślizgowe.
 • Użytkowanie urządzenia. To kolejny istotny etap testów, który dostarcza nam informacji o tym, jak urządzenie spisuje się w codziennym życiu. W tej części szczególną uwagę zwracamy na to, czy jest ono stabilne i nie ślizga się po powierzchni, czy dostęp do przycisków dodatkowych jest intuicyjny i szybki, oraz jak sprawują się dodatki, takie jak podkładka pod nadgarstki. 
 • Funkcjonalność programowa. Na sam koniec ocenie poddajemy zastosowane przez producenta techniki programowe, takie jak programowalne klawisze, nagrywanie makr, tworzenie profili, anti-ghosting, integracja podświetlenia z grami.

Czym różni się klawiatura mechaniczna od pozostałych klawiatur i dlaczego jest lepsza?

Klawiatury mechaniczne, od najpopularniejszych i najtańszych klawiatur, jakimi bez wątpienia są klawiatury membranowe, przede wszystkim różnią się sposobem działania. Klawiatury membranowe wykorzystują gumowe kopułki, które znajdują się bezpośrednio pod klawiszami. Przyciśnięcie klawisza sprawia, że gumka dociskana jest do membrany, tworząc w ten sposób sygnał, który trafia do komputera. W przypadku klawiatur mechanicznych działa to zupełnie inaczej. W takim urządzeniu każdy klawisz posiada własny mechanizm aktywacji zwany przełącznikiem. W zależności od ich rodzaju, różne są doznania płynące z ich użytkowania, bowiem każdy rodzaj przełącznika odznacza się inną siłą nacisku potrzebną do aktywacji oraz charakterystyką pracy. Ze względu na jakość użytych materiałów oraz wysoką trwałość, klawiatury mechaniczne są znacznie droższe od tradycyjnych „gumek”. Przełączniki mechaniczne, dzięki swojej konstrukcji, mogą wytrzymać nawet 60 milionów przyciśnięć, natomiast standardowe gumki wyrabiają się nawet kilka razy szybciej. Oprócz niewątpliwych zalet związanych z trwałością, aktywacja przełączników mechanicznych często następuje szybciej niż w klawiaturach membranowych. Wszystko za sprawą tego, że próg ich aktywacji położony jest płycej, a nie tak jak w klawiaturach membranowych – na samym dole (czyli nie trzeba dociskać klawiszy do końca, aby zadziałały). To właśnie dlatego klawiatury mechaniczne cieszą się szczególną popularnością wśród graczy.

Klawiatura mechaniczna

Rodzaje przełączników w klawiaturach mechanicznych

Przed zakupem klawiatury mechanicznej warto zwrócić uwagę na to, w jaki rodzaj przełączników została ona wyposażona. Najpopularniejsze są przełączniki firmy Cherry Electrical Products, znane jako Cherry MX. Można je znaleźć w droższych, dobrze wykonanych urządzeniach. Poniżej przedstawiamy specyfikację wszystkich przełączników Cherry dostępnych na polskim rynku.

 • Cherry MX Red – są najczęściej spotykanym rodzajem przełączników. Charakteryzują się liniowym działaniem (brak wyczuwalnego oporu podczas wciskania) oraz niewielką siłą nacisku wymaganą do aktywacji, wynoszącą 45 gramów. Punkt aktywacji położony jest płytko, a rejestracja kliknięcia następuje po wciśnięciu na głębokość 2 milimetrów.
 • Cherry MX Black – podobnie jak Cherry MX Red działają w sposób liniowy, ale trzeba je naciskać z większą siłą. W przypadku Cherry MX Black wynosi ona 60 gramów, przez co przełączniki pracują ciężej.
 • Cherry MX Blue – w porównaniu do wcześniej omawianych rodzajów różnią się sposobem działania. Nie jest on liniowy. Aktywacja jest tutaj łatwo wyczuwalna (ze względu na wyraźny opór podczas wciskania) oraz słyszalna (charakterystyczny „klik”). Pod względem siły nacisku wymaganej do aktywacji są bardzo dobrze wyważone, bowiem wynosi ona 50 gramów. Warto zaznaczyć, że są to najgłośniejsze przełączniki tego producenta.
 • Cherry MX Brown – przełączniki te uznawane są za najbardziej uniwersalne. Sprawdzą się zarówno w pracy, pisaniu, jak i graniu. Charakterystyka ich działania jest nieco zbliżona do Cherry MX Blue. Podobnie jak one, Cherry MX Brown wyróżnia wyczuwalny moment aktywacji, lecz nie towarzyszy jej wyraźny sygnał dźwiękowy. W ich przypadku siła nacisku wymagana do aktywacji wynosi 45 gramów.
 • Cherry MX Speed (Silver) – przełączniki charakteryzujące się liniowym działaniem. Podobnie jak w MX Red oraz MX Brown, do ich aktywacji potrzebna jest niewielka siła nacisku wynosząca zaledwie 45 gramów. Są to przełączniki, których punkt aktywacji położony jest najpłycej. Aby nastąpiła aktywacja, wystarczy wcisnąć je na 1,2 milimetra.
 • Cherry MX Silent (Red) – przełączniki, których charakterystyka działania jest prawie identyczna, jak w przypadku standardowych MX Red. Wyróżniają się jednak minimalnie niższym skokiem oraz znacznie cichszą pracą.

Oprócz wyżej wymienionych przełączników, w ofercie producenta znajdziemy również przełączniki MX Silent Black, Cherry MX Green, Cherry MX Clear, Cherry MX White. Klawiatury wyposażone w te rodzaje przełączników są jednak niedostępne w Polsce. Oprócz przełączników Cherry MX, w klawiaturach mechanicznych dostępnych na polskim rynku znajdziemy również przełączniki takich firm, jak Kailh, Outemu, Gateron oraz autorskie przełączniki wybranych producentów peryferiów, takich jak Rommer G (Logitech), Razer Mechanical Switches (Razer), QS1, QS2 (SteelSeries). Każdy z nich jest mniej lub bardziej zbliżony do specyfiki działania wybranego przełącznika Cherry MX, jednak mogą one różnić się od siebie siłą nacisku wymaganą do aktywacji, skokiem oraz sposobem działania. Przed zakupem klawiatury mechanicznej z wybranym rodzajem przełączników dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy odpowiada Tobie ich mechanika i dźwięk, który generują.

Przełączniki Kailh

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru klawiatury mechanicznej dla graczy?

Klawiatura mechaniczna to urządzenie, które dzięki dodatkowej funkcjonalności może znacząco uprzyjemnić rozgrywkę. Do najpopularniejszych dodatków należy programowanie klawiszy, nagrywanie makr, blokada przycisków Windows i skrótów mogących przeszkodzić w rozgrywce (na przykład Alt+F4), anti-ghosting (pozwala na jednoczesne wciśnięcie wielu przycisków bez blokowania działania klawiatury) oraz tworzenie i zapisywanie profili dla wybranych aplikacji.

Oprócz oczywistych elementów, takich jak rodzaj przełączników, bezpośrednio przed zakupem warto sprawdzić z jakich materiałów wykonane zostało urządzenie oraz jakie są jego wymiary. Nawet najlepsza klawiatura mechaniczna nie zda egzaminu, kiedy stanowisko, na którym ma być ustawiona, jest za małe.

Nie bez znaczenia są również dodatki ułatwiające codzienne, rutynowe czynności. Mowa tu o wszelkich klawiszach multimedialnych, pozwalających na kontrolowanie aplikacji, oraz dodatkach w postaci podkładki pod nadgarstki i wymiennych nasadek o różnej fakturze. Wszystko to podczas użytkowania będzie miało duże znaczenie i może znacząco wpłynąć na jego komfort.

Istotnym elementem jest również układ klawiszy. Wyróżniamy ich dwa rodzaje: układ angielski, zwany też europejskim, oraz układ amerykański. Gracze powinni wybrać układ angielski, ze względu na podłużną konstrukcję lewego klawisza Shift i klawisz backslash umieszczony pod Enterem. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne wciskanie często używanego w grach Shifta bez obawy, że spoczywający na nim palec ześlizgnie się na klawisz sąsiedni, lub w ogóle się w niego nie trafi. Układ amerykański wyróżnia się natomiast małym Shiftem, przyciskiem ze znakiem specjalnym znajdującym się bezpośrednio przed nim oraz dużym Enterem. Co prawda do tego rozwiązania da się przyzwyczaić, ale początkowo łatwo o pomylenie guzików.

Dlaczego właśnie Corsair Gaming K95 RGB Platinum jest najlepszą klawiaturą mechaniczną dla graczy?

Przyznanie produktowi firmy Corsair głównej rekomendacji spowodowane było wieloma czynnikami. Najważniejszym, szczególnie z punktu widzenia gracza, są montowane w urządzeniu przełączniki Cherry MX Speed. Doskonale wiemy, że gracze, których nie ogranicza budżet, szukają urządzeń o nienagannych osiągach i nie muszą godzić się na kompromisy. Trzeba powiedzieć jasno, że na chwilę obecną przełączniki Cherry MX Speed są po prostu najszybsze. Oprócz tego, że wyróżniają się liniowym działaniem oraz niewielką siłą nacisku potrzebną do aktywacji, charakteryzują się również najpłycej położonym punktem aktywacji, co sprawia, że rejestrują akcję po wciśnięciu klawisza na głębokość zaledwie 1,2 milimetra. Jest to cecha, która bez wątpienia deklasuje inne klawiatury mechaniczne dla graczy. Co prawda przełączniki Cherry MX Speed znajdują się również w innych klawiaturach mechanicznych Corsair, takich jak K70 RGB Rapidfire i K65 RGB Rapidfire, które są przy tym tańsze. Należy jednak podkreślić, że Corsair K70 to klawiatura trochę gorzej wykonana i pozbawiona sześciu klawiszy dodatkowych, a model K65 to urządzenie kompaktowe, pozbawione bloku numerycznego. Nie bez znaczenia pozostają również dodatki w postaci dołączonego kompletu wybranych klawiszy o innej — niż oryginalne — powierzchni, dwustronnej podkładki pod nadgarstki oraz  przydatnych funkcji, takich jak rozbudowane oprogramowanie i klawisze multimedialne. Wszystko to, w połączeniu z bardzo dobrym wykonaniem, sprawia, że Corsair Gaming K95 RGB Platinum spisuje się po prostu rewelacyjnie zarówno w czasie rekreacyjnej rozgrywki, jak i w meczu na najwyższym poziomie.

Corsair Gaming K95 RGB Platinum (3)

Trzeba jednak pamiętać o tym, że Corsair Gaming K95 RGB Platinum nie jest klawiaturą dla każdego. Nie przypadnie ona do gustu osobom, które szukają bardziej kompaktowych konstrukcji, bądź klawiatur, które z łatwością można przewieźć w inne miejsce. Wielu osobom nie spodoba się również cena urządzenia. Jednak za bezkompromisowe rozwiązania trzeba słono zapłacić.

Inne warte uwagi klawiatury mechaniczne dla graczy

 • Logitech G Pro Gaming Keyboard – klawiatura mechaniczna TKL (bez bloku numerycznego), którą producent wyposażył w bardzo szybkie przełączniki Romer-G. Punkt ich aktywacji został położony nieco głębiej (1,5 milimetra) niż w Cherry MX Speed. Podobnie jak CM MasterKeys Pro S RGB, tak i Logitech pochwalić może się nieskomplikowaną budową oraz odpinanym kablem, co sprawia, że może być dobrą alternatywą dla modelu CoolerMastera. Dla niektórych wadą może być jednak jej prostota. Nie znajdzie się tu żadnych dodatkowych przycisków multimedialnych, a wszelkie makra przypisać trzeba do klawiszy funkcyjnych.
 • CMStorm MasterKeys Pro L – to nic innego, jak rozbudowany o bloku klawiszy numerycznych MasterKeys Pro S RGB. Klawiatura ta jest bardzo dobrze wykonana i dobrze sprawdzi się w rozgrywce. Podobnie jak w mniejszej wersji, tak i tutaj wielu osobom może nie przypaść do gustu dość surowy wygląd urządzenia.
 • SteelSeries Apex M800 – warto zwrócić na nią uwagę ze względu na niski profil, który w klawiaturach mechanicznych jest rzadko spotykany. Wyposażona została w autorskie przełączniki QS1, których próg aktywacji położony jest niżej (podobnie jak w Romer-G) niż w większości przełączników Cherry MX. Jest również stosunkowo cicha. Pewnym mankamentem jest średnia jakość plastików, z których została zbudowana, oraz to, że przełączniki QS1 nie zapewniają takiej płynności i gładkości podczas wciśnięcia, jak przełączniki Cherry MX.
 • Razer BlackWidow Chroma V2 – ulepszona wersja popularnego modelu BlackWidow. Wykonana została z bardzo dobrej jakości materiałów, a samo spasowanie elementów stoi na najwyższym poziomie. Producent zastosował w niej własne przełączniki. Pomimo tego, że jest to urządzenie bardzo funkcjonalne i świetnie sprawdzi się w rozgrywce, niektórym użytkownikom nie spodoba się umieszczenie dodatkowego złącza USB oraz audio na prawym boku klawiatury. Podłączone do nich urządzenia oraz biegnące z tej strony kable ograniczają powierzchnię na użytkowanie myszki.
 • Asus ROG Claymore – bardzo dobrze wykonana klawiatura mechaniczna, której wygląd może przypaść do gustu wielu użytkownikom. W konstrukcji tej producent zastosował ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu bloku klawiszy numerycznych można odpiąć od reszty urządzenia. Świetne wykonanie, odpinany blok numeryczny oraz możliwość zakupu produktu wyposażonego w jeden z czterech rodzajów przełączników Cherry MX sprawiają, że klawiatura ta jest dobrą alternatywą dla wyróżnionych urządzeń. Największą wadą pozostaje jednak jej cena – jest ona znacznie droższa nawet od polecanego w teście K95 RGB Platinum.