Ostatnia aktualizacja: 3 stycznia 2019
Historia aktualizacji
3 sty 2019

Zmiana (już nie sprzedawanej) głównej rekomendacji na router ZyXEL NBG6617.

28 sty 2018Pierwsza publikacja

Router Wi-Fi to bardzo ważne urządzenie, znajdujące się w niemal każdym domu, bo to właśnie ono stoi na straży dostępu do internetu, który stał się integralną częścią naszego życia. Jaki router Wi-Fi kupić, aby wszyscy domownicy mogli się cieszyć szybkim i stabilnym połączeniem z internetem? Po przetestowaniu wszystkich dostępnych na rynku najlepszych routerów za około 300 złotych możemy z czystym sumieniem polecić model ZyXEL NBG6617 – najszybszy z przetestowanych przez nas routerów Wi-Fi ac z tej klasy cenowej.

Jaki router Wi-Fi? Główna rekomendacja: ZyXEL NBG6617 – mały wojownik

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
170 × 29 × 117
WAN
1 × 1 Gb/s
LAN
4 × 1 Gb/s
Wi-Fi 2,4 GHz
b/g/n
do 400 Mb/s
Wi-Fi 5 GHz
a/n/ac
do 867 Mb/s
USB
1 × USB 3.0
Kształtowanie wiązki
Nie
MU-MIMO
Tak
Serwer druku
Tak
Serwer plików
Tak
Obsł. modemów USB
Nie

Dlaczego akurat ten router Wi-Fi jest naszą główną rekomendacją? Odpowiedź jest prosta – jest to najszybszy przetestowany przez nas router za około 300 złotych. Pazur pokazuje on głównie w czasie bezprzewodowego przesyłania plików. Wyniki osiągnięte w naszych testach robią wrażenie. W 24 różnych testach radiowego transferu danych siedemnaście razy zdobył miejsce pierwsze, pięć razy drugie i po jednym razie: trzecie oraz czwarte. Wyróżnia go też czterordzeniowy procesor (większość routerów podobnej klasy ma jednordzeniową bądź dwurdzeniową jednostkę centralną) i 256 MB pamięci RAM. Tak mocna konfiguracja sprawiła, że kopiowanie plików przebiega nad wyraz sprawnie. Ale router ten nie tylko osiągnął świetne wyniki w testach kopiowania pomiędzy dwoma komputerami, ale również okazał się najlepszy w próbach pod obciążeniem (wielu klientów prowadzących równoległą transmisję danych), przez co jest to świetny sprzęt dla osób, które chcą bezprzewodowo podłączyć do routera dużo urządzeń.

ZyXEL NBG6617

To nie koniec mocnych stron ZyXELa NBG6617. Dużą jego zaletą jest obsługa techniki MU-MIMO (ang. Multi-User Multiple Input Multiple Output), która nadal nie jest pewnikiem w konkurencyjnych urządzeniach. Pozwalana ona na prowadzenie równoległej transmisji do wielu klientów, co przekłada się na zwiększenie przepustowości sieci i zmniejszenie opóźnień (o ile urządzenia klienckie również obsługują MU-MIMO). Poza tym, ten router Wi-Fi jako jeden z niewielu modeli tej klasy ma port USB standardu 3.0 (konkurencyjne urządzenia w większości wypadków oferują USB 2.0). Zastosowanie standardu USB 3.0 to strzał w dziesiątkę, bo dzięki niemu router okazał się bezkonkurencyjny w testach odczytu i zapisu plików na nośniku podłączonym do portu USB, gdy dane były przesyłane bezprzewodowo.

ZyXEL NBG6617 tył

Dwie niezbyt dużych rozmiarów anteny negatywnie wpłynęły na wyniki testów mocy sygnału rozgłaszanych sieci, przez co nie jest to najlepszy wybór do dużych domów i mieszkań. Szkoda też, że producent podjął decyzję o montażu ich na stałe. Zastosowanie złącz RP-SMA dałoby możliwość ich wymiany. Co prawda ZyXELowi NBG6617 brakuje obsługi modemów USB i funkcji klienta VPN, ale jeśli dodatki te nie są dla Ciebie priorytetem, to w tym segmencie cenowym i funkcjonalnym nie kupisz niczego lepszego.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Router Wi-Fi do 300 zł, alternatywa: Asus RT-AC1200G+ – gdy oprogramowanie i obsługa modemów USB są najważniejsze

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
207 × 35 × 148
WAN
1 × 1 Gb/s
LAN
4 × 1 Gb/s
Wi-Fi 2,4 GHz
b/g/n
do 300 Mb/s
Wi-Fi 5 GHz
a/n/ac
do 867 Mb/s
USB
1 × USB 2.0
Kształtowanie wiązki
Tak
MU-MIMO
Nie
Serwer druku
Tak
Serwer plików
Tak
Obsł. modemów USB
Tak

Pod względem specyfikacji i wydajności Asus RT-AC1200G+ jest routerem Wi-Fi słabszym od głównej rekomendacji (jest to router klasy AC1200 z jednordzeniowym procesorem i z jednym portem USB), ale ma jedną, bardzo dużo zaletę, którą docenią zaawansowani użytkownicy – rozbudowane oprogramowanie AsusWRT. Ilość opcji oferowana w ramach konfiguracji poszczególnych funkcji routera jest większa niż u konkurencji, pozwalając tym samym na bardzo dokładne zdefiniowanie sposobu działania każdej z nich. Na szczególną uwagę zasługuje tu obsługa modemów USB i funkcja klienta VPN, która umożliwia utworzenie szyfrowanego połączenia z zewnętrznym serwerem VPN.

Asus RT-AC1200G+

Rodzicom może się spodobać bardzo rozbudowany panel kontroli rodzicielskiej, poszerzony o filtr słów kluczowych zawartych w treści odwiedzanych stron, a nie, jak ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych urządzeń, tylko w adresie URL. Natomiast usługa zewnętrzna Yandex.DNS nie tylko ochroni użytkowników przed złośliwymi i fałszywymi witrynami internetowymi, ale też zablokuje dostęp do treści przeznaczonych tylko dla dorosłych. Nie zabrakło tu też narzędzia umożliwiającego ustalenie harmonogramu dostępu do sieci dla każdego urządzenia podłączonego do routera wifi.

Asus RT-AC1200G+ od tyłu

Podsumowując, w przeprowadzonych testach wydajności Asus RT-AC1200G+ osiągnął wyniki słabsze od głównej rekomendacji, ale wynagradza to dodatkowymi funkcjami, których nie zapewniają rywale. Inaczej mówiąc, ten router wifi powinny kupić osoby, dla których rozbudowane i dopracowane oprogramowanie jest ważniejsze od szybkości transferu danych.

Router Wi-Fi do 300 zł, alternatywa: Edimax BR-6478AC V2 – duży zasięg i niska cena

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
243 × 33 × 161
WAN
1 × 1 Gb/s
LAN
4 × 1 Gb/s
Wi-Fi 2,4 GHz
b/g/n
do 300 Mb/s
Wi-Fi 5 GHz
a/n/ac
do 867 Mb/
USB
1 × USB 2.0
Kształtowanie wiązki
Nie
MU-MIMO
Nie
Serwer druku
Tak
Serwer plików
Tak
Obsł. modemów USB
Nie

Edimax BR-6478AC v2 – tak samo, jak opisana wyżej alternatywa – to gigabitowy router działający w standardzie AC1200. Tak jak Asus, ma on też tylko jednordzeniowy procesor i jeden port USB 2.0. Dlaczego więc się tu znalazł? Ponieważ w czasie naszych pomiarów zasięgu rozgłaszanych sieci Wi-Fi o przysłowiowy włos wyprzedził on całą, nawet droższą, konkurencję. Oferowany zasięg  obu sieci Wi-Fi, i to pomimo braku mechanizmu kształtowania wiązki, jest dużym atutem tego modelu i głównym argumentem przemawiającym za jego zakupem przez osoby mające duży dom lub mieszkanie.

Edimax BR-6478AC V2

Tę ważną zaletę łatwo wykorzystać dzięki temu, że jest to też sprzęt wielozadaniowy. Prócz podstawowej funkcji routera, urządzenie może pełnić rolę punktu dostępowego, a także ekspandera (rozszerzenie zasięgu sygnału sieci macierzystej), mostu bezprzewodowego (klienci podłączeni z urządzeniem za pomocą przewodów, zaś ono samo drogą radiową z routerem podłączonym do sieci internet) oraz WISP (bezprzewodowe połączenie z ISP, z jednoczesnym zapewnieniem dostępu do sieci internet dla klientów). 

Edimax BR-6478AC V2

Niestety, pomimo niepodważalnych zalet, łatwo zauważyć, że jest to przedstawiciel tańszych urządzeń tej klasy. Najsłabiej kopiował pliki przy użyciu częstotliwości 2,4 GHz, ale za to nadrabia to w ważniejszym paśmie 5 GHz, plasując się tuż za główną rekomendacją. Bolączką routera jest też słaba wydajność interfejsu WAN oraz mało estetyczny interfejs zarządzania. Podsumowując, jest to dobry router dla osób szukających taniego urządzenia, które przede wszystkim ma zapewnić stabilne i szybkie połączenie bezprzewodowe na dużej powierzchni. Osoby bardziej wymagające, które chcą mieć większą kontrolę nad ustawieniami sprzętu i którym zależy na szybkim przewodowym przesyłaniu danych, jednak powinny wybrać jedną z powyższych rekomendacji.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jak testujemy routery Wi-Fi?

Powyższe rekomendacje są efektem szczegółowych testów przeprowadzonych w naszym laboratorium. Wykonaliśmy je na wszystkich popularnych modelach routerów wifi dostępnych w sklepach w naszym kraju, które spełniały wyznaczone przez nas kryteria dotyczące ceny, funkcjonalności i ocen użytkowników (o których więcej możecie przeczytać w kolejnym śródtytule). W zakres naszych testów routerów wchodzi:

  • pomiar mocy sygnału z wykorzystaniem dwóch kart sieciowych: karty z obsługą techniki kształtowania wiązki (Asus PCE-AC88) oraz adaptera sieciowego podłączonego do portu USB (Linksys WUSB600N);
  • test LAN/WAN przy użyciu bezpłatnego narzędzia iperf, polegający na uruchomieniu na komputerze po stronie interfejsu WAN programu w trybie serwera, którego zadaniem było zmierzenie prędkości transmisji w obu kierunkach;
  • kopiowanie plików pomiędzy dwoma komputerami; test obejmuje połączenia: przewodowe, mieszane oraz bezprzewodowe, przy czym test wydajności połączeń wykorzystujących tylko sygnał radiowy jest rozdzielany na testy, w których karty pracują w tym samym paśmie (np. tylko 2,4 GHz), i te, w których użyte zostały różne pasma (np. 2,4 GHz w połączeniu z 5 GHz);
  • kopiowanie plików pomiędzy dwoma komputerami w sieci, w której działa wiele urządzeń; test obejmował sprawdzanie jakości połączenia bezprzewodowego, przy czym tak samo jak w poprzednim przypadku, rozdzielony jest na testy, w których połączenie Wi-Fi pomiędzy oboma hostami wykorzystywało tę samą częstotliwość, i te, w których w użyciu były odrębne częstotliwości;
  • pomiar temperatury w czasie testu pod obciążeniem;
  • pomiar poboru energii w czasie testu pod obciążeniem.

W czasie przydzielania rekomendacji największe znaczenie mają dla mnie wyniki testów ich wydajności, mocy sygnału oraz to, czy urządzenie działa stabilnie. Dopiero potem biorę pod uwagę dodatkowe funkcje i możliwości.

Dlaczego kupić router Wi-Fi za około 300 złotych?

Szybkość dostępu do internetu ciągle wzrasta, przez co wybór odpowiedniego routera jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, bo zbyt wolny router wifi może być „wąskim gardłem” pomiędzy siecią użytkownika a dostawcą internetu. Dlatego też dla prędkości połączenia z siecią rzędu 100 Mb/s i wyższych niezbędne jest użycie routera wyposażonego w porty oferujące transfer na poziomie 1 Gb/s oraz łączność bezprzewodową przynajmniej klasy AC1200. Przyzwoite routery spełniające te wymagania można kupić za około 300 złotych. To właśnie je przetestowaliśmy na potrzeby tego artykułu i je polecamy wszystkim osobom, które nie chcą, aby ich sprzęt stał się przestarzały w ciągu kilku miesięcy. Ale nie tylko osoby z dostępem do światłowodu powinny zainwestować w jeden z polecanych przez nas modeli.

Po pierwsze, decydując się na tańszą konstrukcję pozbawiamy się możliwości łączenia się z routerem wifi z wykorzystaniem pasma 5 GHz. Może to być problematyczne dla mieszkańców bloków w dużych aglomeracjach, gdzie ilość działających jednocześnie sieci Wi-Fi wykorzystujących popularne pasmo 2,4 GHz jest bardzo duża. Sąsiednie sieci bezprzewodowe mogą mocno ograniczyć prędkość i zasięg sieci rozgłaszanej przez tańszy router, powodując utrudnienia w komunikacji. Aby poprawić jakość domowego Wi-Fi w takich warunkach, warto wybrać router dwuzakresowy, taki jak jedna z naszych rekomendacji, i przestawić się na 5-gigahercową łączność bezprzewodową. Trzeba tylko pamiętać o tym, że aby móc komunikować się z routerem z wykorzystaniem fal o częstotliwości 5 GHz, smartfon, tablet czy laptop musi mieć dwuzakresową kartę sieciową.

Po drugie, użyte w najtańszych modelach interfejsy przewodowe są zgodne jedynie ze standardem Fast Ethernet (100 Mb/s), a nie ze standardem Gigabit Ethernet. Oznacza to, że kopiowanie plików pomiędzy komputerami podłączonymi do tańszego routera przebiega 10 razy wolniej. Czas kopiowania przykładowego pliku o rozmiarze 1 GB z 10 sekund wydłuży się do około półtorej minuty.

Po trzecie, bolączką najtańszych routerów wifi jest szybkość i jakość użytych podzespołów, które nie gwarantują stabilnego działania przy dużej liczbie podłączonych do nich urządzeń. Kupno najtańszego routera w przypadku dużej rodziny, która wykorzystuje smartfony, tablety, telewizor, konsolę, drukarkę plus parę innych urządzeń, jest „strzałem w stopę”. Połączenie z siecią będzie wolniejsze niż powinno, a wszystkie sprzęty będą miał problem z utrzymaniem stabilnego połączenia.

Na co możemy liczyć decydując się na zwiększenie budżetu powyżej 300 złotych? Jeszcze droższe routery Wi-Fi zapewniają wyższe prędkości połączeń, skracające czas potrzebny na kopiowanie plików pomiędzy komputerami. Wśród droższych modeli znajdziemy takie, które oferują równoległą pracę trzech sieci bezprzewodowych: 1 × 2,4 GHz oraz 2 × 5 GHz. Możliwości routerów zostają poszerzone o MU-MIMO, funkcję rozgłaszania sieci bezprzewodowych pod wspólną nazwą (Smart Connect), DualWAN, agregację portów, roaming czy oprogramowanie antywirusowe. Droższe modele wyróżnia również ilość oraz szybkość użytych komponentów (procesor, procesory pomocnicze), gwarantujących zachowanie wysokich prędkości przesyłu danych podczas intensywnego wykorzystania routera Wi-Fi przez wielu użytkowników. Większość z tych funkcji zostanie doceniona raczej głównie przez bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mają przynajmniej podstawową wiedzę o sieciach i ich konfiguracji, bo bez tego trudno wykorzystać pełnię ich możliwości.