Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2020
Historia aktualizacji
24 lut 2020Pierwsza publikacja

Wybór karty pamięci SD do wideorejestratora to poważniejsza sprawa, niż mogłoby się wydawać. Zdecydowana większość dostępnych na rynku kart pamięci jest zupełnie nieprzystosowana do funkcjonowania w wideorejestratorze lub systemie monitoringu, przez co wybór nieodpowiedniej karty SD bardzo mocno zwiększa prawdopodobieństwo utraty zapisanych na niej plików wideo. A, jak powszechnie wiadomo, rzeczy martwe lubią być złośliwe i płatać figle w czasie, gdy są najbardziej potrzebne, czyli na przykład w czasie zdarzenia drogowego, które koniecznie chce się mieć zarejestrowane. Jaką więc kartę pamięci SD do wideorejestratora kupić, aby móc spać spokojnie?

Karta pamięci do wideorejestratora – najważniejsza wytrzymałość

Każda karta pamięci SD ma ograniczoną żywotność. Nie chodzi tu tylko o ogólne stwierdzenie, że wszystko się starzeje i ma swój koniec, ale o to, że w pamięci typu flash, która stoi u podstaw każdej karty pamięci, można ponownie coś zapisać ograniczoną liczbę razy, po czym przestaje ona działać. Wynika to ze sposobu działania pamięci tego rodzaju i jedyne, co można z tym zrobić, to... odsunąć w czasie stosując pamięć flash wysokiej jakości, produkowaną z myślą o dużej żywotności.

W przypadku karty SD, która ma zostać zamontowana w smartfonie, aby od czasu do czasu zapisać na niej zdjęcia, ograniczona żywotność pamięci nie jest problemem. Ale w przypadku wideorejestratorów, które zapisują i usuwają dane bez przerwy, jest dużo gorzej. Średniej jakości typową kartę pamięci można zapisać ponownie kilkaset razy. W idealnych warunkach – gdy kontroler karty pamięci wie co robi, a karta pracuje w optymalnej temperaturze (zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura skraca żywotność kart pamięci!) – 32-gigabajtowa zwykła karta powinna przestać działać po około 1000 godzin nagrywania obrazu Full HD. W praktyce często dzieje się to szybciej, bo większość kart pamięci SD po prostu nie jest tworzona z myślą o tak intensywnym użytkowaniu i kończy swój żywot po kilkuset godzinach rejestrowania obrazu (cały czas mowa o kartach o pojemności 32 GB). Dodatkowo, najtańsze karty często nie mają mechanizmów korekcji błędów, więc nawet jeśli ich żywot się nie kończy, to zapisanego na nich pliku wideo może się nie dać odtworzyć ze względu na błędy zapisu.

Samsung Pro Endurance
Dedykowane wideorejestratorom karty High Endurance to nie są marketingowe bzdury!

Tutaj do gry wchodzą karty pamięci SD dedykowane wideorejestratorom i systemom monitoringu. Karty SD do wszelkiego rodzaju rejestratorów wideo są o wiele żywotniejsze (średnio 5-7 razy), ale też są wyposażone w mechanizmy korekcji błędów i lepiej znoszą pracę w wysokich temperaturach (a umieszczony na przedniej szybie rejestrator latem może zrobić się bardzo ciepły). Przez to są one też droższe, ale jeśli weźmie się pod uwagę to, że kupując jedną kartę „wideorejestratorową” w pewnym sensie kupuje się kilka zwykłych kart, a także weźmie się pod uwagę potencjalne straty, które mogą wyniknąć z uszkodzonego nagrania zdarzenia drogowego, którego nie można przekazać policji lub ubezpieczycielowi, to ich o kilkadziesiąt procent wyższa cena przestaje być straszna.

Karty pamięci i ich gwarancje z gwiazdkami

Wielu producentów kart pamięci udziela na swoje produkty tak zwanej limitowanej wieczystej gwarancji. Co oznacza magiczne określenie limitowana gwarancja? To, że jeśli objęta nią karta pamięci została zamontowana na przykład w samochodowym wideorejestratorze i przestała działać, to... jej twórcy umywają ręce i trzeba sobie kupić nową kartę SD. Zazwyczaj informuje o tym przypis umieszczony za naszą ulubioną gwiazdką (*) na końcu opisu warunków gwarancji. Jak wspominaliśmy wcześniej, większość kart pamięci nie jest przystosowana do tak intensywnego użytkowania, jak ciągłe zapisywanie danych z wideorejestratora lub systemu monitoringu. Ich producenci dobrze wiedzą, że zwykłe karty SD padają w takich warunkach w ekspresowym tempie, przez co zabezpieczają się przed koniecznością wymieniania ich na nowe w ramach gwarancji. Dlatego dobra karta do wideorejestratora zazwyczaj nie ma gwarancji dożywotniej, a ograniczoną czasowo, ale za to bez żadnych wideorejestratorowych haczyków.

Polecane karty pamięci SD do wideorejestratorów

  • Samsung Pro Endurance – najlepsza powszechnie dostępna rodzina kart pamięci do wideorejestratorów. W środku mają one najżywotniejszą wykorzystywaną w kartach SD pamięć V-NAND MLC (ponad 3500 ponownych zapełnień kontra niecałe 2000 zazwyczaj gwarantowane przez konkurencję). Do tego dochodzą zaawansowane mechanizmy korekcji błędów, które zmniejszają szansę uszkodzenia zapisanych plików wideo. Cena za gigabajt może początkowo przerażać, ale jest ona uzasadniona.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Kingston High Endurance – ta karta SD też ma mechanizmy korekcji błędów, zwiększoną żywotność i gwarancję bez gwiazdek, ale jej żywotność jest oceniana na 1500-1700 ponownych zapełnień i przez użytkowników wideorejestratorów nie jest chwalona tak bardzo, jak produkt Samsunga. Polecamy tylko osobom z bardzo ograniczonym budżetem, bo choć nie jest to najlepszy wybór, to i tak lepszy od zwykłej karty pamięci.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Kingston High Endurance 64GB
od 50 zł