Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2020
Historia aktualizacji
21 maja 2020Pierwsza publikacja

Bezlusterkowce z rodziny Sony A6x00 to wyjątkowo popularne i cenione przez wielu aparaty. Należy do niej kilka modeli i choć na pierwszy rzut oka wyglądają one bardzo podobnie, to niektóre z nich dedykowane są osobom rozpoczynającym swoją przygodę z fotografią, a inne – bardzo zaawansowanym użytkownikom. Jak je od siebie odróżnić? Czym różni się najtańszy model Sony A6000 od 6100, 6300, 6500 i 6600? No i jaki bezlusterkowiec Sony będzie odpowiedni dla Ciebie?

Jaki bezlusterkowiec Sony A6X00 będzie dla Ciebie najlepszy?

Sony to jeden z najpopularniejszych producentów bezlusterkowców, które zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów cieszą się dużym uznaniem. Szczególnie popularne są bezlusterkowce z matrycą APS-C. Stanowią one sporą część oferty producenta i są naprawdę chętnie wybierane ze względu na fakt, że wśród nich da się znaleźć modele zarówno dla amatorów fotografii, jak i bardzo wymagających użytkowników, którzy mimo wszystko nie potrzebują pełnoklatkowego modelu z rodziny Sony A7. Jak wybrać idealny model dla siebie? Bardzo istotne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czego tak naprawdę oczekujecie od sprzętu. Jeśli bowiem jesteście filmowcami i najważniejsza jest dla Was wewnętrzna stabilizacja matrycy, jakość nagrywania w 4K oraz mnogość profili filmowych i trybów, to modele takie jak Sony A6000, Sony A6100, a nawet A6300 nie spełnią Waszych wymagań. Natomiast w przypadku mniej zaawansowanych użytkowników, którzy oczekują głównie dobrej jakości wykonywanych zdjęć, niewielkich wymiarów i nie mają wygórowanych oczekiwań dotyczących funkcjonalności i ergonomii aparatu, zakup modeli takich jak Sony A6400, A6500, A6600 okaże się jedynie wyrzuceniem ciężko zarobionych pieniędzy w błoto.

Aparaty Sony A6000 na statywie.
Bezlusterkowce Sony A6x00 to naprawdę zaawansowane i uniwersalne aparaty. Oznacza to, że świetnie sprawdzą się zarówno w fotografii portretowej, jak i krajobrazowej.

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A6000?

Sony A6000
Bezlusterkowiec Sony A6000

Sony A6000 to najstarszy model z rodziny Sony A6x00, który swoją premierę miał w 2014 roku. Nie oznacza to jednak, że nie warto zwrócić na niego uwagi. To wciąż jeden z najlepszych budżetowych bezlusterkowców na rynku. Polecamy go przede wszystkim tym osobom, które chcą zacząć swoją przygodę z fotografią i chcą, aby ich nowy aparat był lekki, mały, poręczny i gwarantował dobrą jakość zdjęć. Wszystko to dzięki dobrej jakości elektronicznemu wizjerowi OLED (w tej kwocie jest to rzadko spotykany dodatek), gwarantującej wysoką jakość obrazu matrycy APS-C (to jeden z dwóch bezlusterkowców za około 2000 złotych, który wyposażono w sensor tej klasy) oraz szybkiemu autofokusowi z funkcją śledzenia obiektu. Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość ładowania przy pomocy powerbanka, przez co jest on jednym z niewielu modeli, które tak dobrze sprawdzą się w trakcie długich podróży.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A6100?

Sony A6100
Bezlusterkowiec Sony A6100

Sony A6100 jest jednym z trzech najnowszych aparatów z matrycą APS-C w ofercie japońskiego producenta. W gruncie rzeczy model ten jest udoskonaloną wersją najtańszego aparatu A6000, a więc najlepszego bezlusterkowca za około 2000 złotych. I choć zbyt wiele nie zmieniło się w przypadku obudowy (w dalszym ciągu zbudowana jest ona z plastiku, a układ przycisków pozostał bez zmian), to nie obyło się bez kilku istotny usprawnień, dzięki którym następca stał się jeszcze lepszy. Jedna z nich dotyczy ekranu. W uaktualnionym modelu jest on dotykowy, dzięki czemu sterowanie urządzeniem jest łatwe i szybkie. Druga zmiana to bez dwóch zdań jeszcze lepsza jakość zdjęć (głównie ze względu na lepszy zakres tonalny, przez co aparat lepiej radzi sobie z bardzo kontrastowymi scenami) oraz filmów (model ten oferuje rejestrowanie w 4K przy 30 kl./sek, czym nie może pochwalić się model A6000). Największym zaskoczeniem jest jednak autofokus, który w praktyce okazuje się zauważalnie lepszy nawet od systemu AF obecnego w wyższym modelu Sony A6300, dzięki bardzo skutecznemu mechanizmowi śledzenia obiektów i wykrywania oczu fotografowanych osób.

Komu więc polecamy Sony A6100? To najlepszy aparat dla nieco bardziej wymagających amatorów, którym tańszy Sony A6000 po prostu nie wystarcza, ale jednocześnie zależy im na zakupie możliwie najtańszego modelu aparatu Sony zapewniającego najlepszą dostępną jakość zdjęć i filmów, wydajność autofokusu oraz usprawnienia pozwalające na jeszcze wygodniejszą obsługę sprzętu (usprawniona bateria, dotykowy ekran).

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Sony A6100 + kit
od 3688 zł
Bezlusterkowiec Sony A6000 z obiektywem
Ze względu na swoje niewielkie wymiary i masę, bezlusterkowce Sony A6x00 są bardzo poręczne. W połączeniu z niewielkim obiektywem niektóre z nich można nawet zmieścić w nieco większej kieszeni.

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A6400?

Sony A6400
Bezlusterkowiec Sony A6400

Sony A6400 to bezpośredni następca popularnego wśród miłośników filmowania modelu Sony A6300, który polecamy przede wszystkim wymagającym i zaawansowanym użytkownikom poszukującym bardzo uniwersalnego aparatu, bądź też filmowcom, którzy stawiają na najwyższą jakość nagrywanego materiału oraz mnogość funkcji wideo. Co czyni ten model dobrym wyborem dla fanów kręcenia filmów? Bo trudno znaleźć lepiej wyceniony model w ofercie tego producenta, który oferowałby szereg profili filmowych (w tym płaski profil kolorystyczny S-Log), funkcję nagrywania timelapse, slow-motion w rozdzielczości FullHD i 100 kl./sek. i gwarantował aż tak dobrą jakość filmów 4K.

Model Sony A6400 ma w pełni dotykowy i odchylany o 180 stopni ekran, a ze względu na nieco zmienioną konstrukcję, nie nagrzewa się w trakcie filmowania aż tak, jak poprzednik. Równie istotną zmianą jest także jeszcze lepszy i szybszy system autofokusu, którego działanie znacznie przewyższa system, w który wyposażono starsze modele. Co więcej, nie gubi się on nawet w trakcie słabych warunków oświetleniowych i skutecznie śledzi obiekwy w czasie nagrywania filmów.

Trzeba jednak pamiętać, że choć pod wieloma względami model ten wypada lepiej od starszego, jednak droższego modelu A6500, to w przeciwieństwie do niego nie może on pochwalić się stabilizowaną matrycą. Jeśli więc jest ona dla Was priorytetem, bo nie macie zamiaru korzystać na przykład z gimbala, to starszy, ale droższy model Sony A6500 może okazać się lepszym wyborem.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Sony A6400 + kit
od 4299 zł

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A6500?

Sony A6500
Bezlusterkowiec Sony A6500

Sony A6500 jest aparatem, którym w praktyce niewiele różni się od wcześniej wspomnianego modelu Sony A6400. Okaże się on jednak dobrą alternatywą dla tych osób, które nie wyobrażają sobie zaawansowanego aparatu bez wydajnej, wbudowanej stabilizacji matrycy. Oprócz tego może on pochwalić się w pełni dotykowym ekranem, jednak nie tak funkcjonalnym, jak na przykład w Sony A 6400, bo nie nie sposób odwrócić go o 180 stopni (co ma znaczenie na przykład w trakcie vlogowania). Nieco groszy jest również system AF. To w dalszym ciągu jeden z najszybszych systemów autofokusu wśród zaawansowanych bezlusterkowców, jednak nie tak szybki, jak nowy system, którym może pochwalić się Sony A6100, A6400 i Sony A6600. Warto podkreślić, że i on zapewnia ogromne możliwości filmowcom. Znajdziemy tu profile filmowe, tryby półautomatyczne (jednak nie znajdziemy tu na przykład odrębnej opcji kręcenia timelapse). Mówiąc krótko: to wciąż świetny i bardzo zaawansowany aparat, jeśli jednak stabilizacja matrycy nie jest dla Was jednym z priorytetów, to znacznie lepiej zwrócić uwagę na nowszy, bardziej funkcjonalny, a przy okazji tańszy model Sony A6400.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A6600?

Sony A6600
Bezlusterkowiec Sony A6600

Sony A6600 to najdroższy bezlusterkowiec z matrycą APS-C dostępny w ofercie Sony. W praktyce pod wieloma względami jest on bardzo podobny do modelu A6400, czyli ma: najnowszy system autofokusu z techniką Eye AF, dotykowy, odchylany o 180 stopni ekran, jeszcze lepszą kolorystykę zdjęć (na przykład nieba, skóry, z którą starsze modele Sony A6500, A6300 oraz A6000 nie radziły sobie tak dobrze). Ale nie oznacza to, że jest to droższa kopia Sony A6400, bo wyposażono go w jeszcze większe możliwości w trybie filmowania (na przykład HDR, czy brak 30-minutowego ograniczenia nagrywania). Model 6600 może też pochwalić się znacznie większym uchwytem, dzięki czemu aparat trzyma się pewniej. Nie można też zapomnieć o znacznie lepszej baterii, która pozwala na wykonanie aż 800 zdjęć (w stosunku do 350 w modelu A6500). A6600 zawdzięcza to dokładnie tej samej baterii, którą znaleźć można na przykład w pełnoklatkowym bezlusterkowcu Sony A9.  Jest więc najlepszym wyborem dla najbardziej wymagających osób, które nie chcą godzić się na kompromisy, jednak wymagają lepszego działania na baterii, większej funkcjonalności, a przede wszystkim – najwyższego komfortu użytkowania.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Sony A6600 body
od 6495 zł
Jaki aparat Sony? Przewodnik po bezlusterkowcach Sony A6x000
Powyższa tabela ukazuje najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi modelami Sony A6x00.