Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2018
Historia aktualizacji
29 maja 2018

Zmiana rekomendacji w kategorii cena/jakość na model A4Tech G3-200N.

13 paź 2017Pierwsza publikacja

Wielu użytkowników komputerów przenośnych decyduje się na zakup myszki bezprzewodowej i przeważnie ma ona być jak najtańsza. Jednak tanie myszki często są po prostu kiepskie. Jak uniknąć zakupowej wpadki? Choć żadna tania myszka bezprzewodowa nie jest pozbawiona wad, to z naszych szczegółowych testów popularnych gryzoni wynika, że w tej chwili najbliżej ideału jest Trust GXT 130. Mysz łącząca w sobie funkcjonalność i ponadprzeciętne wykonanie, która będzie świetnym wyborem dla osób pracujących przy laptopie.

Tania myszka bezprzewodowa: Nasza główna rekomendacja: Trust GXT 130 – ponadprzeciętność w przystępnej cenie

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
81 × 118 × 42
Waga
146 g (z akumulatorem)
Sensor
Optyczny (PAW3212)
Rozdzielczość sensora
2400 dpi
Liczba przycisków
9
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Nie
Trust GXT 130

Wiele osób szukając urządzenia dla siebie z góry skreśla bezprzewodowe myszki dla graczy. Na samym wstępie warto zaznaczyć, że jest to duży błąd, ponieważ nawet tanie myszki gamingowe są często bardziej funkcjonalne oraz lepiej wykonane niż zwykłe tanie modele i świetnie spisują się w codziennym użytkowaniu. Najlepszym tego przykładem jest właśnie Trust GXT 130.

GXT 130

Trust GXT 130 to jedna z niewielu bezprzewodowych myszy w kwocie do 100 złotych, która zaprojektowana została z myślą o graczach. Nie oznacza to jednak, że nie nadaje się ona do codziennego użytkowania i typowej pracy z komputerem – wręcz przeciwnie. Model ten na tle innych myszek bezprzewodowych wyróżnia się przede wszystkim dużą liczbą przycisków. Jest ich aż dziewięć i sprawdzają się nie tylko podczas grania. Pod dwoma z nich producent umieścił funkcję „dalej” oraz „wstecz”, natomiast trzeci odpowiada za klawisz control, który wykorzystywany jest w wielu skrótach klawiszowych, co znacznie ułatwia i przyśpiesza nawet najprostsze czynności, takie jak przeglądanie internetu i podstawowe operacje wykonywane na komputerze. To właśnie dzięki temu Trust GXT 130 jest najbardziej funkcjonalnym modelem bezprzewodowym do 100 złotych – nawet pomimo tego, że dodatkowe przyciski nie są programowalne. Dla niektórych osób brak dodatkowego oprogramowania może być wadą, jednak tym, którzy szukają myszy gotowej do działania zaraz po włączeniu, Trust GXT 130 przypadnie do gustu. Nie bez znaczenia pozostaje również jakość wykonania myszy. Jest to poziom zauważalnie droższych modeli. Pomimo tego, że całość konstrukcji wykonana jest z plastiku, to spasowanie wszystkich elementów stoi na bardzo dobrym poziomie. Mysz w dotyku jest wyjątkowo przyjemna, a wszystko to za sprawą niewielkiej ilości gumy przeciwpoślizgowej na jej powierzchni.

Trust GXT 130 został wyprofilowany w bardzo charakterystyczny sposób. Po obu stronach myszy znajdziemy półki pozwalające wygodnie ułożyć kciuk oraz palec serdeczny. Dobre wyprofilowania oraz ogólny kształt bryły sprawiają, że z myszy korzysta się wzorowo i nawet wielogodzinne użytkowanie nie powoduje dyskomfortu. Dodatkiem, za który szczególnie należy pochwalić model Trust GXT 130, jest przełącznik trybu działania, za pomocą którego można go przełączyć w tryb ecoTo bez wątpienia jedno z najlepszych rozwiązań, z jakim spotkaliśmy się w bezprzewodowych gryzoniach. Aktywacja trybu eco wyłącza podświetlenie, dzięki czemu mysz pobiera znacznie mniej energii, co pozytywnie wpływa na długość pracy. To świetne rozwiązanie powinno być stosowane w każdej myszy bezprzewodowej wyposażonej w podświetlenie, które przecież znacząco wpływa na czas pracy i częstość wymiany baterii. Naprawdę cieszy nas fakt, że producent GXT 130 pomyślał o osobach, które podświetlenie wolą zamienić na dodatkowe godziny pracy. Wszystkie te cechy, w połączeniu z poprawnym działaniem na prawie każdej powierzchni (z wyjątkiem szkła), sprawiają, że Trust GXT130 to prawdziwy lider w swoim segmencie cenowym.

Eco
Tryb eco nie jest jednie zbędnym dodatkiem, ponieważ realnie wpływa na długość pracy urządzenia.

Również w tym modelu znaleźć można kilka wad. Jednym z najważniejszych elementów każdej myszy bezprzewodowej jest czas pracy urządzenia na baterii. W przypadku Trust GXT 130 jest on jednak bardzo ograniczony, bowiem szacunkowy czas pracy myszy podczas intensywnego użytkowania wynosi jedynie 25 dni. O ile tryb eco powinien go zauważalnie wydłużyć, to nie ma co liczyć na zaskakująco dobre osiągi. Model ten nie będzie też idealnym wyborem dla osób, które szukają małej myszy, oraz tych, którzy od czasu do czasu chcą pograć w szybsze gry akcji. Niska prędkość maksymalna urządzenia sprawia, że nawet średniej szybkości ruchy ręką wiążą się z zatrzymywaniem się kursora, co uniemożliwia rozgrywkę.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Alternatywna tania myszka bezprzewodowa: Logitech M171 – idealny towarzysz często przenoszonego laptopa

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
61 × 98 × 35
Waga
72 g (z akumulatorem)
Sensor
Optyczny
Rozdzielczość sensora
1000 dpi
Liczba przycisków
3
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Tak
Logitech M171

Logitech M171 to model, który pozbawiony został wszelkich dodatkowych funkcji i zapewnia jedynie niezbędne minimum. Już na pierwszy rzut oka widać, że producent skupił się głównie na potrzebach typowego użytkownika komputera i stworzył produkt o prostej budowie, niewielkich rozmiarach i wysokiej (jak na tę cenę) precyzji. Dla wielu użytkowników najważniejsze będzie jednak to, że szacunkowy czas pracy myszy podczas intensywnego użytkowania wynosi aż 181 dni. Jest to model, który w tym aspekcie deklasuje wszystkie bezprzewodowe myszy do 100 złotych. Warto podkreślić, że mysz wykonano w całości z plastiku, a jej spasowanie elementów stoi na bardzo dobrym poziomie. Niewielki rozmiary oraz dodatkowy schowek na radioodbiornik sprawiają, że Logitech M171 to mysz, którą bez większych obaw można zabrać w podróż.

Logitech M185 i dodatkowy schowek na radioodbiornik
Schowek, taki jak w widocznym wyżej Logitechu M185 i rekomendowanym Logitechu M171, ułatwia podróżowanie z myszą i rozwiązuje problem gubienia radioodbiornika.

W przypadku bezprzewodowych myszy prostota często jest postrzegana jako duża zaleta. Może ona jednak nie przypaść do gustu niektórym użytkownikom, którzy nawet od taniej myszy bez kabla wymagają nieco więcej. Ze względu na niewielkie wymiary, urządzenie to nie będzie również dobrym wyborem dla osób z większymi dłońmi. Niewielkie wymiary sprawiają, że mysz zmieści się nawet do najmniejszej kieszeni, lecz brak możliwości ułożenia całej dłoni na powierzchni urządzenia może być poważnym problemem i zauważalnie wpłynąć na komfort pracy. Podsumowując, Logitech M171 to dobry wybór dla kogoś, kto często podróżuje ze swoim notebookiem i pracuje na nim poza domem, ale osoby z „notebookiem stacjonarnym” lepiej zrobią wybierając naszą powyższą rekomendację, bo jest ona zdecydowanie wygodniejsza w czasie długiego, biurkowego użytkowania.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Alternatywna tania myszka bezprzewodowa: A4Tech G3-200N – najlepszy stosunek jakości do ceny

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
61 × 106 × 41
Waga
86 g (z akumulatorem)
Sensor
Optyczny
Rozdzielczość sensora
1000 dpi
Liczba przycisków
3
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Tak
A4Tech G3-200N

Od zdecydowanej większości tanich myszek bezprzewodowych ciężko oczekiwać najwyższej funkcjonalności, precyzji, a nawet jakości wykonania. Nie oznacza to jednak, że do 100 złotych nie da się kupić naprawdę dobrej myszki bezprzewodowej. Świetnym tego przykładem jest A4Tech G3-200N, który pod względem stosunku jakości do ceny nie ma sobie równych. To niewielka i bardzo dobrze wykonana mysz o w pełni symetrycznej budowie. Oznacza to, że mysz ta jest jedną z najtańszych, a zarazem najlepszych urządzeń dla użytkowników leworęcznych. Jedną z największych zalet urządzenia jest jego rolka. W porównaniu do wielu nawet droższych urządzeń, w modelu A4Tech G3-200N wykonano ją wręcz wzorowo. Pracuje lekko oraz płynnie, zapewniając bardzo wysoki komfort pracy oraz przewijania stron internetowych. To bez wątpienia jedna z najlepszych rolek w myszkach do 100 złotych. Na szczególną uwagę zasługuje również technika V-Track. Pozwala ona na użytkowanie gryzonia niemal na każdej powierzchni, zachowując przy tym dobrą precyzję. Nie mamy wątpliwości, że jednym z najważniejszych elementów myszy bezprzewodowej jest czas działania na baterii. A4Tech G3-200N nie zawodzi również i pod tym względem, bowiem bez większego trudu pozwala ona na 150 dni pracy w intensywnym schemacie użytkowania. Wynik ten jest zauważalnie gorszy od liderów, takich jak Logitech M171, jednak w dalszym ciągu pozwala zaliczyć ten model do grupy najdłużej działających myszy bezprzewodowych. Biorąc pod uwagę cenę urządzenia, jesteśmy pewni, że model A4Tech G3-200N to świetne i uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się w niemal każdym zastosowaniu.

A4Tech G3-200N (2)

Bez dwóch zdań, model ten jest stworzony dla kogoś, kto poszukuje myszy o najlepszym stosunku jakości do ceny. Jednak nawet pomimo wielu zalet nie ma on większych szans w starciu z Trust GXT 130. Jest mniej funkcjonalny, zapewnia zauważalnie gorszy komfort użytkowania i nie został wyposażony w funkcję, która mogłaby konkurować z wbudowanym trybem eco naszej głównej rekomendacjiZnalezienie elementów, które w A4Tech G3-200N mogłyby być zauważalnie lepsze, nie jest jednak łatwe, bowiem ze względu na cenę urządzenia oraz jego ogólną jakość jakiekolwiek uwagi będą jedynie czepianiem się na siłę. Podczas użytkowania myszy zabrakło nam jednak mechanicznego przycisku do zmiany poziomu dpi, który znaleźć możemy nawet w tańszych urządzeniach. Dla niektórych dużym problemem może okazać się również brak dodatkowych przycisków po wewnętrznej stronie urządzenia. Warto jednak zauważyć, że ich umieszczenie zaburzyłoby nie tylko komfort pracy, ale najprawdopodobniej wymagałoby również przemodelowania bryły urządzenia tak, aby użytkowanie dodatkowych przycisków było szybkie i intuicyjne.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Alternatywna tania myszka bezprzewodowa: Modecom MC-WM10S Silent – gratka dla fanów ciszy

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
60 × 105 × 37
Waga
88 g (z akumulatorem)
Sensor
Optyczny
Rozdzielczość sensora
1600 dpi
Liczba przycisków
3
Bezprzewodowa
Tak
Dla leworęcznych
Nie
Modecom MC-WM10S Silent

Modecom MC-WM10S Silent to mysz, która na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. To prosta konstrukcja w całości wykonana z plastiku, przeznaczona dla użytkowników praworęcznych. Jej główną zaletą są przyciski. Znalezienie myszy z cichymi przyciskami, których aktywacja będzie dobrze wyczuwalna, nie jest wcale łatwe. Modecom MC-WM10S to model, który dla osób ceniących ciszę jest po prostu najlepszym wyborem. W tym modelu odgłos przyciśnięcia jest niemalże niesłyszalny. Oprócz przycisków głównych, bardzo cichy jest również przełącznik umieszczony pod rolką. To bardzo istotne, ponieważ w wielu innych modelach to właśnie przycisk rolki jest najgłośniejszy. Tym bardziej cieszy nas fakt, że producent pomyślał właśnie o tym elemencie. Ze względu na wyprofilowanie wewnętrznego boku oraz średnie (jak na mysz bezprzewodową) rozmiary, jest ona bardzo wygodna. Podobnie jak większość myszy optycznych, tak i Modecom działa na prawie wszystkich powierzchniach (wyjątkiem jest szkło). Sprawdzi się więc w niemal każdych warunkach i pozwoli na komfortową pracę bez względu na powierzchnię. Wszystkie te elementy i zaskakująco niska cena sprawiają, że Modecom MC-WM10S Silent jest świetnym wyborem dla osób, które szukają wygodnej, cichej myszy do typowego użytkowania.

Modecom MC-WM10S SIlent(2)

Pomimo niewątpliwej zalety, jaką jest cicha praca, urządzenie to nie wypada dobrze pod względem jakości wykonania. O ile do spasowania elementów nie sposób się przyczepić, tak do rolki urządzenia mamy sporo zastrzeżeń. Podczas użytkowania rusza się ona na boki, a niedokładny montaż i luzy są wyraźnie wyczuwalne. Na minus należy odnotować również głośny „terkot” podczas przewijania. Szkoda, że producent pomyślał jedynie o przełączniku znajdującym się pod nią, a nie całej konstrukcji mechanizmu. W końcu przewijanie rolki to częste działanie. Cena urządzenia musiała się jednak na czymś odbić i nie mamy wątpliwości i w tej myszce padło na jakość wykonania.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kryteria doboru myszek bezprzewodowych do zestawienia

Określenie kryteriów, jakimi kierowaliśmy się przy wyborze urządzeń do tego zestawienia, było stosunkowo proste. Najważniejszym z nich była cena. Uznaliśmy, że stosowną granicą jest 100 złotych. Poza tym, braliśmy pod uwagę jedynie urządzenia, które w tej cenie można dostać w większości polskich sklepów. Należy podkreślić, że sprawdzaliśmy jedynie sprzęt nowy, dostępny na rynku pierwotnym. Mamy świadomość, że na rynku wtórnym można znaleźć lepsze oferty, ale on rządzi się swoimi prawami, które bardzo utrudniają sensowne porównywanie ze sobą różnych modeli myszy.

Myszy

Na czym polegają testy myszy bezprzewodowych

Między tanimi myszkami bez kabla, modelami przewodowymi, a tymi, które stworzono specjalnie dla graczy, występują zauważalne różnice. Ze względu na to, że myszy te skierowane są do osób o różnych upodobaniach, podczas testów tanich modeli bezprzewodowych skupiliśmy się na rzeczach, które dla osób je użytkujących będą najważniejsze.

  • Jakość wykonania (w tym użyte do budowy materiały, spasowanie poszczególnych elementów, ich jakość) oraz kwestie związane z ergonomią, takie jak waga, wyprofilowanie, elementy ruchome oraz wszelkie inne detale mogące wpłynąć na komfort użytkowania.
  • Testy myszek (również tych bezprzewodowych) przeprowadzamy za pomocą specjalnych programów w sprzyjających do tego warunkach. Są one wymagane, aby testy były w pełni obiektywne, a uzyskane wyniki zgodne z tym, na co w rzeczywistości stać urządzenie. To właśnie na tym etapie sprawdzamy działanie myszy na różnych powierzchniach, realny zasięg pracy oraz pobór prądu, na podstawie którego wyliczamy szacowany czas pracy na baterii. Dla użytkowników myszy bezprzewodowych są to kluczowe aspekty, których nie może zabraknąć w testach. O ile w przypadku myszek bezprzewodowych do 100 złotych ciężko mówić o najlepszych dostępnych na rynku sensorach, o tyle badanie precyzji oraz wpływu negatywnych zjawisk na działanie sensora jest równie ważne, ponieważ ich wysoki poziom może uniemożliwić nawet podstawowe użytkowanie.
  • Myszy bezprzewodowe powinny być przede wszystkim proste. Wiemy jednak, że niektóre dodatki takie jak schowki na radioodbiornik, etui czy składana konstrukcja mogą mieć duże znaczenie w pewnych zastosowaniach. Elementy te są przez nas dokładnie sprawdzane, a poziom ich przydatności – dokładnie oceniany.
Tanie myszki bezprzewodowe
Przed napisaniem tego artykułu przetestowaliśmy kilkanaście modeli tanich myszy bezprzewodowych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru myszy bezprzewodowej?

Stojąc przed zakupem bezprzewodowej myszy należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Jednym z nich – podobnie jak w przypadku myszy przewodowych – jest jakość wykonania. Ze względu na to, że mysz bezprzewodową wybiorą głównie użytkownicy komputerów przenośnych, jakość wykonania oraz materiały wykorzystane do jej budowy są bardzo istotne. Mysz, która będzie często transportowana, jest szczególnie narażona na uszkodzenia mechaniczne, bo w takich sytuacjach łatwo o otarcia i upadki. Dobrze jest więc kupić ten model, który nie rozpadnie się po pierwszym uderzeniu o podłoże. Od jakości wykonania zależy również komfort. To, że z myszy bezprzewodowej najczęściej korzysta się w terenie, nie oznacza, że można ignorować kwestię dopasowania kształtu obudowy do dłoni. Mysz bezprzewodowa powinna być mała, ale jednocześnie powinna zapewniać dostateczny komfort, dlatego zawsze warto sprawdzić ją na żywo.

Ogromne znacznie ma też to, na jakich powierzchniach działa jej sensor, bo nie każdy pozwoli na bezproblemową pracę w ulubionej kawiarni, pociągu, czy na zwykłym stole. Większość myszy optycznych zapewnia poprawne działanie na prawie wszystkich powierzchniach, z wyjątkiem szkła. Jeżeli jednak chcesz wyposażyć się w urządzenie, które poradzi sobie nawet z powierzchnią szklaną, powinieneś zwrócić uwagę na myszy laserowe, bądź te, które wyposażono w technikę Blue Track

Technologia Blue Track
Mysz Microsoft Sculpt wyposażono w technikę Blue Track, która sprawia, że można z niej bez problemu korzystać na szkle.

Nie bez znaczenia pozostaje również zasięg oraz czas pracy na baterii. Większość myszy pozwala na obsługę z komputera z odległości około 10 metrów. To bardzo dobry wynik, który powinien wystarczyć każdemu użytkownikowi. Nie wszystkie myszy zapewniają jednak tę możliwość. Dlatego przed zakupem wybranego modelu warto poszukać dokładnych informacji na temat jego maksymalnego zasięgu i sprawdzić, czy jest on satysfakcjonujący. Sytuacja ma się podobnie z czasem pracy na baterii. Większość użytkowników wybiera właśnie te modele, w których baterie zmieniać trzeba jak najrzadziej, bo konieczność częstej wymiany baterii (szczególnie w czasie pracy w terenie) dla wielu osób może być prawdziwym utrapieniem.

Jeśli mysz bezprzewodowa, to z radioodbiornikiem, czy z Bluetooth?

Większość popularnych myszek bezprzewodowych komunikuje się z komputerem za pomocą dodatkowego, podłączonego do portu USB radioodbiornika. Natomiast mniej popularne myszy Bluetooth nie wymagają dodatkowego, wyspecjalizowanego odbiornika, a jedynie tego, aby komputer był wyposażony w moduł Bluetooth. O ile w przypadku użytkowników komputerów stacjonarnych może nie mieć to większego znaczenia, o tyle użytkownicy notebooków, w których portów USB jest znacznie mniej, a moduł Bluetooth jest standardem, docenią ten sposób połączenia. Pewnym minusem tego rozwiązania jest jednak cena. Myszki Bluetooth, pomimo podobnej funkcjonalności, często są zauważalnie droższe od typowych myszy radiowych.

Bluetooth parowanie
Połączenie myszy Bluetooth z komputerem jest bardzo proste. Wystarczy wcisnąć przycisk odpowiedzialny za parowanie i dodać urządzenie z poziomu systemu operacyjnego. 

Trzeba też pamiętać, że jeśli mysz tego typu chce się sparować z komputerem, który nie jest wyposażony w moduł Bluetooth, trzeba go oddzielnie dokupić i wpiąć do portu USB, co dodatkowo zwiększa koszt zestawu.

Odbiornik Bluetooth
Dodatkowy odbiornik pozwala na podłączenie myszy Bluetooth do komputera, który nie jest wyposażony w wewnętrzny moduł. Tak, jak w przypadku typowego radioodbiornika, wymaga on podpięcia do jednego z portów USB.

Tanie myszy bezprzewodowe, a granie

Wśród wielu użytkowników myszy bezprzewodowych z pewnością znajdą się również fani gier komputerowych. Pomimo tego, że brak ograniczeń w postaci kabla kusi, myszy bezprzewodowe w kwocie do 100 złotych nie są dobrym wyborem dla graczy. Niektóre z nich są całkiem wygodne, dobrze sprawdzają się w wykonywaniu prostych czynności, ale ze względu na sensor i parametry techniczne po prostu nie nadają się do szybkich gier. Nawet testowany przez nas Trust GXT 130 ma problemy z niską prędkością maksymalną akceleracją, która jest największym wrogiem wymagających graczy. W tej kwocie do grania zdecydowanie lepsze będą myszy przewodowe, które polecamy w naszym artykule o tanich myszach dla graczy. Gwarantują one większą precyzję, mniejsze opóźnienia oraz możliwość zmiany wielu ustawień.

Pozostali uczestnicy

Powyższe modele są najlepszymi urządzeniami w swoich kategoriach. Nie oznacza to jednak, że na inne myszki nie warto zwrócić uwagi. Niektóre z nich są funkcjonalne, inne zaś – świetnie wykonane i brakło im bardzo niewiele, aby zdobyć rekomendację. Spośród wszystkich testowanych przez nas modeli wybraliśmy jeszcze kilka – naszym zdaniem – najciekawszych.

  • Microsoft Sculpt Mobile Mouse to mysz, której największą zaletą jest to, że działa na wszystkich powierzchniach – w tym na szkle. Oprócz tego, wyróżnia się świetnym wykonaniem oraz rolką, którą można przechylać na boki. Niestety, precyzja tej myszy pozostawia wiele do życzenia, a czas pracy na baterii jest co najwyżej średni. 
  • Microsoft Wireless Mobile 1850 jest prostym modelem, który nie jest tak funkcjonalny i wygodny jak urządzenia z rodziny Sculpt. Może pochwalić się za to świetną jakością wykonania oraz niemal trzy razy dłuższym czasem działania niż Sculpt Mobile Mouse. Zauważalnie lepiej wypada od niej również pod względem precyzji. To dobre rozwiązanie dla kogoś, kto ceni przede wszystkim prostotę oraz nie wymaga zaawansowanych opcji usprawniających codzienne użytkowanie.
  • Logitech M185 to model, którym pod wieloma względami przypomina rekomendowaną przez nas mysz Logitech M171. Podobnie jak i M171 tak i Logitech M185 jest niewielką konstrukcją przeznaczoną dla osób o mniejszych dłoniach. To, co odróżnia ją od modelu M171 to jeszcze lepsza jakość wykonania oraz zastosowanie nieco twardszego plastiku, co może mieć duże znaczenie dla osób ceniących wytrzymałość. Od swojego brata wyróżnia się jednak nieco gorszym, szacunkowym czasem pracy oraz mniejszą precyzją. Okaże się więc najlepszym wyborem dla tych, którzy jakość wykonania oraz wytrzymałość przedkładają ponad pracę sensora, oraz czas działania.
  • Asus WT465 jest jedną z najwygodniejszych oraz najrozsądniej wycenionych tanich myszek bezprzewodowych. Wyróżnia się przede wszystkim doskonale wyprofilowaną bryłą, która przypadnie do gustu niemal każdemu. Warto też podkreślić, że okaże się doskonałym wyborem dla użytkowników ceniących jakość przycisków głównych oraz dodatkowych, a wszystko to dzięki zrównoważonej charakterystyce kliku oraz doskonale wyczuwalnej aktywacji, która w tego typu urządzeniach nie trafia się często.