Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019
Historia aktualizacji
1 paź 2019

Zmiana najlepszego gimbala do smartfonów z DJI Osmo Mobile 2 na DJI Osmo Mobile 3.

5 cze 2019Pierwsza publikacja

Słoneczne dni sprzyjają pełnych wrażeń podróżom i odkrywaniu ciekawych miejsc, z których każdy z nas chciałby przywieźć setki zdjęć oraz świetnych filmów. Pomimo coraz lepszej jakości smartfonowych aparatów, na drodze do tego często stoją dwa problemy: ograniczona pojemność akumulatora i stosunkowo kiepska stabilizacja nagrywanego smartfonami wideo. Co więc zrobić, aby smartfonowe ujęcia były płynne i wyglądały iście profesjonalnie? Wystarczy wyposażyć się stabilizator elektroniczny, znany także jako gimbal do smartfona. Który gimbal jest najlepszy? Po przeanalizowaniu dostępnych na rynku modeli oraz dotyczących ich opinii użytkowników, na miano najlepszego zasłużył DJI Osmo Mobile 3 –  dopracowany i funkcjonalny sprzęt dla wymagających. Nie mogło jednak zabraknąć tańszej, choć równie funkcjonalnej alternatywy w postaci modelu Feiyu-Tech Vimble 2.

Najbardziej opłacalny gimbal do smartfona: Feiyu-Tech Vimble 2 – mistrz opłacalności i selfie

Osoby poszukujące taniego, ale bardzo dobrego gimbala do smartfona, powinny zwrócić uwagę na przystępny cenowo model Feiyu-Tech Vimble 2. Jest to najtańszy 3-osiowy stabilizator elektroniczny na rynku. W praktyce sprawdza się naprawdę dobrze i pod względem efektywności stabilizacja wyprzedza nawet droższe modele. Zdecydowana większość filmów jest płynna, choć pod tym względem brakuje mu nieco do najlepszego gimbala do smartfonów – DJI Osmo Mobile 2. Warto też dodać, że pod względem funkcjonalności nie odbiega on niemalże niczym od najbardziej zaawansowanych urządzeń. Został on wyposażony w wygodny uchwyt z szeregiem przycisków dodatkowych. Co więcej, w jego rękojeści umieszczono 18-centymetrowy wysięgnik, który z powodzeniem wykorzystamy w trakcie robienia selfieTo unikalna funkcjonalność, której nie uświadczymy w żadnym innym gimbalu. Nie bez znaczenia pozostaje też możliwość naładowania smartfona w trakcie użytkowania gimbala. To bardzo przydatny dodatek, który sprawia, że na rynku nie znajdziemy drugiego tak taniego i dobrze wyposażonego sprzętu.

Vimble 2

Biorąc pod uwagę cenę Feiyu-Tech Vimble 2, mogłoby się wydawać, że naprawdę trudno mu cokolwiek zarzucić. Dobrze działająca stabilizacja, szereg funkcji, wysuwany wysięgnik, do 10 godzin pracy na jednym ładowaniu oraz rozbudowana aplikacja z masą ciekawych dodatków dla twórców to nie byle co. Dodatkowa aplikacja na smartfony jest jednak piętą achillesową tego modelu. Nie jest tak intuicyjna i dopracowana jak aplikacja konkurentów, przez co niektóre funkcje dodatkowe nie działają tak sprawnie i płynnie, jak w oprogramowaniu konkurentów. Jeśli więc zależy Wam na absolutnie bezkompromisowych osiągach oraz wykorzystywaniu kreatywnych dodatków takich jak: automatyczne podążanie za śledzonym obiektem, motionlapse, timelapse, czy wiele innych, to zdecydowanie lepiej dopłacić do polecanego przez nas niżej DJI Osmo Mobile 3.

Vimble 2 (2)
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Najlepszy gimbal do smartfona: DJI Osmo Mobile 3 – nowszy i jeszcze bardziej dopracowany stabilizator dla wymagających

Przez długi czas tytuł najlepszego gimbala do smartfona należał do DJI Osmo Mobile 2. Musiał on jednak ustąpić miejsca swojemu następcy: DJI Osmo Mobile 3, który odziedziczył po poprzedniku najbardziej efektywną stabilizację i najpojemniejszy akumulator na rynku, a przy tym jest od Osmo Mobile 2 niemal pod każdym względem lepszy i... trochę tańszy. Krótko mówiąc, najlepszy gimbal do smartfonów na rynku stał się jeszcze lepszy. W jaki sposób? DJI Osmo Mobile 3 jest przede wszystkim lżejszy. Waży około 80 gramów mniej od swojego poprzednika, co w trakcie użytkowania naprawdę da się wyczuć. Istotną zmianą jest także składana konstrukcja. DJI Osmo Mobile 3 bez trudu złożymy na pół, co czyni go sprzętem o wiele bardziej praktycznym od dość uciążliwego w transporcie poprzednika. DJI Osmo Mobile 3 wyposażono oczywiście w funkcję powerbanka, która w trakcie długich podróży niejednokrotnie uchroni smartfon przed rozładowaniem. Co ważne, zauważalnie pojemniejszego niż w poprzedniku, bo czas działania Osmo Mobile 3 na jednym ładowaniu wynosi aż 15 godzin (jest on o 4 godziny dłuższy niż w Osmo Mobile 2, który i tak pod tym względem był lepszy od swojej konkurencji). To wynik, którym nie może pochwalić się żaden z konkurencyjnych modeli.

DJI Osmo Mobile 3

Warto pamiętać, że nieodłącznym elementem gimbali do smartfonów jest smartfonowa aplikacja. To dzięki niej skorzystać możemy z wielu dodatkowych funkcji (na przykład śledzenie filmowanego obiektu), które sprawią, że nasze filmy będą wyglądały jeszcze lepiej. Nie inaczej jest z DJI Osmo Mobile 3, który współpracuje z aplikacją DJI Mimo. Musimy przyznać, że spośród narzędzi wszystkich innych producentów jest ona najbardziej dopracowana i intuicyjna. Dlaczego ma to aż takie znacznie? Bo bezpośrednio przekłada się to na jej stabilność i szybkość działania, a ostatecznie na komfort użytkowania sprzętu. Dzięki temu mamy też pewność, że znalezione wewnątrz funkcje faktycznie działają, co nie zawsze jest regułą. Jeśli więc zależy Wam na świetnej stabilizacji, jakości wykonania, długim czasie pracy oraz dodatkowych funkcjach, to DJI Osmo Mobile 3 jest najlepszym wyborem

DJI Osmo Mobile 3 (2)
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Na co zwracamy uwagę wybierając najlepszy gimbal do smartfona?

Rynek gadżetów dla mobilnych filmowców cieszy się coraz większą popularnością. Jeszcze nie tak dawno temu na zakup zaawansowanego 3-osiowego gimbala do smartfona mogli sobie pozwolić nieliczni. Dziś gadżet ten nie jest zarezerwowany jedynie dla profesjonalistów ze sporym zapasem gotówki, ale również dla amatorów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w nagrywaniu filmów smartfonem. Jednak warto pamiętać, że nie każdy stabilizator w zadowalający sposób wywiązuje się ze swojego zadania. Wybierając najlepsze gimbale do smartfonów szczególną uwagę zwróciliśmy na kilka kluczowych elementów.

Nie mamy wątpliwości, że najlepszy gimbal do smartfona, to taki, który zapewni stabilizację nie w dwóch, a w trzech płaszczyznach. Dlaczego to właśnie ten aspekt stał się najważniejszym czynnikiem wpływającym na nasze rekomendacje? To wyjątkowo proste. Na rynku dostępne są bowiem 2-osiowe odpowiedniki, które kuszą niezłym wykonaniem oraz nierzadko niższą ceną. Należy jednak pamiętać, że jeśli oczekujemy wysokiej jakości stabilizacji, 3-osiowe modele są jedynym słusznym wyborem. Wszystko ze względu na fakt, że mogą one stabilizować obraz nie tylko w osi X (prawo i lewo) oraz Y (góra i dół), ale również Z (przód i tył). Dzięki temu mamy pewność, że urządzenie bez problemu poradzi sobie z odpowiednim ustabilizowaniem smartfona, co bezpośrednio przełoży się na ostateczną jakość filmów.

Gimbal do smartfona

Niemniej ważny jest dla nas czas pracy na akumulatorze. Gimbale niejednokrotnie będą nam towarzyszyły w trakcie podroży, więc istotne jest, aby nie było trzeba martwić się o ich częste ładowanie. DJI Osmo Mobile 3 i Feiyu-Tech Vimble 2 wypadają pod tym względem naprawdę świetnie. 10 godzin pracy w trakcie typowego użytkowania to bardzo dobry wynik, który dla wielu konkurentów jest nieosiągalny. Ma to znaczenie także dlatego, że im pojemniejszy akumulator w gimbalu, tym lepiej urządzenie to pełni funkcję powerbanka. Dlatego uważamy, że dwucyfrowy czas pracy to konieczność w sprzęcie tego typu.

Istotna jest też dla nas funkcjonalność gimbala. Niejednokrotnie podkreślaliśmy, że dobrze wykonany gimbal to jedynie połowa sukcesu. W przypadku smartfonowych gimbali drugą połowę zapewnia aplikacja pozwalająca kontrolować jego działanie oraz wpływać na ostateczny efekt nagranych materiałów. Oba polecane przez nas modele wyposażono w funkcjonalne narzędzia, które oprócz podstawowych funkcji mają też dodatkowe opcje, takie jak automatyczne podążanie za śledzonym obiektem, motionlapse, timelapse, hyperlapse i wiele innych. Wielu użytkownikom gimbali zależy nie tylko na stabilizacji, ale również na urozmaiceniu nagrywanych filmów oryginalnymi ujęciami. To właśnie dlatego na dodatkowe funkcjonalności naprawdę warto zwrócić uwagę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie gimbala do smartfona?

Gimbal do smartfona

Aby nie popełnić zakupowej wpadki, w czasie wybierania gimbala dla siebie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Pierwszy, a zarazem najważniejszych z nich, to upewnienie się, że upatrzone urządzenie będzie w pełni kompatybilne ze smartfonem, z którym ma być używane, dzięki czemu będzie można liczyć na szybki i prosty montaż bez przykrych niespodzianek. To wyjątkowo istotne w przypadku smartfonów o dużych rozmiarach. Może się bowiem okazać, że stabilizator będzie przysłaniał którąś z części urządzenia, uniemożliwiając szybki i łatwy dostęp do złączy, a nawet ekranu. Pamiętajmy też o sprawdzeniu kompatybilności oprogramowania urządzenia z telefonem. Zdecydowana większość użytecznych funkcji gimbala dostępna jest z poziomu aplikacji. Niektóre z nich mogą być jednak niekompatybilne z naszym smartfonem, przez co może na przykład nie działać przycisk rozpoczynania i kończenia nagrywania na uchwycie. Przed zakupem gimbala warto więc sprawdzić, czy nasz smartfon znajduje się na liście obsługiwanych urządzeń. Warto dodać, że jego brak nie musi gwarantować problemów, bo może on działać poprawnie. Jednak dobrym rozwiązaniem może być sprawdzenie urządzenia w najbliższym sklepie.

Inne smartfonowe gimbale

DJI Osmo Mobile 3 oraz Feiyu-Tech Vimble 2 to bezapelacyjnie najlepsze zaawansowane stabilizatory do smartfonów. Na rynku nie brakuje jednak modeli, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo dobrą alternatywą dla wyróżnionych przez nas modeli. Jak wypadają na ich tle?

  • DJI Osmo Mobile 2 – poprzednik rekomendowanego przez nas DJI Osmo Mobile 2, do którego jeszcze do niedawna należał tytuł najlepszego smartfonowego gimbala na rynku. Jego zakup wydaje się dziś jednak nieopłacalny. W praktyce kosztuje on bowiem tyle samo, co najnowsza wersja. Jest przy tym nieco cięższy, nie może pochwalić się składaną konstrukcją, a aplikacja, z którą współpracuje (DJI GO), nie jest tak intuicyjna, jak DJI Mimo.
  • Zhiyun Smooth Q – dobrze wykonany i funkcjonalny gimbal, który pod wieloma względami może konkurować z rekomendowanym przez nas Feiyu-Tech Vimble 2. Jest od niego jednak dwa razy droższy. Zauważalnie gorzej wypada też pod względem czasu pracy na jednym ładowaniu. W trakcie typowego użytkowania pozwala na maksymalnie 7 godzin działania.
  • Zhiyun Smooth 4 – zaawansowany 3-osiowy gimbal, który ze względu na masę funkcjonalności świetnie sprawdza się w trakcie nagrywania. Jego aplikacja nie jest jednak dopracowana do tego stopnia, co dodatkowe narzędzie DJI Osmo Mobile 2. Co więcej, to nieco większy sprzęt, który ze względu na swoją budowę okazuje się mniej wygodny w trakcie użytkowania.