Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2020
Historia aktualizacji
22 kwi 2020

Aktualizacja listy polecanych tanich klawiatur mechanicznych.

8 sty 2019

Zmiana rekomendacji po przetestowaniu najnowszych modeli klawiatur.

29 maja 2018

Zmiana polecanej klawiatury z „niebieskimi” przełącznikami na Tracer Gamezone Illuminato.

7 gru 2017Pierwsza publikacja

Funkcjonalna, wygodna i świetne wykonana – taka powinna być klawiatura mechaniczna do gier. O ile w drogich klawiaturach mechanicznych bez trudu znajdziemy wszystkie te cechy, o tyle w ich tanich odpowiednikach nie jest to takie proste. W ich przypadku trzeba godzić się na pewne kompromisy. Którą tanią klawiaturę do gier wybrać, aby było ich najmniej? Odpowiadamy.

Jaka powinna być klawiatura mechaniczna do 250 zł?

Na ostateczną jakość klawiatury mechanicznej wpływa naprawdę wiele elementów. Na które z nich zwrócić szczególną uwagę w przypadku klawiatury mechanicznej do 250 zł? Przede wszystkim na jakość wykonania. Dobra klawiatura mechaniczna powinna mieć metalową płytę usztywniającą konstrukcję, gruby przewód poprowadzony w oplocie, a plastik wykorzystany do stworzenia obudowy powinien być twardy i sztywny. Wszystko powinno być ze sobą dobrze spasowane. Dzięki temu zakupiona klawiatura posłuży Wam przez lata.

Kolejny istotny element to przełączniki. W klawiaturach mechanicznych do gier do 250 złotych znaleźć można przełączniki wielu producentów, ale w tym przedziale cenowym najlepszym wyborem są przełączniki Kailh. Wyróżniają się najlepszym wykonaniem oraz działaniem w tej klasie sprzętu i w praktyce różnice pomiędzy nimi, a przełącznikami montowanymi w znacznie droższych klawiaturach, są niewielkie.

Spośród nich szczególnie godne uwagi są przełączniki Kailh Brown, które działają niemal tak samo, jak znacznie droższe przełączniki Cherry MX Brown. Nie każdemu przypadną one jednak do gustu, dlatego na rynku dostępne są też mechanizmy Kailh Red oraz Kailh Blue, które również są bardzo dobrej jakości.

Dobra klawiatura do gier do 250 złotych może być pozbawiona bloku numerycznego
Za 250 złotych trudno znaleźć dobrą klawiaturę bez bloku numerycznego (TKL). Przyzwoite modele wyposażone w przełączniki Kailh zazwyczaj kosztują nieco więcej, ale przeceniane są na tyle często, że z zakupem warto zaczekać na odpowiednią promocję.

Poza tym, klawiatura mechaniczna do gier powinna mieć dodatkowe oprogramowanie, które pozwoli tworzyć kombinacje makro, przypisywać je do poszczególnych klawiszy i zapisywać profile pod wybrane gry. Niewiele jest modeli w kwocie do 250 złotych, które oferują bardziej zaawansowane aplikacje sterujące, jednak ich znalezienie nie jest niemożliwe.

Czym różnią się tanie klawiatury mechaniczne od drogich?

Mogłoby się wydawać, że drogie klawiatury mechaniczne różnią się od tych tańszych głównie jakością wykonania. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Wykonanie nawet najdroższych klawiatur pozostawia czasem wiele do życzenia, a tańsze nie zawsze równa się gorsze. Szczególnie ostatnio jakość tańszych konstrukcji szybko rośnie i potrafi mocno zaskoczyć. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie tanie klawiatury mechaniczne są bardzo dobrze wykonane. W większości z nich dalej dominuje najtańszy plastik, który z pewnością nie jest najlepszym wyborem.

Klawiatura mechaniczna Alienware
Alienware AW 768 to klawiatura, której rama jest jedynie stylizowana na aluminium. W rzeczywistości urządzenie wykonano w całości z plastiku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie cena, która wynosi prawie 500 złotych. To doskonały przykład, że droższe nie zawsze musi oznaczać lepsze.

Zdecydowanie największą różnicą między drogimi, a znacznie tańszymi klawiaturami mechanicznymi do gier są przełączniki. Za najlepsze klawiatury mechaniczne wyposażone w oryginalne Cherry MX przyjdzie Wam zapłacić znacznie więcej niż za tanie modele z chińskimi zamiennikami. Spowodowane jest to jakością ich wykonania oraz działaniem. Inaczej mówiąc, oryginalne przełączniki Cherry MX są bardziej dopracowane i jeszcze trwalsze, choć ich przewaga jest teraz mniejsza niż była jeszcze kilka lat temu.

Tanie klawiatury mechaniczne często pozbawione są również wszelkiego rodzaju dodatkowej funkcjonalności związanej z oprogramowaniem. Zaawansowane klawiatury mechaniczne oferują możliwość nagrywania makr, programowania klawiszy oraz tworzenia profili przydatnych nie tylko w czasie grania, ale też przy codziennym użytkowaniu i pracy. Niska cena odbija się również na wszelkich dodatkach sprzętowych, takich jak: podkładki pod nadgarstki, dodatkowe przyciski makro, czy nawet komplet wymiennych nasadek o specjalnej fakturze, które wyróżnią najczęściej używane klawisze. W tanich klawiaturach po prostu ich nie ma, bo są to proste urządzenia o podstawowej funkcjonalności, dzięki czemu idealnie nadają się do rozpoczęcia przygody z „mechanikami”. Co prawda wśród wielu modeli można znaleźć też prawdziwe perełki, czego dobrym przykładem są choćby modele wymienione na końcu materiału, ale nawet one nie oferują wszystkiego, na co mogliby liczyć gracze.

Jakie przełączniki w taniej klawiaturze mechanicznej?

W czasie wybierania klawiatury mechanicznej szczególną uwagę należy zwrócić na zamontowane w niej przełączniki. W końcu są one najważniejszym elementem urządzenia. To, jaki rodzaj przełączników powinno się wybrać, zależy tylko i wyłącznie od osobistych upodobań, ale nawet w tanich klawiaturach mechanicznych znaleźć można świetnej jakości przełączniki, które okażą się niewiele gorsze, a nawet tak dobre, jak mechanizmy znanych i cenionych producentów. Na które z nich w szczególności zwrócić uwagę?

Przełączniki w klawiaturze mechaniczna do gier
Przełączniki Kailh Brown to często spotykane, a jednocześnie najlepsze mechanizmy w klawiaturze mechanicznej do 250 zł.
  • Kailh Brown – to bez dwóch zdań najlepsze przełączniki mechaniczne w klawiaturach mechanicznych do 250 złotych. Dlaczego? Bo działają niemal tak samo, jak znacznie droższe przełączniki Cherry MX Brown. Co prawda są od nich nieco mniej dynamiczne, jednak w codziennym użytkowaniu naprawdę trudno to wyczuć. Podobnie jak Cherry MX Brown, tak i Kailh Brown są najbardziej uniwersalnymi przełącznikami w ofercie producenta i rekomendujemy je osobom poszukującym względnie cichych przełączników do grania, codziennego użytkowania oraz pracy.
  • Kailh Red – czerwona odmiana przełączników Kailh to najlepszy wybór dla osób ceniących liniową pracę mechanizmu. Nie mają one wyczuwalnego punktu aktywacji i działają wyjątkowo płynnie. Warto dodać, że są nieco mniej dynamiczne od swoich oryginalnych odpowiedników, co bezpośrednio przekłada się na szybkość powrotu przycisku do pozycji początkowej. Mimo wszystko są najlepszym wyborem, jeśli poszukujecie klawiatury do 250 złotych z liniowymi przełącznikami.
  • Kailh Blue – najlepszy wybór dla osób ceniących nieliniową pracę oraz charakterystyczny dźwięk kliknięcia. Znacząco różnią się od oryginalnych przełączników Cherry MX Blue. Wszystko ze względu na mniej płynne działanie, wolniejszy powrót do pozycji początkowej oraz znacznie ostrzejszy dźwięk, który z pewnością nie spodoba się miłośnikom nocnego grania. To jednak najlepsze niebieskie przełączniki w klawiaturach za około 250 złotych.

W niektórych modelach klawiatur mechanicznych spotkać można również inne przełączniki, na przykład mechanizmy Outemu. Charakterystyka ich działania jest bardzo zbliżona do przełączników Kailh, ale są one dużo gorsze jakościowo. Modele w nie wyposażone polecamy więc tylko tym, którzy poszukują pierwszej, możliwie najtańszej klawiatury mechanicznej lub osobom chcącym sprawdzić, czy modele mechaniczne w ogóle przypadną im do gustu.

Jaka tania klawiatura mechaniczna do gier do 250 zł? Polecane modele

Doskonale wiemy, że wybór najlepszej klawiatury mechanicznej do gier do 250 złotych może przysporzyć wielu problemów. Aby jednak ułatwić Wam wybór, stworzyliśmy listę najlepszych modeli za około 250 złotych, na której znalazły się jedynie godne uwagi klawiatury mechaniczne do gier w przyjętej przez nas kwocie. Należą do nich:

  • Krux Meteor – najtańsza godna polecenia klawiatura mechaniczna, którą dedykujemy osobom poszukującym możliwie najtańszego sprzętu, bądź pierwszej klawiatury mechanicznej. Jest dobrze wykonana i naprawdę wygodna. Co więcej, producent wyposażył ją nawet w specjalną podkładkę pod nadgarstki. Pewnym minusem okazuje się jednak obecność nieco gorszych przełączników Outemu oraz brak dodatkowego oprogramowania. W tej kwocie trudno jednak wymagać czegoś więcej.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • SPC Gear GK540 Magna – pełnowymiarowa klawiatura, która w kwocie 250 złotych nie ma sobie równych. Co więcej, pod wieloma względami dorównuje ona droższych konstrukcjom. Jest świetnie wykonana, ma bardzo dobre przełączniki Kailh oraz może pochwalić się dodatkowym narzędziem sterującym. Co więcej, wyróżnia ją oświetlenie RGB oraz bardzo dobrej jakości profilowane klawisze. Trudno o coś lepszego w tej kwocie.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Modecom Volcano Blade – to jedna z najlepszych klawiatur mechanicznych do gier na rynku. Szczególnie świetnie sprawdzi się na biurku osób, które cenią ciszę, szybką aktywację oraz wygodę użytkowania. Ze względu na niskie klawisze jest też jedną z najbardziej uniwersalnych klawiatur, która okazuje się lepsza nawet od swoich dużo droższych rywali. Dodatkowo wyposażono ja w przyjemne dla oka oświetlenie. Co prawda wykracza ona poza przyjęty przez nas budżet, jednak wyjątkowo często znaleźć można ją w promocjach. 
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Klawiatury mechaniczne z innych przedziałów cenowych: