Ostatnia aktualizacja: 23 października 2018
Historia aktualizacji
23 paź 2018Pierwsza publikacja

Komputer, telewizor, NAS albo konsola do gier to tylko kilka urządzeń, które potrzebują połączenie z internetem. Gdy umiejscowi się je niedaleko od routera, to zapewnienie im łączności ze światem nie jest problemem. Sytuacja zmienia się, gdy router znajduje się w najdalszym krańcu domu. Tę przeszkodę można pokonać wybierając adaptery PowerLine, wykorzystujące do przesyłania danych domową instalację elektryczną. Z Wi-Fi, jeśli urządzenia mają się łączyć z internetem bezprzewodowo, lub tańsze bez Wi-Fi, jeśli komunikacja ma się odbywać tylko „po kablu”. Z naszych testów wynika, że w tym drugim przypadku najlepszym zestawem PowerLine bez Wi-Fi jest TP-Link TL-PA7020P.

Internet z gniazdka zamiast routera, główna rekomendacja: TP-Link TL-PA7020P – najbardziej wszechstronny zestaw

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Standard PLC
HomePlug AV2 1000 Mb/s
Ethernet
2 × 1 Gb/s
Wymiary (sz × w × g)
72 × 131 × 42 mm
Zintegrowane gniazdko
Tak
Wi-Fi
Nie

TP-Link TL-PA7020P Kit zapracował sobie na naszą rekomendację przede wszystkim swoją uniwersalnością. Jeśli nie jesteś pewien stanu okablowania elektrycznego swego mieszkania bądź domu, to wybór tego zestawu PowerLine jest „strzałem w dziesiątkę”. Jak pokazały nasze testy, zestaw ten świetnie radzi sobie w starszych, dwużyłowych instalacjach elektrycznych, wyprzedzając teoretycznie szybsze konstrukcje, które aby osiągnąć maksymalną wydajność potrzebują trzech przewodów. Inaczej mówiąc, kupując ten zestaw PowerLine można mieć niemal pewność, że jakość okablowania nie stanie na drodze szybkiego transferu danych, co w sprzęcie tego typu nie jest regułą.

TP-Link TL-PA7020P

TP-Link TL-PA7020P Kit jest zestawem PowerLine standardu HomePlug AV2 1000 Mb/s i, co ważne, każdy transmiter wyposażono w gniazdko elektryczne, co umożliwia podłączenie do niego dowolnego odbiornika prądu. Jest to bardzo dużym udogodnieniem, gdy w domu znajduje się niewiele kontaktów. Ostatnia rzecz wpływająca na uniwersalność tego zestawu, to wyposażenie każdego z adapterów w podwójny interfejs standardu Gigabit Ethernet, a nie w pojedynczy – bardziej typowy w tym przedziale cenowym. Bardzo dobra wydajność niezależnie od jakości instalacji elektrycznej, zintegrowane gniazdko, dwa porty RJ-45 i rozsądna cena sprawiają, że trudno nie polecić zestawu TP-Link TL-PA7020P Kit każdemu, kto potrzebuje alternatywy dla Wi-Fi lub kucia ścian.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Internet z gniazdka zamiast routera, alternatywa: Tenda PH3 – gdy gniazdko elektryczne jest za meblami

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Standard PLC
HomePlug AV2 1000 Mb/s
Ethernet
1 × 1 Gb/s
Wymiary (sz × w × g)
60 × 82 × 32 mm
Zintegrowane gniazdko
Nie
Wi-Fi
Nie

Alternatywą dla głównej rekomendacji jest zestaw adapterów PowerLine Tenda PH3. Małe rozmiary adapterów sprawiają, że znajdzie on zastosowanie wszędzie tam, gdzie istotną rolę odgrywa ilość dostępnego miejsca – gniazdko umiejscowione za szafą bądź biurkiem w końcu zostanie wykorzystane. Dodatkowo, adapter po podłączeniu do podwójnego kontaktu nie przysłoni drugiego gniazdka, co często ma miejsce w przypadku konstrukcji o większych wymiarach.

Tenda PH3

Co ważne, małe rozmiary transmitera nie przeszkodziły w osiągnięciu w naszych testach świetnych wyników wydajności. Adaptery bardzo dobrze poradziły sobie w próbach kopiowania plików pomiędzy dwoma komputerami. Pojedynczy port Gigabit Ethernet pozwoli na podłączenie tylko jednego urządzenia, ale rozmiar adapterów po prostu nie pozwala na więcej. Niewątpliwym atutem zestawu Tenda PH3 jest jego cena: to jeden z najtańszych modeli spośród wszystkich przetestowanych konstrukcji. Tak jak w przypadku modelów marki TP-Link, również firma Tenda przygotowała aplikację, której najważniejszą funkcją jest aktualizacja oprogramowania adaptera oraz przegląd stanu sieci PowerLine. Zestaw ten nie jest więc tak uniwersalny i funkcjonalny, jak nasza główna rekomendacja, ale przynajmniej zmieści się wszędzie tam, gdzie nie mieszczą się inne urządzenia tego typu.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Tenda PH3
od 153 zł
153 zł*
Idź do sklepu
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

Jak testujemy zestawy PowerLine?

Powyższe rekomendacje są efektem szczegółowych testów przeprowadzonych w naszym laboratorium. Wykonaliśmy je na 23. modelach zestawów PowerLine, a wyniki naszych szczegółowych testów możecie znaleźć w artykule opublikowanym na PCLab.pl. Testy przebiegały w następujący sposób:

  • Test objął sześć punktów pomiarowych w dwóch lokalizacjach (w każdej po trzy). Lokalizacja pierwsza to mieszkanie o powierzchni 50 m2, a lokalizacja druga to jednopiętrowy dom o powierzchni 120 m2 z przydomowym ogródkiem, w którym stoi altana oddalona od domu o 40 m.
  • Test w obu lokalizacjach został przeprowadzony pomiędzy dwoma komputerami podłączonymi do adapterów. Adaptery komunikowały się ze sobą za pośrednictwem przewodów sieci elektrycznej. W mieszkaniu cała sieć została wymieniona na nową: użyto przewodów trójżyłowych. Sieć w domu nie jest pierwszej nowości i została oparta na przewodach dwużyłowych, bez uziemienia. Całość komunikacji przebiegała w obrębie jednej fazy. Testy prędkości kopiowania plików wykonaliśmy w obu kierunkach.
  • Wykonany został też test z wykorzystaniem 15-metrowego kabla, który sprawdzał prędkość połączenia bez wpływu czynników zewnętrznych.
  • Pomiar poboru energii został przeprowadzony w dwóch sytuacjach: tryb czuwania i transfer danych.
PowerLine zestawy

Kiedy warto kupić adapter PowerLine zamiast routera Wi-Fi i na co zwrócić uwagę

Prostota i elastyczność to cechy doskonale opisujące standard PowerLine. Wystarczy kilka prostych kroków (umieścić adaptery w gniazdku, podłączyć przewody, sparować transmitery), aby w mgnieniu oka zapewnić urządzeniom łączność z internetem. PLC sprawdzi się wszędzie tam, gdzie z różnych powodów nie można sobie pozwolić na przeciągnięcie klasycznej „skrętki”, a także w sytuacjach, gdy duża liczba okolicznych sieci bezprzewodowych bądź grube mury utrudniają prawidłowe działanie Wi-Fi.

Na rynku spotkać możemy urządzenia w dwóch kompatybilnych ze sobą standardach: HomePlug AV i HomePlug AV2. Pierwszy oferuje maksymalną prędkości transmisji 500 Mb/s lub 600 Mb/s (starsze urządzenia działały z prędkością 200 Mb/s). Adaptery zgodne z HomePlug AV2 zapewniają następujące prędkości połączeń: 1000 Mb/s, 1200 Mb/s, 1300 Mb/s, 2000 Mb/s. Wybranie teoretycznie najszybszego zestawu nie zawsze zagwarantuje wysokie osiągi, gdyż bezpośredni wpływ na szybkość ma jakość instalacji elektrycznej. Najszybsze transfery osiągniesz w instalacjach wykorzystujących wszystkie trzy linie sieci elektrycznej. Gdy nie jesteś pewien stanu instalacji i ilości używanych żył, to lepszym wyborem będą adaptery, które domyślnie korzystają tylko z przewodu fazowego i neutralnego. Jak pokazały nasze testy, w dwużyłowych instalacjach elektrycznych radzą sobie one lepiej niż te, które potrafią wykorzystać także przewód ochronny.

Wielkość sieci PowerLine można szybko poszerzyć. Wystarczy zakupić kolejny adapter, sparować go już z posiadanymi i... rozpocząć surfowanie po internecie. Należy pamiętać o jednym – adaptery PLC powinny zostać podłączone do gniazdek na tej samej fazie, gdyż daje to fizyczne połączenie między nimi. Aby uniknąć kłopotów z działaniem urządzeń, najczęściej objawiających się spadkiem wydajności, producenci odradzają umieszczanie ich w listwach przeciwprzepięciowych, przedłużaczach lub zasilaczach UPS. W związku z tym, jeśli w danym pomieszczeniu jest niewiele wolnych gniazdek, to warto wybrać adapter ze zintegrowanym gniazdkiem. Do poprawnego działania adapterów nie jest wymagane dodatkowe oprogramowanie. Niektórzy z producentów, między innymi AVM, Tenda czy TP-Link, zapewniają narzędzia umożliwiające aktualizację oprogramowania układowego, sterowanie mechanizmem QoS czy pomoc w przeglądzie stanu sieci PowerLine. Dostarczane informacje o szybkości połączenia pomiędzy transmiterami można wykorzystać do znalezienia miejsc, które zapewnią najlepszą wydajność.

Inne adaptery PowerLine

Nasza rekomendacje zostały oparte na teście, którego wyniki odnajdziesz w artykule Gdzie Wi-Fi nie może, tam PLC pomoże. Oprócz samego testu w artykule umieszczono obszerną charakterystykę każdego z zestawów, na którą składają się zdjęcia, opis budowy urządzenia oraz możliwości oprogramowania. Spośród 23 urządzeń wybraliśmy te, które wyróżnił się najbardziej. Nie oznacza to jednak, że pozostałe adaptery nie mają nic do zaoferowania. Powiadają, że „Diabeł tkwi w szczegółach” i to one miały wpływ na ostateczny wybór. Każdy z producentów ma w swoim portfolio urządzenia tego typu, które mogą stanowić alternatywę dla tych opisanych powyżej.

  • TP-Link TL-PA7010P Kit – to tak naprawdę nasza główna rekomendacja z jednym portem sieciowym. W przeprowadzonych testach wyższą notę uzyskał właśnie ten zestaw, ale rekomendowany produkt w bardzo niewielkim stopniu od niego odstawał, więc o przyznaniu rekomendacji zestawowi 7020P zdecydował dodatkowy interfejs sieciowy.
  • TP-Link TL-PA8010P Kit – zestaw pozwala na uzyskanie trochę szybszych transferów niż nasza rekomendacja, ale jest jeden warunek – pełnia możliwości zostanie osiągnięta jedynie w instalacjach elektrycznych wykorzystujących wszystkie trzy linie sieci elektrycznej (przewód fazowy L, neutralny N oraz przewód ochronny PE). Niedotrzymanie tego warunku nie aktywuje funkcji MIMO odpowiedzialnej za wzrost prędkości połączeń pomiędzy urządzeniami. Jeśli jesteś pewny jakości swojej instalacji elektrycznej i potrzebujesz jak najszybszych transferów, to zestaw ten nie jest złym wyborem.
  • TP-Link TL-PA4010 Kit oraz FRITZ!Powerline 510E Set – niewielkie zestawy konkurujące z rekomendowanym zestawem marki Tenda, ale prędkości połączeń pomiędzy samymi adapterami jak i urządzeniami końcowymi są niższe. Użyty pojedynczy interfejs Fast Ethernet (100 Mb/s) skutecznie ogranicza komunikację.
  • Tenda PH6 – najmniejszy zestaw ze zintegrowanym gniazdkiem i o przyzwoitej wydajności. Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz takie połączenie, to nie będziesz zawiedziony. Jeśli jednak rozmiar adaptera nie jest dla Ciebie problemem, to polecany zestaw TP-Linka jest lepszym wyborem.