Ostatnia aktualizacja: 5 kwietnia 2019
Historia aktualizacji
5 kwi 2019Pierwsza publikacja

Mogłoby się wydawać, że temat fotografii analogowej jest martwy w cyfrowym świecie. Okazuje się jednak, że fizyczne odbitki i wydruki to doskonały sposób na przełamanie fotograficznej monotonii i nadal świetna metoda tworzenia pamiątek. Dzisiejsza technika sprawia, że do ich uzyskania nie potrzebujemy nawet aparatu natychmiastowego, a jedynie niewielkiej drukarki przenośnej. Którą mobilną drukarkę wybrać? Jeśli oczekujecie jak najlepszej jakości wydruku, rozbudowanych opcji edycji zdjęć oraz intuicyjnej obsługi, to najlepszym wyborem jest FujiFilm Instax Share SP-3.

Najlepsza przenośna drukarka natychmiastowa: Fujifilm Instax Share SP-3

Instax Share SP-3 to najnowsza przenośna drukarka Fujifilm, która szybko okrzyknięta została najlepszym mobilnym sposobem na wywoływanie zdjęć ze smartfona lub aparatu. Trudno się z tym nie zgodzić. Największą jej zaletą jest jakość wywoływanych zdjęć. Powstają one na kwadratowych wkładach w rozdzielczości 318 dpi (800 × 800 punktów). Przekłada się to na dobrą szczegółowość, która w połączeniu z przyzwoicie odwzorowanymi kolorami sprawia, że zdjęcia naprawdę mogą się podobać. Mocną stroną Instaksa SP-3 jest też czas „drukowania” pojedynczej fotografii, który wynosi zaledwie 13 sekund, dzięki czemu Instax Share SP-3 zalicza się do najszybszych drukarek mobilnych na rynku. Oczywiście, ze względu na to, że drukarki Instax tak naprawdę nic nie drukują, do pracy nie potrzebują żadnego tuszu, lecz działają na zasadzie starych Polaroidów, to po wyjechaniu wkładu z urządzenia trzeba jeszcze poczekać około 2 minuty na pojawienie się obrazu. Kolejną zaletą tego modelu jest pojemny akumulator. W pełni naładowany nie rozczarowuje, bowiem pozwala na wywołanie do 160 fotografii. To jeden z najlepszych wyników wśród urządzeń tego typu.

Instax SP-3

Instax SP-3 to również zaawansowane, ale proste w użyciu narzędzia do edycji zdjęć przed ich wywołaniem. Zawdzięcza to przede wszystkim smartfonowej aplikacji Instax Share, dostępnej na Androida oraz iOS. Umożliwia nałożenie inteligentnych filtrów, kadrowanie, a nawet umieszczenie do 9 fotografii na jednej odbitce. Podsumowując, świetna jakość obrazu, krótki czas wydruku, długi czas pracy na akumulatorze i przemyślana aplikacja mobilna sprawiają, że Instax SP-3 obecnie nie ma sobie równych w świecie drukarek natychmiastowych.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Wkłady Instax Square 10 sztuk
od 36 zł

Przenośna drukarka natychmiastowa, alternatywa: Fujifilm Instax Share SP-2 –  tańsza w zakupie i użytkowaniu

Instax SP-2

Rozglądając się za przenośną drukarką natychmiastową, wielu użytkowników z pewnością zwróci uwagę na starszą i nieco tańszą drukarkę Instax Share SP-2. Różnica w cenie nie bierze się znikąd. Instax Share SP-2 różni się przede wszystkim formatem wkładów, bo drukarka ta wywołuje zdjęcia na prostokątnych wkładach Instax Mini. Ostateczny rozmiar wydruku wynosi więc 62 × 46 mm, a nie 62 × 62 mm, jak w następcy, co ma naprawdę spore znaczenie. Starszy model drukarki wyposażono też w nieco mniej pojemny akumulator, który pozwala na wywołanie około 100 zdjęć. Wynik ten rekompensuje za to szybkością ładowania. Akumulator modelu SP-2 naładujemy w zaledwie 90 minut. W przypadku drukarki SP-3 czas ten wydłuży się dwukrotnie. Ostatnią istotną różnicą między modelami jest też czas pozyskiwania odbitki. Wskazywaliśmy już, że wynik liczący 13 sekund zapewnia Instaxowi Share SP-3 miejsce w czołówce. Model Instax SP-2 wypada pod tym względem jeszcze lepiej, skracając go o dodatkowe 3 sekundy. Warto też podkreślić, że pomiędzy najnowszym modelem SP-3, a drukarką SP-2, nie uświadczymy różnic w jakości wydruków. Pozyskane fotografie wyróżnia się rozdzielczością na poziomie 320 dpi, co pozytywnie przekłada się na ich ostateczną jakość. Jeśli więc zależy Wam na jakości pozyskanych kadrów, prostokątny format zdjęć to coś dla Was i jesteście w stanie zaakceptować kompromis w postaci mniej pojemnego akumulatora, to Instax Share SP-2 okaże się świetną, a przede wszystkim tańszą alternatywą.

Instax SP-2
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Dlaczego drukarki Instax to w tej chwili najlepsze drukarki przenośne

Wybierając drukarkę mobilną, szczególną uwagę warto zwrócić na jej typ. Wprawdzie urządzenia te nazywa się drukarkami, jednak warto podkreślić, że zasada działania wielu z nich odbiega od typowych drukarek atramentowych. Dlaczego to wyjątkowo istotna kwestia? Bowiem to od sposobu pozyskiwania zdjęć będzie zależała ostateczna ich jakość, która w przypadku tego typu urządzeń jest najważniejsza.

Instax

Do najpopularniejszych sposobów pozyskiwania fotografii zaliczamy:

  • odbitkę typu Instax;
  • technikę ZINK;
  • termosublimację. 

Spośród nich odbitki Instax cieszą się największym uznaniem i bez dwóch zdań należy uznać je za najbardziej wyjątkowe. Wszystko ze względu na najlepszą jakość obrazu oraz charakterystyczną stylistykę retro. Zapewne jest w tym też pewna zasługa otoczki towarzyszącej wywoływaniu zdjęcia, bo czekanie, aż pojawi się na nim obraz, ma swój urok, a pozyskana odbitka przywodzi na myśl kadry wykonane starymi Polaroidami.

Tego samego nie można jednak powiedzieć o sprzęcie wykorzystującym technikę drukowania bez wykorzystania tuszu (Zero Ink Technology). Tego typu modeli nie brakuje na rynku, jednak warto wspomnieć, że uzyskane dzięki nim fotografie są znacznie gorsze od instaksowych odbitek pod kilkoma względami. Najważniejsze z nich to gorsza jakość wydruku oraz brak charakterystycznej otoczki towarzyszącej pojawianiu się fotografii. Inaczej mówiąc, wywoływanie zdjęć w technice ZINK bardziej przypomina typowy druk, aniżeli klimatyczną odbitkę. Na dodatek obrazy pochodzące z drukarek ZINC znacznie gorzej znoszą upływ czasu.

Niektórzy mogą też pomyśleć o sprzęcie wykorzystującym klasyczną technikę termosublimacji. Różni się ona nieco od techniki ZINK i wygrywa z nią lepszą szczegółowością oraz znacznie lepszym odwzorowaniem kolorów. Wydrukowane zdjęcia nijak mają się jednak do unikalnego charakteru Instaksowych odbitek. Od naszych rekomendacji wypadają też znacznie gorzej pod względem czasu drukowania, który może wynosić nawet do 2 minut. Problematyczny może okazać się również ich transport, głównie ze względu na wielkość dodatkowych taśm z barwnikiem, które są niezbędne do ich poprawnego działania.

Drukarka mobilna zamiast aparatu natychmiastowego – dlaczego warto rozważyć jej wybór

Osoby, które chcą spróbować swoich sił w fotografii natychmiastowej, często mierzą się z dylematem, czy zakup drukarki natychmiastowej to na pewno dobry pomysł. Po co inwestować w tego typu sprzęt, skoro za znacznie mniejsze pieniądze można kupić aparat natychmiastowy, taki jak na przykład Fujifilm Instax Mini 9? W końcu również i one pozwolą na wydrukowanie fotografii i dostarczą masę frajdy w czasie jej wykonywania. Warto jednak podkreślić, że pod wieloma względami kieszonkowa drukarka może okazać się znacznie lepszym wyborem.

Fujifilm Instax SQ10
Fujifilm Instax SQ10 to doskonały przykład analogowo-cyfrowego aparatu. Dedykowany jest jednak osobom poszukującym bezkompromisowych rozwiązań.

Po pierwsze, w przeciwieństwie do analogowych Instaksów, wybrane zdjęcia można przed wydrukowaniem wzbogacić o filtry i lekko poprawić. Słowem kluczowym jest tu „wybrane”, bo możliwość wyboru zdjęć, które mają zostać wywołane, pozwala zaoszczędzić na wkładach, co w przypadku początkujących amatorów fotografii natychmiastowej naprawdę ma znaczenie. Na rynku można co prawda znaleźć aparaty analogowo-cyfrowe, takie jak Fujifilm Instax SQ10, pozwalające na podjęcie decyzji, czy chce się wywołać odbitkę wykonanego zdjęcia. Jednak cena, jaką przyjdzie nam za nie zapłacić, jest naprawdę wysoka, a współczesne smartfony wysokiej klasy mają aparaty zdecydowanie lepszej jakości niż SQ10.

Instax

Druk natychmiastowy – ile to kosztuje?

Nabycie odpowiedniej drukarki przenośnej to dopiero początek przygody, która, nie da się ukryć, nie należy do tanich. Regularny zakup odpowiednich wkładów to spory wydatek. Dobrym tego przykładem jest choćby rekomendowana przez nas drukarka Fujifilm SP-3, do której działania niezbędne są wkłady Instax Square. Zakup 10 sztuk to wydatek rzędu 40 złotych. Łatwo więc obliczyć, że jedno zdjęcie z Instax SP-3 kosztuje aż 4 złote. Nieco tańsze są wkłady Instax Mini, które wykorzystuje Instax SP-2. Nie należy się jednak spodziewać znaczących różnic, bowiem cena pojedynczego zdjęcia z Instaksa SP-2 to wydatek około 3 złotych (przy zakupie 20 wkładów). Oprócz standardowych odbitek z białymi obwódkami, Fujifilm oferuje też wydruki z kolorowymi i oryginalnymi obramowaniami, ale zakup niestandardowych filmów dodatkowo zwiększa koszt wywołania pojedynczego kadru.

Eksploatacja drukarek ZINK jest trochę tańsza, bo koszt wydrukowania jednego zdjęcia to około 2 złote. Spośród wszystkich modeli niewielkich drukarek natychmiastowych szczególnie atrakcyjne cenowo wydają się jednak drukarki wykorzystujące technikę termosublimacji. W przypadku drukarek Canon Selphy koszt pojedynczej fotografii to zaledwie złotówka.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Wkłady Instax Square 10 sztuk
od 36 zł
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.