Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2020
Historia aktualizacji
14 lip 2020Pierwsza publikacja

Szybkie łącze dostępowe do internetu jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, bo nie dość, że obecnie więcej osób pracuje i uczy się z domu, to na dodatek o dostęp do sieci walczy coraz więcej domowych urządzeń. Dlatego wiele osób przypomina sobie o istnieniu routera, bo dotychczasowy przestaje być wystarczający. Decydując się na nowy router warto myśleć przyszłościowo i zakupić taki, który potrzeby zaspokoi na wiele lat. Z tego powodu warto rozważyć zakup routera obsługującego standard Wi-Fi 6/Wi-Fi ax. Co zmienia nowa wersja WI-Fi i które routery Wi-Fi 6/Wi-Fi ax są warte uwagi?

Routery Wi-Fi 6/Wi-Fi ax – co właściwie daje nowy standard Wi-Fi?

Tabela z porównaniem standardów Wi-Fi

Tak jak w przypadku poprzednich standardów Wi-Fi, tak i Wi-Fi 6 (znany także jako Wi-Fi ax) zwiększa szybkość przesyłu informacji. Jednak tym razem, choć nowa wersja Wi-Fi pozwala na komunikację z prędkością sięgającą nawet 10 Gb/s, to nie szybkość połączeń była priorytetem przy opracowywaniu Wi-Fi 6. Przede wszystkim skupiono się i główny nacisk położono na optymalne i efektywne wykorzystanie dostępnego pasma radiowego. Zadania te realizuje znana z sieci LTE technika OFDMA (ang. Orthogonal Frequency-Division Multiple Access), która jest największą nowością w standardzie 802.11ax. Pozwala ona podzielić kanał radiowy na dziesiątki/setki podkanałów. Dzięki temu pasmo jest lepiej wykorzystywane, co z kolei przekłada się na wzrost wydajności – szczególnie, gdy z sieci bezprzewodowej korzysta wiele urządzeń.

Transmisję dodatkowo usprawnia zastosowanie usprawnionego mechanizmu Multi-User MIMO (MU-MIMO). Teoretycznie technika ta jest już zaimplementowana w nowszej wersji Wi-Fi ac, ale w Wi-Fi 6 jest ona wykorzystywana w obu kierunkach, a nie tylko w jednym. Pozwala to na transmisję do wielu odbiorców i na jednoczesny odbiór danych od wielu klientów, co z kolei zmniejsza opóźnienia, gdy z sieci korzysta jednocześnie więcej urządzeń. Trzeba jednak pamiętać, że aby w pełni wykorzystać to rozwiązanie, MU-MIMO musi obsługiwać nie tylko router, ale też łączące się z nim sprzęty.

Smartfon z Wi-Fi 6
Wi-Fi 6 może wydłużyć czas pracy na akumulatorze smartfona i laptopa.

A to nie wszystkie usprawnienia bezpośrednio związane z maksymalną szybkością połączenia, gdyż standard 802.11ax dodatkowo implementuje technikę o nazwie Target Wake Time (TWT). Odpowiada ona za planowanie transmisji danych poprzez wysłanie do klientów informacji o przejściu w stan uśpienia i wybudzenia. Zsumowane czasy nieaktywności urządzenia, w których nie prowadzi ono komunikacji, przekładają się na wydłużenie żywotności baterii. Innymi słowy: laptop, tablet, smartfon – gdy są zasilane z baterii – działają dłużej, gdy obsługują Wi-Fi 6 i są połączone ze zgodnym z tym standardem routerem.

Kolejną nowością, z której najbardziej skorzystają mieszkańcy bloków, jest funkcja „kolorowania” BSS. W dużych aglomeracjach słaba jakość komunikacji radiowej nie jest spowodowana brakiem zasięgu, lecz interferencjami wywołanymi przez sieci bezprzewodowe rozgłaszane w sąsiednich mieszkaniach. Dzięki oznaczaniu ramek router może zignorować transmisję pochodzącą z innej sieci Wi-Fi, co poprawia stabilność i szybkość połączenia.

Logo Wi-Fi 6
Trzeba pamiętać, że nie wszystkie urządzenia z Wi-Fi 6 obsługują wszystkie możliwości tego standardu!

Na koniec, zanim przejdziemy do listy polecanych routerów Wi-Fi 6, warto wiedzieć, że niektóre wymienione wyżej cechy nowego standardu Wi-Fi są opcjonalne. O ile np. każdy router wspiera OFDMA, to nie każdy pozwoli na użycie kanału o szerokości 160 MHz lub mechanizmu TWT. Wybierając urządzenie warto przed kupnem sprawdzić jego specyfikację i upewnić się, że obsługuje wszystkie interesujące Ciebie rozszerzenia standardu Wi-Fi ax.

Polecane routery Wi-Fi 6/Wi-Fi ax

Widełki cenowe routerów obsługujących Wi-Fi 6 są bardzo szerokie – na cenę urządzenia wpływa oferowana prędkość połączeń radiowych, liczba jednocześnie obsługiwanych pasm, użyty procesor, ilość pamięci RAM i flash, liczba portów USB, standard portu WAN (modele z portem 2,5-gigabitowym są droższe), a także wsparcie dodatkowych mechanizmów mających na celu dalsze usprawnienie komunikacji radiowej. Taka różnorodność może początkowo przytłoczyć laika, jednak związana z nią elastyczność sprawia, że najtańsze routery Wi-Fi ax są już dość przystępne cenowo, więc coraz więcej osób może skorzystać przynajmniej z części usprawnień związanych z Wi-Fi ax.

  • TP-Link Archer AX10 – to jedna z najtańszych konstrukcji standardu Wi-Fi 6. Pozwala ona na nawiązanie połączeń w paśmie 2,4 GHz o prędkości do 300 Mb/s i na 1200 Mb/s przy użyciu częstotliwości 5 GHz. Nie zapomniano tu o MU-MIMO i kształtowaniu wiązki, które poprawiają zasięg i zmniejszają opóźnienia, ale zabrakło mechanizmu TWT, wsparcia dla kanału o szerokości 160 MHz i portu USB. Wszystkie wspomniane braki zostały usunięte w modelu wyższym – routerze TP-Link Archer AX50. 
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Asus RT-AX56U – łączna szybkość połączeń radiowych wynosi tu około 1800 Mb/s – 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz 1200 Mb/s przy użyciu częstotliwości 5 GHz, co niestety oznacza brak kanału o szerokości 160 MHz. Router został wyposażony w dwa porty USB, dzięki którym udostępnimy w sieci domowej pliki, drukarkę lub utworzymy zapasowe łącze dostępowe (modem lub telefon z systemem Android) będące ratunkiem w przypadku awarii podstawowego. Dla wielu kluczowym atutem produktów marki Asus jest oprogramowanie i nie inaczej jest w przypadku tego routera – tylu opcji i wspieranych funkcji u konkurencji nie odnajdziemy. Dodatkowym walorem urządzenia jest wsparcie dla autorskiego mechanizmu AiMesh, który w połączeniu z kolejnym zgodnym z nim routerem pozwoli łatwo zwiększyć zasięg naszej sieci Wi-Fi.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Asus RT-AX88U – router absolutnie najwyższej klasy. Jego osiągi zachwycają, mnogość opcji i ustawień fabrycznego oprogramowania daje możliwość wpłynięcia na prawie każdy aspekt działania sieci, a bezproblemowa instalacja alternatywnego oprogramowania to przysłowiowa wisienka na torcie. Wydajne komponenty sprawiają, że to idealny kandydat na nowy router dla tych, u których Wi-Fi jest bardzo intensywnie użytkowane, np. w dużym domostwie z liczną rodziną.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Inne nasze artykuły o polecanych routerach: