Ostatnia aktualizacja: 4 kwietnia 2019
Historia aktualizacji
4 kwi 2019

Zmiana głównej rekomendacji z trudno dostępnego ZyXEL-a NBG6617, na TP-Linka Archer C7.

3 sty 2019

Zmiana (już nie sprzedawanej) głównej rekomendacji na router ZyXEL NBG6617.

28 sty 2018Pierwsza publikacja

Router Wi-Fi to bardzo ważne urządzenie, bo to właśnie ono stoi na straży dostępu do internetu, który stał się integralną częścią naszego życia. Jaki router Wi-Fi kupić, aby wszyscy domownicy mogli się cieszyć szybkim i stabilnym połączeniem ze światem? Po przetestowaniu wszystkich dostępnych na rynku routerów za około 300 złotych, uznaliśmy, że najlepszym routerem tej klasy jest TP-Link Archer C7.

Jaki router Wi-Fi? Główna rekomendacja: TP-Link Archer C7 – najszybszy router za około 300 zł

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
243 × 32,5 × 161
WAN
1 ×1 Gb/s
LAN
4 × 1 Gb/s
Wi-Fi 2,4 GHz
b/g/n
do 450 Mb/s
Wi-Fi 5 GHz
a/n/ac
do 1300 Mb/s
USB
1 × USB 2.0 (v5)
2 × USB 2.0 (v4)
Kształtowanie wiązki
Nie
MU-MIMO
Nie
Serwer druku
Tak
Serwer plików
Tak
Obsł. modemów USB
Nie

Główną zaletą TP-Linka Archer C7 jest jego szybkość. 450 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz 1300 Mb/s przy użyciu częstotliwości 5 GHz – tego w tej cenie nie zapewni żaden inny router. TP-Link Archer C7 na tym polu nie ma sobie równych. Oferowane parametry transmisji radiowej sprawiają, że kopiowanie plików przebiega nad wyraz sprawnie. Wyniki testów zasięgu i mocy rozgłaszanych sieci plasują ten router w czołówce. Przy tym nie zapomniano o zadbaniu o szybkość sieci przewodowej, więc wszystkie pięć interfejsów (4 × LAN + WAN) to Gigabit Ethernet.

Archer C7

Niezwykle bogata lista ustawień sprawia, że użytkownik ma wpływ na prawie każdy aspekt działania routera. Na wyróżnienie zasługuje sekcja kontroli rodzicielskiej, która, w połączeniu z opcjami zapory sieciowej i harmonogramem, pozwala szczegółowo ustalić warunki korzystania z sieci. Dla rodziców, którzy kontrolują ilość czasu spędzanego przez swoje pociechy w sieci, to duże udogodnienie. Konfiguracja routera przebiega bardzo sprawnie, co jest niewątpliwie zasługą intuicyjnego interfejsu zawierającego bardzo dobry system pomocy. Dzięki temu użytkownicy, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z tego typu urządzeniem, powinni bez problemu poradzić sobie z ustawieniem wszystkiego. Plusem i dużym ułatwieniem jest możliwość konfiguracji routera za pośrednictwem mobilnej aplikacji Tether. Po podłączeniu urządzenia do chmury producenta, ustawienia mogą być zmienione zdalnie z każdego miejsca globu.

Archer C7 2

A to jeszcze nie wszystko. Oryginalne oprogramowanie routera może zostać zastąpione alternatywnym. Niewielkim nakładem sił wzbogacimy możliwości routera o funkcje zarezerwowane dla urządzeń klasy premium. Alternatywny system to „powiew świeżego powietrza” dla wszystkich pasjonatów sieci. Urządzenie pozwala na instalację zarówno DD-WRT (na razie brak oficjalnego wsparcia dla wersji v5 Archera C7) oraz OpenWRT.

Archer C7 v4 vs v5
Z lewej strony: Archer C7 v4. Z prawej strony; Archer C7 v5.

Aktualnie na rynku dostępne są dwie wersje routera: najnowsza, oznaczona symbolem v5, oraz starsza, v4. Obie mają niemal identyczną specyfikację sprzętową, jednak w razie możliwości warto zakupić starszą rewizję Archera C7, bo jest wyposażona w odkręcane anteny, które można wymienić w razie problemów z zasięgiem sieci radiowej, oraz dwa interfejsy USB 2.0 zamiast jednego. Nie są to duże różnice i Archer C7 w każdej wersji, ze względu na swoje zaawansowane oprogramowanie i dużą szybkość połączenia bezprzewodowego, jest najlepszym routerem za około 300 złotych, jednak szkoda, że nowsza generacja jest trochę gorsza od starszej.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Router Wi-Fi do 300 zł, alternatywa: Asus RT-AC1200G+ – gdy oprogramowanie i obsługa modemów USB są najważniejsze

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
207 × 35 × 148
WAN
1 × 1 Gb/s
LAN
4 × 1 Gb/s
Wi-Fi 2,4 GHz
b/g/n
do 300 Mb/s
Wi-Fi 5 GHz
a/n/ac
do 867 Mb/s
USB
1 × USB 2.0
Kształtowanie wiązki
Tak
MU-MIMO
Nie
Serwer druku
Tak
Serwer plików
Tak
Obsł. modemów USB
Tak

Pod względem specyfikacji i wydajności Asus RT-AC1200G+ jest routerem Wi-Fi słabszym od głównej rekomendacji (jest to router klasy AC1200 z jednordzeniowym procesorem i z jednym portem USB), ale ma jedną, bardzo dużo zaletę, którą docenią zaawansowani użytkownicy – rozbudowane oprogramowanie AsusWRT. Ilość opcji oferowana w ramach konfiguracji poszczególnych funkcji routera jest większa niż u konkurencji, pozwalając tym samym na bardzo dokładne zdefiniowanie sposobu działania każdej z nich. Na szczególną uwagę zasługuje tu obsługa modemów USB i funkcja klienta VPN, która umożliwia utworzenie szyfrowanego połączenia z zewnętrznym serwerem VPN.

Asus RT-AC1200G+

Rodzicom może się spodobać bardzo rozbudowany panel kontroli rodzicielskiej, poszerzony o filtr słów kluczowych zawartych w treści odwiedzanych stron, a nie, jak ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych urządzeń, tylko w adresie URL. Natomiast usługa zewnętrzna Yandex.DNS nie tylko ochroni użytkowników przed złośliwymi i fałszywymi witrynami internetowymi, ale też zablokuje dostęp do treści przeznaczonych tylko dla dorosłych. Nie zabrakło tu też narzędzia umożliwiającego ustalenie harmonogramu dostępu do sieci dla każdego urządzenia podłączonego do routera wifi.

Asus RT-AC1200G+ od tyłu

Podsumowując, w przeprowadzonych testach wydajności Asus RT-AC1200G+ osiągnął wyniki słabsze od głównej rekomendacji, ale wynagradza to dodatkowymi funkcjami, których nie zapewniają rywale. Inaczej mówiąc, ten router wifi powinny kupić osoby, dla których rozbudowane i dopracowane oprogramowanie jest ważniejsze od szybkości transferu danych.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Router Wi-Fi do 300 zł, alternatywa: Edimax BR-6478AC V2 – duży zasięg i niska cena

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
243 × 33 × 161
WAN
1 × 1 Gb/s
LAN
4 × 1 Gb/s
Wi-Fi 2,4 GHz
b/g/n
do 300 Mb/s
Wi-Fi 5 GHz
a/n/ac
do 867 Mb/
USB
1 × USB 2.0
Kształtowanie wiązki
Nie
MU-MIMO
Nie
Serwer druku
Tak
Serwer plików
Tak
Obsł. modemów USB
Nie

Edimax BR-6478AC v2 – tak samo, jak opisana wyżej alternatywa – to gigabitowy router działający w standardzie AC1200. Tak jak Asus, ma on też tylko jednordzeniowy procesor i jeden port USB 2.0. Dlaczego więc się tu znalazł? Ponieważ w czasie naszych pomiarów zasięgu rozgłaszanych sieci Wi-Fi o przysłowiowy włos wyprzedził on całą, nawet droższą, konkurencję. Oferowany zasięg  obu sieci Wi-Fi, i to pomimo braku mechanizmu kształtowania wiązki, jest dużym atutem tego modelu i głównym argumentem przemawiającym za jego zakupem przez osoby mające duży dom lub mieszkanie.

Edimax BR-6478AC V2

Tę ważną zaletę łatwo wykorzystać dzięki temu, że jest to też sprzęt wielozadaniowy. Prócz podstawowej funkcji routera, urządzenie może pełnić rolę punktu dostępowego, a także ekspandera (rozszerzenie zasięgu sygnału sieci macierzystej), mostu bezprzewodowego (klienci podłączeni z urządzeniem za pomocą przewodów, zaś ono samo drogą radiową z routerem podłączonym do sieci internet) oraz WISP (bezprzewodowe połączenie z ISP, z jednoczesnym zapewnieniem dostępu do sieci internet dla klientów). 

Edimax BR-6478AC V2

Niestety, pomimo niepodważalnych zalet, łatwo zauważyć, że jest to przedstawiciel tańszych urządzeń tej klasy. Najsłabiej kopiował pliki przy użyciu częstotliwości 2,4 GHz, ale za to nadrabia to w ważniejszym paśmie 5 GHz, plasując się tuż za główną rekomendacją. Bolączką routera jest też słaba wydajność interfejsu WAN oraz mało estetyczny interfejs zarządzania. Podsumowując, jest to dobry router dla osób szukających taniego urządzenia, które przede wszystkim ma zapewnić stabilne i szybkie połączenie bezprzewodowe na dużej powierzchni. Osoby bardziej wymagające, które chcą mieć większą kontrolę nad ustawieniami sprzętu i którym zależy na szybkim przewodowym przesyłaniu danych, jednak powinny wybrać jedną z powyższych rekomendacji.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jak testujemy routery Wi-Fi?

Powyższe rekomendacje są efektem szczegółowych testów przeprowadzonych w naszym laboratorium. Wykonaliśmy je na wszystkich popularnych modelach routerów wifi dostępnych w sklepach w naszym kraju, które spełniały wyznaczone przez nas kryteria dotyczące ceny, funkcjonalności i ocen użytkowników (o których więcej możecie przeczytać w kolejnym śródtytule). W zakres naszych testów routerów wchodzi:

  • pomiar mocy sygnału z wykorzystaniem dwóch kart sieciowych: karty z obsługą techniki kształtowania wiązki (Asus PCE-AC88) oraz adaptera sieciowego podłączonego do portu USB (Linksys WUSB600N);
  • test LAN/WAN przy użyciu bezpłatnego narzędzia iperf, polegający na uruchomieniu na komputerze po stronie interfejsu WAN programu w trybie serwera, którego zadaniem było zmierzenie prędkości transmisji w obu kierunkach;
  • kopiowanie plików pomiędzy dwoma komputerami; test obejmuje połączenia: przewodowe, mieszane oraz bezprzewodowe, przy czym test wydajności połączeń wykorzystujących tylko sygnał radiowy jest rozdzielany na testy, w których karty pracują w tym samym paśmie (np. tylko 2,4 GHz), i te, w których użyte zostały różne pasma (np. 2,4 GHz w połączeniu z 5 GHz);
  • kopiowanie plików pomiędzy dwoma komputerami w sieci, w której działa wiele urządzeń; test obejmował sprawdzanie jakości połączenia bezprzewodowego, przy czym tak samo jak w poprzednim przypadku, rozdzielony jest na testy, w których połączenie Wi-Fi pomiędzy oboma hostami wykorzystywało tę samą częstotliwość, i te, w których w użyciu były odrębne częstotliwości;
  • pomiar temperatury w czasie testu pod obciążeniem;
  • pomiar poboru energii w czasie testu pod obciążeniem.

W czasie przydzielania rekomendacji największe znaczenie mają dla mnie wyniki testów ich wydajności, mocy sygnału oraz to, czy urządzenie działa stabilnie. Dopiero potem biorę pod uwagę dodatkowe funkcje i możliwości.

Dlaczego kupić router Wi-Fi za około 300 złotych?

Szybkość dostępu do internetu ciągle wzrasta, przez co wybór odpowiedniego routera jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, bo zbyt wolny router wifi może być „wąskim gardłem” pomiędzy siecią użytkownika a dostawcą internetu. Dlatego też dla prędkości połączenia z siecią rzędu 100 Mb/s i wyższych niezbędne jest użycie routera wyposażonego w porty oferujące transfer na poziomie 1 Gb/s oraz łączność bezprzewodową przynajmniej klasy AC1200. Przyzwoite routery spełniające te wymagania można kupić za około 300 złotych. To właśnie je przetestowaliśmy na potrzeby tego artykułu i je polecamy wszystkim osobom, które nie chcą, aby ich sprzęt stał się przestarzały w ciągu kilku miesięcy. Ale nie tylko osoby z dostępem do światłowodu powinny zainwestować w jeden z polecanych przez nas modeli.

Po pierwsze, decydując się na tańszą konstrukcję pozbawiamy się możliwości łączenia się z routerem wifi z wykorzystaniem pasma 5 GHz. Może to być problematyczne dla mieszkańców bloków w dużych aglomeracjach, gdzie ilość działających jednocześnie sieci Wi-Fi wykorzystujących popularne pasmo 2,4 GHz jest bardzo duża. Sąsiednie sieci bezprzewodowe mogą mocno ograniczyć prędkość i zasięg sieci rozgłaszanej przez tańszy router, powodując utrudnienia w komunikacji. Aby poprawić jakość domowego Wi-Fi w takich warunkach, warto wybrać router dwuzakresowy, taki jak jedna z naszych rekomendacji, i przestawić się na 5-gigahercową łączność bezprzewodową. Trzeba tylko pamiętać o tym, że aby móc komunikować się z routerem z wykorzystaniem fal o częstotliwości 5 GHz, smartfon, tablet czy laptop musi mieć dwuzakresową kartę sieciową.

Po drugie, użyte w najtańszych modelach interfejsy przewodowe są zgodne jedynie ze standardem Fast Ethernet (100 Mb/s), a nie ze standardem Gigabit Ethernet. Oznacza to, że kopiowanie plików pomiędzy komputerami podłączonymi do tańszego routera przebiega 10 razy wolniej. Czas kopiowania przykładowego pliku o rozmiarze 1 GB z 10 sekund wydłuży się do około półtorej minuty.

Po trzecie, bolączką najtańszych routerów wifi jest szybkość i jakość użytych podzespołów, które nie gwarantują stabilnego działania przy dużej liczbie podłączonych do nich urządzeń. Kupno najtańszego routera w przypadku dużej rodziny, która wykorzystuje smartfony, tablety, telewizor, konsolę, drukarkę plus parę innych urządzeń, jest „strzałem w stopę”. Połączenie z siecią będzie wolniejsze niż powinno, a wszystkie sprzęty będą miał problem z utrzymaniem stabilnego połączenia.

Na co możemy liczyć decydując się na zwiększenie budżetu powyżej 300 złotych? Jeszcze droższe routery Wi-Fi zapewniają wyższe prędkości połączeń, skracające czas potrzebny na kopiowanie plików pomiędzy komputerami. Wśród droższych modeli znajdziemy takie, które oferują równoległą pracę trzech sieci bezprzewodowych: 1 × 2,4 GHz oraz 2 × 5 GHz. Możliwości routerów zostają poszerzone o MU-MIMO, funkcję rozgłaszania sieci bezprzewodowych pod wspólną nazwą (Smart Connect), DualWAN, agregację portów, roaming czy oprogramowanie antywirusowe. Droższe modele wyróżnia również ilość oraz szybkość użytych komponentów (procesor, procesory pomocnicze), gwarantujących zachowanie wysokich prędkości przesyłu danych podczas intensywnego wykorzystania routera Wi-Fi przez wielu użytkowników. Większość z tych funkcji zostanie doceniona raczej głównie przez bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mają przynajmniej podstawową wiedzę o sieciach i ich konfiguracji, bo bez tego trudno wykorzystać pełnię ich możliwości.