Ostatnia aktualizacja: 15 maja 2020
Historia aktualizacji
15 maja 2020Pierwsza publikacja

Komputer, telewizor, NAS, konsola do gier – to tylko kilka urządzeń, które potrzebują połączenie z internetem. Gdy umiejscowi się je niedaleko od routera, to zapewnienie im łączności ze światem nie jest problemem. Sytuacja zmienia się, gdy router znajduje się w najdalszym krańcu domu. Tę przeszkodę można pokonać wybierając adaptery PowerLine, wykorzystujące do przesyłania danych domową instalację elektryczną. Z Wi-Fi, jeśli urządzenia mają się łączyć z internetem bezprzewodowo, lub tańsze bez Wi-Fi, jeśli komunikacja ma się odbywać tylko „po kablu”. Jaki zestaw adapterów PLC spisze się najlepiej w Twoim domu? Podpowiadamy.

Adaptery PowerLine – dla kogo są i na co trzeba zwrócić uwagę kupując adapter PLC

Wykorzystanie obecnego w każdym domu okablowania elektrycznego jest bezsprzecznie największym atutem techniki PowerLine. Wystarczy włożyć adaptery do gniazdek elektrycznych, jeden z nich połączyć klasycznym przewodem internetowym z routerem i gotowe. Dzięki temu PLC sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest położenie przewodów internetowych, np. w wynajmowanym mieszkaniu, w którym właściciel nie godzi się na prace budowlane. Rozwiązanie to jest też dobrą alternatywą dla połączeń bezprzewodowych w miejscach, w których coraz większa liczba i zagęszczenie sieci Wi-Fi negatywnie wpływa na szybkość transmisji danych. Inaczej mówiąc, adapterami PowerLine powinni się zainteresować mieszkańcy wielopiętrowych bloków w dużych aglomeracjach.

Diagram pokazujący sposób działania adapterów PowerLine
Adaptery PowerLine wykorzystują do komunikacji ze sobą przewodów elektrycznych. Najszybsze z nich wymagają do rozwinięcia skrzydeł trójżyłowej instalacji elektrycznej.

Na rynku spotkać możemy urządzenia w dwóch kompatybilnych ze sobą standardach: HomePlug AV i HomePlug AV2. Pierwszy oferuje maksymalną prędkości transmisji do 600 Mb/s, a drugi nawet do 2000 Mb/s. Wybranie teoretycznie najszybszego zestawu nie zawsze zagwarantuje wysokie osiągi, gdyż bezpośredni wpływ na szybkość sieci opartej na adapterach PowerLine ma jakość instalacji elektrycznej i wykorzystujące ją odbiorniki prądu. Najszybsze transfery osiągniesz w instalacjach wykorzystujących wszystkie trzy linie sieci elektrycznej. Jednak gdy nie jesteś pewien stanu instalacji elektrycznej i liczby używanych żył, to lepszym wyborem będą teoretycznie wolniejsze adaptery, które domyślnie korzystają tylko z przewodu fazowego i neutralnego.

Już wiemy, że adaptery PowerLine komunikują się ze sobą przez sieć elektryczną. Jak połączyć z nimi telewizor, konsolę, czy inne urządzenie potrzebujące dostęp do internetu? Tańszą grupą transmiterów PLC są te, które nie mają modułu Wi-Fi. Takie adaptery z urządzeniami końcowymi łączymy za pomocą tradycyjnego przewodu sieciowego.

Osoby, które w dużym domu/mieszkaniu chcą zapewnić sobie nie tylko sprawne połączenie przewodowe, ale też bezprzewodowe, powinny rozważyć zakup adaptera PowerLine z funkcją punktu dostępowego Wi-Fi, świetnie zastępującego repeater. Wybierając go trzeba pamiętać o tym, że standard łączności bezprzewodowej wpłynie na prędkość połączenia. Jeśli zależy Ci na jak największej szybkości przesyłania danych, a Twoje notebooki i smartfony są wyposażone w moduł Wi-Fi ac, to zdecydowanie warto dopłacić do dwuzakresowych adapterów rozgłaszających sieć Wi-Fi 5. Również szybkość posiadanego łącza determinuje wybór odpowiedniego zestawu PowerLine. Przed kupnem warto dokładnie sprawdzić jego parametry. Dobór urządzeń w pełni wykorzystujących połączenie do 100 Mb/s jest najprostszy, bo z tym poradzą sobie nawet tańsze, jednozakresowe adaptery PowerLine. Łącza o prędkościach powyżej 100 Mb/s stawiają przed sprzętem wyższe wymagania. Aby cieszyć się pełnią ich możliwości adaptery muszą obsługiwać pasmo 5 GHz. W przypadku tradycyjnych połączeń przewodowych, koniecznością jest też wtedy obecność interfejsu Gigabit Ethernet.

Schemat działania adapterów PowerLine z modułem Wi-Fi
Droższe adaptery PowerLine mają zintegrowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu są świetną (i często szybszą) alternatywą dla klasycznych repeaterów.

Wielkość sieci PowerLine można szybko poszerzyć. Wystarczy zakupić kolejny adapter, sparować go z już posiadanymi i... rozpocząć surfowanie po internecie. Należy pamiętać o jednym – adaptery PLC powinny zostać podłączone do gniazdek na tej samej fazie, gdyż daje to fizyczne połączenie między nimi. Aby uniknąć kłopotów z działaniem urządzeń, najczęściej objawiających się spadkiem wydajności, producenci odradzają umieszczanie ich w listwach przeciwprzepięciowych, przedłużaczach lub zasilaczach UPS. W związku z tym, jeśli w danym pomieszczeniu jest niewiele wolnych gniazdek, to warto wybrać adapter ze zintegrowanym gniazdkiem. Do poprawnego działania adapterów nie jest wymagane dodatkowe oprogramowanie. Niektórzy z producentów, między innymi AVM, Tenda i TP-Link, zapewniają narzędzia umożliwiające aktualizację oprogramowania układowego, sterowanie mechanizmem QoS, czy pomoc w przeglądzie stanu sieci PowerLine. Dostarczane informacje o szybkości połączenia pomiędzy transmiterami można wykorzystać do znalezienia miejsc, które zapewnią najlepszą wydajność. Choć nie jest wymagane, aby urządzenia były sygnowane tym samym logo producenta, to właśnie ze względu na dodatkowe narzędzia warto budować sieć PLC przy użyciu urządzeń tej samej marki.

Różne adaptery PLC
Adaptery PowerLine mogą się znacznie różnić rozmiarami i funkcjonalnością, dzięki czemu każdy znajdzie wśród nich zestaw dostosowany do swoich potrzeb.

Jaki adapter PowerLine/PLC? Polecane zestawy

Po przeczytaniu powyższego poradnika powinniście być w stanie zdecydować, jaki rodzaj adaptera PLC potrzebujecie: z Wi-Fi, bez Wi-Fi, z „przelotką” czy bez itp. Poniżej znajdziecie polecane przez nas zestawy PowerLine sprawdzające się w różnych domach i sytuacjach. Jak widać, zestawienie to jest zdominowane prze firmę TP-Link, ale ona po prostu w tej chwili najprężniej działa na tym rynku i z naszych testów wynika, że sprzęt PowerLine tej marki ma dobry współczynnik ceny do jakości.

  • TP-Link TL-PA4020P – zestawy zgrabnych i małych adapterów dla mniej wymagających. Ze zintegrowanym gniazdkiem i podwójnym interfejsem sieciowym Fast Ethernet. Dzięki wykorzystaniu technologii HomePlug AV, zestaw zapewnia transmisję danych z prędkością do 600Mb/s na odległość do 300 m.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • TP-Link TL-PA7017 KIT – zestaw PLC dla wszystkich tych, którzy dysponują łączem dostępowym do internetu o prędkości ponad 100 Mb/s. Dzięki użyciu standardu HomePlug AV2, maksymalna prędkość transmisji danych pomiędzy transmiterami to 1000 Mb/s. Łączność z urządzeniami końcowymi zapewnia pojedynczy gigabitowy port. Bliźniaczy zestaw TL-PA7017P KIT został wyposażony w zintegrowane gniazdko – sprawdzi się wszędzie tam, gdzie każdy wolny kontakt jest na „wagę złota”.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
TP-Link TL-PA7017
od 196 zł
  • TP-Link TL-WPA4220 – zestaw z modułem Wi-Fi, który pozwoli rozgłosić w miejscu docelowym dodatkową sieć bezprzewodową o prędkości 300 Mb/s (Wi-Fi 4, 802.11n). Na rynku powoli zaczyna być dostępny jego następca, zestaw TP-Link TL-WPA4221 KIT, który zgodny jest z autorskim rozwiązaniem producenta – techniką OneMesh, pozwalającą tworzyć jednolitą bezprzewodową sieć mesh obejmującą swym zasięgiem cały dom.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • TP-Link TL-WPA8630P – zestaw dla wymagających. To para gigabitowych transmiterów sieciowych z punktem dostępowym i gniazdkiem elektrycznym, zgodna ze standardem AV1300. Wbudowany moduł radiowy standardu Wi-Fi 5 (802.11ac) zwiększa prędkość transmisji prowadzonych drogą radiową, a dodatkowe porty LAN pozwolą na podłączenie do adaptera maksymalnie trzech urządzeń. Jak poprzednik, tak i ten zestaw (od wersji 2.0) zgodny jest z techniką OneMesh TP-Linka
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.