Ostatnia aktualizacja: 23 września 2019
Historia aktualizacji
23 wrz 2019

Zmiana polecanej najlepszej myszki do laptopa na model Logitech MX Anywhere 2S.

27 lut 2019

Aktualizacja rekomendacji i ofert.

27 kwi 2018Pierwsza publikacja

Ponieważ praca na laptopie z użyciem gładzika nierzadko jest bardzo męcząca, większość użytkowników notebooków decyduje się na zakup myszki bezprzewodowej. Jaka bezprzewodowa myszka do laptopa jest warta kupienia? Po szczegółowych testach bezprzewodowych „gryzoni” wybraliśmy dla Was najlepsze myszki do laptopa do 50, 100, 150 i 300 zł.

Myszka do laptopa do 50 zł: Logitech M171 – mała, lekka i niemal nie do rozładowania

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
61 × 98 × 35
Waga
72 g (z akumulatorem)
Sensor
Optyczny
Rozdzielczość sensora
1000 dpi
Liczba przycisków
3
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Tak
Logitech M171

Mysz Logitech M171 to konstrukcja, którą szczególnie polubią miłośnicy nieskomplikowanych urządzeń zapewniających niezbędne minimum. To, co wyróżnia M171 na tle konkurencji, to niewielkie wymiary, prostota oraz wysoka (jak na tę cenę) precyzja. Mysz wyposażono bowiem w optyczny sensor, który w wielu przypadkach spisuje się lepiej od laserowych sensorów konkurencji. Jest całkiem precyzyjny i pozwala na bezproblemową pracę w programach graficznych. Oprócz tego, jej największą zaletą jest również szacunkowy czas pracy w trybie intensywnego użytkowania, który wynosi aż 233 dni. Pod tym względem model ten deklasuje konstrukcje nawet dwa razy droższe, pozostając przy tym najtańszym, a zarazem najlepszym gryzoniem, którego bez obaw można zabrać w podróż. Pomoże w tym również dodatkowy schowek na radioodbiornik, dzięki któremu nie musimy martwić się o jego utratę. Jeśli do tego wszystkiego doliczmy dobrą jakość materiałów oraz bardzo dobre spasowanie wszystkich elementów otrzymamy idealnego kandydata dla osób ceniących minimalizm

M171 (2)

Prosta konstrukcja i niewielkie wymiary to duża zaleta, bowiem mysz ta zmieści się nawet do najmniejszej kieszeni, jednak nie będzie ona dobrym wyborem dla tych, którzy poszukują urządzenia zapewniającego wysoką wygodę oraz komfort użytkowania. Szerokim łukiem powinny też omijać ją osoby, które od myszy do laptopa oczekują wysokiej funkcjonalności i wielu użytecznych przycisków dodatkowych. Należy jednak pamiętać, że w kwocie 50 złotych ciężko znaleźć kandydata, który będzie łączył w sobie wszystkie zalety modelu M171, oferując przy tym wysoką funkcjonalność oraz wysoki komfort użytkowania. 

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Myszka do laptopa do 100 zł: Asus WT465 – dla osób ceniących niewielkie wymiary oraz wygodę

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
75 × 106 × 39
Waga
92 g
Sensor
Optyczny
Rozdzielczość sensora
1600 dpi
Liczba przycisków
5
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Nie
Asus WT465

Asus WT465 to proste i bardzo dobrze wykonane urządzenie, a przy tym jedna z nielicznych myszy bezprzewodowych o rozsądnych wymiarach, która zapewni użytkownikowi dużą wygodę. Wszystko ze względu na unikalną bryłę oraz specyficzne wyprofilowania, które sprawiają, że doskonale wpasowuje się ona w śródręcze. Dodatkowym atutem są też dwa dodatkowe przyciski na boku oraz bardzo praktyczne rozwiązanie automatycznego przejścia w stan uśpienia, które pozwala zaoszczędzić energię urządzenia. Producent postanowił wyposażyć mysz w diodę, która informuje o zmianie rozdzielczości oraz niskim poziomie energii. Funkcje te nie są żadną nowością, ale w tym modelu okazują się one wyjątkowo praktyczne, co w połączeniu z bardzo dobrej jakości materiałami, świetnym wykonaniem oraz niebywałą wygodą zapewnia tej myszy przewagę nad pozostałymi konkurentami z tego przedziału cenowego. 

Nawet najdroższa mysz ma swoje wady. Nie inaczej jest ze znacznie tańszym modelem Asus WT465. Największym rozczarowaniem może okazać się mechanizm obrotowy. O ile całość urządzenia wykonano iście mistrzowsko, o tyle mocowanie rolki zauważalnie odbiega od reszty, a w niektórych egzemplarzach może ona wyraźnie skrzypieć i kołysać się na boki. Niezadowoleni będą też miłośnicy modeli, które długo pracują na baterii. W naszych testach model ten okazał się gorszy od Microsoft Sculpt Mobile Mouse (poniżej 2 miesięcy w intensywnym schemacie użytkowania). 

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Myszka do laptopa do 150 zł: Microsoft Sculpt Mobile Mouse – myszka, która działa na każdej powierzchni

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
57 × 95 × 38
Waga
90 g
Sensor
BlueTrack
Rozdzielczość sensora
1000 dpi
Liczba przycisków
4
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Tak
Microsoft Sculpt Mobile Mouse

Kwota 150 złotych pozwala na zakup bardzo dobrze wykonanej oraz całkiem funkcjonalnej myszy bezprzewodowej, jaką bez wątpienia jest Microsoft Sculpt Mobile Mouse. Model ten najlepiej sprawdzi się wśród tych użytkowników, którzy poszukują nie tylko małej, ale przede wszystkim bogatej w funkcje myszy do laptopa. Warto zaznaczyć, że nie znajdziemy tu zaawansowanych funkcji programowych rodem z Logitech MX Master 2S, jednak te, w które wyposażono urządzenie są wystarczające i bardzo praktyczne. Jedną z nich jest unikalna rolka, która oprócz typowego przewijania w pionie, umożliwia też przesuwnie dokumentów w poziomie, będąc tym samym najbardziej praktycznym dodatkiem wśród myszek bezprzewodowych do 150 złotych. Najważniejszy pozostaje jednak czujnik urządzenia. Dzięki technice BlueTrack, mysz, podobnie jak Logitech MX Master 2S, działa na każdej powierzchni. To bez dwóch zdań najważniejszy element sprawiający, że Microsoft Sculpt Mobile Mouse wybija się ponad inne modele ze swojej półki cenowej.

Microsoft Sculpt Mobile Mouse (2)

Niestety, nie jest on zbyt precyzyjny. Co prawda bez większych problemów pozwoli na komfortową obsługę laptopa, jednak dla najbardziej wymagających użytkowników z pewnością okaże się niewystarczający (szczególnie w szybkich grach). Poza tym, kupując tę myszkę trzeba pamiętać, że nie została ona stworzona z myślą o osobach z dużymi dłońmi spędzającym przy komputerze długie godziny. Ostatnim potencjalnym minusem jest czas pracy urządzenia. Nasze testy wyraźnie pokazały, że model ten pozwoli na około dwa miesiące działania bez wymiany baterii. To dobry wynik, jednak nawet wśród tańszych konstrukcji znaleźć można modele, które zapewnią nawet trzy razy dłuższe działanie. 

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Microsoft Sculpt Mobile Mouse
od 110 zł

Najlepsza myszka do laptopa: Logitech MX Anywhere 2S – najbardziej zaawansowana mysz do laptopa

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
61,6 ×100,3 × 34,4
Waga
106 g
Sensor
laserowy (Darkfield)
Rozdzielczość sensora
4 000 dpi
Liczba przycisków
7
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Tak
MX Anywhere 2S

Logitech MX Anywhere 2S to jedna z niewielu typowo biurowych myszy na rynku, która funkcjonalnością potrafi zawstydzić niejedną zaawansowaną mysz dla graczy. Co bardzo ważne w myszce do laptopa, wyposażono ją w zaawansowany sensor Darkfield, umożliwiający swobodne działanie nawet na powierzchniach szklanych. I to z zachowaniem maksymalnej precyzji, czego może pozazdrościć jej większość myszy bezprzewodowych. Producent pomyślał też o takich dodatkach, jak w pełni programowalne przyciski, zaawansowana funkcja pozwalająca na obsługę do trzech osobnych komputerów jednocześnie, a nawet rolka z możliwością wychylania na boki, działająca w trybie standardowym i swobodnym (bardzo ułatwiającym przewijanie długich stron i dokumentów). Przy tym warto zaznaczyć, że MX Anywhere 2S ma wbudowany akumulator. Gdy się rozładuje, wystarczy podłączyć ją na kilka minut, aby naładowała się do poziomu umożliwiającego pracę przez cały dzień. Znalezienie drugiej tak małej, a zarazem tak bogato wyposażonej myszy, która działa zawsze i wszędzie, jest właściwie niemożliwe.

Logitech Anywhere 2S

Logitech MX Anywhere 2S to funkcjonalna mysz, ale warto wspomnieć o kilku minusach, które da się znaleźć nawet w tak dopracowanym modelu. Trzeba przyznać, że niewielkie wymiary tej myszy mają swoje zalety, jednak nie jest możliwe zrobienie niewielkiej, a zarazem wyjątkowo komfortowej myszy. Na poprawę wygody nie wpływa również fakt, że jest ona symetryczna. Dzięki temu bez trudu skorzystają z niej osoby leworęczne, jednak do wygody zapewnianej na przykład przez model MX Master 2S jest jej daleko. Niektórzy mogą również narzekać na brak wbudowanego schowka na odbiornik USB. Szkoda, że w modelu zabrakło tego prostego dodatku, który – jakby nie patrzeć – minimalizuje szanse uszkodzenia, czy też zgubienia tego wyjątkowo istotnego elementu.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Na czym polegały testy myszy bezprzewodowych do laptopów

Testy myszek bezprzewodowych, zarówno tych dla graczy, jak i modeli przeznaczonych do typowego użytkowania, w praktyce niczym się od siebie nie różnią i przebiegają według naszej ściśle określonej procedury. Należy jednak pamiętać, że użytkownik typowej myszy laptopowej ma inne potrzeby niż zapalony graczy, więc podczas testów urządzeń szczególną uwagę zwracamy na to, co najważniejsze dla użytkownika sprzętu danego typu. Co jest oceniane przez nas w czasie testów?

  • Jakość wykonania – w tym użyte do budowy materiały, spasowanie poszczególnych elementów, ich jakość oraz kwestie związane z ergonomią, takie jak waga, wyprofilowanie, elementy ruchome. W końcu porządna myszka przede wszystkim musi być wygodna i solidna.
  • Precyzja i działanie – testy myszek (również tych bezprzewodowych) przeprowadzamy za pomocą specjalnych programów, takich jak: Enotus Mouse TestMouse Tester i Mouse Rate Checker. Są one wymagane, aby testy były w pełni obiektywne, a uzyskane wyniki zgodne z tym, na co w rzeczywistości stać urządzenie. To właśnie na tym etapie sprawdzamy działanie myszy na różnych powierzchniach, realny zasięg pracy oraz pobór prądu, na podstawie którego wyliczamy szacowany czas pracy na baterii. Dla użytkowników myszy bezprzewodowych są to kluczowe aspekty, których nie może zabraknąć w testach. O ile w przypadku myszek bezprzewodowych do pracy i typowego użytkowania nie wymagamy najlepszych dostępnych na rynku sensorów godnych urządzeń dla graczy, o tyle badanie precyzji oraz wpływu negatywnych zjawisk na działanie sensora jest równie ważne, ponieważ ich wysoki poziom może uniemożliwić nawet podstawowe użytkowanie.
  • Przydatność dodatków – przenośne myszy bezprzewodowe powinny być proste. Wiemy jednak, że niektóre dodatki, takie jak schowki na radioodbiornik, etui czy składana konstrukcja, mogą mieć duże znaczenie w pewnych zastosowaniach. Elementy te są przez nas dokładnie sprawdzane, a poziom ich przydatności – dokładnie oceniany.

Warto podkreślić, że oprócz niezliczonej ilości testów oraz własnego doświadczenia, wyłonienie najlepszych myszek nie byłoby możliwe, gdyby nie opinie i komentarze czytelników. Oprócz tego liczymy się również ze zdaniem najlepszych specjalistycznych witryn poświęconych testom sprzętu. Szczególnie istotne są dla nas opinie i testy publikowane TweakTown, Techradar, Rocket Jump Ninja, czy choćby Tom's Hardware. Wszystko po to, aby mieć pewność, że rekomendowane przez nas produkty są absolutnie najlepsze. 

Jeśli mysz bezprzewodowa, to z radioodbiornikiem czy z Bluetooth?

Wśród wielu modeli myszek bezprzewodowych dostępnych na polskim rynku znajdziemy też takie, które do działania z komputerem przenośnym nie wymagają użycia dołączonego odbiornika USB. Takie rozwiązanie wydaje się szczególnie atrakcyjne dla tych osób, które często podróżują. Dzięki technice Bluetooth nie musimy zajmować portu USB dodatkowym elementem myszy. Nie musimy się również obawiać o jego zniszczenie bądź utratę, bowiem połączenie myszy z komputerem odbywa się za pomocą wbudowanego modułu Bluetooth. Pamiętajmy jednak, że nie każdy laptop będzie w stanie poprawnie współpracować z myszką tego typu. Przed zakupem wybranego modelu trzeba się upewnić, że producent wyposażył komputer przenośny we wbudowany moduł, który pozwoli na bezproblemową komunikację urządzeń. W nowych laptopach wewnętrzny moduł Bluetooth stał się już standardem. Na pewne problemy związane z brakiem wsparcia dla myszy Bluetooth mogą natomiast natknąć się użytkownicy starszych laptopów. Brak wsparcia dla tego typu połączenia można jednak rozwiązać w prosty sposób, a jest nim zakup dodatkowego odbiornika. Takie rozwiązanie generuje jednak dodatkowe koszty i sprawia, że pomimo posiadania myszy z Bluetooth, jeden z portów w komputerze trzeba zarezerwować na dodatkowy moduł. Warto też pamiętać, że myszki Bluetooth, pomimo podobnej funkcjonalności, są często zauważalnie droższe oraz nierzadko mniej wydajne niż typowe myszy radiowe.

Myszka Bluetooth
Myszki Bluetooth to jeszcze większa wygoda dla tych, którzy wraz ze swoim sprzętem znajdują się często w podróży. To wygodne rozwiązanie, które nie wymaga do działania żadnego dodatkowego odbiornika (pod warunkiem, że nasz laptop wyposażono we wbudowany moduł Bluetooth).

Jak wiele stracę wybierając tanią mysz bezprzewodową zamiast droższej?

Dla większości osób kupujących mysz do notebooka najważniejszą jej cechą jest... cena. Wiele osób wychodzi też z założenia, że za sprzęt tego typu nie ma sensu przepłacać i najkorzystniejszym wyjściem jest wybór najtańszego modelu. Wszystko zależy od prywatnych preferencji i potrzeb, ale warto pamiętać, że różnice w cenie poszczególnych modeli są często nieprzypadkowe i mogą one zauważalnie odbić się na komforcie użytkowania gryzonia. Czym więc tania mysz do laptopa różni się od droższej? Podstawową różnicą jest przede wszystkim jakość wykonania oraz to, jak spasowane zostały ze sobą poszczególne elementy urządzenia. W tańszych myszkach nie ma co liczyć na dobrej jakości gumę przeciwpoślizgową pokrywającą boki, a nawet twardy, ale przyjemny w dotyku plastik, który nie tylko pomoże zachować stabilny chwyt, ale zmniejszy szansę uszkodzeń na przykład podczas upadku. Niższy koszt zakupu odbija się również na jakości elementów wewnętrznych, takich jak czujnik i przełączniki pod przyciskami myszy. Większość osób zgodnie stwierdzi, że do typowego użytkowania oraz prostych prac biurowych zaawansowany sensor nie jest wymagany. Pamiętajmy jednak, że czujniki montowane w najtańszych urządzeniach mogą okazać się na tyle słabe, że nie pozwolą na wykonywanie nawet najprostszych operacji, a także nie będą skutecznie działały na każdej powierzchni.

M171 (3)
Logitech M171 to jedna z niewielu tanich i prostych, ale solidnych propozycji. 

Ostatnia przewaga droższych myszy nad tańszymi, to dodatkowe funkcje, które mogą okazać się bardzo użyteczne nawet podczas najprostszych działań. W najtańszych myszkach na próżno szukać przycisków dodatkowych z możliwością ich programowania, czy też funkcji dostosowania rozdzielczości sensora do własnych potrzeb. Dla wielu osób elementy te okażą się zbędne, a do pracy oraz typowego użytkowania wystarczy im jedynie prosta i niewielka mysz bezprzewodowa. Jeśli jednak zależy Ci na takich dodatkach, to powinieneś szukać ich w zdecydowanie droższych modelach.

Pozostałe modele myszek bezprzewodowych, którym czegoś zabrakło

O miano najlepszych myszek bezprzewodowych walczyło wiele modeli. Zwycięzców może być tylko trzech, jednak niektórzy z uczestników mogą okazać się ciekawą alternatywą i z pewnością warto wziąć je pod uwagę przy wyborze idealnej myszy bezprzewodowej do swojego laptopa. 

  • Lenovo N70 – jedna z ciekawszych myszy bezprzewodowych do 50 złotych. Wyróżnia ją składana konstrukcja, dzięki której po skończonej pracy można z łatwością zapakować ją do dołączonego do zestawu etui i łatwo przetransportować. Jej charakterystyczna i składana konstrukcja nie wszystkim przypadnie do gustu, bowiem mysz jest dość niewygodna, co w ostateczności może prowadzić do bólu dłoni. 
  • HP Bluetooth Mouse Z5000 – model zauważalnie droższy od Lenovo N70. Charakteryzuje się płaską budową oraz niewielkimi wymiarami, które ułatwiają transport i pozwalają wsunąć urządzenie do każdej kieszeni. Może okazać się dobrym wyborem dla osób, które poszukują myszy zdolnej komunikować się z komputerem za pomocą techniki Bluetooth. Należy jednak wspomnieć, że pod względem precyzji mysz ta wypada znacznie gorzej od wielu tańszych konkurentów. 
  • Trust GXT 130 – ten gamingowy  „gryzoń” jest bez dwóch zdań najlepszą myszką bezprzewodową do 100 złotych. Nie oznacza to jednak, że będzie idealny dla wszystkich użytkowników komputerów przenośnych. To duża i ciężka, ale bardzo wygodna konstrukcja, wyposażona w aż dziewięć przycisków. Nie są one programowalne, przez co ich funkcjonalność jest ograniczona, jednak umożliwiają korzystanie z fabrycznie przypisanych funkcji takich jak „dalej” oraz „wstecz”. Do plusów należy zaliczyć też dodatkowy tryb eco, który pozwala na wydłużenie czasu pracy urządzenia. Mimo wszystko dla wielu użytkowników okaże się on niewystarczający. Warto nadmienić, że mimo tego, iż urządzenie przeznaczono dla graczy, umieszczony wewnątrz sensor wypada znacznie gorzej od sensora montowanego na przykład w Logitech MX Master 2S. 
  • Microsoft Arc Touch Mouse – konstrukcja podobna do Lenovo N70. Jest od niej jednak znacznie droższa. Podobnie jak Lenovo N70 wyróżnia się charakterystycznym łukowatym kształtem, który w dowolnym momencie możemy zmienić, sprawiając, że mysz stanie się całkowicie płaska i pozwoli wsunąć się do każdej kieszeni. Oprócz tego urządzenie pozwala na precyzyjną pracę na niemal każdej powierzchni (oprócz szkła). Dużym minusem są natomiast fatalne przyciski główne oraz sam kształt, który dla niektórych użytkowników może okazać się męczący.