Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia 2018
Historia aktualizacji
28 sty 2018Pierwsza publikacja

Router WiFi to bardzo ważne urządzenie, znajdujące się w niemal każdym domu, bo to właśnie ono stoi na straży dostępu do internetu, który stał się integralną częścią naszego życia. Jaki router wifi kupić, aby wszyscy domownicy mogli się cieszyć szybkim i stabilnym połączeniem z internetem? Osobom z szybkim łączem i budżetem wynoszącym około 350 złotych polecamy model TP-Link Archer C8 – najszybszy z przetestowanych przez nas routerów Wi-Fi ac z tej klasy cenowej i funkcjonalnej.

Jaki Router Wi-Fi? Nasza główna rekomendacja: TP-Link Archer C8 – najszybszy router w swojej klasie

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
221 × 169 × 86
WAN
1 × 1 Gb/s
LAN
4 × 1 Gb/s
Wi-Fi 2,4 GHz
b/g/n
do 450 Mb/s
Wi-Fi 5 GHz
a/n/ac
do 1300 Mb/s
USB
1 × USB 3.0
1 × USB 2.0
Kształtowanie wiązki
Tak
MU-MIMO
Nie
Serwer druku
Tak
Serwer plików
Tak
Obsł. modemów USB
Nie

Dlaczego ten router wifi jest naszą główną rekomendacją? Odpowiedź jest prosta – jest to najszybszy przetestowany przez nas router tej klasy. Oferowane przez niego parametry, takie jak obsługa standardu 1750AC (większość routerów do 350 złotych obsługuje wolniejszy standard 1200AC) i dwurdzeniowy procesor (większość routerów podobnej klasy ma jednordzeniową jednostkę centralną), gwarantują szybkie kopiowanie plików pomiędzy różnymi urządzeniami działającymi w obrębie sieci LAN oraz zapewnią pełne wykorzystanie (wraz z naddatkiem) łącza internetowego.

TP-Link Archer C8

To nie koniec mocnych stron TP-Linka Archer C8. Dużą jego zaletą jest obsługa funkcji formowania wiązki (ang. beamforming), która nadal nie jest pewnikiem w konkurencyjnych urządzeniach. Pozwalana ona na automatyczne zwiększenie siły sygnału w kierunku klienta sieci Wi-Fi, co umożliwia prowadzenie stabilnej i szybkiej komunikacji na większe odległości (inaczej mówiąc, poprawia zasięg), co ma szczególne znaczenie w dużych domach i mieszkaniach. Poza tym, ten router wifi jako jedyny spośród przetestowanych przez nas modeli tej klasy ma dwa porty USB, co pozwala na jednoczesne korzystanie z funkcji serwera wydruku, umożliwiającego udostępnienie w sieci domowej drukarki pozbawionej modułu Wi-Fi, i udostępniania plików zapisanych na nośniku USB lub dysku twardym. Wisienką na torcie jest przejrzysty i intuicyjny interfejs połączony z bardzo dobrze opisanym systemem pomocy, które docenią użytkownicy nie mający doświadczenia z konfiguracją tego typu urządzeń. 

TP-Link Archer C8 od tyłu

Co prawda Archerowi C8 brakuje obsługi modemów USB i funkcji klienta VPN, ale jeśli dodatki te nie są dla Ciebie priorytetem, to w tym segmencie cenowym i funkcjonalnym nie ma niczego lepszego.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
TP-Link Archer C8
od 683 zł
683 zł*
Idź do sklepu
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

Alternatywny Router Wi-Fi: Asus RT-AC1200G+ – gdy oprogramowanie i obsługa modemów USB są najważniejsze

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
207 × 35 × 148
WAN
1 × 1 Gb/s
LAN
4 × 1 Gb/s
Wi-Fi 2,4 GHz
b/g/n
do 300 Mb/s
Wi-Fi 5 GHz
a/n/ac
do 867 Mb/s
USB
1 × USB 2.0
Kształtowanie wiązki
Tak
MU-MIMO
Nie
Serwer druku
Tak
Serwer plików
Tak
Obsł. modemów USB
Tak

Pod względem specyfikacji i wydajności Asus RT-AC1200G+ jest routerem wifi słabszym od głównej rekomendacji (jest to router klasy AC1200 z jednordzeniowym procesorem i z jednym portem USB), ale ma jedną, bardzo dużo zaletę, którą docenią zaawansowani użytkownicy – rozbudowane oprogramowanie AsusWRT. Ilość opcji oferowana w ramach konfiguracji poszczególnych funkcji routera jest większa niż u konkurencji, pozwalając tym samym na bardzo dokładne zdefiniowanie sposobu działania każdej z nich. Na szczególną uwagę zasługuje tu obsługa modemów USB i funkcja klienta VPN, która umożliwia utworzenie szyfrowanego połączenia z zewnętrznym serwerem VPN.

Asus RT-AC1200G+

Rodzicom może się spodobać bardzo rozbudowany panel kontroli rodzicielskiej, poszerzony o filtr słów kluczowych zawartych w treści odwiedzanych stron, a nie, jak ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych urządzeń, tylko w adresie URL. Natomiast usługa zewnętrzna Yandex.DNS nie tylko ochroni użytkowników przed złośliwymi i fałszywymi witrynami internetowymi, ale też zablokuje dostęp do treści przeznaczonych tylko dla dorosłych. Nie zabrakło tu też narzędzia umożliwiającego ustalenie harmonogramu dostępu do sieci dla każdego urządzenia podłączonego do routera wifi.

Asus RT-AC1200G+ od tyłu

Podsumowując, w przeprowadzonych testach wydajności Asus RT-AC1200G+ osiągnął wyniki słabsze od głównej rekomendacji, ale wynagradza to dodatkowymi funkcjami, których nie zapewniają rywale. Inaczej mówiąc, ten router wifi powinny kupić osoby, dla których rozbudowane i dopracowane oprogramowanie jest ważniejsze od szybkości transferu danych.

Alternatywny Router WiFi: TP-Link Archer C1200 – gdy cena i dobry zasięg są ważniejsze od szybkości

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
243 × 161 × 33
WAN
1 × 1 Gb/s
LAN
4 × 1 Gb/s
Wi-Fi 2,4 GHz
b/g/n
do 300 Mb/s
Wi-Fi 5 GHz
a/n/ac
do 867 Mb/s
USB
1 × USB 2.0
Kształtowanie wiązki
Nie
MU-MIMO
Nie
Serwer druku
Tak
Serwer plików
Tak
Obsł. modemów USB
Nie

Router Wi-Fi TP-Link Archer C1200 można traktować jako tańszą i uproszczoną wersję naszej głównej rekomendacji. Tak samo jak opisana wyżej alternatywa, Asus RT-AC1200G+, jest to gigabitowy router działający w standardzie AC1200, czyli wolniejszym od Archera C8. Tak jak Asus, ma on też tylko jednordzeniowy procesor i jeden port USB 2.0. Dlaczego więc się tu znalazł? Ponieważ w czasie naszych pomiarów zasięgu rozgłaszanych sieci Wi-Fi o przysłowiowy włos wyprzedził on całą, nawet droższą, konkurencję. Oferowany zasięg sieci Wi-Fi, i to pomimo braku mechanizmu kształtowania wiązki, jest dużym atutem tego modelu i głównym argumentem przemawiającym za jego zakupem.

TP-Link Archer C1200

Pod innymi względami nie wyróżnia się on niczym szczególnym, ale też nie zalicza większych wpadek. Jest to więc dobry router wifi dla kogoś, kto ma duży dom lub mieszkanie i potrzebuje podstawowy, niedrogi sprzęt przyzwoitej szybkości, od którego nie oczekuje zaawansowanej funkcjonalności i rekordowo krótkich czasów kopiowania plików.

TP-Link Archer C1200 od tyłu

Jak testujemy Routery Wi-Fi?

Powyższe rekomendacje są efektem szczegółowych testów przeprowadzonych w naszym laboratorium. Wykonaliśmy je na wszystkich popularnych modelach routerów wifi dostępnych w sklepach w naszym kraju, które spełniały wyznaczone przez nas kryteria dotyczące ceny, funkcjonalności i ocen użytkowników (o których więcej możecie przeczytać w kolejnym śródtytule). W zakres naszych testów routerów wchodzi:

  • pomiar mocy sygnału z wykorzystaniem dwóch kart sieciowych: karty z obsługą techniki kształtowania wiązki (Asus PCE-AC88) oraz adaptera sieciowego podłączonego do portu USB (Linksys WUSB600N);
  • test LAN/WAN przy użyciu bezpłatnego narzędzia iperf, polegający na uruchomieniu na komputerze po stronie interfejsu WAN programu w trybie serwera, którego zadaniem było zmierzenie prędkości transmisji w obu kierunkach;
  • kopiowanie plików pomiędzy dwoma komputerami; test obejmuje połączenia: przewodowe, mieszane oraz bezprzewodowe, przy czym test wydajności połączeń wykorzystujących tylko sygnał radiowy jest rozdzielany na testy, w których karty pracują w tym samym paśmie (np. tylko 2,4 GHz), i te, w których użyte zostały różne pasma (np. 2,4 GHz w połączeniu z 5 GHz);
  • kopiowanie plików pomiędzy dwoma komputerami w sieci, w której działa wiele urządzeń; test obejmował sprawdzanie jakości połączenia bezprzewodowego, przy czym tak samo jak w poprzednim przypadku, rozdzielony jest na testy, w których połączenie Wi-Fi pomiędzy oboma hostami wykorzystywało tę samą częstotliwość, i te, w których w użyciu były odrębne częstotliwości;
  • pomiar temperatury w czasie testu pod obciążeniem;
  • pomiar poboru energii w czasie testu pod obciążeniem.

W czasie przydzielania rekomendacji największe znaczenie mają dla mnie wyniki testów ich wydajności, mocy sygnału oraz to, czy urządzenie działa stabilnie. Dopiero potem biorę pod uwagę dodatkowe funkcje i możliwości.

Dlaczego kupić Router Wi-Fi za około 300 złotych?

Szybkość dostępu do internetu ciągle wzrasta, przez co wybór odpowiedniego routera jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, bo zbyt wolny router wifi może być „wąskim gardłem” pomiędzy siecią użytkownika a dostawcą internetu. Dlatego też dla prędkości połączenia z siecią rzędu 100 Mb/s i wyższych niezbędne jest użycie routera wyposażonego w porty oferujące transfer na poziomie 1 Gb/s oraz łączność bezprzewodową przynajmniej klasy AC1200. Przyzwoite routery spełniające te wymagania można kupić za około 300 złotych. To właśnie je przetestowaliśmy na potrzeby tego artykułu i je polecamy wszystkim osobom, które nie chcą, aby ich sprzęt stał się przestarzały w ciągu kilku miesięcy. Ale nie tylko osoby z dostępem do światłowodu powinny zainwestować w jeden z polecanych przez nas modeli.

Po pierwsze, decydując się na tańszą konstrukcję pozbawiamy się możliwości łączenia się z routerem wifi z wykorzystaniem pasma 5 GHz. Może to być problematyczne dla mieszkańców bloków w dużych aglomeracjach, gdzie ilość działających jednocześnie sieci Wi-Fi wykorzystujących popularne pasmo 2,4 GHz jest bardzo duża. Sąsiednie sieci bezprzewodowe mogą mocno ograniczyć prędkość i zasięg sieci rozgłaszanej przez tańszy router, powodując utrudnienia w komunikacji. Aby poprawić jakość domowego Wi-Fi w takich warunkach, warto wybrać router dwuzakresowy, taki jak jedna z naszych rekomendacji, i przestawić się na 5-gigahercową łączność bezprzewodową. Trzeba tylko pamiętać o tym, że aby móc komunikować się z routerem z wykorzystaniem fal o częstotliwości 5 GHz, smartfon, tablet czy laptop musi mieć dwuzakresową kartę sieciową.

Po drugie, użyte w najtańszych modelach interfejsy przewodowe są zgodne jedynie ze standardem Fast Ethernet (100 Mb/s), a nie ze standardem Gigabit Ethernet. Oznacza to, że kopiowanie plików pomiędzy komputerami podłączonymi do tańszego routera przebiega 10 razy wolniej. Czas kopiowania przykładowego pliku o rozmiarze 1 GB z 10 sekund wydłuży się do około półtorej minuty.

Po trzecie, bolączką najtańszych routerów wifi jest szybkość i jakość użytych podzespołów, które nie gwarantują stabilnego działania przy dużej liczbie podłączonych do nich urządzeń. Kupno najtańszego routera w przypadku dużej rodziny, która wykorzystuje smartfony, tablety, telewizor, konsolę, drukarkę plus parę innych urządzeń, jest „strzałem w stopę”. Połączenie z siecią będzie wolniejsze niż powinno, a wszystkie sprzęty będą miał problem z utrzymaniem stabilnego połączenia.

Na co zaś możemy liczyć decydując się na zwiększenie budżetu powyżej 300 złotych? Jeszcze droższe routery wifi zapewniają wyższe prędkości połączeń, skracające czas potrzebny na kopiowanie plików pomiędzy komputerami. Wśród droższych modeli znajdziemy takie, które oferują równoległą pracę trzech sieci bezprzewodowych: 1 × 2,4 GHz oraz 2 × 5 GHz. Możliwości routerów zostają poszerzone o MU-MIMO, funkcję rozgłaszania sieci bezprzewodowych pod wspólną nazwą (Smart Connect), DualWAN, agregację portów, roaming czy oprogramowanie antywirusowe. Droższe modele wyróżnia również ilość oraz szybkość użytych komponentów (procesor, procesory pomocnicze), gwarantujących zachowanie wysokich prędkości przesyłu danych podczas intensywnego wykorzystania routera wifi przez wielu użytkowników. Większość z tych funkcji zostanie doceniona raczej głównie przez bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mają przynajmniej podstawową wiedzę o sieciach i ich konfiguracji, bo bez tego trudno wykorzystać pełnię ich możliwości.