Ostatnia aktualizacja: 14 listopada 2019
Historia aktualizacji
14 lis 2019

Dodanie do polecanych drukarek modelu Instax mini Link.

5 kwi 2019Pierwsza publikacja

Co zrobić, żeby zdjęcia wykonane smartfonem nie zostały zapomniane w odmętach pamięci telefonu? Wydrukować je. Odpowiedź niby oczywista, ale w dzisiejszych czasach mało komu chce się chodzić do punktu foto lub kupować domową drukarkę, aby wydrukować kilka selfie. Ale jest sposób na to, aby drukowanie zdjęć ze smartfona było szybkie, łatwe i możliwe w każdym miejscu – i to od razu po wciśnięciu spustu migawki aparatu. Chodzi o małe, przenośne, zasilane akumulatorem drukarki smartfonowe. Są one idealnym sposobem na utrwalanie wspomnień i dzielenie się nimi z innymi.

Rodzaje drukarek smartfonowych: Instax, ZINK i inne

Wybierając drukarkę smartfonową szczególną uwagę trzeba zwrócić na jej typ. Dlaczego to wyjątkowo istotna kwestia? Bowiem to od sposobu pozyskiwania zdjęć najbardziej zależy ostateczna ich jakość. Do najpopularniejszych sposobów pozyskiwania fotografii zaliczamy:

  • odbitkę typu Instax;
  • technikę ZINK;
  • termosublimację. 

Spośród nich odbitki Instax cieszą się największym uznaniem i bez dwóch zdań należy uznać je za najbardziej wyjątkowe. Wszystko ze względu na jakość obrazu oraz charakterystyczną stylistykę retro. Zapewne jest w tym też pewna zasługa otoczki towarzyszącej wywoływaniu zdjęcia, bo czekanie, aż na wysuniętym z drukarki kartoniku pojawi obraz, ma swój urok, a pozyskana odbitka przywodzi na myśl klasyczne Polaroidy.

Zdjęcie ze smartfona

Główną konkurencją drukarek instaksowych są urządzenia wykorzystujące technikę ZINK. Pochodzące z nich wydruki mają kilka zalet. Przede wszystkim wykorzystują całą powierzchnię wkładu. Lepsze modele ZINK-owych drukarek gwarantują też większą ostrość obrazu i lepiej radzą sobie z ciemnymi fragmentami zdjęć. Drukarki tego typu zazwyczaj są też mniejsze i lżejsze od drukarek Instax Share.

ZINK
Z lewej strony odbitka z drukarki ZINK, z prawej z drukarki Instax Share SP-2.

Z drugiej strony, w zależności od modelu drukarki, kolory zdjęć na wkładach ZINK mogą być mało nasycone, chłodne lub mieć różowy zafarb. ZINK-owe fotki właściwie zawsze mają też mniej lub bardziej widoczne „rysy”, które pokazujemy na poniższym zdjęciu. Na dodatek obrazy pochodzące z drukarek ZINC gorzej znoszą upływ czasu – choć trzeba zaznaczyć, że wystawianie jakichkolwiek odbitek na bezpośrednie słońce nie jest dobrym pomysłem.

Rysy na ZINK-u

Niektórzy mogą też pomyśleć o sprzęcie wykorzystującym klasyczną technikę termosublimacji, takim jak drukarki Canon Selphy. Różni się ona nieco od techniki ZINK i wygrywa z nią lepszą szczegółowością oraz znacznie lepszym odwzorowaniem kolorów. W ich przypadku trzeba się jednak liczyć z dłuższym czasem drukowania (do dwóch minut) i zdecydowanie większymi rozmiarami, przez co bardziej są to drukarki stacjonarne, które można łatwo przenieść, niż prawdziwe drukarki przenośne, mieszczące się w kieszeni lub torebce.

Drukarka mobilna zamiast aparatu natychmiastowego – dlaczego warto rozważyć jej wybór

Osoby, które chcą spróbować swoich sił w fotografii natychmiastowej, często mierzą się z dylematem, czy zakup drukarki natychmiastowej to na pewno dobry pomysł. Po co inwestować w tego typu sprzęt, skoro za znacznie mniejsze pieniądze można kupić aparat natychmiastowy, taki jak na przykład Fujifilm Instax Mini 9? W końcu również i one pozwolą na wydrukowanie fotografii i dostarczą masę frajdy w czasie jej wykonywania. Warto jednak podkreślić, że pod wieloma względami kieszonkowa drukarka może okazać się znacznie lepszym wyborem.

Fujifilm Instax SQ10
Fujifilm Instax SQ10 to doskonały przykład analogowo-cyfrowego aparatu. Dedykowany jest jednak osobom poszukującym bezkompromisowych rozwiązań.

Po pierwsze, w przeciwieństwie do analogowych Instaksów, wybrane zdjęcia można przed wydrukowaniem wzbogacić o filtry i lekko poprawić. Słowem kluczowym jest tu „wybrane”, bo możliwość wyboru zdjęć, które mają zostać wywołane, pozwala zaoszczędzić na wkładach, co w przypadku początkujących amatorów fotografii natychmiastowej naprawdę ma znaczenie. Na rynku można co prawda znaleźć aparaty analogowo-cyfrowe, takie jak Fujifilm mini LiPlay, pozwalające na podjęcie decyzji, czy chce się wywołać odbitkę wykonanego zdjęcia. Jednak cena, jaką przyjdzie nam za nie zapłacić, jest naprawdę wysoka, a współczesne smartfony wysokiej klasy mają aparaty zdecydowanie lepszej jakości niż różnego rodzaju aparaty hybrydowe.

Instax mini Link

Druk natychmiastowy – ile to kosztuje?

Nabycie odpowiedniej drukarki przenośnej to dopiero początek przygody, która, nie da się ukryć, nie należy do tanich. Regularny zakup odpowiednich wkładów to spory wydatek. Zakup 10 sztuk wkładów do drukarek Fujifilm Instax to wydatek rzędu 30-40 złotych.

Eksploatacja drukarek ZINK jest trochę tańsza, bo koszt wydrukowania jednego zdjęcia to zazwyczaj mniej niż 3 zł. Spośród wszystkich modeli niewielkich drukarek natychmiastowych szczególnie atrakcyjne cenowo wydają się drukarki wykorzystujące technikę termosublimacji. W przypadku drukarek Canon Selphy koszt pojedynczej fotografii to zaledwie złotówka. Czyli lepiej nadają się do wywoływania dużej liczby zdjęć, jednak robią to kosztem gorszej przenośności.

Wkłady ZINK występują też w wersji samoprzylepnej.
Wkłady ZINK występują też w wersji samoprzylepnej.

Eksploatacja nawet najtańszej formy drukarek smartfonowych wypada bardzo drogo na tle wizyty w punkcie foto. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że drukarka smartfonowa nie służy do drukowania dużej liczby zdjęć, a do wywoływania pojedynczych, najbardziej wartościowych kadrów i natychmiastowego dzielenia się nimi z najbliższymi. Wystarczy raz zobaczyć uśmiech na twarzy osoby, która właśnie dostała małą odbitkę wykonanego przed chwilą zdjęcia z rodzinnej imprezy lub wypadu z przyjaciółmi, aby jej koszt zszedł na dalszy plan.

Polecane drukarki smartfonowe

Na rynku nie ma zbyt wielu natychmiastowych drukarek smartfonowych, a jeszcze mniej z nich jest jest faktycznie wartych uwagi. Którą drukarkę smartfonową warto kupić?

  • Instax mini Link – najprzyjaźniejsza użytkownikowi drukarka smartfonowa, z funkcjonalną i łatwą w obsłudze aplikacją. Najlepszy wybór dla większości osób.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Fujifilm Instax mini Link
od 485 zł
  • Instax Share SP-3 – drukarka trochę bardziej toporna w użytkowaniu niż mini Link, ale za to wywołuje odbitki na większych, kwadratowych wkładach Instax Square, przez co mają one „instagramowy” charakter.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • HP Sprocket 200 – jedna z najlepszych (przynajmniej pod względem jakości wydruków) smartfonowych drukarek ZINK.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
HP Sprocket 200
od 469 zł
  • Canon Selphy CP1300 – nie do końca przenośna drukarka termosublimacyjna, ale może być zasilana akumulatorem, oferuje naprawdę dobrą jakość obrazu i dużą trwałość wydruków.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.