Ostatnia aktualizacja: 28 czerwca 2019
Historia aktualizacji
28 cze 2019Pierwsza publikacja

Kamery sportowe to jeden z ulubionych gadżetów osób aktywnych. Ze względu na swoją wytrzymałość oraz kompaktowe wymiary zarejestrują nie tylko najbardziej ekstremalne wyczyny, ale są też doskonałym towarzyszem spokojniejszych wakacyjnych wyjazdów. Aby mieć pewność, że kamera sportowa spełni oczekiwana, jej wyborowi trzeba poświęcić trochę uwagi. Po przeprowadzeniu gruntownej analizy rynku kamer sportowych 4K uznaliśmy, że tytuł najlepszej kamery sportowej 4K należy do GoPro Hero 7 Black. Jednak na rynku znajdziemy też funkcjonalne i tańsze alternatywy dla mniej wymagających, takie jak .

Najbardziej opłacalna kamera sportowa 4K: XiaoYi Yi 4K+ – dla fanów szczegółowych filmów i intuicyjnej obsługi

Yi 4K+

XiaoYi Yi 4K+ to bez dwóch zdań najlepsza budżetowa kamera sportowa 4K, która z całą pewnością zadowoli zdecydowaną większość użytkowników. Wszystko ze względu na niewielkie wymiary, świetną budowę oraz bardzo dobrą optykę ze światłem F/2,8. Już na wstępie warto zaznaczyć, że pod względem jakości nagrań okazuje się ona lepsza od wielu znacznie droższych rywali. To jedna z niewielu kamer w tej kwocie, która umożliwia zarejestrowanie naprawdę świetnych filmów w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Uchwycone kadry są ostre, pełne detali, a ich kolorystyka bardzo naturalna. Co więcej, jedną z największych zalet kamery jest ciągły autofokus (w pełni automatyczne regulowanie ostrości przez kamerę). Bardziej wymagających użytkownicy docenią dobry czas działania na baterii. Również i pod tym względem Yi 4K+ nie ustępuje znacznie droższej konkurencji. Wyposażono ją w baterię o pojemności 1400 mAh, która pozwala na zapisanie około półtorej godziny filmów w rozdzielczości 4K oraz dwie godziny w trybie Full HD. To jedna z najdłużej działających kamer sportowych na rynku, która pod tym względem okazuje się nawet lepsza od popularnych kamer GoPro. Jeśli doliczymy do tego dodatkową aplikację, funkcję strumieniowania na żywo i wyjątkowo intuicyjną obsługę, to otrzymamy prosty, ale niezawodny sprzęt, który z powodzeniem sprawdzi się w dłoniach wymagających użytkowników.

Yi 4K+

Przystępna cena to niewątpliwy atut Yi 4K+. Warto jednak pamiętać, że wpływa ona również na wyposażenie kamery. W czym model ten okazuje się gorszy? Pierwszym i najważniejszym elementem jest brak wodoszczelności. Kamera ta nie jest wodoszczelna, a do poprawnego działania pod wodą potrzebna jest specjalna obudowa, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednym z najważniejszych elementów kamery sportowej jest również stabilizacja. W przypadku Yi 4K+ jest ona co prawda dostępna w aż trzech trybach nagrywania (4K/30FPS, 2.7K/60FPS, 1080/60FPS), jednakże nie może się ona równać ze stabilizacją najnowszych kamerek GoPro. Niektórym może też nie spodobać się nieco wyblakły profil kolorystyczny nagranych materiałów. Sprawia on wrażenie bardzo naturalnego, jednak fani nasyconych i przyjemnych dla oka barw mogą nie być zadowoleni. Niższa cena oznacza więc kompromisy. Jeśli jednak użytkowanie kamery pod wodą nie jest dla Was priorytetem, nie zależy Wam na stabilizacji rodem z gimbali, a na dodatek cenicie jak najwierniejsze odwzorowanie barw, to Yi 4K+ okaże się najlepszym wyborem w swojej cenie.

Najlepsza kamera sportowa 4K: Go Pro Hero 7 Black – mistrz stabilizacji oraz funkcjonalności

GoPro Hero 7 Black

XiaoYi Yi 4K+ to bardzo udany model, jednak nie mamy wątpliwości, że tytuł najlepszej kamerki sportowej 4K należy do GoPro Hero 7 Black. Wszystko ze względu na jeden z najważniejszych elementów kamery sportowej, czyli bardzo skuteczną stabilizację. Model GoPro Hero 7 Black wyposażony został w najbardziej zaawansowaną elektroniczną stabilizację na rynku. Nagrania są na tyle płynne, że łatwo pomylić je z materiałami nagranymi z pomocą specjalnego, oddzielnego stabilizatora (gimbala). Co więcej, stabilizacja dostępna jest nawet podczas nagrywania filmów w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę, co jest naprawdę dużym krokiem naprzód. Żadna kamera sportowa na rynku nie jest w stanie zaoferować tak dobrej stabilizacji. Duże pochwały należą się również szczegółowości obrazu. Nie mamy wątpliwości, że to najwyższa półka pod względem ogólnej jakości nagranych materiałów i trudno znaleźć inną kamerę sportową, która pozwoli na zapisanie tak świetnie wyglądających filmów bez dodatkowej obróbki. Warto dodać, że GoPro Hero 7 Black to również najbardziej funkcjonalna kamera sportowa na rynku. Wszystko ze względu na dodatkowe tryby Protune (płaski profil kolorystyczny), Timewarp (pozwala tworzyć nagrania typu hyperlapse), a nawet masę funkcji dla fotografów (możliwość ręcznej kontroli parametrów, takich jak np. ekspozycja, zapis zdjęć w RAW, a nawet tryb HDR). Nie mogło zabraknąć też odpornej na kurz oraz wodę obudowy, intuicyjnej aplikacji oraz transmisji na żywo.

GoPro Hero 7 Black

GoPro Hero 7 Black to najbardziej kompletna kamera sportowa na rynku. Nie brakuje jej praktycznie niczego, ale nie oznacza to, że nie jest pozbawiona drobnych wad. Najważniejszą z nich jest bez dwóch zdań czas pracy na baterii. Podobnie jak poprzednik, tak i najnowszy model kamery sportowej GoPro mógłby działać dłużej. Godzina pracy przy nagrywaniu w 4K/60FPS z pewnością nie zadowoli najbardziej wymagających filmowców. Pewien niepokój budzi również nagrzewanie się kamery. Nie da się ukryć, że nagranie świetnej jakości materiału to duże obciążenie dla tak małego urządzenia. Ciągłe nagrywanie w maksymalnej rozdzielczości skutkuje więc poważnym nagrzaniem się kamery, co po około godzinie działania może skutkować jej wyłączeniem. Nawet te wady nie są jednak w stanie przysłonić jej funkcjonalności oraz faktu, że to absolutnie najlepsza kamera sportowa na rynku

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Na co zwracamy uwagę wybierając najlepszą kamerę sportową 4K?

Kamery sportowe cieszą się naprawdę dużą popularnością. Jak sama nazwa wskazuje, stworzone zostały przede wszystkim dla osób aktywnych, które ze względu na rodzaj uprawianego sportu nie są w stanie uwiecznić swoich wyczynów standardową kamerą lub aparatem. Duża wytrzymałość, kompaktowość oraz kompatybilność z różnymi mocowaniami i uchwytami pozwalają na wygodne korzystanie z nich w trakcie wspinaczki górskiej, dynamicznych zjazdów rowerowych, a nawet nurkowania. Podobnie jak w przypadku większości urządzeń, aby zakup okazał się udany, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych elementów gwarantujących, że wybrana kamera sportowa spełni nasze oczekiwania.

Kamerka 1

Wybierając najlepszą kamerę sportową zależy nam przede wszystkim na jakości nagrywanych filmów. Dlatego w tym zestawieniu znajdziecie jedynie te kamery, które umożliwią nagrywanie przynajmniej w rozdzielczości 4K przy zachowaniu płynności na poziomie przynajmniej 30 klatek na sekundę. Telewizory Ultra HD stały się na tyle popularne, że naszym zdaniem nagrywanie w 4K to podstawa dobrej kamery. Duży wpływ na jakość nagranego materiału ma również stabilizacja. Większość kamer sportowych wyposaża się w elektroniczną stabilizację, jednak nie każda radzi sobie w tym aspekcie wystarczająco dobrze. Nawet najlepszy i najbardziej szczegółowy obraz nie zrobi na nikim wrażenia, jeśli nagrany materiał pełny będzie drgań. A przecież w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu o drgania nietrudno. Z tego względu efektywność stabilizacji uważamy za jeden z najważniejszych aspektów kamery sportowej, który odróżnia te naprawdę warte uwagi od zapychaczy półek.

Kamerka 2

Jako że kamery sportowe stworzone zostały dla osób aktywnych, niemniej ważna jest ich wytrzymałość. Dobrze więc zwrócić uwagę na to, z czego wykonana została obudowa danego modelu, czy jest odporna na pył i czy jest wodoszczelna. Element ten jest bardzo istotny przede wszystkim dla osób, które chętnie wykorzystują sprzęt do nagrywania ujęć w trudnych warunkach. Jeśli nie zamierzacie korzystać z urządzenia w ekstremalnych sytuacjach, a szukacie po prostu małej, kompaktowej kamerki, którą uchwycicie szalone chwile ze znajomymi, to mimo wszystko z wytrzymałości nie warto rezygnować, bo wypadki chodzą po ludziach i sprzęcie. I to nawet u przysłowiowej cioci na imieninach.

Kolejny kluczowy dla nas element wpływający na ocenę kamery sportowej to jej czas pracy na baterii. Nie chcielibyśmy przecież, aby nasze najlepsze momenty nie zostały uchwycone tylko dlatego, że zabrakło energii. Pod uwagę braliśmy więc jedynie te urządzenia, które pozwalają na zarejestrowanie przynajmniej jednogodzinnego materiału w rozdzielczości 4K. Co więcej, każdy z wyróżnionych przez nas modeli umożliwia łatwą i szybką wymianę baterii.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając najlepszą kamerę sportową 4K?

Wyżej wymienione elementy to najważniejsze cechy dobrej kamery sportowej. Warto podkreślić, że oprócz nich warto jednak zwrócić uwagę na pewne dodatkowe aspekty, które dla niektórych mogą okazać się wyjątkowo istotne. Pierwszy z nich to bez dwóch zdań funkcjonalność. Doskonałym tego przykładem jest wyróżniona przez nas kamera GoPro Hero 7 Black, która pozwala na wykonywanie ujęć techniką hyperlapse, ma dodatkowy tryb HDR, pozwala na nagrywanie z użyciem płaskiego profilu kolorystycznego, a nawet sterowanie komendami głosowymi. To właśnie te dodatkowe funkcje sprawiają, że jest ona wyjątkowo uniwersalna i korzysta się z niej znakomicie. Jeśli więc stoimy przed wyborem najlepszej kamerki sportowej i zależy nam na jej uniwersalności, to dodatkowe funkcje z pewnością będą przemawiały na jej plus.

Kamera

Dla wielu miłośników sportu wyjątkowo istotny jest też łatwy dostęp do wysokiej jakości akcesoriów, które umożliwią zamocowanie kamery na kasku, kierownicy roweru, czy odzieży. Bez względu na to, gdzie zdecydujemy się zamontować kamerę, dobrze jest się najpierw upewnić, czy potrzebne akcesoria na pewno są do niej łatwo dostępne. To wyjątkowo istotne na przykład w przypadku osób chcących nurkować z kamerą na duże głębokości. Dodatkowa obudowa GoPro Hero 7 Black pozwoli na zanurzenie kamery na głębokość aż 60 metrów.

Czym różnią się tanie kamery sportowe od tych droższych?

Oba polecane przez nas modele nie należą do najtańszych na rynku. Wiele kamerek sportowych 4K da się kupić już za około 200 złotych. Dlaczego więc miano najbardziej opłacalnej kamery sportowej 4K zasłużyła XiaoYi Yi 4K+, która kosztuje aż cztery razy tyle? To wyjątkowo proste. Budżetowe kamerki sportowe znacznie słabiej radzą sobie w trudnych warunkach oświetleniowych, nie gwarantując dobrej płynności obrazu, często nie wyposaża się ich w stabilizację i nie oferują tak wielu trybów nagrywania. Dobrym tego przykładem jest kamera XiaoYi Yi Lite Action. To wyjątkowo tania kamera sportowa, która jako jedna z nielicznych w swoim przedziale cenowym pozwala na nagrywanie materiałów w 4K. Dlaczego więc jej nie polecamy? Filmy nagrywane w tej rozdzielczości rejestrowane są jedynie w 20 kl./s, co sprawia, że można zapomnieć o płynnych i cieszących oko materiałach. Jeśli doliczymy do tego brak stabilizacji w trybie 4K, to dostrzeżemy, że tryb nagrywania w 4K jest jedynie mało praktycznym dodatkiem, z którego trudno korzystać.

Foto

Trochę lepiej wypadają kamerki za około 400 złotych. Bez trudu poradzą sobie z nagrywaniem materiałów w rozdzielczości 4K przy zachowaniu 30 klatek na sekundę, jednak w dalszym ciągu nie są one w stanie rywalizować z rekomendowanymi przez nas urządzeniami w aspekcie funkcjonalności, stabilizacji, a nawet jakości rejestrowanego dźwięku. Jednym z najpopularniejszych modeli tego typu jest Xiaomi Mijia 4K. Bez trudu zarejestrujemy nią wideo w 4K, jednak w tej rozdzielczości na próżno doszukiwać się jakichkolwiek oznak stabilizacji. Jej największym minusem jest jednak brak jakichkolwiek akcesoriów, co z miejsca dyskwalifikuje ją w oczach wielu użytkowników. Jak widać, za prawdziwie uniwersalną i funkcjonalną kamerkę sportową 4K po prostu trzeba trochę zapłacić.

Pozostałe kamery sportowe, którym czegoś zabrakło

Jak już wspomnieliśmy, na rynku kamer sportowych można znaleźć naprawdę wiele ciekawych modeli. Niektóre z nich mogą okazać się całkiem rozsądnym wyborem, jednak mimo wszystko nie są tak dobre, aby zasłużyć na naszą rekomendację. Są nimi:

  • GoPro Hero 7 Silver – tańsza wersja wyróżnionej przez nas kamery GoPro Hero 7 Black, która w kilku aspektach okazuje się od niej gorsza. Wśród nich możemy wymienić nagrywanie w 4K w 30 kl./s (a nie w 60) oraz brak możliwości zamocowania urządzenia w dodatkowej, wodoszczelnej obudowie. W wersji Silver nie znajdziemy też przedniego panelu informującego o aktualnym trybie nagrywania, demontowalnej osłony obiektywu oraz kilku funkcji, takich jak możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW, czy też dwa (a nie trzy) mikrofony. To dobra kamera, jednak wyżej wymienione braki dyskwalifikują ją z walki o miano najlepszej kamery sportowej na rynku.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • XiaoYi Yi 4K – uboższa wersja rekomendowanej XiaoYi Yi 4K+. Na pierwszy rzut oka nie różni się od niej zanadto, jednak wystarczy kilka minut użytkowania, aby zauważyć znaczące różnice. Najważniejsze z nich dotyczą mniejszej liczby dostępnych trybów nagrywania, na przykład brakuje tu trybu 4K @ 60 kl./s. Model ten nieco gorzej radzi sobie również w słabym oświetleniu. Istotna różnica dotyczy też stabilizacji, z której w tańszej wersji XiaoYi Yi nie można w ogóle korzystać w trakcie nagrywania filmów w 4K, przez co w praktyce jest to bardziej kamera Full HD niż 4K. Jeśli wyjątkowo płynne i pozbawione wstrząsów filmy są dla Was priorytetem, to z całą pewnością nie będzie ona dobrym wyborem.
  • Xiaomi Mijia 4K Action – jedna z najtańszych kamer sportowych na rynku umożliwiających zarejestrowanie filmów w rozdzielczości 4K. Intuicyjna obsługa oraz atrakcyjna cena mogą kusić, jednak warto pamiętać, że model ten pozbawiony jest wszelkich akcesoriów, co sprawia, że nie nadaje się on do ekstremalnego użytkowania. Wiele do życzenia pozostawia również jakość obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych. Trzeba też pamiętać, że stabilizacja obrazu nie działa w trybie 4K.
  • DJI Osmo Action – model znanego producenta dronów to główny konkurent naszej głównej rekomendacji. Nie da się ukryć, że podobnie jak GoPro Hero 7 Black wyróżnia się nagrywaniem filmów w rozdzielczości 4K w 60 kl./s. Jest kompaktowa i wytrzymała. Jednak od miana najlepszej kamerki sportowej dzieli ją kilka braków. Brakuje tu chociażby złącza HDMI, GPS, czy funkcji transmisji na żywo. Model ma też nieco gorszą stabilizację. Podsumowując, choć jest to świetna kamera sportowa 4K, to mimo wszystko nie jest aż tak kompletna i funkcjonalna jak najlepszy sprzęt GoPro.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.