Ostatnia aktualizacja: 21 lutego 2020
Historia aktualizacji
21 lut 2020Pierwsza publikacja

Jaką kartę pamięci SD kupić do smartfona? Większość osób po prostu kupuje tę najtańszą. Nie jest to jednak najlepsze podejście, bo kiepska karta pamięci to nie tylko większe ryzyko utraty zapisanych na niej danych, ale też sposób na spowolnienie smartfona. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby Twoje dane zapisane na karcie pamięci były bezpieczne, a smartfon działał jak powinien, to zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem dotyczącym wyboru odpowiedniej karty SD do smartfona.

Klasy kart pamięci SD – w praktyce liczy się tylko jedna

Na kartach pamięci SD znajduje się mnóstwo symboli związanych z tak zwanymi klasami, o których napisano niezliczoną liczbę artykułów próbujących wyjaśnić ich znaczenie. To nie jest kolejny artykuł tego typu, bo w praktyce osoba szukająca karty pamięci do smartfona powinna zwrócić uwagę na tylko jedno oznaczenie: to składające się z litery A i następującej po niej cyfry.

Klasa A jest wyjątkowa, ponieważ choć reszta klas kart SD jest związana z tym, jak radzą sobie one z zapisywaniem dużych ilości danych zamkniętych w niewielkiej liczbie plików, to klasa A mówi o tym, jak dużo operacji wejścia/wyjścia jest w stanie jednocześnie obsłużyć dany model karty pamięci. W przypadku karty pamięci do smartfona jest to ważne, bo to właśnie gwarancja krótkiego czasu dostępu do danych, dawana przez klasę A1 i A2, jest gwarancją brak dodatkowych przycinek i spowolnień systemu. Poza tym, tylko karty pamięci z dobrymi kontrolerami i kośćmi pamięci dobrej klasy są w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez klasę A1 i A2, więc klasy te przy okazji dają pewność, że kupuje się pamięć dobrej jakości.

Karta A2
Karty pamięci SD klasy A2 to obecnie najpewniejszy wybór do smartfona.

Rodzaj pamięci i korekcja błędów – ważne dla bezpieczeństwa danych

Karty SD, tak jak nośniki SSD, mogą być zbudowane z różnych rodzajów pamięci. Rodzaj zastosowanych pamięci ma bardzo duży wpływ na żywotność karty. Karty SD z pamięciami MLC są nawet kilkanaście razy bardziej żywotne od kart z tańszymi pamięciami TLC, bo o ile typową, tanią kartę pamięci można w pełni zapisać około 500 razy, po czym poszczególne komórki pamięci przestają działać (choć pojedyncze komórki mogą zakończyć swój żywot dużo wcześniej, bo (szczególnie w tańszych kartach z kiepskimi kontrolerami) niektóre z nich mogą być zapisywane i kasowane częściej od innych, przez co karta nie starzeje się równomiernie), o tyle karty z pamięcią MLC przetrwają nawet kilka tysięcy cykli zapisu. Niestety, producenci kart pamięci SD rzadko podają rodzaj użytych kości pamięci, ale jeśli bardzo zależy Ci na żywotności karty i bezpieczeństwie danych, to karty MLC (choć trudno dostępne) są najlepszym wyborem.

Karta pamięci microSD MLC
Karty pamięci SD z pamięcią typu MLC to rzadki widok, ale są to najtrwalsze karty na rynku.

Dobrze też, gdy karta pamięci do smartfona obsługuje jakąś formę korekcji błędów (na przykład ECC). Korekcja błędów przydaje się zawsze i wszędzie, bo nikt nie lubi tracić danych, jednak jest szczególnie ważna w przypadku wideorejestratorów (nikt by nie chciał, aby po stłuczce okazało się, że nagrany plik jest uszkodzony) i smartfonów, w których karta pamięci jest wykorzystywana do przechowywania aplikacji, bo wszelkie błędy zapisu wiążą się z utratą stabilności systemu.

Uwaga na podróbki!

Pewne powiedzenie mówi, że jeśli coś wydaje się być zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, to najprawdopodobniej takie jest. Niestety, często dotyczy to kart pamięci SD. Produkty SanDiska i Samsunga są bardzo często podrabiane (jest to robione tak dobrze, że bardzo trudno odróżnić podróbkę od oryginału) i sprzedawane w niższej cenie. Osoba, która się skusi na taką okazję myśli, że zrobiła dobry interes, a często zamiast tego dostaje bubel o bardzo niskiej wydajności, kiepskiej żywotności, a czasem nawet jej faktyczna pojemność mocno różni się od deklarowanej na opakowaniu. Dlatego zalecamy kupowanie kart pamięci SD w sklepach z dobrą renomą, aby oszczędzić sobie późniejszych frustracji związanych ze ślamazarną szybkością działania smartfona lub utratą danych.

Wybór karty pamięci

Polecane karty pamięci SD do smartfonów

  • Kingston Canvas Select Plus – bardzo dobra budżetowa karta pamięci microSD. Swoje miejsce na tej liście zawdzięcza połączeniu bardzo atrakcyjnej ceny, klasy A1 i niezbyt dobrej renomy konkurencyjnych kart SanDisk Ultra. Trzeba tylko uważać na ogromne ilości podróbek zalewających rynek!
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Adata Premier Pro A2 – świetny stosunek ceny do jakości. Jak na kartę klasy A2 z obsługą ECC, cena jest bardzo atrakcyjna. Niestety, znalezienie jej w sklepach nie zawsze jest łatwe, ale warto jej poszukać, bo ta karta to właściwie gwarancja zadowolenia.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • SanDisk Extreme A2 – alternatywa dla wskazanej powyżej karty pamięci Adata, którą warto wybrać, gdy... nie może się kupić Adaty Premier Pro A2 w rozsądnej cenie.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Adata High Endurance A2 – rewelacyjne połączenie klasy A2, trwałych kości pamięci i korekcji błędów. W tej chwili najlepsza i najbezpieczniejsza karta pamięci do smartfona. Swoje kosztuje i znalezienie jej w sklepach nie zawsze jest łatwe, ale jest to najlepszy wybór dla najbardziej wymagających użytkowników dbających o bezpieczeństwo danych zapisywanych na karcie SD.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Adata High Endurance 64 GB
od 81 zł
81 zł*
Idź do sklepu
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro