Ostatnia aktualizacja: 15 września 2019
Historia aktualizacji
6 gru 2017Pierwsza publikacja

Smartfon już Ci nie wystarcza, chcesz lepiej poznać świat fotografii i masz do wydania około 2000 zł. Inaczej mówiąc, czas kupić pierwszą podstawową lustrzankę, bo wszyscy wiedzą, że jeśli chce się mieć „poważny” aparat, to trzeba nabyć lustrzankę, prawda? Kiedyś tak było, ale obecnie zazwyczaj lepszym od lustrzanki wyborem jest bezlusterkowiec albo porządny aparat kompaktowy z dużą matrycą, które zapewnią podobną jakość obrazu, a przy tym są mniejsze, lżejsze i bardziej intuicyjne w obsłudze. Więc jaki aparat za około 2000 zł kupić? Dokładna analiza sprzętu z tego przedziału cenowego wyraźnie wskazuje, że najlepszym aparatem za około 2000 zł jest Sony A6000 – lekki, poręczny i najbardziej kompletny aparat tej klasy. Nie zabrakło jednak alternatywy w postaci amatorskiej lustrzanki Nikon D5300 i prawdziwie kompaktowego modelu o dużych możliwościach, a mianowicie Sony RX100 III. 

Jaki aparat za około 2000 zł? Sony A6000 – lekki, poręczny i najbardziej kompletny

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Klasa aparatu
Bezlusterkowiec
Format matrycy
APS-C
Rozdzielczość matrycy
24 MP
Stabilizacja matrycy
Nie
Tryb seryjny
11,5 kl./sek.
Ogniskowanie
Fast Hybrid AF (hybrydowy)
Wideo
Do 1920 × 1080
Migawka
30 s - 1/4000 s
Ekran
3"
921600 pikseli
Wizjer
Elektroniczny OLED
Karty pamięci
1 × SD, SDHC, SDXC
Uszczelnienia
Nie
Waga
344 g (z akumulatorem oraz kartą)
Wymiary (sz × w × g)
120 × 70 × 45
Wi-Fi
Tak
NFC
Tak
Bluetooth
Nie
USB
USB 2.0
HDMI
Mikro HDMI (Typ D)
Wyjście słuchawkowe
Nie
Wejście mikrofonowe
Nie

Wybór najlepszego aparatu za około 2000 zł nie musi oznaczać zakupu lustrzanki. W tej kwocie znacznie lepszym wyborem okazuje się bowiem bezlusterkowiec, czego doskonałym przykładem jest nasza główna rekomendacja – Sony A6000. Dlaczego główne wyróżnienie otrzymał akurat ten model? To wyjątkowo proste. Ponieważ znajdziemy w nim dokładnie to, co w większości tanich lustrzanek, jednak aparat ten jest od nich zauważalnie mniejszy i lżejszy. Jak przystało na zaawansowany aparat z wymienną optyką, wyposażono go w dobrej jakości elektroniczny wizjer OLED (w tej kwocie jest to rzadko spotykany dodatek), gwarantującą wysoką jakość obrazu matrycę APS-C (to jeden z dwóch bezlusterkowców za około 2000 złotych, który wyposażono w sensor tej klasy), szybki autofokus z funkcją śledzenia obiektu oraz w możliwość ładowania przy pomocy powerbanka, przez co jest on jednym z niewielu modeli, które tak dobrze sprawdzą się w trakcie długich podróży.

A6000

Wspomniałem już, że Sony A6000 to model wyposażony w sprawdzoną matrycę APS-C. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim wysoką szczegółowość obrazu i dobry zakres tonalny. Szczególnie zadowoleni będą Ci, którzy pochwycone kadry chcą poddać dalszej obróbce. Co więcej, Sony A6000 od swojej konkurencji znacznie lepiej radzi sobie także w trudnych warunkach oświetleniowych. Nawet przy wysokich czułościach matrycy szczegóły są bardzo dobrze dostrzegalne. Jeśli więc oczekujecie absolutnie najlepszej jakości zdjęć za około 2000 zł, to A6000 jest jedynym słusznym wyborem.

A6000 2

Trudno też nie docenić uniwersalności tego modelu. Ze względu na liczne efekty cyfrowe, możliwość szybkiego przesłania zdjęcia z aparatu na smartfon oraz świetnie działający tryb automatyczny docenią go początkujący użytkownicy. Natomiast Ci bardziej zaawansowani będą zadowoleni z dużej liczby elementów sterujących, konfigurowalnego menu podręcznego, a przede wszystkim bardzo dobrej jakości zdjęć wykonanych za pomocą  trybu manualnego lub półautomatycznego.

A6000 3

Model A6000 ma naprawdę wiele zalet. Oprócz wyżej wymienionych może pochwalić się na przykład rozbudowanym trybem filmowym, wzbogaconym o ciągły autofokus. Należy jednak pamiętać, że cierpi też na pewne braki, które dla potencjalnych posiadaczy mogą okazać się istotne. Pierwszy z nich to z całą pewnością ekran. Początkujący użytkownicy doceniliby w pełni dotykowy wyświetlacz, umożliwiający łatwe i szybkie sterowanie urządzeniem. Model ten nie sprawdzi się też jako kamera do nagrywania wyjątkowo długich klipów. Jakość rejestrowanych materiałów jest naprawdę dobra, jednak długotrwałe nagrywanie może prowadzić do przegrzewania się korpusu, a co za tym idzie – samoczynnego wyłączenia aparatu. Mimo to, w tej cenie jest to po prostu najbardziej funkcjonalny aparat gwarantujący najlepszą jakość obrazu, więc ewentualne wady łatwo mu wybaczyć.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki aparat za około 2000 zł? Nikon D5300 – atrakcyjna cenowo amatorska lustrzanka

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Klasa aparatu
Lustrzanka cyfrowa
Format matrycy
APS-C
Rozdzielczość matrycy
24.7 MP
Stabilizacja matrycy
Nie
Tryb seryjny
5 kl./sek.
Ogniskowanie
Detekcja fazy
39 punktów
Wideo
Do 1080p/60
Migawka
30 s–1/4000 s
Ekran
3.2" kolorowy LCD TFT
1 037 000 punktów
Wizjer
Optyczny
Karty pamięci
1 × SD/SDHC/SDXC UHS-I
Uszczelnienia
Nie
Waga
530 g (z akumulatorem i nośnikiem danych)
Wymiary (sz × w × g)
125 × 98 × 76
Wi-Fi
Tak
NFC
Nie
Bluetooth
Nie
USB
USB 2.0
HDMI
Tak (typu D)
Wyjście słuchawkowe
Nie
Wejście mikrofonowe
Tak

Za około 2000 złotych można kupić bezlusterkowiec lub amatorską lustrzankę, na przykład model Nikon D5300, który w swoim segmencie cenowym jest bezapelacyjnie najlepszym sprzętem tego typu. Aparat ten zapewni bowiem najlepszą jakość zdjęć spośród lustrzanek za około 2000 zł. Uchwycone kadry są wyjątkowo szczegółowe, mają bardzo naturalnie wyglądające kolory i naprawdę dobrą dynamikę tonalną – w skrócie, wszystko to, na co może liczyć fotoamator chcący kupić lustrzankę z dużym potencjałem. Dlaczego jeszcze warto wybrać Nikona D5300? Jedną z głównych zalet jest też obszerny katalog przystępnych cenowo szkieł, których zakup przełoży się na jeszcze lepszą jakość zdjęć. Pod względem dostępności obiektywów model ten wypada znacznie lepiej od naszej głównej rekomendacji. Duże wrażenie robi również pojemny akumulator, który pozwoli na wykonanie ponad 600 zdjęć, czyli więcej niż na przykład dużo nowszy Canon EOS 2000D. Do kompletu warto doliczyć świetnej jakości, w pełni obracany ekran. Jeśli więc zależy Wam na bardzo dobrej jakości zdjęć, długim działaniu, dużych możliwościach oraz szerokim wyborze atrakcyjnych cenowo szkieł, to na Nikona D5300 naprawdę warto zwrócić uwagę

D5300

Nikon D5300, choć warty uwagi, nie jest jednak tak dobry, jak nasza główna rekomendacja. Dlaczego? Głównie ze względu na większe wymiary oraz znacznie większą masę, co sprawi, że z pewnością nie zabierzemy go ze sobą niemal wszędzie bez konieczności noszenia dodatkowej torby. Od naszej głównej rekomendacji gorzej wypada również pod względem uniwersalności i funkcjonalności. Wyposażono go jedynie w technikę łączności bezprzewodowej Wi-Fi, przez co można zapomnieć o błyskawicznym wysyłaniu zdjęć na telefon w dowolnym miejscu. Nie ma też tak dobrego trybu seryjnego (jedynie 5 kl./sek.) oraz nie może pochwalić się możliwością ładowania przy pomocy powerbanka.

Nikon D5300 3

Podsumowując, Nikona D5300 polecamy przede wszystkim tym osobom, które wiedzą, że długi czas pracy na baterii to ich priorytet, nie przeszkadza im sporych rozmiarów korpus oraz są pewni, że nie zakończą przygody z fotografią na kitowym obiektywie. W przeciwnym wypadku polecamy porządny bezlusterkowiec lub kompakt, bo lustrzanka szybko zacznie zbierać kurz i okaże się wpadką zakupową.

Jaki aparat za około 2000 zł? Sony RX100 III – kieszonkowy aparat o dużych możliwościach

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Klasa aparatu
Zaawansowany kompakt
Format matrycy
1"
Rozdzielczość matrycy
20 MP
Stabilizacja matrycy
Nie
Obiektyw
24-70 mm
F/1.8-F/2.8
Tryb seryjny
10 kl./sek.
Wideo
do 1080p/60
Migawka
30 s - 1/2000 s
Ekran
3"
1228800 pikseli
Wizjer
Elektroniczny
1440000 pikseli
powiększenie 0,59x
Karty pamięci
1 × SD UHS-I
Uszczelnienia
Nie
Waga
290 g
Wymiary (sz × w × g)
102 × 58 × 41
Wi-Fi
Tak
NFC
Tak
Bluetooth
Nie
USB
mikro-USB 2.0
HDMI
mikro-HDMI
Wyjście słuchawkowe
Nie
Wejście mikrofonowe
Nie

Co prawda materiał ten głównie jest poświęcony najlepszym aparatom z wymienną optyką, jednak w naszym zestawieniu znalazło się miejsce dla nietypowej alternatywy, która może okazać się naprawdę doskonałym wyborem dla wielu osób poszukujących aparatu o dużych możliwościach. Mowa o Sony RX100 III – zaawansowanym aparacie kompaktowym Sony z 1-calową matrycą oraz przytwierdzonym na stałe obiektywem 24-70 mm F/1,8-2,8, który spełni oczekiwania każdego amatora i entuzjasty fotografii.

RX100 III

Dlaczego oprócz aparatów z wymienną optyką zdecydowaliśmy się polecić tak mały i kompaktowy model, w dodatku bez wymiennej optyki? Bo to bardzo zaawansowane narzędzie, które zaoferuje niemal te same funkcje, które znajdziemy w wielu lustrzankach i bezlusterkowcach, Sony RX100 III okaże się świetnym wyborem dla każdego, kto oczekuje świetnej jakości zdjęć, jednak nie interesuje go zakup dodatkowych szkieł. Już na wstępie warto zacząć od najważniejszego – kompaktowości. RX100 III to jeden z nielicznych aparatów za około 2000 złotych, który może pochwalić się aż tak dużą funkcjonalnością, przy zachowaniu kieszonkowego rozmiaru. Ma on niemal wszystko to, co niezbędne zarówno początkującemu użytkownikowi, jak i zaawansowanemu fotografowi, który szuka lekkiego i małego aparatu na szczególne okazje. Znajdziemy tu nie tylko wysuwany, dobry wizjer, odchylany, 3-calowy ekran, zaawansowany tryb manualny, a nawet funkcję ładowania z powerbanka. Nie zabrakło też przydatnych dodatków w postaci technik łączności bezprzewodowej. W skrócie – niemożliwe okazuje się znalezienie drugiego tak małego i tak kompletnego aparatu w podobnej kwocie.

Sony RX100 III 2

Nie bez znaczenia pozostaje też 1-calowa matryca, której jakość w połączeniu z jasną optyką aparatu przełoży się na przyjemne dla oka fotografie. Aparat ten bez trudu poradzi sobie zarówno przy tworzeniu portretów (pozwala na delikatne rozmycie tła), jak i krajobrazów. Co więcej, dzięki w miarę dużej matrycy i dużej przysłonie obiektywu, dobrze radzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych. Ostateczna jakość zdjęć nie będzie co prawda tak dobra, jak zdjęcia wykonane naszą główną rekomendacją, jednak 1-calowa matryca poradzi sobie zauważalnie lepiej od matryc montowanych w najbardziej zaawansowanych smartfonach.

RX100 III 3

RX100 III to bez dwóch zdań świetna alternatywa dla aparatu z wymiennym obiektywem, którą szczególnie mocno powinny rozważyć osoby, które nie planują kupowania kolejnych obiektywów i mocnego rozwijania fotograficznego rzemiosła.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Lustrzanka, bezlusterkowiec, czy może kompakt – jak wybrać odpowiedni aparat dla siebie

Uchwycenie zapierających dech w piersiach kadrów to niemalże zawsze kwestia wprawnego oka fotografa oraz jego umiejętności. Trudno jednak nie wspomnieć o odpowiednim aparacie, który nie tylko uprzyjemni proces fotografowania, ale będzie też narzędziem, które nie stanie na drodze naszego rozwoju. Jak więc wybrać idealny aparat dla siebie, skoro na rynku dostępne są setki modeli, a na dodatek niektóre z nich różnią się od siebie nie tylko funkcjami, ale również przeznaczeniem?

Zanim weźmiemy pod uwagę konkretne modele dostępne w ofertach sklepów, warto zadać sobie pytanie, do czego aparat ten będziemy wykorzystywać. Wszystko ze względu na to, że niewielki aparat, który ma zastąpić smartfon w podróży, będzie zauważalnie różnił się od amatorskiej lustrzanki, dzięki której chcemy poznać świat fotografii od nieco bardziej profesjonalnej strony. Do najpopularniejszych typów aparatów zaliczyć należy lustrzanki cyfrowe, bezlusterkowce oraz zaawansowane kompakty, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Foto 1

Wiele osób sądzi, że do robienia profesjonalnie wyglądających zdjęć niezbędna jest lustrzanka, bo wydaje się być najbardziej zaawansowanym typem aparatu. Bez wątpienia wpływa na to jej kształt, spore rozmiary oraz imponujące obiektywy o świetnych właściwościach, przez co często wybierana jest przez początkujących fotografów mających nadzieję na robienie doskonałych zdjęć od pierwszych minut jej użytkowania. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej. Nawet amatorska lustrzanka okazuje się często zbyt zaawansowana, aby początkujący użytkownicy świadomie korzystali z jej dobrodziejstw. Mnogość nastaw, funkcji oraz licznie rozmieszczone przyciski mogą przytłoczyć, a brak widocznych efektów nauki może przerodzić się w zniechęcenie, które sprawi, że wybrany model będzie jedynie ładnie wyglądającą ozdobą na kurzącej się półce, bądź też sprzętem do wykonywania okazjonalnych zdjęć rodzinnych w trybie automatycznym. Skoro wybór lustrzanki może okazać się złym pomysłem, to dla kogo zostały one stworzone i kto powinien zastanowić się nad ich kupnem? Przede wszystkim osoby, które traktują fotografię nieco poważniej, bądź zależy im na takich elementach jak: niezawodny wizjer optyczny, bardzo długi czas pracy na baterii, szeroki wybór obiektywów oraz kształt korpusu, który ma być przede wszystkim wygodny, bez względu na rozmiar.

Foto 2

Tutaj do gry wchodzą bezlusterkowce. Wielu producentów ma ich w swojej ofercie przynajmniej kilka, a ponieważ z roku na rok stają się one coraz bardziej dopracowane, to doceniają je nawet zawodowi fotografowie. Od lustrzanek różnią się co prawda – jak sama nazwa wskazuje – brakiem lustra, jednak nie ma to wpływu na jakość zdjęć, ponieważ ta zależy od matrycy, procesora oraz samej optyki. Co więcej, niejednokrotnie wyposaża się je w bardzo nowoczesne funkcje, dzięki którym są bardzo uniwersalne. Skoro są w stanie zapewnić równie dobrą jakość zdjęć, co zaawansowane lustrzanki, zapewniają kontrolę wszystkich parametrów i wyposaża się je w najnowocześniejsze funkcje, to kto powinien szczególnie zwrócić na nie uwagę? Przede wszystkim te osoby, które poszukują bardzo zaawansowanego aparatu z wymienną optyką, jednak szukają czegoś lżejszego i mniejszego od lustrzanki. Bezlusterkowce są też świetnym wyborem dla osób ceniących wizjer elektroniczny oraz ciągły pogląd obrazu na żywo. Praca bezlusterkowca potrafi być również bezgłośna, czego nie można powiedzieć lustrzance.

Foto 3

Ostatni typ aparatów jest wyjątkowo ciekawy. To niewielkie, kieszonkowe urządzenia, które pomimo niewielkich rozmiarów są bardzo uniwersalne i zapewniają bardzo dobrą jakość zdjęć. Wiele osób może stwierdzić, że zakup zaawansowanego aparatu kompaktowego jest zupełnie nieopłacalny, ponieważ nowoczesne smartfony potrafią dziś robić naprawdę świetne zdjęcia, a je przecież zawsze mamy przy sobie. Po co więc zaprzątać sobie głowę dodatkowym aparatem? To wyjątkowo proste. Aparaty z 1-calowym sensorem zapewnią lepszą jakość zdjęć. Co więcej, pod względem funkcjonalności potrafią być tak zaawansowane, jak aparaty systemowe. Wizjer, duża liczba przycisków i pokręteł, dobrej jakości dotykowe ekrany sprawiają, że kompakty są niemalże doskonałym wyborem dla osób, którym nie wystarczają zdjęcia robione smartfonem, jednak nie mają zamiaru inwestować swoich pieniędzy w dodatkowe obiektywy.

Co musi mieć dobry aparat za około 2000 zł?

Aparaty za około 2000 złotych nie należą do najbardziej zaawansowanych urządzeń na rynku. Dysponując jednak taką kwotą, można mieć już pewne wymagania. Szczególnie jeśli precyzyjnie określimy nasze potrzeby oraz zastosowanie przyszłego sprzętu. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ w tej kwocie kupić można zarówno amatorską lustrzankę, zaawansowanego bezlusterkowca, jak i porządny aparat kompaktowy. Niezależnie który z nich wybierzemy, dobry aparat za około 2000 złotych powinien wyróżniać się pewnymi cechami, które są według mnie absolutnym minimum, zarówno dla początkującego użytkownika, jak i tego nieco bardziej zaawansowanego, który fotografię traktuje bardziej poważnie.

Aparat

W czasie przygotowywania tego tekstu braliśmy pod uwagę braliśmy jedynie nowe i łatwo dostępne w sklepach modele. Wszystkie brane pod uwagę aparaty musiały też spełniać dodatkowe wymagania, aby mieć szansę na przyznanie naszej rekomendacji:

  • Dobry wizjer to niemalże podstawa każdego aparatu. Co prawda dobrej jakości ekran wydaje się znacznie wygodniejszy w użyciu, jednak moim zdaniem nie jest on w stanie zastąpić wizjera, który w silnym świetle słonecznym okazuje się nieoceniony.
  • Dostęp do zaawansowanych trybów fotografowania i pokręteł, pozwalających na ich pełną kontrolę. Użytkowanie aparatu powinno być przede wszystkim wygodne, a zakupiony przez nas model – możliwie uniwersalny. Dodatkowe pokrętła umożliwiają nie tylko błyskawiczną obsługę, ale sprawiają, że aparaty stają się naprawdę zaawansowanym sprzętem, który z powodzeniem sprawdzi się w dłoniach amatora, jak i doświadczonego fana fotografii.
  • Przynajmniej 1-calowa matryca w przypadku kompaktu, ponieważ im sensor jest większy, tym więcej światła jest w stanie zebrać. Większa ilość światła przekłada się z kolei na mniejszą ilość cyfrowego szumu i lepszy zakres tonalny, czyli lepszą jakość zdjęć w różnych warunkach.

Jak wybieraliśmy najlepsze aparaty za około 2000 zł?

Wybieranie najlepszych aparatów za około 2000 złotych potrafi przysporzyć wiele problemów. Wszystko ze względu na to, że na rynku dostępnych jest nie tylko wiele modeli różnych producentów, ale także różne typy urządzeń. Choć nasza redakcja nie opracowuje profesjonalnych testów aparatów, to powyższe rekomendacje nie są przypadkowymi wymysłami opracowanymi na podstawie analizy specyfikacji sprzętu. Są one tworzone przez autorów będących fotografami, którzy posiłkują się swoim doświadczeniem i wnioskami płynącymi z tekstów redakcji zajmujących się przeprowadzaniem specjalistycznych testów aparatów. W trakcie wybierania najlepszych modeli wyjątkowo istotne są dla nas również komentarze oraz opinie użytkowników.

Foto 6

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, aparaty za około 2000 złotych wybierane są przede wszystkim przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z fotografią, bądź też użytkowników smartfonów, którzy chcieliby, aby zdjęcia z ich podróży wyglądały znacznie lepiej, jednak nie zależy im na doskonaleniu umiejętności fotograficznych. To właśnie dlatego w trakcie pisania tego materiału wyjątkowo istotna była dla nas uniwersalność aparatu. Szczególnie atrakcyjne były dla nas te modele, które z jednej strony są przyjazne początkującym fotografom, a z drugiej są też wyposażone we wszystko to, co niezbędne dla osób chcących kontynuować przygodę ze światem fotografii.

Foto 5

Równie ważnym aspektem polecanych aparatów jest dla nas jakość zdjęć. To głównie w pogoni za lepszą jakością fotografii wiele osób decyduje się na zakup aparatu. W rekomendowanych przez nas aparatach uwzględnialiśmy jedynie te, które wyróżnia sprawdzony sensor, zapewniający wysoką szczegółowość, bardzo dobry zakres tonalny oraz możliwość wykonywania dobrych zdjęć nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. W wyborze najlepszych modeli posiłkowaliśmy się zdjęciami i testami dostępnymi w sieci. 

Inne aparaty, którym czegoś zabrakło

  • Fujifilm X-A3 – bezlusterkowiec APS-C (24 MP), którym wykonamy piękne zdjęcia. Na dodatek, w dużej, jak na tego typu aparat, liczbie – bez martwienia się o konieczność ładowania baterii. A jeśli akumulator się wyładuje, szybko uzupełnimy energię za pomocą powerbanku. By uzyskać stosunkowo niską cenę, producent oszczędził na efektywności autofokusu. Nie mamy tu też do dyspozycji wizjera.
  • Nikon D3400 – Aparat ten wykona zdjęcia o jakości, która wyprzedza o lata świetlne te z kompaktów w podobnej cenie, a wydajność akumulatora jest niesamowita. Gdzie jest haczyk? W przypadku D3400 jest nim słabo działający tryb podglądu na żywo, nieodchylany ekran (choć wysokiej rozdzielczości) i niewielka przydatność w bardziej wymagających sytuacjach fotograficznych.
  • Canon EOS M100 – jeden z najmniejszych bezlusterkowców. Na jego korzyść przemawia sensor APS-C 24 MP, wyjątkowo dobre (jak na cenę aparatu) zdjęcia i niezbyt wymagająca obsługa. Typowo kompaktowy wygląd i wymiary okupione są trudnym dostępem do tych nieco bardziej zaawansowanych funkcji fotograficznych. Brak też złącza dla zewnętrznej lampy błyskowej i wizjera. Poza tym, Canon nie ma w swojej ofercie zbyt wielu obiektywów stworzonych specjalnie z myślą o bezlusterkowcach z tym mocowaniem.