Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2017
Historia aktualizacji
25 lip 2017Pierwsza publikacja

Mysz dla gracza z najwyższej półki to marzenie wielu fanów wirtualnej rozrywki, jednak ze względu na wysokie ceny takich urządzeń, większość osób bardziej interesują znacznie tańsze modele. Szczegółowe testy połączone z dokładną analizą rynku pozwoliły nam znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka myszka do 100 zł jest najlepsza do gier. Obecnie jest to Modecom Volcano MC-GMX4. Mysz w przystępnej cenie będąca idealnym połączeniem precyzji i funkcjonalności.

Jaka myszka do 100 zł? Główna rekomendacja: Modecom Volcano MC-GMX4 – precyzja i funkcjonalność w przystępnej cenie

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
74 × 126 × 42
Waga
150 g
Sensor
Optyczny PMW3330
Rozdzielczość sensora
7200 dpi
Liczba przycisków
8
Bezprzewodowa
Nie
Dla leworęcznych
Nie
Modecom Volcano MC-GMX4

Osoby, które choć raz widziały mysz Logitech G502 Proteus Core lub jego odświeżoną wersję – Proteus Spectrum – z pewnością zauważą, że to właśnie na nich wzorował się Modecom tworząc model Volcano MC-GMX4. To dzięki temu mysz wyróżnia się dość nietypowym kształtem, który szczególnie spodoba się użytkownikom palm lub claw gripu. Już od pierwszej sekundy użytkowania tej myszy dobre wrażenie robi bardzo miła powierzchnia jej obudowy. Wierzch pokryto bowiem niewielką ilością gumy antypoślizgowej, co wraz z rewelacyjnym wyprofilowaniem na kciuk po wewnętrznej stronie urządzenia oraz prostopadłej części zewnętrznej, zapewnia bardzo stabilny chwyt i umożliwia unoszenie myszy bez ryzyka wyślizgnięcia się jej z dłoni. Na szczególną uwagę zasługuje sensor, w który producent postanowił wyposażyć gryzonia. Normalnie, gdy kupuje się mysz za mniej niż 100 złotych, nie można liczyć na to, że będzie ona wyposażona w jeden z najlepszych czujników. Natomiast Modecom Volcano MC-GMX4 jako jedyna mysz w tym przedziale cenowym została wyposażona w bardzo precyzyjny sensor PixArt PMW3330. Zaliczamy go do najlepszych czujników w urządzeniach wskazujących, zaraz obok PixArt PMW3360 oraz wszelkich jego modyfikacji. To właśnie dlatego produkt Modecom zasługuje na specjalne wyróżnienie. 

Modecom Volcano MC-GMX4 obrót

Oczywiście Modecom MC-GMX4 nie jest pozbawiony wad. Nam nie spodobał się materiał, z którego wykonano boki myszy i wiemy, że większość użytkowników również zwraca uwagę na ich tanie, plastikowe wykończenie. Znacznie lepiej wyglądałyby pokryte tą samą warstwą gumy antypoślizgowej, co wierzch, a przy okazji poprawiłoby to chwyt. Musimy również zwrócić uwagę na dodatkową półkę po wewnętrznej stronie, która nie wszystkim przypadnie do gustu. Naszym zdaniem nie jest to wada, ale większość graczy przyzwyczajona jest do tego, że podczas grania kciuk styka się z powierzchnią podkładki. W przypadku Modecom MC-GMX4 jest zupełnie inaczej, co początkowo może sprawiać pewien dyskomfort. Jest to jednak kwestia indywidualna i da się do tego przyzwyczaić.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaka myszka do 100 zł? Alternatywa: Natec Genesis Krypton 500 – gdy klasyczny palm grip to podstawa

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
67 × 130 × 39
Waga
98 g
Sensor
Optyczny PMW3325
Rozdzielczość sensora
7200 dpi
Liczba przycisków
6
Bezprzewodowa
Nie
Dla leworęcznych
Nie
Natec Genesis Krypton 500

Jeżeli są wśród was zwolennicy klasycznego palm gripa (ułożenia całej dłoni na powierzchni myszy), powinniście zwrócić uwagę na mysz Genesis Krypton 500. To urządzenie, które podobnie jak Modecom Volcano MC-GMX4, jest dobrze wykonana i wywarło na nas pozytywne wrażenie spasowaniem elementów. Dla niektórych ważne może być to, że ma ono mniej futurystyczny design. Na plus musimy również odnotować bardzo proste i przyjazne początkującym użytkownikom oprogramowanie oferujące kilka ciekawych funkcji, w którym coś dla siebie znajdą nawet zaawansowani gracze. Sensor, który znalazł się na pokładzie urządzenia, to PixArt PMW3325 – ulepszona wersja popularnego PMW3320. W stosunku do poprzednika zauważalnie zwiększyła się prędkość maksymalna, lecz w dalszym ciągu jest to czujnik znacznie gorszy od obecnego w Modecom sensora PMW3330. O ile w wolniejszych grach mysz sprawdza się bardzo dobrze, tak do gier FPS zwyczajnie się nie nadaje. Wszystko za sprawą kiepskiej jakości ślizgaczy, które zamiast płynnego poślizgu stawiają wyczuwalny opór, oraz niepożądanego zjawiska akceleracji negatywnej.

Natec Genesis Krypton 500 2
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Dobór myszek do 100 zł dla graczy

Przyznane przez nas rekomendacje to efekt szczegółowej analizy ofert obecnych na rynku pierwotnym. Ze względu na to, że naszym celem było wyłonienie najlepszych modeli spośród tanich urządzeń dla graczy, musieliśmy ustalić pewną granicę cenową – w tym przypadku jest to 100 złotych. Nasze obserwacje najchętniej kupowanych urządzeń wskazujących oraz masa opinii i komentarzy na temat myszek dla graczy jednoznacznie wskazały, że urządzenia kosztujące mniej niż 100 złotych w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane przez osoby, które pomimo tego, że nie należą do grupy najbardziej wymagających graczy, chcą mieć mysz oferującą dodatkową funkcjonalność i o dobrym stosunku jakości do ceny.

Testy myszek do 100 zł dla graczy nie różnią się niczym od testów najdroższych i najbardziej zaawansowanych modeli dla profesjonalistów. Oprócz własnych testów liczymy się również z recenzjami wielu uznanych portali oraz opiniami użytkowników. Doświadczenie oraz sprawdzona metodyka testowa pozwalają nam w pełni zbadać na co faktycznie stać każde urządzenie. Nasza procedura polega na sprawdzeniu gryzonia pod kątem:

 • Jakości wykonania (w tym użytych do budowy materiałów, spasowania poszczególnych elementów, ich jakość) oraz ergonomii (waga, wyprofilowanie, elementy ruchome oraz wszelkie inne detale mogące wpłynąć na komfort użytkowania).
 • Precyzji sensora (dzięki nim możemy sprawdzić to, czy czujnik, w który wyposażono urządzenie, jest wolny od wszelkich niepożądanych zjawisk, takich jak predykcja, szumy, akceleracja, interpolacja itp.).
 • Funkcji przydatnych w grach. W odróżnieniu od standardowych myszek, urządzenia dla graczy najczęściej wyposażone są w dodatkowe opcje, mające na celu poprawę komfortu rozgrywki, czasem nawet przez jej znaczne ułatwienie (zaawansowane makra, oprogramowanie). Wszystkie dostępne opcje dla graczy testujemy w środowisku, dla którego zostały przeznaczone, czyli w grach.

Jak wiele tracę wybierając tańsze urządzenie dla graczy zamiast droższego?

Gry komputerowe są obecnie jedną z najpopularniejszych form rozrywki, która dzięki e-sportowi zyskuje coraz większe grono zwolenników. Ma to wpływ również na producentów sprzętu, ponieważ obecnie nawet tanie myszy dla graczy są w stanie znacząco wpłynąć na jakość rozgrywki. Wybierając tanie urządzenie dla graczy nie tracimy jednak aż tak wiele, jak można byłoby się spodziewać. Główna różnica polega przede wszystkim na jakości materiałów, z których wykonuje się myszy. Pomimo tego, że praktycznie każdy gryzoń wykonany jest z tworzywa sztucznego, spasowanie elementów oraz takie elementy jak ślizgacze, antypoślizgowe maty, a nawet rodzaj zastosowanego plastiku mogą diametralnie różnić się od siebie. Nie oznacza to jednak, że w kwocie 100 złotych nie znajdziemy dobrze wykonanej myszy. Najważniejsze różnice dotyczą jednak użytych sensorów oraz mikroprzełączników znajdujących się pod przyciskami głównymi, dodatkowymi oraz rolką. Ich żywotność w najdroższych modelach szacuje się nawet na 20 milionów kliknięć. W przypadku tańszych konstrukcji (do 100 złotych) najdroższych mikroprzełączników raczej nie uświadczymy. Te, które producenci stosują w tańszych modelach, wytrzymują z reguły od 1 do 5 milionów przyciśnięć. Do najpopularniejszych producentów mikroprzełączników zaliczamy:

 • TTC, Huano – najczęściej występują w budżetowych urządzeniach. Oprócz nich producenci tanich myszy stosują w swoich produktach przełączniki własnej produkcji (np. A4 Tech);
 • Kalih – często spotykane jako przełączniki przycisków bocznych/dodatkowych nawet w droższych urządzeniach. Przełączniki tego producenta można spotkać również w klawiaturach, lecz różnią się one od tych, które stosuje się w myszkach;
 • Omron – Przez wielu uważane za najlepsze mikroprzełączniki w myszkach dla graczy. Występują w wielu wariantach. Różnią się od siebie przede wszystkim szybkością odbicia, głośnością oraz żywotnością.

Podobnie jest z sensorem. Do tanich myszek przeważnie montuje się dużo słabsze czujniki, które często w ogóle nie nadają się do grania. Cechuje je wiele niepożądanych zjawisk, takich jak akceleracja, predykcja czy ostatecznie niskie prędkości maksymalne. To właśnie dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór sensora. Myszy wyposażone w najtańsze sensory nie zagwarantują precyzji. Wskaźnik będzie gubił się nawet przy niezbyt szybkich przesunięciach. Będzie też reagował na wszelkie uniesienia myszy (wysoki LOD), a w skrajnych przypadkach – całkowicie zwariuje, powodując, że celownik wyląduje w stopach sterowanej postaci. Do niektórych z najbardziej zaawansowanych technicznie myszy producenci implementują nowatorskie rozwiązania, czyniąc z myszy prawdziwe arcydzieła funkcjonalności. Przykładem takiego mechanizmu może być analogowy, jednoosiowy przełącznik pozwalający sterować postacią/pojazdem w sposób znany z gamepadów (im mocniej go odchylimy w górę lub w dół, tym szybciej prowadzony pojazd będzie jechać) lub też zaawansowane mechanizmy obrotowe, takie jak tryb nieważkości rolki (rozkręcona rolka kręci się sama nawet przez 20 sekund lub do momentu, w którym samemu się ją zatrzyma). Takich rozwiązań nie znajdziemy w tańszych myszkach, jednak nie oznacza to, że zostały one pozbawione jakichkolwiek dodatków wspierających rozgrywkę. Większość, nawet najtańszych, myszy dla graczy oferuje co najmniej podstawową funkcjonalność ułatwiającą rozgrywkę.

 • Zmianę DPI w locie za pomocą fizycznego przycisku.
 • Dodatkowe przyciski pozwalające na przypisanie do nich dowolnych akcji.
 • Efekty świetlne informujące o obecnie używanym profilu.

Do dodatkowych funkcji, które znaleźć możemy w tanich myszkach, lecz nie są one jeszcze standardem, zaliczamy:

 • Edytory makr pozwalające rejestrować średnio-zaawansowane lub zaawansowane sekwencje akcji;
 • Regulację współczynnika LOD (wysokość, na jaką trzeba unieść mysz, aby przestała reagować);
 • Tworzenie zaawansowanych profili i przechowywanie ich w pamięci urządzenia (często z dodatkową funkcją automatycznego ich przełączania po uruchomieniu aplikacji, która została do nich przypisana).

Dlaczego właśnie Modecom Volcano MC-GMX4 jest najlepszą myszką do 100 zł dla graczy?

Na przyznanie głównej rekomendacji właśnie temu modelowi miały wpływ głównie 3 rzeczy. Jako pierwszą z nich wymienić musimy sensor. Zastosowanie czujnik PixArt PMW3330 w urządzeniu poniżej 100 złotych to bez dwóch zdań totalna egzotyka. Wyróżnia się on nie tylko brakiem wszelkich niepożądanych zjawisk, ale zapewnia bardzo dobre, ostre czucie, co pozwala mu rywalizować nawet z sensorami takimi jak PMW 3310, Mercury czy ostatecznie PMW 3360. Musimy też zwrócić uwagę na to, że Modecom Volcano MC-GMX4 to obecnie najtańsze urządzenie wyposażone w sensor PMW 3330. Jeżeli chcielibyśmy znaleźć mysz, którą podobnie jak Modecom wyposażono w wyżej wymieniony sensor, z pewnością trafilibyśmy na Cooler Master MasterMouse S, która jest jednak zauważalnie droższa od Modecom Volcano.

Modecom Volcano MC-GMX4 podświetlenie

Drugim elementem jest konstrukcja urządzenia. Futurystyczny styl (po którym widać mocne wzorowanie się na Logitechu G502 Proteus Core) zapewnia wygodę, stabilność oraz kontrolę nawet podczas najbardziej dynamicznych ruchów. Odpowiedni kształt myszy jest równie ważny, co wybór właściwego sensora, ponieważ to właśnie on zapewni komfort podczas najdłuższych sesji. Świetne wyprofilowanie wraz ze stabilnością przypadnie do gustu przede wszystkim graczom low sense (preferującym niskie DPI). W tej cenie nie możemy przyczepić się również do spasowania elementów, które stoi na przyzwoitym poziomie.

Pora na ostatnią, lecz równie ważną, zaletę Modecoma Volcano MC-GMX4. Jest nią funkcjonalność. Dzięki oprogramowaniu oraz dodatkowym przyciskom mysz ta świetnie sprawdzi się w każdym gatunku gier. Na liście jej funkcji znajduje się możliwość zmiany DPI w locie, programowania przycisków, kontroli podświetlenia oraz podstawowych parametrów myszy (szybkość przewijania, raportowanie USB), a nawet edytor makr.

Modecom Volcano MC-GMX4 oprogramowanie
Oprogramowanie Modecoma Volcano MC-GMX4, jak na sprzęt tej klasy, jest bardzo rozbudowane

Wady? Jesteśmy pewni, że gdyby zamiast plastikowego wykończenia boków producent zastosował cienką warstwę antypoślizgowej gumy, mysz wyglądałaby nie tylko zdecydowanie lepiej, ale również miałoby to pozytywny wpływ na jej użytkowanie. Pamiętajmy również o półce pod kciuk. W naszym przypadku nie sprawiała ona żadnych kłopotów. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że dodatkowa wypustka nie wszystkim przypadnie do gustu, a niektórym może wręcz przeszkadzać. Drobne wady tej myszki nie są jednak w stanie przysłonić jej zalet.

Inne ciekawe myszki do 100 zł dla graczy, którym czegoś zabrakło

Modele, które otrzymały od nas rekomendacje, są najlepszym wyborem wśród tanich myszy dla graczy. Oprócz nich przedstawiamy również inne urządzenia, które poddaliśmy szczegółowej analizie na potrzeby niniejszego zestawienia, a którym niewiele brakło do tego, aby otrzymać rekomendacje.

 • Cooler Master MasterMouse Lite S. Mysz o prostej, klasycznej konstrukcji. Wyposażona została w sensor PixArt PAW3509 i przełączniki Omron o żywotności szacowanej na 10 milionów kliknięć. Matowa powłoka urządzenia zapobiega zbieraniu zabrudzeń. Do minusów należy zaliczyć jednak słabej jakości kabel oraz kiepskie wykonanie, którego bezpośrednim następstwem jest skrzypienie rolki, zbyt luźne klawisze dodatkowe oraz trzeszczenie poszczególnych elementów.
 • Tracer Gamezone Toriado. Urządzenie to wyróżnia się bardzo przyjemną w dotyku powierzchnią oraz niezłą jakością wykonania. Sercem myszy jest czujnik Avago 3050, który w budżetowych myszkach dla graczy cechuje się przyzwoitymi osiągami. Osobom często unoszącym mysz (gracze low sens) może przeszkadzać wysoki współczynnik LOD. Powoduje on ruch wskaźnika po uniesieniu myszy. Ma to miejsce szczególnie wtedy, kiedy przy najbardziej dynamicznych ruchach przenosimy urządzenie z jednego miejsca podkładki na drugie. Jego wysoka wartość negatywnie wpływa na precyzję i kontrolę urządzenia.
 • A4 Tech Bloody V8M. Gryzoń wyposażony w bardzo dobrej jakości metalowe ślizgacze oraz 8 w pełni programowalnych przycisków. Dla graczy problemem może być jednak niska prędkość maksymalna urządzenia oraz ogólne działanie sensora. Pod tym względem mysz wypada znacznie gorzej od rekomendowanych przez nas urządzeń.