Ostatnia aktualizacja: 10 września 2019
Historia aktualizacji
10 wrz 2019

Aktualizacja rekomendacji po przetestowaniu Kindle 10.

4 gru 2018

Aktualizacja rekomendacji po testach Kindle Paperwhite 4.

29 lis 2017Pierwsza publikacja

Czytniki Amazon Kindle nie są jedynymi czytnikami e-booków, pod pewnymi względami nie są też najlepszymi czytnikami e-booków, jednak bez wątpienia są najpopularniejszymi czytnikami elektronicznych książek. Z tego powodu wiele osób nie pyta o to, jaki czytnik e-booków kupić, a jaki Kindle jest najlepszy. Właśnie takim osobom, które są zdecydowane na rozpoczęcie swojej przygody z czytnikami Kindle, polecam model Paperwhite 4, ponieważ oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości i możliwości. Jeśli jednak pieniądze nie są problemem, to trzecia generacja Kindle Oasis jest czytnikiem bliskim doskonałości. W artykule tym znajdziecie uzasadnienie tych opinii.

Jaki Kindle? Kindle 10 – podstawowy Kindle w końcu z podświetleniem!

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Ekran
6"
167 ppi
dotykowy
Wymiary (sz × w × g)
160 × 113 × 8,7
Waga
174 g
Podświetlenie
Tak
Pamięć masowa
4 GB
Bluetooth
Tak
Wodoszczelność
Nie
Żyroskop
Nie
Czujnik światła
Nie

Przez kilka ostatnich lat trudno było polecić zakup podstawowego modelu Kindle, bo czytnik bez podświetlenia to w większości przypadków kiepski czytnik. Podświetlenie robi ogromną różnicę – nie tylko wtedy, gdy jest zupełnie ciemno, ale też w pochmurny dzień lub w czasie wieczornej lektury przy żarówce, bo włączenie go zwiększa kontrast cyfrowych stron i poprawia komfort czytania. Na szczęście najnowsza wersja najtańszego czytnika Kindle, znana także jako Kindle 10, w końcu jest godna polecenia, bo została wyposażona zestaw LED-ów ukrytych pod dolną krawędzią ekranu. To sprawia, że czytnik ten to w praktyce niemal reedycja Kindle Paperwhite 2 z dodanym modułem Bluetooth i z wyświetlaczem o trochę mniejszej rozdzielczości. Niemal, bo drobnych różnic jest więcej, ale nie zmieniają one faktu, że jeśli czytnik chcesz wykorzystywać przede wszystkim do czytania elektronicznych książek w typowych e-bookowych formatach (a nie komiksów lub PDF-ów), to podstawowy Kindle jest świetnym budżetowym wyborem, który w pełni zaspokoi potrzeby mniej wymagających czytelników.

Kindle 10

Skąd obostrzenia, że jest to czytnik jedynie dla mniej wymagających czytelników książek? Co prawda podstawowy Kindle to dopracowany sprzęt, który pod pewnymi względami jest nawet lepszy od Kindle Paperwhite (jest mniejszy, lżejszy i trochę szybciej zmienia strony), ale jednak widać, że jest to model budżetowy. Podświetlenie jest mniej równomierne niż w droższych czytnikach, śliski plastik jego obudowy robi trochę gorsze wrażenie niż „gumowane” tworzywo plecków Paperwhite, a niska rozdzielczość ekranu naprawdę przeszkadza w niektórych sytuacjach.

Kindle Paperwhite 4 kontra Kindle 10
U góry: Kindle Paperwhite 4. U dołu: Kindle 10. Różnica w rozdzielczości ekranu jest widoczna, ale nie jest dramatyczna.

W czasie czytania w normalnej odległości, po ustawieniu odpowiedniej czcionki (niektóre fonty, szczególnie szeryfowe, wyglądają na o wiele bardziej poszarpane na wyświetlaczu o mniejszej rozdzielczości), różnica nie jest duża. Jeśli jednak czytnik jest bliżej oczu (na przykład w czasie czytania w łóżku), czyta się na nim komiksy lub chce się na ekranie zmieścić całą stronę PDF-a, to zaczyna to wyglądać źle. Nie zmienia to jednak faktu, że Kindle 10 jest wart swojej ceny. Po prostu trzeba pamiętać o tym, że nie jest to sprzęt dla każdego.

Kindle 10 vs Kindle Paperwhite 4
Komiksy sporo tracą na niższej rozdzielczości ekranu Kindle 10.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kindle Paperwhite 4 – najlepszy stosunek ceny do jakości

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Ekran
6"
300 ppi
dotykowy
Wymiary (sz × w × g)
116 × 167 × 8,2
Waga
182 g
Podświetlenie
Tak
Pamięć masowa
8 GB
Bluetooth
Tak
Wodoszczelność
Tak
(IPX8)
Żyroskop
Nie
Czujnik światła
Nie

Choć zakup podstawowego Kindle ma znacznie więcej sensu niż kiedyś, to Kindle Paperwhite pozostaje czytnikiem Amazona o najlepszym współczynniku ceny do jakości. Najważniejszą przewagą Paperwhite'a jest ekran o rozdzielczości 300 ppi, dzięki któremu tekst i obrazki są wyraźniejsze i dużo bardziej gładkie – i wcale nie trzeba czytać książek z nosem przytkniętym do wyświetlacza, aby zauważyć różnicę. Naszym zdaniem już za samo to warto dopłacić, bo nawet jeśli teraz uważasz, że mniejsza rozdzielczość jest dla Ciebie wystarczająca, bo nie czytasz ani komiksów, ani PDF-ów, to czytniki e-booków kupuje się na lata i nie wiadomo, czy za jakiś czas nie zmienisz zdania. Poza tym, Kindle Paperwhite jest bardzo często i bardzo mocno przeceniany. Czasem można go kupić za 90 euro, czyli za tyle samo, ile normalnie kosztuje Kindle 10. Co prawda Kindle 10 też jest przeceniany, ale nie tak często i nie tak mocno, więc w praktyce różnica w cenie między tymi czytnikami jest mniejsza, niż by się mogło początkowo wydawać.

Kindle Paperwhite 4 w dłoni

Oprócz tego Kindle Paperwhite jest lepiej wykonany i ma antypoślizgowe plecki (choć jest przez to trochę większy i cięższy), jest wodoszczelny (choć przez to ma inną powłokę ekranu, na której zostają odciski palców), ma dwa razy więcej pamięci w standardzie i lepsze, bardziej równomierne podświetlenie. Jednak nie ma co ukrywać, że są to dla większości osób co najwyżej umilacze życia, a nie rzeczy warte dopłaty. Tym bardziej, że niektórych z tych różnic nie da się ocenić jako 100% zalety(inna powłoka ekranu, większe wymiary i masa).

Kindle Paperwhite 4 z tyłu

Podsumowując, gdyby nie regularne wyprzedaże Amazona i nie to, jak bardzo jest w ich czasie przeceniany Kindle Paperwhite, wybór między dwoma tańszymi czytnikami Kindle byłby trudniejszy. Ale przez to, że w praktyce różnica w cenie między nimi często wynosi kilkadziesiąt złotych, to wybór ogranicza się do odpowiedzenia sobie na cztery pytania:

  • Czy planuję czytać komiksy/mangę?
  • Czy planuję korzystać z PDF-ów?
  • Czy zależy mi na wodoszczelności?
  • Czy mogę sobie pozwolić na wydanie dodatkowych 100 zł na sprzęt, który ma mi służyć przez lata?

Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś „Tak”, to powinieneś kupić Kindle Paperwhite 4. W przeciwnym wypadku, nowy podstawowy Kindle będzie wystarczający. Tylko nabywcom Kindle 10 odradzamy zbyt intensywne przyglądanie się ekranowi Paperwhite'ów znajomych, bo raz zauważonej różnicy w ostrości tekstu i ilustracji nie da się odzauważyć ;)

Kindle Paperwhite 4
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kindle Oasis 3 – czytnik dla wymagających

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Ekran
7"
300 ppi
dotykowy
Wymiary (sz × w × g)
159 × 141 × 8,4
Waga
188 g
Podświetlenie
Tak
Pamięć masowa
8/32 GB
Bluetooth
Tak
Wodoszczelność
Tak
Żyroskop
Tak
Czujnik światła
Tak

Jeśli masz większy budżet i nie uważasz, że wydanie 1000 złotych na sprzęt do czytania książek jest grubą przesadą, to nowy Oasis jest sprzętem lepszym, wygodniejszym, ładniejszym i bardziej funkcjonalnym od Paperwhite 4 – choć różnice nie są już tak duże, jak w czasach pozbawionego modułu Bluetooth i wodoszczelnej obudowy czytnika Kindle Paperwhite 3.

Kindle Oasis w dłoni

Pierwszy rzuca się w oczy 7-calowy ekran otoczony wąskimi ramkami, dzięki którym Oasis 3 jest jedynie trochę szerszy od Paperwhite'a, ale tak samo wysoki. Inaczej mówiąc, w obudowie niemal takiej samej wielkości dostaje się zauważalnie większy wyświetlacz, na którym czyta się po prostu przyjemniej. Poza tym wyświetlacz Oasisa 3 wyposażono w funkcję automatycznego obracania, automatyczną regulację podświetlenia i w manualną regulację jego temperatury barwowej. Żadna z tych funkcji nie jest rewolucyjna lub niezbędna, ale ludzie szybko przyzwyczajają się do luksusu i trudno się im z nim rozstaje, więc życie bez nich szybko staje się niewyobrażalne ;) Nie można też pominąć faktu, że Oasis jest zdecydowanie lepiej wykonany od innych nadal sprzedawanych czytników tej marki, bo jego wodoszczelna obudowa została wykonana prawie w całości z metalu.

Kindle Oasis w dłoni 2

Na koniec jeszcze jedna różnica, tak naprawdę moja ulubiona – duże, wypukłe przyciski zmiany strony w książce. Dodatek teoretycznie prosty i łatwy do przeoczenia, ale bardzo wygodny i wystarczy jedna próba czytania e-booków zimą z rękawiczkami na dłoniach, aby uznać, że każdy czytnik powinien mieć takie guziki.

Kindle Robert

Jak widać, różnice są zauważalne, ale od momentu wprowadzenia do sprzedaży wyposażonej w moduł Bluetooth i uszczelnienia czwartej generacji Paperwhite'a dotyczą głównie estetyki i ergonomii, a nie funkcjonalności. Podsumuję je pewną anegdotą. Długa kolejka w sklepie, to dobra okazja na wyciągnięcie czytnika z kieszeni. Wyjmuję Oasisa i nie muszę się przejmować, czy go trzymam do góry nogami, bo żyroskop dba o obrócenie ekranu. Nie muszę regulować jasności podświetlenia, bo robi to za mnie automatyka. Nie muszę zdejmować rękawiczek, bo ma mechaniczne przyciski zmiany stron. Po prostu wyjmuję i czytam. Czy warto za taką wygodę i metalową obudowę dopłacić kilkaset złotych? To już zależy od budżetu, ale jeśli Cię stać, to szybko docenisz zalety najlepszego czytnika Amazona.

Kindle laptop

Nie oznacza to, że Kindle Oasis jest czytnikiem idealnym. Tak jak inne Kindle, nie ma tu polskiego interfejsu, a podświetlenie świeci tylko z jednej strony, przez co nie jest idealnie równomierne. Mimo to przeskok jakościowy względem tańszych modeli jest spory i nowy Kindle Oasis to świetny, dopracowany sprzęt. Drogi, nie dla każdego, ale świetny. Jest tylko jeden haczyk. Z jakiegoś powodu Amazon nie chce wysyłać tych czytników bezpośrednio do Polski, więc osoby chcące wejść w jego posiadanie muszą korzystać z pomocy zagranicznych znajomych lub pośredników przekazujących paczki, takich jak mailboxde.com.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki Kindle: z 3G czy bez?

Czytniki Kindle Paperwhite i Kindle Oasis można kupić w wersji z Wi-Fi lub w wersji z modemem 3G z zainstalowaną na stałe kartą SIM Amazona. Wersje 3G pozwalają przeglądać sklep z książkami Amazona i pobierać z niego zakupione tytuły, przeglądać artykuły z Wikipedii i pobierać na urządzenia książki i teksty znajdujące się w chmurze Amazona, czyli te kupione wcześniej w sklepie Amazona, wysłane na Kindlowy adres e-mail lub stworzone za pomocą narzędzia Send to Kindle. I to na całym świecie, bez dodatkowych opłat.

Kindle Oasis 3G
Kindle Oasis w wersji z 32 GB pamięci i modemem 3G kosztuje około 1500 złotych. To bardzo dużo, jak na czytnik e-booków, a z modemu 3G odniesie pożytek stosunkowo niewiele osób.

Natomiast modem 3G nie pozwala na korzystanie z wbudowanej w system przeglądarki internetowej, bo ona działa tylko wtedy, gdy czytnik jest połączony z siecią Wi-Fi. To sprawia, że przydatność modemu 3G jest dość ograniczona – szczególnie w czasach smartfonowych pakietów internetowych działających na terenie całej Unii Europejskiej. Dla kogo są więc wersje 3G czytników? Właściwie tylko dla osób mających bardzo dużą bibliotekę książek, czasopism i artykułów, które dużo podróżują i chcą mieć szybki, wygodny dostęp do całej swojej kolekcji.

Jaki Kindle: z reklamami czy bez?

Podstawowy Kindle i Paperwhite występują również w tańszej wersji „Mit Specialangeboten”, czyli wyświetlającej mało przeszkadzające reklamy. Paperwhite w tej odmianie jest tańszy o 20 euro od wersji bez reklam, co jest dość kuszącą ofertą, ale wiąże się z pewnym haczykiem: czytników z reklamami nie można wysłać bezpośrednio do Polski. Czyli jeśli chce się na nich zaoszczędzić, to trzeba poprosić o pomoc znajomych/rodzinę mieszkających za granicą lub skorzystać z pocztowego serwisu pośredniczącego, takiego jak mailboxde.com, który przejmuje zakupioną paczkę i za dodatkową opłatą przesyła ją na polski adres. Jest z tym trochę kombinowania (założenie i doładowanie konta u pośrednika, dodanie nowego adresu do konta na Amazonie itp.) i transport trwa dłużej, ale to zawsze kilkadziesiąt złotych do przodu. Jeśli więc masz bardzo ograniczony budżet, a chcesz kupić Paperwhite'a, to jest to najtańszy sposób na zakupienie nowego czytnika.

Najlepszy Kindle – jak wybierałem rekomendacje?

Czytniki e-booków to stosunkowo proste urządzenia, które przede wszystkim służą do... czytania książek. Dodatkowo, wszystkie obecnie sprzedawane czytniki Amazona mają niemal identyczne oprogramowanie i możliwości, więc nie pozostaje nic innego, jak skupić się na czytaniu.

Trzy Kindle
Kindle Paperwhite, Oasis i Voyage obok siebie

A czytam niemal wszędzie: w pociągach, w autobusach, w samochodach, w sklepach, w samolotach, w parku i... siedząc na swoim fotelu. Od momentu zakupienia swojego pierwszego czytnika czytam kilkadziesiąt publikacji rocznie: książek, czasopism i tomików mangi. Inaczej mówiąc, mam dużo różnych okazji do tego, aby sprawdzić jak czytnik spisuje się w praktyce. W czasie przygotowywania tego artykułu mogłem przetestować przez pewien czas każde z urządzeń Amazona, a ponieważ prywatnie jestem posiadaczem Paperwhite 4, to właśnie ten sprzęt był dla mnie głównym punktem odniesienia dla pozostałych.

Kindle logo