Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2020
Historia aktualizacji
27 kwi 2020

Aktualizacja listy najlepszych myszek gamingowych na rynku.

3 cze 2019

Zmiana najlepszej myszki do gier MMO i MOBA na model Razer Naga Trinity.

7 mar 2019

Zmiana polecanej myszy bezprzewodowej.

30 sie 2018

Zmiana głównej rekomendacji na SteelSeries Rival 600.

28 maja 2018

Zmiana najlepszej myszki w kategorii cena/jakość na Logitecha G203 Prodigy, ze względu na słabą dostępność poprzedniej rekomendacji (Dream Machines DM1 Pro).

22 sty 2018

Zmiana głównej rekomendacji z Logitecha G403 na SteelSeries Rival 310.

Zmiana rekomendowanej myszki dla graczy leworęcznych z Zowie FK2 na SteelSeries Sensei 310.

14 lip 2017Pierwsza publikacja

Nie istnieje coś takiego, jak myszka doskonała, która pasuje do każdej dłoni i nadaje się do każdego gatunku gier. Jednak jeśli ma się nieograniczony budżet, to do tego ideału myszki gamingowej można się zbliżyć. Przy zakupie trzeba jednak uważać. Nawet modele za kilkaset złotych mogą mieć zauważalne braki. Czym więc powinna wyróżniać się najlepsza myszka gamingowa? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym materiale.

Jaka powinna być najlepsza myszka gamingowa?

Najlepsze myszki gamingowe nie bez powodu wybierane są przez najbardziej zaawansowanych i wymagających graczy. Jedynie one są bowiem w stanie zagwarantować bezkompromisowe osiągi oraz najwyższą funkcjonalność. Czym jednak w pierwszej kolejności powinna wyróżniać się najlepsza myszka gamingowa? Bez dwóch zdań czujnikiem, który bezpośrednio wpływa na precyzję. Do najlepszych na rynku czujników zaliczyć należy układy takie jak: PixArt PMW3389, 3366, TrueMove 3, TrueMove 3+, TrueMove Pro oraz Hero. To właśnie w jeden z tych czujników powinna być wyposażona najlepsza mysz dla gracza. Gwarantują one idealne odwzorowanie ruchu nawet w trakcie najszybszych przesunięć oraz możliwość dostosowania poszczególnych aspektów pracy sensora.

Najlepsza myszka gamingowa powinna być też bardzo uniwersalna. Na tę składa się wiele czynników. Pierwszym z nich jest obudowa. Powinna być ona skonstruowana tak, aby możliwy był wygodny i pewny chwyt myszy, bez względu na ułożenie palców, czy samej dłoni. Istotne są również funkcjonalne dodatki w postaci przycisków umieszczonych na bokach (dobra mysz powinna mieć przynajmniej dwa w pełni personalizowane przyciski) oraz bardzo zaawansowane oprogramowanie.

Mysz gamingowa Corsair
Prosta budowa myszki gamingowej nie musi oznaczać, że jest ona mało funkcjonalna.

Nie bez znaczenia pozostaje również jakość wykonania. Trzeba pamiętać, że to właśnie ona wpływa bezpośrednio na komfort użytkowania. Najlepsza myszka gamingowa musi być wykonana z dobrze spasowanych ze sobą elementów wysokiej jakości. Trzeszczące oraz skrzypiące plastiki nie zwiastują niczego dobrego, a nawet modele za około 250 złotych mogą być źle wykonane, więc wysoka cena wcale nie jest gwarancją braku problemów.

Na końcu warto też wspomnieć o funkcjach pozaprogramowych, w które producenci wyposażają swoje najlepsze myszki. Zaliczyć należy do nich na przykład wymienne boki, unikalne, odchylane rolki, system regulacji masy, a nawet możliwość szybkiej wymiany przełącznika znajdującego się pod przyciskiem. Co prawda najlepsza myszka gamingowa nie musi wyróżniać się którąkolwiek z nich, bo ich przydatność mocno zależy od Waszych prywatnych preferencji, jednak dobrze jest wiedzieć, że tylko najlepsze i najdroższe myszki na rynku mogą pochwalić się dodatkami tego typu.

Bezprzewodowa mysz gamingowa – czy warto?

Wielu graczy zadaje sobie pytanie, czy wybór bezprzewodowej myszki gamingowej ma sens. I choć zakup taniej myszy bezprzewodowej zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem, to te, za które przyjdzie Wam zapłacić nawet kilkaset złotych, nierzadko okazują się nawet lepsze od swoich przewodowych odpowiedników. Czy warto więc zainteresować się bezprzewodowym modelem? Jeśli pozwala na to budżet, to jak najbardziej. Mają one najlepsze czujniki na rynku, najnowsze oprogramowanie, a technika łączności bezprzewodowej jest w ich przypadku tak dopracowana, że nie da się dostrzec różnic pomiędzy ich działaniem, a działaniem ich przewodowych odpowiedników. Ponadto, nic nie jest w stanie zagwarantować tak dużej swobody ruchu, jak brak plączącego się i ciążącego przewodu.

Gamingowa myszka bezprzewodowa Logitech G903
Logitech G903 Chaos Lightspeed to świetny przykład na to, że bezkompromisowa myszka gamingowa może być pozbawiona przewodu.

Jak dopasować mysz do dłoni?

To, czy mysz komputerowa przypadnie nam do gustu, czy też nie, zależy od bardzo wielu czynników. Nasze dłonie różnią się od siebie wielkością, długością palców, więc to, co dla jednego użytkownika będzie komfortowe, dla drugiego może się okazać przeciwieństwem komfortu. Kiedy dokonamy już teoretycznego wyboru naszego urządzenia, zwracając uwagę na sensor, jakość wykonania, dodatkowe funkcje, warto udać się do najbliższego sklepu, w którym dostępne jest urządzenie, i sprawdzić je w praktyce. Wiemy jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Istnieje jednak inna metoda, dzięki której możemy ocenić, czy dana mysz będzie odpowiadała wielkości naszej dłoni. Wystarczy zmierzyć jej długość od wysokości kciuka (środek śródręcza) do samego czubka palca środkowego, a uzyskane wymiary zestawić z interesującymi nas chwytami.

  • Kiedy Twój chwyt to palm grip (cała dłoń, łącznie ze śródręczem spoczywa na myszy – patrz obrazek poniżej), otrzymany wynik pomiaru odpowiadał będzie długości odpowiedniej dla Ciebie myszki. Pod uwagę można wziąć również myszy nieco większe oraz konstrukcje wyprofilowane, ponieważ to właśnie one zapewnią wysoki komfort podczas korzystania z myszy całą dłonią.
Najlepsza myszka gamingowa - palm grip
Palm grip
  • Kiedy Twój chwyt to claw grip (cała dłoń, łącznie ze śródręczem spoczywa na myszy, lecz wszystkie palce ułożone są w charakterystyczny szpon – patrz obrazek poniżej), powinieneś szukać myszy krótszej od uzyskanego pomiaru, dzięki czemu zgięte w szpon palce zrównają się z jej długością.
Najlepsza myszka gamingowa - claw grip
Claw grip
  • Kiedy Twój chwyt to fingertip grip (wycofany palm grip, gdzie przyciski myszy obsługujemy końcówkami palców, a śródręcze nie spoczywa luźno na myszy, lecz jest od niej oderwane – patrz obrazek poniżej), również powinieneś wybrać mysz krótszą od otrzymanego wyniku, jednak nie może być ona zbyt krótka. Najlepiej wybrać rozwiązanie pośrednie między myszką do palm oraz claw gripu. W tym wypadku dobrze sprawdzą się modele o regularnych kształtach.
Najlepsza myszka gamingowa - fingertip grip
Fingertip grip

Najlepsze myszki gamingowe

Wysoka cena nie zawsze oznacza, że produkt spełni wszystkie oczekiwania. Nie inaczej wygląda to w przypadku myszek. Aby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy więc listę najlepszych i najciekawszych myszek gamingowych na rynku. Należą do nich modele:

  • SteelSeries Rival 600 – jeden z najbardziej zaawansowanych modeli na rynku, który na dodatek okazuje się też jedną z najwygodniejszych myszek profilowanych dla osób praworęcznych. Polecamy go szczególnie osobom o dużych dłoniach, które szukają ponadprzeciętnie wygodnej myszy. Co więcej, oprócz bardzo precyzyjnego czujnika i zaawansowanego oprogramowania, model ten oferuje też pozaprogramową funkcję regulacji masy. To jedna z najlepszych i najbardziej uniwersalnych myszek na rynku.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • SteelSeries Sensei Ten – polecamy ją osobom poszukującym bardzo prostej, zwartej, ale przede wszystkim symetrycznej konstrukcji. Model ten wyposażono w jeszcze lepszy sensor, aniżeli mysz Rival 600. Zaletą jest też niewielka masa urządzenia, która wynosi 92 gramy. To bez dwóch zdań najlepsza mysz spośród wszystkich prostych konstrukcji dostępnych na rynku.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Corsair Scimitar Pro RGB – jedna z niewielu myszek z panelem aż 12 przycisków bocznych, która może pochwalić się tak dobry optycznym sensorem. Co więcej, panel przycisków bocznych jest w pełni regulowany, dzięki czemu każdy może dostosować jego ustawienie do swojego kciuka. Polecamy przede wszystkim zapalonym fanom gier MMO, jak i MOBA.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Razer DeathAdder Elite V2 – najnowsze wcielenie kultowej myszy, którą powinny zainteresować się osoby szukające najlepszych przycisków głównych w myszce. Oprócz tego pochwalić należy wykonanie oraz sam kształt, który szczególnie spodoba się osobom korzystającym z myszy przy pomocy chwytu claw grip. Nie można też zapomnieć o sensorze, który na ten moment jest w ścisłej czołówce najlepszych czujników w myszkach.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Logitech G903 Lightspeed – najlepsza i najbardziej funkcjonalna myszka bezprzewodowa na rynku, którą polecamy osobom oczekującym bezkompromisowego działania oraz tym, którzy chcą mieć „wszystkomający”, bezprzewodowy model. Znaleźć można tu dosłownie wszystko. Unikalną rolkę, którą aktywować można na boki, 10 przycisków (łącznie z rolką), system regulacji masy, a nawet w pełni demontowalne przyciski boczne. Trudno o bardziej zaawansowaną, a przede wszystkim przemyślaną konstrukcję.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.