Ostatnia aktualizacja: 17 października 2018
Historia aktualizacji
17 paź 2018Pierwsza publikacja

W dużych domach i mieszkaniach nader częstym problemem jest zapewnienie urządzeniom mobilnym dostępu do Wi-Fi w każdym zakamarku wszystkich pomieszczeń. Zasięg Wi-Fi może zwiększyć repeater, lecz w dużych domach to rozwiązanie może nie wystarczyć. Wybawieniem w takiej sytuacji są adaptery PowerLine z Wi-Fi, które komunikują się z routerem przy użyciu przewodów instalacji elektrycznej. Z naszych testów wynika, że najlepszym rozwiązaniem tego typu jest zestaw adapterów Powerline D-Link COVR-P2502.

PowerLine z Wi-Fi zamiast repeatera, główna rekomendacja: D-Link COVR-P2502 – najlepsza wydajność i funkcjonalność

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Standard PLC
HomePlug AV2 1300 Mb/s
Ethernet
3 × 1 Gb/s
Wymiary (sz × w × g)
68 × 140 × 47 mm
Zintegrowane gniazdko
Nie
Wi-Fi
5 GHz do 867 Mb/s
2,4 GHz do 300 Mb/s

Z naszych testów wynika, że D-Link COVR-P2502 to jedne z najszybszych adapterów PowerLine na rynku. Dzięki obsłudze standardu HomePlug AV2 i mechanizmowi MIMO maksymalna prędkość połączenia adapterów D-Link COVR-P2502 przez sieć elektryczną wynosi 1300 Mb/s – choć największą prędkość transferu danych uzyskamy jedynie w 3-żyłowych instalacjach elektrycznych. Niespotykaną u konkurencji cechą rekomendowanego zestawu jest możliwość ustanowienia bezprzewodowego połączenia z każdym z adapterów, a nie tylko z jednym z nich.

Oba adaptery tworzą system Hybrid Whole Home Powerline Wi-Fi (jest to jeden z wariantów tzw. systemu Mesh), którego zadaniem jest zapewnienie szybkiej łączności bezprzewodowej na całym obszarze objętym działaniem urządzeń. Największą zaletą systemów Mesh jest jedna i spójna sieć Wi-Fi, dzięki czemu urządzenia przenośne są automatycznie podłączane do nadajnika o mocniejszym sygnale. Oznacza, to że poruszając się po domu ze swoim smartfonem, telefon w pełni automatycznie zmienia punkt dostępowy na najszybszy. Przewaga tego rozwiązania nad repeaterem polega też na tym, że dzięki tej hybrydzie Powerline i Wi-Fi i nie trzeba się przejmować utratą zasięgu, bądź zmniejszenie prędkości przesyłu danych – urządzenia bezprzewodowe wykorzystują fale radiowe, zaś adaptery dane pomiędzy sobą przesyłają przewodami elektrycznymi, co poprawia jakość dostępu do sieci.

COVR-P2502

Wbudowany punkt dostępowy jest dwuzakresowy, czyli pozwala na komunikację w paśmie 2,4 GHz (z szybkością do 300 Mb/s) lub w paśmie 5 GHz (z szybkością do 867 Mb/s). D-Link COVR-P2502, dzięki funkcji Smart Steering, potrafi równoważyć obciążenie pomiędzy pasmami 2,4 GHz i 5 GHz, a funkcja MU-MIMO dba o zmniejszanie opóźnień związanych z obsługą wielu bezprzewodowych klientów – o ile  również obsługują MU-MIMO – co ma znaczenie na przykład dla graczy. Inaczej mówiąc, funkcja punktu dostępowego Wi-Fi jest zaimplementowana w tych adapterach bardzo porządnie i z pewnością zadowoli posiadaczy nowoczesnych smartfonów i notebooków.

Jest jeszcze jedna funkcjonalność, która miała wpływ na przyznanie temu zestawowi rekomendacji – każdy z adapterów posiada trzy interfejsy Gigabit Ethernet. D-Link COVR-P2502 sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie wielu urządzeniom znajdującym się w niewielkiej odległości od siebie i wyposażonym w port Ethernet trzeba zapewnić połączenie z siecią. Miejscem takim jest np. salon. Telewizor, system kina domowego, odtwarzacz Blu-ray, konsola – to tylko przykład kilku salonowych urządzeń, które mogą wymagać podłączenia do sieci.

D-Link COVR-P2502 złożone antenki

Inni producenci w ofercie posiadają podobne urządzenia, ale żadne nie jest tak wszechstronne, jak ta główna rekomendacja. Cena zestawu jest wysoka, ale uzasadniona świetnie działającymi w praktyce zaawansowanymi funkcjami i bardzo wysoką wydajnością, którą potwierdziliśmy testami. Do dużych domów, w których trzeba zapewnić bezproblemowe połączenie z siecią – zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo – trudno o coś lepszego i wygodniejszego.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
D-Link COVR-P2502
od 321 zł

PowerLine z Wi-Fi zamiast repeatera, alternatywa: Fritz! Powerline 1240E – tańszy zestaw dla osób z wolniejszym łączem

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Standard PLC
HomePlug AV2 1200 Mb/s
Ethernet
1 × 1 Gb/s
Wymiary (sz × w × g)
67 × 114 × 27 mm
Zintegrowane gniazdko
Nie
Wi-Fi
2,4 GHz do 300 Mb/s

O ile pasmo 2,4 GHz jest dostępne właściwie w każdym urządzeniu, to w przypadku częstotliwości 5 GHz sytuacja się komplikuje, bo jeszcze nie każdy notebook, smartfon, czy telewizor ma kartę sieciową pracującą w paśmie 5 GHz. Decydując się na adapter PLC z Wi-Fi warto sprawdzić pod tym kątem swoje urządzenia. Na zakup tańszego zestawu Powerline mogą się zdecydować również osoby z łączem o przepustowości kilkudziesięciu megabitów, bo takim osobom szybszy, dwuzakresowy adapter PLC przyspieszy jedynie komunikację między urządzeniami w sieci domowej, a nie ze światem zewnętrznym.

Wśród tańszych, jednozakresowych adapterów Powerline, w czasie naszych testów wyróżnił się zestaw FRITZ!Powerline 1240E Set. Największą jego zaletą jest wydajność, bo w testach najlepiej w swojej klasie sprzętu poradził sobie z kopiowaniem plików poprzez sieć Powerline. Oba adaptery zostały wyposażone w pojedynczy port Gigabit Ethernet, a maksymalna prędkość połączenia pomiędzy urządzeniami wynosi 1200 Mb/s (standard HomePlug AV2 1200). Tak jak nasza główna rekomendacja, tak i ten zestaw oferuje funkcję MIMO, czyli do wykorzystania pełni jego potencjału niezbędna jest 3-przewodowa instalacja elektryczna.

Fritz 1240E

Wzorowa praca w zakresie częstotliwości 2,4 GHz oraz świetne wyniki w teście zasięgu i mocy rozgłaszanej sieci bezprzewodowej czynią z tego zestawu niezwykle udany produkt – szczególnie w kontekście ceny. FRITZ!Powerline 1240E Set sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wykorzystywana jest łączność radiowa w standardzie 802.11n, a nie 802.11 ac. „Wisienką na torcie” jest dostarczone wraz z urządzeniem oprogramowanie, które zapewnia szerokie możliwości konfiguracji.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Fritz! Powerline 1240E
od 466 zł

Jak testujemy zestawy PowerLine?

Powyższe rekomendacje są efektem szczegółowych testów przeprowadzonych w naszym laboratorium. Wykonaliśmy je na 23. modelach zestawów PowerLine. Testy przebiegały w następujący sposób:

 • Test objął sześć punktów pomiarowych w dwóch lokalizacjach (w każdej po trzy). Lokalizacja pierwsza to mieszkanie o powierzchni 50 m2, a lokalizacja druga to jednopiętrowy dom o powierzchni 120 m2 z przydomowym ogródkiem, w którym stoi altana oddalona od domu o 40 m.
 • Test w obu lokalizacjach został przeprowadzony pomiędzy dwoma komputerami podłączonymi do adapterów. Adaptery komunikowały się ze sobą za pośrednictwem przewodów sieci elektrycznej. W mieszkaniu cała sieć została wymieniona na nową: użyto przewodów trójżyłowych. Sieć w domu nie jest pierwszej nowości i została oparta na przewodach dwużyłowych, bez uziemienia. Całość komunikacji przebiegała w obrębie jednej fazy. Testy prędkości kopiowania plików wykonaliśmy w obu kierunkach.
 • Wykonany został też test z wykorzystaniem 15-metrowego kabla, który sprawdzał prędkość połączenia bez wpływu czynników zewnętrznych.
 • Pomiar mocy i stabilności sygnału został przeprowadzony z 5-sekundowym odstępem, a czas całego pomiaru to 5 minut. Test stabilności sygnału objął lokalizację pierwszą, a pomiar mocy sygnału został wykonany w obu.
 • Test prędkości odbierania plików pomiędzy dwoma komputerami objął również połączenie bezprzewodowe. Został wykonany w mieszkaniu.
 • Pomiar poboru energii został przeprowadzony w dwóch sytuacjach: tryb czuwania i transfer danych.
Reszta

Dlaczego warto kupić adapter PowerLine z Wi-Fi do dużego domu/mieszkania i na co zwrócić uwagę

Wykorzystanie obecnego w każdym domu okablowania elektrycznego jest bezsprzecznie największym atutem techniki PowerLine. Dzięki temu PLC sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest położenie przewodów internetowych, np. w wynajmowanym mieszkaniu, w którym właściciel nie godzi się na prace budowlane. Rozwiązanie to jest też dobrą alternatywą dla połączeń bezprzewodowych w miejscach, w których coraz większa liczba i zagęszczenie sieci Wi-Fi negatywnie wpływa na szybkość transmisji danych. Inaczej mówiąc, powinni się nim zainteresować mieszkańcy wielopiętrowych bloków w dużych aglomeracjach. O czym trzeba jednak pamiętać? Że oparta na adapterach PoweLine sieć najlepiej funkcjonuje w obrębie jednej fazy w trójżyłowych instalacjach elektrycznych.

Osoby, które w dużym domu/mieszkaniu chcą zapewnić sobie nie tylko sprawne połączenie przewodowe, ale też bezprzewodowe, powinny rozważyć zakup adaptera PowerLine z funkcją punktu dostępowego Wi-Fi, świetnie zastępującego repeater. Adapter umieszczony w pokoju zapewni silny i stabilny sygnał rozgłaszanej sieci bezprzewodowej. Wybierając go trzeba pamiętać o tym, że standard łączności bezprzewodowej wpłynie na prędkość połączenia. Jeśli zależy Ci na jak największej szybkości przesyłania danych, a Twoje notebooki i smartfony są wyposażone w moduł Wi-Fi ac, to zdecydowanie warto dopłacić do dwuzakresowych adapterów rozgłaszających sieć Wi-Fi ac. Również szybkość posiadanego łącza determinuje wybór odpowiedniego zestawu PowerLine. Przed kupnem warto dokładnie sprawdzić jego parametry. Dobór urządzeń w pełni wykorzystujących połączenie do 100 Mb/s jest najprostszy, bo z tym poradzą sobie nawet tańsze, jednozakresowe adaptery PowerLine. Łącza o prędkościach powyżej 100 Mb/s stawiają przed sprzętem wyższe wymagania. Aby cieszyć się pełnią ich możliwości adaptery muszą obsługiwać pasmo 5 GHz – transmiter jednozakresowy 2,4 GHz się nie sprawdzi. W przypadku tradycyjnych połączeń przewodowych koniecznością jest też wtedy obecność interfejsu Gigabit Ethernet.

Inne adaptery PowerLine

Nasza rekomendacje zostały oparte na teście, którego wyniki odnajdziesz w artykule Gdzie Wi-Fi nie może, tam PLC pomoże. Oprócz samego testu w artykule umieszczono obszerną charakterystykę każdego z zestawów, na którą składają się zdjęcia, opis budowy urządzenia oraz możliwości oprogramowania. Spośród 23 urządzeń wybraliśmy te, które wyróżnił się najbardziej. Nie oznacza to jednak, że pozostałe adaptery nie mają nic do zaoferowania. Powiadają, że „Diabeł tkwi w szczegółach” i to one miały wpływ na ostateczny wybór. Każdy z producentów ma w swoim portfolio urządzenia tego typu, które mogą stanowić alternatywę dla tych opisanych powyżej.

 • Asus Powerline PL-AC56 – cechą charakterystyczną tego modelu są dwie spore odłączane anteny. To jedyne takie urządzenie w stawce. 1200 Mb/s przez sieć elektryczną, te same prędkości połączeń bezprzewodowych (2,4 GHz 300 Mb/s plus 5 GHz 867 Mb/s) co rekomendacja, trzy porty Gigabit Ethernet oraz obecność zintegrowanego gniazdka elektrycznego to atuty zestawu, który jednak w praktyce nie jest aż tak szybki i funkcjonalny, jak główna rekomendacja.
 • TP-Link TL-WPA8630P Kit – to jedyny model z przetestowanych, który oferuje prędkość 450 Mb/s w paśmie 2,4 GHz, trzy porty Gigabit Ethernet, standard HomePlug AV2 1300 Mb/s oraz zintegrowane gniazdko elektryczne w obu adapterach. Warto go więc rozważyć, jeśli ma się mało gniazdek elektrycznych i korzysta głównie z sieci 2,4 GHz.
 • Netgear PLW1000 – to najtańszy zestaw umożliwiający komunikację radiową przy wykorzystaniu fal o częstotliwości 5 GHz, co zostało okupione parametrami urządzenia (Wi-Fi – 150 Mb/s (2,4 GHz) + 433 Mb/s (5 GHz); PowerLine – HomePlug AV2 1000 Mb/s; po jednym porcie Gigabit Ethernet). Mocny punkt urządzenia, to bardzo solidna konstrukcja i niezwykła dbałość o jakość wykonania – układy odpowiedzialne za pracę transmitera w żadnym z zestawów nie zostały tak pieczołowicie zabezpieczone.
 • Tenda PH5 – bardzo dobre wyniki w teście mocy i stabilności sygnału radiowego, to niewątpliwie zasługa dwóch zewnętrznych anten (to jedna z niewielu takich konstrukcji). Niezłe wyniki w testach kopiowania plików pomiędzy adapterami, dwa interfejsy Gigabit Ethernet w połączeniu z ceną sprawiają, że zestaw jest niezwykle atrakcyjną propozycją dla mniej wymagających.
 • Zestawy Asus PL-N12 oraz TP-Link TL-WPA4220. Pierwszy z nich oferuje prędkość połączenia pomiędzy transmiterami na poziomie 500 Mb/s, zaś drugi podwyższa ją do 600 Mb/s. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie łącze dostępowe nie przekracza 100 Mb/s. Zastosowanie ich w szybszych sieciach spowoduje, że będą „wąskim gardłem” ograniczającym prędkość połączenia z siecią Internet. W obu zestawach odnajdziemy po jednym adapterze ze zintegrowanym punktem dostępowym o prędkości do 300 Mb/s i dwóch interfejsach FastEthernet. Ponadto model TP-Link pokazał się z bardzo dobrej strony na najdłuższym dystansie pomiarowym nie dając rywalom żadnych szans.