Ostatnia aktualizacja: 5 maja 2020
Historia aktualizacji
5 maja 2020

Dodanie do listy polecanych smartbandów modeli: Huawei Band 3e, Samsung Galaxy Fit e i Fitbit Charge 4.

8 lis 2019Pierwsza publikacja

Smartbandy można dziś dostrzec na rękach wielu osób. Są małe, lekkie i mają wiele ciekawych funkcji, a przy tym niektóre z nich kupimy już za niewiele ponad 100 złotych. Nawet najbardziej podstawowe modele są bardzo przydatne, bo pozwalają efektywnie monitorować aktywność i śledzić powiadomienia, a te najlepsze niewiele ustępują funkcjonalnością smartwatchom. Jak wybrać najlepszy smartband dla siebie? O tym przekonacie się z tego poradnika.

Czym różni się smartband od smartwatcha?

Zarówno smartband, jak i smartwatch pozwalają na monitorowanie aktywności. Oba typy urządzeń wyposaża się w wiele czujników, takich jak akcelerometr i czujnik tętna, a nawet nieco bardziej zaawansowane funkcje, takie jak możliwość sterowania muzyką i GPS. Na czym więc polega główna różnica pomiędzy smartbandem a smartwatchem? Z czysto praktycznego punktu widzenia, jest nią uniwersalność.

Ze względu na niską wagę, niewielkie wymiary oraz wbudowane czujniki, opaski świetnie sprawdzą się w trakcie prostych treningów, dostarczając najważniejszych informacji o aktywności. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich również w pracy, czy też w trakcie rutynowych czynności, bo smartbandy wyposażone w ekran pozwalają sprawdzić godzinę, powiadomienia i przypomną o treningu. Jednak smartbandy nie są aż tak multimedialne, jak większość smartwatchy, przez co zazwyczaj nie sposób odpowiedzieć z nich na wiadomość, połączenie, czy odtworzyć muzykę bezpośrednio z zegarka (choć od tej reguły istnieją wyjątki). Smartbandy nie zaspokoją również potrzeb najbardziej wymagających sportowców chcących monitorować na żywo jak najwięcej parametrów organizmu lub sparować zegarek z opaską na klatce piersiowej.

Opaska 2

Oczywiście wspomniana różnica w uniwersalności wynika głównie z różnic w budowie. W tym przypadku większy może więcej, a smartbandy zazwyczaj nie mogą się pochwalić tak dużym i czytelnym wyświetlaczem jak smartwatch, co bezpośrednio przekłada się na to, co można na nich zrobić. Z drugiej strony, mniejsza funkcjonalność i mniejszy wyświetlacz sprawia, że smartbandy zazwyczaj gwarantują znacznie dłuższy czas pracy na akumulatorze w czasie codziennego użytkowania.

Czy smartband to sprzęt dla mnie?

Trudno Wam jednogłośnie ocenić, czy smartband to aby na pewno sprzęt dla Was? Jeśli macie wątpliwości, to dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujecie. Jeśli zależy Wam na stylowym urządzeniu, które świetnie sprawdzi się nie tylko w trakcie treningu, ale będzie też multimedialnym gadżetem i stylową ozdobą, to Wasz wybór powinien paść na zaawansowany smartwatch. Jeśli jednak szukacie lekkiego i dyskretnego urządzenia, którego głównym zadaniem będzie monitorowanie aktywności, a dodatkowe funkcje nie są Wam potrzebne, swoją uwagę powinniście zwrócić w stronę smartbandów. Tym bardziej, że zazwyczaj są sporo tańsze. Co prawda nie mogą pochwalić się stylistyką nawiązującą do klasycznych zegarków, czy też wszystkimi zaawansowanymi funkcjami, jednak niektóre z nich, tak jak smartwatche, wyposaża się w moduły GPS, a nawet funkcje związane ze sterowaniem muzyką odtwarzaną z telefonu, przez co dla wielu osób ich funkcjonalność jest w pełni wystarczająca.

Smartband 3

Warto pamiętać, że zakup smartbanda to rozsądne rozwiązanie również dla tych osób, które nie są do końca przekonane do nowoczesnych elektronicznych zegarówko. Dzięki smartbandowi można łatwo sprawdzić, czy gadżety tego typu są dla Was przydatne. Jeśli nie przypadnie Wam do gustu, jego zakup nie zaboli Was tak bardzo, jak kupno zaawansowanego zegarka wartego kilkaset złotych, bo nawet zaawansowane smartbandy kupicie dziś za niewiele ponad 100 złotych.

Na co zwrócić uwagę wybierając smartband

Zakup smartbanda może okazać się strzałem w dziesiątkę, o ile wybierze się sprzęt o funkcjonalności dostosowanej do swoich potrzeb. Na co więc zwrócić uwagę, aby nie popełnić zakupowej wpadki? 

 • Czas pracy na baterii – podobnie jak w większości urządzeń bezprzewodowych, tak i tutaj najważniejsza jest bateria. Najlepsze smartbandy są w stanie wytrzymać nawet ponad 20 dni bez ładowania. Wszystko zależy jednak od wykorzystywanych funkcji dodatkowych oraz sposobu użytkowania sprzętu. Na przykład ciągłe korzystanie z modułu GPS jest w stanie skrócić czas pracy do 7 godzin. Akceptowalny czas pracy na jednym ładowaniu powinien wynieść nie mniej niż 15 dni bez włączonego modułu GPS, a z nim – to już zależy od tego, jak długie aktywności chcesz monitorować.
 • Ekran – nowoczesna opaska powinna być wyposażona w ekran. Na rynku znaleźć można tanie urządzenia bez wyświetlacza, które nie pozwalają na odczytywanie monitorowanych parametrów wprost z nadgarstka, co znacznie ogranicza ich funkcjonalność. Jeśli decydujecie się na zakup opaski z ekranem, pamiętajcie też, aby był on około 1-calowy i dotykowy. Dlaczego? Głównie ze względu na wygodę użytkowania i czytelność wyświetlanych informacji. Zbyt mały, nieczytelny i niedotykowy wyświetlacz może sprawić, że smartbanda odechciewa się zakładać na rękę.
 • Zestawy czujników – o ile w akcelerometr wyposaża się zdecydowaną większość smartbandów, o tyle moduł GPS (pozwala na precyzyjne pomiary przebytej odległości i zaznaczanie trasy), czy też czujnik tętna (zbiera informacje o pracy serca) nie są już standardem. Jeśli zależy Wam na którymś z nich, pamiętajcie, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić, czy upatrzony model aby na pewno w nie wyposażono.
 • Wykonanie i obudowa – wygoda noszenia sprzętu oraz jego wytrzymałość zależy wyłącznie od jakości wykonania. Przed zakupem sprawdźcie z jakiego materiału wykonano urządzenie, czy jego pasek jest odpowiedni oraz czy jest wodoszczelne. Wiele smartbandów pozwala także na wymianę paska, dzięki czemu można go w pełni dopasować do swoich potrzeb, co pozytywnie wpłynie przede wszystkim na komfort.
 • Funkcje dodatkowe – coraz więcej smartbandów wyposaża się w funkcje dodatkowe, mające na celu upodobnienie ich do smartwatchy. Na wyposażeniu niektórych modeli znajdziemy wbudowane głośniki i mikrofony, kamerki, wbudowaną pamięć na muzykę i centrum sterowania muzyką odtwarzaną z telefonu. Przed zakupem wybranego modelu należy zawsze zwrócić uwagę na to, w które funkcje go wyposażono. Niektóre z nich mogą okazać się dla Was bardzo przydatne, choć trzeba pamiętać, że w tanich smartbandach nie należy od nich oczekiwać zbyt wiele.
Smartband 1

Polecane smartbandy

Na polskim rynku można znaleźć naprawdę wiele inteligentnych opasek. Spośród dostępnych produktów trudno wybrać najbardziej opłacalne i funkcjonalne modele. Jeśli szukacie absolutnie najlepszych, to zwróćcie uwagę na przygotowane przez nas propozycje:

 • Huawei Band 3e – jedna z najtańszych inteligentnych opasek na rynku, która ma wszystko, co potrzebne. Polecamy ją przede wszystkim tym, którym zależy na długim działaniu, dokładnych pomiarach oraz wytrzymałości.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Huawei Band 3e
od 64 zł
 • Xiaomi Mi Band 4 – jeden z najpopularniejszych smartbandów na rynku. Wszystko ze względu na niską cenę, w pełni dotykowy, kolorowy wyświetlacz OLED oraz świetny czas pracy na baterii (nawet do 20 dni). Jest wodoszczelny i ma czujnik tętna, ale nie ma modułu GPS.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Samsung Galaxy Fit e – świetna propozycja dla fanów marki Samsung, którzy nie chcą wydawać zbyt wiele, jednak potrzebują opaski do monitorowania podstawowych aktywności. Oprócz tego oferuje też możliwość wyświetlania powiadomień.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Huawei Band 3 Pro – wyjątkowo uniwersalna opaska monitorująca z wieloma dodatkowymi funkcjami. W odróżnieniu od powyższych trzech propozycji, model ten może pochwalić się wbudowanym modułem GPS. W połączeniu z bardzo dobrym kolorowym wyświetlaczem sprawia to, że jest to w swoim przedziale cenowym prawdziwa gratka.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Garmin Vivosmart 4 – bardzo funkcjonalna opaska znanego producenta. Nie jest to sprzęt dla atletów o najwyższych wymaganiach, ale świetnie spisuje się w czasie codziennego użytkowania i monitorowania biegania, pływania, czy zajęć fitness. Nie jest wyposażona w GPS.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Fitbit Charge 4 – jedna z najbardziej zaawansowanych opasek na rynku, którą polecamy osobom oczekującej bezkompromisowego działania. Co więcej, wyposażono ją w dedykowaną, zaawansowaną aplikację, która umożliwia personalizację opaski i śledzenie postępów. Nie mogło zabraknąć też modułu GPS.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.