Ostatnia aktualizacja: 6 maja 2020
Historia aktualizacji
6 maja 2020

Aktualizacja listy polecanych klawiatur mechanicznych najwyższej klasy.

4 cze 2019

Zmiana rekomendowanej klawiatury dla wielbicieli ciszy na model Corsair K70 RGB MK.2.

14 sty 2019

Dodanie do rekomendowanych klawiatur modeli Razer Huntsman Elite i Corsair Strafe RGB.

28 maja 2018

Zmiana rekomendacji w kategorii cena/jakość na HyperX Alloy FPS.

13 wrz 2017Pierwsza publikacja

Wysokiej klasy gamingowa klawiatura mechaniczna jest marzeniem wielu fanów elektronicznej rozrywki. Wystarczy jednak zwrócić uwagę na dostępne na rynku modele, aby przekonać się, że prawdziwie bezkompromisowe klawiatury mechaniczne są wyjątkowo drogie. Co więcej, ich jakość nie zawsze idzie w parze z ceną. Jak więc uniknąć zakupowej wpadki? Wystarczy jedynie zwrócić uwagę na kilka elementów, które wskazujemy poniżej.

Jaka powinna być najlepsza klawiatura mechaniczna?

Wybór wysokiej klasy gamingowej klawiatury mechanicznej w gruncie rzeczy niewiele różni się od wyboru nieco tańszych urządzeń. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Na jakość wykonania, ponieważ najlepsza klawiatura mechaniczna powinna być przede wszystkim solidna. W tej kwocie standardem jest już metalowa płyta usztywniająca, gruby przewód poprowadzony w nylonowym oplocie, czy najwyższej jakości matowy plastik. Często zdarza się też, że ze znacznie lepszych materiałów wykonane są same klawisze (do ich produkcji używa się na przykład tworzywa PBT, a nie ABS). To właśnie dzięki takim materiałom najlepsze klawiatury mechaniczne są w stanie działać przynajmniej kilka, a nawet kilkanaście lat.

Drugi istotny element to przełączniki. W najlepszej gamingowej klawiaturze mechanicznej powinny znaleźć się przełączniki Cherry MX. Dlaczego akurat te? Bo spośród wielu innych przełączników są one wykonane najlepiej, co bezpośrednio przekłada się na ich wytrzymałość oraz działanie.

Klawiatura mechaniczna Corsair K95 RGB Platinum XT
Corsair K95 RGB Platinum XT to jedna z najlepszych klawiatur mechanicznych na rynku. Trzeba za nią jednak zapłacić prawie 1000 złotych!

Kolejny aspekt to funkcjonalność. Najlepsze klawiatury mechaniczne na rynku to zazwyczaj najbardziej funkcjonalne narzędzia, które pozwalają na pełną personalizację. Wysokiej klasy klawiatura mechaniczna powinna więc mieć bardzo zaawansowane oprogramowanie sterujące, umożliwiające konfigurację działania przycisków, nagrywanie kombinacji makro, tworzenie profili oraz ich automatyczne przełączanie w momencie uruchomienia wybranej aplikacji. Tylko takie klawiatury spełnią oczekiwania nawet bardzo wymagających graczy. 

Co więcej, wiele z nich może pochwalić się najnowocześniejszymi technikami pozaprogramowymi (na przykład możliwość regulacji skoku przełącznika, czy najlepszymi na rynku podkładkami pod nadgarstek). Warto więc zwrócić na nie uwagę. Ich wybór powinien zależeć jednak jedynie od Waszych preferencji.

Jakie przełączniki w najlepszych klawiaturach mechanicznych?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przełączników. Oprócz Cherry MX wyróżnić można przełączniki producentów takich jak: GateronKailhTTCOutemu oraz autorskie przełączniki producentów sprzętu (na przykład Rommer-GRazer Switch). Dlaczego więc uważamy, że w najlepszej klawiaturze mechanicznej powinny znaleźć się oryginalne przełączniki Cherry MXBo przełączniki Cherry MX są bez dwóch zdań jednymi z najlepszych, jakie można znaleźć w klawiaturach, a wpływa na to ma nie tylko ich działanie, ale również najwyższa jakość materiałów, z których zostały wykonane. Drugim powodem jest też fakt, że są najbardziej standardowymi i uniwersalnymi przełącznikami na rynku. Co prawda wiele zależy od tego, który przełącznik wybierzemy, ale każdy z nich zachowuje przynajmniej dobry balans pomiędzy dynamiką, płynnym działaniem, wysokością skoku oraz siłą nacisku, czego nie można powiedzieć o wielu ich konkurentach i naśladowcach. Co więcej, różnorodność przełączników Cherry MX jest na tyle duża, że każdy gracz znajdzie wśród nich coś dla siebie. Do najczęściej spotykanych przełączników Cherry MX należą:

  • Cherry MX Red – są najczęściej spotykanym rodzajem przełączników. Charakteryzują się liniowym działaniem (brak wyczuwalnego oporu podczas wciskania) oraz niewielką siłą nacisku wymaganą do aktywacji. Punkt aktywacji położony jest płytko, a rejestracja kliknięcia następuje po wciśnięciu na głębokość 2 milimetrów.
  • Cherry MX Black – podobnie jak Cherry MX Red działają w sposób liniowy, ale trzeba je naciskać z większą siłą. W przypadku Cherry MX Black wynosi ona 60 gramów, przez co przełączniki pracują ciężej.
  • Cherry MX Blue – w porównaniu do wcześniej omawianych rodzajów różnią się sposobem działania. Nie jest on liniowy. Aktywacja jest tutaj łatwo wyczuwalna (ze względu na wyraźny opór podczas wciskania) oraz słyszalna (charakterystyczny „klik”). Pod względem siły nacisku wymaganej do aktywacji są bardzo dobrze wyważone. Warto zaznaczyć, że są to najgłośniejsze przełączniki tego producenta.
  • Cherry MX Brown – przełączniki te uznawane są za najbardziej uniwersalne. Sprawdzą się zarówno w pracy, pisaniu, jak i graniu. Charakterystyka ich działania jest nieco zbliżona do Cherry MX Blue. Podobnie jak one, Cherry MX Brown wyróżnia wyczuwalny moment aktywacji, lecz nie towarzyszy jej wyraźny sygnał dźwiękowy. 
  • Cherry MX Speed (Silver) – przełączniki charakteryzujące się liniowym działaniem. Podobnie jak w MX Red oraz MX Brown, do ich aktywacji potrzebna jest niewielka siła nacisku wynosząca zaledwie 45 gramów. Są to przełączniki, których punkt aktywacji położony jest najpłycej. Aby nastąpiła aktywacja, wystarczy wcisnąć je na 1,2 milimetra.
  • Cherry MX Silent (Red) – przełączniki, których charakterystyka działania jest prawie identyczna, jak w przypadku standardowych MX Red. Wyróżniają się jednak minimalnie niższym skokiem oraz znacznie cichszą pracą.

Czy oznacza to, że na mechanizmy inne niż Cherry MX nie są warte uwagi? Absolutnie nie. Istnieje jednak duże ryzyko, że specyfika ich działania (jako że różni się ona od Cherry MX) zwyczajnie nie przypadnie Wam do gustu. Mówiąc prościej: na przełączniki innych firm warto zwrócić uwagę szczególnie wtedy, kiedy z dużą dokładnością jest się w stanie określić to, jak mają one pracować i czego się od nich oczekuje, czyli zazwyczaj gdy kupuje się jedną z kolejnych, a nie pierwszą klawiaturę mechaniczną. W przeciwnym wypadku warto postawić na najbardziej uniwersalne i uznane Cherry MX.

Przełączniki mechaniczne Cherry MX Speed
Cherry MX Speed to jedne z najszybszych przełączników mechanicznych, spotykane tylko w najlepszych klawiaturach gamingowych.

Czy zakup drogiej gamingowej klawiatury mechanicznej ma sens?

Wielu z Was z pewnością zastanawia się, czy kupno jednego z droższych modeli mechanicznych do gier ma sens, skoro dobre „mechaniki” da się już znaleźć za około 250 złotych. Odpowiedź na to pytanie w gruncie rzeczy nie jest prosta. Wszystko zależy bowiem od Waszych preferencji oraz wymagań. Należy wiedzieć, że w przypadku klawiatur mechanicznych do gier wysoka cena często idzie w parze funkcjonalnością oraz jakością. Nie bez powodu najlepsze klawiatury mechaniczne kosztują więcej niż 500 złotych. To najbardziej funkcjonalne urządzenia, wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania programowe. Gwarantują one niemalże pełną regulację i dostosowanie urządzenia do własnych potrzeb, czego nie są w stanie zaoferować znacznie tańsze klawiatury. W przypadku najlepszych klawiatur istotne są też funkcje pozaprogramowe. Tylko najdroższe modele zapewnią dodatki w postaci najwygodniejszych na rynku podkładek pod nadgarstki, szeregu klawiszy dodatkowych, a nawet możliwość płynnej regulacji skoku przełączników. Trudno też spierać się na temat tego, że na cenę klawiatury wpływają też przełączniki. Jeśli więc oczekujecie bezkompromisowego działania oraz nieograniczonych możliwości personalizacji, to na najlepsze, a zarazem najdroższe modele na rynku warto zwrócić uwagę. Co innego, jeśli nie zależy Wam na rozbudowanym oprogramowaniu, funkcjach pozaprogramowych i najlepszych przełącznikach. W takim wypadku dobrze jest zerknąć na tańsze modele.

Wysokiej klasy klawiatura mechaniczna XPG
Wysokiej klasy klawiatura mechaniczna może wyglądać niepozornie. Takie modele z pewnością docenią fani minimalizmu.

Najlepsze klawiatury mechaniczne do gier

Na rynku jest wiele drogich gamingowych klawiatur mechanicznych. Często kuszą wieloma dodatkami. W praktyce jednak tylko niewielka ich część warta jest uwagi. Najlepsze z nich znaleźć możecie poniżej:

  • HyperX Alloy Elite RGB  to bez dwóch zdań najtańsza „wszystkomająca” klawiatura mechaniczna, którą zaliczyć można do najlepszych modeli na rynku. Oryginalne przełączniki Cherry MX, wygodna podkładka, wysoki komfort użytkowania i zaawansowane narzędzie dodatkowe. Czy potrzeba czegoś więcej?
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Cooler Master MasterKeys MK 730 RGB – najlepsza klawiatura mechaniczna dla osób, które poszukują kompaktowej i prostej konstrukcji (jest to klawiatura TKL), jednak nie chcą rezygnować z funkcjonalności, dobrego wykonania oraz świetnych przełączników. Co więcej, ten niewielki model może pochwalić się też bardzo wygodną, materiałową podkładką pod nadgarstki, która szczególnie dobrze sprawdzi się w trakcie najdłuższych sesji.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Corsair K95 RGB Platinum XT – bez dwóch zdań najlepsza klawiatura na rynku, która oferuje najwyższą funkcjonalność, wygodę oraz jakość wykonania. Polecamy ją tym graczom, którzy nie chcą decydować się na nawet najmniejsze kompromisy. Wszystko ze względu na niesamowicie funkcjonalne oprogramowanie, bardzo szybkie przełączniki Cherry MX Speed, jedną z najwygodniejszych podkładek pod nadgarstki na rynku oraz szereg klawiszy dodatkowych.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • SteelSeries Apex Pro OmniPoint – jedna z najbardziej zaawansowanych klawiatur mechanicznych na rynku, którą polecamy przede wszystkim miłośnikom najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w mikroprzełącznikach. Dlaczego? Bo model ten umożliwia płynną regulację skoku przełączników. Nie jest to model dla każdego, ale najbardziej zaawansowani użytkownicy z pewnością dobrze wykorzystają jego właściwości.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Klawiatury mechaniczne z innych przedziałów cenowych: