Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2020
Historia aktualizacji
10 cze 2020Pierwsza publikacja

Aparaty z rodziny Sony A7 bez wątpienia są jednymi z najbardziej zaawansowanych na rynku i są w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne serie aparatów Sony A7 (A7, A7R i A7S), jak i poszczególne ich generacje, zadowolą zupełnie inne grupy osób, przez co wybór odpowiedniego modelu może nie być prosty. Czym poszczególne aparaty z rodziny Sony A7 różnią się od siebie i w który warto zainwestować w Twoim przypadku?

Jaki bezlusterkowiec Sony A7 będzie dla Ciebie najlepszy?

Bezlusterkowce Sony to bardzo popularne aparaty, które wybierane są nie tylko przez amatorów fotografii, ale również przez profesjonalistów oczekujących możliwie najlepszej jakości obrazu i funkcjonalności. Już modele z mniejszą matrycą APS-C z rodziny Sony A6x00 należą do wyjątkowo zaawansowanych, ale choć oferują naprawdę wiele, to miłośnicy pełnoklatkowych sensorów nie mają wśród nich czego szukać. Dla nich znacznie ciekawsza jest rodzina aparatów Sony A7, czyli kompaktowych i lekkich bezlusterkowców z matrycą klasy 35 mm.

Wybranie dla siebie odpowiedniego modelu może jednak być problematyczne. Każda z trzech serii aparatów Sony A7 (A7, A7R i A7S) dedykowana jest fotografom mającym zupełnie inne wymagania. Dodatkowo, trudno obiektywnie porównać ze sobą aż cztery generacje aparatów (tak, jak ma to miejsce na przykład w przypadku Sony A7R), bo dane techniczne to jedno, a praktyka, to zupełnie co innego. To właśnie dlatego każdy fotograf stojący przed wyborem konkretnego aparatu Sony A7 powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego tak naprawdę będę wykorzystywał zakupiony aparat? Wynika to z tego, że niektóre modele znacznie lepiej poradzą sobie w profesjonalnym studiu, inne zaś – w trakcie filmowania. Co więcej, zakup najnowszego i najdroższego modelu nie zawsze jest sensowny. Może się bowiem okazać, że wystarczający okaże się aparat Sony A7 starszej generacji, bo i tak zapewni wszystko to, co potrzebne. 

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A7?

Aparat Sony A7 z obiektywem
Pierwsza generacja Sony A7 kusi bardzo niską ceną, ale ma spore ograniczenia.

Sony A7 to najstarszy bezlusterkowiec ze wszystkich modeli A7, który pomimo tego, że został wycofany z produkcji, to dalej obecny jest w ofercie niektórych sklepów. Niewątpliwie kusi on wyjątkowo atrakcyjną ceną i naprawdę dobrą, pełnoklatkową matrycą (a co za tym idzie – dobrą jakością zdjęć). Trzeba jednak pamiętać, że autofokus w tym modelu, pomimo że hybrydowy (z detekcją fazy oraz kontrastu), nie jest tak szybki, jak nawet w niektórych starszych modelach Sony A6x00. Model ten gorzej radzi sobie też w trakcie fotografowania w JPG (wszystko ze względu na widoczną ingerencję algorytmów odszumiania i wyostrzania) no i nie wyposażono go w stabilizację matrycy, co może mieć znaczenie na przykład dla filmowców. Mówiąc prościej: model ten polecamy przede wszystkim amatorom, którzy mimo wszystko chcą korzystać z dobrodziejstw pełnoklatkowego aparatu i szukają modelu stanowiącego pierwszy (i najtańszy) krok w stronę systemu Sony i jego przyszłej rozbudowy o dodatkowe obiektywy.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A7 II?

Aparat Sony A7 II z obiektywem
Sony A7 II przynosi sporo usprawnień względem swojego poprzednika: między innymi znacznie lepszy autofokus i stabilizowaną matrycę. Dzięki temu jest to znacznie bardziej kompletny i uniwersalny aparat.

Następca pierwszego modelu A7 to z kilku względów nieco lepszy wybór. Nie obyło się bowiem bez kilku ważnych usprawnień, które naprawdę mają wpływ na korzystanie z aparatu. Zaliczyć należy do nich na przykład autofokus (tym razem jest wyraźnie szybszy), 5-osiową stabilizację matrycy, a przede wszystkim nieco zmienioną obudowę, która sprawia, że korzystanie z aparatu jest po prostu wygodniejsze i przyjemniejsze (wpływ ma na to na przykład powiększony uchwyt). Kto powinien wybrać nieco nowszy model Sony A7? Osoby z nieco większym budżetem, szukające wygodnego, pełnoklatkowego, ale jednocześnie najtańszego modelu Sony A7 wyposażonego w stabilizację matrycy.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A7 III?

Aparat Sony A7 III
Sony A7 III to wybór dla osób, którym zależy na jakości filmów i jak najefektywniejszym ustawianiu ostrości. No i znacznie pojemniejszy akumulator też się przydaje.

Sony A7 III to najnowsza generacja tego popularnego bezlusterkowca, który z całą pewnością zadowoli nawet bardzo wymagających użytkowników. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że aparat ten otrzymał zupełnie nowy procesor obrazu oraz nowszą matrycę, co zauważalnie przekłada się na ostateczną jakość zdjęć, a do tej naprawdę trudno się doczepić. Po raz kolejny zmiany dotknęły również autofokusu. Stał się jeszcze szybszy niż w Sony A7 II. Co więcej, tym razem ostrość możecie kontrolować dzięki dotykowemu ekranowi. Godna uwagi jest też obecność najnowszego systemu wykrywania oczu i twarzy z ciągłym autofokusem. Wiele zmian poczyniono również w samym układzie przycisków, przez co z tego modelu korzysta się jeszcze przyjemniej. A7 III wyposażono też w znacznie lepszy akumulator, który tym razem pozwoli na wykonanie aż 610 zdjęć (w modelu A7 II akumulator pozwalał na wykonanie ok. 350 kadrów). Jest to więc najlepszy wybór dla wymagających fotografów, którym zależy na najlepszej jakości zdjęć i komforcie ich wykonywania, uniwersalności, a ostateczna cena aparatu nie jest dla nich problemem.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Powyższa tabela ukazuje najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami Sony A7.
Powyższa tabela ukazuje najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami Sony A7.

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A7R?

Aparat Sony A7R
Pierwsza generacja Sony A7R to sprzęt dla osób z ograniczonym budżetem, które fotografują statyczne obiekty i potrzebują dużej rozdzielczości zdjęć.

Sony A7R to – podobnie, jak podstawowy model Sony A7 – nie najnowszy już sprzęt, który mimo wszystko nadal można spotkać na półkach sklepowych. Mimo wszystko może on przyciągnąć uwagę wielu osób. Dlaczego? Bo, podobnie jak pierwsza generacja A7, kusi niską ceną, a przy tym ma matrycę mogącą pochwalić się aż 36 milionami komórek światłoczułych. Co więcej, jest ona pozbawiona filtra dolnoprzepustowego, co zapewnia jeszcze większą szczegółowość obrazu. Trzeba jednak wiedzieć, że pierwszy A7R nie ma hybrydowego autofokusu, a jeszcze wolniejszy system działający na podstawie detekcji kontrastu. Czy sprawia to, że na aparat ten nie warto zwrócić uwagi? Absolutnie nie. Model ten polecamy jednak przede wszystkim osobom, które oczekują wysokiej jakości zdjęć przeznaczonych do druku, bądź poszukują możliwie najtańszego, pełnoklatkowego aparatu do pracy w studiu i mają w planach zakup dedykowanych obiektywów.

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A7R II?

Aparat Sony A7R II
Druga generacja Sony A7R przynosi bardzo ważne zmiany w dziedzinie ostrości obrazu i skuteczności autofokusu, jednak nadal jest to aparat do bardziej spokojnego fotografowania.

A7R II jest udaną ewolucją swojego poprzednika. Model ten wyposażono w jeszcze nowszą, 42-megapikselową matrycę (i tym razem bez filtra dolnoprzepustowego) oraz lepszy procesor obrazu. Nowością jest 5-osiowa stabilizacja matrycy, która bardzo ułatwia wyciągnięcie z sensora pełni jego potencjału, oraz hybrydowy (detekcja fazy i kontrastu) i bardzo celny autofokus. Spodoba się on również filmowcom, bowiem może pochwalić się obsługą kodeków XAVC S i AVCHD. Nie mogło też zabraknąć rozdzielczości 4K. Wszystkie te zmiany sprawiają, że A7R II jest aparatem o wiele bardziej uniwersalnym i dopracowanym od poprzednika. Jednak, choć jakość zdjęć i szybkość ostrzenia zauważalnie się poprawiły, to model ten w dalszym ciągu cierpi na pewne problemy. Jakie? Pierwszy z nich to bateria, która jest jeszcze gorsza niż w poprzedniku (nowszy model pozwoli na wykonanie 290 zdjęć, czyli 50 mniej, niż poprzednik). Nie zachwyca też czas zapisu zdjęć. Nawet pomimo zastosowania szybkiego procesora, proces ten jest na tyle długi, że możliwość wykonania następnego zdjęcia pojawia się dopiero po chwili. Komu więc polecamy drugą generację A7R? Osobom, które oczekują jeszcze lepszej ostrości i szczegółowości zdjęć oraz tym, którzy chcą kupić najtańszy aparat pełnoklatkowy Sony ze stabilizacją matrycy oferujący możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A7R III?

Aparat Sony A7R III
Sony A7R III rozprawia się z niedoróbkami swojego poprzednika: z krótkim czasem pracy na akumulatorze i z niską szybkością wykonywania i przetwarzania zdjęć.

Trzecia generacja modelu A7R jest jedną z ciekawszych, bo w poprawiono w niej jedną z głównych bolączek modelu A7R II, a konkretnie czas pracy na jednym ładowaniu. Otrzymujecie więc znacznie lepszą baterię (tym razem pozwala ona na wykonanie aż 650 zdjęć). Nowością jest również funkcja Pixel Shift Multi Shooting, pozwalająca na wykonanie czterech zdjęć, które dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu można połączyć w jedno, a co za tym idzie – osiągnąć znacznie lepszą jakość obrazu. Co więcej, zmiany dotknęły również prędkość trybu seryjnego (tym razem wynosi ona nie 5, a 10 kl./sek.), przez co A7R III stał się nieco bardziej uniwersalny. Godny pochwały jest też system AF. Model ten może pochwalić się obecnością najnowszego systemu wykrywania oczu i twarzy z ciągłym autofokusem, który okazuje się znacznie lepszy od systemu AF poprzedników. W dalszym ciągu polecamy go jednak przede wszystkim zaawansowanym fotografom, którzy wiedzą, jak wykorzystać możliwości 40-megapikselowej matrycy i potrzebują robić to w różnych gałęziach fotografii.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Sony A7R III body
od 10995 zł

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A7R IV?

Aparat Sony A7 IV
Aparat Sony A7R IV zaspokoi potrzeby niemal każdego, bo jest to jeden z najbardziej zaawansowanych aparatów na rynku.

Najnowsza generacja aparatów Sony A7R zmiany głównie we wnętrzu korpusu. Największa z nich to nowa matryca. W A7R IV ma ona ponad 60 milionów megapikseli, z czego z pewnością zadowoleni będą najbardziej wymagający profesjonaliści. I ten model wyposażono we wcześniej omawianą funkcję Pixel Shift Multi Shooting. Tym razem została ona dopracowana i umożliwia wykonanie nie 4, a 16 kadrów. Nie można mieć również żadnych zastrzeżeń do autofokusu, który świetnie radzi sobie nie tylko w dzień, ale również w znacznie gorszych warunkach oświetleniowych. Podobnie jak poprzednika, tak i jego wyróżnia najnowszy system wykrywania oczu i twarzy z ciągłym autofokusem. Większe zmiany nie dotknęły z kolei baterii. Znajdziecie tu akumulator, który pozwoli na wykonanie 670 zdjęć. Model ten polecamy więc najbardziej wymagającym profesjonalistom, którym zależy na bezkompromisowej jakości zdjęć nie tylko na ekranie komputera, ale również w druku.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Powyższa tabela ukazuje najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami Sony A7R.
Powyższa tabela ukazuje najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami Sony A7R.

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A7S?

Aparat Sony A7S
Sony A7S oferuje znacznie lepszą funkcjonalność i jakość wideo niż podobne wiekiem modele A7 i A7R.

A7S to bliźniaczy model Sony A7 i A7R, który oferuje znacznie większe możliwości osobom zainteresowanym nagrywaniem materiałów wideo. Znajdziecie tu specjalne profile oraz obsługę formatów XAVC S (do 50 Mb/s) i AVCHD. Nie mogło też zabraknąć rozdzielczości 4K, jednak warto podkreślić, że dostępny jest on jedynie wtedy, kiedy użyjecie zewnętrznego rekordera. Co więcej, model ten świetnie radzi sobie z rejestracją wideo nawet w gorszych warunkach oświetleniowych, a wykorzystanie dużych wartości ISO nie stanowi większego problemu. Trzeba jednak pamiętać, że nie znajdziemy tu wewnętrznej stabilizacji matrycy, a dołączony do aparatu akumulator nie należy do najlepszych. Co więcej, jego możliwości wideo (choć większe od modelu A7 czy A7R) nie okazują w pełni wystarczające w starciu z modelem Sony A7R II (może on pochwalić się wewnętrznym zapisem filmów rozdzielczości 4K, stabilizacją matrycy oraz lepszym systemem autofokusu). Sony A7S trudno więc dziś polecać wymagającym filmowcom. Może jednak okazać się optymalnym wyborem, jeśli nie możecie pozwolić sobie na dopłatę do modelu Sony A7R II, ale mimo wszystko poszukujecie najtańszego aparatu Sony z możliwością rejestrowania wideo w 4K (wykorzystując do zapisu zewnętrzne urządzenie). 

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Bezlusterkowce Sony: dla kogo Sony A7S II?

Sony A7S II
Bezlusterkowiec Sony A7S II

Również model A7S doczekał się swojego następcy. W ofercie producenta oznaczony został on jako A7S II i ma kilka istotnych zmian, które bez dwóch zdań spodobają się filmowcom. Pierwsza z nich dotyczy trybu filmowania w 4K, do którego w tym przypadku nie potrzebujemy już zewnętrznego rekordera. Drugi aspekt to wewnętrzna, bardzo skuteczna stabilizacja matrycy. Oprócz tego dostępne są tu już znane z poprzednika profile filmowe. Nie można też zapomnieć o bardzo skutecznym, ciągłym autofokusie. I choć niektórzy mogliby uznać go za absolutnie najlepszy aparat do filmowania, to pod tym względem wypada gorzej choćby od Sony A7 III, który może pochwalić się bardziej zaawansowanymi możliwościami nagrywania w slow-motion (w A7S II odbywa się ono z dużym przycięciem kadru), dodatkowym profilem filmowym Hybrid Log Gamma A7R III oraz dużo lepszym systemem AF. Podobnie wygląda to w przypadku modelu Sony A7R III, który ma znacznie lepszą baterię, dodatkowe miejsce na kartę pamięci oraz naprawdę dobry autofokus. Komu więc polecamy Sony A7S II? Osobom, które z jakiegoś powodu nie mogą dołożyć do Sony A7 III bądź A7R III, jednak chcą mieć wyjątkowo kompletny i bardzo funkcjonalny aparat do filmowania, oraz tym, którym zależy im na możliwie najlepszych osiągach w naprawdę ciemnych sceneriach.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Powyższa tabela ukazuje najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami Sony A7S.
Powyższa tabela ukazuje najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami Sony A7S.