Ostatnia aktualizacja: 29 lipca 2020
Historia aktualizacji
29 lip 2020

Aktualizacja opisów aparatów po wprowadzeniu do sprzedaży Instaksa mini 11.

4 gru 2019

Dodanie informacji o najnowszych modelach aparatów Instax.

11 gru 2018

Dodanie informacji o modelach Instax SQ6 i Instax SQ20.

19 gru 2017Pierwsza publikacja

Fotografia natychmiastowa nie bez powodu jest dziś kojarzona z aparatami Fujifilm Instax. Wynika to z tego, że Fujifilm nie tylko świetnie radzi sobie z promocją tej fotograficznej zabawy, ale też z tego, że w ofercie ma najciekawsze aparaty. Najprostszym i najtańszym z nich, ale doskonale wpisującym się w ideę fotografii natychmiastowej, jest Fujifilm Instax mini 11, który, pomimo swojej prostoty, powinien zaspokoić potrzeby zdecydowanej większości osób szukających aparatu od razu wywołującego wykonane zdjęcia. A jeśli masz konkretne wymagania i większy budżet, to w tym poradniku znajdziesz informacje o tym, kiedy i do czego warto dopłacić, a także o tym, jak radzi sobie konkurencja Instaksów, korzystająca z techniki ZINK.

Fotografia natychmiastowa – po co i dla kogo

Fotografia natychmiastowa kiedyś znana była nam wyłącznie z filmów lub z gadżetów przywożonych z zagranicy. Gdy nastały czasy aparatów cyfrowych, ta głęboko zakorzeniona w świecie analogowym kategoria aparatów zdawała się być skazana na odejście w zapomnienie. A jednak przetrwała swoje najgorsze chwile i rośnie w siłę. Sprawcą takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim firma Fujifilm, która od dawna wierzyła w czar analogowej fotografii natychmiastowej i serwowała go w formie aparatów Instax. Jakiś czas temu także inne firmy przypomniały sobie o tej kategorii sprzętu i (na swój sposób) próbują iść w ślady za Fujifilmem, wiec wszystko wskazuje na to, że fotografia natychmiastowa ma się dobrze i zostanie z nami na dłużej.

Wywołane wkłady Instax mini

Dlaczego? Okazuje się, że to nie cena (w istocie zakup aparatu to najmniejszy wydatek, potem trzeba kupić papier), ani jakość (która nie jest najlepsza, ale przy niewielkim rozmiarze zdjęć jest całkiem satysfakcjonująca) odpowiadają za ten stan rzeczy. To towarzysząca fotografii natychmiastowej otoczka stanowi o jej popularności. Składa się na to kilka czynników:

  • Zdjęcia natychmiastowe, jak sugeruje nazwa, można uzyskać natychmiast i od razu podzielić się nimi z innymi.
  • Często są jedyną widoczną pamiątką wydarzenia, bo cyfrowe wspomnienia giną w rzadko przeglądanych przepastnych przestrzeniach naszych dysków.
  • Fotografia natychmiastowa w klasycznej formie (lub z założeniem zasad, które nakazują jak najmniej ingerować w cyfrowy obraz) to sposób na doskonałą zabawę. Metoda na wydobycie z nas fotograficznej kreatywności i jej ukazanie w fizycznej formie.
  • W pamięć zapadają najbardziej te zdjęcia, które oglądamy wspólnie z przyjaciółmi, rodziną. A najlepiej ogląda się odbitki i wydruki.
  • Zdjęcia natychmiastowe są świetnym sposobem udekorowania przestrzeni.

Czy fotografia natychmiastowa to zabawa dla każdego? Każdy doceni jej zalety, choć nie każdemu będą odpowiadały wysokie koszty eksploatacji aparatu. W przypadku wkładów Instax mini jedno zdjęcie kosztuje około 3 złote (przy zakupie 20 wkładów). Podobnie kształtuje się koszt wydruków ZINK. Natomiast w przypadku wkładów Instax Wide i Instax Square trzeba się liczyć z kosztem rzędu około 4 złotych za zdjęcie.

Instax w pełni analogowy czy hybrydowy?

Aparat do fotografii natychmiastowej to z definicji aparat, który pozwala uzyskać wydruk/odbitkę za pomocą tego samego urządzenia, którym fotografujemy. Przez wiele lat fotografia natychmiastowa oznaczała zdjęcia wykonane w sposób analogowy na samowywołującym się papierze. W taki też sposób działają klasyczne Instaksy i Polaroidy: w pełni analogowo, z minimalnymi możliwościami wpływania na wygląd zdjęcia, a każde wykonane nimi zdjęcie jest unikalne.

W czasach cyfrowych pojawiły się natychmiastowe aparaty cyfrowe. W tychże aparatach zdjęcie rejestrowane jest przez sensor cyfrowy, a dopiero potem uwieczniane na papierze. Zastosowanie sensora cyfrowego pozwala zapisać zdjęcie jako plik na karcie pamięci i sprawdzić je przed „wydrukiem”. Nie wszystkie cyfrowe aparaty natychmiastowe stosują się do tej zasady. Czasem ekranu podglądu celowo brakuje, by nie odbierać pełni zabawy i nie niszczyć „ducha” czystej fotografii natychmiastowej. Nadal jednak pozostaje możliwość wielokrotnego powielania jednego zdjęcia, która nie istnieje w aparatach w pełni analogowych.

Które rozwiązanie jest lepsze? Hybrydowe aparaty natychmiastowe zazwyczaj oferują trochę lepszą jakość obrazu, dają lepszą kontrolę nad parametrami zdjęcia i pozwalają zaoszczędzić na wkładach, bo nie wywołuje się nieudanych kadrów. Z drugiej strony, „hybrydy” są dość drogie, a jakość ich matryc mocno odstaje od tych znanych ze współczesnych smartfonów, nawet niezbyt wysokiej klasy. Dlatego wiele osób dochodzi do wniosku, że lepiej zainwestować w drukarkę natychmiastową, taką jak Instax mini Link, lub jedną z drukarek ZINK, na przykład HP Sprocket 200.

Drukarka Instax mini
Atrakcyjną alternatywą dla hybrydowych aparatów natychmiastowych jest drukarka smartfonowa.

Odbitka czy wydruk? Klasycznie czy nowocześnie?

Aparaty natychmiastowe różnią się od siebie nie tylko sposobem rejestrowania obrazu, ale też sposobem przenoszenia go na papier. Pierwszy to klasyczna odbitka, jak w przypadku Instaksów i starych Polaroidów. Druga technika to wydruk ZINK na odpowiednim papierze.

Pomiędzy wydrukiem na papierze ZINK, a Instaksową odbitką, istnieją różnice, które przekładają się na odbiór gotowego zdjęcia. Samoprzylepne wydruki przypominają bardziej druk na papierze matowo-błyszczącym z drukarki atramentowej. Odbitka Instaksowa wygląda jak klasyczna odbitka z czasów aparatów analogowych. Ma też charakterystyczną ramkę, która wielu osobom po prostu się dobrze kojarzy.

ZINK kontra Instax

Które rozwiązanie jest lepsze? Przez długi czas w miarę jednoznacznie można było powiedzieć, że lepsze są odbitki na papierze Instax. Jednak drukarki i aparaty natychmiastowe ZINK zrobiły spory postęp pod względem jakości obrazu i te najlepsze gwarantują ostrzejsze zdjęcia z większą ilością szczegółów w ciemniejszych partiach kadru (i mniejszą w najjaśniejszych). ZINK-owe wydruki są też trochę większe, bo wykorzystują całą powierzchnię wkładów, które na dodatek są samoprzylepne. No i aparaty natychmiastowe z techniką ZINK mogą być dużo cieńsze, bo dużo mniej miejsca w nich zajmują paczki z wkładami.

ZINK kontra Instax
Z lewej strony wydruk na wkładzie ZINK, z prawej na wkładzie Instax.

Z drugiej strony, papier ZINK jest mniej trwały, a wydrukowane na nim zdjęcia mają charakterystyczne pasy widoczne z bliska. Na wydruk z ZINK-owego aparatu lub drukarki trzeba się też trochę naczekać – niby mówimy tu o góra kilkudziesięciu sekundach, ale to jednak zauważalnie więcej niż w przypadku wszelkiego rodzaju Instaksów (w których za to trzeba się naczekać na wywołanie odbitki).

Wydruk ZINK
Wydruki ZINK mają dużo zalet, ale mają też wady – na przykład widoczne na nich „rysy”.

W ostatecznym rozrachunku trudno wskazać jednoznacznego zwycięzcę – przynajmniej na podstawie obiektywnych mierników. Bo na podstawie tych bardziej subiektywnych wiele osób wybiera odbitki Fujifilm. W dużej mierze jest to zasługa otoczki towarzyszącej wywoływaniu zdjęcia wykonanego Instaksem, bo machanie zdjęciem i czekanie, aż pojawi się na nim obraz, ma swój urok.

Grubość aparatów ZINK i Instax
ZINK-owe drukarki i aparaty, dzięki znacznie cieńszym paczkom wkładów, mogą być o wiele mniejsze.

Przewodnik po aparatach Instax

Choć, jak wspomnieliśmy przed chwilą, aparaty Instax nie są już jednoznacznie najlepsze, to nadal są zdecydowanie najpopularniejszymi aparatami natychmiastowymi. Efektem ubocznym ich popularności jest bardzo duża liczba różnych modeli, w których łatwo się pogubić, bo często różnią się od siebie jedynie detalami. Które są faktycznie warte uwagi? O tym poniżej.

Instaksy analogowe

Instax mini 11 – aparat natychmiastowy niemal dla wszystkich

Aparat natychmiastowy Instax mini 11

Instax mini 11 to najnowsza generacja najbardziej podstawowego aparatu natychmiastowego Fujifilm i dla większości osób jest to najlepszy wybór. Dlaczego? Analogowe Instaksy mini nie różnią się w znaczący sposób jakością wykonywanych zdjęć, a jedynie wyglądem i funkcjonalnością. Jeśli więc aparat fotograficzny zazwyczaj obsługujesz jednym przyciskiem, to bez sensu jest dopłacanie do funkcji, z których nigdy nie skorzystasz. Na dodatek Instax mini 11 w końcu rozprawił się z dwiema największymi wadami Instaksa mini 9 i wcześniejszych – potrafi automatycznie ustawiać ekspozycję i ma wbudowany tryb do wykonywania selfie (czyli, w przeciwieństwie do Instaksa mini 9, przed wykonaniem selfie nie trzeba podpinać do obiektywu dodatkowej soczewki, którą łatwo zniszczyć lub zgubić).

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Instax SQ6 – prawdopodobnie najlepszy analogowy Instax

Aparat natychmiastowy Instax SQ6

Instax SQ6 to zdaniem wielu najlepszy analogowy Instax. Składa się na to atrakcyjny design, rozbudowana funkcjonalność (niemal taka sama, jak najbardziej zaawansowanego Instaksa mini 90 Neo Classic – brakuje wbudowanego akumulatora i trybu BULB) i, przede wszystkim, wywoływanie odbitek na kwadratowych wkładach Instax Square, które są większe i trochę lepsze jakościowo. Jeśli ktoś może sobie pozwolić na dopłacenie do tego modelu, to warto, bo kwadratowe odbitki zdecydowanie mają w sobie coś.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Instaksa mini 70 – Instax mini dla wielbicieli selfie

Aparat natychmiastowy Instax mini 70

Kiedyś zakup Instaksa mini 70 można było polecić osobom wykonującym dużo selfie. Teraz, gdy wbudowany tryb selfie trafił do tańszego Instaksa mini 11, dopłacanie do Instaksa mini 70 rzadko kiedy ma większy sens. Aparat ten ma trochę inny design, dodatkowy tryb działania lampy błyskowej (błysk wypełniający, szczególnie przydatny w pomieszczeniach, gdy chce się zarejestrować nie tylko twarz fotografowanej osoby, ale też jej tło) i kilka drobnych udogodnień, które docenią osoby chcące mieć większą kontrolę nad zdjęciami. W ostatecznym rozrachunku to jednak trochę za mało.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Instaks mini 90 Neo Classic – najbardziej zaawansowany i najbardziej stylowy, ale trochę za drogi

Aparat natychmiastowy Instax mini 90 Neo Classic

Oprócz rzeczy, które potrafi model mini 70, mini 90 „zna” kilka dodatkowych sztuczek, z czego w praktyce najważniejsze są dwie z nich: możliwość ręcznego wyłączenia lampy błyskowej i wbudowany akumulator (tańsze Instaksy są zasilane dwiema bateriami AA). Oprócz tego, Instax mini 90 Neo Classic został wyposażony w tryb BULB (w którym ekspozycja trwa tak długo, jak długo chce tego użytkownik, co przydaje się w słabym oświetleniu), tryb podwójnej ekspozycji (czyli jeden papier można naświetlić dwa razy i nałożyć na siebie dwa zdjęcia, co często daje ciekawy efekt), mocniejszą lampę błyskową i trochę lepszą jakość wykonania. No i wiele osób uważa, że jest to najładniejszy z Instaksów. Instax mini 90 Neo Classic jest więc dobrym wyborem dla osób już obeznanych z tematem fotografii natychmiastowej, które wiedzą, że potrzebują dodatkowej kontroli i mają pomysł na to, jak wykorzystać w praktyce dodatkowe tryby.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Dla kogo Instax Wide 300?

Aparat natychmiastowy Instax Wide 300

Instax Wide 300 jest w tej chwili jedynym aparatem natychmiastowym Fujifilm wywołującym zdjęcia w formacie Instax Wide, w którym odbitki są dwa razy większe niż w przypadku formatu Instax mini. Wykonane nim zdjęcia wyglądają rewelacyjnie, ale jest to aparat dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Po pierwsze dlatego, że jest duży i ciężki, bo w jego wnętrzu muszą się zmieścić dwa razy większe wkłady. Po drugie dlatego, że w jego przypadku każda nieudana odbitka boli jeszcze bardziej niż w Instaksach mini, bo wkłady Instax Wide są jeszcze droższe od wkładów Instax mini. Dlatego Instaksem Wide 300 powinny się zainteresować osoby, które już mają doświadczenie z fotografią natychmiastową, bo bez niego można się łatwo zrazić do tego modelu.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Instaksy hybrydowe

Instax mini LiPlay – drukarka smartfonowa z dodatkiem aparatu

Aparat natychmiastowy Instax mini LiPlay

Instax mini LiPlay to najbardziej udany hybrydowy Instax. Jest on bardzo przyjemny w obsłudze (choć niektóre bardziej zaawansowane rzeczy robi się w nim trochę nieintuicyjnie), zgrabny i można w nim edytować zdjęcia na wiele różnych sposobów (dodawać ramki, filtry, dymki na napisy itp.). Poza tym, łączy się ze smartfonem za pośrednictwem Bluetooth, co umożliwia dalszą edycję zdjęć, ale też drukowanie na mini LiPlay fotek wykonanych telefonem. I tu pojawia się problem, bo często okazuje się, że większość przednich aparatów współczesnych smartfonów robi lepsze jakościowo zdjęcia niż Instax mini LiPlay. Szczególnie widać to w przypadku zdjęć scen o dużej rozpiętości tonalnej, bo „wypalone” nieba zarejestrowane przez hybrydę Fujifilma przypominają jak przydatny jest tryb HDR. Dlatego można się zastanawiać, czy zamiast mini LiPlay nie lepiej kupić tańszą drukarkę smartfonową Instax mini Link. Z drugiej strony, jeśli spojrzy się na LiPlaya jak na drukarkę i porówna cenę tego aparatu w porównaniu z drukarkami natychmiastowymi, to okazuje się, że za funkcję aparatu wcale dużo się tu nie płaci. Są więc sytuacje, w których widzimy sens zakupu tego sprzętu, ale w większości sytuacji raczej polecamy zakup analogowego Instaksa lub drukarki smartfonowej.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Instax SQ10 – kwadratowe wkłady, ale...

Aparat natychmiastowy Instax SQ10

... ta cena. To zdecydowanie najbardziej zaawansowany Instax i kwadratowe odbitki są super, ale około 1000 złotych to naszym zdaniem po prostu za dużo.