Ostatnia aktualizacja: 8 maja 2019
Historia aktualizacji
8 maja 2019Pierwsza publikacja

W dobie fotografii cyfrowej smartfon stał się najpopularniejszym rodzajem aparatów kompaktowych, który pozwala na błyskawiczne uchwycenie niezwykłych kadrów. Żaden z nich nie jest jednak w stanie zapewnić jakości oraz funkcjonalności, którymi wyróżniają się zaawansowane aparaty kompaktowe z dużą matrycą. Na szczęście, bardzo dobry aparat tego typu kupimy już za około 1500 złotych. Który z nich wybrać? Nasza szczegółowa analiza rynku wskazuje na to, że najlepszym aparatem kompaktowym do 1500 złotych jest Canon Powershot G9 X Mark II.

Najlepszy aparat kompaktowy do 1500 zł: Canon Powershot G9 X Mark II

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Klasa aparatu
Zaawansowany kompakt
Format matrycy
1"
Rozdzielczość matrycy
20 MP
Stabilizacja matrycy
Nie
Obiektyw
28–84 mm
F/2.0-F/4.9
Tryb seryjny
8 kl./sek.
Ogniskowanie
31 punktów
detekcja kontrastu
Wideo
do 1080p/60
Migawka
30 s - 1/2000 s
Ekran
3"
1040000 pikseli
dotykowy
Wizjer
Nie
Karty pamięci
1 × SD UHS-I
Uszczelnienia
Nie
Waga
209 g (z akumulatorem i nośnikiem danych)
Wymiary (sz × w × g)
98 × 58 × 31
Wi-Fi
Tak
NFC
Tak
Bluetooth
Tak
USB
mikro-USB 2.0
HDMI
mikro-HDMI
Wyjście słuchawkowe
Nie
Wejście mikrofonowe
Nie

Canon Powershot G9 X Mark II to bez dwóch zdań najbardziej zaawansowany aparat kompaktowy do 1500 złotych, który doskonale sprawdzi się zarówno w rękach amatora, jak i nieco bardziej wymagającego użytkownika. Przede wszystkim, to jeden z nielicznych aparatów w tej cenie zapewniających tak dobrą jakość obrazu nie tylko w dobrych warunkach oświetleniowych, ale również w tych bardziej wymagających. Nie da się ukryć, że duża w tym zasługa 1-calowej matrycy o rozdzielczości 20 MP i obiektywu Canon 28-84 mm F/2.0-4.9. Trzeba podkreślić, że 1-calowa matryca jest w tej kwocie rzadkością, a Canon Powershot G9 X Mark II to jeden z zaledwie dwóch godnych polecenia kompaktów wyposażonych w tak duży sensor. I to właśnie duża matryca i świetna jakość obrazu są największymi zaletami tego aparatu. Co więcej, szeroki zakres ogniskowych obiektywu sprawia, że jest on całkiem uniwersalny i poradzi sobie zarówno w fotografii krajobrazów, jak i z przybliżeniami.

G9X

Jakość zdjęć to mocny aspekt Powershota G9 X Mark II, ale równie dobre wrażenie robią doskonała jakość wykonania oraz niewielkie wymiary tego aparatu. To najmniejszy i najlżejszy aparat kompaktowy z 1-calową matrycą do 1500 złotych, który na dodatek wyposażono w 3-calowy, w pełni dotykowy i bardzo czytelny ekran LCD. O tak funkcjonalnym dodatku pomarzyć może praktycznie każdy inny aparat kompaktowy tej klasy. Warto zauważyć, że to właśnie dotykowy ekran w dużym stopniu rekompensuje skromny zestaw przycisków i pokręteł, a przejrzyste menu sprawia, że wykorzystanie aparatu w pełni nie będzie kłopotem nawet dla początkujących użytkowników. Większość doceni również obecność kompletu technik łączności bezprzewodowej (WiFi, Bluetooth, NFC), który pozwala na szybkie udostępnienie wykonanych zdjęć w internecie. Jeśli doliczymy do tego szybki i celny autofokus oraz możliwość nagrania przyzwoicie wyglądających filmów, to otrzymamy kompletny i bardzo uniwersalny aparat, który szybko stanie się nieodłącznym partnerem podróży.

G9XII (2)

Canon Powershot G9 X Mark II to bez dwóch zdań najbardziej uniwersalny i przyjazny użytkownikowi aparat do 1500 złotych, jednak warto pamiętać, że nie jest on pozbawiony pewnych wad. Pierwsza z nich to brak wbudowanego wizjera, który dla wielu miłośników fotografii jest niezbędnym elementem aparatu. Co prawda dobrej jakości ekran potrafi zastąpić go w wielu sytuacjach, jednak kadrowanie w silnym świetle słonecznym z pewnością nie będzie tak wygodne, jak w przypadku kompaktów wyposażonych w tego typu dodatek. Na pocieszenie warto jednak dodać, że Canon Powershot G9 X Mark II nie jest pod tym względem wyjątkiem, ponieważ do 1500 złotych na próżno szukać niewielkiego aparatu kompaktowego z 1-calowym sensorem, który na dodatek wyposażono w wizjer. Warto również pamiętać, że największym minusem tak małych zaawansowanych kompaktów zazwyczaj jest czas pracy na akumulatorze. Wada ta dotyczy także Powershota G9 X Mark II, który pozwoli na wykonanie około 250 zdjęć. Wynik ten uznać należy za wystarczający, jednak wiele konkurencyjnych kompaktów radzi sobie w tym aspekcie lepiej.

G9XII
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Aparat kompaktowy do 1500 złotych, alternatywa: Sony DSC-RX100 – dla osób ceniących długi czas pracy i trochę większy zoom

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Klasa aparatu
Zaawansowany kompakt
Format matrycy
1"
Rozdzielczość matrycy
20 MP
Stabilizacja matrycy
Nie
Obiektyw
28 – 100 mm
F/1.8-F/4.9
Tryb seryjny
10 kl./sek.
Ogniskowanie
detekcja kontrastu
Wideo
do 1080p/50
Migawka
30 s - 1/2000 s
Ekran
3"
1228800 pikseli
Wizjer
Nie
Karty pamięci
1 × SD UHS-I
Uszczelnienia
Nie
Waga
240 g (z akumulatorem i nośnikiem danych)
Wymiary (sz × w × g)
102 × 58 × 36 mm
Wi-Fi
Nie
NFC
Nie
Bluetooth
Nie
USB
mikro-USB 2.0
HDMI
mikro-HDMI
Wyjście słuchawkowe
Nie
Wejście mikrofonowe
Nie

Sony DSC-RX100 to jedyna słuszna alternatywa dla naszej głównej rekomendacji. Dlaczego? Jak Powershota G9 X Mark II, tak i aparat Sony DSC-RX100 wyposażono w 1-calową matrycę. W połączeniu z obiektywem 28-100 mm F/1.8-4.9 zapewnia ona zbliżoną jakość zdjęć do naszej głównej rekomendacji. Model ten okaże się jednak lepszym wyborem dla tych, którzy oczekują niewielkiego aparatu z nieco większym przybliżeniem. Nie mamy wątpliwości, że większy zakres ogniskowych (24-100 mm) w połączeniu z 1-calową matrycą sprawdza się tu naprawdę dobrze, zostawiając w tyle niewielkie superzoomy z małymi sensorami i smartfony.

Sony

Na korzyść modelu Sony DSC-RX100 przemawia też czas działania na akumulatorze, bo pozwala on na wykonanie około 340 zdjęć, co daje mu wyraźną przewagę nad produktem marki Canon. Trzeba też przyznać, że Sony DSC-RX100 okaże się znacznie lepszym wyborem dla tych, którzy nie mają ochoty na obsługę aparatu tylko za pomocą ekranu dotykowego i cenią sobie precyzyjną kontrolę za pomocą przycisków. Dzięki możliwości konfiguracji poszczególnych z nich, z łatwością zapanujemy nad balansem bieli czy czułością matrycy. Ze względu na rozmieszczenie elementów sterujących jest to bardzo wygodne, co z pewnością docenią bardziej zaawansowani fotografowie.

Sony

Dlaczego to jednak model Canona uznaliśmy za najlepszy aparat kompaktowy do 1500 zł? Nie da się ukryć, że pierwsza generacja Sony RX100 to bardzo kompaktowe aparaty, ale Powershot G9 X Mark II jest nie tylko nieco mniejszy, ale również o 30 gramów lżejszy, co dla niektórych może stanowić pewną różnicę. Poza tym, pierwszy RX100 ma już 7 lat, co sprawia, że pod kilkoma względami nie może on równać się z dużo młodszą główną rekomendacją. Należą do nich choćby techniki łączności bezprzewodowej, czy nowoczesny, dotykowy ekran. Warto też zwrócić uwagę na działanie autofokusu, który pomimo, że celny, to nie jest tak szybki, jak w aparacie Canona. Podsumowując, jeśli bardzo zależy Ci na jak najlepszym czasie pracy na akumulatorze i jak największym zakresie ogniskowych, to warto rozważyć aparat Sony. W każdym innym przypadku Canon jest lepszym wyborem.

Sony
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Co musi mieć dobry aparat kompaktowy do 1500 złotych

Mogłoby się wydawać, że wybór kandydatów do miana najlepszego aparatu do 1500 złotych to trudne zadanie, ze względu na mnogość dostępnych modeli. Okazuje się jednak, że po zastosowaniu pewnych filtrów, ustalonych na podstawie naszego doświadczenia z aparatami fotograficznymi i ich możliwościami, wybór bardzo mocno się zawęża i w tej cenie naprawdę dobrych aparatów kompaktowych, dających wyraźny skok jakości obrazu względem współczesnych smartfonów, jest bardzo niewiele. Na początek zaznaczamy, że w czasie dobierania porównywanych ze sobą aparatów braliśmy pod uwagę tylko modele nowe, które bez problemu znajdziemy na półkach sprawdzonych sklepów. Nie da się ukryć, że oferty dostępne na rynku wtórnym mogą wydawać się atrakcyjne, jednak zakup tego typu egzemplarzy zawsze wiążę się z pewnym ryzykiem. Warto także nadmienić, że obiektywne porównanie takich produktów ze sprzętem nowym jest niemożliwe.

G9X

Oprócz tego, wyjątkowo dużą uwagę poświęciliśmy kwestii wielkość matrycy. W czasie wybierania rekomendacji braliśmy pod uwagę jedynie aparaty z przynajmniej 1-calową matrycą. Zapewnią one najlepszą jakość obrazu, a przecież o nią głównie chodzi w sprzęcie do robienia zdjęć.

Ostatnim, ale równie ważnym filtrem, był wybór jedynie tych aparatów, które wyposażono w nastawy manualne. Możliwość błyskawicznego zapanowania nad poszczególnymi parametrami aparatu to często niedoceniany dodatek, nierzadko ratujący nas w sytuacji, kiedy automatyka okaże się nieskuteczna.

Jak wybieraliśmy najlepsze aparaty kompaktowe do 1500 złotych

Wyżej wymienione filtry pozwoliły wybrać nam najbardziej obiecujące i najciekawsze aparaty kompaktowe do 1500 złotych. Warto jednak pamiętać, że na jakość aparatu wpływ ma nie tylko wielkość sensora, ale również oprogramowanie, funkcjonalność i wygoda obsługi. W czasie wybierania najlepszego aparatu kompaktowego do 1500 zł ocenialiśmy:

  • wymiary oraz wagę sprzętu;
  • jakość wykonania;
  • liczbę, rozmieszczenie oraz wygodę użytkowania dodatkowych przycisków i pokręteł;
  • liczbę i użyteczność dodatkowych filtrów kreatywnych i funkcji dodatkowych, takich jak techniki połączenia bezprzewodowego;
  • czas pracy na zasilaniu akumulatorowym;
  • obecność elementów, takich jak wbudowany wizjer, dotykowy ekran, lampa błyskowa.

Dlaczego zaawansowany kompakt z 1-calową matrycą sprawdzi się lepiej niż smartfon lub superzoom?

Wielu z Was z pewnością zadaje sobie pytanie, czy zakup aparatu kompaktowego to dobry pomysł, skoro nowoczesne smartfony robią tak dobre zdjęcia. Trzeba przyznać, że aparaty w smartfonach potrafią zachwycić swoimi możliwościami, którymi przegoniły tanie aparaty kompaktowe, jednak telefony w dalszym ciągu pozostają w tyle za dobrymi kompaktami z dużą matrycą, na przykład klasy 1". Przede wszystkim ze względu na różnicę w wielkości matrycy, która w połączeniu z dobrej jakości obiektywem zapewni zauważalnie lepszą jakość zdjęć.

G9X

Mniej zaawansowani miłośnicy fotografii mogą zastanawiać się, czemu to właśnie rozmiar matrycy ma aż tak duże znaczenie i dlaczego zdecydowaliśmy się na branie pod uwagę jedyne kompaktów wyposażonych w 1-calową matrycę, a nie na przykład popularnych aparatów z dużym zoomem. Wymiary matrycy mają tak duże znaczenie, ponieważ im sensor jest większy, tym więcej światła jest w stanie zebrać. Większa ilość światła przekłada się z kolei na mniejszą ilość cyfrowego szumu i lepszy zakres tonalny, czyli lepszą jakość zdjęć w różnych warunkach.

Matryca klasy 1" ma wymiary 12,80 × 9,60 mm, natomiast typowa matryca 1/2.3", montowana w niewielkich kompaktach typu superzoom, ma wymiary 6,17 × 4,55 mm. Łatwo policzyć, że ta pierwsza ma ponad czterokrotnie większą powierzchnię, więc zbiera cztery razy więcej światła. Podobnie wygląda to w przypadku matryc montowanych w smartfonach. Dobrym przykładem jest tu jeden z najlepszych fotograficznych smartfonów, a mianowicie Huawei P30 Pro. Telefon ten wyposażono w matrycę 1/1.7 o wymiarach 7,60 × 5,70 mm. Jest ona co prawda nieco większa niż w tanich kompaktach, czy też aparatach typu superzoom (co tylko potwierdza, że polecanie ich w dobie współczesnych smartfonów nie ma sensu), jednak w dalszym ciągu nie zagwarantuje osiągów, które zapewnią oba rekomendowane przez nas aparaty.

Matryce

Poza tym, zaawansowany aparat kompaktowy to też dodatkowe przyciski i pokrętła, umożliwiające szybką i wygodną regulację parametrów. Co prawda wiele nowoczesnych „słuchawek” wyposaża się w rozbudowane tryby ręczne, jednak nawet one nie są w stanie zapewnić takiej kontroli w trakcie wykonywania zdjęcia, na jaką możemy liczyć w przypadku klasycznych aparatów. Jeśli więc o fotografii myślimy nieco poważniej i jest ona dla nas czymś więcej, aniżeli uchwyceniem szybkich kadrów z imprez, to inwestycja w jeden z polecanych przez nas modeli okaże się trafiona. 

Sony RX-100

Podsumowując, zakup aparatu kompaktowego nadal ma sens, ale pod warunkiem, że jest to aparat z odpowiednio dużą matrycą i fotografię traktuje się choć trochę poważnie, bo tylko wtedy zauważy się różnice między dobrym klasycznym aparatem, a aparatem smartfonu wysokiej klasy.