Ostatnia aktualizacja: 8 maja 2020
Historia aktualizacji
8 maja 2020

Aktualizacja listy polecanych routerów Wi-Fi za około 300 zł.

4 kwi 2019

Zmiana głównej rekomendacji z trudno dostępnego ZyXEL-a NBG6617, na TP-Linka Archer C7.

3 sty 2019

Zmiana (już nie sprzedawanej) głównej rekomendacji na router ZyXEL NBG6617.

28 sty 2018Pierwsza publikacja

Szybkość dostępu do internetu ciągle wzrasta, a wraz z nią liczba urządzeń korzystających z sieci. Przez to wybór odpowiedniego routera jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, bo mało wydajny router nie będzie w stanie zagwarantować wszystkim stabilnego i szybkiego połączenia. Szczególnie dobry współczynnik ceny do możliwości oferują routery Wi-Fi ac za około 300 zł. Jaki router Wi-Fi ac wybrać, aby internet działał jak najlepiej? Podpowiadamy w tym artykule.

Router Wi-Fi ac za około 300 zł – czego się po nim spodziewać?

Dwupasmowy router Wi-Fi standardu AC1200 (300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz lub 867 Mb/s przy użyciu częstotliwości 5 GHz) wyposażony w interfejs przewodowy standardu Gigabit Ethernet można kupić już za około 150 zł. Wielu zapyta – po co mi dwa razy droższy router za 300 zł?

Urządzenia korzystające z Wi-Fi
W naszych domach jest coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci, przez co wybór odpowiedniego routera staje się coraz istotniejszy.

Podstawową bolączką najtańszych routerów Wi-Fi jest szybkość i jakość użytych podzespołów, które nie gwarantują stabilnego działania przy dużej liczbie podłączonych do nich urządzeń. Dlatego kupno najtańszego routera – w przypadku dużej rodziny, która wykorzystuje smartfony, tablety, telewizor, konsolę, drukarkę plus parę innych urządzeń – może okazać się „strzałem w stopę”. Połączenie z siecią będzie wolniejsze niż powinno, a wszystkie sprzęty będą miał problem z utrzymaniem stabilnego połączenia. Krótko mówiąc, im więcej podłączonych do sieci urządzeń i większa powierzchnia do pokrycia siecią Wi-Fi, tym droższy powinien być router, aby był w stanie poradzić sobie z postawionymi przed nim zadaniami.

Droższy router to również wzrost prędkości połączeń radiowych w obu pasmach. Wśród routerów Wi-Fi ac za około 300 zł odnajdziemy urządzenia klasy AC1750 lub nawet AC1900. Wsparcie dla nich to wymierna korzyść – czas potrzebny na przesłanie plików pomiędzy urządzeniami zostaje skrócony. Jakość komunikacji – jej stabilność i zasięg – ulega poprawie dzięki obecności takich technik, jak MU-MIMO i kształtowanie wiązki. Nie są one standardem w tańszych routerach, ale w tych za około 300 zł są to pozycje wręcz obowiązkowe.

Router Wi-Fi z MU-MIMO
Gdy router i podpięte do niego urządzenia obsługują MU-MIMO, to możliwe staje się bardziej efektywne zarządzanie siecią, gdy korzysta z niej wiele urządzeń na raz.

Kolejną zaletą routerów Wi-Fi za około 300 zł jest dość powszechnie występujące w nich wsparcie dla standardu USB, którego obecność wzbogaca urządzenie o nowe funkcje. Najważniejszą z nich jest serwer plików. Po podłączeniu do routera zewnętrznego nośnika (dysk twardy, pendrive) użytkownicy sieci mogą zapisywać i odczytywać z niego pliku. W połączeniu ze standardem DLNA zyskujemy możliwość strumieniowania plików multimedialnych na inne urządzenia wspierające ten standard, np. film zapisany na nośniku USB może zostać obejrzany na telewizorze. Do portu USB można tez podłączyć drukarkę i udostępnić ją wszystkim użytkownikom w domu. Przydatna bywa też możliwość podłączenia do portu USB routera modemu 3G/4G – funkcja szeroko wspierana w urządzeniach marki Asus. W połączeniu z mechanizmem DualWAN zapewni nieprzerwane połączenie z internetem – w razie awarii router sam zadba o automatyczne przełączanie łącza. Ewentualnie, jeśli ma się nieużywany modem LTE lub smartfon, pozwala to zaoszczędzić na zakupie drogich routerów ze zintegrowanym modemem LTE.

Polecane routery Wi-Fi za około 300 zł – lista

Polecane routery Wi-Fi ac za około 300 zł

  • TP-Link Archer A9 – jeden z najszybszych routerów tej klasy. Dostarcza Wi-Fi o szybkości do 1300Mb/s w paśmie 5 GHz i 600Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Oprócz funkcji MU-MIMO i transmisji kierunkowej, o jakość połączeń dbają dwie kolejne: Smart Connect przydzieli klientowi mniej obciążone w danym momencie pasmo, natomiast Airtime Fairness zmniejszy opóźnienia.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • ASUS RT-AC1200G+ – router trochę wolniejszy (standard AC1200), ale dzięki świetnemu oprogramowaniu bardziej wszechstronny. Żadne inne urządzenie nie daje tylu możliwości wykorzystania interfejsu USB, co router marki Asus.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Edimax BR-6478AC V2 – router dla osób szukających taniego urządzenia, które przede wszystkim ma zapewnić stabilne i szybkie połączenie bezprzewodowe na dużej powierzchni. Dodatkowym atutem urządzenia jest paleta obsługiwanych trybów pracy – od routera poprzez punkt dostępowy, ekspander i most bezprzewodowy po WISP.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • TP-Link Archer VR400 – propozycja dla osób, które łączność z siecią nawiązują przy użyciu technologii VDSL/ADSL. Router został wyposażony w szereg nowoczesnych rozwiązań, niestety łączność w sieci LAN została ograniczona do 100 Mb/s. Ta niepraktyczność została usunięta w modelu TP-Link VR600, niestety jego cena wykracza poza założony budżet.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.