Ostatnia aktualizacja: 4 lipca 2019
Historia aktualizacji
4 lip 2019

Zmiana głównej rekomendacji z niemal niedostępnego w sklepach zestawu D-Link COVR-P2502 na zestaw TP-Link TL-WPA8630P.

17 paź 2018Pierwsza publikacja

W dużych domach i mieszkaniach nader częstym problemem jest zapewnienie urządzeniom mobilnym dostępu do Wi-Fi w każdym zakamarku wszystkich pomieszczeń. Zasięg Wi-Fi może zwiększyć repeater, lecz w dużych domach to rozwiązanie może nie wystarczyć. Wybawieniem w takiej sytuacji są adaptery PowerLine z Wi-Fi, które komunikują się z routerem przy użyciu przewodów instalacji elektrycznej. Z naszych testów wynika, że najlepszym rozwiązaniem tego typu jest zestaw adapterów PowerLine TP-Link TL-WPA8630P Kit.

PowerLine z Wi-Fi zamiast repeatera, główna rekomendacja: TP-Link TL-WPA8630P Kit – najlepsza wydajność i funkcjonalność

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Standard PLC
HomePlug AV2 1300 Mb/s
Ethernet
3+1 × 1 Gb/s
Wymiary (sz × w × g)
72 × 131 × 42
Zintegrowane gniazdko
Tak
Wi-Fi
5 GHz 867 Mb/s
2,4 GHz 450 Mb/s

Zestaw ten składa się z dwóch adapterów: TL-PA8010P oraz TL-WPA8630P. Pierwszy z nich to najlepszy przetestowany przez nas adapter bez modułu radiowego, a dopiero ten drugi zapewnia łączność Wi-Fi. Wbudowany punkt dostępowy jest dwuzakresowy i pozwala na komunikację w paśmie 2,4 GHz (z szybkością do 450 Mb/s) lub przy wykorzystaniu częstotliwości 5 GHz (z szybkością do 867 Mb/s). Adapter okazał się liderem w naszych testach szybkości kopiowania plików poprzez łącze bezprzewodowe. Ale zalety tego zestawu nie kończą się na szybkości. TP-Link TL-WPA8630P jest adapterem, który znalazł się w czołówce urządzeń najmocniej rozgłaszających sieć bezprzewodową, dzięki czemu jest w stanie zapewnić silny i stabilny sygnał sieci radiowej na dużym obszarze.

TL-WPA8630P

W zestawie tym bardzo sprawnie działa też komunikacja przewodowa, oczywiście przez sieć elektryczną. Adaptery wykorzystują technikę HomePlug AV2 i MIMO, dzięki czemu zapewniają transmisję danych z prędkością do 1300 Mb/s. Maksymalne prędkości transferu danych uzyskamy jedynie w instalacjach elektrycznych 3-żyłowych. Nie oznacza to jednak, że w domach/mieszkaniach, w których instalację elektryczną oparto na dwóch przewodach, zestaw adapterów działać nie będzie. Przeprowadzone testy w dwóch lokalizacjach z zupełnie różną instalacją elektryczną (mieszkanie – nowa, oparta na trzech przewodach; dom – tylko dwa przewody) potwierdzają, że polecany zestaw TP-Linka gwarantuje szybkie transfery niezależnie od stanu i rodzaju instalacji elektrycznej. Dzięki temu jest on bardzo uniwersalny. TP-Link TL-WPA8630P został wyposażony w aż trzy interfejsy Gigabit Ethernet, zaś TL-PA8010P w jeden. Zestaw sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie trzeba zapewnić połączenie z siecią wielu urządzeniom wyposażonym w port Ethernet. Oba  adaptery mają też zintegrowane gniazdko elektryczne. Niestety, duża liczba portów i gniazdko sprawiają, że adapter bezprzewodowy TP-Linka jest jednym z największych na rynku, więc nie sprawdzi się w miejscach, gdzie wokół gniazda elektrycznego jest mało miejsca. Na szczęście jest to właściwie jedyna wada tego zestawu.

TL-WPA8630P solo

Adapter rozgłaszający sieć Wi-Fi jest w pełni konfigurowalny, zmiana ustawień następuje po połączeniu z panelem urządzenia (analogicznie jak w przypadku routera). Intuicyjny interfejs wraz z systemem podpowiedzi nie sprawi problemów osobom nie mającym do tej pory styczności z techniką PLC. Zestaw dostępnych opcji wybiega od tego, co ma do zaoferowania konkurencja (m.in. harmonogram rozgłaszania sieci radiowych, kontrola rodzicielska, sieć gościnna) sprawiając, że zaspokoi on gusta najbardziej wymagających użytkowników. Podsumowując, świetna funkcjonalność, bardzo wysoka wydajność, duża moc rozgłaszanej sieci bezprzewodowej i sprawne działanie niezależnie od stanu sieci elektrycznej sprawiają, że zestaw TP-Link TL-WPA8630P jest najlepszym dostępnym na rynku zestawem PLC z Wi-Fi.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

PowerLine z Wi-Fi zamiast repeatera, główna rekomendacja: TP-Link TL-WPA4220 Kit – tańszy zestaw dla osób z wolniejszym łączem

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Standard PLC
HomePlug AV 600 Mb/s
Ethernet
2+1 100 Mb/s
Wymiary (sz × w × g)
54 × 94 × 40
Zintegrowane gniazdko
Nie
Wi-Fi
5 GHz 867 Mb/s
2,4 GHz 450 Mb/s

TP-Link TL-WPA4220 Kit to jeden z najtańszych zestawów PLC z Wi-Fi na rynku. Stanowi idealny wybór dla osób, które potrzebują wyeliminować problemy z zasięgiem Wi-Fi w dużym domu (lub w odległej ogródkowej altanie) i nie mają dużych wymagań dotyczących szybkości połączenia. Zestaw ten pokazał się z bardzo dobrej strony na najdłuższym przetestowanym przez nas dystansie pomiarowym, w którym instalacja elektryczna nie jest pierwszej nowości i oparta w części na przewodach dwużyłowych. Inaczej mówiąc: tam, gdzie większość (często dużo droższej) konkurencji już nie była w stanie nawiązać połączenia między adapterami, tanie i małe adaptery TP-Linka nadal przesyłały między sobą dane. Pod tym względem to prawdziwi rekordziści.

TL-WPA4220

Jednak jeszcze raz podkreślamy, że niska cena jest tu okupiona niewielką wydajnością. Brak obsługi MIMO, brak gigabitowych portów RJ-45, zaledwie jednozakresowy moduł Wi-Fi – wszystko to sprawia, że zestawu tego nie powinny brać pod uwagę osoby z szybkim łączem dostępowym do internetu, ani osoby mieszkające w gęsto zamieszkanych osiedlach bloków, w których znajduje się dużo sieci pracujących w paśmie 2,4 GHz. Jeśli jednak priorytetem dla Ciebie jest niska cena i możliwość udostępnienia sieci w naprawdę odległym miejscu, to w takiej sytuacji zestaw ten nie ma sobie równych.

TL-WPA4220 Ethernet
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jak testujemy zestawy PowerLine?

Powyższe rekomendacje są efektem szczegółowych testów przeprowadzonych w laboratorium testowym serwisów PCLab.pl i KomputerŚwiat.pl. Do tej pory przetestowaliśmy ponad 20 różnych zestawów PowerLine. Nasze testy tych urządzeń przebiegają w następujący sposób:

 • Test objął sześć punktów pomiarowych w dwóch lokalizacjach (w każdej po trzy). Lokalizacja pierwsza to mieszkanie o powierzchni 50 m2, a lokalizacja druga to jednopiętrowy dom o powierzchni 120 m2 z przydomowym ogródkiem, w którym stoi altana oddalona od domu o 40 m.
 • Test w obu lokalizacjach został przeprowadzony pomiędzy dwoma komputerami podłączonymi do adapterów. Adaptery komunikowały się ze sobą za pośrednictwem przewodów sieci elektrycznej. W mieszkaniu cała sieć została wymieniona na nową: użyto przewodów trójżyłowych. Sieć w domu nie jest pierwszej nowości i została oparta na przewodach dwużyłowych, bez uziemienia. Całość komunikacji przebiegała w obrębie jednej fazy. Testy prędkości kopiowania plików wykonaliśmy w obu kierunkach.
 • Wykonany został też test z wykorzystaniem 15-metrowego kabla, który sprawdzał prędkość połączenia bez wpływu czynników zewnętrznych.
 • Pomiar mocy i stabilności sygnału został przeprowadzony z 5-sekundowym odstępem, a czas całego pomiaru to 5 minut. Test stabilności sygnału objął lokalizację pierwszą, a pomiar mocy sygnału został wykonany w obu.
 • Test prędkości odbierania plików pomiędzy dwoma komputerami objął również połączenie bezprzewodowe. Został wykonany w mieszkaniu.
 • Pomiar poboru energii został przeprowadzony w dwóch sytuacjach: tryb czuwania i transfer danych.
Reszta

Dlaczego warto kupić adapter PowerLine z Wi-Fi do dużego domu/mieszkania i na co zwrócić uwagę

Wykorzystanie obecnego w każdym domu okablowania elektrycznego jest bezsprzecznie największym atutem techniki PowerLine. Dzięki temu PLC sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest położenie przewodów internetowych, np. w wynajmowanym mieszkaniu, w którym właściciel nie godzi się na prace budowlane. Rozwiązanie to jest też dobrą alternatywą dla połączeń bezprzewodowych w miejscach, w których coraz większa liczba i zagęszczenie sieci Wi-Fi negatywnie wpływa na szybkość transmisji danych. Inaczej mówiąc, powinni się nim zainteresować mieszkańcy wielopiętrowych bloków w dużych aglomeracjach. O czym trzeba jednak pamiętać? Że oparta na adapterach PoweLine sieć najlepiej funkcjonuje w obrębie jednej fazy w trójżyłowych instalacjach elektrycznych.

Osoby, które w dużym domu/mieszkaniu chcą zapewnić sobie nie tylko sprawne połączenie przewodowe, ale też bezprzewodowe, powinny rozważyć zakup adaptera PowerLine z funkcją punktu dostępowego Wi-Fi, świetnie zastępującego repeater. Adapter umieszczony w pokoju zapewni silny i stabilny sygnał rozgłaszanej sieci bezprzewodowej. Wybierając go trzeba pamiętać o tym, że standard łączności bezprzewodowej wpłynie na prędkość połączenia. Jeśli zależy Ci na jak największej szybkości przesyłania danych, a Twoje notebooki i smartfony są wyposażone w moduł Wi-Fi ac, to zdecydowanie warto dopłacić do dwuzakresowych adapterów rozgłaszających sieć Wi-Fi ac. Również szybkość posiadanego łącza determinuje wybór odpowiedniego zestawu PowerLine. Przed kupnem warto dokładnie sprawdzić jego parametry. Dobór urządzeń w pełni wykorzystujących połączenie do 100 Mb/s jest najprostszy, bo z tym poradzą sobie nawet tańsze, jednozakresowe adaptery PowerLine. Łącza o prędkościach powyżej 100 Mb/s stawiają przed sprzętem wyższe wymagania. Aby cieszyć się pełnią ich możliwości adaptery muszą obsługiwać pasmo 5 GHz – transmiter jednozakresowy 2,4 GHz się nie sprawdzi. W przypadku tradycyjnych połączeń przewodowych koniecznością jest też wtedy obecność interfejsu Gigabit Ethernet.

Inne adaptery PowerLine

Spośród przetestowanych przez nas zestawów PowerLine wybraliśmy te, które wyróżnił się najbardziej. Nie oznacza to jednak, że pozostałe adaptery nie mają nic do zaoferowania. Powiadają, że „Diabeł tkwi w szczegółach” i to one miały wpływ na ostateczny wybór. Każdy z producentów ma w swoim portfolio urządzenia tego typu, które mogą stanowić alternatywę dla tych opisanych powyżej.

 • D-Link COVR-P2502 – lider w przeprowadzonych testach prędkości kopiowania plików. Unikatowa funkcja sieci Mesh sprawia, że poruszając się po domu ze swoim smartfonem, telefon w pełni automatycznie zmienia punkt dostępowy na najszybszy (oba adaptery składające się na zestaw wyposażono w moduł łączności radiowej standardu AC1200). Obecność w każdym z transmiterów trzech interfejsów Gigabit Ethernet jest dodatkowym atutem. Krótko mówiąc, jest to najlepszy przetestowany przez nas zestaw PowerLine. Niestety, właściwie całkowicie zniknął z polskich sklepów. Jeśli jednak uda Ci się go gdzieś znaleźć lub lubisz zakupy na niemieckim Amazonie, to zdecydowanie warto go kupić.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Asus Powerline PL-AC56 – cechą charakterystyczną tego modelu są dwie spore odłączane anteny. To jedyne takie urządzenie w stawce. 1200 Mb/s przez sieć elektryczną, te same prędkości połączeń bezprzewodowych (2,4 GHz 300 Mb/s plus 5 GHz 867 Mb/s) co rekomendacja, trzy porty Gigabit Ethernet oraz obecność zintegrowanego gniazdka elektrycznego to atuty zestawu, który jednak w praktyce nie jest aż tak szybki i funkcjonalny, jak główna rekomendacja.
 • TP-Link TL-WPA8630P Kit – to jedyny model z przetestowanych, który oferuje prędkość 450 Mb/s w paśmie 2,4 GHz, trzy porty Gigabit Ethernet, standard HomePlug AV2 1300 Mb/s oraz zintegrowane gniazdko elektryczne w obu adapterach. Warto go więc rozważyć, jeśli ma się mało gniazdek elektrycznych i korzysta głównie z sieci 2,4 GHz.
 • Netgear PLW1000 – to najtańszy zestaw umożliwiający komunikację radiową przy wykorzystaniu fal o częstotliwości 5 GHz, co zostało okupione parametrami urządzenia (Wi-Fi – 150 Mb/s (2,4 GHz) + 433 Mb/s (5 GHz); PowerLine – HomePlug AV2 1000 Mb/s; po jednym porcie Gigabit Ethernet). Mocny punkt urządzenia, to bardzo solidna konstrukcja i niezwykła dbałość o jakość wykonania – układy odpowiedzialne za pracę transmitera w żadnym z zestawów nie zostały tak pieczołowicie zabezpieczone.
 • Tenda PH5 – bardzo dobre wyniki w teście mocy i stabilności sygnału radiowego, to niewątpliwie zasługa dwóch zewnętrznych anten (to jedna z niewielu takich konstrukcji). Niezłe wyniki w testach kopiowania plików pomiędzy adapterami, dwa interfejsy Gigabit Ethernet w połączeniu z ceną sprawiają, że zestaw jest niezwykle atrakcyjną propozycją dla mniej wymagających.
 • Asus PL-N12 – bardzo podobna klasa urządzenia co TP-Link TL-WPA4220, jednak zestaw ten jest trochę wolniejszy i nie działa aż tak dobrze na dłuższych dystansach, więc w ostatecznym rozrachunku to TP-Link jest lepszym wyborem.
 • Fritz! Powerline 1240E – świetne wyniki w teście zasięgu i mocy rozgłaszanej sieci bezprzewodowej oraz wzorowa praca w zakresie częstotliwości 2,4 GHz. „Wisienką na torcie” jest dostarczone wraz z urządzeniem oprogramowanie, które na tle pozostałych konstrukcji zapewnia znacznie szersze możliwości konfiguracji. Niestety, tak jak sprzęt D-Linka, bardzo trudno go znaleźć w jakimkolwiek sklepie.